» »

Kratka anketa glede črpalk in blokov

Kratka anketa glede črpalk in blokov

m.i.h.a. ::

Torej tisti kateri imate vodno napište, koliko blokov imate v sistemu, kakšen radiator in kakšno črpalko (l/h) ter še smer pretoka tekočine?

Recimo v stilu:

~CPU/GPU blok
~Yugo radiator
~MaxiJet 1000l/h
~črpalka > CPU > GPU > radiator


*obrazložitev:
V moje sistemu (zgoraj) me je začela zajebavat črpalka, katera se mi že 3 mesece konstantno izklaplja zaradi pregrevanja. Pač en cajt dela in se potem ugasne, ko se ohladi se zopet prižge. Pred 3 meseci je stvar delovala brez problemov (kljub poletni vročini) sedaj se pa ugaša kot zmešana, kljub temu, da jo hladim z ventom. Torej zanimajo me vaši sistemi, da se bom lahko potem odločil kako naj svojega zrihtam, al naj kupim novo črpalko, al naj kupim še eno isto črpalko in obe vežem v sistem, al naj izločim kater blok, al naj zamenjam radiator,....
Skratka prosim za odgovore.;)

Dr_M ::

hm cudn. jest sm svojo kr v posodo z vodo dal, tko da takih problemov nimam :)

overlord_tm ::

~ CPU blok EK-MCW-NE (ponikljan)
~ radiator Alpha-cool NexXxoS Xtreme II (1200l/h)
~ črpalka Hydor Seltz L30

črpalka > radiator > CPU

Primoz78 ::

~ CPU blok EK-MCW-NE (ponikljan)
~ radiator Alpha-cool NexXxoS Xtreme II
~ črpalka Hydor Seltz L35 + keramicni impeler L30

črpalka > blok > radiator > posoda > črpalka

Lp Primoz
GAMING HTPC I5 2500k/ASUS P8P67/4GB CORSAIR XMS3/
VERTEX 3/ASUS 670 GTX OC/Antec TP-650 NEW/

Privatnik ::

- CPU, GPU, NB blok
- radiator LADA (tist najbol znan :D )
- črpalka Hydor Seltz L30

vezava:
črpalka > t-člen > radiator > CPU > NB > GPU > črpalka

Črpalka je mlačna - topla, se ne pregreva in ne ugaša.

LP

Shark-357 ::

Cpu&Gpu blok made by eddy
Black Ice pro 2
Maxijet 1000 (stara leto in pol in dela bp;) )

pumpa>Cpu>Gpu>T člen>radiator

Imam pa doma še en rad black ice pro 2 ki ga bom zmontiral čim kupim še eno pumpo.

Zgodovina sprememb…

Jackal ::

CPU blok / NB blok / GPU blok
Črpalka MaxiJet 1200
Radiator - Lada
Črpalka -> CPU -> NB -> GPU -> Radiator -> Črpalka

Črpalka je stara že približno 3 leta - nikdar problemov.

JIM22 ::

CPU blok made by morph
Gpu blok made by eddy
Radiator od Kadeta
Pumapa od pralnega stroja(gorenje 40W), prej imel maxi jet 1000 in je bla preslaba. Predlog dobil od Moonaman-a in se zelo dobro obnese.

črpalka > radiator > cpu > gpu > posoda > črpalka
Digitalni marketing, nastop na spletu v naročnikovem imenu.

Vsi na FB pridružite se itVision :)

SebaR ::

Bloki
Radiator Opel Astra
L30 črpalka

Smer pretoka: črpalka, radiator, CPU, NB, GPU
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SebaR ()

m.i.h.a. ::

Hvala za odgovore.

OK vidim, da vam sistemi delujejo dobro. Pri meni je šla vsa stvar nekako takole:
1. životarim na zračnem hlajenju in hočem spremembe
2. nabavim CPU blok (EK4) in maxijet 1000 ter en rad. od katrce, sistem deluje brez težav, edina pomankljivost je v glasnosti venta na grafi in švoh radiatorju
3. nabavim še GPU blok (EK GPU WW) in ga vgradim v sistem, stvar deluje, ampak je problem z švoh radiatorjem od katrce
4. zrihtam nov rad. od yuga, ga vgradim in opazim občutno nižje temperature, težava nastane pri črpalki, ki postane nekoliko glasnejša saj bolj obremenjena z novim radiatorjem
5. sistem deluje bp kakšnih 7 mesecev, pumpa včasih ropota včasih ne, temperature so OK
6. 3 meseci nazaj se prično težave s pregrevanjem črpalke, katera se zato posledično ugaša
7. namontiram vent in par hladilnih reber na črpalko in ji tako preprečim, da bi se pregrela
8. začne se pregrevat kljub dodatnemu hlajenju, zato namotiram še en vent in stvar spet deluje brez izklapljanja
9. prekleta kur** se spet začne izklapljat in me prime, da ji zavijem vrat in jo vržem na cesto terupam, da jo povozi tovornjak
10. strpajo me v psihiatrično bolnišnico in zavržejo ključ od sobe (do tega sicer še ni prišlo, ampak je pomoje le vprašanje časa):D


Torej, kar me sedaj zanima je:
-se mi splača kupit še eno enako črpalko in tako imet v sistemu obe?
-kupit eno drugo črpalko (katero)?
-kupit hladilnik za grafo in izločit GPU blok?
-spet prešaltat nazaj na zračno?
-....drugo?

Sicer vsa stvar zgleda tako kot, da sem en totalen noob, ampak enostavno se mi ne da gledat računalnika v razsulu in eksperimentirat, ker nimam časa. Pač rabim eno hitro in ne preveč drago rešitev.

Jackal ::

Kakšno zaporedje pa imaš?

Z ventilatorjem črpalke kaj prida ne boš ohladil - črpalka se drugače hladi z vodo, ki jo črpa.
Drugače pa z MaxiJet (MJ-1200) črpalkami nisem imel nikdar omenjenih problemov s pregrevanjem.

Krivda v radiatorju? Mogoče ga nisi dobro sčistil in je kakšna cev zamašena in ti povzroča preveč pretočnega upora. Radiator od Yugota drugače ni ravno nek hud zalogaj za črpalko.

MasterMiG ::

Se strinjam z Jackalom, krivda mora bit v radiatorju, ki preveč upočasni pretok in to potem pojasni tudi prekomerno gretje črpalke. Priporočam ti da raj kupš nov NexXxos Pro al pa extreme radiator, ker če se ti ne da igračkat s čiščenjem pol je to definitivno najboljša rešitev.
Drgač je pa moj sistem:
Black Ice Pro II > L30 > CPU blok by Eddy > NB blok by Eddy > NexXxos ProIII > L30 > GPU blok by Eddy > rezervoar
Temperature so zlo cool:D
Aja, pa definitivno ne prešalti spet na zračno. It's not worth it. Sam sm po uničeni (zaliti) mamaplati prešel spet na zračno, pa ni trajal 3 tedne, ko sm zalmana 7700 šenku sosedu, sam pa si sestavu novo vodno, tokrat popolnoma leak-safe. Pol mi je zadevca ratala clo tok všeč, da sm se začel igrt še z dodatnim radiatorjem, in pol je to preveč ubil pretok, se prav je pršla še črpalka. Potem pa sm na cool pc vidu peltier in se nism mogu upret >:D And here we are :D
There is nothing to fear but the fear itself.

Type-R ::

in kaj naj bi peltier izbolsal oz. zakaj se uporablja?

MasterMiG ::

Peltier uporablja peltierjevo načelo, ki pravi, da kjer odvajamo tok, odvajamo tudi toploto, in kjer dovajamo tok, dovajamo toploto (neki v tem stilu:8) ). Torej, vsak peltier ma svojo hladno in toplo stran. Namestimo ga med procesorjem in vodnim blokom, in sicer tako, da se hladna stran dotika procesorja. Tako lahko s peltierjem dosežemo temperaturo procesorja tudi do 0 stopinj C. :))
There is nothing to fear but the fear itself.

KrCbelca ::

OK, ko smo že tlel bom pa še jest uprašou:

Hm, mam vodno hlajenje, ki mi procesor ohranja pri 27 idle, 37 load...

ČE bi dal vmes peltier, pa da bi recmo kak potenciometer dal umes. Pol bi pa nastavu moč da bi imu proc ene 15°C na idle... d bi dal peltier pa čez vodnega...

Kolk to peltier porab napajalca in kje se bi ga dobilo?
C2Q Q6600, P5W DH Deluxe,6GB 800MHz Rama
GF 8600gt, 2xSataII WD 250GB, LC Power 550W Green Power
----watter in my vains----

Dr_M ::

peltierji niso vec uporabni za danasnje procesorje. to je blo ucas dobr, ko so procesorji mel porabo 20-30W.
pa se prevec nezanesljivo je.

MasterMiG ::

Js na tvojem mestu raj ne bi peltierja za cpu uporablu. Že sam zarad kondenza po moje odvečno tveganje. Za northbridge ga je po mojem škoda, tko da ostane še gpu, na katerega pa peltier paše. Dobi se ga pa na Cool PC. Pod rubroko Vodno hlajenje > Peltierji.
There is nothing to fear but the fear itself.

m.i.h.a. ::

OK še dve vprašanji.

Kako imate obrnene radiatorje (leže, pokonci, na boku,...)?
Kje v ohišju ga imate (spredaj, na vrhu, ob strani,...)?

PS: če ima kdo kakšno sliko svojega sistema jo lahko prilepi, bo še najbolj nazorno prikazano

Shark-357 ::

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

SebaR ::



Spodaj pihajo štirje 80mm ventilatorji. Lahko bi tudi 90mm. Napajalnik pomoje bolj malo vpliva na toploto, ker je tagan in iz njega prihaja malo toplote.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

SpIcA ::

Cpu-> MK-4 P4 od Morphlina
Gpu-> EK VGA-NW od Eddyja
Radiator-> Black Ice XTREME (920 W/h)(2x 120mm vent)
Pumpa-> Hydor Seltz L25(1000 l/h)

Gre pa tako Posodica(Asetek Waterchill DYO)->Pumpa->Cpu->Gpu->Radiator

P4 RULZZZ!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SpIcA ()

MasterMiG ::

Ni velike razlike v tem, kako ga obrnes, važno je sam, da ima čimboljši pretok zraka. Naprimer v mojem ohišju (Chieftec Dragon) je najbolj primerno mesto zanj pri 'žaru', torej tam kjer so bile originalno kletke za diske. Lahko pa maš radiator tudi zunaj ohišja, samo ne ga met preveč visok, ker ti višina upočasnjuje pretok. Če maš dovolj močno črpalko ni blema, frend je mel pa l20 pa Dragona pa radiator na vrhu in mu je ful upočasnil pretok.
There is nothing to fear but the fear itself.

m.i.h.a. ::

OK tnx.

Trenutno kolebam med temi opcijami:

1.Mupim recimo zalmana VF700 Al-Cu in dam iz grafe dol blok.

2. Kupim novo in bolj zmogljivo (1200l/h) črpalko.

3. Kupim nov radiator (recimo NexXxos).

Skratka nej bo treba kupit in zamenjat. Prva opcija je res najcenejša, ampak bom imel potem spet vent na grafi in blok na mizi.:|. Druga opcija me še nekako najbolj vleče, samo trenutno ne vem za katero črpalko bi se odločil. Z maxijet sem bil sicer zadovoljen (do sedaj), eheim so malce drage, glede Hydor pa se ne morem odločit za katero.
Podobna slika je pri opciji 3 kjer teh radiatorjev ne poznam oziroma jih v živo še nisem videl. Vzel bi recimo NexXxoS PRO II?

Torej sem v fazi "kupovanja" le ne vem še čisto katero stvar bom zamenjal.

PS: če bi bil čas počitnic bi imel kišto že razdrto in bi se šel igrat z različnimi stvarmi, ampak trenutno nimam časa

tiborrr ::

CPU: Morphling MK4 Socket462 + adapter za S754/939
NB in GPU: Eddy NB-2 oziroma VGA-R1
Crpalka: Hydor L30-2 Pro 1200L/h
Radiator: Yugo Koral 45/55 Al/Cu (med) hladilnik motorja (kiler)

Don't test the captain's validity or his vulnerability!

MasterMiG ::

Ne kupuj nove črpalke. Mislm, lahko, sam ti ne bo kej dost pomagal, glede na to da je velika verjetnost da je radiator zamašen. Kupi raje radiator, NexXxos Pro al pa Xtreme (2 al pa 3, odvisno od prostora, če hočeš imeti radiator znotraj ohišja, pol 2).
Definitivno pa ne pojdi nazaj na zračno. H2O rules! (and saves:D )
There is nothing to fear but the fear itself.

m.i.h.a. ::

Kaj extreme verzija upraviči tiste 3 tisočake več v primerjavi s pro verzijo (za dva venta)?

Eddy ::

Sigurno!
www.ekwaterblocks.com

m.i.h.a. ::

Kako imate obrnjene vente na radiatorjih tako, da piha vanj al da vleče iz njega?
Koliko se vam kaj grejejo črpalke (lahko držite roko na njej)?

SebaR ::

Ventilatorji pihajo v radiator, črpalke se pa ne segrevajo preve, zlahka držim roko gor.
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

MasterMiG ::

Definitivno morš met tko nastavlene vente, da pihajo v radiator, če vlečejo iz njega je manj učinkovito. Razen če maš ventilatorje na obeh straneh, pol pa eni tut vlečejo zrk vn :P
There is nothing to fear but the fear itself.

m.i.h.a. ::

OK, sem kar pljunil v roke (in denarnico) in zamenjal črpalko in radiator. Torej sistem je sedaj tak:
CPU EK-4, GPU EK-VGA WW
NexXxoS extreme II
Hydor L30

Problemov je s temle konec, sicer nisem eksperimentiral, kako bi stvar delovala s starim radiatorjem oziroma kako bi delovala stara črpalka z novim radiatorjem, ampak trenutno nimam časa.

Je pa tale L30 v primerjavi z maxijet 100 kar zajetna (seveda na račun moči), in pa nexxxos je presenetljivo majhen. Črpalka je trenutno edini kos, ki štrli iz računalnika in zato ne morem zapret stranice, ampak že več kot pol leta planiram izdelat custom ohišje. Načrti so že zrisani le realizacija njih je trenutno ustavljena.

Zaenkrat je moje zadovoljstvo pozitivno (Eddy lahk si oddahneš ;) ) in imam spet čas, da se posvetim čemu drugemu kot pa le pregrevanju črpalke.

tiborrr ::

Skoda, da si vzel L30, raje bi vzel L25, ki porabi le tretjino moci L30 in je neprimerno tisja. Imam obe in govorim iz izkusenj.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

m.i.h.a. ::

Zaenkrat mi L30 dela zelo tiho in sem z njo zadovoljen. Če bi mi delovala glasno bi jo šel verjetno že zamenjat. Edina glasna stvar je trenutno vent na napajalcu, katerega bom utišal ko bo cajt. Dva venta imam pa še na radiatorju in delujeta na 5V in sta neslišna. Če s prstom zablokiram vent v napajalcu je zmanjšanje hrupa občutno tako, da je res hec v tem ventu.
Glede črpalke me je pa že Eddy opozoril, da zna biti hrupna, a sem jo vseeno vzel in mi zaenkrat še ni žal. Poleg tega sem gledal konfiguracije opisane v tej temi in je le eden z L25, prevladuje pa L30.

Kakšne prednosti ima keramični impeler?

Je boljše ovinke na ceveh speljat z recimo bakrenimi koleni ali je bolje pustit daljšo cev in jo zvit brez kolen?

MasterMiG ::

Res je, da je L30 v primerjavi z ostalimi črpalkami relativno glasna, ampak za moje pojme še vedno dovolj tiha. Js mam v svojem sistemu dve L30 in moje hlajenje še vedno smatram za tiho. Pač mam raj surovo moč kokr pa tistih par decibelov.
Brez L členov skoraj ne gre, ne vem no, js si ne predstavlam vodnega hlajenje brez L členov. Odvisno od debeline cevi sicer, ampak še vedno. Se mi pa zdi, da so bakreni že mal 'out'. Plastični majo prednost, ker majo smrečice in enkratno držijo cev. Ni jih lahko dol spravt. Pa še pri bakrenih se težko izogneš uporabi kovinskih objemkov, medtem ko pri plastičnih členih zadostujejo plastični objemki. Glede impelerjev pa mal uporabi iskanje, se mi zdi da je blo o tem že veliko napisanega.
There is nothing to fear but the fear itself.

Alexius Heristalski ::

Če imaš silikonske cevi, pri bakrenih L-členih ne potrebuješ objemk.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

MasterMiG ::

Dobr, to je res, sam še vedno jih velik folka ma (objemke na silikonskih), ker se zarad tega bolš počutjo. Sploh pa se silikonske cevi vedno mn uporablajo. Js sm jih recimo včasih mel, pa jih nimam več, ker mi gre na jetra ker prehitr pobere vodo. Za tiste ki majo plexi okno je to v redu, men pa ni, ker ne vem kdaj zmanka vode. Pa še trikrat dražje so, pa lažje se jih ronera. Ne vem no. Men se zdijo PVC boljša izbira. Nekak mislm, da se moj abacus z njimi počuti varneje :D
There is nothing to fear but the fear itself.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

vodno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
51216 (1142) Eddy
»

vodno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
374065 (3350) asus
»

Vodno hlajenje in vaši nasveti!!!???

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
382893 (2127) Eddy
»

Katera pumpa?

Oddelek: Kaj kupiti
131746 (1604) Primoz78
»

Test črpalk Maxi-Jet MJ 750, Hydor LS 20 in Hydor LS 30 (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
838831 (6543) Jackass

Več podobnih tem