» »

Tudi Ford bo na samem preizkušal samovozeče avtomobile

Tudi Ford bo na samem preizkušal samovozeče avtomobile

Slo-Tech - Naslednji proizvajalec avtomobilov, ki je pri razvoju avtonomnih vozil tako daleč, da jih bo šel preizkušat na asfalt, je Ford. V umetnem mestu brez prebivalcev Mcity (z uradnim imenom Mobility Transformation Center), ki ga je postavila Univerza v Michiganu, bodo na 13 hektarjih preizkušali samovozeče avtomobile. Mcity obratuje od julija in je opremljen prav za preizkušanje tovrstnih vozil, saj ima več kilometrov enopasovnic, dvopasovnic in tripasovnic, prometne znake, križišča in krožišča, nadvoze in podvoze, semaforje, pločnike, hiše in vse ostale sestavne dele prometne ureditve. Manjkajo le pešci.

Ford je prvo podjetje, ki je najelo Mcity in bo tam tudi uradno testiralo svoja vozila. Popularen poligon je tudi GoMentum Station v okolici San Francisca, kjer svoja vozila preizkuša Honda, neuradno pa se za območje zanima tudi Apple. Številne teste pa izvajajo tudi na cestah, kar je v ZDA za zdaj dovoljeno v Kaliforniji, Nevadi, Michiganu in na Floridi. Zvezne države, podjetja in univerze se namreč počasi zavedajo, da so samovozeči avtomobili prihodnost in da bodo najprijaznejša okolja od te tehnologije v povojih tudi veliko zaslužila. Trenutno se njihov razvoj v ZDA koncentrira v Kaliforniji, zato je razumljiva hitra reakcija Michigana in gradnja Mcityja.

Testiranje na poligonih ima tudi svoje prednosti, pojasnjujejo v Fordu. Tu je namreč mogoče preizkušati intenzivneje, zato lahko vsak prevožen kilometer prinese več podatkov kot tisti na cesti. Na koncu bosta seveda potrebna oba pristopa.

Precej zabavne prigode pa se dogajajo tudi na cestah, kjer vozi največ Googlovih samovzečih avtomobilov. Ugotovili smo že, da čeprav niso imuni na nesreče, niso praktično nikoli krivi, ker vozijo zelo zelo defenzivno, za človeški okus celo preveč. To je eden izmed problemov, ki ga morajo v prehodnem obdobju, ko bodo na cestah tako samovozeči kot klasični avtomobili, inženirji zadovoljivo rešiti. In tako se lahko nasmehnemo ob novici, da je v Kaliforniji policist ustavil avtomobil, ki je vozil prepočasi. Presenečen je ugotovil, da notri ni nikogar, saj gre za Google Car. Google jih namreč iz varnostnih razlogov omejuje na 40 kilometrov na uro, tale pa se je peljal tam, kjer je omejitev 60 kilometrov na uro. Policist se je naposled odločil, da bo zapletov najmanj, če namesto kazni izreče le opozorilo.

44 komentarjev

Gavran ::

Prepočasni vozniki so dokaj pogosto vzrok za nesrečo. V realnem življenju ima mnogo ljudi neke časovne omejitve, ki jih prepočasna vožnja eliminira, zato poskušajo prepočasna vozila prehiteti, včasih tudi na neprimernih mestih. Tempo življenja nas pač sili v spoštovanje določenih časov, recimo prihoda v službo ali časa dostave. Zato je prav, da se enako kot prehitri obravnavajo tudi prepočasni vozniki, seveda z drugačno razporeditvijo kazni, recimo do 10% dovoljene hitrosti z opozorilom, do 20% s 30 € in podobno. Ovire v prometu, najsi gre za prepočasna vozila ali poškodovano vozišče niso zaželjena.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Thuban ::

očitno še nisi slišal za "prilagojeno hitrost". Kaj je "prilagojena hitrost" pa se mora odločiti vsak voznik sam. Dejstvo je samo to, da mora voziti s tako prilagojeno hitrostjo, da lahko vozi varno. Da ne ogroža niti sebe niti ostalih udeležencev prometa. Če je to počasi, je pač počasi.

Ti kot nek random osebek, ki si naletel na po tvojem mnenju počasnega voznika žal ne moreš vedeti zakaj vozi počasi, niti nimaš pravice ocenjevati če bi ta oseba lahko vozila hitreje, če pri hitrosti, s katero vozi, ne ogroža nikogar.

Ti imaš samo 2 dovoljeni akciji:
- vožnja za po tvojem mnenju počasnim voznikom s primerno varnostno razdaljo ali
- prehitevanje na primernem mestu na varen način.

