» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
3 / 64
»»

Spc ::

Qcube je izjavil:

Hmm... Pri meni je zdaj 128kb/s AAC-LC Stereo. Ne vem če so kaj spreminjali.

Na pohorju še vedno 64kbit/s stereo, kar pomeni 32kbit/s na kanal to pa tudi pomeni slabšo kvaliteto kot pa 96kbit/s na kanal z MPEG1 Layer2 ( 3x majn ).
 

Mavrik ::

HE-AACv2 ima nekaj čemur se reče Parametric Stereo in je tvojih "32kbit/kanal" totalna laž. Drugi kanal namreč pri tem zaseda ranga 2-3kbit/s.

A boš že nehal razlagati stvari, o katerih nimaš pojma in se nisi pozanimal?

(In ne, ne pomeni slabše kvalitete od MP2, a ti nisem že zgoraj povedal da se pojdi pozanimat ZAKAJ je MPEG-4 AAC bistveno bolj učinkovit pri istiem birtatu - kbit/s - kot pa MP2?)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Spc ::

Mavrik je izjavil:

pri istiem birtatu.

Ja pri istem ja, govorimo za 3x razliko.
 

Mavrik ::

Katera osnova tega, da bitrate pri taki primerjavi ne pove nič o kvaliteti, tebi ni jasna?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Spc ::

Mavrik je izjavil:

Katera osnova tega, da bitrate pri taki primerjavi ne pove nič o kvaliteti, tebi ni jasna?

Velika Primerjava.

Posnel sem rock radio iz odajnika na pohorju.
Snemal sem iz dveh virov hkrati, in sicer analognega radija, in DAB+.

Analogni Radio:
94.4MHz Radio Rock Maribor.
Snemano z Sony ST-SB920 QS na analogni line in vhod Sound Blaster X-Fi Elite PRO (Sobna Antena, signal 82dB).
Posneto v 48kHz 16bit wave.

Digitalni Radio:
Kopija streama iz pohorja, HE-AAC v2 64kbit/s


Datoteke:
Radio Rock 64kbit.wav = HE-AAC v2 64kbit/s iz pohorja
Radio Rock Analogni.wav = Posneto iz analognega radia Sony ST-SB920 QS v 48kHz wave 16bit.
Radio Rock 192kbit MPEG1 Layer2 Dual Channel.wav = Pretvorjen analogni radio v MPEG1 Layer2 192kbit/s 48kHz, Dual Channel

*Vse datoteke so v wave formatu, da ne bi prišlo do izgub*

Primerjava:
http://www.netsky.org/DAB+Primerjava.zip


Analogni radio še vedno zmaga, MPEG1 Layer2 pri 192kbit/s je dosti boljši od HE-AAC v2 64kbit/s.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

OvCa77 ::

Sem tudi jaz poslušal, je res fm boljši. Ko dobim svoj dab usb sprejemnik povem kaj je pa na nanosu
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Furbo ::

Pa recimo ta dab vsaj bolje vleče tam, kjer FM škriplje?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

darkolord ::

Če škriplje zaradi prešvoh signala, ne (še). Če škriplje zaradi interferenc (recimo Italijani na obali), ja.

radmannsdorf ::

Spc, ampak kaj je fora teh posnetkov? Naj bi se komad normalno slišal? Ker se ne :) Na nobenem posnetku.

darkolord ::

Res je, vsi so čudni, prav nič od komada se ne sliši.

Spc ::

to je test kompresije.
Poudaril sem kompresijo z enhance stereo sound, podobno kot deluje Dolby Surround PRO-LOGIC.

Saj se pogovarjamo o kompresiji in izgubi detailov.
Vokale sem ven izbrisal, da se bolj sliši kompresija, pri vseh 3 file-ih so nastavitve 100% enake.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

darkolord ::

Daj še neobdelane.

cekr ::

Bi lahko za dab+ uporabil kakšen dvb-t tv-dongl?
Nisem ravno na tekočem s tem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Spc ::

darkolord je izjavil:

Daj še neobdelane.

http://www.netsky.org/DAB+AnalogOrigina...

Original neobdelane, veljajo enaka pravila kot zgoraj.

