» »

Ljubljana - najlepše mesto Balkana

Ljubljana - najlepše mesto Balkana

«
1
2 3

Bellatrix ::

V zadnjih letih opažam, da vedno več oseb v Ljubljani govori kakšen balkanski jezik. Ne vem ali je za to krivo večje priseljevanje sosedov ali to, da postaja med mladimi balkanščina pravi hit. Očitno mi je le to, da uradni jezik ulice ni več Slovenščina ampak balkanščina. Zanima me, če ste to opazili tudi drugi in kakšno je vaše mnenje o tem.
People are quick to judge and slow to correct themselves.
  • zaklenil: dzinks63 ()

GTX970 ::

Kateri jezik je balkanščina ?

Bellatrix ::

GTX970 je izjavil:

Kateri jezik je balkanščina ?



Se oproščam, če sem bil nerazumljiv. Z balkanščino mislim, na vse uradne jezike, ki so obstajali na bivšem ozemlju Jugoslavije.
(Hrvaščina, bosanščina, srbščina...)
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Zgodovina sprememb…

Heavy ::

A je tako težko sešteti 1+1, da lahko sklepaš, da govori o jezikih balkanskih držav?

Aston_11 ::

Multikulti. Namesto zgolj kvakanja še balkan žur. Še džamija in bo Ljubljana prava multikulti mesto. Župan je že multi kulti.

Bellatrix ::

Skrbi me za Slovenski narod. Odkar Jelinčiča ni več v parlamentu je narodna zavest padla v globoko brezno.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

razerznak2 ::

Bellatrix je izjavil:

Skrbi me za Slovenski narod. Odkar Jelinčiča ni več v parlamentu je narodna zavest padla v globoko brezno.


treba zmagota volit , da se znebimo tega multijakultija

GTX970 ::

Hrvatov je v LJ malo, enako Bosancev, potem ostanejo Srbi.
Ne vem zakaj bi bila balkanščina hit, prej kak zahodni jezik.

Se giblješ predvsem v Fužinah/Nove Jarše ?

pegasus ::

Še v vsakem velemestu, kjer sem taval, sem našel kje kaka braća, da so mi povedali, kje je najboljša lokalna čevapdžinica. V Ljubljani mi tega ni treba, grem do soseda na baklavo. Pečene paprike so pa sploh super.
Ne razumem, v čem je problem?

FireBurn ::

Bellatrix je izjavil:

Skrbi me za Slovenski narod. Odkar Jelinčiča ni več v parlamentu je narodna zavest padla v globoko brezno.


Ah dej nehaj no... samo sral je v parlamentu tako kot vsi ostali. ČE bi bil on predsednik vlade ne bi bilo nič drugače ali pa še slabše. Za vsako državo je normalno da ima tuje priseljence, če ti grejo na živce "čefurji" jih pač ignoriraj, če te moti njihova muzka ipd. pač to jim je v krvi (da radi izstopajo).

GTX970 ::

pegasus je izjavil:

Še v vsakem velemestu, kjer sem taval, sem našel kje kaka braća, da so mi povedali, kje je najboljša lokalna čevapdžinica. V Ljubljani mi tega ni treba, grem do soseda na baklavo. Pečene paprike so pa sploh super.
Ne razumem, v čem je problem?

Nis(m)o vsi freaky na južno kuhinjo in njihove navade.
Obstaja en kup dobre Slo hrane, vendar jo lahko dobiš samo na kakem kmečkem turizmu.

Glede čevapdžinic, kebabžinic, si kdaj opazoval higienske navade zaposlenih ?
Ko iz Hasapa (HACCP) nastane Hasan.

O južni (turbo) muziki bi lahko tudi kako rekli, jaz sem skoraj nehal poslušati Slo radijske postaje, ker so postali nemogoči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Kurzweil ::

Dejansko je v LJ ogromno ljudi iz predelov bivše YU, dejansko če greš v katerokoli glavno mesto severne EU boš opazil isto, s tem da imaš tam še celotne četrti in verige vseh mogočih dejavnosti. Ko smo glasovali za vstop v EU se je vedelo, da gre za odprt trg, multikulti oz. preseljevanje levo-desno. Navsezadnje lahko tudi ti (kdorkoli že) greš v tujino s trebuhom za kruhom, svojo ljubezen ali spremembo v življenju.

