» »

Pranje novega perila. Je sploh potrebno?

Pranje novega perila. Je sploh potrebno?

«
1
2

shadeX ::

Pozdrav,

Zanima me kako je pri vas praksa, ko se gre za nošenje perila pred prvo rabo? Ga vi prej operete ali ga kar vržete nase? Zanima me za vse vrste perila, torej od občutljivih (spodnje perilo), pa do navadnega perila (hlače, majice,..).

Do sedaj sem jaz perilo vedno opral pred prvo rabo, sploh če se je šlo za spodnjice. Nogavic pa nikoli nisem (ne vem zakaj :D ). Zadnjič smo meli debato s kolegi, da je en kupil hlače v kiku in potem je dobil izpuščaje kao zaradi materiala, opral pa perila ni. Tako da je zelo verjetno da se je gor nahajalo kakšno sranje.

Torej, praksa pri vas?

Janac ::

Vedno ja...

fosil ::

Da vedno. Vse.
Tako je!

RejZoR ::

Kar ima direkten stik s kožo, vedno. Kakšnih bund ponavadi ne razen če imajo čuden vonj. Cunje se valjajo vsepovsod in so običajno prepojene z vsemi živimi svinjarijami, tako da jih raje preventivno operi...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

HMatjaz ::

Vsaka tkanina je napojena s strupi proti mrgolazni.Tkanine lahko čakajo na izdelavo več mesecev, vmes pa mrgolazen ....njamski, če ni strupa. Ti pa se le oblači v strupe, če želiš.

jalovec09 ::

folk sprobava cuje in logično, da bo kaj notri.

TehDucky ::

HMatjaz je izjavil:

Vsaka tkanina je napojena s strupi proti mrgolazni.Tkanine lahko čakajo na izdelavo več mesecev, vmes pa mrgolazen ....njamski, če ni strupa. Ti pa se le oblači v strupe, če želiš.


Tole je eden bolj pravilnih odgovorov. Tako, da ja. Vse kar ima direkten stik s kožo oprati, edino nogavic pa tudi sam ne. Ponavadi so kakšne domače proizvodnje, rokavic, kap in šalov tudi ne, bund pa tudi usranih ne perem, ampak samo s fino vlažno krpico pobrišem. Odvisno od bunde ampak lahko dodatki v prašku spremenijo sestavo bunde, pa je potem lahko bolj trda ali pa lažje premoči. Če je "nujno" za oprat, rajši peljem v kemično čiščenje, pa sem bolj ziher, da ne gre kaj narobe. Pa tudi tam ne more bit 100% OK.

gruntfürmich ::

skoraj nikoli ne perem perila, čeprav bi bilo morda kr ok.

Odvisno od bunde ampak lahko dodatki v prašku spremenijo sestavo bunde, pa je potem lahko bolj trda ali pa lažje premoči. Če je "nujno" za oprat, rajši peljem v kemično čiščenje

verjetno imaš vse bunde z gore-texom, da tako lepo skrbiš za njih...?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

shadeX ::

jalovec09 je izjavil:

folk sprobava cuje in logično, da bo kaj notri.


Že, sam gat pa najbrž ne sprobava folk..

ali pač?

DOOM_er ::

vseeno, iz vse mogoče svinarije naokoli kjer so se gate pobrale, lahko mimogrede bejbi v tamalo spraviš res kaj nagnusnega če ne opereš prej.
Robots will steal your job. But that's OK

crazyLIKEme ::

Perem vse. Ne zaradi strupom, ampak ker folk probava in ker skladišča niso ravno najbolj čista.
http://crazyl1keme.deviantart.com/

MIHAc27 ::

Jaz bund, jaken, hlač nikoli prej ne operem. Spodnje perilo je tudi večinoma v embalaži, ko ga kupim in predvidevam nedotaknjeno.
Edino pulovarje in majice pa ja.

PurpleMoo ::

Nekatera oblačila so načeloma oprana, preden jih razpošljejo po trgovinah. Drugače pa je vseeno boljše prej oprati, sploh črna (zaradi kemikalij, ki tkanino obarvajo črno).

Zmajc ::

Ne bojte se "nagnusnih stvari ki so gor ker je nekdo cunjo pred mano probal", bojte se strupov s katerimi so cunje prepojene da jih golazen med tem ko so v transportu ali v skladišču ne požre. Vse kar ima direkten stik z kožo je najbolje oprat. Itak je 80% robe kitajskega izvora, tam pa vsi vemo koliko se sekirajo za zdravje ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

harmony ::

A je res toliko nujno komplicirati za vsako stvar v zivljenju? Slej ko prej se morajo vsake kupljene obleke oprati, edino ce zelite prisparati 1€ pri pranju le teh. Pac prines lepo domov operes na tistih 30-40 stopinj in to je to.

steev ::

Hehe, jaz tudi nogavic prvič ne operem :D
:|

zee ::

Razen vecjih kosov oblacil (bunde, jakne, ...) pred prvo uporabo vse operem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

VaeVictis ::

Vedno perem perilo pred prvo uporabo.

Enkrat sem prav gledal eno oddajo na enem kanalu, ko je en človek prinesel t-shirt domov in takoj oblekel zadevo.

Zjutraj je bil čisto rdeč z izpuščaji po telesu.

Doktorji so potem ugotovili kaj mu je, sam ima še sedaj uničeno kožo.

Potem so pa razlagali, da je tovarna zraven uporabljala neke kemikalije, ki so koži škodljive in so nekako prišle v to tovarno oblačil in če bi samo v mokri vodi spral zadevo bi bilo vse vredu...

Poleg tega pa nikoli ne veš, koliko ljudi s kakšno higieno je že pred teboj preizkušalo oblačila.

Gregor__ ::

Definitivno je pranje potrebno. Znanec je inšpektor na tem področju in me je prijetno presenetilo, da dejansko preverjajo kakšne kemikalije se nahajajo na oblačilah. Dostikrat morajo oblačila tudi umakniti iz prodaje. Menda pri razlaganju iz kontejnerjev obvezno uporabljajo respiratorje. Glede na te informacije vsem priporočam pranje pred prvo uporabo.

Blazz ::

Gledal enkrat dokumentarec, kjer so pokazali da 2 ali celo 3 pranje šele odstrani vse kemikalije s katerimi je zaščiteno oblačilo pred plesnijo in ostalimi stvarmi... tako da ja, jaz prav vse dam 1x prat, tud dolge hlače, puloverje etc... moja mama pa ima tudi znanko, ki je oblekla novo neoprano kratko majico in dobila take alergije, da ima rdeče pike še 5 let po temu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

ProGo ::

Oblačila vsebujejo insekticide, pesticide in druge kemikalije, ki zaščitijo tkanine med prevozom pred škodljivci, plesnijo ... Obvezno oprati vse. Za dojenčke priporočljivo celo večkrat.

Higiena sprobanih oblačil tu sploh ni problematična. (razen če si hiperalergik)

DeeJay ::

operem vedno vse razen jakn in bund. Tud nogavice.

SebyDiamant ::

Sem iz tega področja in ABSOLUTNO OPRATI STVARI. Bunde in športne stvari pa z praški, posebej namenjene za to. Za občutljive tkanine. Drugače bodo membrane pri športnih oblačilih fuč.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

Phantomeye ::

Jaz ponavadi probam en kos spodnjic (ponavadi kupim cluster enakih) potem dam pa v pranje, ostalo pa tudi, razen, če mi je kaj kul in trenutno želim imet na sebi (puloverji, hlače), ampak večinoma pranje...

Nogavic pa ne, so pa nogavice večinoma iz malih podjetij, tako, da ne grejo skozi podobno logistiko kot v kakih verigah.

MIHAc27 ::

No potem je imela moja prav. Ona vedno vse opere, ali vsaj preplakne.
Si nisem mislil, da uporabljajo toliko kemikalij. Ker vem da stane nova majica iz tovarne vsega kak evro ali dva. Škoda zapravljat še za kemikalije.

gruntfürmich ::

da se ne bo to sprevrglo v obsedeno stanje; realnost pa taka da to prakticira debeluharski zapit folk z zanič prehrano in čikom v ustih ob vikendih pa za adrenalin na cestaka, ker pač kemikalije na oblačilih so ultra nevarna stvar...

SebyDiamant je izjavil:

Sem iz tega področja in ABSOLUTNO OPRATI STVARI. Bunde in športne stvari pa z praški, posebej namenjene za to. Za občutljive tkanine. Drugače bodo membrane pri športnih oblačilih fuč.


ampak kolikor gledam sestave navadnih praškov za občutljive tkanine; pri pervolu/persilu piše da že imajo mehčalec noter, za membrane pa ravno mehčalca ne smemo uporabljati (pa ne zato ker bi bile fuč; to je tvoja idiotija da se ven ne vidiš! ampak zato ker se zapaca, in takrat pač ne opravlja svoje funkcije)...
kako je torej s pralnimi sredstvi za membranske cote?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Samo spodnje perilo, ostalo oblečeš.

Tudi na tem forumu očitno ne manjka panike in teorije zarot.
In pa izjav v stilu, da je baje nekdo, nekoč, nekaj oblekel neoprano in je, spet baje, zaradi tega ostal brez kože.
Nekaterim, ne baje, tudi sonce škodi, vsaka tkanina, vsak dotik..., vendar taki niso merilo, po katerem bi se moral zgledovati.

harmony ::

feryz je izjavil:

Samo spodnje perilo, ostalo oblečeš.

Tudi na tem forumu očitno ne manjka panike in teorije zarot.
In pa izjav v stilu, da je baje nekdo, nekoč, nekaj oblekel neoprano in je, spet baje, zaradi tega ostal brez kože.
Nekaterim, ne baje, tudi sonce škodi, vsaka tkanina, vsak dotik..., vendar taki niso merilo, po katerem bi se moral zgledovati.

Ne nabiji brez dokazov.

Shegevara ::

So še kakšni drugi učinki (nevidni očem), ki jih puščajo ne-oprane obleke poleg izpuščajev, alergij...?

tiste 2x na leto, ko se zbrcam it kupit kakšen nov kos oblačila stvar kupim, dam v omaro, naslednji dan pa oblečem in to je to. Gate, majce, hlače... vse.

Jaz še nisem imel z neopranimi novimi oblekami na oko vidnih težav.

Invictus ::

Shegevara je izjavil:

So še kakšni drugi učinki (nevidni očem), ki jih puščajo ne-oprane obleke poleg izpuščajev, alergij...?

Puščajo glupe komentarje tukaj na Slo-Techu ...

Sam ti so vseeno na koncu vidni ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMicka ::

Če je kdo preobčutljiv ali pa se tako bolje psihično počuti, normalno, naj opere oblačila, predno obleče. Za veliko večino pa to ni problem. Pa ja ne mislite, da bi država oz. pristojne inšpekcije dopustile, da se prodaja spodnje perilo, ki ti pozvroča alergije, če ga oblečeš neopranega? Dejte vzet pamet v roko.

fosil ::

MadMicka je izjavil:

Pa ja ne mislite, da bi država oz. pristojne inšpekcije dopustile, da se prodaja spodnje perilo, ki ti pozvroča alergije, če ga oblečeš neopranega?

Ti to resno, ali se zafrkavaš?
Ali morda res misliš da inšpekcija testira vse gate, ki so v trgovinah? Ali da testira vsako pošiljko cunj, ki je uvožena?

Sicer pa:
Greenpeace preveril nevarne kemikalije v otroških oblačilih in obutvi. Na izpitu so padli vsi.
Nevarne kemikalije v oblačilih znanih proizvajalcev
Tako je!

gruntfürmich ::

Shegevara je izjavil:

So še kakšni drugi učinki (nevidni očem), ki jih puščajo ne-oprane obleke poleg izpuščajev, alergij...?

aura se ti zmanjša...

fosil je izjavil:

Sicer pa:
Greenpeace preveril nevarne kemikalije v otroških oblačilih in obutvi. Na izpitu so padli vsi.
Nevarne kemikalije v oblačilih znanih proizvajalcev


za resno raziskavo bi bilo potrebno še oprati perilo in potem ugotoviti vsebnost, ter jakne dati v kemično in potem tudi ugotavljati kemikalije.

da bi dobili jasno sliko kako in kaj. ker če ti ta kemikalija ostane gor še po pranju, nisi veliko naredil...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

SebyDiamant ::

gruntfürmich je izjavil:

da se ne bo to sprevrglo v obsedeno stanje; realnost pa taka da to prakticira debeluharski zapit folk z zanič prehrano in čikom v ustih ob vikendih pa za adrenalin na cestaka, ker pač kemikalije na oblačilih so ultra nevarna stvar...

SebyDiamant je izjavil:

Sem iz tega področja in ABSOLUTNO OPRATI STVARI. Bunde in športne stvari pa z praški, posebej namenjene za to. Za občutljive tkanine. Drugače bodo membrane pri športnih oblačilih fuč.


ampak kolikor gledam sestave navadnih praškov za občutljive tkanine; pri pervolu/persilu piše da že imajo mehčalec noter, za membrane pa ravno mehčalca ne smemo uporabljati (pa ne zato ker bi bile fuč; to je tvoja idiotija da se ven ne vidiš! ampak zato ker se zapaca, in takrat pač ne opravlja svoje funkcije)...
kako je torej s pralnimi sredstvi za membranske cote?


Torej je fuč, če ne opravlja svoje funkcije. Delno imajo vsi praški mehčalce noter, saj neke vrste "mehčajo vodo" da je pralni prah bolj učinkovit. Odvisno pač ali so to kakšne soli ali pa so naravnega izvora in neškodljive sploh občutljivemu tekstilu. Je pa določene napake pri pranju parila že po enkratnem pranju nemogoče popraviti.
Kaj ima pervol/persil not pa ne vem, ker teh ne uporabljam.

Shegevara je izjavil:

So še kakšni drugi učinki (nevidni očem), ki jih puščajo ne-oprane obleke poleg izpuščajev, alergij...?

tiste 2x na leto, ko se zbrcam it kupit kakšen nov kos oblačila stvar kupim, dam v omaro, naslednji dan pa oblečem in to je to. Gate, majce, hlače... vse.

Jaz še nisem imel z neopranimi novimi oblekami na oko vidnih težav.


Ko je vidno očem pol pa ali si res zelo občutljiv ali pa je "doza" bila zelo prevelika. Spomnim se članka o kladivu iz kitajske z gumiranim ročajem, ki samo ob enournem držanju v roki brez rokavic sprosti toliko toksinov v telo kot nevem koliko tisoč cigaret.
Koža je pač naš največji organ ;) 2m2 je imamo in okrog 3kg vaga. Vse kar daš na kožo gre v kri.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

Zgodovina sprememb…

awy ::

Oprat vse!
Že dolgo časa nazaj je po mailu krožila tale zadeva oz. nekaj podobnega. Če pred tem slučajno nisem vsega oprala, od takrat naprej 100%. Rahlo paranoično, samo res ne moreš vedet, s čim vsem so napackana oblačila.

Že če pogledaš, sploh v zadnjem času, v veliko trgovinah s tekstilom prodajalci med delom z oblačili nosijo rokavice. My wild guess je, da ne zaradi tega, ker se bojijo, da bi njihovi prstni odtisi kje ostali.

Steinkauz ::

No vsekakor oprat. Awy tist link je pa totalni bullshit

gruntfürmich ::

SebyDiamant je izjavil:

Torej je fuč, če ne opravlja svoje funkcije. Delno imajo vsi praški mehčalce noter, saj neke vrste "mehčajo vodo" da je pralni prah bolj učinkovit. Odvisno pač ali so to kakšne soli ali pa so naravnega izvora in neškodljive sploh občutljivemu tekstilu. Je pa določene napake pri pranju parila že po enkratnem pranju nemogoče popraviti.


fuč je samo do naslednjega pranja. torej eno samo zavajanje.

mehčanje vode pa po mojem ni enako mehčanju perila, tko da to kar odmisli.

in da bi kar takoj bile napake zaradi praška na membrani pa se mi zdi malo mimo, ker potem bi o tem trobili vsi proizvajalci tekstila. torej je to očitno zopet zrastlo na tojem zeljniku...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SebyDiamant ::

Če tkanino samo 1x opereš na previsoki temperaturi je dovolj da uničiš zaščite,.... v tkaninah.
In tudi pri membranah je 1x pranje z napačnim praškom lahko dovolj da se zlepi in ne deluje več.
Mehčanje vode ni enako mehčanju perila, zato ne vem kaj pomeni na različnih praških da vsebuje mehčalec.
Vse info so od enega največjih proizvajalcev praška na svetu in niso kar larifari na mojem zelniku zrasle.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

BigWhale ::

Jaz nic ne perem, verjetno je moja aura ze mrtva.

Ce ti nova oblacila povzrocajo alergije oz kaksne druge reakcije potem peres, ce pa ne? Who gives a crap.

Steinkauz ::

Sej marsikomu, ki kadi tudi ni nič.
No no glih za primerjat, ma mene že vonj novih cunj odbija.

vorantz ::

awy je izjavil:

Oprat vse!
Ĺ˝e dolgo Äasa nazaj je po mailu kroĹžila <a href="http://selfrehabilitation.blogspot.com/... zadeva</a> oz. nekaj podobnega. Äe pred tem sluÄajno nisem vsega oprala, od takrat naprej 100%. Rahlo paranoiÄno, samo res ne moreĹĄ vedet, s Äim vsem so napackana oblaÄila.

Ĺ˝e Äe pogledaĹĄ, sploh v zadnjem Äasu, v veliko trgovinah s tekstilom prodajalci med delom z oblaÄili nosijo rokavice. My wild guess je, da ne zaradi tega, ker se bojijo, da bi njihovi prstni odtisi kje ostali.


What
The
Fuck
.
.
.
Prosim reci da je prvi odstavek sarkazem ;((
Tista slika je en najbolj znanih photoshopov na internetu
Poleg tega pa "krozil po emailih"...

korenje3 ::

glede na to da perilo ki ga kupiš preizkušajo vsi z vprašljivo higijeno, ga je potrebno oprati.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

BigWhale ::

Joj, zresnite se. Moznost, da se cesarkoli nalezes zaradi tega, ker je nekdo pomerjal cunje v stacuni je tako mizerno mejhna, da ni omembe vredna. Ce boste pa za kom v trgovini pomerjali cunje, pa bodo mokre in bo na njih kak cloveski sekret, pol se pa splaca razmislit, pa v usta ga ne tiscat.

'vprasljiva higena' je pa samo en predsodek, pri katerem so vasi delci odmrle koze in znoj bolj plemeniti od sosedovih. ;>

tony1 ::

Spet eden, ki ni gledal tiste epizode dr. Hausa, ko je en mulo skor krepnil zaradi hudih pesticidov, s katerimi so sšpricali bombaž, mulo pa je potem kupi kavbojke, narejene iz njega, in jih obleke, brez da bi jih dal prej prat... :D

Operem vse, razen bund in čevljev.

vorantz ::

tony1 je izjavil:

Spet eden, ki ni gledal tiste epizode dr. Hausa, ko je en mulo skor krepnil zaradi hudih pesticidov, s katerimi so sšpricali bombaž, mulo pa je potem kupi kavbojke, narejene iz njega, in jih obleke, brez da bi jih dal prej prat... :D

Operem vse, razen bund in čevljev.


si zihr da ni bil lupus na koncu?
:P

tony1 ::

Tokrat so bila v igri eksperimentalna zdravila od US Army, ki so mulcu rešila rit. Kdor jih nima, naj cunje najprej opere :))

Spajky ::

jest vedno dam najprej prat vse novo 8-) za vsak slučaj ... navada od vedno ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

gruntfürmich ::

no da se pohvalim; sem opral nova puloverja in še majco bom...:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SuperVeloce ::

Del od OP
je en kupil hlače v kiku in potem je dobil izpuščaje kao zaradi materiala

Včasih sem len, zato se kdaj pa kdaj (edit: beri pogosto :))) kakšna nova cunja izogne prvemu pranju. Čeprav nisem prekomerno občutljiv, se hitro najde kos perila, ki mi povzroči izpuščaje. In to se mi je zgodilo s perilom praktično vseh znamk, kjer kupujem. Kitajc je kitajc, pa je to Kik, C&A ali pa Zara.

Zgodovina sprememb…

;-) ::

TehDucky je izjavil:

HMatjaz je izjavil:

Vsaka tkanina je napojena s strupi proti mrgolazni.Tkanine lahko čakajo na izdelavo več mesecev, vmes pa mrgolazen ....njamski, če ni strupa. Ti pa se le oblači v strupe, če želiš.


Tole je eden bolj pravilnih odgovorov. Tako, da ja. Vse kar ima direkten stik s kožo oprati, edino nogavic pa tudi sam ne. Ponavadi so kakšne domače proizvodnje, rokavic, kap in šalov tudi ne, bund pa tudi usranih ne perem, ampak samo s fino vlažno krpico pobrišem. Odvisno od bunde ampak lahko dodatki v prašku spremenijo sestavo bunde, pa je potem lahko bolj trda ali pa lažje premoči. Če je "nujno" za oprat, rajši peljem v kemično čiščenje, pa sem bolj ziher, da ne gre kaj narobe. Pa tudi tam ne more bit 100% OK.

Tam pa ruknejo vse pokozlabo in vse v iste bajndlihe
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Temperatura in potenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569644 (5572) Ganon
»

Pralni stroj - preveč programov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8011175 (8416) Furbo
»

Pranje oblačil (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510282 (8263) kuglvinkl
»

Kavbojke se perejo ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7513353 (10007) Buggy
»

Pranje perila

Oddelek: Loža
269671 (8911) gruntfürmich

Več podobnih tem