Spc je izjavil:


Datoteke:
Radio Rock 64kbit.wav = HE-AAC v2 64kbit/s iz pohorja
Radio Rock Analogni.wav = Posneto iz analognega radia Sony ST-SB920 QS v 48kHz wave 16bit.
Radio Rock 192kbit MPEG1 Layer2 Dual Channel.wav = Pretvorjen analogni radio v MPEG1 Layer2 192kbit/s 48kHz, Dual Channel
 

Spc ::

Še BBC Radio 2 DAB+ za primerjavo:
ID                             : 34 (0x22)
Menu ID                        : 16727 (0x4157)
Format                         : AAC
Format/Info                    : Advanced Audio Codec
Format version                 : Version 4
Codec ID                       : 15
Format profile                 : LC
Muxing mode                    : ADTS
Bit rate mode                  : Variable
Maximum bit rate               : 322 Kbps
Channel count                  : 2 channels
Channel positions              : Front: L R
Sampling rate                  : 48.0 KHz
http://www.netsky.org/BBCRadio2322kbitA...

Temu jaz pravim radio, tako kot mora bit 322kbit/s, zvok je hudo dober.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Spajky ::

Če se vzame analogni že skomprimiran sound oddaje samo prekodira na digital, tudi ne more bit na DAB-u boljši zvok kot na analognem. Zgleda, da je to še praksa pri nas in se oddaje na digitalnem ne delajo direkt za DAB, pa je tako zvok slabši kot bi lahko bil ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

cekr ::

V čem je potem sploh smisel digitalnega, če se vmes igrajo še z analognim.
Cela linija mora biti digitalna, sicer nima smisla.
Vsaj pri TV so se nehali igrati s tem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Furbo ::

Ok me že mineva mrzlica za nakupom kakega dragega DAB+ sprejemnika, vidim, da komot počakam leto ali dve, da tole pride iz povojev.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Nemirko ::

The BBC Research & Development department states that at least 192 kbit/s is necessary for a high fidelity stereo broadcast :

A value of 256 kbit/s has been judged to provide a high quality stereo broadcast signal. However, a small reduction, to 224 kbit/s is often adequate, and in some cases it may be possible to accept a further reduction to 192 kbit/s, especially if redundancy in the stereo signal is exploited by a process of 'joint stereo' encoding (i.e. some sounds appearing at the centre of the stereo image need not be sent twice). At 192 kbit/s, it is relatively easy to hear imperfections in critical audio material.
-- BBC R&D White Paper WHP 061 June 2003[18]

When BBC in July 2006 reduced the bit-rate of transmission of Radio 3 from 192 kbit/s to 160 kbit/s, the resulting degradation of audio quality prompted a number of complaints to the Corporation.[19] BBC later announced that following this testing of new equipment, it would resume the previous practice of transmitting Radio 3 at 192 kbit/s whenever there were no other demands on bandwidth.

Source wikipedia

bitrate mora bit vsaj 192kbps v bilo kakšnem kodeku, za koliko toliko kvaliteten zvok. 64kbps slovenskih digitalnih radijev je absolutno premalo, saj se kompresija sliši celo na telefonskem zvočniku. Razlika primerjav SPC jevih posnetkov je zelo očitna.

Problem nizkega bitratea slovenskih DAB je visoka cena s strani države, saj se plačuje glede na bitrate zvoka na mesec.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nemirko ()

darkolord ::

bitrate mora bit vsaj 192kbps v bilo kakšnem kodeku
Ne klobasaj. UK uporablja DAB z MP2, seveda mora tam biti višji bitrate.

Nemirko ::

darkolord je izjavil:

bitrate mora bit vsaj 192kbps v bilo kakšnem kodeku
Ne klobasaj. UK uporablja DAB z MP2, seveda mora tam biti višji bitrate.