Divjaki v prometu niso zaželjeni.

Ljudem, ki nimajo živcev za kulturen odnos v prometu naj čimprej odvzamejo volan in v uporabo dajo samovozeče avtomobile, bo promet postal bistveno varnejši.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

M-XXXX ::

očitno še nisi slišal za "prilagojeno hitrost". Kaj je "prilagojena hitrost" pa se mora odločiti vsak voznik sam. Dejstvo je samo to, da mora voziti s tako prilagojeno hitrostjo, da lahko vozi varno. Da ne ogroža niti sebe niti ostalih udeležencev prometa. Če je to počasi, je pač počasi.

Prilagojena hitrost je, da greš v ovinek, po mokri cesti 70km/h namesto 90km/h, ker bi lahko to bilo nevarno. Če greš 70 po ravnini kjer razmere dopuščajo 150, omejitev je 90, pa to pomeni, da nisi sposoben za vožnjo in vrni izpit.

Thuban ::

ni res.

morda vozniku blešči sonce, morda ima glavobol, morda se je doma sprl z nekom, morda uživa v najljubši pesmi, morda gleda okolico ker ne ve kam mora it, se je izgubil.

Žal, čeprav bi radi bili bogovi, vaše mesto ni soditi ampak zagotoviti varnost v prometu s kulturno vožnjo.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Gavran ::

Odstranjevanje ovir v prometu sodi med dolžnosti policije. Če nekoga boli glava in zato na omejitvi 90 vozi 60, ni sposoben za varno vožnjo in ga je treba spraviti varno do zdravnika.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Thuban ::

ne drži, če varno vozi.

Seveda pa je v prekršku, če se za njim nabere kolona vozil in je ne spusti naprej. Ampak v osnovi tvoje mesto ni soditi ampak zagotoviti varnost.
Lahko si "pameten" kolikor želiš in bentiš kolikor želiš, meni za tvoje mnenje ni niti malo mar. Mi pa bo mar, če boš šel v škarje prehitevat ker si teslo.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

M-XXXX ::

morda vozniku blešči sonce, morda ima glavobol, morda se je doma sprl z nekom, morda uživa v najljubši pesmi, morda gleda okolico ker ne ve kam mora it, se je izgubil.

Seveda, se strinjam. Ampak veš kaj je njegova dolžnost? Da se ob prvi priliki umakne vozilu za sabo. V primeru enega vozila zadaj je to zdrava pamet, v primeru 2 vozil ali pa več, se pa celo MORA umakniti!

Tako, da bo moj zapis kar držal.

Thuban ::

umakniti se mora samo, če je za njim kolona vozil.

zakon:
(4) Voznik ne sme brez upravičenega razloga voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence v cestnem prometu. Voznik vozila, ki vozi na čelu kolone z nižjo hitrostjo od največje dovoljene hitrosti in od hitrosti prometnega toka vozil na smernem vozišču, za katerim se nabere kolona vozil, se mora, če ga kolona ne more varno prehiteti, na prvem primernem kraju umakniti z vozišča in pustiti kolono vozil mimo.

Skratka, če nimate živcev voziti kulturno, bodo novi Fordovi avti pravšnji za vas.

Še vedno je tvoja naloga izključno samo ta, da varno voziš za njim ali pa ga varno prehitiš. Sicer dejansko PRVI avto za počasnežem bolj ovira promet kot dejanski počasnež. Ker vsi ZA prvim vozilom za počasnežem NE smejo prehitevat, ker je to že prehitevanje kolone, kar je _strogo_ prepovedano.
Razen če ima prvi voznik za počasnežem dovolj varnosnte razdalje da lahko tisti ZA prvim za počasnežem lahko prehiti enega po enega.

ni tak kompleksno. samo kulturni morate bit. Če niste, bo nov Fordov avto pravi za vas.

ps.: še vedno mi ni mar za tvoje mnenje. Bo pa šiba pela če boš šel prehitevat v škarje.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Shegevara ::

Tako je. Največji pacienti so pa tisti, ki te gredo prehtevat ko voziš točno po najvišji dovoljeni hitrosti (oziroma še malo čez), bolnik te gre pa prehitevat.

Tvoj tempo življenja je tvoja osebna zadolžitev, ne pa razlog za nevarno obnašanje na cesti. Se strinjam z Draconisom. Take ljudi čimprej spravit v samovozeča vozila ali kaj drugega. Niso primerni za opravljanje osebnih vozil na cestah.

M-XXXX ::

umakniti se mora samo, če je za njim kolona vozil.

