» »

gov.si mora pasti!

1 2
3
4 5

Mavrik ::

ZaphodBB je izjavil:

Bi bili, pa so cene projektov ki se izplačujejo razvijalcem preprosto prevelike. Od razvijalcev, ki dobivajo toliko denarja, pač moramo pričakovati malo več in na žalost ne moremo biti veseli :(

A ti to kar mal tko, pavšalno? V nasprotnem primeru, pa go get them tiger. Jaz navijam zate. Pokaži jim kako se to dela.

Jaz sem probal, pa me je mašinerija prežvečila in me izpljunila.


Kaj si pa hotel s tem povedati?
The truth is rarely pure and never simple.

bbbbbb2015 ::

pirat je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:


In še vedno bo treba vzeti v zakup, da javni softver ne bo nikoli tako kvaliteten kot komercialni.


Tukaj se ne strinjam. Tudi od javnega softvera bi morali zahtevani najmanj enako, ce ne celo višjo kvaliteto kot komercialnega. Je pa problem, ker takoj ko je nekaj 'javno' se pojavi kup posameznikov, ki vpijejo, da so tudi oni davkoplačevalci in hočejo, da jim država podpre njihovo xyzblj konfiguracijo...in potem je stala, ker je raznih kombinacij 3^7... komercialni softver teh težav nima...


Pretiravaš. V realnosti so trije sistemi. Windows, Linux in Mac. Od mobilnih platform pa Android in iOS. Microsoft mislim, da je prešibek v mobilni platformi, da bi se kvalificiral.

In vsak javen softver bi moral znati vsaj to.

Če je to servis *VSEH* državljanov. Vseh, ne windowsašev. Ker namreč, če je samo za Windows... Pol pa še davke plačujte. A vsi moramo davke plačati? Bejž no.

No potem se čaka neka širina. Ne trdim vesoljska, ena taka solidna širina podprtega softvera.

Mavrik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Bi bili, pa so cene projektov ki se izplačujejo razvijalcem preprosto prevelike. Od razvijalcev, ki dobivajo toliko denarja, pač moramo pričakovati malo več in na žalost ne moremo biti veseli :(

A ti to kar mal tko, pavšalno? V nasprotnem primeru, pa go get them tiger. Jaz navijam zate. Pokaži jim kako se to dela.

Jaz sem probal, pa me je mašinerija prežvečila in me izpljunila.


Kaj si pa hotel s tem povedati?


No jaz pa poznam tiste, ki so delali za državo. Direktorica je kupila etažo v stavbi v enem letu, nova hiša, trije audiji, sine se šolal v US.

Razvijalci pa.... Vsako leto špica od laptopa. Ranga 3 jurje.

Direktorica pa mac book in ...

Če sem odkrit, za tistih 6 možgančkarjev jaz ne bi dal šestino denarja, ki so ga dobili. Je pa tudi rekla, direktorica, da je lepo dala uradnikom v žep.

No, to je to.

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Kaj si pa hotel s tem povedati?

A imaš plan? Na dan z njim.

Nimaš plana? Le čevlje sodi naj kopitar.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

tardusm ::

Torej,
-več ali manj ima vsakdo kake windowse - z novim prenosnikom, na primer, so običajno zraven, tudi čisto praktično, kajti
ko kak nebodigatreba zahteva winse + IE, jih pač zalaufaš, (pa hkrati še pokapaš update)
-če hočeš za običajno rabo linux , si pač namestiš dual boot in rabiš linux
-komplicirati in zgubljati časa pri kakih e-davkih pa nam, navadnim uporabnikom 2 x letno pač nima smisla;
-sem obupal, grem z biciklom na FURS vložit obrazce
-p.s. rutinski postopek reševanja vloge traja potem eno leto in pol; zakaj bi se torej mučili z računalniki...?

T.

bbbbbb2015 ::

tardusm je izjavil:

Torej,
-več ali manj ima vsakdo kake windowse - z novim prenosnikom, na primer, so običajno zraven, tudi čisto praktično, kajti
T.


Če sem odkrit, tudi pri windowsih se boljkone vlečejo po tleh. Vtičniki in komponente za elektronski podpis mi delajo na eni prastari verziji IE, kjer ne smem to nadgrajevati, sicer bo šlo vse cu grunt.

Na enem PCju so me Microsoftovci natrikirali, da sem šel na W10. Z e-podpisom me je odrezalo ko psa.

Sicer sem IE uspel spraviti to faze, da dela na FURS, Chrome dela za digitalno podpisovanje e-računov.

AJPES pa mi ne dela. S tem bomo pa vodili vojno, ko bo čas bilanc.

Ajmene. Če je to državna informatika, sem bicikelj.

SimplyMiha ::

jukoz je izjavil:

Kaj pa če bi se ti umiril in nehal pisati bedarije. S tem da sprejemamo obstoječe stanje samo podaljušujemo sranje v katerem smo. In zaradi tebe in tebi podobnih imamo to kar imamo - bančne luknje, korupcijo na vseh nivoji, mrtve otroke v UKC (!!!!!!!). Ker sej, če jih zamenjamo ali pa karkoli spremenimo bodo pa drugi spet isti. Pejt rajši nazaj pisat hvalnice Putinu.

Mogoče bi se najprej naučil brati, preden se greš belega viteza?

jukoz ::

Pa poglejmo kaj sem prebral z mojim neznanjem:

ZaphodBB> Mal se umiri. Seveda se da spremenit - samo ne bo šlo tko komot pa na horuk kot si predstavljaš ti.
SimplyMiha> Tega ne bo spremenilo nobeno zganjanje histerije, zato se končno že umiri.
SimplyMiha> Vidite, najprej diskriminacija, zdaj pa še mizoginija.

Par tvojih in Zaphodovih komentarjev - ja, seksističnih. Mimogrede, tvoj zadnji je res prva klasa. Bravo.

ZaphodBB je izjavil:

Zakaj jaz že davke plačujem? A zato da enim kretenom iz DUTB plačujejo mastne plače? Zato da mam državne IT strokovnjake ki ne znajo kupovati drugih stvari kot so MS, IBM in Oracle? In potem še neznajo nadgrajevat teh zadev?
Jaz jih ne plačujem za to. Mogoče jih ti.

To kar si sedaj napisal dejansko je problem. Samo potem se moramo pizdit, čez državne "IT strokovnjake" - ne čez izvajalce, ki so naredili kar jim je bilo zapovedano.

In še vedno bo treba vzeti v zakup, da javni softver ne bo nikoli tako kvaliteten kot komercialni.


Ja saj, mormo bentiti čez pripravljalce razpisov. Ki pa so kdo? Ker državna IT nima znanjna najame zunanje svetovalce. Ki seveda priporočijo rešitev zunanjega izvajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

jukoz ::

pirat je izjavil:

@ jukoz - kaj pa če bi samo sledili standardom?? Po cesti se lahko vozim s katerimkoli vozilom ki ustreza standardom, ne samo s kliotom letnik 2005. Ne vem zakaj je nekaterim tako težko to razumeti. Samo slediti je potrebno standardom


Saj zaenkrat je dovoljena vožnja precej večjemu številu vozil.
Samo problem imamo z dvema voznikoma, od katerih so hoče en po cesti voziti z gumami ameriškega big foota, drugi pa s pogonom na jedrski reaktor... In čeprav sta gume in reaktor pošteno plačala, je s stališča davkoplačevalca neupravičeno jima prilagajati celotno infrastrukturo...


