» »

Microsoftov SQL Server prihaja na Linux

Microsoftov SQL Server prihaja na Linux

Microsoft - Microsoft je napovedal, da bo sredi prihodnjega leta izdal verzijo SQL Serverja, ki bo tekla na Linuxu. Prav se prebrali, SQL Server prihaja na Linux oziroma je že tu, saj je zaprta beta verzija za preizkuševalce že na voljo.

Spomnimo, da je Steve Ballmer leta 2001 dejal, da je "Linux rak, ki se v smislu intelektualne lastnine prime vsega, česar se dotakne" (mislil je seveda na licenco GPL). A časi so se spremenili, še zlasti po februarju 2014, ko je vodenje podjetja prevzel Satya Nadella in njegovi izjavi, da ima Microsoft rad Linux. Ustanovitelj Canonicala Mark Shuttleworth je dejal, da se veseli sodelovanja z Microsoftom, ko ta pripravlja SQL Server za Linux.

Microsoftove molzne krave se počasi spreminjajo, in so še kaj drugega kot Office in Windows. Podjetje čedalje več prihodkov ustvari s storitvijo Azure, katere kar 25 odstotkov instalacij teče na Linuxu. Zato je logično, da jim ponudijo tudi SQL Server kot alternativo MySQL-u in drugim.

126 komentarjev

«
1
2 3

sandmodnigga ::

Leto linuxa je tu. Seveda bo Microsoft naredil to leto zanj.
/sarc

PS Furam Linux trenutno.

jype ::

Leto Linuxa je vsako leto od leta 2003 naprej.

Dr_M ::

Pa se vsaj do leta 3003 bo, ko bo imel 8.64% delez.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jype ::

Ko postaš po slo-techu uporabljaš Linux.

Pa ko obiščeš microsoft.com tudi.

Dr_M ::

To je res, res je pa tudi, da je linuox delez tako velik, da ga statistike niti definirat ne morejo, ampak ga dajo med "ostalo".
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

carota ::

Najbrž imaš v mislih le desktop ...

O MS ljubezni do Linuxa:
- Microsoft Hates Linux: Patent Extortion Continues With New Software Patents Deal (Wistron)
- Skype za linux nosi verzijo 4.3.

coffeetime12 ::

Prav ste prebrali, SQL Server prihaja na Linux oziroma je že tu, saj je zaprta beta verzija za preizkuševalce že na voljo.


He he ... Odlično. Linux vsepovsod, tudi na sesalcih :D

videc ::

jype je izjavil:

Pa ko obiščeš microsoft.com tudi.
Si siguren? Se mi je zdelo, da je BSD. Čeprav, server signature je od IIS/8.0. Je pa res, da se uporablja akamai zaradi ddns napadov.
Go figure.

jype ::

videc> akamai

Ja, zaradi tega. Akamai je Linux powered.

No, saj Google, AWS, IBM in, hja, tudi Azure se zanaša na Linux... Skratka, vsi veliki (in še več majhnih).

66speeder66 ::

M$ loves Linux. Sam, da zapiha veter s kešom tja.
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

sisemen ::

Samo še kompleten GUI sportajo na linux, pa naredijo PE translation layer, ki dejansko dela, pa svojo distribucijo, pa bo res leto linuxa... samo kaj, ko od ostalih distribucij ne bo več kaj dosti ostalo. Goreči konfeti mogoce. In razni jype kloni s solzico v očeh (ceprav radi povedo, da je nas in kitajcev 1.3 miljarde).

"Podjetje čedalje več prihodkov ustvari s storitvijo Azure, katere kar 25 odstotkov instalacij teče na Linuxu"

Tole je pa malo cuden stavek, kaj naj bi pomenil, da je na virtualkah nalozen linux ali da so microsoftovci taki šalabajzerji, da so si naredili nehomogen ekosistem in hkrati uporabljajo linux in windowse kot backend (kar bi tezko verjel).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

boolsheat ::

Virtualke na azure...

          ::

Microsoft Is Using Linux to Run Its Cloud. Sicer pa kaj je to takega, pametni poznajo in uporabijo tiste stvari, ki so najboljše za rešitev problema, omejenci pa nekritično zagovarjajo sebi ljubo rešitev do onemoglosti.

krneki0001 ::

sisemen je izjavil:

Samo še kompleten GUI sportajo na linux, pa naredijo PE translation layer, ki dejansko dela, pa svojo distribucijo, pa bo res leto linuxa...


