» »

Na Nizozemsko prihaja ogrevanje na strežnike

Na Nizozemsko prihaja ogrevanje na strežnike

Slo-Tech - O zamisli, da bi toploto podatkovnih centrov uporabili za segrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, smo pisali že lani. Raziskovali so jo Američani, o njej razmišljajo Francozi in Nemci, Nizozemci pa bodo sedaj začeli pilotni preizkus. Podjetje Eneco bo v pet domov namestilo svoje strežnike, katerih izpuste toplote bodo uporabljali za ogrevanje. Tehnologijo je razvil nizozemski start-up Nerdalize, ki pa seveda ni bil prvi na svetu, le prvi so jo komercializirali v tem delu sveta.

Zamisel je dobra, a je treba rešiti še nekaj težav. Strošek elektrike bo gostiteljem pokril Eneco, tako da bodo ti imeli brezplačno ogrevanje. Logika je ta, da bi moral Eneco tako ali tako plačati elektriko za strežnike (čeprav so industrijske tarife drugačne od gospodinjskih, ni pa še jasno, katero bo Eneco plačeval), torej je vseeno, kje strežniki stojijo. Hlajenje velikih kompleksov, ki na majhnem področju ustvarijo veliko toplote, je bistveno težje od hlajenja manjših podpostaj, ki jih imajo uporabniki v kleteh. Te morebiti sploh ne potrebujejo posebnega hlajenja, le ventilatorje za razpihovanje toplega zraka po stanovanju. Tu se skriva tudi odgovor na vprašanje, kaj bo poleti, na katerega Eneco sicer ni dal enoznačnega odgovora, ga bomo pa očitno kmalu dobili, če se preizkus začenja spomladi. Del toplote se še vedno potrebuje za segrevanje sanitarne vode, preostanek pa lahko speljejo neposredno v okolico.

Če se bo tehnologija izkazala za koristno, se bodo lahko posvetili ostalim faktorjem, kot so zaščita dislociranih enot pred nepooblaščenim dostopom, zagotavljanje redundance in vzdrževanje, povezljivost itd. In mogoče se čez deset let ne bomo ogrevali na drva ali plin, temveč na računalnike (torej elektriko).

22 komentarjev

SimplyMiha ::

... potem bodo v vsak dom vgradili hrbtenično omrežje?

Pesimist ::

jaz to ze dans počnem. Celo zimo nisem rabo radjatora vklopit, sicer le za eno sobo :D

nikolahodin ::

Nerabiš ekstremno močnih računalnikov za ogrevanje doma. Men grafa in procesor proizvedeta caa 75 stopinj. Pozim me lepo greje samo poletje problem

Zgodovina sprememb…

Evolve ::

pol bo pa sosedov joža mal pršu knofe prtiskat na serverjih :D

popster ::

jaz to ze dans počnem. Celo zimo nisem rabo radjatora vklopit, sicer le za eno sobo :D
p2p server? mrežno računanje? Sicer res novica ne govori ravno o tem. Lahko pa usak nastavi malo ogrevanja.. ah zdaj je blizu sezona ohlajanja (poletje)

kuglvinkl ::

Sam bi z veseljem odstopil neuporabljano klet :)
Your focus determines your reallity

Phantomeye ::

Jaz bi jih z veseljem vzel, pod pogojem, da mi odstopijo delček strežnika oz. dajo dostop do svojega broadbanda heh

GnuceLee ::

Jaz že par let ogrevam sanitarno vodo s tremi strežniki preko toplotne črpalne zrak-voda.

tikitoki ::

mislim, da z racunalniki ogrevani pac ne bomo. ker realno gledano proizvedejo premalo toplote za potrebe vec kom manjsega dela populacije. mene cist lepo zebe, ce me hreje samo racunalnik in trenutno tdp vsem komponentam pridno pada, poleti pa res ne pomaga z dodatnim gretjem.
se pa javim za streznike v klet postavt:)

Pesimist ::

popster je izjavil:

jaz to ze dans počnem. Celo zimo nisem rabo radjatora vklopit, sicer le za eno sobo :D
p2p server? mrežno računanje? Sicer res novica ne govori ravno o tem. Lahko pa usak nastavi malo ogrevanja.. ah zdaj je blizu sezona ohlajanja (poletje)


majn p2p server. Bol IPTV server in nasplosno PC kot remote desktop iz sluzbe, ter en laptop nad njim ki je odsluzo lapotovanje in je tudi mini http server za privat namene.
Ko sem doma pa se 2 TVja in en Xbox always on anyway. :D

tikitoki je izjavil:

mislim, da z racunalniki ogrevani pac ne bomo. ker realno gledano proizvedejo premalo toplote za potrebe vec kom manjsega dela populacije. mene cist lepo zebe, ce me hreje samo racunalnik in trenutno tdp vsem komponentam pridno pada, poleti pa res ne pomaga z dodatnim gretjem.
se pa javim za streznike v klet postavt:)


Jaz sem celo zimo spal goli in samo z 2mm debelo odejo oz preobleko za odeje. :D
Pogoj je pa seveda da zapres vrata.

Nekaj cajta sem bitcointe farmal z graficno. Tisto se je blo špas z gretjem, pa el. računom tudi, samo te še je blo profitibilno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

fosil ::

Brezveze. Gre samo za promocijo.
Če bi mislil resno, bi to naredil drugače.
Za začetek bi to postavil v blok ne pa v privat hišo.
Tako je!

Pesimist ::

zakaj? Ziher majn problemov z enim lastnikom kot pa 100 podnajemiki. Eventuelno bo tak v vsakem jašku mogo stati server v mogoče ne več tako daljni prihodnosti.

redmax ::

Tudi če se bomo ogrevali na računalnike (elektriko), bo nekdo moral to elektriko ustvarit.....zaenkrat namesto subvencij v sončne, vetrne, vodne..skratka alternativne elektrarne vlagamo še vedno v TEŠ, tako da ne bo nič kaj bolj ekološko
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

nodrim ::

ta elektrika se že zdaj porablja in se proizvedena toplota samo izgublja oz. zahteva še dodatno porabljeno elektriko za hlajenje ;)

OK.d ::

Kaj bo poleti?Logično toplotno črpalko priklopijo, tako kot je že eden pred menoj napisal.
LPOK.d

Cowboy6 ::

Mogoče kdo ve, če na Žalah energijo oz toploto, ki pride od upepelitve porabijo za kakšno ogrevanje?
Tukaj naj bi bil moj podpis.

tikitoki ::

Pesimist je izjavil:

popster je izjavil:

jaz to ze dans počnem. Celo zimo nisem rabo radjatora vklopit, sicer le za eno sobo :D
p2p server? mrežno računanje? Sicer res novica ne govori ravno o tem. Lahko pa usak nastavi malo ogrevanja.. ah zdaj je blizu sezona ohlajanja (poletje)


majn p2p server. Bol IPTV server in nasplosno PC kot remote desktop iz sluzbe, ter en laptop nad njim ki je odsluzo lapotovanje in je tudi mini http server za privat namene.
Ko sem doma pa se 2 TVja in en Xbox always on anyway. :D

tikitoki je izjavil:

mislim, da z racunalniki ogrevani pac ne bomo. ker realno gledano proizvedejo premalo toplote za potrebe vec kom manjsega dela populacije. mene cist lepo zebe, ce me hreje samo racunalnik in trenutno tdp vsem komponentam pridno pada, poleti pa res ne pomaga z dodatnim gretjem.
se pa javim za streznike v klet postavt:)


Jaz sem celo zimo spal goli in samo z 2mm debelo odejo oz preobleko za odeje. :D
Pogoj je pa seveda da zapres vrata.

Nekaj cajta sem bitcointe farmal z graficno. Tisto se je blo špas z gretjem, pa el. računom tudi, samo te še je blo profitibilno.


Mogoce, ce zivis v bloku, k parazitiras zraven na ogrevanju vseh okoli tebe. Se pr trenutnih temperaturah mi racunalnik ne segreje sobe in to kljub temu, da je graficna polno delal pol dneva.
Cist za primerjavo. Kaksen kalorifer ima 2000 W, mislim, da je to mnogo vec, kot kera koli graficna kartica. Povrepcje pa je pomoje bolj blizu 100 W. To je tko, kot ce bi trdil, da ne rabis ogrevanja, ker se grejes na zarnico 100W zarnico. Pa kljub temu so ljudje uporabljali ogrevanje, ljub temu, da so vsi imeli zarnice. Pa tudi, ce ma kartica TDP 200W. Pa koliko casa povprecni uporabnik polno obremeni svoj racunalnik?
Tko, da dvomim. Seveda pa imas tudi varcne hise, sem preprican, da se tam gretje na PC boljse obnese. Sam 99+% ljudi pac ne zivi v varcni hisi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Ashrack ::

Poleg tega bi bil pa smotrn korak tudi klime. Veliko ljudi se poleti hladi s klimo a se vedno ogreva toplo vodo na plin, elektriko, ...
Izpust od klime bi lahko se porabil za ogrevanje vode, ne pa da se v zrak poslje
....

levaky ::

Ashrack je izjavil:

Poleg tega bi bil pa smotrn korak tudi klime. Veliko ljudi se poleti hladi s klimo a se vedno ogreva toplo vodo na plin, elektriko, ...
Izpust od klime bi lahko se porabil za ogrevanje vode, ne pa da se v zrak poslje


Toplotna črpalka v kurilnici in odprta vrata. Nam poleti prav prijetno ohladi hišo.

Matej

MrBrdo ::

Pomoje čez 10 let se bojo računalniki tako malo greli da bo zanemarljivo... Tudi serverji
MrBrdo

kitaj ::

Če stisne mraz pa dvigneš par virtualnih Bitcoin mlinčkov ;)

Jackass ::

To je zgolj promocija. Lahko pa bi del toplote v toplarni proizvedli z neke konkretne strežniške postaje.
jAcKaSS


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Leta 2015 najtoplejše od začetka meritev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9127288 (23550) krneki0001
»

Nov način gretja morda podatkovne peči

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
116189 (4825) m0LN4r
»

Obremenjenost Vtičnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5220560 (19661) AngelOfDeath
»

ogrevanje na olje ali na strom ?

Oddelek: Loža
359061 (8528) Oxford
»

Zmanjšanje porabe pri grafičnih karticah

Oddelek: Novice / Grafične kartice
122895 (2359) MrStein

Več podobnih tem