» »

Kvantna prepletenost

Kvantna prepletenost

Quantum ::

Pozdravljeni! Kako si predstavljate kvantno prepletenost oz. kako si predstavljati spin dveh atomov na velikih razdaljah? Če se en atom vrti v levo stran, se potem tudi drugi atom začne vrteti v levo stran. Oba atoma nista fizično povezana med seboj. Sam si to predstavljam kot povezavo preko višjih dimenzij. Mi poznamo osnovne 3 dimenzije in 4 dimenzijo čas. Naše oko ni možno zaznati višjih dimenzij. Vesolje naj bi bilo sestavljeno iz 11 dimenzij. Se pravi, da je vse v naravi povezano med seboj.

Lp Q
  • spremenil: Quantum ()

youPlonker ::

Nekaj mojih laičnih misli:

Tebi in tvojemu prijatelju pokažem dva kovanca za 2 eur. Eden je francoske, drugi nemške izdaje. Na otip ju ne moreš ločiti. Naključno izberem enega izmed teh dveh kovancev in ga dam v tvojo dlan. Preostalega dam v dlan tvojemu prijatelju.

Nato se tvoj prijatelj prestavi v drugo galaksijo. Med vama je toliko kilometrov razdalje, da že elektromagnetni val potrebuje ohoho let, da prepotuje to razdaljo. Klasično prenašanje informacije med vama ni mogoče, ker bosta v času, ko informacija doseže enega ali drugega, že davno mrtva.

Z opisanimi kovanci pa je drugače. Ko ti na Zemlji razpreš dlan in ugotoviš, da je v njej francoski kovanec, v istem hipu tudi veš, da ima tvoj prijatelj nemškega. V istem hipu! Se je med vama prenesla kakšna informacija? Današnja fizika reče, da ne. Že v začetku je bilo namreč določeno, da obstajata dve stanji za kovanec v vajinih dlaneh in v momentu, ko "pomeriš" enega, natančno veš kateri je drugi.

Ravno tako je tudi pri spinu elektronov v prepleteni snovi. Vse kar veš je, da bosta prepletena delca zagotovo imela diametralno različna spina, ko jih boš pomeril. Zaenkrat pa takšno zakonitost narave po mojem vedenju še niso napravili v kaj uporabnega za prenos bitov informacije. Če bo to kdaj obstajalo, odpade tudi potreba po omrežjih, ker bi bile quantum entanglement povezave samo point to point (točka točka). Lahko da bi bilo vzpostavljanje takšnih povezav tudi zelo drago. V sci-fi serijah je drugače dosti primerov takšne komunikacije.

Bryn ::

youPlonker je izjavil:

Nekaj mojih laičnih misli:

Tebi in tvojemu prijatelju pokažem dva kovanca za 2 eur. Eden je francoske, drugi nemške izdaje. Na otip ju ne moreš ločiti. Naključno izberem enega izmed teh dveh kovancev in ga dam v tvojo dlan. Preostalega dam v dlan tvojemu prijatelju.

Nato se tvoj prijatelj prestavi v drugo galaksijo. Med vama je toliko kilometrov razdalje, da že elektromagnetni val potrebuje ohoho let, da prepotuje to razdaljo. Klasično prenašanje informacije med vama ni mogoče, ker bosta v času, ko informacija doseže enega ali drugega, že davno mrtva.

Z opisanimi kovanci pa je drugače. Ko ti na Zemlji razpreš dlan in ugotoviš, da je v njej francoski kovanec, v istem hipu tudi veš, da ima tvoj prijatelj nemškega. V istem hipu! Se je med vama prenesla kakšna informacija? Današnja fizika reče, da ne. Že v začetku je bilo namreč določeno, da obstajata dve stanji za kovanec v vajinih dlaneh in v momentu, ko "pomeriš" enega, natančno veš kateri je drugi.

Ravno tako je tudi pri spinu elektronov v prepleteni snovi. Vse kar veš je, da bosta prepletena delca zagotovo imela diametralno različna spina, ko jih boš pomeril. Zaenkrat pa takšno zakonitost narave po mojem vedenju še niso napravili v kaj uporabnega za prenos bitov informacije. Če bo to kdaj obstajalo, odpade tudi potreba po omrežjih, ker bi bile quantum entanglement povezave samo point to point (točka točka). Lahko da bi bilo vzpostavljanje takšnih povezav tudi zelo drago. V sci-fi serijah je drugače dosti primerov takšne komunikacije.


