» »

zakaj se avtomatično pomisli ob znanju matematike tudi na znanje fizike?

zakaj se avtomatično pomisli ob znanju matematike tudi na znanje fizike?

lebdim ::

Živjo,

k sošolki, ki ima inštrukcije zgolj za matematiko, ponuja večinoma zadnjim razredom OŠ, gimnazijcem in tudi kakšnemu iz faksa. Ampak predvsem osnovnošolci jo velikokrat kaj vprašajo tudi iz fizike oz. če lahko kaj pogledajo tudi pri fiziki kakšno nalogo... Ampak zdaj pa me zanima, zakaj se avtomatično pomisli na to, da če ti gre matematika, da ti bo šla potem tudi fizika??? Tega ne štekam ... Je pa res, da se povezujeta, ampak ni nujno obojsmerna povezava. Meni je recimo matematika ful dobro šla, fizika pa pač ne preveč ...

HighBane ::

Po možnosti tistim, ki ne gre matematika, imajo težave tudi z fiziko. In ko imajo inštruktorja pri roki, ga vprašajo še za tisto, ki se jim zdi zelo podobno. Postopek je podoben. Imaš napisano nalogo. Imaš par formul. Sestaviš enačbo z uporabo pravilnih formul in jo rešiš.

fikus_ ::

Za dobro znanje fizike in izračunati kaj iz tega področja je osnova matematika. Ali drugače; matematika je teorija, ki jo pri fiziki uporabiš v praksi.

RejZoR ::

Fizika temelji na matematiki. Zato sta povezani...

Lep primer je raziskovanje vesolja s plovili/sondami. Zaradi fizike (torej poojev tam) morajo prej preračunat cel kup stvari, da se potem pot po vesolju odvija glede na fizikalne pogoje, ki se nahajajo tam (gravitacijske sile, upoštevanje manjka upora, ki ga na Zemlji imamo zaradi atmosfere itd) in da posledično pridemo tja kamor želimo brez da gre kaj narobe. Zato pa če ti ne gre matematika, ti bo tud fizika delala težave.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

lebdim ::

to se seveda strinjam. edino, meni fizikalna snov ne gre tako dobro kot snov pri matematiki, in pač vedno rečem, da naj vprašajo koga drugega za fiziko. oz. če že, potem pokličem kakega kolega, ki mu fizika gre. sem pa opazil, da mi gre precej bolje kemija, kjer pa prav tako veliko uporabiš matematičnega znanja (vsaj pri računskih nalogah ...)

SeMiNeSanja ::

Pri 'srednješolski kemiji' pa res ne rabiš obvladati kaj dosti več kot množenje in deljenje. Zadeva postane matematično bolj pestra šele s fizikalno kemijo in procesnim inženirstvom - ampak tu se v bistvu giblješ v vodah ene od vej fizike...

Phantomeye ::

Običajno inštruktorji poznajo oboje (pa tudi kemijo). Brezveze pa nekaj učit, če ne obvladaš dovolj dobro, brez da bi te kaj presenetilo

An0N ::

Menim, da bi svojo ugotovitev moral malo drugače zastaviti - znanje fizike je povezano z matematiko, ne obratno.

Matematika je pač splošna veda. Fizika je matematični model narave, torej je fizika "pogojena" z matematiko.

Obratno pa ne drži, sem govoril z gospodom, ki ima doktorat iz matematike in jo poučuje, pa je povedal, da osebno o fiziki nima pojma - kar je normalno.

Matematika je matematika. Pika.

Fizika pa vsebuje matematiko - torej nekdo, ki je dober fizik, je verjetno tudi do neke mere dober matematik - fizike brez matematike preprosto ni mogoče resnično razumeti.

perci ::

Za srednješolsko fiziko si lahko tudi precej zanič matematik.

Približno tako kot za kemijo.

Množenje in deljenje. Nobenih odvodov, integralov, krajšanja ulomkov in podobnih reči ne rabiš znat.

An0N ::

perci je izjavil:

Za srednješolsko fiziko si lahko tudi precej zanič matematik.

Približno tako kot za kemijo.

Množenje in deljenje. Nobenih odvodov, integralov, krajšanja ulomkov in podobnih reči ne rabiš znat.


Že, ampak rekel sem dober (!) fizik - na srednješolskem nivoju - če se že pogovarjava, bi v to kategorijo spadal nekdo, ki je uspešen na tekmovanjih, samostojno raziskuje, gleda naprej itd. Oceno 5 lahko pridobi vsak kar brez neke prave matematične logike.

Tak gotovo dobro obvlada matematiko do neke mere, ne glede na srednješolski nivo. Namreč, fiziki občudujejo eleganco matematičnih povezav v fiziki. Tudi srednješolci, ki se ukvarjajo s tem, se ravnajo po tem principu.

Kemija pa, kot si rekel, sploh nima veze z matematiko, če ne upoštevava vseh naprednih področij kemije, ki zaobjemajo dejansko fiziko delcev - toda to je fizika.

Tako, malo, da razjasnim svojo trditev :)

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: An0N ()

jure3000 ::

Kot je že omenjeno, fizika uporablja matematiko. Edina razlika je v razumevanju enega ter drugega predmeta.
Pri matematiki je običajno naloga izračunaj to in to, na tak ali drugačen način. Običajno (ampak ne vedno) nima veze z nekim problemom v naravi.
Pri fiziki je pa je običajno na prvem mestu razumevanje naravnega pojava - ko tega razumeš in imaš pred sabo nek problem, tega opišeš z fizikalnimi enačbami. Teh enačb je včasih precej, lahko so zelo preproste ali pa tudi tako zapletene, da se jih analitično ne da rešiti. Običajno da razumeš kako enačbe opisujejo fizikalen pojav potrebuješ matematično znanje, bolj kot je zapleten fizikalen pojav, več matematičnega znanja potrebuješ.

lebdim ::

ja, samo kako potem prepričat osnovnošolce, ki jih imam za inštrukcije, da me vsakič ne sprašujejo še za fiziko, ker zagotovo ne znam zadosti?

ZaphodBB ::

lebdim je izjavil:

ja, samo kako potem prepričat osnovnošolce, ki jih imam za inštrukcije, da me vsakič ne sprašujejo še za fiziko, ker zagotovo ne znam zadosti?

Če hočeš veljati za odličnega inštruktorja se nauči še osnovnošolske fizike.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

AnotherMe ::

lebdim je izjavil:

ja, samo kako potem prepričat osnovnošolce, ki jih imam za inštrukcije, da me vsakič ne sprašujejo še za fiziko, ker zagotovo ne znam zadosti?


Nauči se fiziko in dodatno kasiraj ;) Če stranke pritiskajo, jim boš pa menda ja ustregel? :)

kogledom ::

lebdim, rešitev je enostavna: najami inštruktorja fizike! Če matematiko obvladaš, ti do razumevanja osnovnošolske fizike ne manjka prav dosti. Osnovnošolka fizika pač ni čisto nič drugega kot tekstualne matematične naloge, pri katerih upoštevaš znane enačbe.

An0N ::

jure3000 je izjavil:

Običajno (ampak ne vedno) nima veze z nekim problemom v naravi.


Res je, še več: matematika sploh nima veze s problemi v naravi. "Naloge" - praktični primeri iz matematike so takšen ali pa drugačen matematični model, ki zahteva neko rešitev, naj bo to inženirski, fizikalni, kemijski ipd... vsebina je poljubna, bistvo matematike pa ni v reševanju teh nalog.

Matematika kot področje poučevanja ne izkazuje bistva v računanju tega in onega, ampak dokazovanju logičnih resnic, ki sledijo iz takšnih ali drugačnih aksiomov.

nevone ::

ja, samo kako potem prepričat osnovnošolce, ki jih imam za inštrukcije, da me vsakič ne sprašujejo še za fiziko, ker zagotovo ne znam zadosti?


Tega ne moreš preprečiti. Ta dva predmeta se pač povezuje, in to je vsidrano tako globoko, da ti sam tega ne moreš spremeniti. Lahko se spopadeš še z fiziko, kot so ti že predlagali.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Če imaš občutek, da v fiziki ne bi mogel dajati kvalitetnih inštrukcij, se pač osredotoči na tiste, ki iščejo pomoč samo pri matematiki. Saj so tudi takšni. Je pa seveda res, da se ti ciljna skupina s tem zmanjša. Vprašanje samo, če se ne preveč.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

lebdim ::

no, čeprav je moja "osnovna izobrazba" glede na smer študija matematika-računalništvo, za slednje nobenega ne poznam, ki bi jih potreboval in to mislim, da nikoli ne bo nihče potreboval inštrukcij za računalništvo. če pa že primerjam, pa prej znam kemijo kot fiziko.

bella_trix ::

lebdim, poskusi se naučiti še fiziko kot je predlagal že kogledom. Osnovnošolska fizika ni nič drugega kot črpanje podatkov iz teksta, vstavljanje le-teh v enačbe in izražanje neznane količine. Če si doštudiral mat-rač, ti to verjetno ne bo predstavljalo težave.

GTX970 ::

Odgovor na vprašanje: ker je fizika podmnožica matematike (že vidim jezne fizike, ki mi trkajo na vrata :))).
Vendar osnovnošolci pozabljajo, da razumevanje fizike ni samo pisanje formul, temveč v prvi vrsti razumevanje pojava (ter postavitev le tega v formule) in tega kot čisti "matematik" ni nujno da imaš za posamezni pojav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Yacked2 ::

Osnovnošolsko fiziko bi lahko razlagal tudi brez kakšnega poglobljenega razumevanja. Če si doštudiral IŠRM imaš narejeno maturo, se pravi si 3 leta poslušal fiziko ? Kar je za OŠ čez glavo dovolj.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

lebdim ::

tole sem že tolikokrat povedal ... hodil sem na PEF, UL in smo imeli v 1. letniku fiziko kot osnovno naravoslovni predmet. :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika na fakultetah

Oddelek: Šola
242492 (1703) kow
»

Upravna informatika

Oddelek: Šola
204336 (1887) styrian
»

Udeležba na fizikalni olimpijadi (ipho)

Oddelek: Šola
467175 (6030) primorcan
»

kam naprej za prfoksa matematke na srednji šoli

Oddelek: Šola
344757 (4170) BluPhenix
»

Zakaj kemija? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12511546 (9715) Fizikalko

Več podobnih tem