Kaj sem pa jaz drugega napisal?

Uglavnem, brez utemeljenega razloga, nimaš nič za po cesti počasneje vozit. Seveda se najdejo izjeme, ki kakšno odstopanje dopuščajo, ampak v uživanje v najljubši pesmi ni, v primeru zdravstvenih težav, je pa samo še en razlog, več da se spokaš iz avta.


Tvoj tempo življenja je tvoja osebna zadolžitev, ne pa razlog za nevarno obnašanje na cesti. Se strinjam z Draconisom. Take ljudi čimprej spravit v samovozeča vozila ali kaj drugega. Niso primerni za opravljanje osebnih vozil na cestah.

Aha moj tempi življenje narekuje pacient pred mano, ki počasneje vozi zaradi njegove najljubše glasbe, ki se ravno predvaja po radiju in ima to vso pravico delat? Ahhahah, kaj vse človek sliši.

Še enkrat rečem: omejitve so zato, da se jih drži. Na gor in na dol. Jaz se zavedam, da vedno ko jih prekoračim, jih prekoračim z določenim tveganjem (tudi denarnim), pa se tega zavedajo ljudje, ki gredo prepočasi brez razloga in se ne umaknejo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Shegevara ::

M-XXXX je izjavil:

umakniti se mora samo, če je za njim kolona vozil.

Kaj sem pa jaz drugega napisal?

Uglavnem, brez utemeljenega razloga, nimaš nič za po cesti počasneje vozit. Seveda se najdejo izjeme, ki kakšno odstopanje dopuščajo, ampak v uživanje v najljubši pesmi ni, v primeru zdravstvenih težav, je pa samo še en razlog, več da se spokaš iz avta.


Saj sploh ne rabiš kakršnega koli osebnega razloga, če voziš po zakonskih omejitvah po hitrosti nižji od maksimalno dovoljene hitrosti. Ko imaš enkrat za sabo kolono, jo spustiš naprej, sicer je vse tako kot mora biti.

Thuban ::

M-XXXX je izjavil:


Uglavnem, brez utemeljenega razloga, nimaš nič za po cesti počasneje vozit. Seveda se najdejo izjeme, ki kakšno odstopanje dopuščajo, ampak v uživanje v najljubši pesmi ni, v primeru zdravstvenih težav, je pa samo še en razlog, več da se spokaš iz avta.


tvoje mnenje me še vedno ne zanima. Ti moraš samo kulturno in varno vozit, tudi če imaš pred sabo divjega prašiča, ki hodi po cesti 10 kmh.

Ali vozi z ustrezno varnostno razdaljo za počasnežem ali pa varno prehiti. _karkoli_ drugega je nesprejemljivo. Sicer pa vaše reakcije kažejo sam oto, da fordove samovozeče avte _nujno_ potrebujemo.

Shegevara je izjavil:


Saj sploh ne rabiš kakršnega koli osebnega razloga, če voziš po zakonskih omejitvah po hitrosti nižji od maksimalno dovoljene hitrosti. Ko imaš enkrat za sabo kolono, jo spustiš naprej, sicer je vse tako kot mora biti.


ne, ni tako. če ima voznik utemeljen razlog, da vozi počasi, potem je varen pred zakonom in ni v prekršku, tudi če vozi 5 kmh po avtocesti. Samo razlog mora biti utemeljen. Recimo bleščanje sonca to vsekakor je. Ali pa gosta megla. Ali pa žival na cesti. Ali pa nezmožnost vozila, da bi šel hitreje (recimo moped, kolesar, 50 kubični avto itd).

Vaša naloga je izključno samo zagotovitev varnosti, sodstvo prepustite inteligentnejšim od sebe.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Shegevara ::

M-XXXX je izjavil:


Aha moj tempi življenje narekuje pacient pred mano, ki počasneje vozi zaradi njegove najljubše glasbe, ki se ravno predvaja po radiju in ima to vso pravico delat? Ahhahah, kaj vse človek sliši.

Še enkrat rečem: omejitve so zato, da se jih drži. Na gor in na dol. Jaz se zavedam, da vedno ko jih prekoračim, jih prekoračim z določenim tveganjem (tudi denarnim), pa se tega zavedajo ljudje, ki gredo prepočasi brez razloga in se ne umaknejo?


Dokler ta oseba spoštuje prometne predpise in vozi nad predpisano najnižjo hitrostjo in poleg tega spušča naprej, če se za njim naredi kolona ima pravico to delat.

jype ::

M-XXXX> Ampak veš kaj je njegova dolžnost? Da se ob prvi priliki umakne vozilu za sabo. V primeru enega vozila zadaj je to zdrava pamet, v primeru 2 vozil ali pa več, se pa celo MORA umakniti!

Samo ena opomba: Če drugi ne upoštevajo prometnih predpisov, to ne pomeni, da jih tudi tebi ni treba.

Shegevara ::

Thuban je izjavil:


Shegevara je izjavil:


Saj sploh ne rabiš kakršnega koli osebnega razloga, če voziš po zakonskih omejitvah po hitrosti nižji od maksimalno dovoljene hitrosti. Ko imaš enkrat za sabo kolono, jo spustiš naprej, sicer je vse tako kot mora biti.


ne, ni tako. če ima voznik utemeljen razlog, da vozi počasi, potem je varen pred zakonom in ni v prekršku, tudi če vozi 5 kmh po avtocesti. Samo razlog mora biti utemeljen. Recimo bleščanje sonca to vsekakor je. Ali pa gosta megla. Ali pa žival na cesti. Ali pa nezmožnost vozila, da bi šel hitreje (recimo moped, kolesar, 50 kubični avto itd).


Ok, narobe se razumeva. Ja res je, če voziš 5kmh po avtocesti, potrebuješ utemeljen razlog. Če voziš pa 40kmh v naselju namesto 50kmh pa ni nujno, da ga sploh potrebuješ.

Thuban ::

ja, saj.

Če nekdo smatra, da nekdo drug vozi prepočasi ima samo 2 opciji. varna vožnja za "počasnežem" ali _varno_ prehitevanje. druge izbire ni. Upravičevanje divjanja, prehitevanja v škarje, vožnje s premajhno varnostno samo z izjavo "če pa je počasen" pa je zrelo samo za nakup samovozečega vozila.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

AC_DC ::

jype je izjavil:

M-XXXX> Ampak veš kaj je njegova dolžnost? Da se ob prvi priliki umakne vozilu za sabo. V primeru enega vozila zadaj je to zdrava pamet, v primeru 2 vozil ali pa več, se pa celo MORA umakniti!

Samo ena opomba: Če drugi ne upoštevajo prometnih predpisov, to ne pomeni, da jih tudi tebi ni treba.

Pravi nekdo, ki redno vozi skozi rdečo.

Thuban ::

AC_DC je izjavil:

jype je izjavil:

M-XXXX> Ampak veš kaj je njegova dolžnost? Da se ob prvi priliki umakne vozilu za sabo. V primeru enega vozila zadaj je to zdrava pamet, v primeru 2 vozil ali pa več, se pa celo MORA umakniti!

Samo ena opomba: Če drugi ne upoštevajo prometnih predpisov, to ne pomeni, da jih tudi tebi ni treba.

Pravi nekdo, ki redno vozi skozi rdečo.


to vseeno ne pomeni, da greš skozi rdečo lahko še ti. Ni pomembno koliko ti gre Jype na živce.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

carota ::

Sam običajno vozim 10% nižje od max hitrosti, da lahko več časa gledam cesto kot pa kazalec hitrosti in za katerem grmom čepijo smrkci.

Bo pa kul, ko me bo samovozeči avto peljal. Pol me bo lahko peljal v mesto, me odložil, se peljal parkirat na zastonj parkirišče in prišel nazaj pome, ko ga bom poklical.

M-XXXX ::

Sam običajno vozim 10% nižje od max hitrosti, da lahko več časa gledam cesto kot pa kazalec hitrosti in za katerem grmom čepijo smrkci.

Hočeš rečt, da lahko konstantno vzdržuješ 10% manjšo hitrost od maximalne, maximalne pa ne znaš konstantno vdrževat? Konstantno seveda ne pomeni do km/h natančno.

Utk ::

Največji pacienti so pa tisti, ki te gredo prehtevat ko voziš točno po najvišji dovoljeni hitrosti (oziroma še malo čez), bolnik te gre pa prehitevat.
To tudi jaz včasih naredim, čeprav drugače ne prehitevam tiste, ki vozijo po omejitvi. Zakaj pa včasih vseeno? Ker rabite dva kilometra, da pospešite do teh 90, po možnosti pa še zavirate pred vsakim ovinkom, ali pa celo na ravnini brez veze. Take prehitim, pa tudi če grejo kdaj vmes 100.
Če se jaz vozim po omejitvi, me zelo zelo redko kdo prehiti.

