» »

Po dveh letih vnovič zagnali veliki hadronski trkalnik

1
...
3 4
5
»

noraguta ::

Nč. Dokazal so kar so. In kar bodo. Pa bTw. Sm in strune niso edina pot kamor brca teorija.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Mr.B ::

Okapi,
primerjava TEŠ vs Cern je retardirana. Če ne, že zaradi tega, ker v cernu za razliko od teš-a, bil ljudje sedeli, in nobenega nebi bolil kurac za socialni čut osebe ter njegovih bljižnih. Še huje, za TEŠ je jasno da bo nerentabilen, sej še niti grelca pare niso predvideli, za CERN oziroma LHC, je bilo pa vse jasno, in jasno napisano kaj so cilji.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Okapi ::

Edino, kar je tu retardino, je prepričanje, da je vsako zapravljanje denarja upravičeno, če je za znanost.

Če nisi opazil, sem dal TEŠ6 samo za primer, ker je nekdo modro pripomnil, da je z LHC vse v redu, ker so odgovorni požegnali stroške.

In pa kot primer, da so kar naenkrat vsi strokovnjaki glede tega, kaj se v energetiki ne splača, če kdo podvomi v upravičenost in smotrnost naložbe v znanost, ga pa popljuvajo kot sovražnika znanosti. Pač hinavska dvoličnost par excellence.

O.

TESKAn ::

Okapi je izjavil:

In za ta celoletni proračun je dvajset let ogromno ljudi delalo.
:)) Pa ne brezplačno, so bili dobro plačani za to. Vključno z Albanci in Bosanci, ki so kopali predor.

Tudi TEŠ6 je veliko ljudi pridno in pošteno gradilo. So what?

O.

13 milijard je račun pod črto. Za vse, ne samo kopanje predora.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Mr.B ::

Okapi,
z razliko od slovenskih veleprojektov, imajo LHC zaključeno finančno konstrukcijo. Tam ni državnih bank, ki dajo denar, lako čemo bodo itak davkoplačevlaci plačali...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Poldi112 ::

Okapi je izjavil:

Edino, kar je tu retardino, je prepričanje, da je vsako zapravljanje denarja upravičeno, če je za znanost.


In potem ti jokaš o podtikanju. Leto ti je bilo povedano, da je delež sredstev precej nizek glede na celotna sredstva, namenjena raziskavam. Kdo tu pa trdi, da je vsako zapravljanje uporavičeno, veš pa samo ti.

Okapi je izjavil:


Kot rečeno, ko gre za zapravljanje tujega denarja za vam ljubo področje, nekateri povsem izgubite vso razsodnost, in ta tvoja izvajanja to samo lepo potrjujejo.


Denar, ki se zapravlja, je ravno tako moj, kot tvoj. Samo da ti proti vsemu svetu tuliš, da si edini pameten, ostali pa nepismeni. Pa verjetno za povru še neumni, ker podpiramo lhc.

Pa počasi lahko odgovoriš na direktno postavljeno vprašanje - ali je eksperiment nepotreben, če že imamo teorijo? Ker tvoje pisanje namiguje v to smer, direktno pa še nisi bil sposoben reči, da ja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Okapi ::

Ker vidim, da sodiš med polpismene, bom počasi ponovil, kar sem malo prej napisal.

Eksperimenti so potrebni, ampak ne kar vsi, kadarkoli in za kakršnokoli ceno.


Samo da ti proti vsemu svetu tuliš, da si edini pameten,
A je res treba lagati in podtikati? Ljudi, tudi znanstvenikov, ki trdijo, da je LHC predrag glede na naše trenutne finančne zmožnosti in njegovo potrebnost oziroma korist, je še veliko. Podoben, le da še precej večji ameriški projekt so recimo ukinili. Najbrž ne zato, ker bi ga vsi podpirali.

In skeptikov upravičenosti tega zapravljanja denarja bi bilo še veliko več, če se ne bi zavedali, da jih bodo horde popljuvale kot sovražnike znanosti, in so zato raje tiho in se ne izpostavljajo.

O.