Še BBC Radio 2 DAB+ za primerjavo:

ID : 34 (0x22)
Menu ID : 16727 (0x4157)
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format version : Version 4
Codec ID : 15
Format profile : LC
Muxing mode : ADTS
Bit rate mode : Variable
Maximum bit rate : 322 Kbps
Channel count : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz

All ::

Očitno se mal igrajo....
Komercialne radijske postaje so na 64 kbit/s
Nacionalne radijske postaje na 128 kbit/s
Ognjišče in radio sta na 80 kbit/s
TEST je na 32 kbit/s (MONO)

...:TOMI:... ::

To je najbrz posledica financ. Vec placas, vec dobis.
Tomi

veso266 ::

Kje so pa kakšne DAB only postaje (govorilo se je da bo DAB uporaben pretežno za to)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

radmannsdorf ::

cekr je izjavil:

Bi lahko za dab+ uporabil kakšen dvb-t tv-dongl?
Nisem ravno na tekočem s tem.

tema ima samo 3 strani. preberi jo. odgovor je: da :)

Spc ::

darkolord je izjavil:

bitrate mora bit vsaj 192kbps v bilo kakšnem kodeku
Ne klobasaj. UK uporablja DAB z MP2, seveda mora tam biti višji bitrate.

Misliš reči SO UPORABLJALI sem dal zgoraj primer BBC Radio2 DAB+ ki je v AAC LC 322kbit/s in ne tukaj ni nobenih klobas.
BBC oddaja svoje radije z 322kbit/s kar je hudo kvalitetno in tako tudi mora biti, ne pa neka slovenija še bogih 192kbit/s ne morejo skupaj spravit kar ima za posledico, da je analogni radio 100x boljši kaj se kvalitete tiče.

Spajky je izjavil:

Če se vzame analogni že skomprimiran sound oddaje samo prekodira na digital, tudi ne more bit na DAB-u boljši zvok kot na analognem. Zgleda, da je to še praksa pri nas in se oddaje na digitalnem ne delajo direkt za DAB, pa je tako zvok slabši kot bi lahko bil ...

Lahko imaš ti nevem kako kvaliteten source, pa če bo zadeva v 64kbit/s stereo nisi z tem nič naredil, vseeno kateri kodek uporabiš, 64kbit/s je pač premalo za tisti pravi Hi-Fi sploh pri akustični / rock glasbi. Malo primerjaj z AAC LC 322kbit/s, ki sem ga linkal zgoraj.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

darkolord ::

Ne, UPORABLJAJO DAB.

Vir.

there are no plans in the foreseeable future for the vast majority of BBC and commercial stations to transition from DAB to DAB+


BBC National DAB

Q: What bitrate are the DAB+ stations broadcasting at?
A: The national DAB+ stations are currently broadcasting at 32kbit/s Stereo AAC+ using SBR and Parametric stereo. The small local DAB+ stations are broadcasting on 32kbit/s Mono.


Skratka, razen tvojega copy paste iz nevem kje, ne najdem nobene reference na to, da bi kdorkoli v UK po zraku oddajal na 322kbit/s na DAB+, sploh pa ne po defaultu.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

Čudno, da sem jaz iz BBCja posnel AAC LC 322kbit/s, hmm od kje sem te to jaz dobil ?

BBC Radio 2
http://a.files.bbci.co.uk/media/live/ma...

Rabiš pa UK IP Adress-o.
Kolega ko živi v UK-ju mi je povedal da imajo AAC.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Invictus ::

Naši spet šparajo na pasovni širini, kot za digitalno televizijo.

Kaj je razlog temu idiotizmu ne vem, ampak grem stavit da se je to en tam odločil, ki nima pojma...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

Verjetno so spet nabavili kako precenjeno zastarelo opremo, s kupom omejitev, da je kdo pobasal lep denar v žep.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

konspirator ::

Spc
Lahko za primerjavo posnameš kakšen komad iz Slo dab spektra oddajanja ?

Bbc dejansko oddaja z 320 kbit.

ostali urlji
http://steveseear.org/high-quality-bbc-...

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

A se hecate? DAB+ prek kabla primerjate z DAB+ preko antene?

:))

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

Ja, kot kaže smo primerjali jabolka in mešalec.

BBC National DAB @ Wikipedia
Digital radio in the United Kingdom @ Wikipedia
DAB technically provides low audio quality in the UK due to 98% of stereo stations using a bit rate level of 128 kbit/s.[23] with the MP2 audio codec, which provides poorer sound quality than FM-quality (assuming good reception on both DAB and FM).[24][25] In addition, DAB+ stations broadcast in the UK use a bitrate between 24 and 48kbit/s.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

darkolord je izjavil:

A se hecate? DAB+ prek kabla primerjate z DAB+ preko antene?

