» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
60 / 65
»»

duh1 ::

zupanovmarko je izjavil:

Mi smo samo pohiteli, ker smo imeli 28.11. Obletnico in smo želeli to, kar se bo drugace zgodilo jutri, izvest nekaj dni prej. Ja, res, ne bo več 136... pa tud 128 ne bo več...

A si jaz prav razlagam tole? A bodo vsem RTV programom znižali bitrate? Glede na to, da je Val 202 vseskozi imel najvišji bitrate, naj bi potem ostali imeli, koliko, 112 kbps? Mogoče še manj?

Sicer pa na kakšen način se podeljujejo teli sproščeni "RTV" CU-ji? Kdo ima prednost?

Juneau ::

@ zupanovmarko

DAB+ R1
34,19 € za 1 CU je brez DDV. :)
41,71 € je pa 1 CU z DDV. In toliko boste tudi vi plačali.

Sveži cenik: 1.11.2023 https://img.rtvslo.si/_files/2023/10/30...

Juneau ::

duh1 je izjavil:

zupanovmarko je izjavil:

Mi smo samo pohiteli, ker smo imeli 28.11. Obletnico in smo želeli to, kar se bo drugace zgodilo jutri, izvest nekaj dni prej. Ja, res, ne bo več 136... pa tud 128 ne bo več...

A si jaz prav razlagam tole? A bodo vsem RTV programom znižali bitrate? Glede na to, da je Val 202 vseskozi imel najvišji bitrate, naj bi potem ostali imeli, koliko, 112 kbps? Mogoče še manj?

Sicer pa na kakšen način se podeljujejo teli sproščeni "RTV" CU-ji? Kdo ima prednost?


Ja, vsem RA Slovenija programom. Le ne ve se še kako so se danes zmenili v vaški gostilni in koliko CU-jev zahteva Odlazek za svoje RA postaje. AKOS-ovci široko hodijo po Ljubljani, tako, da so ga verjetno kar fejst fasali v rit. >:D

Spc ::

DAB+ bo tako še slabši kot je bil, 128kbit/s je bilo vsaj malo boljše od ostalih postaj, sedaj bo še to slabo.

Verjetno bo še več takšnih postaj:


:O
 

Spc ::

Najboljše, da ukinemo DAB+ pri takih malih bitrate-ih in naj FM prevladuje, kot so to že storili na Madžarskem.

https://www.wikiwand.com/en/Digital_Aud...

- Hungary announced the termination of DAB+ on 5 September 2020, 12 years after its start.
- Romania switched off DAB broadcast in September 2021 due to lack of interest both from broadcasters and listeners.
- DAB (MPEG1 Layer2) in Ireland was confined from 2017 to state broadcaster RTÉ Radio's multiplex, which was switched off in March 2021,
- Finland abandoned DAB in 2005
- Hong Kong announced the termination of DAB in March 2017
- Portugal announced the termination of DAB in April 2011.

Tudi finska:
https://yle.fi/a/3-5196460

Bomo pa videli vedno več ST-D777ES-jev na razprodaji, saj bo v UK prenehal delovati "DAB" oz. MPEG1 Layer2 in bodo samo kodek zamenjali z AACjem:
https://www.telegraph.co.uk/money/consu...
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

garfield1 ::

Nekaj se dogaja v R1. Kar nekaj postaj dvignilo bitrate, RTV jih je znižala. Salomon dvignil zaščito na 3A.

Juneau ::

Spc je izjavil:

Najboljše, da ukinemo DAB+ pri takih malih bitrate-ih in naj FM prevladuje, kot so to že storili na Madžarskem.


DAB+ ne bo ukinjen, ker je taka evropska direktiva, da je to radio za naslednjih xxx let. Bo pa sramota, če se ne bo naredilo nekaj na zagotovljeni minimalni kakovosti zvoka. Tako bodo razni Odlazki po Evropi še naprej zlorabljali DAB+ z nizkimi pretoki.

Spc ::

garfield1 je izjavil:

Nekaj se dogaja v R1. Kar nekaj postaj dvignilo bitrate, RTV jih je znižala. Salomon dvignil zaščito na 3A.

Malo pozitivnega danes v smeri DAB+

Salomon sedaj oddaja v stereo:



iz 24kbit/s so šli na 56kbit/s stereo.
8-O

Rock radio je sedaj na višjih 88kbit/s, iz 80kbit/s.

RTV je šel iz 128kbit/s na 104kbit/s

RadioSI je na slabšem, iz 128kbit/s na 96kbit/s, se vidi da se ga hočejo znebiti oz. ukiniti.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

bbobst ::

Scorpy84 je izjavil:

In creative so neko merilo za poslusanje, povrh se satelita v plastiki?

Če se že na slabih zvočnikih sliši razlika, potem razlika je, na špica ozvočenju pa je vse še bolj izrazito, ali ne !?
Zato je tvoja pripomba neumesna.
AMD Ryzen 7 5800X + Be quiet! DARK ROCK PRO 4, MSI MPG X570 GAMING PLUS
Palit RTX3070 Gaming Pro OC 8 Gb , Team Group T-Force Zeus 32GB Kit (2x16GB)
Team Group T-CREATE NVMe SSD, Corsair CX650M, Be quiet! Silent Base 601

gb39 ::

Spc, nehi že jokat s to tvojo kvaliteto. Sem ti že napisal, več kot 136 na DAB+u ne boš videl. Sprijazni se s tem. Če ti ne paše pa enostavno poslušaj samo FM.

https://digitalniradio.si/prerazporedit...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

Spc ::

gb39 je izjavil:

Spc, nehi že jokat s to tvojo kvaliteto. Sem ti že napisal, več kot 136 na DAB+u ne boš videl. Sprijazni se s tem. Če ti ne paše pa enostavno poslušaj samo FM.

https://digitalniradio.si/prerazporedit...

Nč ne jokam.
Dokazal sem, da je FM 1000 krat bolj kvaliteten kot DAB+.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

gb39 ::

Spc je izjavil:

gb39 je izjavil:

Spc, nehi že jokat s to tvojo kvaliteto. Sem ti že napisal, več kot 136 na DAB+u ne boš videl. Sprijazni se s tem. Če ti ne paše pa enostavno poslušaj samo FM.

https://digitalniradio.si/prerazporedit...

Nč ne jokam.
Dokazal sem, da je FM 1000 krat bolj kvaliteten kot DAB+.

Prav. Ampak meni v avtu DAB+ precej lepše poje kot FM. Tako da mi je za te dokaze gladko vseeno. Že 5 let poslušam samo prek DAB+a in točno vem, če radio slučajno prestavi na FM. In sem zaradi tega to funkcio izklopil (pri VW to konstantno prestavlja, čeprav imam poln DAB+ signal, zs FM pa ni nujno, da je signal popoln).

Spc ::

bbobst tudi opazi ogromno razliko med FM in DAB+.
Autoradio pa itak nima neke kvalitete na FM-u oz MPX-u, sploh če je FM slab signal, recimo pod 30dB.
 

gb39 ::

Spc je izjavil:

bbobst tudi opazi ogromno razliko med FM in DAB+.
Autoradio pa itak nima neke kvalitete na FM-u oz MPX-u, sploh če je FM slab signal, recimo pod 30dB.

Ja no, zdaj si pa vse povedal. In kje se največ radio posluša? V avtu, a je res? Doma v stanovanju bom pa internetni radio poslušal. FM tam sploh nikoli ni bil opcija.

Spc ::

gb39 je izjavil:

Spc je izjavil:

bbobst tudi opazi ogromno razliko med FM in DAB+.
Autoradio pa itak nima neke kvalitete na FM-u oz MPX-u, sploh če je FM slab signal, recimo pod 30dB.

Ja no, zdaj si pa vse povedal. In kje se največ radio posluša? V avtu, a je res? Doma v stanovanju bom pa internetni radio poslušal. FM tam sploh nikoli ni bil opcija.

Tudi DAB+ če pade pod 30dB ni kaj boljše prične prekinjati vmes, dobiš packet loss itd..
 

hojnikb ::

Čist enotavno se rešiš tako, da v Tidalu vklopiš najboljšo kvaliteto in to streamaš.

Res ne razumem več koncepta radijov, razn da kakšna nujna obvestila poslušaš v avtu..
#brezpodpisa

Juneau ::

hojnikb je izjavil:

Čist enotavno se rešiš tako, da v Tidalu vklopiš najboljšo kvaliteto in to streamaš.

Res ne razumem več koncepta radijov, razn da kakšna nujna obvestila poslušaš v avtu..


Ti marsikaj ne razumeš. :) Tudi, ko bo že 10G in ne vem kakšni internetni radio + glasbene aplikacije, bo klasičen radio še vedno aktualen. Mogoče takrat že DAB 4++. :)

hojnikb ::

Ja, boomerjov res ne razumem. Če hočem poslušat kvalitetno musko, pač ne čakam, da bo po radiu preko MPX 3,5Mbit nekaj zašpilalo. Ampak enostavno zavrtim komad v flacu v najboljši možni kvaliteti, k jo ponuja Tidal/Spotify. Ker ta je sigurno boljša od tega, kar radijske postaje pošiljajo preko FM.

Tko da vseskupa je moot point, ko obstaja bolj kvalitetna rešitev. K bi se kregal, čigava dačija ma lepše plehnate felne...
Čudno da se tut ne kregate, zakaj se ne oddaja TV v analogni tehniki, da se bo dal pogledat tazadn film in all it's analog 576p glory. K pa obstaja 2160p v Dolby Vision...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Spc ::

Jaz sedaj dobim dosti več dB na DAB+.
So tudi moč povečali ?

Prej sem imel 18.9dB na RTL2838, sedaj imam okoli 34dB !




Tudi na SONY XDR-V20D imam sedaj v hiši Signal 100%, prej sem imel okoli 89%

 

Spc ::

hojnikb je izjavil:

Ampak enostavno zavrtim komad v flacu v najboljši možni kvaliteti

Flac ne obstaja ker je recimo prenos v živo samo na radiju in se zadeva ne posname.
Kje boš potem dobil flac ?
 

Juneau ::

Spc je izjavil:

Jaz sedaj dobim dosti več dB na DAB+.
So tudi moč povečali ?

Prej sem imel 18.9dB na RTL2838, sedaj imam okoli 34dB !




Tudi na SONY XDR-V20D imam sedaj v hiši Signal 100%, prej sem imel okoli 89%



Pri meni ni kakšnih spremeb glede signala.

hojnikb ::

Spc je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ampak enostavno zavrtim komad v flacu v najboljši možni kvaliteti

Flac ne obstaja ker je recimo prenos v živo samo na radiju in se zadeva ne posname.
Kje boš potem dobil flac ?

Če je prenos v živo contenta, k sicer ni dosegljiv drugje (torej ni muska, ampak kakšn talkshow, novice bullshit) a ima tle veze kakšna kvaliteta je, dokler je poslušljivo?
#brezpodpisa

Spc ::

Še frekvenčna analiza "frequency response" med FM in DAB+

Radio SI:

FM - FULL MPX:



DAB+ - HE-AAC v1 96kbit/s:



Tudi zamik se vidi pri DAB+, ki je par sekund.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

gb39 ::

hojnikb je izjavil:

Čist enotavno se rešiš tako, da v Tidalu vklopiš najboljšo kvaliteto in to streamaš.

Res ne razumem več koncepta radijov, razn da kakšna nujna obvestila poslušaš v avtu..

Ahahaha, zakaj pa potem še vedno obstaja TV, ko imamo pa vse na streaming platformah? Pa tam imaš Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR,... Sem bil tudi sam mnenja, da bo tv propadel, k obodo prišle te platforme. Pa poglej si zdaj. Dalec od tega. Seveda niso tako popularne kot pred 20 ali 30 leti. Isto ti je radio. Meni se vsakič, ko se vsedem v avto, ne da ubadat z nastavljanjem glasbe. Jaz hočem, da ko se vsedem, prižgem avto, da zadeva špila. Poleg tega se playliste čist prhitro obrnejo. Če smo pa družba v avtu je pa prvih 30min mogoče res rubrika glasbene želje, potem se pa človek naveliča. In kaj potem ostane. Ja ta boga boomerska tehnologija, ki je še kako zanesljiva.
Prišle so vn kasete in so rekli, da bo radio propadel. Pa ni.
Prišli so vn CDji in so rekli, da bo radio propadel. Še vedno ni.
Prišli so vn USB ključki in so rekli, da bo radio propadel. Pa še vedno ni.
A se samo meni zdi, ali se trend spet ponavlja? Počakte še malo, da bo glasba na streaming platformah ekskluziva. Ta stvar ni tako daleč. In potem boš moral imeti več različnih naročnin, da boš lahko vse poslušal. Tako kot se je to tgodilo z video na zahtevo. HBO Max, Disney+, Sky ShowTime, Apple TV+,...

Juneau ::

hojnikb je izjavil:

Ja, boomerjov res ne razumem. Če hočem poslušat kvalitetno musko, pač ne čakam, da bo po radiu preko MPX 3,5Mbit nekaj zašpilalo. Ampak enostavno zavrtim komad v flacu v najboljši možni kvaliteti, k jo ponuja Tidal/Spotify.


Lej, ni namen radijske postaje, da posamezniku vrti glasbo po njegovi želji. Zato imaš druge vire. CD, USB ključ ipd. Radijska postaja ponuja več kot le glasbo. Govorne oddaje, informacije, glasbo, športne prenose itd. Zato bomo še na veko veke lahko poslušali RA tudi preko prizemnega oddajanja. Torej klasični sprejem: žička, paličasta antena ali pa zunanja antena. Ne glede na 1000 alternativ.

Juneau ::

Spc je izjavil:

gb39 je izjavil:

Spc, nehi že jokat s to tvojo kvaliteto. Sem ti že napisal, več kot 136 na DAB+u ne boš videl. Sprijazni se s tem. Če ti ne paše pa enostavno poslušaj samo FM.

https://digitalniradio.si/prerazporedit...

Nč ne jokam.
Dokazal sem, da je FM 1000 krat bolj kvaliteten kot DAB+.


DAB+ platforma lahko konkurira FM-u tudi z manj kot 160 kbit/s. To se lahko naredi s HE-AAC v2 kodiranjem in seveda pravilno nastavljenim enkoderjem.
Se strinjam, da je 48, 56, 64 kbit/s premalo, z več kbit/s + HE-AAC v2 + pravilno nastavljenim enkoderjem je pa zvok ekvivalent FM-u.

Spc ::

Zanimiv je radio Ptuj.

Oddajajo v 56kbit/s STEREO HE-AACv2 EEP 3-A.
Zvok je mono.

Tudi na MPX-u imajo stereo flag vklopljen, zvok je mono.

Tudi source je 128kbit/s stereo 44.1kHz , zvok je mono:
https://www.radio-ptuj.si/player/listen...
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Juneau ::

Spc je izjavil:

Zanimiv je radio Ptuj.

Oddajajo v 56kbit/s STEREO HE-AACv2 EEP 3-A.
Zvok je mono.

Tudi na MPX-u imajo stereo flag vklopljen, zvok je mono.


100 RA postaj, 100 "čudežev".
Nekatere RA postaje imajo profesionalne tonske tehnike, druge spet amaterske. Tako pač je.

Zanimiv mi je fenomen RA Študent. Niti s prstom niso mignili, da bi si priborili kak CU in nehali delati sramoto z MONO zvokom.

starfotr ::

RŠ nima denarja.

Radijske postaje še glasbenih urednikov nimajo. Pa je glasba njihov največji adut in daleč največ časa v dnevu je glasba in ne govorne oddaje ali reklame. Namesto tega, da bi imeli enega strokovnjaka, raje en študentek pogleda na YT seznam najbolj predvajanih skladb in sestavi playlisto.

Tako, da amaterstva poln je ta svet komercialnih postaj.

hojnikb ::

gb39 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Čist enotavno se rešiš tako, da v Tidalu vklopiš najboljšo kvaliteto in to streamaš.

Res ne razumem več koncepta radijov, razn da kakšna nujna obvestila poslušaš v avtu..

Ahahaha, zakaj pa potem še vedno obstaja TV, ko imamo pa vse na streaming platformah? Pa tam imaš Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR,... Sem bil tudi sam mnenja, da bo tv propadel, k obodo prišle te platforme. Pa poglej si zdaj. Dalec od tega. Seveda niso tako popularne kot pred 20 ali 30 leti. Isto ti je radio. Meni se vsakič, ko se vsedem v avto, ne da ubadat z nastavljanjem glasbe. Jaz hočem, da ko se vsedem, prižgem avto, da zadeva špila. Poleg tega se playliste čist prhitro obrnejo. Če smo pa družba v avtu je pa prvih 30min mogoče res rubrika glasbene želje, potem se pa človek naveliča. In kaj potem ostane. Ja ta boga boomerska tehnologija, ki je še kako zanesljiva.
Prišle so vn kasete in so rekli, da bo radio propadel. Pa ni.
Prišli so vn CDji in so rekli, da bo radio propadel. Še vedno ni.
Prišli so vn USB ključki in so rekli, da bo radio propadel. Pa še vedno ni.
A se samo meni zdi, ali se trend spet ponavlja? Počakte še malo, da bo glasba na streaming platformah ekskluziva. Ta stvar ni tako daleč. In potem boš moral imeti več različnih naročnin, da boš lahko vse poslušal. Tako kot se je to tgodilo z video na zahtevo. HBO Max, Disney+, Sky ShowTime, Apple TV+,...


TV obstaja zato, ker je boomer generacija se vedno alive and kicking. Sj nebo propadel, sam morphal se bo v nek drug koncepz sčasoma. Včasih si mel TV kanale, potem si mel zamik za nazaj (ze nek form VODa) zdaj imas tudi čisto normaln netflix style vod pr vsakem ponudniku. Pač slej k prej bojo linearni programi tipa poptv sli v pozabo, k bo sedajsna generacij primarni uporabnik TVjov, boomerji bojo pa nekje 3 metre pod zemljo al pa domovih. Podobno kot se dogaja z tiskanimi mediji. Sj obstajajo, sam vedno bolj padajo v obskurnost.

Nwm sicer kaksn avto mas, ampak meni v 20 let stari kanti, k se vsedem not in dam kontakt, stvar v par sekundah wirelessly skonekta na carplay, ofne spotify in začne spilat playlista. Brez da bi se česa dotikal. Ajd, se vedno mam pa delujoč DAB+, da tut k se kak boomer osede v avto, se vedno lohk poslusa Aktual al pa Veseljak...

Juneau je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ja, boomerjov res ne razumem. Če hočem poslušat kvalitetno musko, pač ne čakam, da bo po radiu preko MPX 3,5Mbit nekaj zašpilalo. Ampak enostavno zavrtim komad v flacu v najboljši možni kvaliteti, k jo ponuja Tidal/Spotify.


Lej, ni namen radijske postaje, da posamezniku vrti glasbo po njegovi želji. Zato imaš druge vire. CD, USB ključ ipd. Radijska postaja ponuja več kot le glasbo. Govorne oddaje, informacije, glasbo, športne prenose itd. Zato bomo še na veko veke lahko poslušali RA tudi preko prizemnega oddajanja. Torej klasični sprejem: žička, paličasta antena ali pa zunanja antena. Ne glede na 1000 alternativ.


Koncept radijske postaje nerabi bit omejen na DAB+ ali FM...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

starfotr ::

TV ne bo šel v pozabo. Prav tako ne linearni radio.

Ker danes si pri pretočnih vsebinah najbolj želimo dobrih predlogov, ločitev zrnja od plevela zaradi hiper produkcije vsebin. Dober predlog ni nič drugega kot uredništvo in posledično linearno serviranje vsebin. To ni algoritem, ker algoritmi se slej ko prej zaciklajo in ne moreš izstopit iz tega vlaka.

hojnikb ::

Ja, vedno bojo entuzijasti tipa Spc, k bojo se vedno poslusal kaksn piratski radio, medtem k bo preostali svet sel naprej. Priblizno tako, kt se radioamaterji se vedno pogovarjajo s postajami, čeprav general populacija ze zdavanj ne uporablja več takih konceptov.

Radio kot ideja bo ostal, ampak zna bit to kot streaming servis preko internetov. Bo pač avto avtomatsko nasnel playlisto za slovenijo in predvajal stream katergakol radija.
#brezpodpisa

Juneau ::

starfotr je izjavil:

RŠ nima denarja.

Radijske postaje še glasbenih urednikov nimajo. Pa je glasba njihov največji adut in daleč največ časa v dnevu je glasba in ne govorne oddaje ali reklame. Namesto tega, da bi imeli enega strokovnjaka, raje en študentek pogleda na YT seznam najbolj predvajanih skladb in sestavi playlisto.

Tako, da amaterstva poln je ta svet komercialnih postaj.


RA Študent dobi preko razpisa kot RA postaja posebnega pomena dovolj denarja od države, da bi lahko spodobno oddajal tudi v DAB+. Problem je v tem, da se ta denar prekanalizira za druge neumnosti.

Saj sem že napisal. Ne more biti vsak tonski tehnik na neki RA postaji, če doma posluša zgoščenke. Za to je potrebno veliko več znanja.

starfotr ::

RŠ je od ŠOU. Žal je ŠOU eno navadno sanje, kjer kupujejo razna plovila in izvajajo take in drugačne kanalizacije denarja v prave žepe. In denar se da zapravit na razne načine. Oddajanje v R1 ni njihova prioriteta pa naredi kar hočeš.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

RŠ je od ŠOU. Žal je ŠOU eno navadno sanje, kjer kupujejo razna plovila in izvajajo take in drugačne kanalizacije denarja v prave žepe. In denar se da zapravit na razne načine. Oddajanje v R1 ni njihova prioriteta pa naredi kar hočeš.


No vidiš, pa sva na enaki frekvenci. Ni problem v DAB+ platformi, ki je korak naprej, ampak v tem, da se jo zlorablja na 1000 in 1 način. Vsi bi radi bili prisotni za minimalni vložek. Tako to ne gre. Dolgoročno ne. Regulator (pri nas AKOS), ki je postavil prenizke standrde, je soodgovoren za to blamažo, sramoto, sprenevedanje in kaos, ki se trenutno dogaja z DAB+. Odkrito povedano: Jaz vodilnim na AKOS ne privoščim mrzle vode poleti in tople vode pozimi, ker so s svojim načinom (ne)dela dokazali, da so nesposobni funkcije, na katero so bili politično nastavljeni.

duh1 ::

starfotr je izjavil:

Oddajanje v R1 ni njihova prioriteta pa naredi kar hočeš.

Zakaj potem oddajajo v R1, če jim ni prioriteta? Za 18 CU sedaj plačujejo 750 EUR z DDV. Naj zapustijo R1 in gredo v R3, tam naj koristijo "standardnih" 42 CU (56 kbps). Pa še prišparali bodo, 42 CU stane 235 EUR. Sproščenih 18 CU pa naj dodelijo eni od preostalih 15-ih postaj v R1.

In če pogledamo primer Terminala v R3. Kako AKOS dopušča, da oddajajo 40 kbps mono, a mux 33% zaseden.

Sicer pa, glede na to, da na Študentu niso izkoristili ponujene možnosti (predvidevam, da so jim ponudili 24 CU, pač "standardnih" 56 kbps) - a teh 24 CU potem niso prerazporedili? Se pravi, ugibam, če bi Študent izkoristil to možnost glede CU-jev, potem bi RTV programi Prvi, Val 202 in ARS oddajali 96 kbps.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duh1 ()

Juneau ::

V Sloveniji se pri DAB+ ne dela na kvaliteti ampak kvantiteti. Kar je žalostno. Ljudje bodo že poslušali, kar jim je dano.
DAB+ ni bil ustvarjen za kvantiteto ampak kvaliteto. Namem DAB+ je, da se na eno frekvenco spravi max. 12 RA postaj, ki oddajajo v kvaliteti CD zvoka. Ne pa, da se jih na to frekvenco naseli 16 ali več. Oddajanje v MONO zvoku v DAB+ je pa itak zavržno dejanje, še posebej leta 2023.

Spc ::

Spc je izjavil:

Zanimiv je radio Ptuj.

Oddajajo v 56kbit/s STEREO HE-AACv2 EEP 3-A.
Zvok je mono.

Tudi na MPX-u imajo stereo flag vklopljen, zvok je mono.

Tudi source je 128kbit/s stereo 44.1kHz , zvok je mono:
https://www.radio-ptuj.si/player/listen...

Danes so popravili, sedaj imajo pravilen stereo zvok.
 

Spc ::

Danes pa ima oddajnik meljski hrib probleme na FM-u, ni v lasti RTVSLO.




Prekinitve na 15 sekund:
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

gb39 ::

duh1 je izjavil:

Sicer pa, glede na to, da na Študentu niso izkoristili ponujene možnosti (predvidevam, da so jim ponudili 24 CU, pač "standardnih" 56 kbps) - a teh 24 CU potem niso prerazporedili? Se pravi, ugibam, če bi Študent izkoristil to možnost glede CU-jev, potem bi RTV programi Prvi, Val 202 in ARS oddajali 96 kbps.

Ali pa pateri program ne bi dobil. Center in Rock radio recimo

hojnikb je izjavil:

Ja, vedno bojo entuzijasti tipa Spc, k bojo se vedno poslusal kaksn piratski radio, medtem k bo preostali svet sel naprej. Priblizno tako, kt se radioamaterji se vedno pogovarjajo s postajami, čeprav general populacija ze zdavanj ne uporablja več takih konceptov.

Radio kot ideja bo ostal, ampak zna bit to kot streaming servis preko internetov. Bo pač avto avtomatsko nasnel playlisto za slovenijo in predvajal stream katergakol radija.

Še enkrat si preberi. Pa na glas:
Prišle so vn kasete in so rekli, da bo radio propadel. Pa ni.
Prišli so vn CDji in so rekli, da bo radio propadel. Še vedno ni.
Prišli so vn USB ključki in so rekli, da bo radio propadel. Pa še vedno ni.

Radio ne bo propadel ker ne placujejo vsi naročnine na Spotifyy Tidal qli YT Premium. Ker zakaj pa bi. Radio je zastonj. Mobilno omrežje pa ni sposobno prenašat po več 100 prenosov. Vsaj še naslednjih nekaj let ne. Ko so mase ljudi na kupu in bo vsak vlekel nekaj, bo vsako omrežje počepnilo. 4G za tqke stvari ni primeren, 5G pa ne dobiš povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

hojnikb ::

če 1000 folka vleče 128kbit, nit o neki, no.

Also, k ze govoriš o zastonjskih zadevah. Nič ni zastonj. Tut radio plačuješ. TV pa še bolj direktno (operater).
#brezpodpisa

duh1 ::

Torej rešitev je, da ugasnemo DAB+ in tudi FM, ker je brezveze, saj itak vse postaje oddajo stream na netu. Le kako se tega niso veljaki prej spomnili. Predlagam, da to storijo čimprej, itak tega ne bo praktično noben opazil, tistih 7 poslušalcev FM-a in 3je DAB+, ki so tehnološko ostali v kameni dobi, se bo verjetno malo hudovalo, vendar bodo hitro ugotovili, da so zaostali za normalno civilizacijo in bodo šli v korak s časom s streamom.

hojnikb ::

Ja, skrajni čas da se to enkrat naredi... ta frekvenčni prostor pa ponucamo za kaj bolj koristnega. Kot rečen, infrastruktura za to že obstaja, sam aparate je treba pomenjat. Isto kot bi mogl nardit, če bi šli na pure dab+...
#brezpodpisa

Spc ::

duh1 je izjavil:

Torej rešitev je, da ugasnemo DAB+ in tudi FM, ker je brezveze, saj itak vse postaje oddajo stream na netu. Le kako se tega niso veljaki prej spomnili. Predlagam, da to storijo čimprej, itak tega ne bo praktično noben opazil, tistih 7 poslušalcev FM-a in 3je DAB+, ki so tehnološko ostali v kameni dobi, se bo verjetno malo hudovalo, vendar bodo hitro ugotovili, da so zaostali za normalno civilizacijo in bodo šli v korak s časom s streamom.


hojnikb je izjavil:

Ja, skrajni čas da se to enkrat naredi... ta frekvenčni prostor pa ponucamo za kaj bolj koristnega. Kot rečen, infrastruktura za to že obstaja, sam aparate je treba pomenjat. Isto kot bi mogl nardit, če bi šli na pure dab+...


In z tem naredimo miljardo ton ewaste-a, ker bodo vsi FM sprejemnike odvrgli na smetišče, bodo neuporabni, saj ne bodo delovali.
Enako se že dogaja z DAB only sprejemniki, se pravi tisti, ki podpirajo samo MPEG-1 Layer2 kodek, so že za smetišče, v UK bodo z 1. januarjem menjali kodek iz MPEG1 Layer2 na AAC in bodo vsi ti tunerji neuporabni, saj bo uporabnik slišal čisto tišino.
 

Juneau ::

hojnikb je izjavil:

Ja, skrajni čas da se to enkrat naredi... ta frekvenčni prostor pa ponucamo za kaj bolj koristnega. Kot rečen, infrastruktura za to že obstaja, sam aparate je treba pomenjat. Isto kot bi mogl nardit, če bi šli na pure dab+...


Pa daj povej že enkrat za kaj bi ti ponucal tistih prostih 88-108 MHz od FM in 175-230 MHz od DAB+? Res me zanima. DAB+ je prihodnost v Evropi, pa če se ti na trepalnice postaviš. Prizemno RA oddajanje bo ostalo.

starfotr ::

Jaz bi raje ukinil internet. Za gledanje tiktoka kjerkoli in karkoli res ne rabimo trošit naravih dobrin, kot je elektrika in frekvenčni spekter.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Jaz bi raje ukinil internet. Za gledanje tiktoka kjerkoli in karkoli res ne rabimo trošit naravih dobrin, kot je elektrika in frekvenčni spekter.


Internet je koristen, če ga znaš prav uporabljati. Ga pa politične opice izkoriščajo za dnevno propagando in sovraštvo.
Aplikacije so plačljive, RF oddajanje je pa zastonj. Zastonj v smislu, da imaš ustrezen sprejemnik. Prisilni RTV prispevek je treba še vedno plačevati.

starfotr ::

Internet je danes postal že skoraj da bolj nekoristen kot pa koristen.

RTV prispevka ti ni treba plačevati, če ne koristiš oz. uporabljaš nobene naprave.

hojnikb ::

starfotr je izjavil:

Jaz bi raje ukinil internet. Za gledanje tiktoka kjerkoli in karkoli res ne rabimo trošit naravih dobrin, kot je elektrika in frekvenčni spekter.

Jaz tudi. Vsaj svet nebi rabu prenasat takih neumnih komentarjov, k jih pises...

Juneau je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ja, skrajni čas da se to enkrat naredi... ta frekvenčni prostor pa ponucamo za kaj bolj koristnega. Kot rečen, infrastruktura za to že obstaja, sam aparate je treba pomenjat. Isto kot bi mogl nardit, če bi šli na pure dab+...


Pa daj povej že enkrat za kaj bi ti ponucal tistih prostih 88-108 MHz od FM in 175-230 MHz od DAB+? Res me zanima. DAB+ je prihodnost v Evropi, pa če se ti na trepalnice postaviš. Prizemno RA oddajanje bo ostalo.


lahko bi se razvil LTE, ki deluje na nizkih frekvencah (in s tem nizkimi hitrostmi), kar bi pomenl, da bi lahko več ozmelja pokril z internetom, hkrati bi pa lahko storitve kot so dab+ prevzel preko tega.

Nwm zakaj je treba izumljat toplo vodo z purpose built omrezji, ki strezejo samo enem namenu, če bi lahko gradil multipurpose omrezja, k so dobra za vse.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Internet je danes postal že skoraj da bolj nekoristen kot pa koristen.

RTV prispevka ti ni treba plačevati, če ne koristiš oz. uporabljaš nobene naprave.


Brez interneta bi danes imeli crknjeno življenje. Uporablja ga tako država, kot posamezniki.
Pa dokaži RTV-ju, da ne uporabljaš nič. Bo kar težko, a ne? Zato je pa zakon tako napisan. Jaz sem za to, da se uvede kodiranje RTV programov in kdo se odloči to spremljati in plačevati, naj plačuje. Jaz osebno ne gledam TV Slovenija, pa moram kljub temu plačevati položnico vsaki mesec. 12,75 €.
««
60 / 65
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354722 (3144) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386254 (2649) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411144 (6791) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328610 (24702) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612154 (10511) Scorpia

Več podobnih tem