» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
17 / 64
»»

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Ja. Samo potem bi jih imeli manj kot 10 postaj na en mux.

Mi reveži pa še 2 ali 3 muxev z nacionalno pokritostjo nismo sposobni narediti. Da ne omenjam regionalnih.


Če bi jih bilo 10 v enem muxu, s kvalitetnim zvokom, bi blo čist v redu.

Kolikor sem seznanjen, je za vstop v muxe veliko povpraševanje oz. želja. Tu je pa spet AKOS, ki se vleče kot megla. Kmalu bo minilo že 1 leto, ko sta startala R2 vzhod in zahod. V Muxu le po 2 RA postaji. Enako je z muxom R3. Le Salomon oddaja.

mtosev ::

Se spomnim, da sem eni starejši gospi reko o dvbju pa pravi, da je fm čisto dovolj in da ona to ne rabi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

starfotr ::

Vprašaj jo še o 5G, 3. razvojni osi, 2. blok NEK in 2. tiru.

Pa seveda 2. in 3. pokojninski steber ipd.

mtosev ::

Za 5G pravi, da je zelo škodljiv za človeštvo, na referendumu za drugi tir je glasovala proti, če se prav spominjam.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Juneau ::

Radio Maxi zapustil mux R1? Že dva dni tišina.

Furbo ::

Lahko je govoriti, kako komercialne radio postaje varčujejo in se jim jebe za poslušalce, medtem ko državna jetika od programa prisilno vleče denar od folka in se spet spreminja v partijsko trobilo. :))
Pač, s polno ritjo je komot srat.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

dunda ::

dunda je izjavil:

Ko je ravno omenjena Avstrija - v soboto sem se prvič peljal po Avstriji (okolica Celovca) z avtom, ki ima DAB+ radio. In glej zlomka, le en komplet programov se je prikazal.
Presenečeno nisem opazil recimo Ö3, ki je verjetno najbolj poslušana ORF postaja. Pokazal se mi je zgolj tale seznam.
Sem kaj zgrešil? Priznam, da nisem ravno veliko na radiu, čeprav je DAB precej bolje poslušati kot običajen FM.
DAB se bo počasi sigurno prijel, saj bodo za to poskrbeli zakonski prijemi. Bo pa vse več tudi spletnega poslušanja, ki pa ima (razumljivo) tudi nekaj minusov.


Mogoče ponavljam zgornje vprašanje. Ali tudi drugi nimate ORFovih radijskih programov na DABu? Človek bi skoraj pričakoval ...
https://www.kacnje.eu

Juneau ::

dunda je izjavil:

dunda je izjavil:

Ko je ravno omenjena Avstrija - v soboto sem se prvič peljal po Avstriji (okolica Celovca) z avtom, ki ima DAB+ radio. In glej zlomka, le en komplet programov se je prikazal.
Presenečeno nisem opazil recimo Ö3, ki je verjetno najbolj poslušana ORF postaja. Pokazal se mi je zgolj tale seznam.
Sem kaj zgrešil? Priznam, da nisem ravno veliko na radiu, čeprav je DAB precej bolje poslušati kot običajen FM.
DAB se bo počasi sigurno prijel, saj bodo za to poskrbeli zakonski prijemi. Bo pa vse več tudi spletnega poslušanja, ki pa ima (razumljivo) tudi nekaj minusov.


Mogoče ponavljam zgornje vprašanje. Ali tudi drugi nimate ORFovih radijskih programov na DABu? Človek bi skoraj pričakoval ...


Ni ORF-ovih RA programov v avstrijskem MUX-u!
Le komercialni. https://dabplus.at/programme/

dunda ::

Tnx. Saj to me je čudilo. Ker ORF je dokaj napreden, pa še Ö3 je zelo poslušan v Avstriji.
Pa bi pričakoval, da so na DABu.
https://www.kacnje.eu

Juneau ::

dunda je izjavil:

Tnx. Saj to me je čudilo. Ker ORF je dokaj napreden, pa še Ö3 je zelo poslušan v Avstriji.
Pa bi pričakoval, da so na DABu.


Tako se je vodstvo ORF zaenkrat odločilo, ker jim politika ne dovoli dodatnih tematskih kanalov. Pa kuhajo mulo, povedano po domače.
https://www.teltarif.de/orf-dab-plus-ra...

Frgazor ::

Furbo je izjavil:


Po drugi strani pa recimo pred dab jaz doma nisem dobil nič razen obupnih državnih programov in ognjišča, vse ostalo je škripalo.
Tako da je pester izbor postaj brez škripanja super upgrejd.


No meni doma dab ne lovi absolutno popolnoma nič. Pa ne živim ravno v težki vukojebini. Sem nabavil točno tisti lidlov radio, ki je omenjen zgoraj. Zdaj je na vikendu kjer ob lepem vremenu včasih dab dela brez prekinitev. Še dobro pa, da je fm za backup, ko dab prekinja.

Furbo je izjavil:


Opevani internetni radio mi pa na poti do bližnjega mesta 2x izgubi signal, kljub zatrjevanju telekoma, da je signal oh in sploh.


Nimam težav. Res se pa večinoma vozim po avtocesti. Signal sem izgubljal edino na hrvaškem po tunelih. Kar tudi preživim, če lahko v ostalem času poslušam slovenski radio.

Juneau ::

@Frgazor

Ja, ponekod so še težave pri sprejemu v notranjih prostorih, predvsem malo dlje od oddajnika. Tudi to bo izboljšano, ko bodo oddajniki delovali na polno. (5 kW)

Juneau ::

Trenutno z močjo 5 kW oddajata le Pohorje in Nanos.

pumaxx ::

ORF-a ni v DAB-u.

starfotr ::

Furbo je izjavil:

Lahko je govoriti, kako komercialne radio postaje varčujejo in se jim jebe za poslušalce, medtem ko državna jetika od programa prisilno vleče denar od folka in se spet spreminja v partijsko trobilo. :))
Pač, s polno ritjo je komot srat.


3,77 eur je RTV prispevek za RA. Malo, kolikor nudijo. Oz. če primerjam to s TV.

dunda ::

Juneau je izjavil:

dunda je izjavil:

Tnx. Saj to me je čudilo. Ker ORF je dokaj napreden, pa še Ö3 je zelo poslušan v Avstriji.
Pa bi pričakoval, da so na DABu.


Tako se je vodstvo ORF zaenkrat odločilo, ker jim politika ne dovoli dodatnih tematskih kanalov. Pa kuhajo mulo, povedano po domače.
https://www.teltarif.de/orf-dab-plus-ra...


Hvala. Zanimivo. Priznam, da je prav presenetilo.
"Der Öster­rei­chi­sche Rund­funk (ORF) ist ein großer Skep­tiker beim Digi­tal­radio DAB+ in Öster­reich und sieht in der Tech­nologie keinen Mehr­wert."
https://www.kacnje.eu

bf4ed ::

Res zanimivo, je mene tudi presenetilo. Zdaj vem zakaj ni DAB v Österreichu. Ma barem val202 lovi sem.

MrStein ::

V Avstriji imajo kar nekaj DAB postaj. Se lovijo tudi čez mejo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dunda ::

Ja, nekaj jih je (na zgornji povezavi). Ampak tistih najbolj poslušanih in relevantnih pa ni. To me je presenetilo.
https://www.kacnje.eu

bf4ed ::

In pokritost skoraj da je ni. V Grazu par postaj, 3km ven nič, in do Klagenfurta na AC nič.

Enostavno nočejo.

mat xxl ::

Ja, sem vam že povedal, da DAB je sranje, internet radijo, je nekaj povsem drugega, tudi po cestah večinoma je povsod signal !!!

matobeli ::

Ne klamfaj no...

Juneau ::

bf4ed je izjavil:

In pokritost skoraj da je ni. V Grazu par postaj, 3km ven nič, in do Klagenfurta na AC nič.

Enostavno nočejo.


No, no, no. Točno 16 RA postaj je. Če lahko poslušaš 1, jih lahko poslušaš vseh 16, ker so vse na isti frekvenci in z enakim zaščitnim razmerjem. Oddajnik GRAZ 1-SCHOECKL kar dobro pokriva avstrijsko Štajersko. Za avstrijsko Koroško sta pa oddajnika KLAGENFURT 1-DOBRATSCH/VILL.ALPE in WOLFSBERG 1-KORALPE.

bf4ed ::

No res da nisem nonstop iskal na poti. Samo ko pridem iz Graza ven enostavno se zgubi signal. Do wolfsberga potem nič, par km pa spet nič...Ko bom na AC pri Klagenfurtu probam.

Če ni AC pokrita nima smisla.

d4vid ::

No, ko tako hvalite internet radio: kako zrihtat na Bluetooth avtoradiu (Pioneer MVH-A200V), s telefonom iphone xr, da se mi samodejno začne predvajat določena radijska postaja, in da imam potem izbiro postaj prek radia, da ni treba odklepat telefona vsakič, ko hočem postajo menjat?
Ali pa, če menjam radio, kakšnega izbrat, da ni treba priklapljat kabla (carplay recimo), ampak da take stvari kot je internet radio, dela brezžično?

Scorpy84 ::

d4vid je izjavil:

No, ko tako hvalite internet radio: kako zrihtat na Bluetooth avtoradiu (Pioneer MVH-A200V), s telefonom iphone xr, da se mi samodejno začne predvajat določena radijska postaja, in da imam potem izbiro postaj prek radia, da ni treba odklepat telefona vsakič, ko hočem postajo menjat?
Ali pa, če menjam radio, kakšnega izbrat, da ni treba priklapljat kabla (carplay recimo), ampak da take stvari kot je internet radio, dela brezžično?


Ko bojo v aplikacijah za telefone, npr. Tunein, ustavili gumbe play/next/back/itn., kot ga imajo predvajalniki za glasbo/filme, bo tudi delalo saltanje prek bluetootha. Nisi edini s tem problemom.
Lahko si v vlc naredis listo radijskih postaj, tam ti bo vse omenjeno delalo.

d4vid ::

Imam playlisto narejeno, uvoženo v VLC, pa mi liste na radiu ne pokaže...

Pravtako iphone začne predvajat iz zadnje aplikacije, ki sem jo uporabljal, se ga nekak ne da sforsirat, da bi štartal direktno VLC.

Nazz ::

matobeli je izjavil:

Ne klamfaj no...

Se strinjam z njim. FM "poslušam" samo še pri lokalni vožnji. Čim grem kam dlje poslušam spotify. Doma isto, vsi radii so leteli stran, za glasbo je spotify na feršterkerijo. Kaj ti koristi DAB sprejemnik, če na radiu še vedno vrtjo 30 istih glasbenih poden komadov.

Zaradi mene lahko v tem trenutku ugasnejo FM in DAB hkrati.

mtosev ::

A ne posluša večina ljudi radio, ker gor imajo novice, glasbo in še kaj? Val 202 je kr popularna postaja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

d4vid je izjavil:


Ali pa, če menjam radio, kakšnega izbrat, da ni treba priklapljat kabla (carplay recimo), ampak da take stvari kot je internet radio, dela brezžično?

Mogoče sem narobe razumel kar si napisal, ampak Carplay deluje brezžično.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matobeli ::

Nazz je izjavil:

če na radiu še vedno vrtjo 30 istih glasbenih poden komadov.


Definitivno poiskusi drugo radijsko postajo.

d4vid ::

MrStein je izjavil:

d4vid je izjavil:


Ali pa, če menjam radio, kakšnega izbrat, da ni treba priklapljat kabla (carplay recimo), ampak da take stvari kot je internet radio, dela brezžično?

Mogoče sem narobe razumel kar si napisal, ampak Carplay deluje brezžično.


Prej Huawei P30, sedaj iphone XR. Na VW T-Roc l. 2020, dela Android Auto in Carplay samo preko kabla...

MrStein ::

Možno, to je "novejši" feature.
Potem mogoče kaki radio, ki to podpira?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Juneau ::

mtosev je izjavil:

A ne posluša večina ljudi radio, ker gor imajo novice, glasbo in še kaj? Val 202 je kr popularna postaja.


Ravno To je namen radia. Novice, pogovorne oddaje, športni prenosi, malo glasbe vmes ... Če kdo hoče non-stop glasbo, si jo prenese na USB ključek in to je to.

Glede internetnega radia. Si lahko mislim, kako zanimivo vam je poslušati kak brazilski, norveški, sudanski ali španski radio. Sploh njihove lokalne novice.

OK.d ::

Trafic information povsem zadostuje, ko si na poti.
Za vse ostalo Spotify poskrbi.
LPOK.d

Frgazor ::

Scorpy84 je izjavil:


Ko bojo v aplikacijah za telefone, npr. Tunein, ustavili gumbe play/next/back/itn., kot ga imajo predvajalniki za glasbo/filme, bo tudi delalo saltanje prek bluetootha. Nisi edini s tem problemom.
Lahko si v vlc naredis listo radijskih postaj, tam ti bo vse omenjeno delalo.


Ravnokar se jezim zaradi tega. Mislim, da ni problem v aplikacijah ampak v telefonih. Prej sem imel pixla in nobenega problema s predvajanjem in upravljanjem prek bluetootha. V avtu sem izbral predvajanje iz medijev in potem bluetooth in potem sem izbral iz katere aplikacije želim predvajat (PowerAmp, TuneIn itd.). Vedno je delalo brezhibno. Enostavno sem pozabil, da je telefon v žepu.

Zdaj imam bedastega kitajca oneplus in nič ne dela. Oz. dela upravljanje prek avta potem, ko najprej iz telefona zaženem predvajanje. Neuporabno.

Nazz ::

matobeli je izjavil:

Definitivno poiskusi drugo radijsko postajo.

Definitvno si ti danes nedeljski, če si iz sporočila razbral, da je to težava.

J.McLane ::

Obstaja Android Auto za telefone, vmesnik tak kot v avtu, lahko nastaviš da se sam zažene samo takrat ko zazna Bluetooth v avtu, tudi ugasne se ko ugasneš avto. Potem imaš IFTTT ali pa Bixby rutines, pa verjetno še cel kup drugih možnosti, kjer isto odločiš kdaj naj se kakšna aplikacija avtomatsko proži.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

matobeli ::

Nazz je izjavil:

matobeli je izjavil:

Definitivno poiskusi drugo radijsko postajo.

Definitvno si ti danes nedeljski, če si iz sporočila razbral, da je to težava.


Kaj pa je težava, če ne:
Kaj ti koristi DAB sprejemnik, če na radiu še vedno vrtjo 30 istih glasbenih poden komadov.


Ker redno poslušam radio vem da se to dogaja zgolj na komercialnih postajah, prvenstveno na skupini postaj ki sk izšle iz Radio 1.

Napiš da ne maraš pogovornih oddaj in da ne želiš glasbe ki ni po tvojem okusu, zato poslušaš rajš spotify, ne pa da FM in DAB suxzzz ker pač suxzzz.

Nazz ::

Veš kaj, tako ti povem; želim si da ostane samo DAB. Potem lahko prekinem še RTV davek za radio.

matobeli ::

Aja, RTV prispevek te peče, no pa si končno povedal.

Juneau ::

Pri AKOS-u še 3 mesece po javnem odpiranju prispelih ponudb niso uspeli izdati ene odločbe za mux R2 vzhod + zahod.

Bravo!

To je zavidanja vredna agencija. Za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

gapi79 ::

Sem na novo registriran, malce sem se želel ozavestiti o nečem, kar sem prebral v časopisu in me je zelooo presenetilo! Po raziskavi, ki jo je opravila Mediana ima DAB+ sprejemnik doma 31% ljudi. Ta cifra me je fascinirala, ker osebno ne poznam nikogar, ki bi imel doma tak sprejemnik, se pa gibljem v krogih, kjer so tehnološko precej napredni :))))

Po prebiranju tega foruma sem dobil potrditev, da očitno večina anketiranih sploh ne ve, na kakšno vprašanje je odgovarjalo, pač pa so prebrali samo "ali imate doma radijski sprejemnik" :) in rezultat je pač tak (toliko o zanesljivosti anket). Je realna ocena, da ima DAB+ doma manj kot 0,5 % ljudi, če sploh?

Kar se pa avtomobilov tiče so moji znanci ali kolegi še vsi na FM. Nekateri sicer DAB+ imajo (sem jih posebej opozoril na to), a so pač navajeni, sploh zaradi kratkih relacij in odsotnosti nekaterih lokalnih postaj na DAB+.

Jaz sem večinoma na DAB+ - kar se pa tiče kvalitete: Radio 1 ima porazen zvok, tudi pada pogosto in to se mi zdi za enega popularnejših slovenskih radiev precej sramotno.

Aston_11 ::

V resnici je čisto vseeno, kakšna tehnologija je spodaj, če dela. Val 202 poslušam na DAB ali pa tudi na FM (odvisno od vozila). Verjetno pa res kakšne stvari ne pokriva povsod, kjer greš, ne dab ne fm.

Irbis ::

V avtu mi je prednost DAB+, da če se pelješ na daljši relaciji, da ti ni treba na novo iskati postaje, ko oddajnik več v dosegu. Če ne padeš v kakšno luknjo, v kateri pač ni signala.

OK.d ::

Za AF verjetno še nisi slišal pri FM radiju?
LPOK.d

Scorpy84 ::

OK.d je izjavil:

Za AF verjetno še nisi slišal pri FM radiju?


Vseeno pa ni primerjave z dab. Se spominjam pred leti, ko sem se poslusal fm, razlika v zvoku med oddajnikih, pa na dolocenih obmocjih je znal saltat na trenutke mocnejsi signal, ki pa je bil zaradi razdalje slabse pokrit med hribi, ampak je presaltal, ker je za trenutek bil mocen signal. Skratka pri nas je bolj neuporaben, na hrvaskem (izjema primorski del) kjer je ravnina, pa je bil uporaben.

Furbo ::

OK.d je izjavil:

Za AF verjetno še nisi slišal pri FM radiju?

Ko bi ga v avto vgrajena jajca znala lepo uporabljati. Le pri enem odličnem Pioneer avtoradiju mi je AF deloval res brezhibno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Juneau ::

Ima kdo kakšne sveže informacije, kaj se dogaja?

OK.d ::

Kaj to?
LPOK.d
««
17 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354301 (2723) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147182 (5934) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328179 (24271) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem