» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
15 / 64
»»

Furbo ::

Mah, tako to je, ko daš nekaj v roke birotatom. Če bi bili oddajniki privat, bi bilo drugače.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Robert ::

Imam Harman Kardon BDS 880 sistem, ki vsebuje FM tuner. Zanima me ali lahko z DAB+ anteno lovim DAB+ radijske postaje ali pa mora biti vgrajen v enoti DAB+ tuner ?

Han ::

Brez DAB+ tunerja ne moreš dekodirat DAB signala...

Juneau ::

Robert je izjavil:

Imam Harman Kardon BDS 880 sistem, ki vsebuje FM tuner. Zanima me ali lahko z DAB+ anteno lovim DAB+ radijske postaje ali pa mora biti vgrajen v enoti DAB+ tuner ?


Moraš imeti vgrajen DAB+ tuner.

Furbo je izjavil:

Mah, tako to je, ko daš nekaj v roke birotatom. Če bi bili oddajniki privat, bi bilo drugače.


Mux-i R2 Vzhod in Zahod ter R3 še kar prazni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Juneau ()

mitko25 ::

Juneau je izjavil:

Robert je izjavil:

Imam Harman Kardon BDS 880 sistem, ki vsebuje FM tuner. Zanima me ali lahko z DAB+ anteno lovim DAB+ radijske postaje ali pa mora biti vgrajen v enoti DAB+ tuner ?


Moraš imeti vgrajen DAB+ tuner.

Furbo je izjavil:

Mah, tako to je, ko daš nekaj v roke birotatom. Če bi bili oddajniki privat, bi bilo drugače.


Mux-i R2 Vzhod in Zahod ter R3 še kar prazni.


Se sploh ve rezultat razpisa?

Juneau ::

Ne. Dvomim, da bo kaj od tega razpisa. Odpiranje prispelih ponudb je bilo že pred mesecem in pol.
:P

fruc900 ::

Tale DAB je še vedno v povojih, imam DAB radio, ampak ne vleče vsepovsod in preklaplja na FM....zaenkrat slabo

OK.d ::

V naših koncih oodajnik Kum so očitno zadnji mesec malo ojačali signal, tako da je nehalo prekinjati medtem ko si se vozil v ulici med hišami.
LPOK.d

d4vid ::

A oddajnik na Kumu ze dela? Ga gledam direktno, zračne razdalje manj kot 5km, pa ne vleče DAB nič oz. zelo slabo (prekinja) tudi zunaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

starfotr ::

OK.d ::

Se posipam s pepelom, ker sem živel v zmoti:8)
No potem so pa ojačali ali Trdinov vrh ali pa Laško, v glavnem sedaj ne prekinja več.
LPOK.d

Juneau ::

fruc900 je izjavil:

Tale DAB je še vedno v povojih, imam DAB radio, ampak ne vleče vsepovsod in preklaplja na FM....zaenkrat slabo


V povojih? Obratuje pa že 5 let?! >:D Očitno se bo zgodilo enako kot s DVB-T. Enim digitalizacija ni intimna opcija. (AKOS)

Scorpy84 ::

Juneau je izjavil:

fruc900 je izjavil:

Tale DAB je še vedno v povojih, imam DAB radio, ampak ne vleče vsepovsod in preklaplja na FM....zaenkrat slabo


V povojih? Obratuje pa že 5 let?! >:D Očitno se bo zgodilo enako kot s DVB-T. Enim digitalizacija ni intimna opcija. (AKOS)


Samo da je ena razlika analogno ne moreš več gledati, edino še na kabelski po bolnišnicah pa še kje. Če pa bo fm ukinjen, alternative ne bo, edino če boš imel vžgan tv za radio, kot do danes starejši počnejo, ker drugega ne znajo, kako priti do omiljene postaje, ki se je prek fm ne da loviti.

d4vid ::

starfotr je izjavil:

https://www.rtvslo.si/oz/oddajniki/dab

Ne.



Pa se mogoče ve, kdaj bo na Kumu?

Juneau ::

d4vid je izjavil:

starfotr je izjavil:

https://www.rtvslo.si/oz/oddajniki/dab

Ne.



Pa se mogoče ve, kdaj bo na Kumu?


Tega nihče ne ve. Že lani bi morali zagnati R1 na Boču, do danes ga še niso. Prav zako je zelo sloabo pokrita zahodna Slovenija z R2. Celo s Krvavca ga še ni možno spremljati.

Kot sem že napisal. Nekdo se zelo trudi, da DAB+ omrežje ne bi zaživelo. FM bi že morali zdavnaj ugasnit, ker je z ekonomskega stališča pregrešno drago oddajanje. Oddajnik na vsakih nekaj kilometrov, pa še vedno je sprejem tako tako.

starfotr ::

FM bo še dolgo z nami. Avti niso opremljeni z DAB+, folk ima doma še vedno pretežno FM sprejemnike. MUXi so v klincu (ni ustrezne kakovosti, ni ustreznega zaščitnega razmerja, ni pokritosti cele države in predorov na AC ...) Ne moremo se iti takih bedarij in ugasnit FM, dokler DAB+ ni zrihtan, kot je treba.

To lahko traja tudi več let ali desetletij.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

FM bo še dolgo z nami. Avti niso opremljeni z DAB+, folk ima doma še vedno pretežno FM sprejemnike.


Če bi gledali le na to, kaj ima kdo doma, bi še danes poslušali AM radio in gledali ČB televizijo. Od časa do časa je pač treba tudi doma kaj posodobit. Tako kot so ljudje kupovali barvne TV, FM radio, bodo pač danes kupili DAB+. Če se jih bo pa še 15, 20 let ujčkalo s FM, normalno da noben ne bo kupil DAB+ radia. Zakaj pa bi? Enostavno treba ugasniti FM, tako kot smo analogno TV!

starfotr ::

Radio se danes v veliki večini posluša v avtu. Danes avtom ni enostavno zamenjat radia, kot včasih. Do nedavnega DAB+ sprejemnik sploh ni bil obvezen. Tako, da bi bilo zelo nesmiselno ugasnit FM, ker bi zajebali veliko večino ljudi.

Če bi to že hoteli narediti, bi to lahko naredili leta 2016. Ne pa da smo 5 let vzporedno furali 2 tehnologiji.

Trenutno imamo aktivne 4 generacije mobilne telefonije. Niti ene še nismo ugasnili. Pa bi bilo smiselno ugasnit vsaj 3G. Vendar spet bi zafrknili kake industrijske modeme, roaming ipd.

Juneau ::

Tudi doma imajo ljudje 24/7 prižgan radio.

Izvirni greh pri DAB+ v Sloveniji je pri AKOS-u, ker je dovolil, da v MUX-u radijske postaje oddajajo v MONO tehniki in kot si že sam napisal s prenizkim zaščitnim razmerjem. Drugi problem pa je, ker ni promocije DAB+ radia. Se spomnite, kako je bilo pri prehodu na DVB-T? Vsa gospodinjstva so dobila letake, DVB-T sprejemniki so bili celo označeni z zeleno nalepko, da so primerni za sprejem DVB-T.

vnetidebater ::

starfotr je izjavil:

Radio se danes v veliki večini posluša v avtu. Danes avtom ni enostavno zamenjat radia, kot včasih. Do nedavnega DAB+ sprejemnik sploh ni bil obvezen. Tako, da bi bilo zelo nesmiselno ugasnit FM, ker bi zajebali veliko večino ljudi.


To je seveda nemogoče saj so se še malo pred obveznim DAB avtoradijem prodajali navadni FM avtoradiji. Teh avtoradijev ni možno enostavno zamenjati, kot si že sam napisal.

Pomojem bomo še kar nekaj desetletij imeli oboje..DAB in FM.

roCkY ::

Saj bodo šli kmalu v tej prepametni EKO totalitaristični EU ICE avti z dekretom v smeti... Da le Nemci zgruntajo kje bodo zadosti accujev dobili, da bo svinjarija tam ostala.

starfotr ::

V bistvu je to isto, kot če bi danes ukinili stacionarni telefon, ker imamo praktično vsi mobilne.

Ali pa ugasnili 2G, 3G in 4G, ter vse frekvence uporabili samo za 5G in xG. Mislim, saj to je plan, vendar ne bo to šlo čez noč.

DVB-T smo uvedli zato, ker smo rabili frekvence analognega oddajanja za mobilno telefonijo (LTE). S praznim frekvenčnim prostorom na FM si nimamo kaj pomagat trenutno.

Poleg tega je tu še nacionalni interes. Treba je Italijane preglasit, ker drugače bodo še bolj navili svoje oddajnike in slišnost njihovih tuti fruti makaronov podaljšali do Madžarske.

ToniT ::

Frekvenčni prostor FM radia ni prazen, nasprotno, je popolnoma zaseden in ni več prostora za nove radijske postaje. LTE dela na popolnoma drugih frekvencah, med drugim tudi na izpraznjenih frekvencah analogne TV.

Okapi ::

Starfotr je rekel, da ni načrta, kako te frekvence uporabit, če ukinemo UKV. Zato se jih ne mudi izpraznit.

Juneau ::

Na AKOSU so zaspali.

mat xxl ::

Se bojim, da DAB+, nikoli ne bo zaživel. Zakaj sedaj mi v avtu brez problemov deluje internetni radio........

d4vid ::

mat xxl je izjavil:

Se bojim, da DAB+, nikoli ne bo zaživel. Zakaj sedaj mi v avtu brez problemov deluje internetni radio........


Kater avto, oz. kater avtoradio?

Furbo ::

Jaz sem tudi že kar nekajkrat lepo poslušal naše radijske postaje med potovanji po EU (prek gsm). Zakaj bi se sploh drkal z avtoradijem, ko pa imamo podatke v EU v paketu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

d4vid ::

Jaz sem prelen, da bi nastavljal vsakic znova internetni radio na telefonu... :))

roCkY ::

Android auto/CarPlay...

matobeli ::

Čist simpel je, DAB+ bo obratoval naslednjih 30+ let, android je pa v 5 letih že praktično stara kišta.

Za vsak dan je radio OK, za tujino in lastne playliste je pa BT povezava z smartphonom in internet radio oziroma lokalna/pretočna glasba.

Juneau ::

mat xxl je izjavil:

Se bojim, da DAB+, nikoli ne bo zaživel. Zakaj sedaj mi v avtu brez problemov deluje internetni radio........


DAB+ je (bo) mogoče spremljati tudi, če nimaš internetne povezave, ti internet ne dela ... Tudi v hiši je bolj praktično imeti navaden DAB+ radio. Tu so še starejši 50+, ki prisegajo na klasični radio itd, itd ...

Tudi zdaj, ko je na voljo internetni radio jih 99 % posluša FM. Tako bo pa z DAB+.

Okapi ::

Ne bo. FM bo živel še dolgo, DAB bodo pa ljudje čedalje manj uporabljali, ker ga bo izpodrival internetni radio - večja pokritost s signalom, mnogo večja izbira postaj, enaka ali boljša kakovost....

Kdor danes doma posluša radio in to ni FM, uporablja internet, ne DAB.

DAB je neka vmesna tehnologija, ki bo zastarela, še preden se bo splošno razširila.

Tudi z DVB-T je podobno, s to razliko, da ga ljudje uporabljano, kolikor ga pač, ker so analogne oddajnike ugasnili.

Juneau ::

@Okapi. Torej na Norveškem, v Švici, Nemčiji ... nimajo interneta ali kako, da ugašajo FM in je DAB+ vse bolj popularen. Le odločiti se je treba in postaviti neki datum, ko se popolnoma ugasne FM. Normalno, dokler se bo cincalo, pri ljudeh ne bo zanimanja in želje kupovati DAB+ radio, ki pa ni več neki veliki strošek. DAB+ radio, s CD, USB priključkom, Bluetooth ... dobiš že za 120 €.

Juneau ::

Zakaj bi pa ljudje kupovali novo mlado kravo (DAB+), če jim pa še stara (FM) daje mleko. Če stara krava ne bi več dajala mleka, bi bili prisiljeni kupiti novo, če bi hoteli še naprej piti mleko. Tako simple je to.

starfotr ::

120 eur za radio je pač utopija. In ni realno, da bi množično menjali sprejemnike po avtih, kot smo desetletje nazaj DVB-T.

Danes se v avtih ne menja radijev. Tudi krade se jih ne, kot se jih včasih.

Torej, DAB+ v 99 % lahko dobiš edino z nakupom povsem novega vozila, letnik vsaj 2021. V tisti 1 % pa spadajo stare kripe ki jim 1 DIN ali 2 DIN stari avtoradio ven vržeš in noter daš DAB+ sprejemnik.

OK.d ::

LPOK.d

matobeli ::

Ogromno novejših avtov ima pod okrasno plastiko še vedno klasično 1 ali 2DIN montažo. Aftermarket plastike ki imajo izrez za aftermarket radio tudi obstajajo, vsaj za bolj aktualne modele.

starfotr ::

Danes imaš cel sistem integriran z avtom. In ni kar tako menjat radia.

Aha, zanimivo, nisem vedel, da kradejo to.

mat xxl ::

d4vid je izjavil:

mat xxl je izjavil:

Se bojim, da DAB+, nikoli ne bo zaživel. Zakaj sedaj mi v avtu brez problemov deluje internetni radio........


Kater avto, oz. kater avtoradio?



Avto, jih je veliko, konkretno BMW, preko Ajfona, deli slo aplikacijo internert radio na avtomobilskem zaslonu......

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

Scorpy84 ::

Tukaj sanjate o internetnem radiu, ok tudi sam ko grem v tujino ga uporabim, tudi pri nam sem pa tja kdaj. Ko pa hoces poslusati najbolj priljubljene postaje, pa sam gledas tisti napis buffering. Nase postaje so se ok, ker nas ni veliko, ce gres malo juzne postaje poslusati kjer je priljubljenost dolocenih postaj 5x-10x vecja od nasega npr. Radia 1, je stream prevec obremenjen ali pa slaba kvaliteta. Torej ce bi v kraktem zazivel internetni radio, bi spet nastal problem ali v prihodnosti z zabasanim 5g omrezjem, ali pa bojo radijske postaje imele ozko grlo. Sicer je x postaj tudi z dobro kvaliteto ampak okusi so razlicni in sede pac komercialno nabijanje poslusati.

MrStein ::

Kaj a multicast še vedno ne deluje? Ajaj...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mat xxl ::

Scorpy84 je izjavil:

Tukaj sanjate o internetnem radiu, ok tudi sam ko grem v tujino ga uporabim, tudi pri nam sem pa tja kdaj. Ko pa hoces poslusati najbolj priljubljene postaje, pa sam gledas tisti napis buffering. Nase postaje so se ok, ker nas ni veliko, ce gres malo juzne postaje poslusati kjer je priljubljenost dolocenih postaj 5x-10x vecja od nasega npr. Radia 1, je stream prevec obremenjen ali pa slaba kvaliteta. Torej ce bi v kraktem zazivel internetni radio, bi spet nastal problem ali v prihodnosti z zabasanim 5g omrezjem, ali pa bojo radijske postaje imele ozko grlo. Sicer je x postaj tudi z dobro kvaliteto ampak okusi so razlicni in sede pac komercialno nabijanje poslusati.



Ni res, dela internet radio večinoma v nulo piko, da ti povem na relaciji SLO obala, Ljubljana se zgodi buffering samo ene 3 x, pa kot zanimivost ogled TV ja v avtu pade na tej relaciji samo ene 5 x, še 2 leti nazaj pa niti na 25% poti ni delalo.

Me je pa res šokiralo, da SLO Radio app v Ajfonu, potegne v avto in jo upravljaš z avtom , čeprav teče v GSM ju.

starfotr ::

Še vedno so lokacije, kjer je samo EDGE ali kaj podobnega.

Dajte glavo ven iz rektalnega predela in zadihtajte. Internetni radio je kvečjemu alternativa.

Tu pišete, kot, da vas je ne vem koliko. Recimo 1400 ljudi je maksimalno na enkrat poslušalo val 202 v peaku. Pa je ena izmed najbolj poslušanih radijskih postaj.

Vir:
https://mp3.rtvslo.si/

Tako, da skrijte se s tem internetnim radiem, ker nimate za burek.

Scorpy84 ::

mat xxl je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Tukaj sanjate o internetnem radiu, ok tudi sam ko grem v tujino ga uporabim, tudi pri nam sem pa tja kdaj. Ko pa hoces poslusati najbolj priljubljene postaje, pa sam gledas tisti napis buffering. Nase postaje so se ok, ker nas ni veliko, ce gres malo juzne postaje poslusati kjer je priljubljenost dolocenih postaj 5x-10x vecja od nasega npr. Radia 1, je stream prevec obremenjen ali pa slaba kvaliteta. Torej ce bi v kraktem zazivel internetni radio, bi spet nastal problem ali v prihodnosti z zabasanim 5g omrezjem, ali pa bojo radijske postaje imele ozko grlo. Sicer je x postaj tudi z dobro kvaliteto ampak okusi so razlicni in sede pac komercialno nabijanje poslusati.



Ni res, dela internet radio večinoma v nulo piko, da ti povem na relaciji SLO obala, Ljubljana se zgodi buffering samo ene 3 x, pa kot zanimivost ogled TV ja v avtu pade na tej relaciji samo ene 5 x, še 2 leti nazaj pa niti na 25% poti ni delalo.

Me je pa res šokiralo, da SLO Radio app v Ajfonu, potegne v avto in jo upravljaš z avtom , čeprav teče v GSM ju.


Ne govorim, da je mobilno omrezje problem, problem so radijske postaje, ker imajo tudi oni omejitve internetnega oddajanja. Za slo postaje ni problem, zaenkrat, ampak ce bi prislo do navala kokr npr. za hrvaski otvoreni radio, pa ni za nikamor.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Še vedno so lokacije, kjer je samo EDGE ali kaj podobnega.

Dajte glavo ven iz rektalnega predela in zadihtajte. Internetni radio je kvečjemu alternativa.

Tu pišete, kot, da vas je ne vem koliko. Recimo 1400 ljudi je maksimalno na enkrat poslušalo val 202 v peaku. Pa je ena izmed najbolj poslušanih radijskih postaj.

Vir:
https://mp3.rtvslo.si/

Tako, da skrijte se s tem internetnim radiem, ker nimate za burek.


Hvala za link @starfotr. Eni pa pravijo, da se posluša le še internetni radio :) Po izklopu FM se bo poslušal DAB+, pa če se na trepalnice postavite.

mat xxl ::

Toliko ste za DAB+, pa mi raložite, zakaj mi Internetni DAB+ sprejemnik sredi Ljubljane ni sposoben nič DAB+ kanalov loviti v prostorih z sobno anteno, pa sem poskusil, kar nekaj anten.

Ja , vem, bi moral na streho namontirati eno veliko anteno za radijo, kot leta 1970 za TV, potem bi pa šlo.

Če je, kak junak, ki mi to uredi, na sobno anteno, kapo dol.......

matobeli ::

Rabiš drugačno anteno zgleda.

Furbo ::

Lol, meni v vukojebini dab deluje odlično, 100x bolje kot FM.
Antena je pa tista, ki pač pride zmontirana na zadevo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Internetni DAB+ sprejemnik ne obstaja. Zato ti najbrž ne lovi nič.
««
15 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354305 (2727) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147184 (5936) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328185 (24277) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem