» »

gov.si mora pasti!

1 2 3
4
5

krneki0001 ::

jukoz je izjavil:

A bi lahko še enkrat postregel z argumenti. Kot kaže sem polpismen saj kot kaže tudi ne razumem da seksisti niso seksisti.

nebivedu, ti si pa opisal standarden problem v vseh velikih organizacijah. Veliki vodja vidi probleme po svoje oz "gleda gozd", mali vodje gledajo "drevesa".


Ja, ampak v javnem delu se to še toliko bolj pozna. V privat delu, če ti delavec pokaže, da delaš narobe in da se da proces izboljšat, dobi delavec nagrado in boljše delovno mesto. V JU in JS pa delavec, ki opozarja na napake, dobi manjšo plačo ali pa odpoved. (been there, done that, tako da govorim iz prve roke - ker imam "dolg gobec", sem imel vedno slabo plačo in nikoli napredoval, opozarjal sem pa vedno, kadar sem videl, da bodo problemi ali da delamo narobe)

jukoz ::

Po mojih izkušnjah iz mega korporacije ne. Predlagaš izboljšavo, neuradno jo uporablja pol oddelka, čez 6 mesecev se pa zavrne.

Gregor P ::

Sedaj če prav razumem (na prvi pogled) problematiko, je težava "danes" oz. teh konkretnih izpadov vladnih strežnikov itd. v tem, da je bilo "davno tega" vse skupaj narejeno na "single mode" in je sedaj, ko se dela na celotni prenovi informatike državne uprave, najbrž preprosto predrago postavljati (vnaprej) še dodatno redundanco (ki je predvidevam, da vključena kasneje v samo prenovo)?:8) Ni pa nemogoče8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

matijadmin ::

jukoz je izjavil:

A bi lahko še enkrat postregel z argumenti. Kot kaže sem polpismen saj kot kaže tudi ne razumem da seksisti niso seksisti.

nebivedu, ti si pa opisal standarden problem v vseh velikih organizacijah. Veliki vodja vidi probleme po svoje oz "gleda gozd", mali vodje gledajo "drevesa".


Z veseljem! ... na desni strani imaš možnost priprave posebnih izpisov, kjer uporabiš filter za prikaz prispevkov po uporabnikih. S padajočega seznama izberi moje uporabniško ime in veselo na delo!
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

Gregor P je izjavil:

Sedaj če prav razumem (na prvi pogled) problematiko, je težava "danes" oz. teh konkretnih izpadov vladnih strežnikov itd. v tem, da je bilo "davno tega" vse skupaj narejeno na "single mode" in je sedaj, ko se dela na celotni prenovi informatike državne uprave, najbrž preprosto predrago postavljati (vnaprej) še dodatno redundanco (ki je predvidevam, da vključena kasneje v samo prenovo)?:8) Ni pa nemogoče8-)


Kar zadeva rendundance tehnično (ob vseh tehnologijah virtualizacije in računalniških gruč), je za vse storitve bolj ali manj stroškovno dostopna in upravičena, če bi bile te zasnovane v skladu s sodobnimi dobrimi praksami in rendundanco kot zahtevo.

Stroškovno se lahko rendundančnost zatakne bolj ali manj pri hrambi podatkov, če imaš res konvencionalen pristop pri hrambi, torej podatkovna skladišča na eni infrastrukturi in na eni lokaciji, čeprav z več nivoji zagotavljaš podatkovno varnost ter njihovo integriteto (kar povsem zadosti predpisom, denimo ZVDAGA). Dejansko bi moral v primeru vzpostavljanja nadomestnega sistema podatke prenesti fizično z izvirnimi nosilci, na drugih nosilcih ali prek omrežja z varnostnimi kopijami ali kakšnimi drugimi slikami na enako ali združljivo infrastrukturo. Se pa da temu izogniti, če že v štartu načrtuješ distribuirana podatkovna skladišča znotraj (lokacijsko razmeščene) gruče.

Na kratko, vse storitve JU niso razvite za en in isti ekosistem, tako da bi bilo kar veliko dela, predvsem pa drago, postaviti ustrezno vzporedno infrastrukturo, ki bi delovala v času načrtovanega čaranja.

Drugače pa izpadi niso nič kaj tako neobičajnega za našo javno upravo in sodstvo, kolikor vem so v sodstvu pred leti izgubili delo za kakšen teden vseh izvršilnih vpisnikov. Pa se nič ni o tem pisalo ali zganjalo paniko. >:D
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

matijadmin je izjavil:

jukoz je izjavil:

A bi lahko še enkrat postregel z argumenti. Kot kaže sem polpismen saj kot kaže tudi ne razumem da seksisti niso seksisti.

nebivedu, ti si pa opisal standarden problem v vseh velikih organizacijah. Veliki vodja vidi probleme po svoje oz "gleda gozd", mali vodje gledajo "drevesa".