Ne razumeš - jaz se lahko po cesti vozim z vozilom ki ustreza določenim standardom. In ti standardi niso narejeni na osnovi kliota 2005 z bencinskim motorjem. Vozilo mora biti varno, imeti n airbagov, gume določenega tipa, onesnaževati samo tolikointoliko. Tudi motor je lahko električen, bencinski, vodikov, ... Dokler ne ob nesrečah ne ogroža drugih.
Pri e-upravi je pa - IE 7-11 z ActiveX - ergo lahko uporabljam samo windowse od XP do 10. Ja, vidiš razliko? Lahko se voziš po cesti če imaš točno tako medosno razdaljo, motor, širino vozila, širino gum in višino kot klio 2005. Namesto "kot klio 2005" napišeš dejanske mere in je to to.
Sej, isto je na javnih razpisih - v javnost je prišlo ko so kupovali kombije za DARS - mora imeti ne vem kakšno medosno razdaljo, točno določene gume, ... ter 4x4 synhro - aka VW Transporter 4x4 model 2010.
Na IT področju je pa tega kolikor češ - rabimo FW ki je enak točno določenemu CISCOtu.

In zaradi tega imamo razpise za izvedbo IT projektov povsem enako - ja ja, naj dela na... winXP pa bo dovolj.

jukoz ::

tardusm je izjavil:

Torej,
-več ali manj ima vsakdo kake windowse - z novim prenosnikom, na primer, so običajno zraven, tudi čisto praktično, kajti
ko kak nebodigatreba zahteva winse + IE, jih pač zalaufaš, (pa hkrati še pokapaš update)
-če hočeš za običajno rabo linux , si pač namestiš dual boot in rabiš linux
-komplicirati in zgubljati časa pri kakih e-davkih pa nam, navadnim uporabnikom 2 x letno pač nima smisla;
-sem obupal, grem z biciklom na FURS vložit obrazce
-p.s. rutinski postopek reševanja vloge traja potem eno leto in pol; zakaj bi se torej mučili z računalniki...?

T.


1.) nimam windowsev - kot pravi zobnik v kolesju kapitalizma glasujem z denarnico in ne dajem MSju denarja, ker so bili v preteklosti povsem gnila monopolistična firma
2.) vsakič ko bi moral štartati windowse (po tvoje 2x na leto) bi moral naložiti 6GB popravkov, kar pa je občutno preveč zatorej jih ne želim uporabljati saj je to totalno brezveze
3.) nisem navaden uporabnik in moram večkrat delati z e-upravno. e-davki so sam žur!
4.) Ne morem, ker lahko obrazce in podatke pošiljam samo še elektronsko - s.p. in firme, navadi ljudje lahko to delajo še na roke.
5.) Odvisno od postopka.

Hvala torej za tvoj trud.

ZaphodBB ::


Ne razumeš - jaz se lahko po cesti vozim z vozilom ki ustreza določenim standardom. In ti standardi niso narejeni na osnovi kliota 2005 z bencinskim motorjem. Vozilo mora biti varno, imeti n airbagov, gume določenega tipa, onesnaževati samo tolikointoliko. Tudi motor je lahko električen, bencinski, vodikov, ... Dokler ne ob nesrečah ne ogroža drugih.
Pri e-upravi je pa - IE 7-11 z ActiveX - ergo lahko uporabljam samo windowse od XP do 10. Ja, vidiš razliko? Lahko se voziš po cesti če imaš točno tako medosno razdaljo, motor, širino vozila, širino gum in višino kot klio 2005. Namesto "kot klio 2005" napišeš dejanske mere in je to to.
Sej, isto je na javnih razpisih - v javnost je prišlo ko so kupovali kombije za DARS - mora imeti ne vem kakšno medosno razdaljo, točno določene gume, ... ter 4x4 synhro - aka VW Transporter 4x4 model 2010.
Na IT področju je pa tega kolikor češ - rabimo FW ki je enak točno določenemu CISCOtu.

In zaradi tega imamo razpise za izvedbo IT projektov povsem enako - ja ja, naj dela na... winXP pa bo dovolj.

Kako bi se pa ti zadeve lotil? Da je obstoječi sistem v kurcu že vemo. Kako ga bomo rešili nam zaupaj.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

M.B. ::

Delavska hranilnica mi ne izgleda kot neka ogromna programerska hiša, pa ima spletno banko ki brez problema deluje na Linuxu z digitalnim podpisom Sigence tudi če ga imaš shranjenega na pametnem ključku. (kar nobena javna uprava ne podpira, hkrati pa priporoča da pametni ključek uporabljaj :) )
Uporablja namreč javo zato v zahtevah operacijski sitem sploh ni omenjen.

To so zahteve delavske hranilnice:
Za dostop do spletne banke potrebujete osebni računalnik z:

dostopom do interneta in spletnim brskalnikom: Microsoft Internet Explorer 9 ali novejši, Mozilla Firefox 38 ali novejši,
elektronski naslov za prejemanje obvestil (obvezen),
GSM telefon za prejemanje SMS obvestil (ni obvezen).

Elektronski podpis e-računov v brskalnikih Google Chrome od verzije 45 naprej, Microsoft Edge ter brskalnikih Safari ni podprt! Prav tako e-podpisovanje ni podprto v OS razvijalca Apple.


Sam bi temu za javno upravo še dodal Microsoft Edge in Safari na Apple pa bi bili vsi zadovoljni.

Najboljše pa bi seveda bilo, da bi to podpirali brskalniki sami.

Ne gre pa tega rešit na način pač uporabi Windows. Ja žal ob ustanovitvi firme mi ni bilo rečeno da je Windows pogoj. In tako kot je bilo napisani ne gre oddajati stvari drugače kot preko edavkov. In če mi kdo slučajno kdaj na kakršenkoli način odtuji certifikat in ukrade denar, bom s strani Delavske hranilnice sam kriv, ker certifikata nisem hranil na pametnem ključku. (Certifikat tam sicer hranim, ampak kopijo moram imeti še vedno v brskalniku ker javna uprava tega ne podpira)

Da o tem da vsakič ko je treba dokument podpisati na Edavkih treba zaupati nepodpisanim java appletom in poteklih certifikatih raje nebi.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M.B. ()

ZaphodBB ::

Vse to že vemo. Kako bomo rešili situacijo - to je glavna skrivnost.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Invictus ::

Mislim, tako po slovensko jamrajočega prispevka pa že dolgo ni bilo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matijadmin ::

ZaphodBB je izjavil:


Ne razumeš - jaz se lahko po cesti vozim z vozilom ki ustreza določenim standardom. In ti standardi niso narejeni na osnovi kliota 2005 z bencinskim motorjem. Vozilo mora biti varno, imeti n airbagov, gume določenega tipa, onesnaževati samo tolikointoliko. Tudi motor je lahko električen, bencinski, vodikov, ... Dokler ne ob nesrečah ne ogroža drugih.
Pri e-upravi je pa - IE 7-11 z ActiveX - ergo lahko uporabljam samo windowse od XP do 10. Ja, vidiš razliko? Lahko se voziš po cesti če imaš točno tako medosno razdaljo, motor, širino vozila, širino gum in višino kot klio 2005. Namesto "kot klio 2005" napišeš dejanske mere in je to to.
Sej, isto je na javnih razpisih - v javnost je prišlo ko so kupovali kombije za DARS - mora imeti ne vem kakšno medosno razdaljo, točno določene gume, ... ter 4x4 synhro - aka VW Transporter 4x4 model 2010.
Na IT področju je pa tega kolikor češ - rabimo FW ki je enak točno določenemu CISCOtu.

In zaradi tega imamo razpise za izvedbo IT projektov povsem enako - ja ja, naj dela na... winXP pa bo dovolj.

Kako bi se pa ti zadeve lotil? Da je obstoječi sistem v kurcu že vemo. Kako ga bomo rešili nam zaupaj.


Zelo, zelo, ampak res zelo težko, ker ne znamo niti solidno opravljati temeljnih nalog v n (za konkretizacijo izberi poljubno) ustanovi/instituciji, ne razumemo pomena ter predvsem prednosti specializacije (delamo vse nasprotno, kar je zapovedal Smith, v sodstvu konkretno z medokrajnimi in med oddelčnimi sodniki dejansko bežimo od specializacije), normativno in v praksi ne znamo trgovati v korist javnega, radi zapletamo, kjer to ni potrebno, smo nenačelni, v javnem imamo izrazito negativno kadrovsko selekcijo - tudi s prenizkimi plačami, oz. nesorazmerji (kakor koli se to sliši bizarno, to nima veze s plačno maso, ima pa z učinkovitostjo), ob tem se dogaja v družbi splošni beg možganov in vse to je še prežeto s korupcijo. Jasno je še, da nimamo nobenih celovitih strategij za karkoli (tudi informatizacijo ne) in ob navedem, niti če bi jih/jo imeli, si z njimi/njo ne bi nič pomagali.

Tako, zelo površno sem identificiral ključne probleme, precej prepričan sem, da sem kakšnega tudi izpustil. Tu lahko začnemo.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Zelo, zelo, ampak res zelo težko, ker ne znamo niti solidno opravljati temeljnih nalog v n (za konkretizacijo izberi poljubno) ustanovi/instituciji, ne razumemo specializacija (delamo vse nasprotno, kar je zapovedal Smith, v sodstvu konkretno z medokrajnimi in med oddelčnimi sodniki dejansko bežimo od specializacije), normativno in dejansko ne znamo trgovati v korist javnega, radi zapletamo, kjer to ni potrebno, smo nenačelni, v javnem imamo izrazito negativno kadrovsko selekcijo - tudi s prenizkimi plačami, oz. nesorazmerji, ob tem se dogaja v družbi splošni beg možgan in vse to je še prežeto s korupcijo. Jasno je še, da nimamo nobenih celovitih strategij za karkoli (tudi informatizacijo ne) in ob navedem, niti če bi jih/jo imeli, si z njimi/njo ne bi nič pomagali.

Tako, zelo površno sem identificiral ključne probleme, precej prepričan sem, da sem kakšnega tudi izpustil. Tu lahko začnemo.

Hvala matija, točno to je moja poanta. Pomanjkanje podpore za brskalnike/operacijske sisteme ni problem temveč simptom problema. Kdor tega ne razume samo prispeva k problemu.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

matijadmin ::

Jaz sem že v prvem prispevku zapisal, da posamezne rešitve in dobre prakse lahko povlečejo situacijo malo naprej, a lahko še prej zakrivijo (ob zanesenjakih in njihovih lovorikah) zakritje pravih problemov (in spanje na lovorikah tistim, ki jih sploh niso prislužili).

Sem pa precej obupan, ker sem večkrat od blizu videl, kako so 'neki' ugledni tujci zelo neboleče in strokovno utemeljene ukrepe svetovali, pa smo bili pametnejši.
Vrnite nam techno!

jukoz ::

matijadmin je izjavil:

Jaz sem že v prvem prispevku zapisal, da posamezne rešitve in dobre prakse lahko povlečejo situacijo malo naprej, a lahko še prej zakrivijo (ob zanesenjakih in njihovih lovorikah) zakritje pravih problemov (in spanje na lovorikah tistim, ki jih sploh niso prislužili).

Sem pa precej obupan, ker sem večkrat od blizu videl, kako so 'neki' ugledni tujci zelo neboleče in strokovno utemeljene ukrepe svetovali, pa smo bili pametnejši.


Nehati moramo sanjati da bomo z neko superduper strategijo rešili vse probleme. Veliki vodje vedno radi sanjajo o nekih strategijah in planih, ladja se pa ta čas že potopi. Sej izumljamo strategije za zaposlovanje, za promet pa za prehrano pa okolje bla, bla, bla. In kaj imamo od tega? To da nimamo veljavne kolektivne pogodbe že od cca 2005, da se kregamo ali sploh še rabimo železnice, ... Preveč je akterjev tu. In ker ni neke strategije se ne naredi nič in čakamo da vse skupaj zgnije, od državne IT do državnih cest.

Situacijo bomo pa rešili tako, da bomo za začetek rešili OBSTOJEČE probleme.
Za državni IT moramo samo poskrbeti da sledimo standardom. Zaradi mene lahko rečemo da dela samo na winXP in IE6. Ampak potem hočem da mi država predpiše to ko ustanavljam firmo. Čisto lepo dajo pogoje - nekaznovanost in PC z winXP.

Drugače bi pa lahko pogledali tudi kam drugam. Estonija ima to pošlihtano tako kot mora. Ne, nise vse linux/unix distribucije podprte za vse, ampak lepo napišejo - tekoči Fedora in RH, Suse, Ubuntu LTS, ... In zakaj to dela? Ker podpirajo tudi lokalno IT industrijo in ne samo preprodajalce IBM, MS in Oracle produktov. Če jih pa že jih pa naterajo da sistemi delujejo tudi s čem drugim kot z winXP.

SimplyMiha ::

jukoz je izjavil:

Pa poglejmo kaj sem prebral z mojim neznanjem:

ZaphodBB> Mal se umiri. Seveda se da spremenit - samo ne bo šlo tko komot pa na horuk kot si predstavljaš ti.
SimplyMiha> Tega ne bo spremenilo nobeno zganjanje histerije, zato se končno že umiri.
SimplyMiha> Vidite, najprej diskriminacija, zdaj pa še mizoginija.

Par tvojih in Zaphodovih komentarjev - ja, seksističnih. Mimogrede, tvoj zadnji je res prva klasa. Bravo.


Bravo, zadevo si vzel iz konteksta.

Dejstvo je, da so tile kekci trdili, da nimajo izbire. To je navadno zavajanje, ker izbiro seveda imajo.

Eno je, če moraš lulat, v vsa javna stranišča zaradi nekega pravila nimaš vstopa, prav tako pa je prepovedano olajšanje za grmovjem, tako da lahko lulaš samo v pisker nekje na drugi strani mesta. To je prava diskriminacija, ki ne dopušča nobene izbire.

Drugo pa je, če te tišči pa bi se rad odtočil na ženskem veceju, ker je pač bližji in kao čistejši. Tiste, ki te opozorijo, da je moški vece naslednja vrata naprej, pa ozmerjaš z resigniranci, šovinisti, katolibani ali karkoli je že popularna zmerljivka levičarjev. To ni diskriminacija, ker imaš izbiro - to je, milo rečeno, kretenizem.

Da ne omenjam tega delanja slona iz muhe oziroma napihovanja tehničnega problema v družbenega.

Zgodovina sprememb…

Gavran ::

pirat je izjavil:



Tukaj se ne strinjam. Tudi od javnega softvera bi morali zahtevani najmanj enako, ce ne celo višjo kvaliteto kot komercialnega. Je pa problem, ker takoj ko je nekaj 'javno' se pojavi kup posameznikov, ki vpijejo, da so tudi oni davkoplačevalci in hočejo, da jim država podpre njihovo xyzblj konfiguracijo...in potem je stala, ker je raznih kombinacij 3^7... komercialni softver teh težav nima...


Ne se.ri z množico kombinacij - klik državne banke deluje praktično povsod. Zahteve so povsem preproste - stvar MORA delovati na treh ali štirih OS in na treh ali štirih brskalnikih. Da pa državna birokracija zahteva uporabo obsolete brskalnika (IE) je kre.tenizem. KOt da bi zahtevali uporabo Windows 3.1
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

jukoz ::

SimplyMiha je izjavil:

jukoz je izjavil:

Pa poglejmo kaj sem prebral z mojim neznanjem:

ZaphodBB> Mal se umiri. Seveda se da spremenit - samo ne bo šlo tko komot pa na horuk kot si predstavljaš ti.
SimplyMiha> Tega ne bo spremenilo nobeno zganjanje histerije, zato se končno že umiri.
SimplyMiha> Vidite, najprej diskriminacija, zdaj pa še mizoginija.

Par tvojih in Zaphodovih komentarjev - ja, seksističnih. Mimogrede, tvoj zadnji je res prva klasa. Bravo.


Bravo, zadevo si vzel iz konteksta.

Dejstvo je, da so tile kekci trdili, da nimajo izbire. To je navadno zavajanje, ker izbiro seveda imajo.

Eno je, če moraš lulat, v vsa javna stranišča zaradi nekega pravila nimaš vstopa, prav tako pa je prepovedano olajšanje za grmovjem, tako da lahko lulaš samo v pisker nekje na drugi strani mesta. To je prava diskriminacija, ki ne dopušča nobene izbire.

Drugo pa je, če te tišči pa bi se rad odtočil na ženskem veceju, ker je pač bližji in kao čistejši. Tiste, ki te opozorijo, da je moški vece naslednja vrata naprej, pa ozmerjaš z resigniranci, šovinisti, katolibani ali karkoli je že popularna zmerljivka levičarjev. To ni diskriminacija, ker imaš izbiro - to je, milo rečeno, kretenizem.

Da ne omenjam tega delanja slona iz muhe oziroma napihovanja tehničnega problema v družbenega.


Nehi bit tolk histeričen in sprejmi dejstvo, da nekateri ne trpimo bednega stanja na tehničnem in družbenem področju. In ja, če je "tradicija" da državna uprava uporablja winXP in IE, se bo ta tradicija morala spremeniti. Tako kot se je spremenila tradicija da vsakogar ozmerjamo s histeričnim takoj, ko nimamo boljšega argumenta.

ZaphodBB ::

Nehi bit tolk histeričen in sprejmi dejstvo, da nekateri ne trpimo bednega stanja na tehničnem in družbenem področju. In ja, če je "tradicija" da državna uprava uporablja winXP in IE, se bo ta tradicija morala spremeniti. Tako kot se je spremenila tradicija da vsakogar ozmerjamo s histeričnim takoj, ko nimamo boljšega argumenta.

Gospod ne trpijo, gospod bodo zahtevali. Pa bodo gospod znali opraviti zahtevano?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Pithlit ::

ZaphodBB je izjavil:

Gospod ne trpijo, gospod bodo zahtevali. Pa bodo gospod znali opraviti zahtevano?

Gospod bo znal opravili vse kar uporablja? Torej bo znal sestaviti avto? avion? OS? joto? cargo hlače?

Ne glumit bedaka ker to nisi.
Life is as complicated as we make it...

M.B. ::

SimplyMiha je izjavil:


Dejstvo je, da so tile kekci trdili, da nimajo izbire. To je navadno zavajanje, ker izbiro seveda imajo.

Eno je, če moraš lulat, v vsa javna stranišča zaradi nekega pravila nimaš vstopa, prav tako pa je prepovedano olajšanje za grmovjem, tako da lahko lulaš samo v pisker nekje na drugi strani mesta. To je prava diskriminacija, ki ne dopušča nobene izbire.

Drugo pa je, če te tišči pa bi se rad odtočil na ženskem veceju, ker je pač bližji in kao čistejši. Tiste, ki te opozorijo, da je moški vece naslednja vrata naprej, pa ozmerjaš z resigniranci, šovinisti, katolibani ali karkoli je že popularna zmerljivka levičarjev. To ni diskriminacija, ker imaš izbiro - to je, milo rečeno, kretenizem.

Da ne omenjam tega delanja slona iz muhe oziroma napihovanja tehničnega problema v družbenega.


Kako izbiro imamo? Zakonsko je določeno da je potrebno vlagat stvari samo preko edavkov enkrat mesečno. Da to deluje 100% potrebuješ Windows. Na Linuxu ne deluje na pametnem ključku in bo najverjetneje nehalo delovati ko bo konec podpore za javo. Kupiti Windowse in jih namestiti zato da lahko poslujem z državo, ni izbira.

To je ista izbira kot da pride mafija lokal pa ti da izbiro da če plačaš 5k€ ti ne bodo razbili lokala. Simpl izbira in se potem lahko lepo prostovoljno odločiš. Noben te ne sili.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

ZaphodBB ::

Gospod bo znal opravili vse kar uporablja? Torej bo znal sestaviti avto? avion? OS? joto? cargo hlače?

Ne glumit bedaka ker to nisi.

Če hočeš nekaj naredit, moraš bodisi to znat naredit ali pa najti nekoga drugega, ki to zna naredit.

Pri dotičnem problemu nas je tu ene par, ki intimno poznamo problematiko, ker smo se z njo profesionalno ukvarjali. Naše stališče je, da zadeve niso tako enostavne, kot se zdijo na površju.

Preostali sodelujoči v tej zgodbi nastopajo predvsem kot (upravičeno!) nezadovoljni uporabniki. Ta skupina vehementno izjavlja, da so problemi domala trivialni in da bo treba samo malo zarobantit, pa bo takoj bolje.

Jaz sem bil vpleten v te zgodbe, pa moram priznat, da se mi ne sanja kako stvari spremeniti na bolje. Ker tekom svoje kariere v tem okolju sem ugotovil, da so največji problem ravno liki, ki vehementno uletijo in razglasijo, da je vse narobe zato ker so vsi leni in nesposobni. Da sedaj, bodo pa oni pokazali kaj se da doseči s trdo roko. V roku šest mesecev do enega leta, genija zamenjajo - potem pa se cela zgodba ponovi.

Sedaj pa izpeljava. Bodisi imate tukaj pričujoči uvid, ki ga jaz nimam in vas naprošam, da ga delite z menoj. Ali pa zato ker ste slabe volje ali pa se v resnici ne spoznate na problematiko, podcenjujete kompleksnost problema.

Jaz pravim, da se zadeve izboljšujejo in predlagam, da živimo s tem kar imamo, dokler ne bo prišel čas za zamenjavo sistemov. In upam, da se bomo kot družba do tedaj nekoliko bolj naučili, kako se spopasti s problemom katastrofalno slabih odločitev (in seveda odločevalcev) v javni sferi.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Looooooka ::

Rekli bodo, da je treba zadeve spisat tko, da delujejo. Seveda jih briga kaj vse to potegne za sabo. Ko bodo izvedeli, da je njihov zahtevek stal n-milijonov in spletna stran še vedno ne bo na nivoju youtuba, bodo rekli, da bi njihov mulec to naredil za par tisočakov....kljub temu, da niti on ne ve kakšna arhitektura je trenutno zadaj.
Mene osebno bi zanimala cena take rešitve, da bi celotni javni sektor postavili na sistem, ki bi ga lahko vzdrževali in razvijali brez tega, da smo potem talci ene firme, ki ima to kodo oziroma komponent, ki omogočajo dostop do takih storitev. Pa se ne bi čudil če bi bila spet taka cifra, da bi vsi linuxaši začeli navajat neke nemške prehode in boljšo ceno s prehodom na linux. Če bi jih vprašal komu bi zaupali razvoj in postavitev vsega tega bi bilo pa spet vse tiho...ampak če že plačujemo ja stotisoče eurov za tuja mnenja pri ostalih zadevah....pa plačajmo še 100 jurjev za realno ceno. Se mi zdi, da bi bil delujoč sistem bolj uporaben kot pa driftanje s patrijami...

ZaphodBB ::

Mene osebno bi zanimala cena take rešitve, da bi celotni javni sektor postavili na sistem, ki bi ga lahko vzdrževali in razvijali brez tega, da smo potem talci ene firme, ki ima to kodo oziroma komponent, ki omogočajo dostop do takih storitev.

V resnici bi bilo treba samo državne sisteme postavit pod GPL in to potem tudi izvrševat. Tehnologij je na voljo kolikor jih hočeš.

Vsaj v informatiki bi ta prehod ogromno pomagal, ker bi skozi transparenco hitro postalo jasno kdo je nesposoben.

Cena? V Sloveniji trenutno nihče nima dovolj političnega kapitala, da bi lahko plačal ta prehod. Odpor na take ideje bi bil gromozanski.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Pithlit ::

ZaphodBB je izjavil:

Če hočeš nekaj naredit, moraš bodisi to znat naredit ali pa najti nekoga drugega, ki to zna naredit.

Tvoj argument vsakemu, ki je zarobantil, je efektivno: če ne znaš narest bodi tiho.
Life is as complicated as we make it...

matijadmin ::

jukoz je izjavil:

matijadmin je izjavil:

Jaz sem že v prvem prispevku zapisal, da posamezne rešitve in dobre prakse lahko povlečejo situacijo malo naprej, a lahko še prej zakrivijo (ob zanesenjakih in njihovih lovorikah) zakritje pravih problemov (in spanje na lovorikah tistim, ki jih sploh niso prislužili).

Sem pa precej obupan, ker sem večkrat od blizu videl, kako so 'neki' ugledni tujci zelo neboleče in strokovno utemeljene ukrepe svetovali, pa smo bili pametnejši.


Nehati moramo sanjati da bomo z neko superduper strategijo rešili vse probleme. Veliki vodje vedno radi sanjajo o nekih strategijah in planih, ladja se pa ta čas že potopi. Sej izumljamo strategije za zaposlovanje, za promet pa za prehrano pa okolje bla, bla, bla. In kaj imamo od tega? To da nimamo veljavne kolektivne pogodbe že od cca 2005, da se kregamo ali sploh še rabimo železnice, ... Preveč je akterjev tu. In ker ni neke strategije se ne naredi nič in čakamo da vse skupaj zgnije, od državne IT do državnih cest.

Situacijo bomo pa rešili tako, da bomo za začetek rešili OBSTOJEČE probleme.
Za državni IT moramo samo poskrbeti da sledimo standardom. Zaradi mene lahko rečemo da dela samo na winXP in IE6. Ampak potem hočem da mi država predpiše to ko ustanavljam firmo. Čisto lepo dajo pogoje - nekaznovanost in PC z winXP.

Drugače bi pa lahko pogledali tudi kam drugam. Estonija ima to pošlihtano tako kot mora. Ne, nise vse linux/unix distribucije podprte za vse, ampak lepo napišejo - tekoči Fedora in RH, Suse, Ubuntu LTS, ... In zakaj to dela? Ker podpirajo tudi lokalno IT industrijo in ne samo preprodajalce IBM, MS in Oracle produktov. Če jih pa že jih pa naterajo da sistemi delujejo tudi s čem drugim kot z winXP.


Slepiš se, obstoječi problemi so simptom. Protibolečinske in protivnetne tablete so bedarija, so kredit z visokimi obrestmi. Pa tudi zgolj in samo strategija ni rešitev, če bi prebral, kar sem zapisal, bi ne pisal neumnosti.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

ZaphodBB je izjavil:

Mene osebno bi zanimala cena take rešitve, da bi celotni javni sektor postavili na sistem, ki bi ga lahko vzdrževali in razvijali brez tega, da smo potem talci ene firme, ki ima to kodo oziroma komponent, ki omogočajo dostop do takih storitev.

V resnici bi bilo treba samo državne sisteme postavit pod GPL in to potem tudi izvrševat. Tehnologij je na voljo kolikor jih hočeš.

Vsaj v informatiki bi ta prehod ogromno pomagal, ker bi skozi transparenco hitro postalo jasno kdo je nesposoben.

Cena? V Sloveniji trenutno nihče nima dovolj političnega kapitala, da bi lahko plačal ta prehod. Odpor na take ideje bi bil gromozanski.


Se strinjam. Gospodarstvo, če želi, naj prodaja zaprtokodno ali izdaja pod BSD, GPL licencami ... Kakor hoče. Državno pa naj bo javno! Meni je všeč del strategije razvoja v VB, kjer imajo na Gitu vso e-upravo, z razpisi pa iščejo profesionalne razvijalce. Seveda tudi javnosti ni prepovedana partecipacija v kakršni koli obliki (prispevanju popravkov, forkanje in razno igračkanje/hekanje).

Podobno bi lahko veljalo za javne informacije in podatke.

Pithlit je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Če hočeš nekaj naredit, moraš bodisi to znat naredit ali pa najti nekoga drugega, ki to zna naredit.

Tvoj argument vsakemu, ki je zarobantil, je efektivno: če ne znaš narest bodi tiho.


Na položaju prav gotovo in še: poberi se.

Javnost pa je, kot je zapisal, upravičeno nezadovoljna in jamra.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

matijadmin je izjavil:

Javnost pa je, kot je zapisal, upravičeno nezadovoljna in jamra.

Lej kaj zaphod odgovarja jamrajoči javnosti:

ZaphodBB je izjavil:

Mal se umiri.

ZaphodBB je izjavil:

A ti to kar mal tko, pavšalno? V nasprotnem primeru, pa go get them tiger. Jaz navijam zate. Pokaži jim kako se to dela.

ZaphodBB je izjavil:

A imaš plan? Na dan z njim. ... ... Nimaš plana? Le čevlje sodi naj kopitar.

ZaphodBB je izjavil:

Kako bi se pa ti zadeve lotil? Da je obstoječi sistem v kurcu že vemo. Kako ga bomo rešili nam zaupaj.

ZaphodBB je izjavil:

Gospod ne trpijo, gospod bodo zahtevali. Pa bodo gospod znali opraviti zahtevano?


Torej če se uporabnik ne zna sam popravit... naj se sprijazni in bo tiho. In tak je njegov odziv tudi na konkretne argumente kako nekaterim očitno uspeva, vladi in njenim dvornim lakajem pa pač ne. Zakaj točno morajo bit uporabniki (torej tisti ki se s temi zmazki srečujemo) tiho? Kolikor je meni znano... če smo tiho se ne bo spremenilo nič. Pa se mora.

In pol sem jaz histerična, ane?
Life is as complicated as we make it...

matijadmin ::

Tega mnenja, da bi morali biti tiho vsekakor ne delim. Nasprotno, nergati morajo in to nepopustljivo, ker je to vse, kar pravzaprav sploh lahko storijo (saj kompetenc in znanja nimajo) in prav je, da tiste, ki so kakor koli postavljajo v neprijeten položaj (če le niso brezsramni).
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Torej če se uporabnik ne zna sam popravit... naj se sprijazni in bo tiho. In tak je njegov odziv tudi na konkretne argumente kako nekaterim očitno uspeva, vladi in njenim dvornim lakajem pa pač ne. Zakaj točno morajo bit uporabniki (torej tisti ki se s temi zmazki srečujemo) tiho? Kolikor je meni znano... če smo tiho se ne bo spremenilo nič. Pa se mora.

Katere konkretne argumente sem pa spregledal?

Če ne boš mojih izjav trgala iz konteksta boš videla, da jaz pravim naj bodo tiho tisti, ki predpisujejo rešitve pa v resnici niti ne vejo kaj je problem. Ne vem, v mojem svetu to spada pod osnovno kulturo.

Nikoli pa nisem zapisal, da se kdorkoli ne sme pritoževati.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Pithlit ::

Nihče v temi ni _predpisoval_ rešitev. Meni si rekel naj se pomirim. Mavriku (ki ti je dal primer neke banke IIRC, pa ni bil edini) si rekel naj ti pokaže plan ali pa naj bo tiho... Enovrstičnice je pa izredno težko iz konteksta trgat.
Life is as complicated as we make it...

ZaphodBB ::

Aja ok, se opravičujem. Zgledujte se po Pithlit, njen pristop je pravi.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

bbbbbb2015 ::

jukoz je izjavil:

To da nimamo veljavne kolektivne pogodbe že od cca 2005, da se kregamo ali sploh še rabimo železnice, ... Preveč je akterjev tu. In ker ni neke strategije se ne naredi nič in čakamo da vse skupaj zgnije, od državne IT do državnih cest.


Nihče se ne krega. Lobisti in priskledniki so si nastavili mega projekt BLOK 6. Uspeli so ga zriniti skozi, čeprav je projekt v minusu.

To pa mislim, da je bilo čisto zares zadnje, kar so uspeli naskočiti kuro Slovenijo.

Kekci z drugim tirom so sledili, namislili so si ultra ekstremnodrago progo, ki je ekonomsko neizplačljiva.

To so naskakovali kuro, da je perje letelo.

Samo denarja za pufanje več ni. In iz te ultra drage 200km/h ne bo nič. Potem so poskusili en malček naskočiti evro kekce, a so jim ti dali enico, ne dvojko.

Zdaj čisto zares ne vedo, če se splača skakati še po kom.

Tako da... Ne gre za kreganje. Gre za lobiste, ki bi radi od koga izpulili denar, da bi podmazovali in provizijali sebe, pa druge, pa žlahto, pa prjatle, pa take. Trenutno ni nikogar, ki bi jim nastavil rit.

bbbbbb2015 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

jukoz je izjavil:

To da nimamo veljavne kolektivne pogodbe že od cca 2005, da se kregamo ali sploh še rabimo železnice, ... Preveč je akterjev tu. In ker ni neke strategije se ne naredi nič in čakamo da vse skupaj zgnije, od državne IT do državnih cest.


Nihče se ne krega. Lobisti in priskledniki so si nastavili mega projekt BLOK 6. Uspeli so ga zriniti skozi, čeprav je projekt v minusu.

To pa mislim, da je bilo čisto zares zadnje, kar so uspeli naskočiti kuro Slovenijo.

Kekci z drugim tirom so sledili, namislili so si ultra ekstremnodrago progo, ki je ekonomsko neizplačljiva.

To so naskakovali kuro, da je perje letelo.

Samo denarja za pufanje več ni. In iz te ultra drage 200km/h ne bo nič. Potem so poskusili en malček naskočiti evro kekce, a so jim ti dali enico, ne dvojko.

Zdaj čisto zares ne vedo, če se splača skakati še po kom.

Tako da... Ne gre za kreganje. Gre za lobiste, ki bi radi od koga izpulili denar, da bi podmazovali in provizijali sebe, pa druge, pa žlahto, pa prjatle, pa take. Trenutno ni nikogar, ki bi jim nastavil rit.


Ha ha ha... To mi je pa res smešno...

Firma, o kateri sem govoril, da imajo Audije, pa ne vem kaj... Supervizor... Poslovanje z državo... 0 evrov v letu 2015.

Promet bleda senca prejšnjega. 20 jurjev.

To je dika i lik slovenskih IT firm, ko nimajo jaslic, da bi kaj žvakali.

Fritz ::

matijadmin je izjavil:

Tega mnenja, da bi morali biti tiho vsekakor ne delim. Nasprotno, nergati morajo in to nepopustljivo, ker je to vse, kar pravzaprav sploh lahko storijo (saj kompetenc in znanja nimajo) in prav je, da tiste, ki so kakor koli postavljajo v neprijeten položaj (če le niso brezsramni).

Se popolnoma strinjam. Če je država netransparentna, potem je ne moremo kritizirati na podlagi zanesljivih podatkov, temveč to počnemo s tistimi podatki, ki so nam na razpolago. Moje mnenje ostaja nespremenjeno - netransparentnost delovanja države je gojišče za korupcijo, poleg tega pa omogoča skrivanje nesposobnosti za 'pomembnimi odločitvami', 'kompleksnimi zadevami' itn. In ne mislim, da so IT-jevci jedro problema, ker to niso. Problem so odločevalci, managerji, odgovorne osebe, ki to niso (namreč odgovorni).

Nekdo je omenil tudi tisti zavožen projekt v vojski. Glede na to, da sem se s tem projektom celo nekajkrat srečal, je že meni, ob le majhnem vzorcu podatkov bilo jasno, da gre za totalen failure. Če povzamem na grobo, so si v vojski zamislili, da si bodo nabavili prirejeno verzijo SAP-a in z njim, v prvi fazi pokrili logistiko, kasneje še kadrovsko službo in na koncu vse ostalo. Ideja sicer ni napačna in SAP je preverjena ter delujoča rešitev v poslovnem okolju ampak ne moreš kupiti rešitev in potem upati, da bo ta dobra zate. Ko jo kupuješ moraš precej določeno vedeti, kako jo boš uporabil. Ker v JS zaradi negativne selekcije vrsta procesov že peš ne deluje, se le teh ne da informacijsko podpreti. IT-jevci verjetno razumete, da ne morete reševati organizacijskih problemov s svojimi rešitvami, da naročniku ne morete nuditi podpore, če še sam ne ve, kaj točno hoče (in je reč preveč kompleksna, da bi mu to vi razložili).
V vojski so torej kupili SAP kot rešitev in potem iskali problem zanj, ne razumevajoč, da niso izpolnjeni pogoji, da bi kaj takšnega sploh lahko implementirali. Pa to ni temeljni problem. Temeljni problem je, da danes spet nihče ni za nič odgovoren. In ne morem se otresti občutka, da je brezglavo siljenje s tem projektom posledica osebnih koristi za vpletene osebe. Ker pa ne jaz in ne ostali državljani nimamo vpogleda v to kako se porablja naš (davkoplačevalski denar), lahko o tem samo bentim.

In še predlog rešitve za Zaphoda - transparentnost, transparentnost in še enkrat transparentnost delovanja države in porabe davkoplačevalskega denarja, do zadnjega centa. Dejanska odgovornost odločevalcev in rigorozno kaznovanje izdaje zaupanja državljanov. To niso absolutne rešitve, so pa dober začetek.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Fritz ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Firma, o kateri sem govoril, da imajo Audije, pa ne vem kaj... Supervizor... Poslovanje z državo... 0 evrov v letu 2015.

