» »

Cene SSD-jev še vedno strmo padajo

Cene SSD-jev še vedno strmo padajo

ComputerWorld - SSD-ji so brez dvoma najuporabnejša novost v računalništvu v zadnjih letih, saj se pospeškom, ki jih prinese zamenjava klasičnih diskov s SSD-ji, ne moremo z nobeno drugo nadgradnjo niti približati. Medtem ko je problem staranja zadovoljivo rešen in se nam ni treba več bati, da bomo z normalno uporabo SSD izrabili celice, jih od izuma pesti višja cena od klasičnih diskov. To dejstvo je ostalo z nami do danes, a so se kljub temu SSD-ji obilno pocenili. V zadnjem četrtletju so cene že četrtič zapovrstjo upadle za več kot desetino.

Pred tremi leti se je njihova cena vrtela okrog dolarja za gigabajta. Leto pozneje je padla na 68 centov, letos pa že na 39 centov za gigabajt, ugotavljajo na DRAMeXchange. Zaradi razvoja tehnologije in živahne konkurence pričakujejo, da se bo trend nadaljeval, tako da naj bi prihodnje leto cene dosegle 24 centov/GB, leta 2017 pa že zelo dostopnih 17 centov.

Pričakovali bi, da so zaradi tega SSD-ji dandanes že stalnica, a to ne drži. Veliko večino trga računalnikov predstavljajo nizkocenovni OEM-sistemi, kjer proizvajalci varčujejo na vseh koncev, kar seveda pomeni klasičen disk namesto SSD-ja. Ocenjujejo, da ima okrog 25 odstotkov prodanih računalnikov SSD-je, kar naj bi zraslo do 31 odstotkov prihodnje leto in 41 odstotkov leta 2017. Projekcije daleč v prihodnost so sicer nehvaležne, a če ne bo kakšnega večjega pretresa - kot je bila za trg klasičnih diskov povodenj na Tajskem pred štirimi leti - lahko pričakujemo nadaljevanje trenda.

Proizvajalci klasičnih diskov so si od omenjenih poplav opomogli, zato so cene padle najprej na predpoplavne nivoje in potem še podnje. Trenutni stanejo okrog 6 centov za gigabajt, kar je po predvidevanjih strokovnjakov že zelo blizu spodnje dosegljive meje.

96 komentarjev

«
1
2

jlpktnst ::

Nevem no,včasih je cena HDDjev precej strmo padala, sedaj pa niti ne več. Očitno so dosegli limit? Imajo pa določene prednosti pred SSDji, predvsem večinoma bolj predvidljivo krivuljo kvarjenja. SSD pač mrkne čez noč brez znakov.

nekikr ::

Vse res razen cen. Samsungov 250B, ki ni najcenejši SSD na trgu, stane 32 centov na GB že danes. Kakšen Kingston stane še precej manj in smo že pod 30 centov na GB, pa se razprodaje še začele niso :)

Sami ::

jlpktnst je izjavil:

Nevem no,včasih je cena HDDjev precej strmo padala, sedaj pa niti ne več. Očitno so dosegli limit? Imajo pa določene prednosti pred SSDji, predvsem večinoma bolj predvidljivo krivuljo kvarjenja. SSD pač mrkne čez noč brez znakov.


Krivulja kvarjenja? Nebi rekel....

Meni je že kar par HDD-jev čez "noč" pomrlo.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

hojnikb ::

Cene že padajo, sam gre pa tut integriteta podatkov dol. TLC flash pa to...

Edino samsung ma to pošlihtano, ker šijejo ostale kot za keks (dat TLC flash v enterprise pogone je kr feat on its own).
#brezpodpisa

DarwiN ::

Ultra II 960Gb za 199€ (210 z dostavo), torej 21 centov na Gb. In to zdaj, ko je Evro rock bottom.. Kmalu bo res čas, da se znebimo mehanskih diskov..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Ang3lo ::

A daj no, cene so še vedno bolane, to je 4x toliko kot cena navadnega HDDja iste velikosti.

Siddh ::

Ampak hitrost pa je parkrat večja. Čisto sprejemljiv kompromis.


hojnikb ::

je pa tut 10x hitrejsi... so theres that
#brezpodpisa

Unknown_001 ::

nekikr je izjavil:

Vse res razen cen. Samsungov 250B, ki ni najcenejši SSD na trgu, stane 32 centov na GB že danes. Kakšen Kingston stane še precej manj in smo že pod 30 centov na GB, pa se razprodaje še začele niso :)


Že?! O_o

Damn jaz sem res čisto opustil to IT sceno. Nazadnje se spominjam ko so govorili da je cena na GB padla malo pod evro.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

feryz ::

1 tera ssd (4 kos) imam v kompu že kako leto. Prva dva pa že kakšnih 6 let.
Če nekaj rabiš ali pa misliš, da rabiš, potem ti to ni drago.
Plus, to ni kruh, da bi kupoval vsak dan. Enkrat na vsakih 5 ali 10 let to lahko scolaš.

BT52 ::

Kaj pa PCI SSD? :D

hojnikb ::

pci je mrtev
#brezpodpisa

BT52 ::

hojnikb je izjavil:

pci je mrtev


aja e sem pozabo... Pardon :D

Zlate ::

Ang3lo je izjavil:

A daj no, cene so še vedno bolane, to je 4x toliko kot cena navadnega HDDja iste velikosti.

Če ti je pomembna le velikost, potem o SSD-jih (še) nimaš kaj razmišljati in kar ostani na mehancih, v vseh drugih primerih pa je SSD zakon.

SSD v kompu za špile - priceless! :D
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

tikitoki ::

Se mi zdi, da te pocenitve vecinoma se niso prisle do nas. Ceprav skoraj 1 tera za 200 EUR, nice:). Se mi zdi, da ta Dragijeva valutna vojna zelo slabo vpliva na ceno elektronike. Se mal pa bo 1 EUR vreden manj kot dolar :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Mordecai ::

Go baby go!

stara mama ::

Še vedno se dobro obnesejo kombinacije.
256GB SSD + kak 2-3TB HDD za arhive :P
In prideš ceneje skozi kot kak 1TB SSD

Thuban ::

stara mama je izjavil:

Še vedno se dobro obnesejo kombinacije.
256GB SSD + kak 2-3TB HDD za arhive :P
In prideš ceneje skozi kot kak 1TB SSD


bi rekel da bo tako še vsaj nekaj let. Potem pa upam da bodo na voljo kakšni oprijemljivi testi zanesljivosti med SSD in HDD, da ne bomo vsi sami ugibali kako disk čez noč neha delat in podobne stvari ampak da bomo točno vedeli če,kdaj in kako pogosto se pojavlja pri bilokateri tehnologiji.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

nekikr ::

Tega še pri HDD ne vemo, pa so na trgu že desetletja. Brez backupa pač ne gre.

Thuban ::

saj za backup je treba vedet kakšno tehnologijo boš uporabil.

ali boš imel primarno ssd in za backup ssd ali pa boš imel primarno ssd in za backup hdd.

Da bi imel HDD za primaren disk pa je že dolgo nesmiselno.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Brias ::

Unknown_001 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Vse res razen cen. Samsungov 250B, ki ni najcenejši SSD na trgu, stane 32 centov na GB že danes. Kakšen Kingston stane še precej manj in smo že pod 30 centov na GB, pa se razprodaje še začele niso :)


Že?! O_o

Damn jaz sem res čisto opustil to IT sceno. Nazadnje se spominjam ko so govorili da je cena na GB padla malo pod evro.


Katalog 2.12. – 13.12.
leclerc 32 cent/GB

hojnikb ::

on sandisk zgoraj je bil malo čez 20cent/GB :)
#brezpodpisa

MuadDib ::

Brias je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Vse res razen cen. Samsungov 250B, ki ni najcenejši SSD na trgu, stane 32 centov na GB že danes. Kakšen Kingston stane še precej manj in smo že pod 30 centov na GB, pa se razprodaje še začele niso :)


Že?! O_o

Damn jaz sem res čisto opustil to IT sceno. Nazadnje se spominjam ko so govorili da je cena na GB padla malo pod evro.


Katalog 2.12. – 13.12.
leclerc 32 cent/GB



Jap... to je redna cena na amazonu... za samsunga seveda... drugace pa 0,25eur na GB pri 1TB disku?!? http://www.amazon.de/dp/B00M8ABHVQ?smid...

hojnikb ::

učer je bil 199e :)
#brezpodpisa

njyngs ::

Thuban je izjavil:

saj za backup je treba vedet kakšno tehnologijo boš uporabil.

ali boš imel primarno ssd in za backup ssd ali pa boš imel primarno ssd in za backup hdd.

