» »

Odprtje normiranega spja

Odprtje normiranega spja

«
1
2 3 4

bupod ::

Pozdravljeni!

[Upam, da je to pravilna kategorija za objavo teme]

Že nekaj časa sledim forumu in sem sicer že našel podobna vprašanja kakršna imam sam, vendar vseeno upam, da mi lahko kdo konkretno svetuje o mojem primeru.

Torej v US sem dobil eno večjo stranko, ki potrebuje developerja za spletno stran. Urna postavka je okoli 30$.

Sam sem se sicer že pozanimal pri dveh računovodkinjah in prijateljih, ki so v podobnih primerih. Vendar mi je vsak povedal drugače.
Odpreti želim normirani sp vendar me večina prepričuje, da naj raje odprem 'navaden' s.p.

Zanima me kakšne opcije imam v smislu izdajanja računov temu podjetju, itd.

Trenutno nisem zaposlen oz. še končujem študij.
Nimam nobenih stroškov (edino kar bo, bo mogoče nakup kakšnega softwara ali pa novega računalnika, v rangu skupno 2 - 3k).

Računovodkinja mi je sicer svetovala, da odprem normalni sp in, da se grem 'kreativno' knjigovodstvo kjer si 'nabijam' razne stroške... ampak se mi to v tem primeru zdi popolna bedarija saj bi na to urno postavko moral imeti vsaj 2000€ mesečnih stroškov, da bi se mi to splačalo.

Je normirani s.p tukaj najboljša opcija? Dohodki verjetno ne bodo presegali 50.000€.

Je potrebno biti davčni zavezanec, da lahko izdaš račun podjetju v US?

Hvala za vaše odgovore!

Invictus ::

Ja, normiran s.p. je zate najboljša opcija, glede na to da boš služil nekih 5k USD/mesec. Dvomim da boš lahko nabil toliko stroškov.

Računovodje ne marajo normiranih s.p.jev, ker tam ni nič vodit. Ergo, postnejo nepotrebno. Še bilanco lahko oddaš sm preko zastonj programa s FURSa. Fineus silv.... nekaj v tem stilu ...

Kreativno računovodstvo pa davčna fajn kaznuje, če te dobi ... Seveda računovodja ni nič kriv ... Kazen bo šla iz tvojega žepa ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare2 ::

Računovodje bodo ostali brez dela...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

Kreativno računovodstvo pa davčna fajn kaznuje, če te dobi ... Seveda računovodja ni nič kriv ... Kazen bo šla iz tvojega žepa ...


Kaznuje se odgovorna oseba za oddajo papirjev, kot tudi zastopnik podjetja. Oba. Ce imas racunovodjo, ki ti sestavi bilanco in jo potem sam podpises, potem zamenjaj racunovodjo. :)

[SkA] ::

Računovodkinja verjetno računa, da prvo leto ne boš imel toliko prometa (tak generičen odgovor sem tudi jaz dobival) - do nekih slabih 20kEUR prometa se verjetno res ne splača, ker je dohodninska lestvica progresivna in z nekimi osnovnimi stroški in splošnimi olajšavami plačaš malo.

Če imaš dogovor, da bo dela dovolj, potem se ti pri 30$ vsekakor splača biti normiranec že v štartu. Pa še preprosteje bo. Za izdajo računa v ZDA ne rabiš biti zavezanec za DDV (http://www.davkoplacevalci.com/davcni-k... ). Vendar - vprašanje je bolj, ali boš do konca leta presegel 25000EUR prometa, ker boš potem samodejno (obvezujoče) postal zavezanec za DDV (zadošča neko pismo o nameri s strani tvoje stranke). Če računaš na to, premisli, če ne bi že ob odprtju oddal prošnjo da postaneš zavezanec za DDV, v kolikor imaš namen kupovati osnovna sredstva (da si odbijaš DDV - vendar pozor, če boš sredstva odtujil prej kot v petih letih, boš vračal sorazmerni del DDVja, ali pa jih boš moral fiktivno prodati). Če si nesiguren v dolgoročnost svojih načrtov, potem je ziheraško seveda bolje počakati, da dosežeš prag 25kEUR prometa - ker če se prostovoljno priglasiš biti zavezanec, te odločitve ne moreš spremeniti naslednjih 5 let.

Če ne boš zavezanec za DDV in boš normiranec, predlagam da OS kupuješ kar privat, ker se bo brezpredmetno kompliciralo, če boš kdaj zapiral, stroškov pa tako in tako ne rabiš.

In mimogrede, meja za normiranca je z letom 2015 dvignjena na 100000EUR, v kolikor si samozaposlen za polen delovni ali pa imaš vsaj enega zaposlenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

St235 ::

Računovodkinja verjetno računa, da prvo leto ne boš imel toliko prometa (tak generičen odgovor sem tudi jaz dobival) - do nekih slabih 20kEUR prometa se verjetno res ne splača, ker je dohodninska lestvica progresivna in z nekimi osnovnimi stroški in splošnimi olajšavami plačaš malo.


gleda na opis dela bo moral bit precej kreativen pri stoških, da bo plačal manj kot normiranec oziroma bo moral imet res malo prometa. Je pa ta meja bližje 10k kot 20k. ŠE posebej če vzameš v obzir, bistveno poenostavljene postopke kot normiranec.

[SkA] ::

Ko je bila obdavčitev s 70% norm. je bila ta meja nekje 20k. Sedaj je 80% norm., torej je ta meja nekoliko nižja. Vsekakor ne 10k, ker je pri tem znesku že samo splošne olajšave 6.519,82, pa 10% normiranih. Pa ne pozabi, vsi prispevki ti gredo v stroške.

Ne da se mi računati, ni pa komplicirano. Govorim seveda o prometu, ne dobičku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Invictus ::

[SkA] je izjavil:

Vendar - vprašanje je bolj, ali boš do konca leta presegel 25000EUR prometa, ker boš potem samodejno (obvezujoče) postal zavezanec za DDV (zadošča neko pismo o nameri s strani tvoje stranke)


Meja za DDV je 50.000 EUR, kar je pri 30 USD/uro najbrž ne bo presegel ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

phong ::

Ali lahko nekdo razloži, kaj se zgodi, če imaš (prihodki > 50.000€ && prihodki < 100.000€) na leto? V tem primeru moraš postati zavezanec za DDV, vendar si še vedno normiranec. Kaj to pomeni?

Invictus ::

Pomeni da moraš strankam obračunat DDV. Kaj tukaj ni jasno?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

user4683 ::

Ki pa ga narocnikom izven EU ne obracunas.

phong ::

Torej si s tem pri prodaji fizičnim osebam 22% dražji?

Kako pa je s tem vstopnim / izstopnim DDV-jem? Dobiš kaj nazaj? Če si normiranec, je dodana vrednost le 20% prodajne ali vseh 100% (ali kako gre to)?

Naročnikom izven EU torej ni treba obračunati DDV, tudi če si zavezanec? (spada sem tudi Švica?)?

Invictus ::

Naročnikom izven Slovenije se ne zaračunava DDV ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tomi ::

Sam imam s.p. z normiranimi stroški, ker imam storitveno dejavnost (svetovanje, ipd), in se mi izplača. Glede na tvoje delo in prihodke prav tako ne bi računal na nič drugega. Plačuješ sam, tako da računovodstva ne potrebuješ oz. mogoče na koncu leta.
metrodusa.blogspot.com

Aston_11 ::

Normiranc ima obdavčljiv del od 20% brutota. Kar pomeni, recimo če pridelaš 20k na leto, plačaš dohodnino od 4 jurjev. Če nisi normiranc, od brutota odšteješ najemnino, poštne stroške, telefon, internet, prispevke, potne stroške in teh mora biti toliko, da porabiš 16 k. Če ne rata, je normiranc v plusu.

Lonsarg ::

Navadni s.p. je v plusu tudi če samo 10k nabere stroškov, zato ker dobi 6k olajšave, od preostalih 4k pa samo 16% davka plača, medtem ko normiranec plača mislim da 22% davka.

Tak da pri takih zelo majhnih zneskih kot je 20k bruto se normiranec splača samo če je stroškov tako malo, da pride neto dobiček čez mejo za ta večjo olajšavo, ta meja pa je dobrih 10k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Invictus ::

Lonsarg je izjavil:

Navadni s.p. je v plusu tudi če samo 10k nabere stroškov, zato ker dobi 6k olajšave, od preostalih 4k pa samo 16% davka plača, medtem ko normiranec plača mislim da 22% davka.

Tak da pri takih zelo majhnih zneskih kot je 20k bruto se normiranec splača samo če je stroškov tako malo, da pride neto dobiček čez mejo za ta večjo olajšavo, ta meja pa je dobrih 10k.

Normiranec plača 4% davka. Se pravi na 20k plača 800 EUR. Konec ...

A ste tukaj res pol pismeni, da ne znate prebrati kaj piše po forumih, zakonodaji in na raznih straneh računovodskih servisov?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ZaphodBB ::


A ste tukaj res pol pismeni, da ne znate prebrati kaj piše po forumih, zakonodaji in na raznih straneh računovodskih servisov?

Kar naj imajo navadne s.p.-je. Bo dlje igrala muzika.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

chort ::

Pa še to, letna meja za normirance je sicer 100.000€, ampak v dveh zaporednih letih. Lahko naprimer zaslužiš eno leto 1.000.000€, potem pa naslednje 99.999€ in si še vedno po regolah... Go figure.

Če nisi res šalabajzer (na to opozarjam ker sem sam mejni primer in redno pozabljam vsak mesec do 15. oddat tisti dve poročili), je celotno računovodstvo normiranca piece of cake. Ko sem slišal, da računovodje za to kasirajo po 50€ na mesec plus 60€ za bilanco in obračun me je vrglo na rit... Da bi se pa zaradi tistih par fičenkov moral it kreativno računovodstvo in skrbet, da bo dovolj stroškov, ne hvala.

Invictus ::

Računovodje na veliko prepričujejo navadne s.p.je da se normiranec ne splača :D. Potrjeno s strani parih kolegov. Jim še vedno predlagajo "kreativno" računovodstvo.

Za njih normiranci pomenijo konec lahkega posla. Normiranec ima zelo preposto računovodstvo. Če nisi DDV zavezanec, moraš samo plačati akontacijo dohodnine in prispevke. Koliko, lahko preveriš v eDavkih preko eKartice.

Če si DDV zavezanec, pač oddaš še poročilo o DDv in ga tudi plačaš. Skratka, pol ure dela na mesec.

Na koncu leta oddaš bilanco. To lahko narediš z zastonj programom, ki ga dobiš na FURSovi strani.

Ne vem če je letno vse skupaj več kot za 1 dan dela ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

chort ::

Invictus je izjavil:

Ne vem če je letno vse skupaj več kot za 1 dan dela ...


Ne vem, zdi se mi da na mesec ne porabim več kot 10 min, ob koncu leta sem pa res kako uro (ob pirčku in prvem lepem vremenu) ;)

MadMicka ::

Invictus, nisi dojel, kaj je napisal Azgard? Če ima s.p. 20.000 EUR prometa, in stroškov 10.000 EUR, se mu ne splača biti normiranec.

Pri 10.000 EUR obdavčljivega prometa, se upošteva splošna davčna olajšava v višini 6,500 EUR, od razlike 3.500 EUR pa plača 16% dohodnine,

se pravi 560 EUR in tako profitira par sto EUR napram normirancu. Kdo je zdej tuki polpismen, ko že uporabljaš ta izraz?

Lonsarg ::

Invictus je izjavil:


Normiranec plača 4% davka. Se pravi na 20k plača 800 EUR. Konec ...

A ste tukaj res pol pismeni, da ne znate prebrati kaj piše po forumih, zakonodaji in na raznih straneh računovodskih servisov?

Ja 4% od bruto ozirima 20% od neto(neto pa je 20% od bruto), ne vem kaj ti ni jasno. Ker sem primerjal z navadnim s.p.jem je zadevo veliko lažje razumeti v neto smislu.

Invictus ::

Lonsarg je izjavil:

Navadni s.p. je v plusu tudi če samo 10k nabere stroškov, zato ker dobi 6k olajšave, od preostalih 4k pa samo 16% davka plača, medtem ko normiranec plača mislim da 22% davka.

Med 22% in 4% davka je precejšnja razlika. Beri svoje poste ...

Pa tudi besedna zveza "mislim da" nekaj pove ...

MadMicka je izjavil:

Invictus, nisi dojel, kaj je napisal Azgard? Če ima s.p. 20.000 EUR prometa, in stroškov 10.000 EUR, se mu ne splača biti normiranec.

Pri 10.000 EUR obdavčljivega prometa, se upošteva splošna davčna olajšava v višini 6,500 EUR, od razlike 3.500 EUR pa plača 16% dohodnine,

se pravi 560 EUR in tako profitira par sto EUR napram normirancu. Kdo je zdej tuki polpismen, ko že uporabljaš ta izraz?

Beri zgornji post ...

Če je napisal da ima normiranec 22% davka ? Od kje cifra ? O tem pa ne bi kdo je pola pismen ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Furbo ::

MadMicka je izjavil:

Invictus, nisi dojel, kaj je napisal Azgard? Če ima s.p. 20.000 EUR prometa, in stroškov 10.000 EUR, se mu ne splača biti normiranec.

Pri 10.000 EUR obdavčljivega prometa, se upošteva splošna davčna olajšava v višini 6,500 EUR, od razlike 3.500 EUR pa plača 16% dohodnine,

se pravi 560 EUR in tako profitira par sto EUR napram normirancu. Kdo je zdej tuki polpismen, ko že uporabljaš ta izraz?


Seveda se mu splača. Večina SPjev je obupno slaba pri stroških, vodenje kilometrin jim je cela znanost itd..
Pri normircu ti pa pride inšpektor in hoče papirje in mu rečeš kakšne papirje budalo, saj sem normirc.
Ne more nič metati ven stroškov, nič bluzit.. oziroma precej manj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MadMicka ::

Frubo, pri takih nizkih dohodkih se ti tudi dobrih 200 EUR na leto pozna. Poleg tega pa do takih s.p.-jev, s tako nizkimi dohodki dacarji ne pridejo. Se jim ne splača.

CellarDoor ::

zakaj bi USA firma plačevala 30 dolarjev na uro nekomu Xk km daleč stran?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

CellarDoor je izjavil:

zakaj bi USA firma plačevala 30 dolarjev na uro nekomu Xk km daleč stran?

Zato ker ga rabijo ... In ker zna ...

Nekatere firme za remote plačujejo tudi več. Meni že ...

MadMicka je izjavil:

Frubo, pri takih nizkih dohodkih se ti tudi dobrih 200 EUR na leto pozna. Poleg tega pa do takih s.p.-jev, s tako nizkimi dohodki dacarji ne pridejo. Se jim ne splača.

Dokler ne služiš letno več kot 15k, je navaden s.p. cenejši. Za več je pa odvisno od posla. Za storitveni posel je normiranec poezija, ker ni treba praktično nič vodit ...

Sam sem normiran s.p. in zavezanec za DDV, pa nič ne kupujem brez DDV. Ker je treba pol spet evidenco vodit. Brez zveze ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

phong ::

phong je izjavil:

Torej si s tem (kot postaneš DDV zavezanec) pri prodaji fizičnim osebam 22% dražji?

Kako pa je z vstopnim / izstopnim DDV-jem? Dobiš kaj nazaj? Če si normiranec, je dodana vrednost le 20% prodajne ali vseh 100% (ali kako gre to)?


Ali kdo ve, kako je, ko si normiranec in DDV zavezanec?

chort ::

phong je izjavil:

Ali kdo ve, kako je, ko si normiranec in DDV zavezanec?


Ful dobro je... :D

No, resno. Če delaš za naročnika iz EU (in ne Slo) moraš itak bit vsaj atipični DDV zavezanec in mesečno oddajat DDV-O poročila (1 minuta dela), DDV ne zaračunavaš ker velja obrnjeno davčno breme oz. "reverse VAT charge", in moraš to klavzulo tudi vključiti v svoj izdani račun.

Če delaš za domače, pač izdajaš račun z DDV.

phong ::

Za domače se DDV zaračuna na polno ceno (če prav razumem)?
Pri storitvah verjetno ni vstopnega DDV in si zato 22% dražji (za končne kupce)?
Ali je podjetjem vseeno, če dobijo račun z DDV ali brez (torej, da morajo plačati dodatnih 22% DDV-ja)?

ZaphodBB ::

CellarDoor je izjavil:

zakaj bi USA firma plačevala 30 dolarjev na uro nekomu Xk km daleč stran?

Zato ker bi morali za podobno usposobljenega amerikanca plačati 100 ali 150 $/h?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Mobidick ::

chort je izjavil:

phong je izjavil:

Ali kdo ve, kako je, ko si normiranec in DDV zavezanec?


Ful dobro je... :D

No, resno. Če delaš za naročnika iz EU (in ne Slo) moraš itak bit vsaj atipični DDV zavezanec in mesečno oddajat DDV-O poročila (1 minuta dela), DDV ne zaračunavaš ker velja obrnjeno davčno breme oz. "reverse VAT charge", in moraš to klavzulo tudi vključiti v svoj izdani račun.

Če delaš za domače, pač izdajaš račun z DDV.


Če si atipični davčni zavezanec, našim še naprej izdajaš račune brez DDV po 1. odstavku 94. člena.
The future is digital!

opeter ::

A normirani espejevci imate iste mesečne prispevke kot "navadni"?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Invictus ::

opeter je izjavil:

A normirani espejevci imate iste mesečne prispevke kot "navadni"?

JA.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

chort ::

Mobidick je izjavil:

Če si atipični davčni zavezanec, našim še naprej izdajaš račune brez DDV po 1. odstavku 94. člena.


Absolutno se strinjam, če si atipični potem znotraj SLO posluješ, kot da nisi zavezanec. Moj stavek je bil nejasen, priznam.

opeter ::

@Invictus: hvala za odgovor.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Furbo ::

MadMicka je izjavil:

Frubo, pri takih nizkih dohodkih se ti tudi dobrih 200 EUR na leto pozna. Poleg tega pa do takih s.p.-jev, s tako nizkimi dohodki dacarji ne pridejo. Se jim ne splača.


Za 200€ se ne splača iti iz normirca na navadni s.p., je še kup skritih stroškov tu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

phong ::

chort je izjavil:

Mobidick je izjavil:

Če si atipični davčni zavezanec, našim še naprej izdajaš račune brez DDV po 1. odstavku 94. člena.


Absolutno se strinjam, če si atipični potem znotraj SLO posluješ, kot da nisi zavezanec. Moj stavek je bil nejasen, priznam.


Hvala za odgovor. Malo sem še pogoogle-al in našel tole:

Pri tem naj opozorimo, da gre tudi pri izdajanju računov v EU v večini primerov za t.i. obrnjeno davčno obveznost, kar pomeni, da se DDV dejansko ne zaračuna (izda se račun brez DDV), spodaj pa se zapiše klavzulo:
DDV ni obračunan po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1 - obrnjena davčna obveznost. (angleško: VAT reverse charge under Article 44 of VAT Directive 2006/112/ES.).

Povezava

Se torej tudi v EU ne zaračuna davka (ker si ga mora stranka sama), le pripiše se zgornji stavek?
Če ne, po kateri stopnji se obračuna davek? Slovenski (22%) ali tuji (glede na državo)?

chort ::

phong, tako je. V EU davka zaradi obrnjenega davčnega bremena ne zaračunavaš, moraš pa na račun napisati klavzulo ki si jo skopiral. Easy.

Lonsarg ::

Invictus je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Navadni s.p. je v plusu tudi če samo 10k nabere stroškov, zato ker dobi 6k olajšave, od preostalih 4k pa samo 16% davka plača, medtem ko normiranec plača mislim da 22% davka.

Med 22% in 4% davka je precejšnja razlika. Beri svoje poste ...

"Mislim da" sem dal z razlogom, ker se izkaže da je davek 20% in ne 22%, kot sem nahitro rekel. 4% pa je efektivni davek ja. Ampak očitno zelo površno bereš, jaz sem primerjal davek na dobiček pri navadnem 16% in normiranem 20% in tukaj ti tisti efektivni nič ne pomaga pri primerjavi. Ker debata je bila o tem, kaj se bolj izplača, če imaš pri navadnem s.p.-ju 80% stroškov. Ampak ti nisi spremljal o čem je debata, pač pa si samo prebral zadnje vrstice in nekaj na hitro komentiral...

Namreč moj post NI bil samostojna izjava, pač pa odgovor na post višje od mene...

Skratka pri nizkih zneskih se ne splača biti normiranec, tudi če nimaš veliko stroškov, medtem ko pri visokih zneskih gre vedno bolj v prid normirancu. Pri 20k prihodka je že 40% stroškov dovolj, da se bolj splača navaden, pri 50k jurjev, rabi navaden s.p. že stroške okoli 70%, da profitira napravm normirancu, pri 100k pa rabi že okoli 80%. Raznorazni storitveni sektor, ki stroškov skoraj nima se mu torej normirani s.p. splača že pri res nizkih zneskih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Okapi ::

Kar se DDVja tiče, je pa odvisno, s kom posluješ. Če poslujes večinoma s podjetji, se splača biti zavezanec za DDV. Podjetjem je vseeno, če na računu piše +22% DDV. Ti pa lahko opremo in vse drugo, kar potrebuješ za dejavnost, kupuješ 22% ceneje, kot bi sicer. Če storitve ali izdelke prodajaš fizičnim osebam, je pa veliko bolje ne biti zavezanec, ker si lahko 22% cenejši od konkurence. Tudi različne ustanove, društva in podobno niso zavezanci, tako da če posluješ z njimi, je tudi bolje ne biti zavezanec.

Dodatnega dela ni veliko. 1x na 3 mesece ali na 1 mesec, odvisno od prometa, na e-davkih izpolniš en preprost obrazec, kamor vpišeš, koliko robe si prodal in koliko kupil. In potem moraš plačati razliko med prejetim in plačanim DDVjem. Če posluješ s tujino, izpolniš še en podoben obrazec vsak mesec. Pa račune moraš shranjevati.

jernejl ::

Dodatnega dela ni veliko.

Kaj pa register osnovnih sredstev, amortizacija...? Znajo e-davki te zadeve avtomatično voditi?

St235 ::

Kako je to povezano s tem ali si zavezanec za DDV?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Lonsarg ::

jernejl je izjavil:

Dodatnega dela ni veliko.

Kaj pa register osnovnih sredstev, amortizacija...? Znajo e-davki te zadeve avtomatično voditi?

Če si normiranec ne rabiš stroškov, torej je neumno imeti kakršnakoli sredstva, amortizacije itd., ker so s tem samo kolobocije in problemi, vse kupiš na fizično osebo pa je.

Okapi ::

Če si zavezanec za DDV, moraš vodit register osnovnih sredstev, ker sicer bi lahko kupil računalnik, pobral DDV in računalnik prodal. Ampak to je ena tabelica v excelu, osnovnih sredstev itak verjetno nimaš prav veliko.

O.

Invictus ::

jernejl je izjavil:

Dodatnega dela ni veliko.

Kaj pa register osnovnih sredstev, amortizacija...? Znajo e-davki te zadeve avtomatično voditi?

Ne ...

Okapi je izjavil:

Če si zavezanec za DDV, moraš vodit register osnovnih sredstev, ker sicer bi lahko kupil računalnik, pobral DDV in računalnik prodal. Ampak to je ena tabelica v excelu, osnovnih sredstev itak verjetno nimaš prav veliko.

O.

Sam če se ti ljubi. Meni se ne ... Ne kupujem nič brez DDV. Si tudi bolj fleksibilen, če moraš zapreti s.p. Namreč amortizacijska doba za DDV je 5 let. Če s.p. zapreš prej, moraš plačati razliko DDV, pač glede na čas amortizacije.

Včasih se preprosto ne splača šparat preveč ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

poweroff ::

bupod je izjavil:

Računovodkinja mi je sicer svetovala, da odprem normalni sp in, da se grem 'kreativno' knjigovodstvo kjer si 'nabijam' razne stroške... ampak se mi to v tem primeru zdi popolna bedarija saj bi na to urno postavko moral imeti vsaj 2000€ mesečnih stroškov, da bi se mi to splačalo.

Seveda. Tole kreativno računovodstvo se splača predvsem računovodkinji, ki bo lepo služila s "svetovanjem". Ti boš imel pa z zbiranjem računov kup dela. Na koncu ti bo šlo ful živcev, finančni izplen bo pa po moje še slabši.

Preberi si tole:
https://slo-tech.com/forum/t637635/p472...

Po moje se ti za začetek splača odpreti "normiranca". Pa na DURS se ti splača pogovarjati s tvojim davčnim kontrolorjem. Naj ti pa vse dajo na pisno.

Ko boš imel pa pol milijona prihodkov letno, se pa ne boš več obremenjeval s takimi zadevami, pač pa boš lepo zaposlil lastnega računovodjo in lastnega direktorja. 8-)
sudo poweroff

Okapi ::

Če s.p. zapreš prej, moraš plačati razliko DDV, pač glede na čas amortizacije.
Pač plačaš razliko, in si misliš, da te je vmes država brezobrestno kreditirala.;)

Pa za računalnike je amortizacija 2 leti.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BlaY0 ::

Okapi je izjavil:

Kar se DDVja tiče, je pa odvisno, s kom posluješ. Če poslujes večinoma s podjetji, se splača biti zavezanec za DDV. Podjetjem je vseeno, če na računu piše +22% DDV. Ti pa lahko opremo in vse drugo, kar potrebuješ za dejavnost, kupuješ 22% ceneje, kot bi sicer. Če storitve ali izdelke prodajaš fizičnim osebam, je pa veliko bolje ne biti zavezanec, ker si lahko 22% cenejši od konkurence. Tudi različne ustanove, društva in podobno niso zavezanci, tako da če posluješ z njimi, je tudi bolje ne biti zavezanec.

Ne vem če si tole dobr napisal... po mojih izkušnjah je cena z davkom če si zavezanec tam tam s ceno brez davka če nisi zavezanec. Če si zavezanec za DDV in prodajaš fizikalcem, imaš lahko končno ceno z DDV-jem nastavljeno malo nižje, ker to kompenziraš potem z vstopnim DDV-jem. Ampak to ti na letnem nivoju prinese mogoče par procentov če si storitveno usmerjen. Če nisi zavezanec in prodajaš fizikalcem pa imaš končno ceno brez davka nastavljeno na zavezančevo vrednost z davkom vred oziroma malenkost višje če želiš pokrivati tisti davek, ki si ga plačal za svoje stroške. Končnemu kupcu je pa čisto vseeno ali je cena z davkom ali brez, itak more plačati vse.

Če delaš s firmami je skoraj pravilo da si zavezanec... v to te silijo te firme same. Ker za njih je bolje če si zavezanec predvsem za tiste, ki poslujejo blizu nule. Jaz nisem zavezanec in moja cena storitve zato ni bistveno nižja od zavezančeve z davkom vred. Je pa en keč... ta za katerega delam ima letni profit veliko večji kot jaz od njega zaslužim in ga niti jaz, če bi bil zavezanec s tem ne bi bistveno znižal.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18145471 (9255) fikus_
»

Normiran s.p.

Oddelek: Loža
234697 (2883) Ales
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314497 (13184) Vikking
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419535 (18155) LuiIII

Več podobnih tem