» »

Mass Effect Serija ali The Witcher Serija

Mass Effect Serija ali The Witcher Serija

«
1
2

nooby ::

Lep pozdrav.

Zaradi poškodbe bom sedaj kar lep čas doma pa se odločam o tem, da bi neko sago preigral.

Izbiram med Mass Effect 1, 2, 3 in The Witcher 1, 2. Glede izbire sem precej zbegan saj mi obe seriji izgledata precej privlačno pa vendar nevem kaj naj preigram.

Sicer RPG iger kot je Witcher in Mass Effect nisem nikdar igral pa vendar morda treba tudi kaj takega preizkusiti. Kaj mi priporočate? Je katera od teh iger lažja za začetnike v RPG igrah?

Verjetno pa moram pri obeh začeti z 1.delom

Truga ::

Predlagam obe.

dragonlord ::

Te igre so tako poceni zdaj,da kar nabavi oba seriala ker sta odlicna!

nooby ::

Res se jih dobi za par desetakov :)

Vendar katere naj se najprej lotim? Na hitro kaj počnem v Mass Effectu in kaj v Witcherju? Ne bi rad na youtubu pogledu da nebo kakšen spoiler.

Mavrik ::

Mass Effect je verjetno bolj holivudski in dodelani (obenem je 3rd person shooter + RPG elementi), Witcher pa je veliko bolj tradicionalni RPG in ima nekoliko bolj odraslo zgodbo. Celoskupno je ME trilogija verjetno bistveno bolj dodelana (večji budget se v končni fazi pozna) in tudi veliko bolj dostopna (vmesnik je veliko prijaznejši).

Kar se teme tiče - Mass Effect je znanstevna fantatika/space opera (alieni, velike ladje, reševanje galaksije in vesolja - recimo bolj kot Star Gate ali kaj takega), medtem ko je Witcher veliko bolj gritty fantasy (pijanci, prostitutke, politično podjebavanje - bolj kot Game of Thrones).

Vsekakor pa se splača preigrati vse :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

[D]emon ::

Se pridruzujem mnenju, obe seriji sta vredni, da se ju preigra. :) Bi pa osebno zacel z Mass Effect-om. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

dogo ::

Včeraj je bila Mass Effect 1,2,3 na Originu 2,5 2,5 in 5 e = 10 evrov za vse tri, ne vem pa če je danes še tako.

igor0203 ::

Witcher še nisem igral, sem pa velik fan ME serije. Meni osebno ima zelo dobro zgodbo, te kar povleče notri. Malo komična, malo zaresna, čas ti hitro mine. Toplo priporočam, sploh sedaj ko se najdejo za smešen denar!

Highlag ::

Witcher je bil na momente precej bolj zahtevna za igrat kot ME. Je pa Mavrik kar dobro zadel opisa obeh iger.
Never trust a computer you can't throw out a window

ahac ::

Witcher ima ful probleme s težavnostjo. Na trenutke je lahek, potem je pa en fight ful pretežek, pa še save ti naredi na spotu, kjer ne moreš več potionov pripravit, čeprav so ful pomembni... ;(
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

nooby ::

Mavrik je izjavil:

Mass Effect je verjetno bolj holivudski in dodelani (obenem je 3rd person shooter + RPG elementi), Witcher pa je veliko bolj tradicionalni RPG in ima nekoliko bolj odraslo zgodbo. Celoskupno je ME trilogija verjetno bistveno bolj dodelana (večji budget se v končni fazi pozna) in tudi veliko bolj dostopna (vmesnik je veliko prijaznejši).

Kar se teme tiče - Mass Effect je znanstevna fantatika/space opera (alieni, velike ladje, reševanje galaksije in vesolja - recimo bolj kot Star Gate ali kaj takega), medtem ko je Witcher veliko bolj gritty fantasy (pijanci, prostitutke, politično podjebavanje - bolj kot Game of Thrones).

Vsekakor pa se splača preigrati vse :)


Hvala za kratek opis bistva iger :)

Glede nato, da moraš zaradi Witcher serije še izven igre raziskvat in brat mi ni do tega. Pa še neprijazna do začetnika pravte da je z nihanjem težavnosti :S

Bom kar MASS EFFECT serijo začel igrati. Upam, da ni preveč komplicirano in se nebom kje vmes izgubil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nooby ()

suhi ::

Nič ne rabiš raziskovat izven igre, zakaj bi moral? Jaz sem začel pred leti z enko in mi je bilo vse jasno. Itak že v špilu najdeš precej čtiva za branje. V primerjavi z Mass Effectom se seveda pozna nekajkrat manjši budget, pa tudi 'vzhodnjaška' izdelava, gameplay je veliko manj spoliran itd... ampak špil preprosto deluje, ima svojo dušo in ogromno karizme. V malokateri špil sem tako 'padel not' kot prav v prvega Witcherja. Dvojko imam že 100 let kupljeno, pa še nisem uspel začet igrat. Pričakujem pa, da bo izkušnja nora.

[D]emon ::

Osebno sem na prvem playthrough od ME2 zabil konkretno preko 600 ur. Ni se bat, da ne bi blo kej za pocet. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

RejZoR ::

Mavrik je izjavil:

Mass Effect je verjetno bolj holivudski in dodelani (obenem je 3rd person shooter + RPG elementi), Witcher pa je veliko bolj tradicionalni RPG in ima nekoliko bolj odraslo zgodbo. Celoskupno je ME trilogija verjetno bistveno bolj dodelana (večji budget se v končni fazi pozna) in tudi veliko bolj dostopna (vmesnik je veliko prijaznejši).

Kar se teme tiče - Mass Effect je znanstevna fantatika/space opera (alieni, velike ladje, reševanje galaksije in vesolja - recimo bolj kot Star Gate ali kaj takega), medtem ko je Witcher veliko bolj gritty fantasy (pijanci, prostitutke, politično podjebavanje - bolj kot Game of Thrones).

Vsekakor pa se splača preigrati vse :)


Tud splača se omenit, da Witcher ni najbolj tipičen FRP, sploh če si vajen The Elder Scrolls franšize z bolj neposrednim bojem. Witcher je sicer zelo privlačna zadeva ampak ima vsaj prvi del precej čuden bojni sistem in rabiš kar nekaj časa da se privadiš (timing based in ne zgolj udrihanje po sovragu). Definitivno pa izgleda zelo lepo in tematika je tud kar zanimiva.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Alamar ::

[D]emon je izjavil:

Osebno sem na prvem playthrough od ME2 zabil konkretno preko 600 ur. Ni se bat, da ne bi blo kej za pocet. :)

Kaj si 600 ur počel v ME2 mi ni jasno. Tudi, če bi ga 10x naokrog dodobra preobrnil, ne bi niti blizu tej številki prišel.8-O Prvi del je še krajši, medtem ko za The Witcher 1 EE rabiš dobrih 50 ur.

RejZoR je izjavil:


Tud splača se omenit, da Witcher ni najbolj tipičen FRP, sploh če si vajen The Elder Scrolls franšize z bolj neposrednim bojem. Witcher je sicer zelo privlačna zadeva ampak ima vsaj prvi del precej čuden bojni sistem in rabiš kar nekaj časa da se privadiš (timing based in ne zgolj udrihanje po sovragu). Definitivno pa izgleda zelo lepo in tematika je tud kar zanimiva.
Je pa vsaj pravi RPG, čeprav ima po nepotrebnem zatežen borilni sistem (ostanek nwn pogona). Medtem, ko bi Mass Effect težko označil za RPG. Bolj akcijska igra s par RPG elementi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alamar ()

Alamar ::

nooby je izjavil:



Sicer RPG iger kot je Witcher in Mass Effect nisem nikdar igral pa vendar morda treba tudi kaj takega preizkusiti. Kaj mi priporočate? Je katera od teh iger lažja za začetnike v RPG igrah?
Če še nisi igral RPGjev in te ne moti sci-fi okolje, potem definitivno Mass Effect, ki je mnogo bolj enostaven in neposreden za igranje.

Highlag ::

Po moji statistiki sem za Me2 porabil 36h, pa imam navado, da se v vsako luknjo vtaknem in ne bezljam na okoli.
Witcher 2 45h, Witcher 1 pa 60h
Never trust a computer you can't throw out a window

nooby ::

Evo začel igrati MASS EFFECT 1. Čez dal prvo misijo oz.eno uro. Za začetek sem kar zmeden :) Verjetno po kakih štirih urah šele zares not padeš.
Malo gledam grafične mode ki polepšajo texture.

Morda kakšen dober mod, ki mi ga lahko priporoččite in da dela brez težav?
Sem pa igro updejtu na 1.02 verzijo.

Btw kje lahko pogledam katero verzijo imam patchano igro?

Lp

[D]emon ::

SCAN ALL THE THINGS and DO ALL THE SIDE QUESTS :D
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Alamar ::

Za ME1 imas tudi dva uradna dlcja. En je zastonj, drugi placljiv. Oziroma, ce kupis ME trilogy, sta oba prilozena.

nooby ::

Zdravo.

Preigral sem 7ur Mass Effect 1 in je res super. Imam pa težavo pri uporabi grafičnega moda M.E.U.I.T.M.

http://www.moddb.com/mods/mass-effect-1...

Naredil sem vse kakor treba. Naložil igro, jo zagnal, naštimal grafične nastavitve, zapru igro, naložil Large Address Aware kateri odklene uporabo več kot 2Gb rama, nato šel v BIOEngine.cfg in spremenil vse to:

Texture Filtering: Change to this value

MaxAnisotropy=16

Shadow Changes: Change to these values

ShadowFilterRadius=5.000000
DepthBias=0.008000
MinShadowResolution=16
MaxShadowResolution=4096
ShadowFilterQualityBias=4

Texture Quality: Change to these values

TEXTUREGROUP_Character_Diff=(MinLODSize=­512,MaxLODSize=4096,LODBias=0)
TEXTUREGROUP_Character_Norm=(MinLODSize=­512,MaxLODSize=4096,LODBias=0)
TEXTUREGROUP_Character_Spec=(MinLODSize=­256,MaxLODSize=4096,LODBias=0)

Težava je v tem da mi po par minutah igra zamrzne in na namizju odpre okno z Rendering thread exception.



Lepo prosim za pomoč, če se je slučajno kdo kaj igral z tem modom in ve v čem je teažava :S

RejZoR ::

Drugače pa če slučajno še nisi preigral in imaš rad streljačine s FRP elementi potem moraš obvezno igrat System Shock 2, Bioshock trilogijo in Deus Ex trilogijo. Vse troje so nadvrhunske streljačine s FRP elementi. Sploh System Shock 2 in prvi Deus Ex sta špila kakršnih ne delajo več. Predvsem zaradi neverjetne dolžine igre, komleksnosti zgodbe in same interakcije s predmeti in svetom, osebami in dogodki, ki jih nikoli ne pozabiš.

Baje je zanimiv tud Alpha Protocol. Nisem ga še preigral, je pa isto akcijski FRP v modernem času. Je še na moji to-do listi...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

[D]emon ::

Alpha Protocol je lesen ko hudic in ni vreden casa.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Alamar ::

RejZoR je izjavil:

Drugače pa če slučajno še nisi preigral in imaš rad streljačine s FRP elementi potem moraš obvezno igrat System Shock 2, Bioshock trilogijo in Deus Ex trilogijo. Vse troje so nadvrhunske streljačine s FRP elementi. Sploh System Shock 2 in prvi Deus Ex sta špila kakršnih ne delajo več. Predvsem zaradi neverjetne dolžine igre, komleksnosti zgodbe in same interakcije s predmeti in svetom, osebami in dogodki, ki jih nikoli ne pozabiš.

Strinjam se z vsem, razen v dolžini. Obe sta za RPG standarde kratki igri, za FPS z RPG elementi pa povprečne dolžine. Deus Ex ima sicer kar nekaj več igralnega potenciala.

RejZoR ::

Če samo letiš čez level lahko vsako igro končaš v 1 uri... če počneš to, potem res ne vem zakaj sploh igraš take tipe iger...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

nooby ::

Ahh kje je še konec, komaj sem začel. Šele v prvo galaksijo sem prišel - Noverija.
Ogromno se pogovarjam kjer se le da, pa sem še vedno precej zgubljen.


Kaj pa glede M.E.U.I.T.M. Moda? Nihče nič neve? Sedaj je nemogoče igrati saj mi po par minutah freezne in ostane le Ctrl+Alt+Del :S


Brez tega moda kateri nenormalno popravi teksture in tisto motečo peščeno grafiko mi res ni igrati. Saj z original teksturami bi še šl samo tista peščenost me pa res moti..

Mavrik ::

nooby je izjavil:



Brez tega moda kateri nenormalno popravi teksture in tisto motečo peščeno grafiko mi res ni igrati. Saj z original teksturami bi še šl samo tista peščenost me pa res moti..


Zato da ugasneš film grain v opcijah pa res ne rabiš moda.
The truth is rarely pure and never simple.

Alamar ::

RejZoR je izjavil:

Če samo letiš čez level lahko vsako igro končaš v 1 uri... če počneš to, potem res ne vem zakaj sploh igraš take tipe iger...
Ne, vsako igro obrnem počez in pregledam vse kotičke in za omenjeni dve velja točno to, kar sem napisal.

RejZoR ::

Sem preigral obe in to večkrat pa se s tem nikakor ne morem strinjat. Alien Isolation sem igral 32 ur. Skor še enkrat več kot večina folka. Boš reku, da sem stal v enem kotu in gledal v luft, da sem nabil tolk ur? Isti stil igranja imam pri drugih špilih, kjer se vživim v dogajanje in sam glavni karakter.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

todman74 ::

32 ur je malo. Če me igra ne pritegne vsaj za 100 ur, je zame slaba igra...