Fizični layer tukaj nima veze.

DAB-u je vseeno preko katerega fizičnega layerja se pretaka.
Isto je z internetom, vseeno je ali je Wi-Fi, ethernet, ali usmerjena antena, internet deluje.
Isto je z televizijo, vseeno je ali je satelit, kabel, ali antena.

To pa da naša država več kot 64kbit/s oz. 128kbit/s ne dovoli pa je pač bedarija.


The DAB multiplex data stream has a maximum capacity of 2.25 Mbit/s

Torej v eno frekvenco spraviš 7 320kbit/s radijev tako, da tukaj ni nobenih omejitev.

Uporabiš lepo 2 frekvenci za 14 radijev pri 320kbit/s ali pa 192kbit/s in z tem spraviš 22 postaj noter v 2 frekvenci.

Dokler ne bo vsaj 192kbit/s jaz osebno ne bom uporabljal DAB-a ker je brezveze, saj je analogni 100x bolj kvaliteten kaj se tiče zvoka, sploh pa ne mislim kupovati dragih tunerjev za 120EUR da bom potem poslušal 64kbit/s stereo.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

...:TOMI:... ::

Glede na to, da govoris, kako je FM oh in sploh kvaliteten, bi rekel, da sploh se nisi slisal kvalitetnega zvoka.
Tomi

Spc ::

konspirator je izjavil:

Spc
Lahko za primerjavo posnameš kakšen komad iz Slo dab spektra oddajanja ?

Test AAC LC kodeka in mojega prostorskega zvoka:

http://www.netsky.org/testkodekov.zip

...:TOMI:... je izjavil:

Glede na to, da govoris, kako je FM oh in sploh kvaliteten, bi rekel, da sploh se nisi slisal kvalitetnega zvoka.

http://www.netsky.org/RadioCity/MCPapp....

Posneto iz analognega radia ( 28.1.2003 ) uporabil sem Sound Blaster Live in Sony ICF-SW100S
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Mavrik ::

Spc, DAB je ime tehnologije ki govori o prenosu digitalnega audia po zraku. Že to da blodiš o nekem DABu preko kabla kaže da nimaš pojma o čem govoriš.

Prosim (in tokrat resno) da nehaš govoriti o stvareh, ki jih ne razumeš in širiti popolnih nepodprtih laži. Pa fucking dajte se že naučiti osnov digitalnih avdio in video formatov - kot recimo to da bitratei različnih formatov NISO !!!!!!!!! primerljivi po kvaliteti sami po sebi. In da rabiš za primerjavo kvalitete druge metrike. Prosim da se odstranite s te debate dokler niste sposobni razumeti, zakaj in kako lahko različni AV formati v isto količino bitov shranijo različno količino dejanske informacije.

(Je pa res da je 64kbit HE-AACv2 za radio vsebino nekoliko čudna izbira, sam to nima veze z butastimi primerjavami z MP2.)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Spc ::

Se pravi DAB+ z AAC 320kbit/s preko "lufta" ni možen ?

Ne širim nobenih laži, zgoraj so testi v katerih sem dokazal, da je analogni radio bolj kvaliteten od 64kbit/s HE-AACv2.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

darkolord ::

Ne da ni možen, ampak ni smiseln in zato tega tudi nikjer ne počno.

V UK (kot že zgoraj dvakrat omenjeno) imajo povečini DAB, pri DAB+ pa oddajajo kvečjemu z 32-48 kbit/s. Tolk o "naši državi".

Zgodovina sprememb…

Spc ::

darkolord je izjavil:

Ne da ni možen, ampak ni smiseln in zato tega tudi nikjer ne počno.