Ni čisto tako, problem je ker na kvantnem nivoju obstajajo verjetnosti da bo nek elektron imel nek "spin".

Da naredim na primeru kovancev. Imamo dva "kvantna" kovanca, ki jih še nihče ni pogledal in pomeril. Vsak je v svoji škatli in med seboj sta kvantno povezana. V tem trenutku še ni definirano kateri je francoski kateri pa nemški, sta v t.i. "superstanju". Vsak od njiju pa ima verjetnost postati francoski ali nemški, pa recimo da je ta 50% s tem, da šele ko pomerim en postane nemški drug pa francoski.

Dam eno škatlo tebi, drugo pa tvojemu prijatelju in prijatelja pošljem v "galaxy far, far away". Dokler sta škatli zaprti, kovanca še nimata definiranega stanja. Šele ko ti odpreš svojo škatlo, se zgodi "wave funciton collapse", kovance postane ali nemški ali pa francoski. Ampak tu je potem ta spooky action at a distance. Ker sta kovanca prepletena in je tvoje dejanje "merjenja" kovanca, stanje kovanca tudi definiralo, je istočasno definiralo tudi drugi kovanec v istem hipu. V istem trenutku bi se izvedel "wave function collapse" tudi na drugem kovancu in to ne glede na razdaljo med kovancema.

Sicer sem laik ampak tako jaz to razumem.

vostok_1 ::

Wait, kje je tle real time komponenta? To kar ste opisali je zgolj shranjevanje podatkov.
Kot rečeno, nobena informacija se ni prenesla.

Yacked2 ::

vostok_1 je izjavil:

Wait, kje je tle real time komponenta? To kar ste opisali je zgolj shranjevanje podatkov.
Kot rečeno, nobena informacija se ni prenesla.


informacije se nikoli ne prenašajo, zgradimo jih samo s pomočno novih podatkov ter predhodnjega znanja, torej vemo da je kovanec lahko ali nemški ali francoski (XOR) je to recimo neko predznanje, v trenutku ko pogledamo prvi kovanec in ugotovimo, da je nemški, vemo tudi, da je drugi francoski.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Bryn ::

V kvantni fiziki kovanca nista ne nemška ne francoska, dokler jih ne izmerimo, imata samo verjetnost, ki pravi ali bo kovanec francoski ali nemški. Kvantna fizika pač ne deluje po deterministični logiki. Prestavljaj si, da sta prazna kovanca, šele ko škatlo odpremo in pogledamo, se definirata kot francoski oz. nemški.

vostok_1 ::

Yacked2 je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Wait, kje je tle real time komponenta? To kar ste opisali je zgolj shranjevanje podatkov.
Kot rečeno, nobena informacija se ni prenesla.


informacije se nikoli ne prenašajo, zgradimo jih samo s pomočno novih podatkov ter predhodnjega znanja, torej vemo da je kovanec lahko ali nemški ali francoski (XOR) je to recimo neko predznanje, v trenutku ko pogledamo prvi kovanec in ugotovimo, da je nemški, vemo tudi, da je drugi francoski.


Ok, sam še vedno ne vidim, kaj mi to pomaga. Odprem škatlo še preden vstopim v raketo or better yet vprašam kolega kaj hoče da naredim ko pridem v drugo galaksijo. I'm either missing somethign important, ali dejansko je to zgolj še ena slepa veja.

Bryn ::

Tu gre za teoretično osnovo na kateri hočemo potem graditi. Again, nisem jaz strokovnjak za kvantno fiziko, ampak predpostavljaj, da lahko resetiraš stanje kovanca nazaj v superpozicijo. Predpostavljaj, da lahko tudi vplivaš v kateri - francoski ali nemški - kovanec se bo definiral kovanec v superpoziciji.

S kolegom sta 100 svetlobnih let narazen. Ti resetiraš svoj kovanec in ga definiraš v francoskega, v istem trenutku dobi on nemškega. Resetirata oba kovance. Ti definiraš svojega v nemškega. Reset. V Francoskega. Reset. V nemškega. Reset.

Pred tem se dogovorita, da je francoski 1, nemški 0. Ravnokar si poslal 1010 v nekaj sekundah 100 svetlobnih let daleč.

bobby ::

drugače 3 dimenzije in četrta, ki ni čas ampak je čas-prostor.
kar se razlaga zgoraj je poneumljeno rečeno stanje "matrice". Dogkler se neke zadeve ne meri ali v tem primeru opazuje, je za kovanec HKRATI v obeh stanjih, šele, ko se na eni strni izvede meritev, se ve, kaj na drugi strani je, potovanje informacije je tu irelevantno.

Še najbolje bi morda lahko razložil, glede na to, da smo računalniški forum, na primeru igre, recimo streljačine.

Nek objekt v igri se ne izrisuje in se ne ve v kakšnem stanju je, doker se igralcu na monitorju, vsaj enemu izmed gralcev ne prikaže, šele takrat se definira stanje objekta, barva, karakterisitke v glavnem. do tiste točke pa, dokler se noben od igralcev ne obrne proti objektu, se ne ve, kakšen, kje in kako je, ker ga računalnik ne izrisuje, ker mu ni potrebno. Ve edino programer ("Bog"). Čemu vedeti nekaj, kar nihče oz nikomur ne uporabi te informacije.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Bryn ::

bobby je izjavil:

Še najbolje bi morda lahko razložil, glede na to, da smo računalniški forum, na primeru igre, recimo streljačine.

Nek objekt v igri se ne izrisuje in se ne ve v kakšnem stanju je, doker se igralcu na monitorju, vsaj enemu izmed gralcev ne prikaže, šele takrat se definira stanje objekta, barva, karakterisitke v glavnem. do tiste točke pa, dokler se noben od igralcev ne obrne proti objektu, se ne ve, kakšen, kje in kako je, ker ga računalnik ne izrisuje, ker mu ni potrebno. Ve edino programer ("Bog"). Čemu vedeti nekaj, kar nihče oz nikomur ne uporabi te informacije.


Ne čisto. Probajmo z računalniškimi primeri. Jaz imam RAM s en samo pomnilniško celico - 1 bit. Tebi dam RAM z drugo pomnilniško celico - 1 bit, ki je kvantno prepletena z mojo. Trenutno sta obe celici v superstanju "0in1". Ti greš s svojim RAMom 100 svetlobnih let daleč. Jaz preberem moj RAM, do tega trenutka ima stanje "0in1", enako tvoj RAM. Ko pogledam se moj RAM postavi na 1, istočasno pa se tvoj RAM 100 svetlobnih let postavi na 0. Torej je informacija, da se je moj RAM postavil na 1 instantno prenesla na tvoj RAM, da se je lahko postavil na 0.

Mogoče še citat z wikipedije:
However, this behavior gives rise to paradoxical effects: any measurement of a property of a particle can be seen as acting on that particle (e.g., by collapsing a number of superposed states); and in the case of entangled particles, such action must be on the entangled system as a whole. It thus appears that one particle of an entangled pair "knows" what measurement has been performed on the other, and with what outcome, even though there is no known means for such information to be communicated between the particles, which at the time of measurement may be separated by arbitrarily large distances.


Link: Quantum entanglement @ Wikipedia

youPlonker ::

Bryn je izjavil:

Jaz imam RAM s en samo pomnilniško celico - 1 bit. Tebi dam RAM z drugo pomnilniško celico - 1 bit, ki je kvantno prepletena z mojo. Trenutno sta obe celici v superstanju "0in1". Ti greš s svojim RAMom 100 svetlobnih let daleč. Jaz preberem moj RAM, do tega trenutka ima stanje "0in1", enako tvoj RAM. Ko pogledam se moj RAM postavi na 1, istočasno pa se tvoj RAM 100 svetlobnih let postavi na 0. Torej je informacija, da se je moj RAM postavil na 1 instantno prenesla na tvoj RAM, da se je lahko postavil na 0.


Ali obstaja kakšna logika, da lahko v takšno obnašanje zapakiraš prenos računalniških bitov? Ko pomeriš svojo celico imaš 50/50 šanse za stanje celice 0 oz. 1. Ne veš, ali je tvoji celici prepleteno celico na drugem koncu vesolja nekdo že pomeril.

Ko pomeriš svojo celico zagotovo veš le, da je spin prepletene celice na drugem koncu vesolju ravno kontra tvojemu spinu. Kako (če sploh) lahko s tem prenašaš neko presenečenje oz. informacijo?

Bryn ::

youPlonker je izjavil:

Bryn je izjavil:

Jaz imam RAM s en samo pomnilniško celico - 1 bit. Tebi dam RAM z drugo pomnilniško celico - 1 bit, ki je kvantno prepletena z mojo. Trenutno sta obe celici v superstanju "0in1". Ti greš s svojim RAMom 100 svetlobnih let daleč. Jaz preberem moj RAM, do tega trenutka ima stanje "0in1", enako tvoj RAM. Ko pogledam se moj RAM postavi na 1, istočasno pa se tvoj RAM 100 svetlobnih let postavi na 0. Torej je informacija, da se je moj RAM postavil na 1 instantno prenesla na tvoj RAM, da se je lahko postavil na 0.


Ali obstaja kakšna logika, da lahko v takšno obnašanje zapakiraš prenos računalniških bitov? Ko pomeriš svojo celico imaš 50/50 šanse za stanje celice 0 oz. 1. Ne veš, ali je tvoji celici prepleteno celico na drugem koncu vesolja nekdo že pomeril.

Ko pomeriš svojo celico zagotovo veš le, da je spin prepletene celice na drugem koncu vesolju ravno kontra tvojemu spinu. Kako (če sploh) lahko s tem prenašaš neko presenečenje oz. informacijo?


V tem trenutku ne gre za realno aplikacijo tega, zadeva je še zelo v raziskovalni fazi.

Trenutno je največji paradoks to, da se spin enega elektrona instantno prilagodi drugemu prepletenemu, ne glede na razdaljo. Že samo to dejstvo ruši temeljno pravilo, da nič ne more potovati hitreje kot svetloba.

Kako veš, kdaj pogledat? Zelo poenostavljeno, zmeniš se "odpri škatlo toliko in toliko sekund". Mislim, pa da se da posredno opazovat, ampak glede tega nimam pojma, sem samo poljudoznanstven ljubitelj kvantne fizike :D

vostok_1 ::

Bryn je izjavil:

Tu gre za teoretično osnovo na kateri hočemo potem graditi. Again, nisem jaz strokovnjak za kvantno fiziko, ampak predpostavljaj, da lahko resetiraš stanje kovanca nazaj v superpozicijo. Predpostavljaj, da lahko tudi vplivaš v kateri - francoski ali nemški - kovanec se bo definiral kovanec v superpoziciji.

S kolegom sta 100 svetlobnih let narazen. Ti resetiraš svoj kovanec in ga definiraš v francoskega, v istem trenutku dobi on nemškega. Resetirata oba kovance. Ti definiraš svojega v nemškega. Reset. V Francoskega. Reset. V nemškega. Reset.

Pred tem se dogovorita, da je francoski 1, nemški 0. Ravnokar si poslal 1010 v nekaj sekundah 100 svetlobnih let daleč.


Now you're making sense. Sem sumil, da bo to to, ampak v tej temi kolikor sem sledil to ni bilo povedano.

No torej, to bi šlo, itak, sam kot pravijo fiziki...najbrž si prekršil kar dost fizikalnih pojmov pri tem. But you never know.

PS. Guys...not to party break...ampak mene ne zanima, kaj lahko sklepaš na drugem koncu galaksije, če je 0 ali 1. Bolj me zanima, kako se ta informacija spremeni. Are we talking faster than light stuff?
Namreč če lahko prenašam instantno en bit na tako razdaljo, eventuelno bom tud teleportiral celega človeka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Egidij88 ::

Še nekaj v videu poenostavljeno od Dr. Derek Mullerja. Super channel ima.



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajska pokazala prenos s kvantno prepletenostjo na razdalji 1200 kilometrov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18136977 (30384) FrRoSt
»

Najmanjša mera informacije

Oddelek: Znanost in tehnologija
443353 (1798) Yggdrasil
»

Problem 3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
676121 (4805) Thomas
»

€ - Numizmatika

Oddelek: Loža
256597 (5814) Twixz
»

Pogodba s hudičem (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17916573 (13260) Thomas

Več podobnih tem