Promet bleda senca prejšnjega. 20 jurjev.

To je dika i lik slovenskih IT firm, ko nimajo jaslic, da bi kaj žvakali.

Ta firma je lahko podizvajalec drugega podjetja, ki je registrirano v tujini in ga na Supervizorju ne boš našel. A če veš katero ministrstvo je naročalo storitve in izplačevalo denar, lahko pogledaš na:
http://www.ujp.gov.si/dokumenti/dokumen..., uporabljajoč davčno številko ministrstva in boš videl tudi izplačila v tujino. Kolikor se spomnim, je Matthai omenjal, da bi naj Supervizor z nadgradnjo omogočal tudi prikaz teh podatkov a kot kažejo tendence oblasti, bo Supervizor kvečjemu kazal manj kot več.
Ah ja, če se dela preko podjetja registriranega v tujini, potem je tudi izogibanje plačila davkov bistveno lažje.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

MrStein ::

Pithlit je izjavil:

matijadmin je izjavil:

Javnost pa je, kot je zapisal, upravičeno nezadovoljna in jamra.

Lej kaj zaphod odgovarja jamrajoči javnosti:

ZaphodBB je izjavil:

Mal se umiri.

ZaphodBB je izjavil:

A ti to kar mal tko, pavšalno? V nasprotnem primeru, pa go get them tiger. Jaz navijam zate. Pokaži jim kako se to dela.

ZaphodBB je izjavil:

A imaš plan? Na dan z njim. ... ... Nimaš plana? Le čevlje sodi naj kopitar.

ZaphodBB je izjavil:

Kako bi se pa ti zadeve lotil? Da je obstoječi sistem v kurcu že vemo. Kako ga bomo rešili nam zaupaj.

ZaphodBB je izjavil:

Gospod ne trpijo, gospod bodo zahtevali. Pa bodo gospod znali opraviti zahtevano?


Torej če se uporabnik ne zna sam popravit... naj se sprijazni in bo tiho. In tak je njegov odziv tudi na konkretne argumente kako nekaterim očitno uspeva, vladi in njenim dvornim lakajem pa pač ne. Zakaj točno morajo bit uporabniki (torej tisti ki se s temi zmazki srečujemo) tiho? Kolikor je meni znano... če smo tiho se ne bo spremenilo nič. Pa se mora.

In pol sem jaz histerična, ane?

Jep.
Ker v nobenem citatu ni rekel, da je kdorkoli naj tiho, čeprav ti to poudarjaš (podtikaš) večkrat.
Ravno nasprotno, pozval je k besedi.
(histerična, panična, neracionalna.... kaša ali kasha...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gavran ::

Tudi na sosednjem forumu so "navdušeni" nad državno informatiko... http://www.alter.si/tabla/showflat.php/...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

bbbbbb2015 ::

Fritz je izjavil:


Se popolnoma strinjam. Če je država netransparentna, potem je ne moremo kritizirati na podlagi zanesljivih podatkov, temveč to počnemo s tistimi podatki, ki so nam na razpolago. Moje mnenje ostaja nespremenjeno - netransparentnost delovanja države je gojišče za korupcijo, poleg tega pa omogoča skrivanje nesposobnosti za 'pomembnimi odločitvami', 'kompleksnimi zadevami' itn. In ne mislim, da so IT-jevci jedro problema, ker to niso. Problem so odločevalci, managerji, odgovorne osebe, ki to niso (namreč odgovorni).


Če veš, kako javna uprava deluje, potem boš vedel, da ne gre za 'managerja', ki bi bil odgovoren. Javno naročilo da ena 'služba', druga da razpis, potem je tu 'komisija'. V grobem pa gre za interes zaposlencev v JU, ki nekje nekaj dobijo v žep. V eni javni bolnici ena mariborska firma skrbniku IT, ki je zaposlenec bolnišnice kupuje laptope in potovanja. Njegov šef pa mu štango drži, ker mu ta ITjevec kaj 'zrihta'. Starleto na primer.

Poznam enega šefa, ki mu je ena ljubljanska firma dajala v žep tako, da so šli 'kupit' enega VW. Nekaj, kar stane 25 tisoč, so oni kupili za 56 tisoč. Zaposlenec pa je šel k tej isti avto firmi kupit passata s pogonom na vse 4. Dobil 'testnega' z 15 tisoč, čeprav je avto imel 100km na števcu.

Fint imajo neskončno. Uf in takih je neskončno. Slabo ti rata.

matijadmin ::

Tudi to ni čisto ali pa nujno res glede korupcije in javnega naročanja. V sodstvu jo je glede informatizacije presenetljivo malo ali blizu nič v pribl. zadnjih 10 letih. Pa je rezultat bistveno boljši? Ne bi rekel.
Vrnite nam techno!

jukoz ::

matijadmin> Slepiš se, obstoječi problemi so simptom. Protibolečinske in protivnetne tablete so bedarija, so kredit z visokimi obrestmi. Pa tudi zgolj in samo strategija ni rešitev, če bi prebral, kar sem zapisal, bi ne pisal neumnosti.

ZaphodBB> Če ne boš mojih izjav trgala iz konteksta boš videla, da jaz pravim naj bodo tiho tisti, ki predpisujejo rešitve pa v resnici niti ne vejo kaj je problem. Ne vem, v mojem svetu to spada pod osnovno kulturo.

No vidva, kaj pa je problem v državni IT, da moram uporabljati zastarelo tehnologijo za dodajanje obveznih anket SURSa preko AJPESa? Na dan z besedo. Za začetek je bil problem v tem da "MdSign" ne dela v firefoxu že od lanskega avgusta (tako piše na strani AJPESa, pitaj boga katero leto so mislili z "avgusta lani").

Čakam razlago


ZaphodBB> Gospod ne trpijo, gospod bodo zahtevali. Pa bodo gospod znali opraviti zahtevano?

Sam prav gotovo da ne. Skupaj s sodelavci pa verjetno bi. Vsaj kar se tiče identifikacije in podpisovanja dokumentov. Kaj vse je zadaj pa ne vem.

ZaphodBB> Pri dotičnem problemu nas je tu ene par, ki intimno poznamo problematiko, ker smo se z njo profesionalno ukvarjali. Naše stališče je, da zadeve niso tako enostavne, kot se zdijo na površju.

Zakaj se pa ne izjasniš kaj naj bi bil problem?

ZaphodBB> Jaz sem bil vpleten v te zgodbe, pa moram priznat, da se mi ne sanja kako stvari spremeniti na bolje. Ker tekom svoje kariere v tem okolju sem ugotovil, da so največji problem ravno liki, ki vehementno uletijo in razglasijo, da je vse narobe zato ker so vsi leni in nesposobni. Da sedaj, bodo pa oni pokazali kaj se da doseči s trdo roko. V roku šest mesecev do enega leta, genija zamenjajo - potem pa se cela zgodba ponovi.

Očitno si bil len, nesposoben ali pa nemotiviran za opravljanje svojega dela, saj si se umaknil. Predvidevam da je bilo zadnje, saj kot si zapisal so vam vsake pol leta zamenjali smernice dela. Bi te razumel če bi delal v zasebnem podjetju, tu pa gre za državo, katere solastnik si tudi sam. Če bi bila takšna situacija v podjetju katerega solastnik bi bil, bi totalno popenil ali pa prodal delež. Ker v državi deleža ne moreš prodat, ti ostane samo opcija da peniš in bentiš.