Poldi112 ::

Zanimivo, da ponovno zgolj jočeš, odgovorom se pa izogibaš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Okapi ::

A brati res ne znaš??????

nekikr ::

Ljudi, tudi znanstvenikov, ki trdijo, da je LHC predrag glede na naše trenutne finančne zmožnosti in njegovo potrebnost oziroma korist, je še veliko.

Ogromno je pa takih, ki projekt podpirajo. Ampak so najbrž bedaki, kajneda, mojster?

Podoben, le da še precej večji ameriški projekt so recimo ukinili. Najbrž ne zato, ker bi ga vsi podpirali.

Ne vem če se je kdaj zgodilo, da so nek projekt podpirali čisto vsi. Precej kretenski argument. Ampak drugega ti že ni ostalo najbrž? Sicer je bil pa SSC v osnovi planiran na 20 TeV, medtem ko je LHC 13 TeV. Očitno razlika ne odtehta štirih milijard investicije in potem je prav, da se ne gre v to. Ti si edini, ki še vedno podtikaš to miselnost, da se podpira vse za vsako ceno (in en post, kjer praviš drugače, v ostalih pa nabijaš kontra, te ne oprosti tega).

In skeptikov upravičenosti tega zapravljanja denarja bi bilo še veliko več, če se ne bi zavedali, da jih bodo horde popljuvale kot sovražnike znanosti, in so zato raje tiho in se ne izpostavljajo.

Seveda. Zarota in strici iz ozadja. Pa Think of the Children, ko ne ostane drugega.

Okapi ::

nekikr je izjavil:

Pa Think of the Children, ko ne ostane drugega.
Evo, in že spet podtika, za povrhu pa ne opazi, da je njegov argument (Science uber alles) natanko enak.;((

O.

Okapi ::

Sicer je bil pa SSC v osnovi planiran na 20 TeV, medtem ko je LHC 13 TeV. Očitno razlika ne odtehta štirih milijard investicije in potem je prav, da se ne gre v to.
In kaj so hotel s tem povedati? V resnici je bilo ravno obratno, LHC je dobil zeleno luč šele po tem, ko so Američani svoj projekt ukinili.

In ko smo že pri tem, kdo kaj podpira, vrhunski znanstvenik David King, uradni svetovalec britanske vlade, je bil proti.

Tule je recimo en malo starejši (2008 - ko so LHC zagnali) članek iz britanske perspektive.
http://www.newstatesman.com/internation...

Nekaj poudarkov:
... To be anti-LHC need not mean being 'anti-science'. Instead, we may just think that we should be concentrating on alternative scientific priorities. Sir David King, the government's Chief Scientific Advisor, has recently argued that scientific research priorities should be redirected more pressing problems like climate change.
...
Even within the scope of physics itself, it is not clear that putting so much emphasis on funding the LHC makes good scientific sense. As disproportionate amounts of UK Physics funding are poured into CERN, more fertile areas of the subject such as condensed matter physics, biophysics and nanotechnology are being sidelined.
...
Strangest of all, the LHC is heralded as having spin-off effects from finding cures to cancer to solving global warming, as if these - rather than raw scientific curiosity - were its real justification. But if we're really interested in these sorts of applications of scientific research, there are likely to be more efficient ways of getting to them than hunting the Higgs boson.

Poldi112 ::

Okapi je izjavil:

A brati res ne znaš??????


Zahtevana je argumentirana debata. Ti je nisi sposoben. Škoda. Včasih nisi bil tako aroganten in slep.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

WarpedGone ::

Okapi je že od nekdaj trd, nima pa vedno narobe.
Tule sem tiho, ker je vse kar je treba povedat že Nkrat povedal Okapi.
Čestitke za trud, pomagalo itak ne bo nič.
Zbogom in hvala za vse ribe

nekikr ::

Evo, in že spet podtika, za povrhu pa ne opazi, da je njegov argument (Science uber alles) natanko enak.

Ko drugega ne ostane, potem se pa na, sicer zelo očitno in predvsem namerno, pretiravanje obregneš. Ostalo pa ni pomembno, kajne? In, miško, Science uber alles laž si lahko vtakneš tja zadaj. Zgoraj sem napisal (saj si prebral, ampak imaš izrazito selektivno branje, kot večina vsevednih kavč-komentator forumašev), da so se za LHC odločili precej pametnejši možje kot sva jaz in ti, ki so imeli na razpolago precej več gradiva kot midva. Napisal sem tudi, da se SSC očitno ni splačal in so ga zato ukinili in da je to pravilno. Ampak ignoriraj to, raje laži, v tem si že res dober. Malo ponižnosti ti sicer v svetu ne bo škodilo, fino je namreč, če se človek zaveda, da na svetu obstaja še kdo, ki je vsaj enako pameten (pa čeprav si ti očitno največji fizikovalec in ekonomičar, najbrž tudi največji gverilec ;).

In ko smo že pri tem, kdo kaj podpira, vrhunski znanstvenik David King, uradni svetovalec britanske vlade, je bil proti.

Wow. Našel si nekoga, ki je bil proti? Mi smo pa vsi mislili, da so bili prav vsi zemljani trdno za LHCjem. Zamajal si fundamente fizike, ekonomije in lončarstva!

Okapi ::

nekikr je izjavil:

... se za LHC odločili precej pametnejši možje kot sva jaz in ti, ki so imeli na razpolago precej več gradiva kot midva. Napisal sem tudi, da se SSC očitno ni splačal in so ga zato ukinili in da je to pravilno.
Retardiranost prve trditve sem s primerom TEŠ6 že razkrinkal. Kot drugo - po kakšni logiki se SSC ni splačal, LHC pa se. Cena na TeV bi bila nižja, odkrili bi lahko več stvari ...

Cervantes ::

No ja. SSC je odobril še Reagan, če se ne motim. Clinton ga je skenslal, potem ko je republikance (verjetno upravičeno) kritiziral zaradi razmetavanja z javnimi sredstvi.In ja, cena za TeV bi bila morda nižja kot pri LHC.
Osebno so mi taki projekti pri srcu, pa naj bo zaradi tega kakšen otrok v afriki še malo bolj lačen kot je že itak. Star cinik, streljajte!
Mogoče se pa res pokaže kaj, kar bi potrdilo BSM.
Čeprav osebno menim, da je BSM==BS Model.

nekikr ::

Retardiranost prve trditve sem s primerom TEŠ6 že razkrinkal.

Aja? Kako? Ker karkoli predlagaš ti lahko na enako bedast način zanikam tudi jaz. Tam nekje obstaja en mali projekt, ki se ni izšel. Ergo: mali projekti se ne splačajo, dokazal sem ti! Majkemi!

po kakšni logiki se SSC ni splačal, LHC pa se. Cena na TeV bi bila nižja, odkrili bi lahko več stvari ...

Ne vem. Sem dovolj ponižen, da priznam, da nisem najpametnejši predvsem pa nimam dovolj podatkov, da bi lahko sodil o tem. Najbrž pa lahko vse pojasniš ti, ko si ravno največji ekonomik in fizičar?

Invictus ::

LHC je pač velik medijski projekt.

Kao namenjen za iskanje Higgsovega bozona, ki so ga seveda na koncu našli. Kaj bodo sedaj iskali, nimam pojma. malo prešvoh na tem področju.

Čeprav se mi zdi čudno da so kao osnovni gradniki vesolja težji od protonov, elektronov in nevrtonov, ki sestavljajo atom. Tukaj moja logika odpove. Če kdo zna kaj pametnega povedat (poleg pljuvanja), prosim ...

Na drugi strani je pa projekt ena velika marketing akcija bogate elite, ki s tem lahko upraviči veliko zapravljanje denarja. Vsi taki mednarodni projekti nimajo najbolj skrbnega računovodstva.

Sicer s tem ni nič narobe, če prideš zraven, saj so tarife za delo precej večje kot so drugače ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gladi ::

1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC v CERN-u odkril sledove novega osnovnega delca (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8729876 (26204) jype
»

CERN trka curka z energijo 13 TeV

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1212742 (10275) NikotinUbija
»

LHC dosegel rekordno luminoznost

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
216654 (4729) Thomas
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516234 (13428) Thomas
»

Nov hitrostni rekord v CERN-u

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84798 (3602) Poldi112

Več podobnih tem