Sej to so že nardil. Pa smo zaradi tega takrat dobili windows XP. :))

FireSnake ::

Prav zanimivo je, kako se MS odpira.

Na firmi že uporabljamo .net core
https://dotnet.github.io/


Zanimive zadevšne ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Ales ::

Zato je logično, da jim ponudijo tudi SQL Server kot alternativo MySQL-u in drugim.
Verjetno je bilo mišljeno postrgreSQL-u in Oracle RDBMS ter ostalim, kjer se nekje v množici znajde tudi mySQL, če že.

krneki0001 ::

MS se trudi, da bo SQL Server počasi prišel do te mere kot konkurenca Oraclu in DB2.

MySQL, postgresql in ostali pa capljajo daleč zadaj.

Invictus ::

krneki0001 je izjavil:

MS se trudi, da bo SQL Server počasi prišel do te mere kot konkurenca Oraclu in DB2.

MySQL, postgresql in ostali pa capljajo daleč zadaj.

Ej, to si pa zdaj pravi krivoverec ;). Open source rulzzzzzz :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

M.B. ::

Še ena dobra novica: Microsofr joins Eclipse foundation ali kot so na redditu lepo povedali "Microsoft you're drunk, go home".
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

DuleKrtola ::

Skype za linux nosi verzijo 4.3.


In je boljša kot tafrišna verzija na winsih :)

FireSnake ::

DuleKrtola je izjavil:

Skype za linux nosi verzijo 4.3.


In je boljša kot tafrišna verzija na winsih :)


Se strinjam: sama številka verzije ne pomeni popolnoma nič!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Utk ::

jype je izjavil:

Ko postaš po slo-techu uporabljaš Linux.

Pa ko obiščeš microsoft.com tudi.

Ko kupim banane v trgovini tudi uporabljam 20 tonski šlepar, pa še kakšno ladjo. Zaradi tega ladja nič manj ne smrdi, šlepar pa ni nič bolj udoben. Niti enega niti drugega v resnici nočem videt, še manj imet v garaži. Uporabljam pa, je res.

jype ::

Utk> Ko kupim banane v trgovini tudi uporabljam 20 tonski šlepar, pa še kakšno ladjo. Zaradi tega ladja nič manj ne smrdi, šlepar pa ni nič bolj udoben. Niti enega niti drugega v resnici nočem videt, še manj imet v garaži. Uporabljam pa, je res.

Meni je vseeno, če se komu reči gravžajo in jih noče gledat. Jaz moram paziti, da delujejo, zato je dobro, da se odločitve glede tega sprejema na tehnični podlagi, ne pa marketinških brošurah.

thramos ::

Sam težko rečeš, da ni "leto šleparjev", če jih ne vidiš in nimaš v garaži a jih vseeno nenehno uporabljaš.

poweroff ::

Ales je izjavil:

Zato je logično, da jim ponudijo tudi SQL Server kot alternativo MySQL-u in drugim.
Verjetno je bilo mišljeno postrgreSQL-u in Oracle RDBMS ter ostalim, kjer se nekje v množici znajde tudi mySQL, če že.

Ne, MS SQL spada v isto ligo kot MySQL. Postgres in Oracle sta pa nekaj povsem drugega...
sudo poweroff

Utk ::

Ma dejte no se zresnit. Leto linuxa se je zmeraj nanašalo na desktop. Odkar je postalo tudi vam jasno, da tega leta nikoli ne bo, ste se pa začeli zgovarjat na strežnike. Ampak ni pomembno, glavno da je tudi vam postalo jasno, da je linux všeč ljudem samo če ga sploh ne vidijo.

Sej ta novica gre tudi v to smer. Če na linux spraviš sql server, ali pa oracle, pa nazadnje še visual studio in vse kar spada zraven...bomo že nekako vso sranje na linuxu požrli, če bo to cenejša varianta proti windowsom. Ampak samo pod pogojem, da bo stik z linuxom minimalen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Daedalus ::

Meni so pa winsi všeč samo, dokler so varno zapakirani na DVDju (lolwut) in ne morejo povzročati škode čipovju. Otroci pa... se kr še naprej igrajte z neresnimi OS-i.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

jype ::

Matthai> Ne, MS SQL spada v isto ligo kot MySQL. Postgres in Oracle sta pa nekaj povsem drugega...