Shegevara ::

Utk je izjavil:

Največji pacienti so pa tisti, ki te gredo prehtevat ko voziš točno po najvišji dovoljeni hitrosti (oziroma še malo čez), bolnik te gre pa prehitevat.
To tudi jaz včasih naredim, čeprav drugače ne prehitevam tiste, ki vozijo po omejitvi. Zakaj pa včasih vseeno? Ker rabite dva kilometra, da pospešite do teh 90, po možnosti pa še zavirate pred vsakim ovinkom, ali pa celo na ravnini brez veze. Take prehitim, pa tudi če grejo kdaj vmes 100.
Če se jaz vozim po omejitvi, me zelo zelo redko kdo prehiti.


to sploh ni ista situacija in mi je čisto vseeno če prehitevaš. Reskiraš itak svoje življenje, ne mojega. Govorim takrat, ko je ravna cesta takoj izven naselja, omejitev 60, ti greš 70 recimo, za tabo je pa nekdo, ki se mu to "zdi premalo", saj mora on nujno potegnit in imet prazno cesto pred sabo.

Thuban ::

Shegevara je izjavil:

tabo je pa nekdo, ki se mu to "zdi premalo", saj mora on nujno potegnit in imet prazno cesto pred sabo.


no saj zaradi takšnih so začeli razvijati samovozeče avtomobile in zaradi takšnih se bo v prihodnosti zagotovo zgodilo da bodo samovozeči avtomobili postali obvezna oprema, kjer boš lahko nadzor nad vozilom prevzel v le redkih primerih.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Utk ::

Shegevara je izjavil:


to sploh ni ista situacija in mi je čisto vseeno če prehitevaš. Reskiraš itak svoje življenje, ne mojega. Govorim takrat, ko je ravna cesta takoj izven naselja, omejitev 60, ti greš 70 recimo, za tabo je pa nekdo, ki se mu to "zdi premalo", saj mora on nujno potegnit in imet prazno cesto pred sabo.

Takih je malo.

Egidij88 ::

Še dve zadevi okrog te prepočasne vožnje:

- Nekdo se po neki cesti vozi vsak dan, tadrugi ki je pred tabo se danes pelje prvič.
- Eden vozi avto s 150 konji in ima valjarje namesto gum, drugi pa ima clia. Prilagojena hitrost ni za oba enaka.

Thuban ::

Egidij88 je izjavil:


- Eden vozi avto s 150 konji in ima valjarje namesto gum, drugi pa ima clia. Prilagojena hitrost ni za oba enaka.


posebno če je voznik cliota državni prvak v reliju, voznik avta s 150 konji pa samo razvajen 20 letnik ki vozi fotrov avto, na leto pa naredi morda 10.000 km.
http://www.siol.net/sportal/avtomotospo...

Ja, prilagojena hitrost je vsekakor zelo drugačna. Ampak hitrost s katero eden od njiju divja, drugi pa vozi tako da avto povsem obvlada je seveda različna.

Komur to ni jasno ima pač problem.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Shegevara ::

Utk je izjavil:

Shegevara je izjavil:


to sploh ni ista situacija in mi je čisto vseeno če prehitevaš. Reskiraš itak svoje življenje, ne mojega. Govorim takrat, ko je ravna cesta takoj izven naselja, omejitev 60, ti greš 70 recimo, za tabo je pa nekdo, ki se mu to "zdi premalo", saj mora on nujno potegnit in imet prazno cesto pred sabo.

Takih je malo.


na srečo res.

zmaugy ::

Shegevara je izjavil:

M-XXXX je izjavil:


Aha moj tempi življenje narekuje pacient pred mano, ki počasneje vozi zaradi njegove najljubše glasbe, ki se ravno predvaja po radiju in ima to vso pravico delat? Ahhahah, kaj vse človek sliši.

Še enkrat rečem: omejitve so zato, da se jih drži. Na gor in na dol. Jaz se zavedam, da vedno ko jih prekoračim, jih prekoračim z določenim tveganjem (tudi denarnim), pa se tega zavedajo ljudje, ki gredo prepočasi brez razloga in se ne umaknejo?


Dokler ta oseba spoštuje prometne predpise in vozi nad predpisano najnižjo hitrostjo in poleg tega spušča naprej, če se za njim naredi kolona ima pravico to delat.


In kolikokrat si to že videl? V koliko procentih primerov, ko bi se to moralo zgoditi, se je dejansko zgodilo? 0,0001 % ? Samo vprašam.

Markoff ::

Gavran je izjavil:

Prepočasni vozniki so dokaj pogosto vzrok za nesrečo. V realnem življenju ima mnogo ljudi neke časovne omejitve, ki jih prepočasna vožnja eliminira, zato poskušajo prepočasna vozila prehiteti, včasih tudi na neprimernih mestih. Tempo življenja nas pač sili v spoštovanje določenih časov, recimo prihoda v službo ali časa dostave. Zato je prav, da se enako kot prehitri obravnavajo tudi prepočasni vozniki, seveda z drugačno razporeditvijo kazni, recimo do 10% dovoljene hitrosti z opozorilom, do 20% s 30 € in podobno. Ovire v prometu, najsi gre za prepočasna vozila ali poškodovano vozišče niso zaželjena.

Zaenkrat zakon kaznuje le vožnjo, manjšo od 50% najvišje dovoljene. Če se prav spomnim, le takrat, kadar nimaš vklopljenih vseh 4 smernih kazalcev. Nisem sicer prepričan, ali za AC velja karkoli drugače oz. ali je sploh dovoljena vožnja, nižja od 50% dovoljene.

Sicer pa: glede na to, da na AC po voznem pasu vozim 100 km/h, bi me ti kar štrafal? Tovornjake tudi, ki vozijo 90 km/h (hej, počasnejši so od mene!)? Avtobuse, ki vozijo 100 km/h? Pa ne izmišljuj si neumnosti, da sem nevaren voznik, ker da naj bi vozil tudi po prehitevalnem pasu 100 km/h (kar seveda ni res) in s tem oviral promet in povzročal nevarnost. Govorimo o voznem pasu in hitrostih, ki so nižje od NAJVIŠJIH dovoljenih, ne obveznih (ker te ne obstajajo).

Thuban je izjavil:

očitno še nisi slišal za "prilagojeno hitrost". Kaj je "prilagojena hitrost" pa se mora odločiti vsak voznik sam. Dejstvo je samo to, da mora voziti s tako prilagojeno hitrostjo, da lahko vozi varno. Da ne ogroža niti sebe niti ostalih udeležencev prometa. Če je to počasi, je pač počasi.

Ti kot nek random osebek, ki si naletel na po tvojem mnenju počasnega voznika žal ne moreš vedeti zakaj vozi počasi, niti nimaš pravice ocenjevati če bi ta oseba lahko vozila hitreje, če pri hitrosti, s katero vozi, ne ogroža nikogar.

Ti imaš samo 2 dovoljeni akciji:
- vožnja za po tvojem mnenju počasnim voznikom s primerno varnostno razdaljo ali
- prehitevanje na primernem mestu na varen način.

Divjaki v prometu niso zaželjeni.

Ljudem, ki nimajo živcev za kulturen odnos v prometu naj čimprej odvzamejo volan in v uporabo dajo samovozeče avtomobile, bo promet postal bistveno varnejši.

Hear here.

Edino dodal bi, da morajo počasnejši vozniki na cestah, kjer je prehitevanje oteženo, v primeru ustvarjanja kolon, spustiti hitrejša vozila predse, najbolje z ustavljanjem. Tega pa žal večina počasnih voznikov ne počne.

M-XXXX je izjavil:

Prilagojena hitrost je, da greš v ovinek, po mokri cesti 70km/h namesto 90km/h, ker bi lahko to bilo nevarno. Če greš 70 po ravnini kjer razmere dopuščajo 150, omejitev je 90, pa to pomeni, da nisi sposoben za vožnjo in vrni izpit.

Ceste so narejene za voznike, piste za dirkače, forumi pa za drekače.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Markoff ::

Utk je izjavil:

Shegevara je izjavil:


to sploh ni ista situacija in mi je čisto vseeno če prehitevaš. Reskiraš itak svoje življenje, ne mojega. Govorim takrat, ko je ravna cesta takoj izven naselja, omejitev 60, ti greš 70 recimo, za tabo je pa nekdo, ki se mu to "zdi premalo", saj mora on nujno potegnit in imet prazno cesto pred sabo.

Takih je malo.

Danes je to res. Še 15 let nazaj jih je bilo ogromno.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

M-XXXX ::

Zaenkrat zakon kaznuje le vožnjo, manjšo od 50% najvišje dovoljene. Če se prav spomnim, le takrat, kadar nimaš vklopljenih vseh 4 smernih kazalcev. Nisem sicer prepričan, ali za AC velja karkoli drugače oz. ali je sploh dovoljena vožnja, nižja od 50% dovoljene.

Ni res. Tukaj je problem le v tem, da se ne kaznuje dovolj pogosto.

Markoff ::

M-XXXX je izjavil:

Zaenkrat zakon kaznuje le vožnjo, manjšo od 50% najvišje dovoljene. Če se prav spomnim, le takrat, kadar nimaš vklopljenih vseh 4 smernih kazalcev. Nisem sicer prepričan, ali za AC velja karkoli drugače oz. ali je sploh dovoljena vožnja, nižja od 50% dovoljene.

Ni res. Tukaj je problem le v tem, da se ne kaznuje dovolj pogosto.

Kaj ni res? Kaj pa je res?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

M-XXXX ::

Že citirano:

zakon:
(4) Voznik ne sme brez upravičenega razloga voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence v cestnem prometu.

Markoff ::

M-XXXX je izjavil:

Že citirano:
zakon:
(4) Voznik ne sme brez upravičenega razloga voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence v cestnem prometu.

Mešaš pojme. Eno je oviranje prometa, drugo je najmanjša dovoljena hitrost, ne glede na oviranje (prepočasna vožnja je nevarna zaradi naletov, oviranje pa zaradi spravljanja drugih udeležencev ob živce). Če se ti da, lahko poiščeš tisti del zakona, ki govori o najnižji dovoljeni hitrosti.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Utk ::

Markoff je izjavil:

Utk je izjavil:

Shegevara je izjavil:


to sploh ni ista situacija in mi je čisto vseeno če prehitevaš. Reskiraš itak svoje življenje, ne mojega. Govorim takrat, ko je ravna cesta takoj izven naselja, omejitev 60, ti greš 70 recimo, za tabo je pa nekdo, ki se mu to "zdi premalo", saj mora on nujno potegnit in imet prazno cesto pred sabo.

Takih je malo.

Danes je to res. Še 15 let nazaj jih je bilo ogromno.

To je res. Danes zelo malo ljudi pretirava s hitrostjo vsaj po naseljih. Če že, so to ponavadi tisti, ki se itak stalno 60-70 vozijo, pa ni važno ali je avtocesta ali 2 metra široka cesta. To pa niso norci, samo kreteni.

carota ::

M-XXXX je izjavil:

Sam običajno vozim 10% nižje od max hitrosti, da lahko več časa gledam cesto kot pa kazalec hitrosti in za katerem grmom čepijo smrkci.

Hočeš rečt, da lahko konstantno vzdržuješ 10% manjšo hitrost od maximalne, maximalne pa ne znaš konstantno vdrževat? Konstantno seveda ne pomeni do km/h natančno.

Ne, od oka vozim 10% manj, max pa nočem vozit, ker bi moral prepogosto pogledovat na števec. Sedaj razumeš?

Gavran ::

M-XXXX je izjavil:

Že citirano:

zakon:
(4) Voznik ne sme brez upravičenega razloga voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence v cestnem prometu.


Tako je in avto iz novice je vozil 40 na omejitvi 60. Torej je bil funkcionalno ovira v prometu. Izpit imam 30 let, nobene nesreče, prevozim 25000 km na leto, pa sem v življenju dvakrat videl, da se je počasnejši umaknil, kljub koloni za sabo in vožnji 60 na omejitvi 90 v lepem, suhem vremenu.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

M-XXXX ::

Mešaš pojme. Eno je oviranje prometa, drugo je najmanjša dovoljena hitrost, ne glede na oviranje (prepočasna vožnja je nevarna zaradi naletov, oviranje pa zaradi spravljanja drugih udeležencev ob živce). Če se ti da, lahko poiščeš tisti del zakona, ki govori o najnižji dovoljeni hitrosti.

Nič ne mešam ne. Vendar se lahko za tole debato tole kar združi. Če imaš v temi polno pacientov, ki zagovarjajo, da se lahko zaradi najljubše glasbe voziš počasneje in oviraš promet in boš takemu razložil, kaj velja v kašnem primeru in kakšna je razliko, terminologija,... Da se smem kar še enkrat citirati:

Ampak veš kaj je njegova dolžnost? Da se ob prvi priliki umakne vozilu za sabo. V primeru enega vozila zadaj je to zdrava pamet, v primeru 2 vozil ali pa več, se pa celo MORA umakniti!


Če si sam je zadeva čisto irelevantna (ker če si sam, te tako ali tako ubistvu nobeden ne more kaznovati, ker nobenega ni v bližini. Ajde, spreglejmo če streljajo iz mosta dol)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Shegevara ::

Gavran je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Že citirano:

zakon:
(4) Voznik ne sme brez upravičenega razloga voziti tako počasi, da bi oviral druge udeležence v cestnem prometu.


Tako je in avto iz novice je vozil 40 na omejitvi 60. Torej je bil funkcionalno ovira v prometu. Izpit imam 30 let, nobene nesreče, prevozim 25000 km na leto, pa sem v življenju dvakrat videl, da se je počasnejši umaknil, kljub koloni za sabo in vožnji 60 na omejitvi 90 v lepem, suhem vremenu.


In avtu, ki vozi 40 na cesti z absolutno maksimalno hitrostjo 60 in povzroča kolono za sabo in se ne ustavi, da spusti kolono naprej se napiše kazen in je stvar opravljena.

Če je pa sam, ali pa če nima kolone za sabo, lahko pa zaradi mene na taki cesti vozi tudi 31kmh, če mu tako paše. Vse dokler se za njim ne pojavi kolona nakar jih mora spustit naprej in je stvar opravljena.

Če ne, je pač prekrškar. In, če smo že na tako nizek nivo prišli, da smo začeli po gostilniško omenjati svoje izkušnje, lahko samo povem, da je po mojih opažanjih precej več takih, ki prekoračujejo maksimalno dovoljeno hitrost, kot pa takih, ki delajo hude kolone za sabo, ker vozijo zelo pod maksimalno dovoljeno hitrostjo. Pa na leto naredim veliko več od 25000 km.

Gavran ::

Nizek nivo je zame opravičevanje oviranja prometa. Kazen dobiš, če voziš 5 kmh hitreje od dovoljene, če pa voziš z dvema tretjinama dovoljene hitrosti, ustvarjaš za sabo kolono in se ne umakneš, čeprav bi se moral in razmere dopuščajo vožnjo z dovoljeno hitrostjo in čez, kazni pa ni, je pa dvoličnost. O tem, da so pri nas prometni znaki, ki pomenijo omejitve hitrosti debilno postavljene, pa v zato primernejši temi.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Shegevara ::

Gavran je izjavil:

Nizek nivo je zame opravičevanje oviranja prometa. Kazen dobiš, če voziš 5 kmh hitreje od dovoljene, če pa voziš z dvema tretjinama dovoljene hitrosti, ustvarjaš za sabo kolono in se ne umakneš, čeprav bi se moral in razmere dopuščajo vožnjo z dovoljeno hitrostjo in čez, kazni pa ni, je pa dvoličnost. O tem, da so pri nas prometni znaki, ki pomenijo omejitve hitrosti debilno postavljene, pa v zato primernejši temi.


Nevem zakaj imaš tako švoh sposobnosti branja. Če za sabo delaš kolono in se na pravem mestu umakneš, ne oviraš prometa.

Vožnja preko maksimalne dovoljene hitrosti je pa potencialno zelo nevarna in je prav, da se jo resno kaznuje. Sem pa tudi za, da se ustrezno kaznuje tudi tiste, ki kolone za sabo ne spustijo naprej, kadar vozijo s hitrostjo, ki je dosti manjša od maksimalne dovoljene hitrosti.

qwea ::

Kakšne fore imate. Pol pa pejt na cesto na kateri je omejitev "90", realno pa lahko voziš 30-50km\h, pa vozi 90 do prve "serpentine". Jaz ti pa svečko častim.

M-XXXX ::

Nevem zakaj imaš tako švoh sposobnosti branja. Če za sabo delaš kolono in se na pravem mestu umakneš, ne oviraš prometa.

Seveda da ga oviraš. Le pisatelji zakona so pustili toliko tolerance, da ga lahko uradno oviraš do prvega mesta, kjer se lahko umakneš in zato vseeno ne fašeš kazni.

Shegevara ::

M-XXXX je izjavil:

Nevem zakaj imaš tako švoh sposobnosti branja. Če za sabo delaš kolono in se na pravem mestu umakneš, ne oviraš prometa.

Seveda da ga oviraš. Le pisatelji zakona so pustili toliko tolerance, da ga lahko uradno oviraš do prvega mesta, kjer se lahko umakneš in zato vseeno ne fašeš kazni.


Ja takšna je pač najbolj efektivna rešitev. Saj je vse jasno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NTSB: Uberjev avtomobil je peško zaznal šest sekund pred usodnim trčenjem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8421436 (16760) shadeX
»

Tudi Samsung bo v Kaliforniji preizkušal avtonomna vozila

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
278162 (6507) Gregor P
»

Ford investira milijardo v umetno inteligenco za avtomobile

Oddelek: Novice / Ostale najave
154864 (3827) LeQuack
»

Samovozeči avtomobili pogosteje udeleženi v nezgodah kot klasični, a nikoli krivi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12339442 (33834) St235
»

Apple išče lokacijo za testiranje svojega samovozečega avtomobila

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
108251 (6149) carota

Več podobnih tem