» »

Izbira srednje šole - Računalništvo

Izbira srednje šole - Računalništvo

«
1
2

terlikar44 ::

Zdravo! Zdaj sm jaz u majhni dilemi... Čez nekaj mesecev se bo treba odločit kam naprej na šolo in jaz še zmeraj nevem kam... Zelo mi leži računalništvo, kako programiranje ali kaj takega, ker me že od zmeraj fascinira kako vsi ti programi in aplikacije delujejo hahah :D Sem nekaj gledal po internetu šole in prišel do zaključka med "Vegova-Tehnik računalništva-Program Koder algoritmov" ter "ŠC Nova Gorica-Tehnik računalništva". V dilemi pa sem, kajti nevem ali bom bil sprejet na Vegovo (imam 4 pa 5 nasplošno) in Gorica mi je zelo bolj bližje kot Ljubljana ter zaradi govoric da je na Vegovi matematika ful zatežena. Če po pravici povem se tudi malo bojim kako se bom jaz znajdel po Ljubljani haha :D In zanima me tudi, katera šola ponuja boljšo izobrazbo na področju programiranja-Kje te bolj naučijo C++, Java, itd. Zanima me tudi, če te v šolah že učijo C#.
Kdorkoli bo kaj odgovoril, hvala ti :)

M@73Y ::

Kot prvo, ne boj se matematike. Bolj jo boš obvladal, lažje ti bo. To veš da se v programiranju uporablja veliko matematike, razne matrike itd... srečno pri vpisu in šolanju.
..jump into psytrance tunnel..

r00k ::

Tehnik računalništva v NG, se da z lahkoto narediti. Matematika je bolj kot ne osnovna, edino programiranje zna biti malo težje v 3. letniku to je pa to. Glede znanja ti bo verjetno več nudila Vegova, glede druženja in high school experienca pa ŠC.

Yacked2 ::

Sem bil v podobni situaciji kot ti, izbiral sem med računalniško srednjo šolo in gimnazijo, na koncu sem se odločil za slednjo in mi ni žal. Toliko programiranja kot ga imajo v SŠ se brez težav naučiš sam doma.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

gembleru ::

Jaz sem končal prejšnje leto na TŠC-ju (po novem ŠC) in kar se tiče računalništva, se boš res dosti naučil. Ne pa pričakovat, da se boš vsega naučil v šoli. Če maš res interes, kot praviš delaj dosti sam doma, na lastnih projektih, ker se tako največ naučiš.

Koliko se boš naučil v šoli je pa tudi odvisno od profesorjev ki te bojo meli. Vouk (tako zvani el Lupo) ti bo najbolj j*bu mater, ma pri njemu se boš največ navadil, Mavri (tako zvani Mavricjo Tomzy) je tudi v redu, Anderlič (tako zvani Derla) je pa tudi legenda.

Svetujem ti da domače oz. projektne naloge vzameš resno, se zelo podrudiš, narediš tudi več kar je treba, pač pokaži interes.

Kar se tiče drugih predmetov... matematika ni najbolj zahtevna, ampak sam je nisem zlahka zdelal, ker mi ne najbolj leži. Slovenščina ti zna delat probleme, če se slučajno znajdeš v zloglasni učilnici E11.

Drugače šola je v redu, tista precenjena Vegova lahko samo je govna. Na ŠC-ju se boš morda naučil celo kakšnih nekonvencionalnih oz. uličnih borilnih veščin, tako da to je tudi bonus.

Ne met wčke ku pikada.

EDIT: Pa že zdej razmišljaj kam misliš it na faks, in ne zavozit lajfa tako ko jaz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gembleru ()

MasterKiD ::

Z srednjo računalniško boš težko dobil službo, predlagam da raje izbereš katero drugo štiriletno smer. :)

nyler ::

Yacked2 je izjavil:

Toliko programiranja kot ga imajo v SŠ se brez težav naučiš sam doma.

Sporočam ti, da pri nas v Velenju je zelo drugačna zgodba. 2. letnik c++ osnove. 3. letnik c# php in baze osnove. 4. letnik izbiraš med moduloma spletnik ali koder.

Spletniki php, asp.net, jquery,java, ruby on rails (se predelajo osnove v enem letu, za 4. predmet na maturi lahko delaš v vseh jezikih in ti z veseljem profesorji pomagajo)

Koderji c#,xaml, delajo tut za iOS in android.

Tako imamo na Velenjski Elektro Računalniški šoli.
Lp

terlikar44 ::

@gembleru Sem slišal za borilne veščine hahah :D
@MasterKiD Nameravam narediti 5 predmet in iti naprej na FRI ali nekaj takega...

Edino še nekaj me zanima... Saj kar se tiče tega osnovnega znanja (komponente, vezja, python, html) ga mam že nekaj, ker sem se učil s pomočjo interneta in bratranca :D Mene bolj zanima, kolikšen je poudarek na progrmiranju na šolah, ker mi je to zeloooo zanimivo. Če bi mi lahko povedali kdaj se začne učenje programskih jezikov na posameznih šolah, katere se obravnava, koliko se jih obravnava (osnove ali tudi kaj naprednejšega) itd. Tako kakor je @nyler napisal.
PS: Vem da se te reči lahko doma naučiš, ampak mi je zelo lažje če mi nekdo razloži osnove, potem mi že steče. Npr. ko mi je bratranec razložil osnove Phytona sem kmalu zaštekal use skupej, ko sem se pa sam HTML učil, je šlo pa malo bolj počasi, dokler se nisem prow pošekal tistih osnov

chrispy ::

vegova je kul ;) nebo ti žal

Gejspodar ::

Vegova je poden od podna kar se tiče programiranja, znanja na splošno in vsega kar učijo na drugih šolah.
Šola je "težka" samo zaradi svojega slovesa izpred ~10+ let. Sedaj je vse tako lahko, da narediš z levo roko. Govorim seveda za program Računalniški Tehnik.
Matematika je edin vesel predmet, še to samo če dobiš profesorico Karin Kastelic, ki se ji zaradi nesposobnosti dijakov in nižanja standardov že malo meša.

terlikar44 ::

Umm ja še neki... gimnazij mi niti ne omenjat ker se mi neda zajeb**ati z brezveznimi predmeti (bio, kem itd.) rajši naredim tisti 5 predmet na maturi :D

Yacked2 ::

terlikar44 je izjavil:

Umm ja še neki... gimnazij mi niti ne omenjat ker se mi neda zajeb**ati z brezveznimi predmeti (bio, kem itd.) rajši naredim tisti 5 predmet na maturi :D


Zaradi teh brezveznih predmetov bo nekdo tvoj šef, ti pa boš opica 24/7 za monitorjem, če ne bojo namesto tebe že zaposlili Indijce.

Te brezvezni predmeti ti dajo neko splošno izobrazbo, da več kaj je RNA, DNA, kdo je France Prešeren, kako nastane ionska vez, kako deluje človekov spomin. Razmisli še enkrat.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Janac ::

Yacked2 je izjavil:

terlikar44 je izjavil:

Umm ja še neki... gimnazij mi niti ne omenjat ker se mi neda zajeb**ati z brezveznimi predmeti (bio, kem itd.) rajši naredim tisti 5 predmet na maturi :D


Zaradi teh brezveznih predmetov bo nekdo tvoj šef, ti pa boš opica 24/7 za monitorjem, če ne bojo namesto tebe že zaposlili Indijce.

Te brezvezni predmeti ti dajo neko splošno izobrazbo, da več kaj je RNA, DNA, kdo je France Prešeren, kako nastane ionska vez, kako deluje človekov spomin. Razmisli še enkrat.


Normalen človek vse to pozabi še isti dan- zakaj? Ni interesantno.

terlikar44 ::

Yacked2 je izjavil:

terlikar44 je izjavil:

Umm ja še neki... gimnazij mi niti ne omenjat ker se mi neda zajeb**ati z brezveznimi predmeti (bio, kem itd.) rajši naredim tisti 5 predmet na maturi :D


Zaradi teh brezveznih predmetov bo nekdo tvoj šef, ti pa boš opica 24/7 za monitorjem, če ne bojo namesto tebe že zaposlili Indijce.

Te brezvezni predmeti ti dajo neko splošno izobrazbo, da več kaj je RNA, DNA, kdo je France Prešeren, kako nastane ionska vez, kako deluje človekov spomin. Razmisli še enkrat.
Eden mora biti šef hahah :D Moj cilj pa ni ravno postati kakšen šef podjetja, ampak samo biti programer oz. imeti službo z vsaj dostojno plačo. :)

Robi :P ::

Yacked2 je izjavil:

terlikar44 je izjavil:

Umm ja še neki... gimnazij mi niti ne omenjat ker se mi neda zajeb**ati z brezveznimi predmeti (bio, kem itd.) rajši naredim tisti 5 predmet na maturi :D


Zaradi teh brezveznih predmetov bo nekdo tvoj šef, ti pa boš opica 24/7 za monitorjem, če ne bojo namesto tebe že zaposlili Indijce.

Te brezvezni predmeti ti dajo neko splošno izobrazbo, da več kaj je RNA, DNA, kdo je France Prešeren, kako nastane ionska vez, kako deluje človekov spomin. Razmisli še enkrat.

Fix gimnazijec (vsi gimnazijci ki jih poznam takole pametujejo in jamrajo kolk majo za delat ipd. bla bla bla). S srednjo tehnično si že nekaj z gimo pa nič če ne greš naprej ali če se naprej kaj zalomi... Ko narediš 5 predmet so možnosti za vpis naprej enake kot z gimnazijo (za rač. stroko) pa mislim da je boljša podlaga računalniške šole kot gimnazije za FRI...

amacar ::

Tisti iz računalniške so boljši prve pol leta, če pa pogledam ostala leta pa gimnazijci krepko vodimo (predvsem zaradi bolj razvite logike in razumevanja matematike).

Robi :P ::

amacar je izjavil:

Tisti iz računalniške so boljši prve pol leta, če pa pogledam ostala leta pa gimnazijci krepko vodimo (predvsem zaradi bolj razvite logike in razumevanja matematike).

Kar se tiče splošnih predmetov ne rečem ste v prednosti. Ampak kar se tiče storke... razvita LOGIKA tole pa mal obrazloži. Pa še to povej koliko računalništva te naučijo na gimi pa ne mislim urejat worda ipd ampak kak C#,CSS,SQL ipd ipd.?

amacar ::

Nič te ne naučijo v gimnaziji glede računalništva (odmislimo urejevalnike besedil, html, css), zato pa pravim, da imajo prve pol leta prednost. V teh pol leta faksa osvojiš večino tega kar so v srednji jemali 4 leta, ker je tako hiter tempo, kasneje pa samo prehitevaš tiste iz tehničnih (tudi zaradi discipline učenja in delanja vaj iz gimnazij). So pa vsekakor izjeme na obeh straneh ampak če pogledam povprečje smo v povprečju gimnazijci boljši.

Janac ::

amacar je izjavil:

Nič te ne naučijo v gimnaziji glede računalništva (odmislimo urejevalnike besedil, html, css), zato pa pravim, da imajo prve pol leta prednost. V teh pol leta faksa osvojiš večino tega kar so v srednji jemali 4 leta, ker je tako hiter tempo, kasneje pa samo prehitevaš tiste iz tehničnih (tudi zaradi discipline učenja in delanja vaj iz gimnazij). So pa vsekakor izjeme na obeh straneh ampak če pogledam povprečje smo v povprečju gimnazijci boljši.


Koliko programerjev sploh uspe, če jih programiranje ne zanima- s tem mislim, da ne programirajo prostovoljno doma?

amacar ::

Do faksa so me zanimali le računalniki na splošno (torej nisem vedel niti kako izpisati ime s printf ali cout), sam doma nisem programiral. Ko je prišel faks sem naredil vse zadane naloge, seveda pa sem na začetku porabil malo več časa.

Če te na splošno programiranje ne zanima to ne bo zate. Če nisi prej delal doma, nič hudega boš začel ko boš dobil naloge. Če te še vedno ne bo zanimalo verjetno programiranje ne bo zate. Predvsem je glavno, da ne obupaš, za kakšne banalne primere (izris šahovnice...) včasih porabiš 3 ure, ampak zadovoljstvo ko to sam pogruntaš je nepopisno (če ga ne čutiš zopet verjetno programiranje ni zate).

Robi :P ::

amacar je izjavil:

Nič te ne naučijo v gimnaziji glede računalništva (odmislimo urejevalnike besedil, html, css), zato pa pravim, da imajo prve pol leta prednost. V teh pol leta faksa osvojiš večino tega kar so v srednji jemali 4 leta, ker je tako hiter tempo, kasneje pa samo prehitevaš tiste iz tehničnih (tudi zaradi discipline učenja in delanja vaj iz gimnazij). So pa vsekakor izjeme na obeh straneh ampak če pogledam povprečje smo v povprečju gimnazijci boljši.

Enostavno se mi ne da več razlagati zakaj je dejansko boljša strokovna kot splošna podlaga (4 lete izkušenj iz računalništva vs 0 tut kr dost pomeni npr. en dejansko vozi avto 4 leta drugi se uči teoretično kako vozit avto 4 leta kdo bo bolje vozil?) ker z gimnazijci v pogovoru ne prideš do konca. Ne vem kaj vam delajo na teh gimnazijah ampak enostavno mislite, da ste najboljši in da držite **** za ***** (so REDKE izjeme ki enakovredno obravnavajo tudi druge šole). Brez zamire ampak tk je ;)

Janac ::

amacar je izjavil:

Do faksa so me zanimali le računalniki na splošno (torej nisem vedel niti kako izpisati ime s printf ali cout), sam doma nisem programiral. Ko je prišel faks sem naredil vse zadane naloge, seveda pa sem na začetku porabil malo več časa.

Če te na splošno programiranje ne zanima to ne bo zate. Če nisi prej delal doma, nič hudega boš začel ko boš dobil naloge. Če te še vedno ne bo zanimalo verjetno programiranje ne bo zate. Predvsem je glavno, da ne obupaš, za kakšne banalne primere (izris šahovnice...) včasih porabiš 3 ure, ampak zadovoljstvo ko to sam pogruntaš je nepopisno (če ga ne čutiš zopet verjetno programiranje ni zate).


Sem rešil za domačo nalogo že preko 60 nalog, v dveh delih sicer, ampak kot sem ti že rekel se težko spomnim kakšna je struktura printf funkcije, resno! vse sem pozabil, pa jih nisem rešil v eni urci ampak teden dva skratka, ...

amacar ::

Robi :P je izjavil:

amacar je izjavil:

Nič te ne naučijo v gimnaziji glede računalništva (odmislimo urejevalnike besedil, html, css), zato pa pravim, da imajo prve pol leta prednost. V teh pol leta faksa osvojiš večino tega kar so v srednji jemali 4 leta, ker je tako hiter tempo, kasneje pa samo prehitevaš tiste iz tehničnih (tudi zaradi discipline učenja in delanja vaj iz gimnazij). So pa vsekakor izjeme na obeh straneh ampak če pogledam povprečje smo v povprečju gimnazijci boljši.

Enostavno se mi ne da več razlagati zakaj je dejansko boljša strokovna kot splošna podlaga (4 lete izkušenj iz računalništva vs 0 tut kr dost pomeni npr. en dejansko vozi avto 4 leta drugi se uči teoretično kako vozit avto 4 leta kdo bo bolje vozil?) ker z gimnazijci v pogovoru ne prideš do konca. Ne vem kaj vam delajo na teh gimnazijah ampak enostavno mislite, da ste najboljši in da držite **** za ***** (so REDKE izjeme ki enakovredno obravnavajo tudi druge šole). Brez zamire ampak tk je ;)


Si prebral kaj sem napisal? To kar se na povprečni strokovni šoli glede programiranja naučijo v 4 letih (da ne govorim o tem da so vmes zgubljeni kot ovčke) se na faksu vzame v cca pol leta, torej imajo pol leta prednosti. Potem pa pride matematika v prvem semestru in je osnova višji nivo mature, tu pa iz strokovne (očitno zaradi preslabe podlage ali pa slabše discipline učenja...) pogrnejo. Zgodilo se je, da so sošolci sicer prilezli v tretji letnik ampak pogojno s tremi matematikami, od tega z eno iz prvega semestra.

Ne pravim da je gimnazija oh in sploh, valda da je bedarija se učit predmete, ki te ne zanimajo (zgodovina, sociologija...), za programerje bi bila idealna srednja kjer bi bil poudarek na matematiki, programiranju, fiziki, logiki, tujih jezikih, slovenščini (sestavni del pri pisanju). In to mislim res poudarek, ne pa da v neki strokovni računalniški šoli zanemarjajo matematiko, razlaga programiranja pa tudi očitno šepa. Da ne govorim, da so prišli s SERŠA pa imajo probleme pri osnovah angleščine. Kak hudiča boš potem poiskal kakšno informacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

Janac ::

amacar je izjavil:

Robi :P je izjavil:

amacar je izjavil:

Nič te ne naučijo v gimnaziji glede računalništva (odmislimo urejevalnike besedil, html, css), zato pa pravim, da imajo prve pol leta prednost. V teh pol leta faksa osvojiš večino tega kar so v srednji jemali 4 leta, ker je tako hiter tempo, kasneje pa samo prehitevaš tiste iz tehničnih (tudi zaradi discipline učenja in delanja vaj iz gimnazij). So pa vsekakor izjeme na obeh straneh ampak če pogledam povprečje smo v povprečju gimnazijci boljši.

Enostavno se mi ne da več razlagati zakaj je dejansko boljša strokovna kot splošna podlaga (4 lete izkušenj iz računalništva vs 0 tut kr dost pomeni npr. en dejansko vozi avto 4 leta drugi se uči teoretično kako vozit avto 4 leta kdo bo bolje vozil?) ker z gimnazijci v pogovoru ne prideš do konca. Ne vem kaj vam delajo na teh gimnazijah ampak enostavno mislite, da ste najboljši in da držite **** za ***** (so REDKE izjeme ki enakovredno obravnavajo tudi druge šole). Brez zamire ampak tk je ;)


Si prebral kaj sem napisal? To kar se na povprečni strokovni šoli glede programiranja naučijo v 4 letih (da ne govorim o tem da so vmes zgubljeni kot ovčke) se na faksu vzame v cca pol leta, torej imajo pol leta prednosti. Potem pa pride matematika v prvem semestru in je osnova višji nivo mature, tu pa iz strokovne (očitno zaradi preslabe podlage ali pa slabše discipline učenja...) pogrnejo. Zgodilo se je, da so sošolci sicer prilezli v tretji letnik ampak pogojno s tremi matematikami, od tega z eno iz prvega semestra.

Ne pravim da je gimnazija oh in sploh, valda da je bedarija se učit predmete, ki te ne zanimajo (zgodovina, sociologija...), za programerje bi bila idealna srednja kjer bi bil poudarek na matematiki, programiranju, fiziki, logiki, tujih jezikih, slovenščini (sestavni del pri pisanju), ne pa da v neki strokovni računalniški šoli zanemarjajo matematiko.


Pri nas je matematika največji krivec za večino ''pogrnelih dijakov''

Lej, v prvem letniku nas je blo 28, v drugem 21, zdaj nas pa je 18. Matematika daleč najbolj zahteven predmet, tudi fizika. Sociologijo, zgodovino, kemijo, vse to smo meli in imamo.

Sicer jepa zgornji moj post bolj vezan name kot posameznika in ne kot celoto, kot si mogoče razumel...

Janac ::

Moje mnenje pa je, da vse kar sem se naučil v šolah sem pozabil 99%, kar pomeni POPOLNOMA izguba časa. Bi raje sestavil kak PC, ter z njim pustil pečat na svetu, ne pa se učil neke stvari, sam da dobim dobro oceno(sicer imam zelo lepe ocene, pri predmetih, ki me ne zanimajo mam pač 2, ker ne preživim svoje glave filat z umetno svinjarijo, in pa, sociologija mi je izredno zanimiv predmet), žal tako je, zadnjih 12 let v življenju sem se nonstop učil neumnosti, pa ne neumnosti zaradi snovi, ampak zato ker bom VSE preprosto pozabil. OD fizike, do matematike, pač neumnost. Mogoče sem samo jaz tak ter imam izredno omejeno kapaciteto hranjenja podatkov, temveč osnovna destva so enaka, vse kar znal sem se naučil sam. In tega ne pozabim NIKOLI!

amacar ::

Ja pozabil si, ker zaenkrat še ne vidiš uporabnosti v teh konzolnih programčkih ki jih delaš. Recimo ne veš kaj bi si pomagal s polji, zakaj pišeš for zanko na 100 in 1 način. Ko boš pa izdelal kakšno GUI aplikacijo /igro boš pa videl, da so to osnove in bo šlo. Če se pa v trenutku ne spomniš kako se kakšna stvar napiše ali pokliče pa ni problema, saj lahko uporabiš google. Če veš kaj moraš uporabiti si itak naredil pol naloge.

In ker praviš da si zapomniš le kar se sam narediš, si probaj avtoataizirati stvari, ki jih vsakodnevno počneš. Torej zadaj si neko nalogo in jo izvedi. Js sem recimo po 1. letniku FERIja za mamo napisal macro v VBA, ki je pretvoril mesečni jedilnik (vpraša za začetno stran v wordu in število strani za posamezni jedilnik) v html kodo, da je lahko ona to le prilepila v joomla editor, saj je včasih to prepisovala na roke. Zase pa kakšne parserčke, ki si pregledovali spletne strani in parsali zame stvari (za kolega recimo avto.net in je prvi obveščen, če se pojavi vozilo z željenimi karakteristikami), ki so me zanimale itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

terlikar44 ::

terlikar44 je izjavil:

Še nekaj me zanima... Saj kar se tiče tega osnovnega znanja (komponente, vezja, python, html) ga mam že nekaj, ker sem se učil s pomočjo interneta in bratranca :D Mene bolj zanima, kolikšen je poudarek na progrmiranju na šolah, ker mi je to zeloooo zanimivo. Če bi mi lahko povedali kdaj se začne učenje programskih jezikov na posameznih šolah, katere se obravnava, koliko se jih obravnava (osnove ali tudi kaj naprednejšega) itd. Tako kakor je @nyler napisal.

Da se ne boste stukli hahah :) Če se da, ali bi se lahko vrnili na temo omenjeno v citatu? Hvala :)
EDIT: A bi mi lahko še kdo razložu razliko med Univerzitetnim ter Visokošolskim programom... A je to samo razlika v nazivu oz. karkoli ali se na Univerzitetnem pridobi višja stopnja znanja? In pa kateri predmet moraš vzeti za 5 predmet, da se lahko upišeš na FRI Univerzitetni program računalništva

Zgodovina sprememb…

Yacked2 ::

terlikar44 je izjavil:

terlikar44 je izjavil:

Še nekaj me zanima... Saj kar se tiče tega osnovnega znanja (komponente, vezja, python, html) ga mam že nekaj, ker sem se učil s pomočjo interneta in bratranca :D Mene bolj zanima, kolikšen je poudarek na progrmiranju na šolah, ker mi je to zeloooo zanimivo. Če bi mi lahko povedali kdaj se začne učenje programskih jezikov na posameznih šolah, katere se obravnava, koliko se jih obravnava (osnove ali tudi kaj naprednejšega) itd. Tako kakor je @nyler napisal.

Da se ne boste stukli hahah :) Če se da, ali bi se lahko vrnili na temo omenjeno v citatu? Hvala :)
EDIT: A bi mi lahko še kdo razložu razliko med Univerzitetnim ter Visokošolskim programom... A je to samo razlika v nazivu oz. karkoli ali se na Univerzitetnem pridobi višja stopnja znanja? In pa kateri predmet moraš vzeti za 5 predmet, da se lahko upišeš na FRI Univerzitetni program računalništva


na VSŠ imaš več prakse, na UNI pa več teorije.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Smurf ::

Statisticno gledano so pri nas programerji na visjih pozicijah (recimo razvojniki, ki zasluzijo 2x kratnik povprecne place ali vec) bivsi gimnazijci z opravljanjeno UNI smer na racunalniskem faksu. Kar pa ne pomeni, da ne mores imeti nesposobnega programerja gimnazijca z narejenim faksom, ali pa po drugi strani nekoga brez formalne izobrazbe, ki je pac prisel do znanja po drugi poti in oblada zadeve.

Ampak dejstvo pa je, da splosna razgledanost (ki se vam zdi ta trenutek "brezveze") in pa dobro poznavanje matematike (po zelji dodaj se kaksno podrocje), bistveno dvignila konkurencnost, s tem pa ceno na trgu.

Torej je moj nasvet, da izberi smer, kjer se lahko naucis najvec (ne nujno programerskih stvari) in jo lahko naredis. Za specializiranje bos imel ogromno casa kasneje.

terlikar44 ::

Ok... glede te fore z matematiko... Kaj niste rekli, da je na Vegovi kar velik poudarek na matematiki? A obstaja tuki v sloveniji kakšna računalniška srednja šola ki ima bolj poudarek na matematiki? Ker glede matematike mi gre zlo dobro (ravno danes dobu še eno 5 :) )

Aja... Za programerje uprašanje. Koliko knjig (so called The Bibles) preberete na mesec? Ali jih preberete po potrebi?

EDIT GLEDE ŠOLNANJA: Računajte na to, da prihajam s S Primorske tako da ne mi naševat šol v Mariboru haha :D

Zgodovina sprememb…

terlikar44 ::

Umm ja pa še tole... Kaj pa menite o tehnični gimnaziji, specifično Goriški... A te enako naučijo kot če bi šel na gimnazijo?

Janac ::

Ti nekaj zaupam? S takim prepričanjem kot ga imaš ti, da te dejansko naučijo profesorji se prekleto zelo motiš. Naučil se boš sam, če boš doma še programiral ipd., ti raje svetujem aranžersko, pa potem cele dneve doma programiraš...na gimanziji verjetno nimaš toliko časa ker se moraš zraven še kopico nepomembnih predmetov učit(glede na to kaj hočeš postat...seveda so tudi koristni). Glej moj zgornji post.

jure3000 ::

Še moje mnenje:
Če si sposoben it na gimnazijo, ti priporočam to.
Na gimnaziji pridobiš splošno znanje iz vseh področij, tako da ne boš na nivoju američanov, ki poznajo le eno področje, potem pa jih sprašujejo o čist splošnih stvareh in izpadejo neumni. Z ljudmi se boš lahko pogovarjal tud o čem drugem razen računalništvu.
Seveda pa če šole neboš jemal resno, neboš kaj dost odnesel od nje (potem je morda boljše, da se odločiš za lažjo varjanto - tehnično, kjer boš pridobil več znanja iz področja, ki te zanima).
Glede znanja računalništva pa je tako: največ se boš naučil, če te bo to zanimalo in boš sam počel kaj v tej smeri. Internet je dandanes tako poln informacij (še posebaj v zvezi z računalnišvom), da je to najmanjši problem. Omisli si kak projekt (program) - nekaj, kar bi rad ustvaril. Sprva morda nebo najlažje najt teme oz stvari, ki bi jo rad naredil, a bo že prišla ideja. Nato se nauči vse osnove, ki jih potrebuješ da začneš delat na projektu, največ se boš pa naučil ob samem delu.

Pro_moted ::

Zanimivo, boljše je it na gimnazijo kjer pridobiš " širše" znanje, zraven pa tak malo rekreativno urco ali dve na teden računalništva in si pravi mojster. Obratno pa ne gre ? A je res samoiniciativno težje prebrat knjigo o geografiji in biologiji, kot pa se učit računalništvo tako kot je treba ? No ja, vsakemu svoje. To da so tehnične šole ničvredne je standard samo v sloveniji. Tukaj ni važno če kaj uporabnega znaš, je pa super pomembno da si naredil nek zajeban izpit, ki je pač sam sebi namen, ampak je izjemno težek.
Če človek ve da bi rad delal v računalništvu, potem naj gre v računalniško šolo, zraven pa za rekreacijo lahko bere knjige biologije, geografije , zgodovine, psihologije itd. , ni se pa treba tega za izpite učit. To da pa pridete iz gimnazij na tehnične fakse in po 3 letih mislite da obvladate zadevo, je pa jasno samo vam.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Robi :P ::

Pro_moted je izjavil:

Zanimivo, boljše je it na gimnazijo kjer pridobiš " širše" znanje, zraven pa tak malo rekreativno urco ali dve na teden računalništva in si pravi mojster. Obratno pa ne gre ? A je res samoiniciativno težje prebrat knjigo o geografiji in biologiji, kot pa se učit računalništvo tako kot je treba ? No ja, vsakemu svoje. To da so tehnične šole ničvredne je standard samo v sloveniji. Tukaj ni važno če kaj uporabnega znaš, je pa super pomembno da si naredil nek zajeban izpit, ki je pač sam sebi namen, ampak je izjemno težek.
Če človek ve da bi rad delal v računalništvu, potem naj gre v računalniško šolo, zraven pa za rekreacijo lahko bere knjige biologije, geografije , zgodovine, psihologije itd. , ni se pa treba tega za izpite učit. To da pa pridete iz gimnazij na tehnične fakse in po 3 letih mislite da obvladate zadevo, je pa jasno samo vam.

Točno to^^ toplo priporočam vsem gimnazijcem, da si tale post vsaj 5x preberejo in prepišejo! ;)

terlikar44 ::

Ok... zdaj sem še bolj zmeden kot prej hahahah... polovica jih navija za gimnzijo, druga pa za srednjo hahah :D
Zdej še zadnje uprašanje in potem pustim to temo stati pr miru ker nočem da bom še bolj zmeden kokr sem že :)

Vprašanje: Kam se mi bol splača it: Tehniška gimnazija ali Srednja Računalniška?
Prosim upoštevajte to:
-naprej imam namen iti na FRI Uni.
-v šoli imam ocene 4/5 (se dobi kšna 3, ma bolj pr bio, kem itd.)
-mat in fiz mi kar gresta (fiz mi je tud kar fajn predmet, zanimiv)
-ang mi tudi ne dela problemov (čez 12 dni grem na regijsko tekmovanje, držite pesti hahha :D)
-učenje mi ne predstavlja nekega problema, še posebej če je snov zanimiva
-zanimam se za poklic programerja

Hvala za vašo pozornost :)
PS: če bi mi lahko kdo, ki hodi na Tehniško gimnazijo v Gorici razložil, kaj delate čez vse 4 letnike (kaj delaste pri računalništvu in informatiki itd.)... in pa če bi mi kdo dal link do predmetnika ker ga ne morem dobit :)

Zgodovina sprememb…

Yacked2 ::

terlikar44 je izjavil:

Ok... zdaj sem še bolj zmeden kot prej hahahah... polovica jih navija za gimnzijo, druga pa za srednjo hahah :D
Zdej še zadnje uprašanje in potem pustim to temo stati pr miru ker nočem da bom še bolj zmeden kokr sem že :)

Vprašanje: Kam se mi bol splača it: Tehniška gimnazija ali Srednja Računalniška?
Prosim upoštevajte to:
-naprej imam namen iti na FRI Uni.
-v šoli imam ocene 4/5 (se dobi kšna 3, ma bolj pr bio, kem itd.)
-mat in fiz mi kar gresta (fiz mi je tud kar fajn predmet, zanimiv)
-ang mi tudi ne dela problemov (čez 12 dni grem na regijsko tekmovanje, držite pesti hahha :D)
-učenje mi ne predstavlja nekega problema, še posebej če je snov zanimiva
-zanimam se za poklic programerja

Hvala za vašo pozornost :)
PS: če bi mi lahko kdo, ki hodi na Tehniško gimnazijo v Gorici razložil, kaj delate čez vse 4 letnike (kaj delaste pri računalništvu in informatiki itd.)... in pa če bi mi kdo dal link do predmetnika ker ga ne morem dobit :)


Pojdi na navadno gimnazijo, po možnosti na naravoslovni oddelek in ne bo ti žal.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

gembleru ::

Pejdi na splošno gimnazijo. Nima kej bet.

lebdim ::

Tako, pojdi na splošno gimnazijo. Tudi sam sem hodil v naravoslovni oddelek, ampak to je pomenilo zgolj to, da smo imeli v primerjavi z drugimi oddelki v 2. in 3. letniku po eno uro biologije, fizike in kemije več kot drugi ...

Janac ::

Zakaj bi šel na gimnazijo če boš 4 leta delal za popolnoma nič?

Gejspodar ::

Za popolnoma nič? Kaj pa misliš da ti delaš na Vegovi? Popolnoma nič, pa še brez truda.
Gimnazije ti dajo neke osnovne učne navade, na koncu pa si glede vpisa (če ne greš na medicino) še bolj v riti.
Veliko lažje je spacati neko tehnično srednjo in se vpisati na dober fax z veliko točkami, kot pa da se 4 leta na vse pretege matraš na gimnaziji.

Nobena (NOBENA) srednja šola ti ne bo podarila znanja. Pri kakšnih se boš primoran učiti, pri drugih pa boš zletel skozi.

Gimnazija je nepotreben fuk če ne greš na medicino !

Smurf ::

Moje mnenje, kot nekdo, ki je studiral na tehnicnem faksu, celo vodil redmet pol leta, sedaj pa delam (pomoje da) uspesno v industriji.

Dobra gimnazija ti da vec znanja kot neka tehnicna sola. Ena stvar je, da ti da splosno znanje (ki velikem stevilu ljudi se kako manjka), druga je, da imas okoli sebe v povprecju bolj sposobne ljudi, s tem pa boljse okolje za ucenje in vec motiva, da se tudi ti kaj naucis. Se celo tehnicno znanje dobis boljse kot na tehnicnih srednjih solah. Se izkaze, da bolj pomembno dobro znanje matematike in fizike ter logicnega razmislanja kot pa to, ali si nekaj 10ur prezivel s programiranjem (kar na faksu itak presezes v roku pol leta). Mene je gimnazija naucila dosti stvari (pa dalec od tega, da bi bila perfektna), Gejspodarja ocitno nic. Pa nisem sel na medicino :).

Kot ze dostikrat omenjeno, na koncu so na faksu ponavadi najbolj uspesni ravno gimnazijci (seveda lahko, kaksen iz srednje sole tudi iztopa), ponavadi taki, ki so hodili na razna tekmovanja in bili ves cas aktivni. Se kar pozna, ce v zivljenju jemljes pot, kjer se najvec naucis, ne pa le, da slackas na veliko in vedno isces najlazjo pot.

Nasvet, ce zelite kdaj mogoce delati za vec kot tistega jurija na mesec.

Phantomeye ::

Meni je žal, da nisem šel na gimnazijo (sure, mel bi težave, ker v času srednje šole sem imel precej problemov s pozornostjo in koncentracijo, ampak bi več odnesel). Največji šok je, k prideš se vpišeš na bilo kateri program, ki vsebuje ime 'informatika', in ugotoviš, da v ENEM semestru pokriješ 3/4 materiala, ki si ga obravnaval v srednji šoli. Srednje računalniške so dejansko primerne za ljudi, ki želijo na nivoju elektrotehnika računalništva tudi ostati. Vsi moji srednješolski sošolci so se naučil programirat doma.

Ampak je spet tu vprašanje mentalitete. Medtem ko so se sošolci zmrdovali nad predmeti, kot so slovenščina, sociologija, umetnost, itd... (češ, tega ne rabiš v življenju - većinoma true, ampak to ni point). Sem jaz užival v teh predmetih.

Zgodovina sprememb…

Janac ::

Vse lepo, da dobiš splošno znanje, zagotovo je to res, ampak kako hudiča ohranite to znanje, kako to da ne pozabite tega?

Smurf ::

Janac je izjavil:

Vse lepo, da dobiš splošno znanje, zagotovo je to res, ampak kako hudiča ohranite to znanje, kako to da ne pozabite tega?

Obnavljas ga? Sej to ne pomeni, da sedaj 1x na leto gulis ucbenike za umetnost, lahko gres pa 1x na leto nekam v galerijo.

Ali pa preberes kaksno leposlovno knjigo.

Gejspodar ::

Če te leposlovne knjige zanimajo jih lahko bereš brez gimnazije. Prav tako lahko obiščeš galerijo in bereš trivio o umetnikih in njihovih umetninah.
Če te zanima tudi kaj drugega "splošnega", so na voljo interneti.

Pa ne zdaj s protiargumentom "hurr durr, zakaj bi hodili v šole ko pa je vse v knjigah in na internetu".

Gimnazija ti podari učne navade. Tehnična šola ti mogoče vzbudi zanimanje za tehnične stvari.
Misliš da se jaz spomnim sintakse powershella/batch-a, gimnazijec pa se spomni Lockejevega empirističnega pojmovanja spoznanja?

Je bil pa primeren eden od zgornjih argumentov, da v gimnaziji praviloma nisi obkoljen z retardi ampak "znanja željnimi mladiči".

Smurf ::

Ze 100x odgovorjeno, ja vse se lahko sam naucis, ampak izkusnje kazejo, da na hitrost/uspesnost ucenja mocno vpliva tudi okolje. Ne le, da imas mentorje (ki ti podajo ucno gradivo bolj ali manj uspesno), ampak imas okoli sebe tudi ljudi, ki pocnejo enako. Da ne omenjamo teda, da kot samouk vcasih zabijes ogromno casa, da ugotovis kaj je sploh res pomembno (in bi ti kaksen mentor lahko to takoj povedal).

Ja lahko gres sam v galerijo, ampak ponavadi vec odneses, ce sabo vzames se 2 lustni sosolki, kjer ti vsaka predstavi svoj vidik (in to kar se je ona naucila), potem pa zadevo skupaj predebatirate.

Gimnazija, Faks in kasneje celo (vsaj dobra) sluzba ti tako okolje zagotovijo. Po faksu pa zacnes ugotavljati, da tudi internet nima vec vseh odgovorov, potem pa letis naokoli na konference :).

Janac ::

Če te nekaj ne zanima(zgodovina, umetnost recimo) se ne boš tega naučil v gimnaziji...

Smurf ::

Janac je izjavil:

Če te nekaj ne zanima(zgodovina, umetnost recimo) se ne boš tega naučil v gimnaziji...

1.) To ni res. Pomoje cisto vsak vsaj nekaj zna, kar ga ne zanima.
2.) Za dolocene stvari v naprej ne ves, ali te bodo zanimale ali ne. Gimnazija ti da moznost, da to poskusis.

Gejspodar ::

Čeprav je nisem nikoli obiskoval bom zagovarjal gimnazijo kar se tiče učnega okolja in kvalitete študija. Ne bi smeli posploševati, še posebno ne pri teh javnih šolah, ki se razlikujejo kot hruške pa tračne grablje. Standardi šol upadajo, zato se tudi na gimnazijah znajdejo retardi in motilci pouka.

Iz ničvrednih osebnih izkušenj lahko povem, da sem na najbolj ugledni računalniški šoli v Sloveniji izkusil največjo učno nesposobnost in računalniško nepismenost sodijakov, posledično nas je v drugem letniku zapustilo cca. 20 ljudi. Iz ENEGA SAMEGA RAZREDA. Nosili smo krono najslabšega razreda, a kolikor vem nam je bila tudi ta že sneta, saj so mlajše generacije še slabše.
Gnila jabka v vsaki gajbici, ma z leto v let jih več zgnije.

Otrokom manjka discipline in motivacije, šolam pa standardov in trde roke. Priznam da obstajajo izjeme, a gre se za produciranje sposobnih in učenih osebkov in ne za "dej mu to maturo da spizdi s šole".
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prepis iz gimnazije na računalniško šolo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10719485 (17489) Smurf
»

Srednja Šola

Oddelek: Loža
304411 (3491) loveJDM
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931330 (24991) x128
»

katero srednjo šolo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6310388 (6983) Janac
»

4. letnik gimnazije (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6926222 (24991) Smurf

Več podobnih tem