Sicer pa je število priseljencev iz bivše YU nekako sorazmerno padalo z naračanjem gospodarske/finančne zavoženosti Slovenije. Če bi Slovenija dejansko kdaj postala "druga Švica" bi Slovenija trenutno imela 5mio prebivalcev in naša reprezentanca bi bila na Svetovnem prvenstvu, kot Švica.

Sicer pa vsak kdaj uporabi kakšno frazo, kletvico, besedo v YU (cro/srb/bih) jeziku, ki se je še sam ne zaveda. Še posebej tisti. ki smo bili aktivni del družbe pred letom 91'. Sicer pa štajerci in deloma gorenci več uporabljajo/mo nemške besede/fraze, primorci več italjanski, prekmurci madžarske, dolenjci hrvaške - vse to je povsem "organsko" in normalno po vsem svetu.

Če mene kaj moti so to ljudje, ki so dobili državljanstvo in se niso sposobni, v večini pa NOČEJO govoriti slovensko, torej takšen poden od ljudi, da se niti družbi ne prilagodijo. Potem je tu še profil ljudi, ki po večini išče identiteto in se gre "čefurje", fajterje in govorijo "balkansko" da so bolj kul, seveda je vrhunec koncert Cece in podobnega šrota, ki po večini eksistira zaradi koncertov v SLO (pa tu ne mislim Cece).

Kar se mene tiče, jaz se ponosen na slovenski jezik, s ponosom ga govorim, tu pa tam naletimo na kakšno smešno novo besedo, ampak imamo za 2-miljonski narod svoj jezik, kar ga recimo nimajo niti Avstrijci, da ne rečem celo Brazilci. Lahko in moramo biti ponosni na Slovenski jezik in tudi mene moti, ko se ljudje v javnosti pogovarjajo v tujem jeziku, sam se vedno, ko grem kamor koli prilagodim na družbo oz. kulturo, ki je za tisto območje značilna oz. njihova.

In velikokrat se potem prav ti ljudje pritožujejo, kako so izključeni iz družbe. Spoštovati je potrebno različne ljudi in različne kulture, tako da tudi jaz nimam tolerance do teh ljudi, ki ne govorijo Slovensko, mnogi so tu dobili varnost v času vojne, mnogi službe, kruh in podobno, dvomim, da so tako butasti, da se niso mogli v 20+ letih naučiti Slovensko, posledično tudi njihovi otroci...

opeter ::

Slovenci imajo to napako, da se poskušajo vedno prilagodit drugim. To bo njihova poguba.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

SimplyMiha ::

Njihova? Potem nisi Slovenec?

opeter ::

SimplyMiha je izjavil:

Njihova? Potem nisi Slovenec?


Nisem oz. je to malo komplicirano :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

korenje3 ::

Bellatrix je izjavil:

GTX970 je izjavil:

Kateri jezik je balkanščina ?



Se oproščam, če sem bil nerazumljiv. Z balkanščino mislim, na vse uradne jezike, ki so obstajali na bivšem ozemlju Jugoslavije.
(Hrvaščina, bosanščina, srbščina...)


kaj pa makedonščina, albanščina in grščina?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Kurzweil ::

opeter je izjavil:

Slovenci imajo to napako, da se poskušajo vedno prilagodit drugim. To bo njihova poguba.


Jaz se prilagajam samo na tujem območju, tu se bodo pa prilagajali drugi, če se ne bodo so si sami krivi za "krivice" in izključenost iz družbe, njihov domači/materni jezik še vedno lahko govorijo doma. Kdor ne ceni države dovolj da bi se naučil jezika, naj gre tja iz koder je prišel - mislim, da je čas, da se v Sloveniji uvede za priseljence obvezno poznavanje zgodovine, kulture in jezika naroda in citiranje slovenske himne - kdor tega ne zmora oz. noče, nima tu kaj iskati.

opeter ::

Ojoj, to je bila dokaj radikalna izjava, vendar te razumem.

Žal pa je realnost taka, da se "braća" ne bo prilagodila. Tudi na našem koncu je vse več Srbov, je pa ogromno Hrvatov, ki tu delajo in živijo 30+ let. Marsikateri se v teh desetletjih ni naučil niti ene slovenske besede in niti noče. Sicer se njihovi otroci učijo slovenščine, a kaj dosti ne pomaga, če se obračajo v krogih, kjer govorijo "domači" jezik.

Na drugi strani pa je morda še najbolj prilagodljiva mlajša generacija Albancev (skratka otroci/sorodniki slaščičarjev, pekarne) ki se poskušajo naučit slovenščine. Včasih se jim še prikrade kakšna "balkanska" beseda, a v osnovi je čisto okej.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

eric_cartman ::

Res je, da se vedno več sliši le jezikov, ki niso slovenski na ljubljanskih ulicah. Če se kdo med sabo pogovarja tako, me to ne moti.

Moti pa me to, da sem bil zadnjič v Hipermarket Mercatorju na Šmartinski. Šel sem po pico in doživel šok, ker tisti, ki mi je pico pripravljal sploh ni govoril slovensko. Verjetno kak makedonec, ker z bosancem ali hrvatom bi se verjetno razumela.

Ampak kako hudiča komu pade na pamet, da v trgovini zaposli nekoga, ki ne zna slovensko?!? Takrat me je melo, da bi šel do poslovodje.. Po drugi strani pa vem, da bi človeku takoj sesul življenje. Pa je verjetno ravno to slabost, ker nisem tak človek..Vem pa da bi kdo drug naredil celo hajko zarad teh zadev..

BigWhale ::

Bellatrix je izjavil:

Skrbi me za Slovenski narod. Odkar Jelinčiča ni več v parlamentu je narodna zavest padla v globoko brezno.


Kolk otrok si ze naredil in zakaj tako malo? Naredi deset otrok in jih vzgajaj v zavedne slovence. Pa se vse svoje zavedne slovenske kolege prepricaj v to.

To je EDINA resitev vasega problema.

opeter ::

Naj ti povem eno kratko "zgodbico" na to temo. Znanka, ki živi v ZDA, točneje v Kaliforniji je doživela nekaj podobnega, ko je nakupovala v trgovini in so jo prodajalci ogovorili v španščini.

Ker je bolj jezikave sorte, je naredila točno ta korak, katerega ti nisi želel: šel je do poslovodje in omenil situacije. In kaj misliš, kaj je bila reakcija? Naj se nauči španščine.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

eric_cartman ::

@opeter

Nauk te zgodbe mi ni čisto jasen. :) Se pa sliši, kot da si želel povedati, da s tem ni nič narobe?

Spet ne razumi me narobe..Naj ga vtaknejo v skladišče v Mercatorju, pa naj tam dela.. Samo zakaj more imet stik s slovensko govorečimi strankami, če pa tega ne zna?

Meizu ::

Pazite le, da ne bodo v temo uleteli razni jypeti in ostali borci ter vas vse tule označili za ksenofobne rasiste, balkanske pederčine itd.

Pri nas je balkanizacija pač trend in tako je. Folk misli da je kuŁ, če govoriš maŁo boŁ po tako. A mulc že 30 generacij gorenjc npr.

Tudi jst se strinjam z napisanim, priseljenci bi se morali asimilirat v slovensko družbo, v uradnih mestih uporabljat slovenski jezik (oz. kvečjem angleški, kot sekundarni jezik, oz jezik vseh jezikov) in navsezadenje, sprejet našo kulturo.

Phantomeye ::

Nisem še videl, da bo kdo govoril čez kake angleže, nemce, francoze, ki so se preselili v slovenijo, naj se naučijo slovenščine ali pa naj zginejo od koder so pršli. Rad bi izvedel več, čemu je tako

SimplyMiha ::

Zato, ker se jim za razliko od drugih ni pretežko naučiti novega jezika. Ste se že pogovarjali z Bossmanom?

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Phantomeye je izjavil:

Nisem še videl, da bo kdo govoril čez kake angleže, nemce, francoze, ki so se preselili v slovenijo, naj se naučijo slovenščine ali pa naj zginejo od koder so pršli. Rad bi izvedel več, čemu je tako


Od kje pa to? Ne vem sicer, verjamem, da se kdo obnaša tudi v tem smislu, da favorizira zahodnjake.

Jaz osebno zahtevam isto od vseh. Tudi nemec me ne bo v njegovi državi po desetih letih še vedno poslušal, kako lepo angleško znam govorit.

Logično, v prvih letih se težko naredi kaj pametnega v smislu učenja jezika tamkajnšnje države, vendar se trud opazi takoj. In lokalno prebivalstvo ti je takoj veliko bolj hvaležno in se tudi drugače odpre.

Definitivno pa ne podpiram vzviženosti ali nestrpnosti med narodi.

Je pa pri nas tudi brezveze govorit o nemcih, angležih itd. ker je teh v sloveniji 0.0001% prebivalstva. Prebivalcev bivše skupne domovine pa kar konkretno precej več.

Phantomeye ::

opeter je izjavil:

Naj ti povem eno kratko "zgodbico" na to temo. Znanka, ki živi v ZDA, točneje v Kaliforniji je doživela nekaj podobnega, ko je nakupovala v trgovini in so jo prodajalci ogovorili v španščini.

Ker je bolj jezikave sorte, je naredila točno ta korak, katerega ti nisi želel: šel je do poslovodje in omenil situacije. In kaj misliš, kaj je bila reakcija? Naj se nauči španščine.



Špansko govori okoli 35 milijonov američanov in ker angleščina v resnici ni uradni jezik ZDA, zahteva tvoje znanke ni bila najbolje upravičena.

Meizu je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Nisem še videl, da bo kdo govoril čez kake angleže, nemce, francoze, ki so se preselili v slovenijo, naj se naučijo slovenščine ali pa naj zginejo od koder so pršli. Rad bi izvedel več, čemu je tako


Od kje pa to? Ne vem sicer, verjamem, da se kdo obnaša tudi v tem smislu, da favorizira zahodnjake.

Jaz osebno zahtevam isto od vseh. Tudi nemec me ne bo v njegovi državi po desetih letih še vedno poslušal, kako lepo angleško znam govorit.

Logično, v prvih letih se težko naredi kaj pametnega v smislu učenja jezika tamkajnšnje države, vendar se trud opazi takoj. In lokalno prebivalstvo ti je takoj veliko bolj hvaležno in se tudi drugače odpre.

Definitivno pa ne podpiram vzviženosti ali nestrpnosti med narodi.

Je pa pri nas tudi brezveze govorit o nemcih, angležih itd. ker je teh v sloveniji 0.0001% prebivalstva. Prebivalcev bivše skupne domovine pa kar konkretno precej več.


Absolutno, ampak opažam,
favoriziranje enih jezikov in prisotnost negativne konotacije pri drugih. Ampak pustimo to.

Zgodovina sprememb…

SimplyMiha ::

Sicer pa opažam, da je za asimilacijo nujno, da manjšina nima zadostnega števila oziroma koncentracije, da bi obdržala svojo kulturo. Dokler se priseljenci getoizirajo v vsak svoji skupnosti, pri njih pač prevlada bolj domača kultura. Če so dovolj razpršeni, da nimajo toliko stika z domačo kulturo, se precej hitreje integrirajo; to še posebej velja za otroke.

Ker muslimani in Romi držijo skupaj in hkrati rastejo v številu, se narodnostni sliki ne obeta nič dobrega.

Zgodovina sprememb…

Kurzweil ::

@opeter, New Mexico in Kalifornija dejansko mejita na Mehiko, kar sicer ne spremeni dejstva, ampak kulturno je tam Sanchez bil že lep čas nazaj vpleten v družbo in prostor, predvsem pa ZDA je težko primerjat s katero koli EU državo, saj ZDA nima nobene resne zgodovine, kultura in je dejansko "konglomerat" ljudi iz s celega sveta in vseh mogočih kultur.
Jaz bi seveda človeka, ki bi mi v nakupovalnem centru/marketu začel govoriti po albansko poslal nekam in tja nebi šel več nikdar, isto kot ne grem h kebabarju 500m stran, kar zna samo "kebab?", "jufka?", "hamburger?", "z omako?", "s čebulo?", ostalo pa ga niti ne briga in v trenutku ko naročiš se s kolegom začne pogovarjat albansko, pri čemer se počutiš malce neumno, no kot rečeno tja nisem več šel - in možakar se verjetno sprašuje, zakaj tudi ko gre kdo drug in grem zraven ne jem in misli, da ga izklučujem oz. diskriminiram če ne jem tam. No ta možakar js škrt da si človek težko predstavlja, poleg tega pa pri njem računa še videl nisem. Ko je konec sezone gre nazaj "dol", tako da tu niti davka na plača oz. sploh ni potrošnik, kot običajen državljan.
Ko si že ravno omenil albance, tudi moje izkušnje so takšne, da so bolj adaptivni, ampak običajno vse zaradi višjega cilja, poznamo tisto "sladoledarsko prijaznost", dokler seveda ne plačaš in greš. Da ne omenim anekdote, ko mi je albanec lepo slovensko rekel, ta dodatna kepica sladoleda je na račun hiše in na koncu mi jo računa :))

Kolegica v Španiji in kolega v Italiji recimo pravi isto za Romune, da so jih polne vse trafike, corner shopi, fast foodi, pobiralci smeti, skladišča,... seveda me nič ne moti, dokler ne pridem nakaj kupit in rabim 10 min da mu dopovem, kor je rekel eric_cartman, čisto nič me ne moti če so nekje v back endu, povsem drugo pa je da imajo kontakt z ljudmi.

So pa vse to kar se pogovarjamo tu težave vseh držav, še najbolj pa razvitih, kamor imamo roko na srce tudi vsi mi željo oditi za pošteno življenje, ampak tam bom govoril njihov jezik in prej zlorabil wikipedijo in podobne stvari, da se poučim o vseh stvareh, dejansko mi to nebi bila muka ampak zelo zanimiva stvar.

Kakorkoli če se hočeš znebiti tovrstnih stvari, pomagajo samo neke sistemske hardcore gestapovske metode in zategnjen sistem, kar pa ni nič po načelih demokarcije, EUja in ostalega sranja, ki se ga gremo kao najbolj razvite in civilizirane države.

Za epilog lahko samo rečem, sram je lahko ljudi, ki tu govorijo v tujem jeziku, predvstavljajte si kako debilno bi se počutili, da bi recimo v Stocholmu govorili samo Slovensko, to seveda gre če si omejen, da poiščeš 3 slovence v Stockholmu in s družim samo z njimi, v isti sapi pa jokaš, da te družba ne tolerira in te izključuje - sami so so krivi takšni ljudje!

Kurzweil ::

Logično, v prvih letih se težko naredi kaj pametnega v smislu učenja jezika tamkajnšnje države, vendar se trud opazi takoj. In lokalno prebivalstvo ti je takoj veliko bolj hvaležno in se tudi drugače odpre.


Evo točno to je bistvo, če nekoga vidim da se trudi in ima željo je to v bistvu že večina narejenega, da bo v družbi precej bolje funkcioniral in bil sprejet.

Je pa nekdo omenil še "zahodnjake", nekako takšne imam izkušnje, polovica je takšnih, ki so mnenja da je njihov jezika The langeguage in niti angleško ne rabijo znati, druga polovica pa se je prvi dan že začela učiti slovensko. Mnogo jih je prišlo preko raznih EVSov in ERAZMUSov. Kolegica iz Francije je recimo učiteljica Francoskega jezika (v Sloveniji vsega 5-6 let, prej ni imela nobenega kontakta s Slovenščino) v Sloveniji in zna Slovensko bolje od večine Slovencev. Kolega iz Španije se je v 1 letu naučil takoče Slovensko, še danes ima ves čas v žepu blokec kamor si piše besede, po 100 besed, dokler jih ne zna, potem zamenja, angleško se noče pogovarjati, Španščina mu na kraj pameti na pade. Po drugi strani sem poznal kolegico tudi iz Španije (Madrid), ki je rekla da se niti besede ne bo naučila in je zaradi preveč umirjenega življenja v SLO dejansko po polovici izmejave odšla. Potem je bila recimo Francozinja, ki se isto ni hotela učiti Slovensko na noben način in ne samo to, govorila je da imamo Slovenci v primerji z njimi sir in vino za kozlat in da smo kapitalistična država, ki leze v rit ZDA in se zato učimo angleško. Teh zgodb je miljon. Dejstvo pa je, kdor se je prilagodil je imel večiko kolegov (in kolegic), spoštovanje, kmalu si je našel delo, rad ima Slovenijo in z veseljem sem pripelje na počitnice svoje kolege.

GTX970 ::

korenje3 je izjavil:

Bellatrix je izjavil:

GTX970 je izjavil:

Kateri jezik je balkanščina ?



Se oproščam, če sem bil nerazumljiv. Z balkanščino mislim, na vse uradne jezike, ki so obstajali na bivšem ozemlju Jugoslavije.
(Hrvaščina, bosanščina, srbščina...)


kaj pa makedonščina, albanščina in grščina?

Makedonci se potrudijo in govorijo kolikor toliko Slovensko, kar za Srbe, Hrvate (izjemi sta Fak/Kostelič) in Bih ne morem reči.
Albanci v glavnem tolčejo po svoje, mladina in moški znajo Slo, žene slabo ali nič, Grkov v LJ še nisem videl.

opeter ::

eric_cartman je izjavil:

@opeter

Nauk te zgodbe mi ni čisto jasen. :) Se pa sliši, kot da si želel povedati, da s tem ni nič narobe?

Spet ne razumi me narobe..Naj ga vtaknejo v skladišče v Mercatorju, pa naj tam dela.. Samo zakaj more imet stik s slovensko govorečimi strankami, če pa tega ne zna?


Nauk te zgodbe je, da priseljenci slejkoprej prevzamejo uzdo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

blink ::

Bellatrix je izjavil:

V zadnjih letih opažam, da vedno več oseb v Ljubljani govori kakšen balkanski jezik. Ne vem ali je za to krivo večje priseljevanje sosedov ali to, da postaja med mladimi balkanščina pravi hit. Očitno mi je le to, da uradni jezik ulice ni več Slovenščina ampak balkanščina. Zanima me, če ste to opazili tudi drugi in kakšno je vaše mnenje o tem.


Balkan je tudi Grčija, Albanija, Romunija, Bolgarija in ne zgolj ex-Yu države. Še odgovor na tvoje vprašanje: nisem opazil da bi bil kakšen porast zanimanja za ex-YU jezike med ljudmi.

dope1337 ::

Kurzweil je izjavil:


... za priseljence obvezno poznavanje zgodovine, kulture in jezika naroda in citiranje slovenske himne - kdor tega ne zmora oz. noče, nima tu kaj iskati.


To kar si ti naštel ne zna 3/4 (pristnih - če že mormo tipizirat) slovcencev, tudi jaz ne. Btw, me ni treba naganjat, se že sam od sebe pakiram.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Meizu ::

GTX970 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Bellatrix je izjavil:

GTX970 je izjavil:

Kateri jezik je balkanščina ?



Se oproščam, če sem bil nerazumljiv. Z balkanščino mislim, na vse uradne jezike, ki so obstajali na bivšem ozemlju Jugoslavije.
(Hrvaščina, bosanščina, srbščina...)


kaj pa makedonščina, albanščina in grščina?

Makedonci se potrudijo in govorijo kolikor toliko Slovensko, kar za Srbe, Hrvate (izjemi sta Fak/Kostelič) in Bih ne morem reči.
Albanci v glavnem tolčejo po svoje, mladina in moški znajo Slo, žene slabo ali nič, Grkov v LJ še nisem videl.


Hah, pravzaprav sem se ob tem kar konkretno nasmejal. Ni daleč od resnice. Pa ni mišljeno v negativnem smislu.

Sicer pa ja, par kolegov makedoncev vsi do zadnjega zelo lepo govorijo slovensko, lokalni albanski kebabarji vsi govorijo lepo slovensko (žena ne poznam), bosanci in hrvati so pa večinoma ignore ja :)

Ampak ja, Slovenija je mlada država, neke hude narodne zavesti ni, pravzaprav je na dnu. Mogoče celo ok, vsaj z nekim hudim patriotizmom ali nacionalizmom nimamo opraviti. Vendar je to slabo za kulturo, imam občutek, da bo slovenska kultura v roku par stoletij večinoma zamrla in ostala ohranjena le v muzejih tistih nekaj posameznikov, ki bodo še vedno čutili slovensko pripadnost. Ostali se bomo že zdavnaj asimilirali nekam drugam, po možnosti bomo najverjetneje slovenci tisti, ki se bomo v lastni državi asimilirali z drugimi priseljenci.

Ni nujno slabo, za obstanek trenutne države pa kapitaŁno.

noraguta ::

Precej lepših mest sem videl od lj, pa me ni motilo, da ni dom klenih slovencev.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Meizu ::

blink je izjavil:

Bellatrix je izjavil:

V zadnjih letih opažam, da vedno več oseb v Ljubljani govori kakšen balkanski jezik. Ne vem ali je za to krivo večje priseljevanje sosedov ali to, da postaja med mladimi balkanščina pravi hit. Očitno mi je le to, da uradni jezik ulice ni več Slovenščina ampak balkanščina. Zanima me, če ste to opazili tudi drugi in kakšno je vaše mnenje o tem.


Balkan je tudi Grčija, Albanija, Romunija, Bolgarija in ne zgolj ex-Yu države. Še odgovor na tvoje vprašanje: nisem opazil da bi bil kakšen porast zanimanja za ex-YU jezike med ljudmi.


Če bi bilo opaziti porast zanimanja za ex-YU jezike to pravzaprav sploh ne bi bilo slabo.

Problem je v tem, ker slovenska mladina, katere predniki na tem območju prebivajo že generacije, prisilno modificirajo slovenski jezik v nek popačen miks slovenščine in ostalih balkanskih jezikov. Predvsem je to opaziti v fonetiki. Kar je definitivno moteče, pač nenaravno je izgovarjat slovensko besedo s trdim l-jem. Zveni, kot da to govori pijanec, kateremu se zapleta jezik že od malih nog.

Kdor pa ima željo se učit srbsko, hrvaško, makedonsko, pa samo pozdravljam. Znati več jezikov je seveda velika modrost.

Martin Krpan ::

dope1337 je izjavil:

Kurzweil je izjavil:


... za priseljence obvezno poznavanje zgodovine, kulture in jezika naroda in citiranje slovenske himne - kdor tega ne zmora oz. noče, nima tu kaj iskati.


To kar si ti naštel ne zna 3/4 (pristnih - če že mormo tipizirat) slovcencev, tudi jaz ne. Btw, me ni treba naganjat, se že sam od sebe pakiram.


Problem lastnih državljanov je , da so lahko če se izrazim po "balkansko" "glupi ko točak" , pa jim nič ne moreš.
Pri emigrantih pa lahko izbiraš koga češ in koga ne.:D

moj_nick ::

Mesto brez več jezikov na ulici sploh ni mesto.
110111001001010001010000

anketar ::

problem SLO, kot drugih držav EU je integracija, čim neko grupo ljudi omejuješ, zapiraš v neke lastne kroge je že konc, si že sfalil in naredu škodo prihodnji generaciji

SLO bi moral YU-brača integrirat v svojo kulturo, običaje itd. (seveda, da ne omejujemo, izključujemo njihove običaje, navade itd.) Premal se poznamo in iz tega neznanja prihaja do...

Martin Krpan ::

moj_nick je izjavil:

Mesto brez več jezikov na ulici sploh ni mesto.


A mesto z dvema jezikoma na ulici je že mesto?

Ker v SLO v glavnem slisiš le slovenščino in srbo-hrvaščino. Ostali jeziki so zanemarljivi.
To še ni multi-kulti?!:P

Pithlit ::

"Best thing about Miami is it's so close to the united states" - anonimni urugvajski kuhar (prevedeno iz španščine, seveda).
Life is as complicated as we make it...

shadeX ::

Ni samo v Ljubljani tako. Tudi drugje po Sloveniji je situacija podobna. Ubistvu vsakič ko grem ven zvečer, malo na svež zrak ali pa v trgovino nekje sred popoldneva, vedno več slišim dialekta v južnem jeziku. Če ne slišim dialekta pa vidim avto poln južnjakov ki norijo skozi rdečo luč in nabijajo balkanjado.

Sej ubistvu me njihova govorica ne moti. Moti me predvsem to da se ne znajo obnašat in NAM prilagajat. Še posebno je zanimiv primer moje znanke, ker jo taki ljudje zlo hitro zmotijo. Ona trenutno dela prek študenta in je delo s strankami. Zanimivo je ko pridejo kakšni taki neolikani in govorijo njihov jezik, ona jih pa na lep način "odjebe", ker se s takimi primitivci ne ukvarja :)

Mesar ::

Zato ker Slovenija pa ne spada v balkanske države? lolololol :))
Your turn to burn!

shadeX ::

Mja no. Tolažite se lahko kakor želite.. itak se ve komu je tema namenjena.

Mesar ::

Komu?

Te južnjake, ki si jih videl nabijat balkanjado pa so bili verjetno prav Slovenci... pejd malo ven pa okoli, da vidiš kašno je realno stanje. Lahko pa doma sediš pa se tolažiš...

Pa sam nisem nek fan, kar sploh ni pomembno... ampak ker že vidim, da komaj čakaš, da me popredalčkaš.

Vse ostalo... vožnja skoz rdečo luč, imamo policijo, prijavi naj rešijo, kdo bo kaj od koga jedel pa je verjetno izbira vsega posameznika in ni niti higienske navade čevapdžinic, kebabžinic niso tako nagnusne kot neko vsiljevanje...
Your turn to burn!

dope1337 ::

Mah .. Jz bi zaklenu to temo, ker vsi vidimo kam pes taco moli.

Čez 10 strani postov pa vsi vemo kje bomo. Ni Slo-Tech zrel za tovrstne debate.

P.S. Če že more bit burek, naj bo krompirjev!
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

jalovec09 ::

1/3 Slovenije je tudi spada pod Balkan.

Zgodovina sprememb…

bambam20 ::

Bellatrix je izjavil:

V zadnjih letih opažam, da vedno več oseb v Ljubljani govori kakšen balkanski jezik. Ne vem ali je za to krivo večje priseljevanje sosedov ali to, da postaja med mladimi balkanščina pravi hit. Očitno mi je le to, da uradni jezik ulice ni več Slovenščina ampak balkanščina. Zanima me, če ste to opazili tudi drugi in kakšno je vaše mnenje o tem.


Presel se v Maribor pa ne boš mel tega problema.

Mesar ::

Al pa v triglavski narodni park, pa ne še celo tam bo našel kakšne priseljence. Mogoče v kak zaprt del Postojnske jame.
Your turn to burn!
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Nesramnost priseljencev res nima meja

Oddelek: Loža
172021 (1744) Mavrik

Učenci premlatili sošolca, ker je tujec! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13222944 (20875) Gandalfar
»

Evropski parlament zavrnil ACTO (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6223850 (21103) [D]emon
»

dunajski hlapci

Oddelek: Loža
427419 (5839) Ramon dekers

Več podobnih tem