ZaphodBB> Sedaj pa izpeljava. Bodisi imate tukaj pričujoči uvid, ki ga jaz nimam in vas naprošam, da ga delite z menoj. Ali pa zato ker ste slabe volje ali pa se v resnici ne spoznate na problematiko, podcenjujete kompleksnost problema.

Ponovno, kaj je ta problem. Kje je ta kompleksnost?

ZaphodBB> Jaz pravim, da se zadeve izboljšujejo in predlagam, da živimo s tem kar imamo, dokler ne bo prišel čas za zamenjavo sistemov. In upam, da se bomo kot družba do tedaj nekoliko bolj naučili, kako se spopasti s problemom katastrofalno slabih odločitev (in seveda odločevalcev) v javni sferi.

Jaz pa pravim da dajmo izboljšat to malo stvar, ki jo lahko izboljšamo. Kako sistemi zadaj delujejo nimam pojma, vem pa da identifikacija in podpisovanje dokumentov prav gotovo niso ključni del celotnega sistema, temveč samo mali, mali (sicer pomemben) delček celotnega sistema.

ZaphodBB> Če ne boš mojih izjav trgala iz konteksta boš videla, da jaz pravim naj bodo tiho tisti, ki predpisujejo rešitve pa v resnici niti ne vejo kaj je problem. Ne vem, v mojem svetu to spada pod osnovno kulturo.

Kaj pa če bi se počasi zavedel da si seksist in počasi začel delat na tem. Odvadil se ne boš nikoli, lahko pa se potrudiš da najprej razmisliš in še le na to rečeš/zapišeš bedarije. Pa lahko se tudi iskreno opravičiš kdaj pa kdaj.

bbbbbb2015> Tako da... Ne gre za kreganje. Gre za lobiste, ki bi radi od koga izpulili denar, da bi podmazovali in provizijali sebe, pa druge, pa žlahto, pa prjatle, pa take. Trenutno ni nikogar, ki bi jim nastavil rit.

Rit smo jim kot kaže nastavli z DUTB. Tole njihovo izmikanje glede T-2 je prav smešno. Mimogrede, seja je bila 08.10.2015. V medijih pa malo, malo o vsem skupaj.

Fritz> In še predlog rešitve za Zaphoda - transparentnost, transparentnost in še enkrat transparentnost delovanja države in porabe davkoplačevalskega denarja, do zadnjega centa. Dejanska odgovornost odločevalcev in rigorozno kaznovanje izdaje zaupanja državljanov. To niso absolutne rešitve, so pa dober začetek.

Samo keč je v tem, da so vsi ljudje na odgovornih položajih dejansko odgovorni. Kazensko odgovarjajo, država in državljanih jih lahko tožimo. Problem je v tem, da se prepogosto izgubijo dokazi, pa magari če to pomeni da na sodišču zaposlijo neke birokrate ki za denar kradejo spise iz arhiva sodišča. Spisi se založijo in magično stvari zastarajo na sodišču.

MrStein> Jep.
Ker v nobenem citatu ni rekel, da je kdorkoli naj tiho, čeprav ti to poudarjaš (podtikaš) večkrat.
Ravno nasprotno, pozval je k besedi.
(histerična, panična, neracionalna.... kaša ali kasha...)

Kaj pa če bi se ti malo pomiril in bil tiho. Očitno ne razumeš v kakšnem kontekstu se uporablja besedna zveza "Mal se umiri.".


bbbbbb2015> Če veš, kako javna uprava deluje, potem boš vedel, da ne gre za 'managerja', ki bi bil odgovoren. Javno naročilo da ena 'služba', druga da razpis, potem je tu 'komisija'.

Ampak to so vsi ljudje. To ni nek brezoblični blob. Saj vemo da na sodišču to ne bo delovalo in bo vse zastaralo, ampak že to da bi se objavili na podcrto.si bi bilo ogromno (ostali mediji so res podkupljeni - spomnite se lani Dela, kakšne hvalnice so pisali Lahu).

ZaphodBB ::

@jukoz: do you PC Bro?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jukoz ::

He he, saj se moram opravičiti za rant, ampak totalno znorim ko nekdo nekomu reče "Mal se umir" pa "histerična baba".

Vseeno te pozivam da razjasniš wtf je tako kompleksno na državnem ITju da je po tvoje najbolje da se kar vsi obesimo ker obstoječih težav ne bomo nikoli rešili.

Pithlit ::

MrStein je izjavil:

Ker v nobenem citatu ni rekel, da je kdorkoli naj tiho, čeprav ti to poudarjaš (podtikaš) večkrat.

Mhm. Ker smo funkcionalno nepismeni in je treba vsako stvar direkt povedat...
Life is as complicated as we make it...

MrStein ::

Vsako stvar direktno povem. Zato pa imam nesporazume s tistimi, ki so navajeni na mutenje. ;)

Ironično, ST je bil tudi nedosegljiv malo prej.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

jukoz je izjavil:

He he, saj se moram opravičiti za rant, ampak totalno znorim ko nekdo nekomu reče "Mal se umir" pa "histerična baba".

Vseeno te pozivam da razjasniš wtf je tako kompleksno na državnem ITju da je po tvoje najbolje da se kar vsi obesimo ker obstoječih težav ne bomo nikoli rešili.


Kaj je kompleksno? Ukazi z vrha prihajajo od ljudi, ki mislijo, sej to trikrat klikneš, pa je narejeno. In pod tem človekom so ponavadi samo tisti, ki temu človeku za vsako stvar kimajo. Noben nima pojma. Če je bil kak tak pod tem človekom, so ga že zdavnaj zamenjali, ker on pa pač ni kimal, ampak je opozarjal na probleme. Ker so pa potem še podizvajalci taki, ki samo denar pobirajo in naredijo minimalno za ta denar, se pa vidi kje smo.
Recimo, ko sem "sistemskem administratorju na windows serverjih" rekel, da bo moral command prompt skripto napisat za neko zadevo, je bil cel halo, da on pa ni programer in da tega pa on že ne bo delal, ker on je "sistemc". In se mu še danes ne da razložiti, da skripte so del sistemske administracije na katerihkoli serverjih.

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

jukoz je izjavil:

He he, saj se moram opravičiti za rant, ampak totalno znorim ko nekdo nekomu reče "Mal se umir" pa "histerična baba".

Vseeno te pozivam da razjasniš wtf je tako kompleksno na državnem ITju da je po tvoje najbolje da se kar vsi obesimo ker obstoječih težav ne bomo nikoli rešili.

Tvoj problem, jaz sem ti z argumenti postregel. Tudi to, da se ti ne da brat, je tvoj problem.

Nebi vedu, kot kje. Očitno slabo poznaš JU in pravosodje.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

A bi lahko še enkrat postregel z argumenti. Kot kaže sem polpismen saj kot kaže tudi ne razumem da seksisti niso seksisti.

nebivedu, ti si pa opisal standarden problem v vseh velikih organizacijah. Veliki vodja vidi probleme po svoje oz "gleda gozd", mali vodje gledajo "drevesa".
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gov.si mora pasti! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / NWO
21576141 (49434) čuhalev
»

Nove oblike spletne cenzure (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6930051 (23883)          
»

Boj z mlini na veter in igre na srečo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9327957 (25035) denial
»

Bo v Sloveniji prepovedano posedovanje računalnikov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
9012648 (9749) nevone
»

SDS želi spremeniti ministrstva

Oddelek: Problemi človeštva
313058 (2216) Trubadur

Več podobnih tem