» »

vodno hlajenje

vodno hlajenje

«
1
2

upirna ::

Kaj nujno potrebujem za vodno hlajenje? Pogledal sem si članke na slotech-u.

Torej, nujno rabim:
vodni blok
radiator
črpalko
cevi

predusem pa me zanima, če rabim peltier. A so res tolk boljši rezultati? Povejte, kako mate narejeno tisti, ki imate vodno.

Vesoljc ::

peltier ni praktičen in pika, razen če maš ful $$$ :)
zrihti si dobr blok in to je to, sub 40C je čist "poletna" temperatura :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

upirna ::

A sem naštel vse kar rabim?

lukslo ::

ja sam še ventilator ti manjka za na radiator em 120 bo vredi

upirna ::

Torej:

1. vodni blok dobim pri morphlingu
2. radiator na avtoodpadu oz. v kakšni trgovini (pogledal sem si katalog radiatorjev, pa me zanima, katerega imate vi)
3.Črpalko v kakšni trgovini z akvariji (kaj naj gledam pri njej)
4. cevi (kakšne cevi, silikonske al kakšne, pa kje se ga dobi)
5.ventilator 12 cm (v vsaki trgovini z računalniško opremo)

c3R4R ::

Pri črpalki morš pogledat njeno moč in koliko vode lahko pretoči v litrih/uro!
Cevi so silikonske in pomoje jih dobiš v kakšni trgovini, kjer prodajajo vse za vrt... npr. Bauhaus, al pa kej podobnega..

rap3r ::

Cevi silikonse dobiš v astri jama a bežigradom.
Pumpo se mi zdi da je najbolš uzet uno k jih majo v enmu zoo vrtu v tržnici btc in sicer maxijet.
Od coolpcja ma pa tud ql pumpe.
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)

upirna ::

Torej, a bi blo 400 l/h pretoka dovolj? Višinska razlika pa bi morala biti vsaj 1 meter. Une črpalke v coolpc so dost drage, a ne?

pele-on ::

Jaz sem dal za svojo pumpo 8k.Pretoka ma 1200 l/h pa maxjet.Pa pumpa je ful tiha pa ful dobra.Ti jo zlo priporočam.Sam 400l/h je pa premal.Če boš mel pa še več blokov recimo še za grafo bo pa kriza saj se pa pri vsakem bloku pretok zmanjša.

upirna ::

kaj pa posode za vodo. Kako ste vi rešili ta problem(v bistvu sploh ni problem)?:D

Sergio ::

pumpe so pretočne, tako da jih ne rabiš potapljati v posode. Potreba po posodi enostavno odpade.

Imej pa v glavi, da boš moral odpreti vrhnjo točko sistema, da bo lahko zrak ušel ter pustil pot vodi.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

c3R4R ::

@Sergio
A potem je v sistemu hlajenja samo toliko vode, kot jo bo v ceveh, bloku in črpalki.... Nič več??

Imej pa v glavi, da boš moral odpreti vrhnjo točko sistema, da bo lahko zrak ušel ter pustil pot vodi.
A se to naredi samo na začetku, ko prvič poženemo sistem hlajenja?? Potem pa ne več, ker je sistem neprodušno zaprt?? Right??
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

OwcA ::

@criLin15:
A potem je v sistemu hlajenja samo toliko vode, kot jo bo v ceveh, bloku in črpalki.... Nič več??

Da.

A se to naredi samo na začetku, ko prvič poženemo sistem hlajenja?? Potem pa ne več, ker je sistem neprodušno zaprt?? Right??

Teoretično, ampak v večini sistemov se izkaže, da je postopek treba ponavljati na kake pol leta.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

c3R4R ::

@Owca
Teoretično, ampak v večini sistemov se izkaže, da je postopek treba ponavljati na kake pol leta.
Mogoče zaradi tega, ker nekaj zraka vseeno pride v neprodušno zaprt sistem?? Al kaj?ž

Še nekaj....
A ne bi bilo bolje, če bi imeli na razpolago več vode? Večja količina vode pomeni, da večji volumen vode nase veže temperaturo proca in s tem večjo učinkovitost hlajenja. Pa tudi hladilnik bi imel manj dela, ker bi bila voda hladnejša, ker bi se ob večjem volumnu toplota porazdelila. Črpalka pa pri tem ne bi bila dodatno obremenjena. Mogoče edino en velik minus tega... Prostor.... Rabil bi eno zelo, zelo prostorno ohišje:\
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3R4R ()

Boško ::

Hydor so še bolše pumpe kot pa maxijet, sam pa tud kakega jurja dražje!

L.p.

OwcA ::

@criLin15
Še nekaj....
A ne bi bilo bolje, če bi imeli na razpolago več vode? Večja količina vode pomeni, da večji volumen vode nase veže temperaturo proca in s tem večjo učinkovitost hlajenja. Pa tudi hladilnik bi imel manj dela, ker bi bila voda hladnejša, ker bi se ob večjem volumnu toplota porazdelila. Črpalka pa pri tem ne bi bila dodatno obremenjena. Mogoče edino en velik minus tega... Prostor.... Rabil bi eno zelo, zelo prostorno ohišje:\

Nobene razlike ni, le dle traja, da se vzpostavi ravnovesje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

morphling1 ::

@criLin15, večja količina vode ne pomeni boljšega hlajenja pač pa samo da toplota, ki vstopa v sistem potrebuje dalj časa za dosego toplotnega ravnotežja glede na vso toploto, ki iz sistema izstopa skozi radiator.
Glede polnjenja, če uporabljaš silikonske cevi voda skozi njih zelo zelo počasi hlapi, ker so malo porozne, tako da nivo vode zelo počasi pada. Če imaš kako drugo vrsto cevi bi se dalo načeloma vse čisto nepredušno zapreti in bi nivo ostajal enak.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

upirna ::

V čalnku od Gabrijela sem prebral, da je imel grozne težave z izolacijo. Na internetu pa sem videl, da nekateri sploh nimajo nič. Kako imate vi?

OwcA ::

@uprina:
V čalnku od Gabrijela sem prebral, da je imel grozne težave z izolacijo. Na internetu pa sem videl, da nekateri sploh nimajo nič. Kako imate vi?
Ako me spomin ne vara je imel on TEC in je zato potreboval izolacijo, pri "čistem" vodnem hlajenju je ne potrebuješ.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

morphling1 ::

Gabriel je imel podhlajeno vodo. Oz če ti bo lažje razumljivo za vse kar pod temperaturo okolice boš rabil izolacijo, za ostalo pa ne. Torej pri navadnem vodnem ne rabiš izolacije, kaki vodni hladilci, hladilci s fazno spremembo ali pa peltierji pa moraš poskrbeti za dobro izolacijo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

upirna ::

se mije zdelo:D

tony ::

In kako narediš to izolacijo??

c3R4R ::

@evilcrocker
Hmmm.... Kišto toplotno izoliraš:D

tony ::

@criLin15
Hmmm.... Kako?

c3R4R ::

Kišto oblečeš s kakšnim hudim termo materialom.... Kakšnim podobnim, kot so termo steklenice:D ali pa material iz katerega so narejene potapljaške obleke....

tony ::

Pomeni ,da bi moja modificirana kišta mogla bit ovita potapljaško obleko?????

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony ()

c3R4R ::

@evilcrocker
Ja, neki podobnega:D... Je pa seveda to težko izvedljivo, predvsem zaradi materiala, ki je svinjsko drag:\...
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

tony ::

Kaj če bi s tem obleku le blok in pelt?

c3R4R ::

Hmmm... Dobra ideja.... Porabu bi manj materiala, manj dela, pa še lepše bi zgledal, da ne bi kišta bila vsa povita z nečem:D
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Jaka83 ::

Sej nekak tako se dela, da izoliraš samo predel med ploščo in blokom, ter zadnjo stran plošče ogrevaš.

c3R4R ::



Kaj sedaj oblečeš in kaj ogrevaš??
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Jaka83 ::

Tukaj nič, ogrevaš zadnjo stran matične plošče, obleči pa moraš predel med ploščo (tam kjer je socket podnožje) in tem vodnim blokom.

Jaka83 ::

Ni ti treba ogrevati, če nimaš tako ekstremnega hlajenja.

tony ::

Moja ideja bi bila tale, da narediš pločevinasto izolirano škatlico ki ima luknje za cevi.To nekako daš na socket ali pritrdiš na blok.In jo hermetično zapreš z gumicami.No kaj se vam zdi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony ()

upirna ::

Da ne hladiš s pelterjem.

tony ::

upirna te ne štekam

Jaka83 ::

evilcrocker: upirna je verjetno mislil kot nasvet to, da ne hladiš s peltierjem ampak samo z vodo, ker tako nimaš dodatnih problemov.

tony ::

ampak če hočeš ekstrimno hlajenje

upirna ::

Dandanašnji procsorje lahko hladiš kot budala, pa če postanejo nestabilni, pa gor maš 5 voltmodov>:D ...

morphling1 ::

evil, glede na to, da vidim da si še zelo zelen, ti svetujem, da si najprej nabereš izkušnje z malo manj ekstremnimi zadevami, ko boš poznal teorijo boš videl da pelti (vsaj enojni) niso več uporabni za kake ekstremne podvige, enostavno niso dovolj zmogljivi za hlajenje 100 in več W oddane toplote iz najbolj navitih in overvoltanih procov. Imeti pelt na procu, ki ni navit samo zato da se hvališ da imaš temperaturo v idlanju pod 0°C je pa neumnost.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Fury ::

LN2 je prava stvar za evila ;) ;)

upirna ::

Kwa pa je LN2?

Fury ::

liquid nitrogen 2 pa ne vem od kje je :) = tekoci dusik = turbo sub-zero shit :)

frenk ::

kolk pa stanejo naprave za hlajenje dušika??:\

Fury ::

a to majo naprave? a ni to tko da pac dusik ces "polivajo" po enmu hudmu bloku k je zgrajen gor na CPUju? in pol pac ishlapeva in se raztegne in temp. padejo.

itak nima noben notr se kompresorja za LN - ali pac?

Alexius Heristalski ::

2 pa ne vem od kje je :)

2 je podpisana.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Fury ::

aja kako N2 molekula :P lol sem trd :)

upirna ::

full dobr. če nimaš dobro prezračene sobe ti lohk še luštn bum naredi.

frenk ::

Fury:ne kompresorja za liquid n2 nimajo, sam če bi ga meu bi pa loh to stvar meu tko k vodno...ubistvu brez "servisiranja"(dodajanja n2-ja)

Bato ::

ok fantje nebi rad odpiral neke nove teme:
torej ce sem vse skapiral rabim za vodno hlajenje vodni blok, radiator,cevi, črpalko, ter ventilator, ok in da nerabiš dodatne posode za vodo.
zanima me kaj je to"hlajenje z pelterjem".
ter kako izpustiš prvič zrak iz sistema.
pa če lahko dobim vodni blok pri morphling1?
ok se opravičujem če sem postavil kako bedasto vprašanje samo me je to vodno hlajenje zelo navdušilo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kratka anketa glede črpalk in blokov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
353015 (2426) MasterMiG
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
646316 (5053) LordWorm
»

Kaj vse za vodno hlajenje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
161585 (1412) koli99
»

Vprasanje o vodni crpalki

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
161151 (877) Tic
»

Moja nova zelo modificirana kišta in blok, veliko slik! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
22517214 (12296) the_unborn

Več podobnih tem