» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
51 / 71
»»

starfotr ::

Pa ti veš, da je Slovenija res majhna po površini in da je neumnost drobiti in deliti na toliko delov.

Še to, da imamo sedaj 4 različne dele - R1, 2x R2 in R3 je preveč.

gb39 ::

Kje imamo 4 različne dela? Imamo 2 nacionalna mux-a, od tega je en razdeljen na 2 dela, in en lokalni mux. Tako kot je R2 razdeljen na 2 dela bi bil lahko tudi na 5 delov, tako kot sem napisal. In, za moje pojme, bi bila to precej bolj logična in razumljiva razdelitev kot pa trenutna R2E in R2W. Predvsem za lokalne radijske postaje bi bilo to zelo mamljivo, ker dvomim, da je v interesu Radiu Krka oddajat v Slovenj Gradcu ali Koroškemu radiu v Novem mestu. S tem pa se tudi pridobi število potencialnih programov. Ravno zaradi tega, ker tisti, ki sedaj nekje oddajajo, pa drugače ne bi, zavzemajo prostor tistemu, ki ima morda željo tam oddajat. Pa s tem bi avtomatično pridobili več oddajnikov, ker bi bila potreba po njih, da se vse mux-e zagotovi približno enako. Zdaj imamo pa R2W, ki poriva primorsko in obalo, potem vmes tema, tam nekje pri Vrhniki pa spet začne lovit. Ker to se je nekomu na AKOS-u zdela vrhunska ideja. Že če bi posnemali ureditev iz DVB-T bi bilo boljše kot nič.

Juneau ::

Tako kot je zdaj je v redu. Mene le žalosti, da so oddajne moči v W in ne kW.
Avstrijci s 10 kW oddajniki, mi pa s 600 W.

starfotr ::

Ali se je kdo kaj ukvarjal z zamiki med FM in DAB+?

Kolikor sem sam izmeril "na peš" je nekje 2-3 sekunde.

Juneau ::

To je povsem normalno. Enako je npr. pri satelitski TV. Mislim, da je tam zamik 4-5 sekund.

starfotr ::

Vem, da je normalno. Zanima me, če si je kdo vzel več časa in primerjal več postaj, z malo boljšo opremo in podobno.

duh1 ::

duh1 je izjavil:

Radio 1 Slovenske se bo kot kaže preimenoval v Radio 1 slovenski hiti.

Z današnjim dnem je 1 Slovenske postal Radio 1 SLO HITI. Logo je še vedno 1 Slovenske, prav tako jingli.

duh1 ::

starfotr je izjavil:

Vem, da je normalno. Zanima me, če si je kdo vzel več časa in primerjal več postaj, z malo boljšo opremo in podobno.

Sem popolnoma amatersko malo primerjal - "na uč".
Antena in Bob cca. 5 sekund zamika
Ekspres cca. 3 sekunde zamika
City na oko malo manj kot 3 sekunde
PRVI cca 2 sekundi

OK.d ::

Manjši bitrate večji zamik.
LPOK.d

starfotr ::

Ne vem, če je zamik pogojen z bitratom.

starfotr ::

Mal sm si bruhnu v usta.

To je ko ploskanje v Severni Koreji.

duh1 ::

OK.d je izjavil:

Manjši bitrate večji zamik.

Bitrate ne igra vloge. Ko je Salomon še oddajal v R3, je bil zamik glede na FM če se prav spomnim skoraj 30 sekund. Na DAB-u je zaostajal še za internetnim streamom. :))

Juneau ::

Ali kdo ve zakaj imajo te antene na Plešivcu? V levem kotu slike.

Karen ::

Malo cez slo mejo na hr bi rad malo vec dab programov ujel, tista serijska antena oz meter kabelcka pa slabo lovi na tunerju. Ima kdo kak predlog kaksna notranja antena bi bila primerna, pa da ne stane premozenja? Vnaprej hvala za predloge.

Juneau ::

Karen je izjavil:

Malo cez slo mejo na hr bi rad malo vec dab programov ujel, tista serijska antena oz meter kabelcka pa slabo lovi na tunerju. Ima kdo kak predlog kaksna notranja antena bi bila primerna, pa da ne stane premozenja? Vnaprej hvala za predloge.


Ne vzame veliko prostora.
https://www.iskra.si/sl/Radijske-antene...

ali pa

https://www.iskra.si/sl/Radijske-antene...

Sicer so mišljene kot zunanje, lahko se jih pa komot postavi nekam v kot, če je le možno. Ali pa celo z malo spretnosti pritrdi na steno. Če vam le ni moteče.

duh1 ::

Spletna stran je že online https://totiradio.si/

Prisotni bodo tudi v DAB+ R2E, saj bo Radio Maxi postal del Totega Radia.

Juneau ::

duh1 je izjavil:

Spletna stran je že online https://totiradio.si/

Prisotni bodo tudi v DAB+ R2E, saj bo Radio Maxi postal del Totega Radia.


Še en dodatni Odlazkov propagandni radio. :P
Upam, da ne bo čez čas imel še "lokalnih" različic. >:D

Toti Radio Pobrežje
Toti Radio Tabor
Toti Radio Pesnica
Toti Radio Radvanje ... >:D:D

gb39 ::

A je komu jasno, kaj je fora totega radia? Od kje potreba po totem Maxiju? Meni je tole že vse skupaj malo smešno. Od tega, da bi dobili Best MB do nekega novega totega. Te frekvence se selijo bolj kot mačka seli mlade.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

A je komu jasno, kaj je fora totega radia? Od kje potreba po totem Maxiju? Meni je tole že vse skupaj malo smešno. Od tega, da bi dobili Best MB do nekega novega totega. Te frekvence se selijo bolj kot mačka seli mlade.


Odlazek si zaželi, AKOS mu brez pomisleka ugodi.
Po gostilniško združujejo in prestavljajo RA postaje po MUX-ih.
Fora tega Totega radia je, da bo še en Odlazkov propagandni zvočnik več na sceni. Dodane vrednosti pa tak nima noben Odlazkov radio. Poslušaš enega in točno veš kaj predvajajo in lažejo na preostalih njegovih 15 RA postajah. :P

OK.d ::

Monopola tu sploh ne vidim:P
LPOK.d

Juneau ::

OK.d je izjavil:

Monopola tu sploh ne vidim:P


:D:D>:D

Trenutno sta v Sloveniji poslušljiva le Radio Ognjišče in večino časa Radio SLO 1.
Val 202 in Odlazkova RA trobila (Radio 1, Radio Aktual...) vsak dan bolj vleče na skrajno levo. :P

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Trenutno sta v Sloveniji poslušljiva le Radio Ognjišče in večino časa Radio SLO 1.
Val 202 in Odlazkova RA trobila (Radio 1, Radio Aktual...) vsak dan bolj vleče na skrajno levo. :P

Ognjišče je poslušljiv? Hja, kakor za koga. Za mene ni. Prav tako noben od RTV programov.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Juneau je izjavil:

Trenutno sta v Sloveniji poslušljiva le Radio Ognjišče in večino časa Radio SLO 1.
Val 202 in Odlazkova RA trobila (Radio 1, Radio Aktual...) vsak dan bolj vleče na skrajno levo. :P

Ognjišče je poslušljiv? Hja, kakor za koga. Za mene ni. Prav tako noben od RTV programov.


Ognjišče poslušljiv v smislu, da ne omenjajo vsake 3 minute Janše, Goloba ali izkoriščajo nedavnih poplav za politično propagando. Tudi glasbeni izbor je soliden. Pri novicah so pa dokaj uravnoteženi.
Na RA SLO 1 se pa občasno najde kak zanimiv pogovor (gost).

vinkop ::

Jaz kar Salomonca pa Anteno poslušam.

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Ognjišče poslušljiv v smislu, da ne omenjajo vsake 3 minute Janše, Goloba ali izkoriščajo nedavnih poplav za politično propagando. Tudi glasbeni izbor je soliden. Pri novicah so pa dokaj uravnoteženi.
Na RA SLO 1 se pa občasno najde kak zanimiv pogovor (gost).

Dobro potem lahko tudi par Media24/Infonet Media programov damo v to kategorijo. No, ubistvu vse, ker se poleg novic neke politike ne omenja. Razen Radio 1 mogoče, pa še to odvisno od dneva. Pa tudi nisem opazil kje in na kakšen način so izkoriščali poplave za politično propagando. Glasbeni izbor je pa tak odvisen od človeka do človeka.
Tiste oddaje na Prvem pa raje kar na njihovi spletni strani poiščem.

duh1 ::

https://e-maribor.si/bo-maribor-spet-os...

V glavnem, nekatere postaje oddajajo na NOVIH "DUB" frekvencah. 8-O A kej ne vemo? 8-)

Če zanemarimo, da je članek napisal nek nerazgledan polpismen človek, je članek napisan zelo pro-FM,
DAB ni niti omenjen (DUB ni DAB :D). Na koncu pa zmaga, da je Pohorje poslušan LE preko radijskih FM valov. :))

Scorpy84 ::

Kaj pa je drugega pricakovati od teh medijev, ki iz drame naredijo skandal. Tudi ce je treba, bojo pisali, ma se mi ne da. Ne podpiram odlazka in njemu podobnimi, so pa njegovi in drugi mediji bolj prebavljivi, kot nasprotnikovi, ki za svoje delovanje ves cas zbirajo donacije.

duh1 ::

Članek je napisan v smeri, kot njim paše.
Članek bi bil lahko (pa namensko ni) napisan v smeri:
"Že nekaj let je v Sloveniji poleg FM v uporabi tudi digitalno omrežje DAB+, kjer je kvaliteta zvoka boljša (OK o kvaliteti zvoka nekaterih postaj bi se dalo debatirati). V Mariboru, kot tudi v celotni vzhodni polovici Slovenije se lahko prek DAB+ omrežja posluša 2 postaji, ki vrtita izključno slovensko glasbo, Radio Veseljak v omrežju R1 (slišen po celotni Sloveniji) ter Radio Velenje v omrežju R2 vzhod."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duh1 ()

starfotr ::

Cveto ::

starfotr je izjavil:

Ali se je kdo kaj ukvarjal z zamiki med FM in DAB+?

Kolikor sem sam izmeril "na peš" je nekje 2-3 sekunde.


Ne vem, kako ima to narejeno Ford (Sync 3), a zamika ni. Ko prideš na obnočje, kjer DAB ne lovi, ti samo ob imenu postaje napiše FM, brez kakega preskoka (sliši se edino aprememba v kvaliteti).

ales74 ::

stream v živo

https://radio.si/Toti

saj bo Radio Maxi postal del Totega Radia.


Maxi bo pol imel isti program kot Toti MB?

vinkop ::

je kdo tukaj, ki lahko posreduje naprej na radio Salomon, zakaj so v DAB+ ukinili prikazovanje naziv izvajalca in skladbe na displayu ??? Na ostalih postajah deluje normalno.

gb39 ::

duh1 je izjavil:

https://e-maribor.si/bo-maribor-spet-os...

V glavnem, nekatere postaje oddajajo na NOVIH "DUB" frekvencah. 8-O A kej ne vemo? 8-)

Če zanemarimo, da je članek napisal nek nerazgledan polpismen človek, je članek napisan zelo pro-FM,
DAB ni niti omenjen (DUB ni DAB :D). Na koncu pa zmaga, da je Pohorje poslušan LE preko radijskih FM valov. :))

Sj je jasno, da jim gre v nos ta dab, pod prejšnjo vlado se ni premaknilo nič.

Cveto je izjavil:

starfotr je izjavil:

Ali se je kdo kaj ukvarjal z zamiki med FM in DAB+?

Kolikor sem sam izmeril "na peš" je nekje 2-3 sekunde.


Ne vem, kako ima to narejeno Ford (Sync 3), a zamika ni. Ko prideš na obnočje, kjer DAB ne lovi, ti samo ob imenu postaje napiše FM, brez kakega preskoka (sliši se edino aprememba v kvaliteti).

Isto ima vw, FM predvaja z zamikom, tako da je sinhronizirano z DABom. Tako da ko preklaplja poslušalec "ne opazi" preklopa.

vinkop je izjavil:

je kdo tukaj, ki lahko posreduje naprej na radio Salomon, zakaj so v DAB+ ukinili prikazovanje naziv izvajalca in skladbe na displayu ??? Na ostalih postajah deluje normalno.

Šparajo z bitrati, že tako jih majo bogih 24kbps, če bodo pa še besedila pošiljali bo pa še slabša kakovost zvoka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

gb39 ::

Mal poslušam Toti radio in slišim oglas, da se ga lahko posluša na dabu. Pa razmišljam, kako je to možno, potem se pa spomnim, da bo Maxi po novem del totega radia. Če sem se zadnjič spraševal, čemu združitev totega in Maxija, mi je zdaj jasno.

garfield1 ::

A je City znižal bitrate na 40kbps in R1-80ta dvignil na 72kbps? A je samo napaka na digitalbroadcasting.org?

Juneau ::

garfield1 je izjavil:

A je City znižal bitrate na 40kbps in R1-80ta dvignil na 72kbps? A je samo napaka na digitalbroadcasting.org?


DAB+ radio v Sloveniji je katastrofa. Po vsaki čik pavzi spreminjajo parametre oddajanja, RA postaje oddajajo brez, da bi bile izbrane na javnem razpisu, premika se jih iz enega MUX-a v drugega spet brez javnega razpisa.

S takim pristopom DAB+ še 50 let ne bo zaživel in priljubljen v Sloveniji.

starfotr ::

Isto ima vw, FM predvaja z zamikom, tako da je sinhronizirano z DABom. Tako da ko preklaplja poslušalec "ne opazi" preklopa.


Imel sem najet nov kombi in je bil zamik pri preklopu. Ravno pri te znamki.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Isto ima vw, FM predvaja z zamikom, tako da je sinhronizirano z DABom. Tako da ko preklaplja poslušalec "ne opazi" preklopa.


Imel sem najet nov kombi in je bil zamik pri preklopu. Ravno pri te znamki.

Zanimivo, naš tiguan 2018 letnik nima zamika med preklapljanjem. Me pa moti zelo slab sprejem.

duh1 ::

vinkop je izjavil:

je kdo tukaj, ki lahko posreduje naprej na radio Salomon, zakaj so v DAB+ ukinili prikazovanje naziv izvajalca in skladbe na displayu ??? Na ostalih postajah deluje normalno.
Sem preveril in Salomon prikazuje izvajalce in skladbe.

garfield1 je izjavil:

A je City znižal bitrate na 40kbps in R1-80ta dvignil na 72kbps? A je samo napaka na digitalbroadcasting.org?

Ne ni napaka. Izgleda, da sta City in Radio 1 80-a "zamenjala" CU-je.

garfield1 ::

Preveril ravnokar. Salomon tudi meni prikazuje vse normalno.

Preveril ravnokar tudi za City in R1-80ta. Zamenjala sta CU.

vinkop ::

garfield1 je izjavil:

Preveril ravnokar. Salomon tudi meni prikazuje vse normalno.

Preveril ravnokar tudi za City in R1-80ta. Zamenjala sta CU.

med 16:00 in 18:30 uro je res delalo, sedaj pa spet ne. Je pa zvok danes precej boljši kot ponavadi. Ima kdo podatek ali je res boljši kot še recimo pred tremi dnevi ??? Ali pa je samo preblisk v mojem avtoradiu....

Djuro ::

Ma ne vem, meni je že Rock radio, ki ima 80 kbit/s težko poslušljiv. Nezračen zvok, kot da bi med zvočnikom in mano bila zavesa, manjka 'prostor'. Razen če je izvor glasbe mp3 ... Vse kar ne nižje pa ni poslušljivo. Pa zanemarimo vsebinsko kvaliteto radijskih postaj :-)

Scorpy84 ::

Rock radio ima dober zvok, s tem, da ze oni stare komade "opilijo", da se bobni in bass kitara boljse slisita. Se boljse kot ce na poslusam yt music kaksno remastered verzijo.

starfotr ::

Dobro izhodišče za branje je tole.
Loudness war @ Wikipedia

Scorpy84 ::

Vse to ze vem in tudi tocno vem kaj pocnejo radijske postaje, saj imam zvocni procesor v avtu in lahko vidim grafe.

Juneau ::

Poporodne težave DAB+ radia v Sloveniji. Čeprav bo 20.septembra že 7 let od začetka oddajanja. :):D
Se še učijo. :D>:D

Juneau ::

V teh 7 letih so tudi razvejali mrežo oddajnikov. Ne boste verjeli.Kar 14 so jih zagnali. >:D
Če odmislimo, da skoraj pol Slovenije ne sprejema ali pa sprejema slab DAB+ signal, je to dober znak. >:D Kakšni so načrti za prihodnost? V naslednjih 15 letih zagnati še dva 300 W DAB+ oddajnika, da bodo pokrili še dodatnih 5 % ozemlja. >:D

gb39 ::

Juneau je izjavil:

V teh 7 letih so tudi razvejali mrežo oddajnikov. Ne boste verjeli.Kar 14 so jih zagnali. >:D
Če odmislimo, da skoraj pol Slovenije ne sprejema ali pa sprejema slab DAB+ signal, je to dober znak. >:D Kakšni so načrti za prihodnost? V naslednjih 15 letih zagnati še dva 300 W DAB+ oddajnika, da bodo pokrili še dodatnih 5 % ozemlja. >:D

Ej, v R1 so jih vsaj dodali, na R2 so pa očitno pozabili

duh1 ::

Radio City in Radio 1 80-a imata CU spet po starem. Včeraj so se malo igrali. :D

garfield1 ::

Je pa Val 202 spustil bitrate iz 136kbps na 128kbps. Prostih je zdaj 6 CU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: garfield1 ()
««
51 / 71
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
355694 (4116) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386571 (2966) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411999 (7646) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7329949 (26041) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612737 (11094) Scorpia

Več podobnih tem