Da bi imel HDD za primaren disk pa je že dolgo nesmiselno.

lel... maš 3+ kriptirane kopije na različnih lokacijah. 1 lokalno, 1 cloud, 1 služba/druga lokacija. Job done. Kaj ma veze tehnologija... Backupa sistema pa se dandanes po mojem mnenju ne splača delati. PC maš frišno postavljen v 1 uri, s veliko večino hardware-a vred.

stara mama ::

Še hardware in driverji zadnja leta niso več noben problem sploh, če nimaš kake češke konfiguracije in čudne plate.

Joze_K ::

hojnikb je izjavil:

učer je bil 199e :)


ja danes pa je EUR 279,99

gruntfürmich ::

hmmm, 140€ za 500GB...

ni še čas za zamenjavo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pegasus ::

Kapaciteta ni edino merilo diskov in zato so SSDji že kar nekaj let edina smiselna izbira. Na klasične diske je treba gledati kot na magnetne trakove.

black ice ::

Hehe, z razliko, da na klasičnem disku plošče ne odfrčijo, ko se jim to zazdi. :)

Bellzmet ::

Ja res "svaka čast" za SSD, npr. pri obdelavi slik je res TOP zadeva.

Pa seveda ne gre primerjat cena na GB SSD vs. hard disk. Kar se mene tiče zadeva stane "enako" - upoštevana hitrost na eni strani in kapaciteta na drugi.

SSD + hard disk je trenutno optimalna izbira. Vse kar se dela se dela na SSD in se potem premakne na hard disk.

Aja pa pri takšnih akcijah se lepo vidi kakšne marže imajo slovenski trgovci. Se pravi vsaj 30% ker Leclerc sigurno ne prodaja tega z izgubo. Tako da veste, ko bo spet kakšen prodajalec bluzil o 4% maržah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

cen1 ::

hojnikb je izjavil:

Cene že padajo, sam gre pa tut integriteta podatkov dol. TLC flash pa to...

Edino samsung ma to pošlihtano, ker šijejo ostale kot za keks (dat TLC flash v enterprise pogone je kr feat on its own).


A ti to sarkastično? http://www.pcper.com/reviews/Editorial/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cen1 ()

Markoff ::

jlpktnst je izjavil:

Nevem no,včasih je cena HDDjev precej strmo padala, sedaj pa niti ne več. Očitno so dosegli limit? Imajo pa določene prednosti pred SSDji, predvsem večinoma bolj predvidljivo krivuljo kvarjenja. SSD pač mrkne čez noč brez znakov.

Kje pa proizvajajo takšne HDDje? Meni je samo eden dajal opozorilne znake pred crkovanjem (klikanje), ostali so šli po gobe čez noč. Edino z enega sem nekako uspešno rešil večino podatkov, na srečo je šlo za Partis sinkhole disk, tako da so šli podatki v franže po nabavni ceni. :))
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

nikolahodin ::

hojnikb ::

cen1 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Cene že padajo, sam gre pa tut integriteta podatkov dol. TLC flash pa to...

Edino samsung ma to pošlihtano, ker šijejo ostale kot za keks (dat TLC flash v enterprise pogone je kr feat on its own).


A ti to sarkastično? http://www.pcper.com/reviews/Editorial/...


Takrat ko so oni izdal 840 serijo, ostali sploh niso mel za pokazat TLC ssdja, kaj šele da bi bil tako hiter kot ti.
Ja, read degradacija je pa inherenten problem TLCja pri taki litografiji. Sj tudi drugi 2D tlcji so gotov temu podvrženi, sam jih pač ni še toliko v divjini in ni tako očitno (ali so pa že previdl to in kompezirajo na podoben način kot to počne 840evo z zadnjim firmware)

Če pa gledamo 3D TLC, pa šijejo vse, ker imajo samo oni ta tech mass ready.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

nekikr ::

Aja pa pri takšnih akcijah se lepo vidi kakšne marže imajo slovenski trgovci. Se pravi vsaj 30% ker Leclerc sigurno ne prodaja tega z izgubo.

Ne boš verjel ampak dejansko je tako. Za točno ta primer ti lahko povem, da delajo precej izgube (ki jo potem prinesejo notri s salamo in kruhom, ki jih kupiš, ko zapraviš to razliko v ceni - diska ne dobiš za 79,99€ ampak razliko dobiš na kartico).

Bellzmet ::

Hm težko verjamem, da prodajo pod ceno (oz ne verjamem) in vem, da dobim na kartico - to me sploh ne moti. Pa vseeno - bom pa v Leclercu še tehniko kupoval ker kruh in salamo moram itak kupit oz. vnovčim dobropis. S tem, da je ta salama cenejša kakor npr. v Merkatorju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

nikolahodin ::

FireSnake ::

Ima kdo RAID z SSDji? Jaz razmišljam, da ni jih dal v raid in, če eden crkne, ga samo zamenjam.
500 gigabajtneže bi imel v RAIDu ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

dexterboy ::

Sem že parkrat postavil 2x500 GB ali pa 2x1 TB HDD v RAID0, pa se ni NIHČE pritoževal nad počasnostjo.
So pa vsi vedeli, kaj jih čaka, če gre eden v penzijon 8-)

SSD-ji pa lahko še mal padejo po ceni, da bi postali privlačni za nakup. Saj ne rečem za 250 GB ceno, ampak 500 GB bo pa morala cena še pasti, da postane sexy za nakup. Ker z 250 GB jest ne morem postaviti kompa, ki bi bil operativen čez eno leto. Se preveč nabere bitov...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

hojnikb ::

Zanimivo, jst na mašinah z 60g in 120g nimam problemov z nabiranjem bitov. Tudi po več letih.
#brezpodpisa

dexterboy ::

FireSnake je izjavil:

Ima kdo RAID z SSDji? Jaz razmišljam, da ni jih dal v raid in, če eden crkne, ga samo zamenjam.
500 gigabajtneže bi imel v RAIDu ...

Pri Svet-u Kompjutera so testirali 2 v RAID0 polju. Sistem se je tako hitro zbootal, da sploh niso videli tistega windows okna sredi ekrana, kako pleše, jih je takoj vrglo v prijavno okno :))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

men se to zgodi že na 60g ssdju (crucial m4) in sataII. Nobenih raid0 in podobnih for
#brezpodpisa

dexterboy ::

hojnikb je izjavil:

Zanimivo, jst na mašinah z 60g in 120g nimam problemov z nabiranjem bitov. Tudi po več letih.

Imagine uporabo outlook-a za elektronsko pošto. Vsak dan par mega 8-)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

hojnikb ::

tega se mogoče nabere par 10GB skozi leta... 250GB preko glave.
#brezpodpisa

darkolord ::

Bellzmet je izjavil:

Hm težko verjamem, da prodajo pod ceno (oz ne verjamem) in vem, da dobim na kartico - to me sploh ne moti. Pa vseeno - bom pa v Leclercu še tehniko kupoval ker kruh in salamo moram itak kupit oz. vnovčim dobropis. S tem, da je ta salama cenejša kakor npr. v Merkatorju.
Ravno zaradi tega se jim določene artike splača prodati pod ceno. Tvoj denar že imajo, tisti dobropis boš pa uporabil za izdelke, kjer je marža precej višja, poleg tega pa boš verjetno nabavil precej več kot za tistih 5 eur robe, kolikor so šli v minus pri disku. 5 dodatnih eurov zapraviš in so že v plusu. Pa še malo drobiža ti dajo spet na kartico, da se boš še vrnil.

Zgodovina sprememb…

zee ::

dexterboy je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Zanimivo, jst na mašinah z 60g in 120g nimam problemov z nabiranjem bitov. Tudi po več letih.

Imagine uporabo outlook-a za elektronsko pošto. Vsak dan par mega 8-)


- do Outlooka lahko dostopas tudi preko webmaila
- lepo nastavis, da ti posto pusca na serverju, in je to to
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

tikitoki ::

Se mi zdi, da ste vsi pozabili, da na SSDju lahko podatki, ob neuporabi, izginejo sami od sebe. Dokler to ne bo reseno, bo za backupa nujen HDD.

Odzivnsot sistema z SSD je odlicna in nebi sel nikoli vec nazaj. Ce to ni vredno vsaj 40 EUR za 128 GG SSD... oz. po potrebi in zmoznostih.

hojnikb ::

>Se mi zdi, da ste vsi pozabili, da na SSDju lahko podatki, ob neuporabi, izginejo sami od sebe. Dokler to ne bo reseno, bo za backupa nujen HDD.

Jedec za consumer pogone predvideva 1 leto data retentiona ob polno izrabljenih celicah. Tako da še ni neke skrbi. Ni pa stvar primerna za nek long term cold backup, to pa...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cene SSD-jev rekordno nizke, počasi se ceni tudi RAM (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
5714561 (9025) Ijus
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7318565 (16209) b3D_950
»

Cene SSD-jem še naprej padajo

Oddelek: Novice / Rezultati
4614657 (11097) Relanium
»

SSD-ji so prihodnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8820999 (16521) Lion29
»

ali CPU bremza GPU in obratno?

Oddelek: Pomoč in nasveti
183477 (3203) Izi

Več podobnih tem