» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
61 / 64
»»

Spc ::

Juneau je izjavil:

starfotr je izjavil:

Internet je danes postal že skoraj da bolj nekoristen kot pa koristen.

RTV prispevka ti ni treba plačevati, če ne koristiš oz. uporabljaš nobene naprave.


Brez interneta bi danes imeli crknjeno življenje. Uporablja ga tako država, kot posamezniki.
Pa dokaži RTV-ju, da ne uporabljaš nič. Bo kar težko, a ne? Zato je pa zakon tako napisan. Jaz sem za to, da se uvede kodiranje RTV programov in kdo se odloči to spremljati in plačevati, naj plačuje. Jaz osebno ne gledam TV Slovenija, pa moram kljub temu plačevati položnico vsaki mesec. 12,75 €.

In kako boš kodiral FM ?
Stranki pošlješ aktivni dekoder, ki ga namesti pred anteno ?
 

starfotr ::

Nekateri mislijo, da bodo boga prijeli za jajca s svojimi idejami.

Folk še ponovnega iskanja programov ne zna naredit. Kaj šele vtikat module in kartice v TV. A bomo imeli gasilsko akcijo, da bodo ljudem nastavljali TV?

gb39 ::

hojnikb je izjavil:

lahko bi se razvil LTE, ki deluje na nizkih frekvencah (in s tem nizkimi hitrostmi), kar bi pomenl, da bi lahko več ozmelja pokril z internetom, hkrati bi pa lahko storitve kot so dab+ prevzel preko tega.

Nwm zakaj je treba izumljat toplo vodo z purpose built omrezji, ki strezejo samo enem namenu, če bi lahko gradil multipurpose omrezja, k so dobra za vse.

A se ti ne zdi, da bi mojstri, ki se ukvarjajo z radiofrekvenčnim spektrom, to že izumili? Ali pač? Razloži mi še, zakaj programi, kot sta Radio Antena in Center, še vedno obratujejo, pa čeprav ciljajo na mlajšo publiko? A ni tko, da ste vsi na Spotifyu? Očitno pa ne plačujejo vsi po 7€ na mesec za glasbo.
Poleg tega pa, kakšne hitrosti prenosa podatkov boš pa ti spravil skoti v VHF spektru?

hojnikb ::

dovolj za tistih 128kbit na postajo...
#brezpodpisa

duh1 ::

gb39 je izjavil:

Razloži mi še, zakaj programi, kot sta Radio Antena in Center

Ne vem kakšno metodo uporabljajo na Centru, ko angažirajo voditelje - izgleda, da mesto voditelja dobijo po vezah. Ker če so ti voditelji dali čez avdicijo...

d4vid ::

gb39 je izjavil:

Razloži mi še, zakaj programi, kot sta Radio Antena in Center, še vedno obratujejo, pa čeprav ciljajo na mlajšo publiko? A ni tko, da ste vsi na Spotifyu? Očitno pa ne plačujejo vsi po 7€ na mesec za glasbo.


Od kar mam Android Auto wireless, se mi glasba lepo začne sama predvajat, spotify je tud brezplačen in tud brezplačno ponuja precej. Ne vem, če sem v zadnje pol leta poslušal v avtu FM radio vsega skupaj 10 minut. DAB+ nimam, niti ne rabim. Itak ma pa telefon aplikacijo za spletni radio in če hočem, lahko preko AA poslušam radio iz ZDA, če se mi tako zazdi...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Scorpy84 ::

hojnikb je izjavil:

starfotr je izjavil:

Jaz bi raje ukinil internet. Za gledanje tiktoka kjerkoli in karkoli res ne rabimo trošit naravih dobrin, kot je elektrika in frekvenčni spekter.

Jaz tudi. Vsaj svet nebi rabu prenasat takih neumnih komentarjov, k jih pises...

Juneau je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ja, skrajni čas da se to enkrat naredi... ta frekvenčni prostor pa ponucamo za kaj bolj koristnega. Kot rečen, infrastruktura za to že obstaja, sam aparate je treba pomenjat. Isto kot bi mogl nardit, če bi šli na pure dab+...