Sybase je veliko bolj podoben PostgreSQL kot MySQL.

thramos ::

Utk je izjavil:

Ma dejte no se zresnit. Leto linuxa se je zmeraj nanašalo na desktop. Odkar je postalo tudi vam jasno, da tega leta nikoli ne bo, ste se pa začeli zgovarjat na strežnike. Ampak ni pomembno, glavno da je tudi vam postalo jasno, da je linux všeč ljudem samo če ga sploh ne vidijo.

Sej ta novica gre tudi v to smer. Če na linux spraviš sql server, ali pa oracle, pa nazadnje še visual studio in vse kar spada zraven...bomo že nekako vso sranje na linuxu požrli, če bo to cenejša varianta proti windowsom. Ampak samo pod pogojem, da bo stik z linuxom minimalen.


Pravzaprav ste hejterji "letu linuxa", ko se je to uresničilo, dodali "... na desktopu". :))

jype ::

Utk> vso sranje na linuxu požrli

Kaj te pa moti?

Utk ::

Linus Torvalds did say recently (paraphasing here), "It's ironic, when you consider that I set out to create a desktop system, and the desktop is the ONLY place it hasn't penetrated."

andrejus ::

Utk je izjavil:

Linus Torvalds did say recently (paraphasing here), "It's ironic, when you consider that I set out to create a desktop system, and the desktop is the ONLY place it hasn't penetrated."


He he he,
Ta je res dobra
In resnična :)

Nerdor ::

jype je izjavil:

Matthai> Ne, MS SQL spada v isto ligo kot MySQL. Postgres in Oracle sta pa nekaj povsem drugega...

Sybase je veliko bolj podoben PostgreSQL kot MySQL.

Kako jaz razumem je MS SQL >>> Oracle >>> Postres >>> MySQL >>> SQLite >>> R/W XML iz datotek (Excel in podobno)
... for lifetime!

jype ::

Nerdor> Kako jaz razumem je MS SQL >>> Oracle >>> Postres >>> MySQL >>> SQLite >>> R/W XML iz datotek (Excel in podobno)

Na podlagi česa to razumeš? Kaj tiste puščice pomenijo? Kateri je tebi bolj všeč?

Utk> Linus Torvalds did say recently (paraphasing here), "It's ironic, when you consider that I set out to create a desktop system, and the desktop is the ONLY place it hasn't penetrated."

Če zanemariš, da je "desktop" za vedno več ljudi telefon ali tablica, ki jo poganja Linux. Ni ti ga treba gledat, se razume, je pa v resnici vseeno, na kakšnem sistemu poganjaš internetni brskalnik.

Utk ::

jype je izjavil:

Utk> vso sranje na linuxu požrli

Kaj te pa moti?

Za strežnik je v redu, tisto naložiš kar moraš, posodabljaš kolk moraš, ostalo pustiš na miru.
Kot desktop je pa muka. Cela opensource scena se prav trudi, da je vsako leto slabša.
Zadnjič lepo zbootam v ubuntu, kliknem "start", začnem tipkat, in mi ne najde nobenega programa. Mi pa najde kup reklam. Restartam, najde tudi programe. A ni treba ponavadi windowsov restartat za vsak drek?
Še zmeraj si ne morem nastavit kako hitro naj miška scrolla, brez popravljanja in iskanja nekih config fajlov.
Imaš ubuntu, imaš software center, krasno, samo not nimaš najnovejše verzije nekega programa. Ni panike, ga zdownloadaš sam, samo da je v rpm paketu, za katerga spet ni nekega prijaznega inštalaterja. Zdownloadaš še to. Nazadnje itak končaš v terminalu.
Ali pa potegneš dol nek drug program, ki se inštalira nazadnje s skripto, ki ji moraš seveda prej sam nastavit, da je izvedljiva.

Mislim, resno, kdo od navadnih uporabnikov se bo s tem zajebaval?

Zvezdica27 ::

ubuntu želi biti win ali osx. Ja, majo reklame.

uporabljaj kubuntu. Ali pa lubuntu. Ali pa ubuntu studio. Xubuntu? Morda Debian? Morda je Mint zate - Mint Mate? Seveda lahko naložiš bunsen. Ali pa arch. Če ti to ni všeč, lahko naložiš Mageio. Fedora. Ali pa ga "zloži" sam, recimo debian net install in daj gor kar hočeš in kadar hočeš.

itd...

Vsi programi so en terminalski ukaz stran ali pa par klikov. Ja, so FOSS in marsikaj ni gladko. So pa, so zastonj in so free aas in freedom. Če nekaj ne dela ne jamraj, popravi program, ker imaš vso kodo na voljo.

Ali pa rukni tiča na mizo in plačaj win in plačaj program za win in delaj.

Jaz že... 8 let delam na linux in živim od tega. Živim od tega, da vem, da mi komp ne bo mrknil in da bo delalo. In dela.

Jaz sem happy. Če si ti happy (zgleda da nisi), sva dva happy.

Kje je problem?

zz

Utk ::

Hehe, pri teh odgovorih glede linuxa moj sarkazem detektor enostavno odpove. Če si resen, se smejim. Če nisi, pa še bolj. V vsakem primeru, za crknit smešen odgovor :)

jype ::

Utk> Kot desktop je pa muka. Cela opensource scena se prav trudi, da je vsako leto slabša.

Jaz sem pa od leta 1993 do 2015 čakal, da bodo v Windows iznašli nekaj, kar Linux desktopi že ves ta čas imajo: Virtualna namizja.

Utk> Nazadnje itak končaš v terminalu.

O tem govoriš kot da je nekaj slabega. Očitno še nisi poskušal pomagat neukim uporabnikom. Bistveno lažje je na poljuben način skomunicirati ali celo preko oddaljenega dostopa izvesti par natančnih, nedvoumnih ukazov, kot se matrat mu pomagat navigirat po grafičnih vmesnikih, da nekaj spremeni.

Utk> Mislim, resno, kdo od navadnih uporabnikov se bo s tem zajebaval?

Nikomur se ni treba, vsak lahko zaupanje outsourca komu drugemu. Razen Windows uporabnika, ki je v to prisiljen.

Utk ::

Jaz sem pa od leta 1993 do 2015 čakal, da bodo v Windows iznašli nekaj, kar Linux desktopi že ves ta čas imajo: Virtualna namizja.

Jaz tudi, zdaj jih pa v bistvu ne uporabljam.

O tem govoriš kot da je nekaj slabega. Očitno še nisi poskušal pomagat neukim uporabnikom. Bistveno lažje je na poljuben način skomunicirati ali celo preko oddaljenega dostopa izvesti par natančnih, nedvoumnih ukazov, kot se matrat mu pomagat navigirat po grafičnih vmesnikih, da nekaj spremeni.

Fino je, da imaš možnost vse naredit v terminalu. Ni pa fino, da ne moreš vsega naredit brez njega.

Nikomur se ni treba, vsak lahko zaupanje outsourca komu drugemu. Razen Windows uporabnika, ki je v to prisiljen.

In takrat postane zastonj prekleto drago.

jype ::

Utk> Fino je, da imaš možnost vse naredit v terminalu. Ni pa fino, da ne moreš vsega naredit brez njega.

S tem se sicer ne strinjam, se pa strinjam, da obstajajo opravila, kjer si z grafičnimi vmesniki učinkovitejši, ter da uporabniki niso vajeni razumevanja ukazov v lupinah (ampak pri tem grafični vmesniki niso v bistveni prednosti - večina po njih klika brez razumevanja).

Utk> In takrat postane zastonj prekleto drago.

Free as in speech, not as in beer.

Svobodno, ne brezplačno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

krneki0001 ::

poweroff je izjavil:

Ne, MS SQL spada v isto ligo kot MySQL. Postgres in Oracle sta pa nekaj povsem drugega...


Je držalo za verzije do 2008.

MS se hoče it konkurenco velikim. Zato danes lahko na MS SQL serverju komot "data warehouse" pelješ za eno večjo banko ali zavarovalnico (nekaj 100 miljard podatkov), medtem ko ti MySQL, postgres in ostali malčki počepnejo pri taki masi podatkov.

Utk ::

Free as in speech, not as in beer.

Svobodno, ne brezplačno.

Prav prav, samo ne okoli govorit, da je ceneje. Ali pa celo brezplačno.

andrejus ::

Da se še jaz vključim v to debato "Letos je leto linuxa".

Z linuxiom sem se privč srečal leta 1995, ko sem o njem prvič bral v reviji Win.ini. Do leta 2008 ga nisem resno uporabljal, malce sem se z njim igral, testiral razne distribucije ipd. Po katastrofalnem WinVista sem se odločil da bo treba v to kislo jabolko resno zagristi. Na srečo sem poznal unix in mi je zadeva kr šla. Od takrat - od 2008 uporabljam linux za moje delo v lastnem s.p.ju oz sedaj d.o.o. Poleg linuxa imamo tudi winxp in win 8.1. Win 8.1 predvsem zaradi referenčnosti z drugimi sistemi.

O linuxu lahko povem veliko dobrega & slabega, vendar če bi moral izbirati samo en OS, ki ga moram naučiti 6 letnemu sinu, bi izbral linux! Če znaš uporabljat linux, razumeš zakaj se pri računalnikih gre.

Za pisanje bloga je celo telefon, na katerem teče z 80% verejtnostjo linux, popolnoma zadosten.

Tako pri win kot pri linuxu in osx se na koncu, ko obvladaš zadeva zreducira na konzolo.
Samo da je ta pri linxu boljša :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

stara mama ::

Utk je izjavil:

Ma dejte no se zresnit. Leto linuxa se je zmeraj nanašalo na desktop. Odkar je postalo tudi vam jasno, da tega leta nikoli ne bo, ste se pa začeli zgovarjat na strežnike. Ampak ni pomembno, glavno da je tudi vam postalo jasno, da je linux všeč ljudem samo če ga sploh ne vidijo.

Ne ni res!!!
Povsem mogoče je, da imaš linux prav zdaj v žepu!!

andrejus ::

Povsem mogoče je, da imaš linux prav zdaj v žepu!!


To trdimo z 80% verjetnostjo :)

Looooooka ::

Virtualne desktope si mel že na xp-jh. Samo program si moral inštalirat...in če je treba na linuxu inštalirat al kde al gnome al enlightenment....ne vem zakaj vam je inštalacija dodatka na windowsih povzročala tak problem?
Tele virtualne desktope v 10ki ne uporabljam(probal 1x) in dejansko ni nobene razlike med njimi, tistimi na linuxu ali pa uporabo free/plačljivega programa na xp-jih.
swl server na linuxu...zmaga. Ena licenca manj pa mogoče kakšen mysql user manj...čeprav ma replikacijo precej bolj enostavno :)

andrejus ::

Ma dejte no se zresnit. Leto linuxa se je zmeraj nanašalo na desktop. Odkar je postalo tudi vam jasno, da tega leta nikoli ne bo, ste se pa začeli zgovarjat na strežnike. Ampak ni pomembno, glavno da je tudi vam postalo jasno, da je linux všeč ljudem samo če ga sploh ne vidijo.


Jaz pa mislim, da na začetku nobeden ni mislil, da bo linux doživel velik uspeh v strežnikih, set top boxih (ipd pralinh strojih, TV itd). Kategorija telefono v in tablic je pa itak star amanj kot 10 let. Prvotno je bilo sigurno mišljeno na dekstop & laptop market. S tega vidika je linux pogorel.

Ampka, pozor. Linux je bil mišljen kot nadomestek unixa za desktop računalnike, ki je povrh še free. In to tudi linux je. Če želite imeti windows free, si jih napišite sami ali jih pa kupite.

Utk ::

andrejus je izjavil:

Povsem mogoče je, da imaš linux prav zdaj v žepu!!


To trdimo z 80% verjetnostjo :)

Imam ga. In čeprav ta v žepu ni popoln, je veliko boljši od ostalih v glavnem zaradi tega, ker mu nekdo resen vlada z železno roko. Ni pa več niti free niti zastonj. No, lahko si pa daš eno od tistih free variant gor, ampak s tem spet vstopiš v govno...

andrejus ::

Utk je izjavil:

andrejus je izjavil:

Povsem mogoče je, da imaš linux prav zdaj v žepu!!


To trdimo z 80% verjetnostjo :)

Imam ga. In čeprav ta v žepu ni popoln, je veliko boljši od ostalih v glavnem zaradi tega, ker mu nekdo resen vlada z železno roko. Ni pa več niti free niti zastonj. No, lahko si pa daš eno od tistih free variant gor, ampak s tem spet vstopiš v govno...


He he he! Android je precej free as in free speach and as free beer :)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoftov SQL Server prihaja na Linux (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12627054 (21739) noraguta
»

[Linux] Poganjanje Pantheon-a

Oddelek: Programska oprema
224916 (2113) luckoj
»

Londonska borza opušča Microsoft platformo? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
21319860 (14090) BlueRunner
»

Licence za M$ serverje

Oddelek: Programska oprema
7891 (797) Mercier
»

kako do mysql v win2k z IIS?

Oddelek: Programiranje
121562 (1419) webblod

Več podobnih tem