» »

Obleke iz trajnih, "neuničljivih" materijalov

Obleke iz trajnih, "neuničljivih" materijalov

civic_ ::

Zanima me ali obstajajo in kje se dobi obleke iz vzdržljivih materialov?

Ni mi težava plačati za obleko, ki res zdrži nekaj časa. Letos sem pogledal svojo 8 let staro vetrovko, priznane znamke športnih oblačil. Po teh letih redne je bila še vedno primerna za nošenje, luščiti pa se je začela notranja stran, ker je material preperel.

Imam tudi T-shirt majico, ki jo redno nosim že 9 let.

Jezi me, ko kupim lep pulover, po nekaj mesecih pa postane zmuckan in ni več za nikamor. Pri predpisanem vzdrževanju. Spet drugi izdelek zdrži pa 5 let.

Glede na ves napredek, nove materiale me zanima ali obstajajo materijali, ki bi z rednim vzdrževanjem zdržali zelo dolgo? Nimam v mislih hipijevskih izdelkov iz konoplje. Izgledati mora polforamlno, za v službo.

koyotee ::

Kapitalizem in "nekaj kar dolgo zdrži" žal ne gresta skupaj :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

vostok_1 ::

koyotee je izjavil:

Kapitalizem in "nekaj kar dolgo zdrži" žal ne gresta skupaj :)


True.


Če želiš nekaj trajnega, najdi kakega modernega obrtnika, vrži na mizo zajeten kup gotovine in reči kaj rabiš.
Sam se boš skešil konkretno. Pa tud načakal se boš.

Pred masovno proizvodnjo so se zadeve delale trajnostno in se jih je varovalo in posledično popravljalo in ne odmetavalo. Žal (ali pa tudi ne) je večino folka to mentaliteto že zdavnaj zavrglo.

SimplyMiha ::

Zakaj neuničljivi materiali, če boš obleko zavrgel čez par let?

nikjozo ::

Živimo v svetu potrošništva, tega pa delno poganja tudi načrtno zastaranje izdelkov.

Vse skupaj pa se je začelo po USA veliki recesiji v 30ih letih, ko so rabili pospešiti potrošnjo. Kartel žarnic (med drugim Osram in Philips) je prišel na idejo, da bi skrajšali predobre žarnice, da gorijo max 1000ur.

Ta koncept se je do danes razširil na praktično vsa področja tehnologije.
V elektroniki se namerno uporabijo oslabljeni elementi na kritičnih mestih (kondenzatorji), v modi so obleke po enoletni uporabi "izven mode", v telekomunikacijah se izdelujejo telefoni/tablice ki se jim težko odstrani baterija, avtomobilski elektronski sklopi so narejeni iz enega kosa in zamenjava le enega elementa ni mogoča...

Torej živimo v svetu masovne cheap proizvodnje. Dokler bo materiala in surovin dovolj na izbiro po razmeroma nizkih cenah, do takrat bomo furali masovnost/recikliranje pred kvaliteto.

"Pred masovno proizvodnjo so se zadeve delale trajnostno in se jih je varovalo in posledično popravljalo in ne odmetavalo. Žal (ali pa tudi ne) je večino folka to mentaliteto že zdavnaj zavrglo."

Z veseljem bi rad kaj popravil,prispajkal,zalimal... ampak je vse tako naštimano da ali ne dobiš rezervnih delov, torej moraš kupiti cel sklop ali pa so rezervni deli tako dragi, da dodaš še nekaj denarja pa kupiš novo napravo.

Ravno zadnjič sem hotel kupiti neoriginalne lopatice za kruhomat in posodo. Cena ene lopatice (rabiš dve) je bila 12€, posode pa 20€. S tem da sem za cel nov kruhomat dal 40€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nikjozo ()

Dr_M ::

Na kratko, danes je vse dizajnirano za neko doloceno stevilo delovnih ur. Pri tem so zelo dosledni in uspesni.

In ne, pred 30 leti pralni stroji niso bili nic boljsi kot danes.

Glede oblacil pa, visoka cena ne pomeni nic. Lahko gres v trst po cujne h kitajcem, pa ti bodo oblacila zdrzala dlje kot "priznane" znamke za mnogokrat visje cene. Seveda to ni nujno, ampak moje izkusnje so take.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Vikking ::

Zokni in ostala oblačila iz propadlih nekoč odličnih tekstilnih tovarn, takorekoč nisi mogel znucat.

Iz trenutno najbolj bogatih in uspešnih podjetij, drži mogoče 2 leti in je konec. Brez posebne obrabe je material fuč. Bolj zgleda da je tekstil zračunan na število pranj in gre k vragu.

Mesar ::

Ključne besede: nekoč, propadlih

First rule of business, protect your investment.
Your turn to burn!

Martin Krpan ::

Če želiš "neuničljiva oblačila" boš moral poiskati kaj vojaškega ali planinskega iz Cordure in podobnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Po nakupih v bosno

Oddelek: Loža
4623063 (21205) shotalick
»

Delovni kombinezon

Oddelek: Loža
255793 (3858) Unknown_001
»

Joc Pečečnik in Mura (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19014429 (7466) Mr.B
»

Desetina kitajskih obdelovalnih površin zastrupljena s težkimi kovinami (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12525162 (20888) Iatromantis

Več podobnih tem