Pa daj povej že enkrat za kaj bi ti ponucal tistih prostih 88-108 MHz od FM in 175-230 MHz od DAB+? Res me zanima. DAB+ je prihodnost v Evropi, pa če se ti na trepalnice postaviš. Prizemno RA oddajanje bo ostalo.


lahko bi se razvil LTE, ki deluje na nizkih frekvencah (in s tem nizkimi hitrostmi), kar bi pomenl, da bi lahko več ozmelja pokril z internetom, hkrati bi pa lahko storitve kot so dab+ prevzel preko tega.

Nwm zakaj je treba izumljat toplo vodo z purpose built omrezji, ki strezejo samo enem namenu, če bi lahko gradil multipurpose omrezja, k so dobra za vse.


Če bi mobitelom dali antene, bi lovilo, se spomnim ene 20 let nazaj, da si lahko iz okolice novigrada v hiši ujel mobitelov signal in se normalno pogovarjal. 10 let nazaj, si moral ven in bolj na odprto, da dobiš kokr tolk signal. Danšanji sodobni telefoni, noben več ne vjame signal, niti 2g. Sicer pa danes iz iste lokacije, z antenama dobim LTE B20, prenosi 5-10 Mbps, signal kaže poln, ampak na račun šuma, ki ga je kokr češ (pogosto ga tudi ne dobim po kakšen dan, ali dva). Je pa govora o razdalji skoraj 30km, saj gre s hriba Jagodje.

mihaelo ::

Nekaj se pa premika:

"Na pobudo poslušalcev, radijskih postaj in v soglasju z AKOS so na RTV Oddajniki in Zveze s 1.12.2023 izvedli prerazporeditev prenosnih kapacitet v omrežju DAB+ R1. Želja je bila doseči minimalno kakovost oddajanja 42 CU, kar pri stereo prenosu ustreza 56kbps. Prerazporejene prenosne kapacitete so "donirali" hišni radijski programi RTV Slovenija, ARS, PRVI, Radio Si in Val 202, ki so s tem iz oddajanja v 128kbps oz. 136 kbps prešli na 104 kbps oz. 96 kbps .

Prejemniki razporejenih kapacitet so:

Radio Salomon - prej 12 CU (+30)- zdaj 42 CU, 56kbps stereo
Radio 1 80-ta - prej 30 CU (+12)- zdaj 42CU, 56 kbps setero
Radio Ognjišče - prej 36 CU (+12)- zdaj 48CU, 64 kbps stereo
Radio 1 - prej 42 CU (+6)- zdaj 48 CU, 64 kbps stereo
Radio Veseljak - prej 36 CU (+6)- zdaj 42 CU, 56 kbps stereo
Radio Ekspres - prej 36 CU (+6)- zdaj 42 CU, 56 kbps stereo
Hitradio Center - prej 54 CU (+6)- zdaj 60 CU, 80 kbps stereo
Rock Radio - prej 60 CU (+6)- zdaj 66 CU, 88 kbps stereo

Tisti, ki ni izkoristil ponujene možnosti za prerazporeditev kapacitet, je Radio Študent. Zaenkrat ostajajo pri 18 CU (24 kbps, mono). Če mono oddajanje tako še ni zgodovina, smo se pa s tem končno znebili oddajanja v zaščitnem razmerju 4A, ki je bilo, spomnimo, neprimerno za mobilni sprejem.

Predmentna perazporeditev je zelo dobrodošla sprememba, ki sovpada z uvedbo Radioplayerja v Sloveniji. Le-ta pospešeno v Slovenijo prinaša koncept hibridnega radia, ki se pri svojem delovanju v avtomobilski izvedbi zelo zanaša tudi na DAB+ sprejem. Ob napovedanih razširitvah omrežja DAB+ R1 v zadnjem času (dodatne oddajne točke Idrija, Slavnik, oddajanje v AC tunelih,...) bi lahko rekli, da se digitalni radio tudi v Sloveniji počasi prebija na mesto, ki mu pripada.

Več info v naši tabeli programov: https://digitalniradio.si/programi-v-om... "

Juneau ::

mihaelo je izjavil:

Želja je bila doseči minimalno kakovost oddajanja 42 CU, kar pri stereo prenosu ustreza 56kbps.


56 kbit/s je pa še daleč od minimalne kakovosti za DAB+. Bo treba dodati še vsaj 40 kbit/s. :)

enemon ::

Juneau je izjavil:

mihaelo je izjavil:

Želja je bila doseči minimalno kakovost oddajanja 42 CU, kar pri stereo prenosu ustreza 56kbps.


56 kbit/s je pa še daleč od minimalne kakovosti za DAB+. Bo treba dodati še vsaj 40 kbit/s. :)


Nekje je treba začeti. :) Pri Salomonu se kar pozna.

Juneau ::

enemon je izjavil:

Juneau je izjavil:

mihaelo je izjavil:

Želja je bila doseči minimalno kakovost oddajanja 42 CU, kar pri stereo prenosu ustreza 56kbps.


56 kbit/s je pa še daleč od minimalne kakovosti za DAB+. Bo treba dodati še vsaj 40 kbit/s. :)


Nekje je treba začeti. :) Pri Salomonu se kar pozna.


Začeti? DAB+ R1 pa oddaja že 7 let in skoraj 3 mesece. :P

Spc ::

Še en dokaz, da vse gre če je le volja in če se to hoče:


RTVSLO tokrat šokiral z celimi 282kbit/s AAC stereo (GLEJ SLIKO).

https://val202.rtvslo.si/podkast/izstek...

M3U:
https://vodstr.rtvslo.si/dekohack_archive11/_definst_/2023/12/04/175006206.smil/playlist.m3u8?wowzatokenendtime=1701814385&wowzatokenhash=9r32L0_gKiOfB5tfIC1UUnq8NUaGRiupIA6c4zfSAzE=
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

gb39 ::

A se samo meni zdi ali so povečali moči oddajnikov? R3 je prej v naših koncih na dolocenih odsekih prekinjal, zdaj dela brez problema. R1 in R2 nisem imel možnosti testirat

Juneau ::

gb39 je izjavil:

A se samo meni zdi ali so povečali moči oddajnikov? R3 je prej v naših koncih na dolocenih odsekih prekinjal, zdaj dela brez problema. R1 in R2 nisem imel možnosti testirat


Niso povečali ERP. Mogoče je zdaj drugačen odboj signala, ko je sneg in imaš zato malo boljši sprejem.

Scorpy84 ::

Juneau je izjavil:

gb39 je izjavil:

A se samo meni zdi ali so povečali moči oddajnikov? R3 je prej v naših koncih na dolocenih odsekih prekinjal, zdaj dela brez problema. R1 in R2 nisem imel možnosti testirat


Niso povečali ERP. Mogoče je zdaj drugačen odboj signala, ko je sneg in imaš zato malo boljši sprejem.


Ponavadi je slabsi, vsaj pri meni. Dez se dosti pozna.

cekr ::

Pri sprejemu tv signala z Dobrača se s snegom sprejem izboljša.
Se pa popolnoma blokira sprejem z Učke.
Sta ravno na liniji pa ob lepem vremenu sekata en v drugega.
To velja pri meni. Pri drugih je lahko drugače.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

gb39 ::

Juneau je izjavil:

gb39 je izjavil:

A se samo meni zdi ali so povečali moči oddajnikov? R3 je prej v naših koncih na dolocenih odsekih prekinjal, zdaj dela brez problema. R1 in R2 nisem imel možnosti testirat


Niso povečali ERP. Mogoče je zdaj drugačen odboj signala, ko je sneg in imaš zato malo boljši sprejem.

E, te naj bo sneg kar celo leto!

Juneau ::

Scorpy84 je izjavil:

Juneau je izjavil:

gb39 je izjavil:

A se samo meni zdi ali so povečali moči oddajnikov? R3 je prej v naših koncih na dolocenih odsekih prekinjal, zdaj dela brez problema. R1 in R2 nisem imel možnosti testirat


Niso povečali ERP. Mogoče je zdaj drugačen odboj signala, ko je sneg in imaš zato malo boljši sprejem.


Ponavadi je slabsi, vsaj pri meni. Dez se dosti pozna.


Jaz pa opažam, da dež ali sneg ne vplivata na DAB+ signal. Mogoče poleti, ko udari strela v bližini se malce poveča % napak v prejetem signalu, pa še to le za tisto sekundo. Na FM se pa pozna.

Scorpy84 ::

Jah na cesti se drugače pozna, kadar je slabo vreme, sneg dež, ali gosta megla, mi tovornjaki/avtobusi, prekinjajo signal. Prav tako ko se po rovtah vozim, kadar je sneg po drevesih, je občutno slabši signal.

Juneau ::

Scorpy84 je izjavil:

Jah na cesti se drugače pozna, kadar je slabo vreme, sneg dež, ali gosta megla, mi tovornjaki/avtobusi, prekinjajo signal. Prav tako ko se po rovtah vozim, kadar je sneg po drevesih, je občutno slabši signal.


Saj zato bi pa morali povečati oddajne moči in dodati še več oddajnikov. Izven mest je težaven že stacionarni sprejem v hiši in pred hišo, kaj še le mobilni. Ponekod med vožnjo prekinja na vsakih 100m. Ampak to dopovedati trenutnim odločevalcem, je pa Sizifovo delo. :P

gb39 ::

Sj denarja nimajo, da bi nove kupoval in jih montiral. Še dobro, da se splača v FM in DAB+ hkrati oddajat...

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Sj denarja nimajo, da bi nove kupoval in jih montiral. Še dobro, da se splača v FM in DAB+ hkrati oddajat...


Zakaj so se pa potem prijavili na razpis za operaterja DAB+ MUX-ov, če so vedeli, da niso sposobni vzpostaviti neke mreže oddajnikov, da bi bil DAB+ signal prisoten po celi SLO? Kaj nam koristi, če je signal le v Ljubljani, Kopru, Celju, Mariboru, Novem mestu, že 10km izven teh mest pa prekinja?!
To je navadno norčevanje iz ljudi! ;(
Sem nekaj časa nazaj že prilepil primer Avstrije (v PDF). 90% njihovih DAB+ oddajnikov izseva po 10 kW. Torej so Avstrijci neumni, da kar tako trošijo elektriko, naši pa pametni, ker mislijo, da pokrivajo Slovenijo s 600 W oddajniki?!

gb39 ::

Tudi Avstrijci imajo bolj bogo pokritost. Predvsem zahodna polovica države. Tut dvomim, da je dejanska moč oddajanja 10kW. Tako kot pri nas ni 600W.

enemon ::

Pa Avstrija ima samo en nacionalni mux in enega regionalnega za Dunaj. Mi imamo po dva nacionalna in enega lokalnega za Ljubljano in še novi se odpirajo.

starfotr ::

Ljudje naj kupijo zunanjo anteno za DAB+ in sprejemnik, ki ima možnost priklopa zunanje antene.

Koga briga, če ni signala v kleti s sprejemnikom za 30 eur. Naj kupijo takega za 500 eur in bo delalo.

Itak je v te temi podpora ukinitvi FM. Torej, če je treba ukinit FM zaradi prihranka energije, pa dajmo rečt tudi, da naj si folk kupi drag radio in potegne koaksialni kabel ter montira ustrezno anteno, da bomo prihranili dolgoročno - z DAB+ z nizko močjo oddajanja.

Torej dolgoročno pravilen je ta pristop.

Pri mobilni telefoniji je bilo treba delat dodatne bazne postaje, ker je radio v telefonu postal na pol gluh in brez glasu zaradi skrite antene. Torej invalide radio je treba reševat na oddajnški strani. Neumnost.

In btw, tudi GSM je bil včasih res zanikrna tehnologija, velikokrat je pisalo "samo klic v sili". Je bil NMT mnogo bolj pokrit in zanesljiv. Sedaj, ko ima skoraj že vsak operater 1000+ baznih postaj, je pa to mnogo bolje.

gb39 ::

enemon je izjavil:

Pa Avstrija ima samo en nacionalni mux in enega regionalnega za Dunaj. Mi imamo po dva nacionalna in enega lokalnega za Ljubljano in še novi se odpirajo.

Tudi v Avstriji baje kmalu pridejo novi muxi

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Ljudje naj kupijo zunanjo anteno za DAB+ in sprejemnik, ki ima možnost priklopa zunanje antene.

Koga briga, če ni signala v kleti s sprejemnikom za 30 eur. Naj kupijo takega za 500 eur in bo delalo.

Itak je v te temi podpora ukinitvi FM. Torej, če je treba ukinit FM zaradi prihranka energije, pa dajmo rečt tudi, da naj si folk kupi drag radio in potegne koaksialni kabel ter montira ustrezno anteno, da bomo prihranili dolgoročno - z DAB+ z nizko močjo oddajanja.

Torej dolgoročno pravilen je ta pristop.

Pri mobilni telefoniji je bilo treba delat dodatne bazne postaje, ker je radio v telefonu postal na pol gluh in brez glasu zaradi skrite antene. Torej invalide radio je treba reševat na oddajnški strani. Neumnost.

In btw, tudi GSM je bil včasih res zanikrna tehnologija, velikokrat je pisalo "samo klic v sili". Je bil NMT mnogo bolj pokrit in zanesljiv. Sedaj, ko ima skoraj že vsak operater 1000+ baznih postaj, je pa to mnogo bolje.

FMa ni treba ukinit. Vsaj še naslednjih 10 let ne. Bi bil pa prav, da se odločijo. Ali FM ali DAB+. Ker ne vidim poante v multicastu. RTV programom ukinit pol FM frekvenc pa naj denar, ki je šel za vzdrzevanje le teh, usmerijo v nove oddajnike za DAB+. Pustijo naj tiste ta velike oddajnike, kot so Krvavec, Nanos, Pohorje,... Tistih manjših bi se pa komot losali. Pa bi prihranili in še DAB+ omrežje bi se izboljšalo, več ljudi bi DAB+ začel zanimat, več poslušalcev in s tem popularnost. Že tko je RTV finančno v "moškem spolnem organu", če bodo pa zdaj dobili še razpis za operaterja naslednjih dveh muxov, potem pa ne vem, kako se bo to shajalo čez mesec. Enkrat bo treba potegnit črto in rečt čas je za novo tehnologijo. Ali mormo zmer čakat na EU, kaj bodo oni povedali...

starfotr ::

Koga briga, če je simulcast. To je kvečjemu dobro za plačnik RTV prispevka.

Sicer pa oddajajo tudi preko satelita. Torej predlagam UKINITEV FM in DAB+. Ker znesek in količina elektrike za oddajanje na satelit je zanemarljiv strošek v primerjavi z vzdrževanjem zemeljskega omrežja. Pa naj si ljudje kupijo SAT sprejemnik. Ravno tako naj si nekaj naštrikajo v avtih, da bo sprejem SAT signala. Seveda je to njihov problem in ne problem države, RTV, AKOS ali potrošnikov.

gb39 ::

Simulcast je samemu sebi namen. Zakaj je pa za plačnika RTV prispevka to dobro? A lahko gledaš hkrati iz dveh virov? DVB-T tak nihče ne gleda, še manj pa DVB-S, tako da bi ga lahko zaradi mene že včeraj izklopili. Kdo sploh ve, da tudi tam oddajajo? Treba se je vprašat, kaj bo tehnologija prihodnosti it to forsirat.

Juneau ::

Paralelno oddajanje FM in DAB+ je neumnost. Tako s stroškovnega kot tehničnega vidika.
DVB-T je tudi nesmiselno oddajati. RTV SLO je na vseh IP, kabelskih sistemih. Za tistih nekaj 100 posameznikov pa itak že zdaj RTV SLO financira dekodirne kartice, kjer ni mogoče sprejemati zemeljskega signala. (Tako bi bilo tudi v primeru izklopa DVB-T).
Satelitsko oddajanje je primarno namenjeno zdomcem po Evropi.

Saj vemo za kaj se je odločila Evropa. Za DAB+.

ziggy42 ::

Ze dolgo spremljam temo pa lahko dodam se moje opazanje.
V avtu imamo "sodoben radio", ki seveda podpira tudi dab. Namesceno je bilo tudi boljse ozvocenje.
Po celotni poti Ljubljana - Vinica brez opaznih prekinitev dab sprejema. Tudi ce na kakem koncu prekine, radio zamenja sprejem brez opaznega zamika na fm frekvenco iste postaje, ce je ta na voljo. In to se zgodi tudi v vukojebinah. Ima pa nastavljeno, da sam poisce postajo
na kanalu, kjer je sprejem najboljsi. Razen cisto pod oddajnikom ali pa ce je ta v dobri vidni liniji, je kvaliteta zvoka preko dab opazno boljsa, nasprotno hrescanje na fm pa preglasi nizke in visoke tone.
Pomembno je omenit da ima avto sicer stock anteno, ampak je ta na strehi in ni sranje.
Prakticno kamorkoli gremo se da kvalitetno poslusat dab med voznjo, vzhodni mux lovi celo cez tunel Mala kapela na Hrvaskem. Enako velja za primorsko avtocesto.
Z rtlsdr donglom sem se doma malo poigral in sprejemam vse tri muxe, Hrvaskega preko Sljemena sicer slabo, sam je tu bolj vprasanje o postavitvi in nepravi dolzini antene. Postaje na fm imajo vecinoma slabsi sprejem kot dab preko iste lokacije oddajnika.

Se pa strinjam da mono in pod 56kbs nima dab postaja kaj poceti. To naj bo minimum, ceprav bi osebno raje sel vsaj pol visje.

Se malo fizike, tole misljenje da je treba oddajat z 10kw je nekoliko zgreseno. Razlika med 1kw in 10kw je samo 10db, vsaj pol toliko bi se pridobilo ce bi folk uporabil antene prilagojene na 190-210mhz dab podrocje in ne na 88-108mhz. Jaz bi raje naredil nek kompromis pa sel z 2kw. Dovolj za razne odboje, katerih efekt je mimogrede na visjih frkvencah vecji. Ampak ne pricakovat da bodo oddajali z nevem kaksnimi mocmi samo zato da bodo lahko ljudje sprejemali kvalitetno s postajami in antenami, ki za stvar sploh niso prilagojene.

Sem pa malo biased, ker sem radioamater in tam gre po principu da najprej naredimo vse kar se da na izboljsanju sprejema, sele nato pa se povecuje moc.

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Paralelno oddajanje FM in DAB+ je neumnost. Tako s stroškovnega kot tehničnega vidika.

Lahko oddajata hkrati, samo različne programe. Hočeš oddajat na FM? Ni problema. Hočeš oddajat tudi na DAB+u? Ne, ne boš. Odloči se za eno ali drugo. To velja predvsem za Radio 1, Center, Aktual, Veseljak,... Za take, ki imajo po dve ali tri frekvence to seveda ne sme veljat.

Juneau ::

@ziggy42

Ti si radioamater, pa ne poznaš RF osnov? Hmmmm.

V Sloveniji trenutno DAB+ oddaja na frekvencah: 195,936 MHz, 215,072 MHz, 225,648 MHz in 227,360 MHz. Ti so omenil, da bi morali imeti ljudje antene prilagojene na frekvenčno območje med 190 MHz - 210 MHz. Kar je seveda spet nepravilno. Tako kot je nepravilno sprejemati DAB+ signal z anteno za FM in obratno.

Pri RA ali TV oddajanju 1X povečanje izsevane moči pomeni dodatne 3 dB.

Močnejši kot je izsevani signal, dlje ga "nese" in je na veliki razdalji še vedno uporaben. Potencialne ovire ga ne oslabijo toliko kot, če bi do ovire že "prišel" šibek. Če oddajaš 1 kW se po nekaj kilometrih že konketno pozna slabenje, če oddajaš z 10 kW se na enaki razdalji slabenje še nič ne pozna. Seveda so tu glede razdalje tudi omejitve zaradi ukrivljenosti Zemlje. S tem imajo težave FM, DAB+ (VHF) in UHF. AM je druga pesem.

gb39 ::

ziggy42 je izjavil:

Se malo fizike, tole misljenje da je treba oddajat z 10kw je nekoliko zgreseno. Razlika med 1kw in 10kw je samo 10db, vsaj pol toliko bi se pridobilo ce bi folk uporabil antene prilagojene na 190-210mhz dab podrocje in ne na 88-108mhz. Jaz bi raje naredil nek kompromis pa sel z 2kw. Dovolj za razne odboje, katerih efekt je mimogrede na visjih frkvencah vecji. Ampak ne pricakovat da bodo oddajali z nevem kaksnimi mocmi samo zato da bodo lahko ljudje sprejemali kvalitetno s postajami in antenami, ki za stvar sploh niso prilagojene.

Sem pa malo biased, ker sem radioamater in tam gre po principu da najprej naredimo vse kar se da na izboljsanju sprejema, sele nato pa se povecuje moc.

To. Naši muxi imajo razpise tako napisane, da večji oddajniki več kot s 5kW ne morejo oddajat. Pri vsakem razpisu so ti oddajniki našteti. Jaz pravim, naj se te moči izkoristijo, je še vedno "ceneje za oddajat" kot razni trenutni 30kW oddajniki za EN program. Sem pa še vedno mnenja in ga bom zagovarjal (pa vrjamem, da nisem edini), da je treba postavit precej več oddajnih lokacij. AC križ bi moral bit pokrit v nulo, ne glede na kakovost sprejemnika. Pa to sploh ni težko izvest. Že zdaj je glede na število oddajnikov dokaj dobro pokrito, kakih 5 dodatnih lokacij bi pa rešilo ves problem.
To z antenami je pa vse jasno, samo kaj, ko pa "grdo izgleda" na strehi in zato raje skrivamo antene pod pleh. Potem pa jok, zakaj nič ne lovi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

Spc ::

gb39 je izjavil:

DVB-T tak nihče ne gleda, še manj pa DVB-S, tako da bi ga lahko zaradi mene že včeraj izklopili.

Če izklopiš DVB-S / S2 izklopiš tudi vso preostalo TV, saj tisto kaj ti gledaš na IPTV / DVB-C itd pride iz uplinkov iz DVB-S2 satelita.

Prenosi v živo, tekme itd itd se vse dela preko DVB-S2 in samo DVB-S2. IP tukaj ne igra vloge za velike igralce kot je to EBU/BBC itd.
EBU se zelo boji DDoS napadov na IP omrežja zato vedno delajo preko DVB-S2 ali Hypermuxa na 10°E z novelsat-om.

Po domače:
Vse kaj gledaš na tv v živo ali posnetek nekega koncerta itd, je prišlo iz DVB-S2 / Novelsat-a.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

starfotr ::

Mikrovalovne zveze zagotavljajo distribucijski signal za RA in TV prizemno omrežje. Slovenski programi se za potrebe distribucije preko IPTV/CATV omrežij dostavljajo preko optičnih vodov do operaterjev.

Medtem ko tuji programi prihajajo preko satelita v ta omrežja.

mtosev ::

Do kdaj pa bomo še oddajali FM signal?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gb39 ::

mtosev je izjavil:

Do kdaj pa bomo še oddajali FM signal?

Ni še dorečenega datuma za izklop FMa

Juneau ::

gb39 je izjavil:

mtosev je izjavil:

Do kdaj pa bomo še oddajali FM signal?

Ni še dorečenega datuma za izklop FMa


Je že bil določen. 20.2.2022.

starfotr ::

Mogoče bi lahko pa danes ob 12:12. Šment, zamudili smo.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Mogoče bi lahko pa danes ob 12:12. Šment, zamudili smo.


Bog ne daj, da ugasnejo FM. Potem tvoje življenje ne bi imelo več smisla. :)) FM je Sveti gral. :D

starfotr ::

FM je lajf. Poleg DAB+ seveda.

garfield1 ::

Toti MS po novem v R2W.

gb39 ::

garfield1 je izjavil:

Toti MS po novem v R2W.

No to je logično...

gb39 ::

duh1 ::

Se pravi imajo Toti Maxi, Antena in Bob še vedno nacionalno pravico. Ob zagonu novih nacionalnih muxov R4 in R5 bodo potem te programe prestavili tja, kar pomeni sprostitev kapacitet v R2E in R2W (za Radio Capris sem prebral, da so kandidirali za R1, tako da imajo tudi oni interes oddajati nacionalno). V R2E potem lahko dajo kakšnega od Radio Slovenske gorice, MARŠ, Pohorje, Prlek, Rock Maribor (če lahko oddaja Aktual Kum v R2E...)... V R2W pa nove postaje iz zahodnega dela.
Pri Toti Maxi predvidevam, da bodo nacionalno oddajali "original" mariborski program Toti radio.

Me pa zanima, kakšen je indoor sprejem DAB+ muxov v Grosuplju in Kočevju. Radio Zeleni val in Univox bi najbolj spadala v kater mux?
Še vedno mi ni jasno, da R2E ne oddaja tudi (vsaj) s Kuma.

Pa tudi glede R3 vse delajo tako počasi, da še polž dobi živčni zlom. 2/3 praznega muxa, razpisa pa že več kot 1 leto nobenega.

Andrejv ::

duh1 je izjavil:

Se pravi imajo Toti Maxi, Antena in Bob še vedno nacionalno pravico. Ob zagonu novih nacionalnih muxov R4 in R5 bodo potem te programe prestavili tja, kar pomeni sprostitev kapacitet v R2E in R2W (za Radio Capris sem prebral, da so kandidirali za R1, tako da imajo tudi oni interes oddajati nacionalno). V R2E potem lahko dajo kakšnega od Radio Slovenske gorice, MARŠ, Pohorje, Prlek, Rock Maribor (če lahko oddaja Aktual Kum v R2E...)... V R2W pa nove postaje iz zahodnega dela.
Pri Toti Maxi predvidevam, da bodo nacionalno oddajali "original" mariborski program Toti radio.

Me pa zanima, kakšen je indoor sprejem DAB+ muxov v Grosuplju in Kočevju. Radio Zeleni val in Univox bi najbolj spadala v kater mux?
Še vedno mi ni jasno, da R2E ne oddaja tudi (vsaj) s Kuma.

Pa tudi glede R3 vse delajo tako počasi, da še polž dobi živčni zlom. 2/3 praznega muxa, razpisa pa že več kot 1 leto nobenega.



Kje ste bili včeraj, ko smo o vsem tem govorili na Akosu? Svoje smo povedali izdajatelji, bili so z Oddajnikov in zvez in seveda vsi iz Akosa. Vse to kar tu premlevate, bi lahko zvedeli. Bil je prisoten vsaj eden, ki so ga te zadeve zanimale in je postavljal zanimiva vprašanja (o parametrih in npr. o pop up radijih.)

Pa Funa je povedal, da bo npr. dovoljenje za R4 na Nanosu 20 kW ERP-ja. RTV seveda ni rekel, ali bodo potem oddajali s tako močjo. :) Elektrika je draga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Andrejv ()

duh1 ::

Andrejv je izjavil:

Vse to kar tu premlevate, bi lahko zvedeli.


A bo kakšen konkretnejši zapisnik včerajšnega posveta? Bi bilo zanimivo prebrati kaj več kot tisti upload dokument od AKOS-a.

gb39 ::

Andrejv je izjavil:

Pa Funa je povedal, da bo npr. dovoljenje za R4 na Nanosu 20 kW ERP-ja. RTV seveda ni rekel, ali bodo potem oddajali s tako močjo. :) Elektrika je draga.

A to so se že kar odločili, da bo RTV operater? So mogoče povedali, kakšna bi bila minimalna moč oddajanja?

OK.d ::

duh1 je izjavil:

Andrejv je izjavil:

Vse to kar tu premlevate, bi lahko zvedeli.


A bo kakšen konkretnejši zapisnik včerajšnega posveta? Bi bilo zanimivo prebrati kaj več kot tisti upload dokument od AKOS-a.

Lahko bi bilo tudi v obliki audio zapisa.
LPOK.d
««
61 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354588 (3010) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386220 (2615) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411074 (6721) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328514 (24606) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612081 (10438) Scorpia

Več podobnih tem