Zakaj pa ne bi bil smiseln ? ne razumem tega.
Če ni smiseln potem ne razumem zakaj bi sploh šli v digitalizacijo radija, če bo kvaliteta zvoka dosti slabša kot analogni FM. Jaz razumem digitalizacijo radija kot izboljšanje zvoka in ne poslabšanje zvoka.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Mavrik ::

Iz tega dokumenta o razširitvah v DAB+:

The error behavior of MPEG Audio Layer II is different to that of HE-AAC v2. With MPEG
Audio Layer II, the weaker the DAB signal gets, the more audible artifacts can be heard. HEAAC
v2 produces no audible artifacts, but when the signal gets too weak, an increased
number of audio frames will be lost and this causes short periods of silence (fade-out and
fade-in). Test listeners preferred this error behavior. Compared to radio services using
MPEG Audio Layer II, radio services using HE-AAC v2 will fail later (they can cope with a
slightly lower DAB signal quality), but the margin from error free reception to loss of
reception is smaller.
To determine the audio quality at low bitrates, listening tests were performed by the EBU
(European Broadcasting Union) in 2003. For stereophonic audio, the listening tests show
that
? at an audio bit rate of 48 kbps, HE-AAC offers good to excellent quality
? at an audio bit rate of 64 kbps it offers excellent quality


...

Audio comparison tests performed in Australia in 2005 confirmed that HE-AAC v2 provides
similar perceived audio quality at about one third of the subchannel bit rate needed by
MPEG Audio Layer II
.



(Tule je potem seveda potrebno preveriti kakšen vir naši sploh kodirajo za DAB+. Če imaš pojeban vhod je vse ostalo brezveze.)

Jasno hočejo v multipleks spravit čimveč kanalov, v multipleksu ti en sam stream zaseda nekako bitrate + 10% širine.
The truth is rarely pure and never simple.

Spc ::

Mavrik je izjavil:

Jasno hočejo v multipleks spravit čimveč kanalov, v multipleksu ti en sam stream zaseda nekako bitrate + 10% širine.

Če se dajo vsi radiji v 192kbit/s AAC LC stereo, dobijo v en multiplex 11 kanalov.
Torej tukaj ne vidim problema.
 

Scorpia ::

Se mi zdi da so ze nekaj casa nazaj povecali moc oddajnikov. Danes avtocesta pri logatcu ni izginil signal, prav tako v Rijeki je lepo slisno, sem pa tja prekinja. Tudi Lj-center, obvoznica ne salta vec na fm frekvenco.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

TgT ::

V avtomobilu se na Val202, RadioSI in Radio Rock vsekakor sliši boljši zvok kot na FM.
Hit'N'Run

Nikonja ::

zakaj bi se sploh kdo j... z DAB ali DAB+ če so vse naše postaje prisotne tudi na internetu. Z aplikacijo Tunein Radio dobiš VAL202 z 192kbp in se ne j... če je ali ni signala, ker je SLO definitivno bolj pokrita z mobilnim internetom kot bo kdarkoli z DVB signalom.

TgT ::

Ni res, če se peljem od Rogle do Celja po stari cesti, bo zmanjkalo mobilnega interneta najmanj 5x medtem ko DAB+ deluje ves čas.
Tako da ni potrebno pretiravat s primerjavami.
Hit'N'Run

Scorpia ::

+ rabiš paket z veliko prenosa podatkov in vsakič se j**** s povezavo, ko se v avto vsedeš, torej še par klikov preden spelješ itn.. Uporabljal nekaj časa, pa me je hitro minilo. Tako da nehajte že s tem internetni radio, vsak ima svoje prednosti.
////

darkolord ::

Pa priklopit moraš telefon, da se fila, pa (ob)volanske tipke ne delajo, pa ne vidiš podatkov o postajah na ekranu (razen če imaš miracast ali kaj podobnega, samo tisto je pa še dodaten setup) ...

Scorpia ::

No to pa odvisno od avta, pri meni prek BT izpise postaje in tudi saltam lahko shranjene postaje. Vseeno kjer ni lte omrezja ali pa je veliko poslusalcev se ti sam buffering izpisuje. Zamudno priklapljanje ce se veckrat vsedes v avto, kljub aplikaciji na telefonu IF, avtomatika ni zanesljiva in mores veckrat posegat po telefonu.
////

Spc ::

Na pohorju so malo zvišali bitrate.
Iz 64kbit/s na 72kbit/s.



Mogoče berejo slo-tech :D
Čakam, da dobimo 192kbit/s AAC LC.
 
««
3 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354301 (2723) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147182 (5934) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328179 (24271) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem