» »

Policija še vedno protipravno nadleguje spletne komentatorje, informacijski pooblaščenec pa nič

Policija še vedno protipravno nadleguje spletne komentatorje, informacijski pooblaščenec pa nič

podcrto.si - Slovenski možje v modrem sicer menda zadnje čase opravljajo le nujne naloge, ki branijo varnost in neodvisnost države. Očitno med te spada tudi nadzor spletnih komentatorjev in ne bi bili v Sloveniji, če policija podatkov o teh »zločincih zoper lik in delo junakov revolucije« ne bi poizkušala dobiti protipravno. In to so lani poizkušali storiti vsaj 21-krat, je januarja objavil informacijski pooblaščenec, ki je na nezakonito prakso mož v modrem opozoril že leta 2012. Vendar informacijski pooblaščenec naslednjega koraka od opozarjanja očitno noče storiti. Policija je v prejšnji iteraciji te zgodbe priznala določene napake in obljubila izvedbo strokovnega nadzora, leto kasneje pa prvi PRovec mož v modrem Drago Menegalija pravi, da na tem področju sprememb ni.

Za kaj pravzaprav gre

Policija je v prej omenjenih 21 primerih od upravljavcev spletnih portalov brez sodne odredbe izrecno zahtevala posredovanje IP številke internetnega priključka bralca portala, s katero lahko nato od operaterja omrežja pridobi podatke, kdo je naročnik internetnega priključka. Po mnenju informacijskega pooblaščenca za tovrstne zahteve policija nima dopustne pravne podlage (s tem se je predlani strinjalo celo Ministrstvo za notranje zadeve). Ustava namreč določa, da organi pregona, vključno s policijo, za pridobitev podatkov o komunikaciji posameznika (kamor spada IP številka avtorja prispevka, ki je prometni podatek) potrebuje odredbo sodišča.

Ko policiji pokažete sredinec

Medtem ko impotentnost informacijskega pooblaščenca državljanov ne varuje pred modrimi možmi, pa to delajo sama podjetja. V letošnjem nadzoru je informacijski pooblaščenec namreč ugotovil, da podatkov policije na podlagi nezakonite zahteve ni posredoval niti en upravljavec portalov (ki bi bil potem dovolj neumen, da bi svoje dejanje prijavil informacijskemu pooblaščencu). » Določeni ponudniki storitev informacijske družbe podatkov o prometu svojih uporabnikov ne posredujejo brez odredbe sodišča, zato lahko štejemo, da se je njihovo poznavanje pravnih podlag za posredovanje osebnih podatkov glede na ugotovitve iz leta 2013 izboljšalo.«
Primer tega je portal bolha.com podjetja Bolha, d.o.o. Po ugotovitvah pooblaščenca je policija leta 2012 to podjetje trikrat brez sodne odredbe zaprosila za prometne podatke, Bolha pa je policiji zahtevane podatke dvakrat tudi posredovala. Leta 2015 pa je bila Bolha tarča več nezakonitih poizvedb policije, saj je slednja na Bolho naslovila kar 19 izmed 21 znanih zahtevkov za prometne podatke obiskovalcev portala. Bolha je tokrat vse zahteve zavrnila. Prometne podatke je policija po enkrat zahtevala še od RTV Slovenje in podjetja Popcom, d.o.o. (upravljavec portala igre123.com), ki sta prav tako zavrnila posredovanje podatkov.

Riba smrdi pri glavi

A nekih drugih časov ne pogreša le policija, po njih se toži tudi tožilcem. Tako je namreč v nekaterih primerih prav tožilstvo od policistov zahtevalo, da prometne podatke od upravljavcev portalov pridobijo protipravno – torej brez sodne odredbe. In to je še bolj zaskrbljujoče. Policija namreč z nezakonitim zbiranjem podatkov tvega njihovo neuporabnost v sodnem postopku. Ti podatki v skladu z doktrino »sadežev zastrupljenega drevesa« ne morejo biti dokaz v sodnem postopku, niti ne morejo kot dokaz služiti ostale informacije, ki so bile pridobljene na podlagi nezakonito pridobljenih podatkov.

Da bo zgodba še bolj slovenska pa spomnimo na pismo vrhovnega tožilstva IP, v katerem je vrhovni državni tožilec Hinko Jenull zapisal, da se načeloma strinjajo z ugotovitvami o nepravilnostih, a »iz tega ne izhaja nujno da se v kasnejšem postopku državno tožilstvo in sodišče na take podatke ne bi mogli opreti.« Oziroma po domače, kot sta pred leti na javni razpravi o Zakonu o elektronskih komunikacijah povedala predstavnika generalne policijske uprave: "do teh podatkov smo prišli vedno in tud prišli bomo" (takratna novica).

Za popolnost informacije je potrebno povedati, da informacijski pooblaščenec o tukaj omenjeni tematiki vsaki dve leti izda poročilo, vendar ne ukrepa.

Članek je nastal v sodelovanju s spletnim medijem podcrto.si.

32 komentarjev

strup121 ::

Hmm... Saj vem da od teh člankov ne smem preveč pričakovati ampak bolha.com in nadlegovanje spletnih kometnatorjev mi pa res ne gresta skupaj. No ja, samo da je novica bolj udarna.

Primoz ::

Stvar drži tako kot je napisana ... :D če jo prebereš v celoti (s prečrtanimi deli vred).
There can be no real freedom without the freedom to fail.

slo81 ::

na bolhi iščejo kdo kaj prodaja da te obdavčijo,sebe pa ne vidijo.

jype ::

Pišite svojemu poslancu, da predlaga spremembo zakonodaje, ki omogoča zasebno tožbo, kadar javni uslužbenci ne ukrepajo zoper kršenje pravil.

Potem se pa razjokajte, ker so ZL edini v slovenskem političnem prostoru, ki se jim to zdi smiselno.

twom ::

Tožilstvo pač namenoma tako zbira dokaze da ne bojo uporabni, sam postopek pa se bo vlekel do zastaranja. Elita ne bo pljuvala sama sebi v skledo...

FireSnake ::

slo81 je izjavil:

na bolhi iščejo kdo kaj prodaja da te obdavčijo,sebe pa ne vidijo.


Imaš kakšne izkušnje s tem?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Seljak ::

Res malo čudno,da so se spravili nad Bolho. Morda je to bil interes posameznika na policiji,ker se je morda hotel kakorkoli maščevati posamezniku,ki mu je bil trn v peti. Druge razlage ne vidim. Za kaj pri vragu zahtevati nekaj,za kar ni pravne podlage in jim ne bo kasneje nikakor služilo kot dokaz?!

antonija ::

Seljak je izjavil:

Res malo čudno,da so se spravili nad Bolho. Morda je to bil interes posameznika na policiji,ker se je morda hotel kakorkoli maščevati posamezniku,ki mu je bil trn v peti. Druge razlage ne vidim. Za kaj pri vragu zahtevati nekaj,za kar ni pravne podlage in jim ne bo kasneje nikakor služilo kot dokaz?!
Ne samo to; zakaj bi tozilstvo zahtevalo kaj takega, ce so pa ravno oni tisti ki bi morali skrbeti, da preiskave potekajo skladno z zakoni in da bo cimvec dokazov lahko sprejetih na sodiscu?

Pa kdo sploh je treniten IP? Pircova je vsaj jezik stegnila v kaksnem casopisu, tale je pa kakor da ne obstaja ;(
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Furbo ::

antonija je izjavil:

Pa kdo sploh je treniten IP? Pircova je vsaj jezik stegnila v kaksnem casopisu, tale je pa kakor da ne obstaja ;(

Saj zato so se je pa znebili po mojem osebnem mnenju. Najbolje je nastaviti mutastega varuha, ki samo vleče plačo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Bellzmet ::

Tako ja. Pirceva je bila vsaj glasna kdaj, sedaj sploh ne vem več, da imamo ta urad.

Oberyn ::

Glede na one prečrtane dele članka bi rekel takole: dokler se upate objaviti tak članek, je še vse v redu. Kam to pelje, pa itak vemo. Proces živahno mapreduje po celi Evropi, pa i šire.

MrNighthawk ::

Sicer ne ravno v povezavi z dotično temo, ampak ma bolhi.com se prodae en kup ukradene robe. In njim je za to popolnoma vseeno. Just sayin'

bosmla ::

"Proces" gre vedno v malih nesmiselnih korakih - recimo prometni zakon po katerem si kriv, razen ce pokazes, da nisi - na koncu pa ugotovis, da so te "kot psa".

antonija ::

MrNighthawk je izjavil:

Sicer ne ravno v povezavi z dotično temo, ampak ma bolhi.com se prodae en kup ukradene robe. In njim je za to popolnoma vseeno. Just sayin'
Ce je roba ukradena naj dobijo papir od sodnika da rabijo IP prodajalca. V tem primeru jim ne bo noben kompliciral. Probavat, ali je roba ukradena ali ne pa ne smejo, tako kot ne smejo izvesti hisne preiskave za vsak slucaj ce bi slucajno lahko kaj nasli.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

joggi79 ::

slo81 je izjavil:

na bolhi iščejo kdo kaj prodaja da te obdavčijo,sebe pa ne vidijo.

No ko ti bodo ukradli kolo ali tv in ga prodajali na Bolhi bos verjetno zadovoljen, ce bo Policija zahtevala podatke o tem, ki je oddal oglas za tvoje ukradeno kolo. Ampak dokler se ne gre zate, je pa stvar najbrz politicna gonja proti nekomu na Bolhi ;)

antonija ::

So mi ukradli avtoradio (in pri tem povzrocili za 3x vec skode na avtu) pa policija ni riti premaknila (razen da sem lahko cakal vec kot uro da sem lahko podal izjavo za zapisnik).
Ce bi pa videl nekaj, kar so mi ukradli na bolhi, bi se pa hitro zmenil da zadevo kupim z osebnim prevzemom. Ce ne druega dobis priliko za narest fotko prodajalca, si napisat kje zivi ali pa podatke o avtomobilu (ce je dovolj brihten da se hoce s tabo srecat kje drugje), itd. TVjev in koles se ponavadi ne posilja po posti, vsaj v Sloveniji ne (pozresna posta).

Ribarjenje je pa policajem prepovedano in to z razlogom.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MasterTade ::

joggi79 je izjavil:

slo81 je izjavil:

na bolhi iščejo kdo kaj prodaja da te obdavčijo,sebe pa ne vidijo.

No ko ti bodo ukradli kolo ali tv in ga prodajali na Bolhi bos verjetno zadovoljen, ce bo Policija zahtevala podatke o tem, ki je oddal oglas za tvoje ukradeno kolo. Ampak dokler se ne gre zate, je pa stvar najbrz politicna gonja proti nekomu na Bolhi ;)


Brez pooblastil nimajo kaj, moraš gledat še na ostale ljudi
Mors omnia aequat

Oberyn ::

Seljak je izjavil:

Res malo čudno,da so se spravili nad Bolho. Morda je to bil interes posameznika na policiji,ker se je morda hotel kakorkoli maščevati posamezniku,ki mu je bil trn v peti. Druge razlage ne vidim. Za kaj pri vragu zahtevati nekaj,za kar ni pravne podlage in jim ne bo kasneje nikakor služilo kot dokaz?!

Saj tudi taka stvar lahko služi kot dokaz, dokler ga nekdo ne izpodbije. Predpostavljam. Za ljudi, ki prodajajo ukradene avtoradije in bicikle na Bolhi, imamo en lep izraz: promašeni slučaj. In tak primerek se bo pojavil na obravnavi brez odvetnika in ne bo imel blagega pojma, o čemu se razpravlja. Zato dokazov ne bo nihče izpodbijal.

Furbo ::

joggi79 je izjavil:

slo81 je izjavil:

na bolhi iščejo kdo kaj prodaja da te obdavčijo,sebe pa ne vidijo.

No ko ti bodo ukradli kolo ali tv in ga prodajali na Bolhi bos verjetno zadovoljen, ce bo Policija zahtevala podatke o tem, ki je oddal oglas za tvoje ukradeno kolo. Ampak dokler se ne gre zate, je pa stvar najbrz politicna gonja proti nekomu na Bolhi ;)


Lahko tudi kontaktirajo tipa in se zmenijo za prevzem. Ali je to preveč far fetched?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Oberyn ::

Furbo je izjavil:

Lahko tudi kontaktirajo tipa in se zmenijo za prevzem. Ali je to preveč far fetched?

Kolikor jaz vem, je tudi za to potreben nalog.

antonija ::

Utemeljen sum ni dovolj da se javijo na javno objavljen oglas? Tudi ce zrtev prepozna svojo lastnino v oglasu?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

RedDrake ::

Mah, nič ni dovolj ...

Kolegu so pred leti ukradli za cca 10k EUR foto opreme v nemčiji.
Imel je vse serijske zapisane, ipd ...
Celotna stvar se je pojavila na bolhi par dni kasneje, mi je padlo v oči ker je bilo vsaj 20-30% ceneje kot bi moralo biti.
Sem šel na policijo, dat prijavo, so rekli da nič ne morejo, če jih ne kontaktira nemška policija.
Pa je šlo za konkretno tatvino!
Sem precej prepričan, da če bi jim rekel da je čez cesto parkiran ukraden avto v vrednosti 10k EUR, bi nekdo takoj stopil v akcijo ...
Lahko pa da se motim, ampak vseeno ...
Moje izkušnje s policijo so - "papirnati tiger"

Markoff ::

antonija je izjavil:

Pa kdo sploh je treniten IP? Pircova je vsaj jezik stegnila v kaksnem casopisu, tale je pa kakor da ne obstaja ;(

V Mikijevem zabavniku in Cicibanu ne boš našel njenih izjav ali poročil o ukrepih.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

antonija ::

RedDrake je izjavil:

Mah, nič ni dovolj ...

Kolegu so pred leti ukradli za cca 10k EUR foto opreme v nemčiji.
Samo resno: koleru so ukradli za 10k+EUR opreme in ni zadeve prijavil nemski policiji? Ker od tam naprej je samo en klic/email v nemcijo da si videl robo na bolhi in da naj kontaktirajo nase plavce da premaknejo svoje riti...

Mene so ze naucili da vedno naredis prijavo policiji, tudi ce jih moras 1 uro gledat kako jejo pico preden "imajo cas" da v tistih 5-10 minutah poves kaj se je naredilo, potem pa gledas nespoosbneza ki nasldnje pol ure to tipka v en genericen wordov dokument.

Markoff je izjavil:

antonija je izjavil:

Pa kdo sploh je treniten IP? Pircova je vsaj jezik stegnila v kaksnem casopisu, tale je pa kakor da ne obstaja ;(

V Mikijevem zabavniku in Cicibanu ne boš našel njenih izjav ali poročil o ukrepih.
Ti bom moral verjeti na besedo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

RedDrake ::

@antonija:
Saj točno to sem naredil.
Najprej sem obvestil kolega (ki je btw prijavo o kraji že naredil), potem pa šel na našo policijo naj ukrepajo preden roba izgine.
Ker je bilo par stvari zelo eksotičnih in poceni, je bil rizik tega velik (upravičeno, kot se izkaže)
Zaključek je bil, da preden so svoje riti premaknili Nemci in potem še naši, je bilo kar nekaj stvari že prodanih, med drugim tudi objektiv za 3k EUR ki jih je na svetu nekaj 100 ...
Tisto je bilo potem "lost for ever", afaik pa na bolhi tudi ni prodajal tat ampak nek posrednik ...

MrNighthawk ::

antonija je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

Sicer ne ravno v povezavi z dotično temo, ampak ma bolhi.com se prodae en kup ukradene robe. In njim je za to popolnoma vseeno. Just sayin'
Ce je roba ukradena naj dobijo papir od sodnika da rabijo IP prodajalca. V tem primeru jim ne bo noben kompliciral. Probavat, ali je roba ukradena ali ne pa ne smejo, tako kot ne smejo izvesti hisne preiskave za vsak slucaj ce bi slucajno lahko kaj nasli.


Mi je znan postopek preiskave, samo problem je, da pri tatvinah "manjše" vrednosti, ponavadi ne naredijo prav nič. Čeprav je ta manjša vrednost lahko 1.500 €, kar pa za posameznika ni zanemarljiv znesek. Odobritev preiskovalnega sodnika in celoten postopek bi bil zelo prepočasen, ker se roba na Bolhi lahko obrne v parih urah.

Ne pravim, da je prav, če delajo proti pravno, pravim samo, da bolhi se j. kaj se pri njih prodaja, policija pa težko kaj konkretnega naredi.

antonija je izjavil:

So mi ukradli avtoradio (in pri tem povzrocili za 3x vec skode na avtu) pa policija ni riti premaknila (razen da sem lahko cakal vec kot uro da sem lahko podal izjavo za zapisnik).
Ce bi pa videl nekaj, kar so mi ukradli na bolhi, bi se pa hitro zmenil da zadevo kupim z osebnim prevzemom. Ce ne druega dobis priliko za narest fotko prodajalca, si napisat kje zivi ali pa podatke o avtomobilu (ce je dovolj brihten da se hoce s tabo srecat kje drugje), itd. TVjev in koles se ponavadi ne posilja po posti, vsaj v Sloveniji ne (pozresna posta).


Se pravi se moraš kot občan spravljat v situacijo v kateri bi morala posredovat policija? In na koncu s tisto fotko nimaš kaj dost za naredit. Še kot dokaz v postopku ne bo obstala.

antonija je izjavil:

Utemeljen sum ni dovolj da se javijo na javno objavljen oglas? Tudi ce zrtev prepozna svojo lastnino v oglasu?


Nazadnje, ko je nekdo prepoznal lastnino v oglasu so mu policisti rekli, da naj gre sam "kupit" zadevo.

Oberyn je izjavil:

Furbo je izjavil:

Lahko tudi kontaktirajo tipa in se zmenijo za prevzem. Ali je to preveč far fetched?

Kolikor jaz vem, je tudi za to potreben nalog.


Utemeljeni razlogi za sum je dokazni standard za navidezni odkup...včasih ga lahko naredijo tudi na lastno ponudbo v okviru "nujnih preiskovalnih dejanj". ampak ne bodo tega počeli zarad kolesa al pa avto radia. Mogoče edino, če bi zaznal, da se kriminalna "združba" s tem množično ukvarja.

Zgodovina sprememb…

antonija ::

To sem ze izkusil da so leni u PM. Edinikrat ko so se premkanili relativno hitro, je bilo ko je pijan sosed mlatil 4leta starega otroka ko se je primajal pijan kot mina domov (pred tem se je se zena nekaj drla). Takrat je prisla socialna delavka v spremstvu policije v roku nekaj minut. Pri vshe ostalih primerih je pa trajalo in trajalo in na koncu ni bilo od njih prav nic.

Sej po eni strani jih razumem da se jim nic ne da ker niso prav dobro placani, ampak po drugi strani gre pa za malo bolje zdresirane opice, ki ne znajo poceti cisto nic drugega. In ce so samovoljno tako leni, je povsem prav da se jih placuje minimalca.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

c3p0 ::

RedDrake je izjavil:

@antonija:
Saj točno to sem naredil.
Najprej sem obvestil kolega (ki je btw prijavo o kraji že naredil), potem pa šel na našo policijo naj ukrepajo preden roba izgine.
Ker je bilo par stvari zelo eksotičnih in poceni, je bil rizik tega velik (upravičeno, kot se izkaže)
Zaključek je bil, da preden so svoje riti premaknili Nemci in potem še naši, je bilo kar nekaj stvari že prodanih, med drugim tudi objektiv za 3k EUR ki jih je na svetu nekaj 100 ...
Tisto je bilo potem "lost for ever", afaik pa na bolhi tudi ni prodajal tat ampak nek posrednik ...


Prodal jih je pa posrednik kupcem tako, da so prišli na vrata, dali gotovino in šli z robo?

Mcsin ::

antonija je izjavil:


Mene so ze naucili da vedno naredis prijavo policiji, tudi ce jih moras 1 uro gledat kako jejo pico preden "imajo cas" da v tistih 5-10 minutah poves kaj se je naredilo, potem pa gledas nespoosbneza ki nasldnje pol ure to tipka v en genericen wordov dokument.


To sem ze izkusil da so leni u PM. Edinikrat ko so se premkanili relativno hitro, je bilo ko je pijan sosed mlatil 4leta starega otroka ko se je primajal pijan kot mina domov (pred tem se je se zena nekaj drla). Takrat je prisla socialna delavka v spremstvu policije v roku nekaj minut. Pri vshe ostalih primerih je pa trajalo in trajalo in na koncu ni bilo od njih prav nic.

Sej po eni strani jih razumem da se jim nic ne da ker niso prav dobro placani, ampak po drugi strani gre pa za malo bolje zdresirane opice, ki ne znajo poceti cisto nic drugega. In ce so samovoljno tako leni, je povsem prav da se jih placuje minimalca.


Iz tvojih komentarjov je mogoče razbrati, da je tem opicam jasen pojem prioritete in nujnosti, tebi pa ravno ne, ker očitno niso poklicali predsednika države, ko so ti iz avta ukradli avtoradio vreden 20 evrov (samo višja instanca ve koliko časa pred tvojo prijavo).
Za generičen word dokument, ki so ga dolžni napisat ob tvoji prijavi (katerega je moral napisati zaradi TVOJE prijave) pa naslednjič prosi, da ti stisnejo še "štempiljko" s čebelico, da bo nekaj posebnega, če te že to tako moti.

Eni ste pa res rožice.

RedDrake ::

c3p0 je izjavil:


Prodal jih je pa posrednik kupcem tako, da so prišli na vrata, dali gotovino in šli z robo?

Še čisto vsa foto roba, ki sem kupil/prodal je bilo doma ali na javnem mestu in keš na roko.
Žal pošti ni za zaupati pri tako dragih stvareh ...
Ker stvari niso nikoli našli, sklepam da je bil postopek nakupa anonimen.

antonija ::

Mcsin je izjavil:

trololo
Wow, tole pa je en butthurt milicnik...

S tem da je celo preprican da mu ni potrebno pisati zapisnikov o prijavi kaznivih dejanj. Priceless.

Mcsin je izjavil:

Eni ste smo pa res rožice.
Yip, res ste rozice.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Markoff ::

antonija je izjavil:

Ti bom moral verjeti na besedo.

To je težava z ljudmi danes. Vse verjamete na besedo. Že cinizem je postal resnica.
Seriously, IP se pojavlja v medijih pogosteje kot predsednik države. Ne, da slednjega pogrešam...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Policija zavaja glede pridobivanja podatkov o uporabnikih spletnih portalov

Oddelek: Novice / NWO
4315883 (13617) ulemek
»

Policija zavajala glede pridobivanja podatkov o uporabnikih spletnih portalov

Oddelek: Novice / NWO
2411961 (9762) Jupito
»

MNZ priznava nezakonito delo Policije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5719869 (16565) Jupito

Več podobnih tem