Z veseljem! ... na desni strani imaš možnost priprave posebnih izpisov, kjer uporabiš filter za prikaz prispevkov po uporabnikih. S padajočega seznama izberi moje uporabniško ime in veselo na delo!


Hvala ti, nisem nikoli uporavljal te funkcije.

Pa začnimo:
Tvoj prvi post v tej temi piše o širini problema:
"Ključna težava razvoja državne informatike je pomanjkanje krovne strategije, ki bi morala zavezovati in pritegniti hkrati vse soudeležnike (sicer neodvisne veje oblasti, agencije, pa tudi bolj podrejene organe). Zdajšnji problem je, da ne znamo upravljati niti temeljnih institucij javne uprave/pravne države in dokler tega problema ne bomo presegli so take strategije zgolj in le mokre sanje."

Potem razložiš stanje na sodišču.

In nato spet nekaj pomembnega:
"Prav zaradi obširnosti problema (ki bi ga najbolje opisal kot šalabajzeraj za ceno tega, da ima vsak šerif svoje škarje in platno) pa je učinek kakršne koli izboljšave poslovnega/delovnega procesa ali prihranek pri njem neznaten, ker se na drugi strani ne pozna. Danes sem ujel intervju z mednarodnim strokovnjakom, ki je razlagal, kako se na zahodu investicije v cestnoprometno varnost poznajo sekundarno v zdravstvu in tudi gospodarstvu. A kdo resno verjame, da se bi tudi pri nas? Ko je zdravstvo tako neprožno, pavšalno financirano, poraba pa skrajno neracionalizirana in obremenjena s korupcijo?!

Za začetek rešitve problema bi vnovič izpostavil, da posamezni pristopi in dobre prakse ne bodo dovolj za rešitev informatike v e-upravi, lahko sicer potegnejo ali do neke mere s svojimi lovorikami (na račun predvsem zanesenjakov) zgolj prikrijejo vzroke kroničnih neuspehov."

Moja trditev pa je:
"Nehati moramo sanjati da bomo z neko superduper strategijo rešili vse probleme. Veliki vodje vedno radi sanjajo o nekih strategijah in planih, ladja se pa ta čas že potopi. Sej izumljamo strategije za zaposlovanje, za promet pa za prehrano pa okolje bla, bla, bla. In kaj imamo od tega? To da nimamo veljavne kolektivne pogodbe že od cca 2005, da se kregamo ali sploh še rabimo železnice, ... Preveč je akterjev tu. In ker ni neke strategije se ne naredi nič in čakamo da vse skupaj zgnije, od državne IT do državnih cest."

In točno to delamo - čakamo da zgnije vse skupaj, ker naši odločevalci nimajo dovolj poguma reči: ok, bomo sprejeli to in to, če zaserjemo pa letimo. Najbolj komično pri vsem skupaj je to, da je bil edini odločevalec ki je sprejel kakšno odločitev in zaradi nje tudi trpel - eden in edini Borut Pahor. Sprejel je pokojninsko reformo, socialno reformo in ... odletel. In vedel je da bo odletel.
Janša je dajal ven miljon strategij in idej in od vsake se je umaknil, Cerar pa še tega ni sposoben. In Cerar je tipičen primer odločevalca - menca in se nič ne odloči.

In mislim da se strinjaš z mano, da trenutno delovanje identifikacije in podpisovanja na AJPESu (zaradi česar sem se tudi oglasil v tej temi - Ok, pa zaradi seksizma nekaterih komentatorjev), ne deluje tako kot mora. In ni potrebe po tem da čakamo nadaljnjih 10 let na sprejetje celosten strategije državne IT.

No, pa počakamo kaj bo še Zaphod napisal.

MrStein ::

Stvar je večplastna, ampak splošno je upanja bolj malo, dokler se ne spremeni mentaliteta vseh. Torej ko ne bo več:
- ti si neumen (kar pogost "argument" tule)
- našivašizem
- vse vrste koruptivnosti in mutibarjenja (Franc ni pustil svojega bratranca čez vrsto, kaka svi'ja)
- jaz nič kriv
- ne priznajem ovaj sud
- za vse je Janša/Kučan/Microsoft/Apple kriv
- za vse so zlobni tujci krivi
- uporabnik je neumen in ima napačen hardver
- in tako dalje in tako naprej
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matijadmin ::

jukoz je izjavil:

matijadmin je izjavil:

jukoz je izjavil:

A bi lahko še enkrat postregel z argumenti. Kot kaže sem polpismen saj kot kaže tudi ne razumem da seksisti niso seksisti.

nebivedu, ti si pa opisal standarden problem v vseh velikih organizacijah. Veliki vodja vidi probleme po svoje oz "gleda gozd", mali vodje gledajo "drevesa".


Z veseljem! ... na desni strani imaš možnost priprave posebnih izpisov, kjer uporabiš filter za prikaz prispevkov po uporabnikih. S padajočega seznama izberi moje uporabniško ime in veselo na delo!


Hvala ti, nisem nikoli uporavljal te funkcije.

Pa začnimo:
Tvoj prvi post v tej temi piše o širini problema:
"Ključna težava razvoja državne informatike je pomanjkanje krovne strategije, ki bi morala zavezovati in pritegniti hkrati vse soudeležnike (sicer neodvisne veje oblasti, agencije, pa tudi bolj podrejene organe). Zdajšnji problem je, da ne znamo upravljati niti temeljnih institucij javne uprave/pravne države in dokler tega problema ne bomo presegli so take strategije zgolj in le mokre sanje."

Potem razložiš stanje na sodišču.

In nato spet nekaj pomembnega:
"Prav zaradi obširnosti problema (ki bi ga najbolje opisal kot šalabajzeraj za ceno tega, da ima vsak šerif svoje škarje in platno) pa je učinek kakršne koli izboljšave poslovnega/delovnega procesa ali prihranek pri njem neznaten, ker se na drugi strani ne pozna. Danes sem ujel intervju z mednarodnim strokovnjakom, ki je razlagal, kako se na zahodu investicije v cestnoprometno varnost poznajo sekundarno v zdravstvu in tudi gospodarstvu. A kdo resno verjame, da se bi tudi pri nas? Ko je zdravstvo tako neprožno, pavšalno financirano, poraba pa skrajno neracionalizirana in obremenjena s korupcijo?!

Za začetek rešitve problema bi vnovič izpostavil, da posamezni pristopi in dobre prakse ne bodo dovolj za rešitev informatike v e-upravi, lahko sicer potegnejo ali do neke mere s svojimi lovorikami (na račun predvsem zanesenjakov) zgolj prikrijejo vzroke kroničnih neuspehov."

Moja trditev pa je:
"Nehati moramo sanjati da bomo z neko superduper strategijo rešili vse probleme. Veliki vodje vedno radi sanjajo o nekih strategijah in planih, ladja se pa ta čas že potopi. Sej izumljamo strategije za zaposlovanje, za promet pa za prehrano pa okolje bla, bla, bla. In kaj imamo od tega? To da nimamo veljavne kolektivne pogodbe že od cca 2005, da se kregamo ali sploh še rabimo železnice, ... Preveč je akterjev tu. In ker ni neke strategije se ne naredi nič in čakamo da vse skupaj zgnije, od državne IT do državnih cest."

In točno to delamo - čakamo da zgnije vse skupaj, ker naši odločevalci nimajo dovolj poguma reči: ok, bomo sprejeli to in to, če zaserjemo pa letimo. Najbolj komično pri vsem skupaj je to, da je bil edini odločevalec ki je sprejel kakšno odločitev in zaradi nje tudi trpel - eden in edini Borut Pahor. Sprejel je pokojninsko reformo, socialno reformo in ... odletel. In vedel je da bo odletel.
Janša je dajal ven miljon strategij in idej in od vsake se je umaknil, Cerar pa še tega ni sposoben. In Cerar je tipičen primer odločevalca - menca in se nič ne odloči.

In mislim da se strinjaš z mano, da trenutno delovanje identifikacije in podpisovanja na AJPESu (zaradi česar sem se tudi oglasil v tej temi - Ok, pa zaradi seksizma nekaterih komentatorjev), ne deluje tako kot mora. In ni potrebe po tem da čakamo nadaljnjih 10 let na sprejetje celosten strategije državne IT.

No, pa počakamo kaj bo še Zaphod napisal.


Ne strinjam se kar tako pavšalno s tabo, ker ne vem, kako ti vidiš vzvode, kdo so odločevalci itn. Če misliš, da je vlada eden in edini vrhovni odločevalec, ki ima vse vzvode, potem se motiš. Res, da vsem deli platno, toda to ne pomeni, da lahko reže platno drugim (zlasti neodvisnim vejam oblasti). Tu pravim, da bi morali vse udeležence neke krovne strategije zavezati in pritegniti, sicer lahko prav to - čakamo da vse segnije. Pa sploh, premisleki o tem, kaj bi bilo dobro rešiti in česa ne, so boemski. Če mene vprašaš glede informatizacije (z izjemo delovnih postaj in nekaj izjemnih projektov) ni česa reševati!
Vrnite nam techno!

Kenpachi ::

Dosti OTja je v temi, ma drugace replika na linux-only environment:

Install VirtualBox, install windows in virtualbox, install your certificate in IE, make snapshot of vmmachine. Live happily ever after. The end.

Res ni resitev za vsakodnevnega random joe basic uporabnika, ampak hej, when you can help yourself, do it.
Zaraki Kenpachi.

jukoz ::

Kenpachi je izjavil:

Dosti OTja je v temi, ma drugace replika na linux-only environment:

Install VirtualBox, install windows in virtualbox, install your certificate in IE, make snapshot of vmmachine. Live happily ever after. The end.

Res ni resitev za vsakodnevnega random joe basic uporabnika, ampak hej, when you can help yourself, do it.


Ja sej to tudi delam. Za brezveze. Če državna IT ni sposobno poskrbeti za to da bi lahko uporabniki uporabljali še kaj drugega kot winXP in IE, naj ga pa predpišejo. Jaz tu ne vidim problema, tako kot moraš kdaj pa kdaj kaj oddat na disketi ali CDju. Mene ne moti, naj bo samo predpisano.

Invictus ::

Še enkrat ...

Za kaj jamrate, ko pa to dela povsod ?

Meni dela na Windowsih 10 (prej tudi na 7) in zadnjem Firefoxu, dela tudi na Linuxu (ni čisto zadnji Firefox).

Mogoče je pa v vas problem, ko kao nek računalničar ni sposoben osnovnih zadev porihtat.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jukoz ::

matijadmin> Ne strinjam se kar tako pavšalno s tabo, ker ne vem, kako ti vidiš vzvode, kdo so odločevalci itn. Če misliš, da je vlada eden in edini vrhovni odločevalec, ki ima vse vzvode, potem se motiš. Res, da vsem deli platno, toda to ne pomeni, da lahko reže platno drugim (zlasti neodvisnim vejam oblasti). Tu pravim, da bi morali vse udeležence neke krovne strategije zavezati in pritegniti, sicer lahko prav to - čakamo da vse segnije. Pa sploh, premisleki o tem, kaj bi bilo dobro rešiti in česa ne, so boemski. Če mene vprašaš glede informatizacije (z izjemo delovnih postaj in nekaj izjemnih projektov) ni česa reševati!

Odločevalci ki se ne odločajo so na vseh nivojih, tako v javnem kot v zasebnem sektorju. Dandanes jih hitro prepoznaš na Linkedinu, saj opaziš da menjajo precej visoke (vsaj po imenu) pozicije enkrat na leto, kar pomeni med projektom. Primer iz prakse (državne IT ne poznam): vodja IT v velikem podjetju - zajeban, komplicira brez pretirane potrebe, pozna samo MS/IBM/Oracle rešitve (boh ne daj da bi uporabil PostgreSQL namesto Oracla), lokalen IT ga sovraži. Na sredi projekta da odpoved in se preseli na semi vodilno pozicijo v državni banki, njegovo delo naj pa nadaljuje kdor hoče. Od tam spet v večje zasebno podjetje, kjer bo prenavljal informacijski sistem. In zgodba se ponovi. Večkrat.

Glede gnitja pa - dajmo za začetek odstraniti tisto kar gnije vsaj na površju. Bo vsaj malo lepše. Glede na to da poznaš delovanje velikih združb tako ali tako veš da nekaj vedno gnije in crkuje. To je tako kot barvanje velike ladje. Ko si misliš da si končal greš lahko nazaj na začetek. Barvati je pa treba, ker bo drugače ladja potonila - in naša država tudi.

Invictus je izjavil:

Še enkrat ...

Za kaj jamrate, ko pa to dela povsod ?

Meni dela na Windowsih 10 (prej tudi na 7) in zadnjem Firefoxu, dela tudi na Linuxu (ni čisto zadnji Firefox).

Mogoče je pa v vas problem, ko kao nek računalničar ni sposoben osnovnih zadev porihtat.


Lepo da tebi dela, meni pač ne (oz ni, ker se nisem več ukvarjal s tem).

Link:
http://www.ajpes.si/ePodpis/pomoc.asp?i...

Sledim navodilom in naletim na tole. Sporočim AJPESu in SURSu da njihove obvezne ankete ne bom izpolnjeval, nakar mi odgovorijo da v zvezi z mojo "težavo" bla bla bla. Ja, njihovo anketo bi lahko izpolnil in oddal, ČE BI SE LAHKO POOBLASTIL ZA TO. Pa jim ne dela podpisan komponenta. Že od "avgusta lani"!

In problem rešim tako, da prosim računovodjo če mi odda to, ker nimam živcev nekomu razlagati da če jim nekaj ne dela že od "avgusta lani" potem pa to res ni moja "težava", ampak bolj njihova.

Sicer me pa res veseli da tebi vse delije. In to na Windows 10!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

M.B. ::

Invictus je izjavil:

Še enkrat ...

Za kaj jamrate, ko pa to dela povsod ?

Meni dela na Windowsih 10 (prej tudi na 7) in zadnjem Firefoxu, dela tudi na Linuxu (ni čisto zadnji Firefox).

Mogoče je pa v vas problem, ko kao nek računalničar ni sposoben osnovnih zadev porihtat.


Lepo. Mi lahko prosim razložiš kaj si naredil da ti deluje oddajanje na edavke z certifikatom na pametnem ključku v FF v Linuxu? Prijava deluje podpis pa ne.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

levi_zajec ::

Insajderski informatorji pravijo, da se je MJU lotil petkovega posega brez zunanjih sodelavcev in da so uporabili samo domače zanesljive vire. Ni izključeno, da so POZNEJE klicali zunanje vire.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: knesz ()

Roadkill ::

levi_zajec je izjavil:

Insajderski informatorji pravijo, da se je MJU lotil petkovega posega brez zunanjih sodelavcev in da so uporabili samo domače zanesljive vire. Ni izključeno, da so POZNEJE klicali zunanje vire.


LOL. Tako res, da boli.
Ü

Invictus ::

M.B. je izjavil:

Invictus je izjavil:

Še enkrat ...

Za kaj jamrate, ko pa to dela povsod ?

Meni dela na Windowsih 10 (prej tudi na 7) in zadnjem Firefoxu, dela tudi na Linuxu (ni čisto zadnji Firefox).

Mogoče je pa v vas problem, ko kao nek računalničar ni sposoben osnovnih zadev porihtat.


Lepo. Mi lahko prosim razložiš kaj si naredil da ti deluje oddajanje na edavke z certifikatom na pametnem ključku v FF v Linuxu? Prijava deluje podpis pa ne.

Imam certifikat lepo na škatli ... Namestil komponento in dela.

Zakaj bi ga imel na pametnem ključku? Kar je sicer oksimoron. Ključek ne more biti pameten ... Mogoče pa zato ne dela ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

levi_zajec je izjavil:

Insajderski informatorji pravijo, da se je MJU lotil petkovega posega brez zunanjih sodelavcev in da so uporabili samo domače zanesljive vire. Ni izključeno, da so POZNEJE klicali zunanje vire.

Glede na to kolk cajta edavki niso bli dosegljivi, so skoraj ziher klicali koga.
Life is as complicated as we make it...

M.B. ::

@Invictus: Na pametnem ključku, ga imam da je bolj varno in da zadostim pogojem uporabe spletne banke.

Hranjenje na pametnem ključku je tudi svetovano na strani Sigence
Poskrbeti morate, da nezaželena oseba nima dostopa do vašega zasebnega ključa. Vaš zasebni ključ je zaščiten z geslom. Skrbno morate varovati tako svoj zasebni ključ kot tudi geslo. Overitelj priporoča, da vaše digitalno potrdilo in zasebni ključ hranite na pametni kartici.


Ključ je prepoznan Tudi podpisna komponenta ključ zazna ampak zgleda da potrdila bere samo iz FF hrambe.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Invictus ::

Se strinjam da bi lahko vlada naredila za vse svoje storitve lepo en strežnik in eno komponento. To vrtičkanje mi gre že počasi malo nekam ...

Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično pokril vse hardverske potrebe naše ljube državice. Ajde trije, da so malo v redundanci, pa da ne bodo provincialci jamrali da je vse v Ljubljani ...

http://www-03.ibm.com/systems/z/os/linu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AC_DC ::

Kaj bi potem delali razni src-ji ?
Ne bit' tako hudoben.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

MrStein ::

delali? :D
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

Sej delajo. Zarijejo se v vse pore podjetja, javne uprave in povsod kamor se le da, potem pa izstavljajo enormno visoke račune za slabo opravljeno delo.

Roadkill ::

>> Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično pokril vse hardverske potrebe naše ljube državice.

Tole je nekako ideja "državnega oblaka™". Samo IBM ni več "in", zdej je Microsoft na vrsti.
Ü

mitja ::

SimplyMiha je izjavil:

Prvič, uporabite lahko VirtualBox ali podobno orodje za virtualizacijo, zalaufate Windowse pa tam opravite svoje.
Drugič, uporabite lahko svoje povezave in obrazec oddate preko Windows mašine kakega znanca.
Tretjič, obrazec lahko natisnete, izpolnete in oddate ustreznemu organu.


Prvič - spet sem prisiljen kupiti licenco WIN, kar mi NE diši.
Drugič - mi niti na kraj pameti ne pade, da svojo Sigenco namestim na drugi računalnik.
Tretjič - niti slučajno - probaj to narediti na FURS-u, niti slučajno ne gre!
Nobody is perfect! But who wants to be nobody?

Roadkill ::

Not worth the hassle.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

bbbbbb2015 ::

Fritz je izjavil:


http://www.ujp.gov.si/dokumenti/dokumen..., uporabljajoč davčno številko ministrstva in boš videl tudi izplačila v tujino. Kolikor se spomnim, je Matthai omenjal, da bi naj Supervizor z nadgradnjo omogočal tudi prikaz teh podatkov a kot kažejo tendence oblasti, bo Supervizor kvečjemu kazal manj kot več.
Ah ja, če se dela preko podjetja registriranega v tujini, potem je tudi izogibanje plačila davkov bistveno lažje.


Bilo je ministrstvo za pravosodje. Zanimiv trik sicer.

Ampak ne da se mi brskati po tem drobovju.

Tu in tam pogledam za te, ko jih poznam.

krneki0001 ::

Roadkill je izjavil:

>> Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično pokril vse hardverske potrebe naše ljube državice.

Tole je nekako ideja "državnega oblaka™". Samo IBM ni več "in", zdej je Microsoft na vrsti.


IBM ima linux že kar dolgo časa na mainframeih. Pa ta linux še ni prav dosti prosperiral. Bo treba še malo počakat.

levi_zajec ::

krneki0001 je izjavil:

Roadkill je izjavil:

>> Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično ...icrosoft na vrsti.


....


Ne more. Linux + IBM kar kliče po javi, websphere, BEA, Oracle/JBoss arhitekturi, ki potrebuje za vsako figo svoj servis, svojo instanco jave in svojo gručo strežnikov z 1 T RAM in 4 T diskovja.

krneki0001 ::

IBM kliče po DB2, ne pa oracle.

Invictus ::

krneki0001 je izjavil:

IBM kliče po DB2, ne pa oracle.

IBM ti da gor tudi oracle, če hočeš, sam bo prekleto drago ...

krneki0001 je izjavil:

Roadkill je izjavil:

>> Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično pokril vse hardverske potrebe naše ljube državice.

Tole je nekako ideja "državnega oblaka™". Samo IBM ni več "in", zdej je Microsoft na vrsti.


IBM ima linux že kar dolgo časa na mainframeih. Pa ta linux še ni prav dosti prosperiral. Bo treba še malo počakat.

http://www-03.ibm.com/systems/z/os/linu...

Nekaj že brcajo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

krneki0001 ::

Sej ni noben rekel, da ne brcajo. Linux imajo, gor dobiš DB2 in še kar nekaj zastonj programja. Zadeva tudi dobro deluje. In to govorim iz prve roke, ker sem zadevo imel možnost sprobati.

Problem je pa, da rabiš mainframe, kjer pa je cena zelo visoka in to odbija potencialne kupce. Še ceno mainframea znižat, pa bodo prosperiral.

Zgodovina sprememb…

jan_g ::

Dvomim, da je slovenska državna uprava sposobna speljati projekt "državni cloud". No, odvisno, kaj si kdo predstavlja za tem pojmom. Jaz si nekaj takega kot je Amazon aws ali pa Google Cloud. Seveda ne v takem obsegu, ampak na način, da prek api-ja postavljaš instance in krmiliš osnovno infratrukturo kot npr. monitoring, alarmi, load balancing, vpc. Od desetin raznoraznih storitev pa recimo nekaj primerljivega S3 in kakšen "neskončen" key-value cache. To je pomojem bolj projekt za EU nivo, pa še tam ne vem, če bi šlo skozi. Denarja je sicer več, a je tudi več parcialnih interesov ...

krneki0001 ::

So sposobni to narest. Vprašanje je samo za koliko miljonov evrov jih bi spet oželi podizvajalci. Verjetno se izpod 10 miljonov nebi pogovarjali, pa že to je malo, če je še kak src v igri.

Invictus ::

Prenos celotne državne infrastrukture v cloud je pač možen.

Samo kaj ko zaposleni niti ne vedo kaj je točno cloud ...

Za večino zaposlenih bi zadostoval online office + web browser.

Problem je, ker nihče nima toliko jajc da bi postavil enotne standarde in ukinil vrtičke.

Tehnično to narediti ni mačji kašelj, je pa čisto lepo izvedljivo. V 10 letih bi bile lahko vse aplikacije v cloudu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ThinkPad ::

Glede na vse napisano, kako se ne bo nič spremenilo in da smo lahko zadovoljni s tem kar imamo....

V ponedeljkovem Delu je članek "Kmalu konec težav z e-podpisovanjem" kjer piše da je družba SETCCE predstavila novo generacijo rešitve za digitalno podpisovanje v spletnih aplikacijah eUprave, ebankah,.. ki deluje neodvisno od OS in v vseh najnovejših brskalnikih.

A je to samo reklama za neko družbo, ki zna, ali pa smo že v "samo što nije" stanju? Da se ne bo potem spet izcimilo "a, jebiga"...

Invictus ::

Če je moj bivši sodelavec kaj zbrcal programerje tam in uredil situacijo (ki je bila cel kaos na horuk narejenih projektov, kjer se koda ni delila med njimi), potem bi znala biti novica celo resnična ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kenpachi ::

mitja je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Prvič, uporabite lahko VirtualBox ali podobno orodje za virtualizacijo, zalaufate Windowse pa tam opravite svoje.
Drugič, uporabite lahko svoje povezave in obrazec oddate preko Windows mašine kakega znanca.
Tretjič, obrazec lahko natisnete, izpolnete in oddate ustreznemu organu.


Prvič - spet sem prisiljen kupiti licenco WIN, kar mi NE diši.
Drugič - mi niti na kraj pameti ne pade, da svojo Sigenco namestim na drugi računalnik.
Tretjič - niti slučajno - probaj to narediti na FURS-u, niti slučajno ne gre!


Ne rabis licence. Cisto legalno lepo lahko direkt zdownloadas windows z microsoft.com.
Zaraki Kenpachi.

jukoz ::

ThinkPad je izjavil:

Glede na vse napisano, kako se ne bo nič spremenilo in da smo lahko zadovoljni s tem kar imamo....

V ponedeljkovem Delu je članek "Kmalu konec težav z e-podpisovanjem" kjer piše da je družba SETCCE predstavila novo generacijo rešitve za digitalno podpisovanje v spletnih aplikacijah eUprave, ebankah,.. ki deluje neodvisno od OS in v vseh najnovejših brskalnikih.

A je to samo reklama za neko družbo, ki zna, ali pa smo že v "samo što nije" stanju? Da se ne bo potem spet izcimilo "a, jebiga"...


Tile so kar zabavni. Lani sem rabil nek izpis iz eUprave in sem poizkusil izdelati kar preko spleta. Seveda ni delovalo (šel peš na Upravno ker je hitreje), zato sem prijavil napako. Nato sem se pa z nekom iz te firma dopisoval in testiral zakaj ne dela (ene 2 tedna), dokler mi ni kapnilo da sem postal kar njihov tester =)

Kenpachi je izjavil:

mitja je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Prvič, uporabite lahko VirtualBox ali podobno orodje za virtualizacijo, zalaufate Windowse pa tam opravite svoje.
Drugič, uporabite lahko svoje povezave in obrazec oddate preko Windows mašine kakega znanca.
Tretjič, obrazec lahko natisnete, izpolnete in oddate ustreznemu organu.


Prvič - spet sem prisiljen kupiti licenco WIN, kar mi NE diši.
Drugič - mi niti na kraj pameti ne pade, da svojo Sigenco namestim na drugi računalnik.
Tretjič - niti slučajno - probaj to narediti na FURS-u, niti slučajno ne gre!


Ne rabis licence. Cisto legalno lepo lahko direkt zdownloadas windows z microsoft.com.


U, kakšna ideja. In kaj, čez 90 dni spet ali kaj. Razen če so sedaj začeli OS kar zastonj talat? Pomoje ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Kenpachi ::

jukoz je izjavil:


U, kakšna ideja. In kaj, čez 90 dni spet ali kaj. Razen če so sedaj začeli OS kar zastonj talat? Pomoje ne.


:sigh:

Kot sem napisal v svojem prvem postu: naredis snapshot mashine. Ves kaj snapshot pomeni? Pomeni, da shranis celotno stanje masine v tistem trenutku kot je. Vsakic ko restoras snapshot si na day 1. Kaj vec bi si lahko zelel? Proces je pa izredno hiter, tudi ce imas samo klasicni disk.
Zaraki Kenpachi.

jukoz ::

Kenpachi je izjavil:

jukoz je izjavil:


U, kakšna ideja. In kaj, čez 90 dni spet ali kaj. Razen če so sedaj začeli OS kar zastonj talat? Pomoje ne.


:sigh:

Kot sem napisal v svojem prvem postu: naredis snapshot mashine. Ves kaj snapshot pomeni? Pomeni, da shranis celotno stanje masine v tistem trenutku kot je. Vsakic ko restoras snapshot si na day 1. Kaj vec bi si lahko zelel? Proces je pa izredno hiter, tudi ce imas samo klasicni disk.


:sigh:

Vem kaj pomeni snapshot. In ko mašino oživiš, ugotovi da je že bila v tem stadiju in lepo začne javljati da aktivacija ni OK. Updajti so pa tako ali tako brez veze, kajne?

Mavrik ::

Poleg tega s tem direktno kršiš EULO in so taki Windowsi piratski.
The truth is rarely pure and never simple.

Pithlit ::

jukoz je izjavil:

Updajti so pa tako ali tako brez veze, kajne?

Resnici na ljubo... na snapshotu jih res ne rabiš. V času ki je potreben da ti nardiš karkoli že imaš za narest v zvezi z upravo, če se le omejiš zgolj na to (in ne greš po pornjakih/warez surfat) se ti pa res ni treba bat virusov in podobne zalege.
Life is as complicated as we make it...

win64 ::

Mavrik je izjavil:

Poleg tega s tem direktno kršiš EULO in so taki Windowsi piratski.

Ni nujno, MS celo priporoča to v nekaterih primerih: https://dev.modern.ie/tools/vms/windows/
Nekje v navodilih piše, da se naredi snapshot ob prvi uproabi.

matijadmin ::

Mavrik je izjavil:

Poleg tega s tem direktno kršiš EULO in so taki Windowsi piratski.

En državni organ je nameščal z VLK ploščkom in piratizirano kodo. Vsak pc je sicer imel OEM kodo. Organ še danes trdi, da je to legalno, ker je MS dal vedeti, da se s tem ne bo ukvarjal in s tem to dopušča.
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

Jukoz, to, kar praviš o odločevalcih je bla, bla, bla, blaaa. Ti bom še enkrat nakazal v katerem grmu tiči zajec. Imaš nekompetentne odločevalce, odločevalce nad odločevalci, ki odločajo namesto njih, večina kompetentnih pa je slabo usposobljenih zaradi negativne kadrovske selekcije (v IT še posebej zaradi nizkih plač v JU, sistem'c začne z minimalcem, univ. dipl. ing. ni moč za mizerno plačo najti, če res ni hudo nesposoben na trgu delovne sile). Kako bi ti pričakoval ali pa zahteval od teh ljudi v tej situaciji solidne odločitve? Utopija.
Vrnite nam techno!

Val202 ::

Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično pokril vse hardverske potrebe naše ljube državice. Ajde trije, da so malo v redundanci, pa da ne bodo provincialci jamrali da je vse v Ljubljani ...


HAHAHAHA, ... ammm... , ne bo držalo. Če nisi v JU in ne delaš na teh mašinah, potem ne govori o njihovih zmogljivostih. Ni vse pra-stari CICS. WebSphere pokuri toliko resursov, da je bolje biti brez mainframe-a in kupiti cenejšo strojno opremo za ta denar.

M.B. ::

ThinkPad je izjavil:

Glede na vse napisano, kako se ne bo nič spremenilo in da smo lahko zadovoljni s tem kar imamo....

V ponedeljkovem Delu je članek "Kmalu konec težav z e-podpisovanjem" kjer piše da je družba SETCCE predstavila novo generacijo rešitve za digitalno podpisovanje v spletnih aplikacijah eUprave, ebankah,.. ki deluje neodvisno od OS in v vseh najnovejših brskalnikih.

A je to samo reklama za neko družbo, ki zna, ali pa smo že v "samo što nije" stanju? Da se ne bo potem spet izcimilo "a, jebiga"...


Sem šel gledat na setcee spletno stran.
S pomočjo programskih knjižnic proXSignŸ je mogoče podpisovati dokumente neposredno iz spletnega brskalnika (knjižnice ne uporabljajo tehnologijo vtičnikov - plug-in - in delujejo neodvisno od spletnih brsklanikov) oziroma iz poljubne aplikacije ali okolja (kot knjižnice COM ali JAR). Podprti so vsi najpogosteje uporabljeni spletni brskalniki (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera in Safari) ter operacijski sistem (Windows, Linux in Mac).


Za testno različico bi rabli ime podjetja pa vse, pa ker dobivam že tako ali tako dovolj pošte, sem šel direktno na proXsign.com, kjer se hvalijo z demo različico podpisne komponente namenjeno testiranju.
Jo poskusim namestit in .... ne podpira Firefoxa 41. (zanimivo na strani Firefox.com piše da je to zadnja verzija brskalnika)

Zanimivo na proXsign spletni strani so drugačni podatki:
Which browsers and operating systems are supported?
Microsoft Windows operating systems:

Microsoft Windows Seven,
Microsoft Windows Vista,
Microsoft Windows XP,
Microsoft Windows 2000.
Windows-based web browsers:

Internet Explorer 6.0, 7.0, 8.0,
FireFox 1.5, 2.0, 3.0, 3.6,
Chrome,
Opera,
Safari.
Linux operating systems:

Red Hat Enterprise Linux 5.1
Red Hat EL 5.3 (CentOS 5.3)
Fedora 8
Fedora 11
Ubuntu 9.04
Debian 5.03 (Lenny)
openSUSE 11.1
Mandriva One Spring 2009
Linux-based web browsers:

FireFox 1.0, 1.5, 2.0, 3.0, 3.6

Najnovejša podprta verzija je stara 5 let nekaj ne štima.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Pithlit ::

HAHAHAHAHAHAHAHA!!!!

Step 2 - install proXSign XML plug-in
proXSign plug-in is already installed! You can continue to the final step right away!

Step 3 - Try to sign & verify an XML document
ProXSign XML plug-in does not seem to be installed! Please return to step 2 to install the proXSign XML plug-in.


Za crknit.
Life is as complicated as we make it...

MrStein ::

Verjetno tam še ni te nove verzije, če tam govori o nekih pluginih, nova verzija pa bi naj bila brez njih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

Val202 je izjavil:

Sploh zdaj, ko bi en mainframe od IBMa z Linuxom praktično pokril vse hardverske potrebe naše ljube državice. Ajde trije, da so malo v redundanci, pa da ne bodo provincialci jamrali da je vse v Ljubljani ...


HAHAHAHA, ... ammm... , ne bo držalo. Če nisi v JU in ne delaš na teh mašinah, potem ne govori o njihovih zmogljivostih. Ni vse pra-stari CICS. WebSphere pokuri toliko resursov, da je bolje biti brez mainframe-a in kupiti cenejšo strojno opremo za ta denar.


websphere pokuri resorse samo če je slabo konfiguriran.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gov.si mora pasti! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / NWO
21576140 (49433) čuhalev
»

Nove oblike spletne cenzure (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6930051 (23883)          
»

Boj z mlini na veter in igre na srečo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9327957 (25035) denial
»

Bo v Sloveniji prepovedano posedovanje računalnikov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
9012648 (9749) nevone
»

SDS želi spremeniti ministrstva

Oddelek: Problemi človeštva
313058 (2216) Trubadur

Več podobnih tem