Lonsarg ::

Sem obrniol oboje, pri meni sicer zmaga na polni črti Witcher, ampak ne zaradi kvalitete, pač pa ker mi je tako zgodba, kot tudi bolj tradicionalni način RPG-ja veliko bolj pri srcu. Mass Effect je v bistvu ZELO poseben špil, težko ga kar direct med ostale RPGje vtakneš.

Dolžina igre pa pač nima niti najmanjše veze z tem, koliko ti je igra všeč. Za skyrim sem bistveno več ur zapravil kot recimo za Witcher, pa mi je Witcher definitivno boljši, je pač krajši;) Ravno to me veseli pri Witcher 3, da bo velik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

todman74 ::

Lonsarg je izjavil:

Dolžina igre pa pač nima niti najmanjše veze z tem, koliko ti je igra všeč. Za skyrim sem bistveno več ur zapravil kot recimo za Witcher, pa mi je Witcher definitivno boljši, je pač krajši;) Ravno to me veseli pri Witcher 3, da bo velik.


Saj nisem napisal, da je igra, ki je daljša, nujno boljša, ampak neko spodobno dolžino pa mora imeti, oziroma vsaj nek replay value.

Mass Effect 2,3 in pa Witcher 2 so zame že precej kratke igre, ampak sem za vsako posebej zapravil sigurno 100+ ur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: todman74 ()

nooby ::

Mavrik je izjavil:

nooby je izjavil:



Brez tega moda kateri nenormalno popravi teksture in tisto motečo peščeno grafiko mi res ni igrati. Saj z original teksturami bi še šl samo tista peščenost me pa res moti..


Zato da ugasneš film grain v opcijah pa res ne rabiš moda.



LoL kok sem smotan, sem potem pogruntal, da je to film grain effect kriv za peščeno grafiko :))

Sem pa potem v ponedeljek vseskupaj še enkrat pregledal tiste fajle v BIOEngine.cfg in je bil hec v tem, da mi ni shranilo čisto vsega kar sem spremenil - kar je botrovalo crashanju.

Sedaj z tem M.E.U.I.T.M. modom pa teksture izgledajo super tako da vsa čast ekipi ki je naredila ta mod :)
i7 9990k | Msi 2080ti |
Crucial 32gb |
Asus Z390 |

Alamar ::

RejZoR je izjavil:

Sem preigral obe in to večkrat pa se s tem nikakor ne morem strinjat. Alien Isolation sem igral 32 ur. Skor še enkrat več kot večina folka. Boš reku, da sem stal v enem kotu in gledal v luft, da sem nabil tolk ur? Isti stil igranja imam pri drugih špilih, kjer se vživim v dogajanje in sam glavni karakter.

To, da se ti ne moreš strinjat, še manj pa 32 ur za nov Alien, ne spremeni dejstva, ki sem ga napisal. Spodbijal sem omenjeno neverjetno dolžino SS2 in DX1 v kontekstu RPGjev. Igri po nekih splošno sprejetih RPG merilih pač nista "dolgi". Seveda noben ne oporeka, da ne moreš zapraviti 100 ur za SS2, navsezadnje je zgoraj en napisal, da je za Mass Effect 2 porabil 600 ur.

RejZoR ::

Sej ne da igri niti nista RPG ampak streljačini z RPG elementi...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mihi81 ::

Mi lahko pomagate, kje bi dobil Mass Effect, za spodoben denar? Na steamu je 8€. Se splača?
LP

lukslo ::

Na originu imas trenutno sale, ce pa se ti ne mudi, bo tudi v steam sale-u (naj bi se zacel 18.12) kaksen lep(si) popust.

Mass Effect 3 je samo na Origin-u.

nooby ::

Eno vprašanje imam glede savegejmov.

Mass z Mass Effect 1 se približujem koncu. Igra ni vezana na noben servis. Bodo save-gejmi delovali v Mass Effect 2 katerega imam kupljenega na ORIGINU?

Savegame se nahaja v:

C:\Users\UserName\Documents\BioWare
i7 9990k | Msi 2080ti |
Crucial 32gb |
Asus Z390 |

igor0203 ::

mihi81 je izjavil:

Mi lahko pomagate, kje bi dobil Mass Effect, za spodoben denar? Na steamu je 8€. Se splača?
LP


Tukaj: 2.99€

igor0203 ::

In potem lahko še dokupiš Deluxe pack: 2.50€

ahac ::

Bodo save-gejmi delovali v Mass Effect 2 katerega imam kupljenega na ORIGINU?

Bodo. :)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

nooby ::

ahac je izjavil:

Bodo save-gejmi delovali v Mass Effect 2 katerega imam kupljenega na ORIGINU?

Bodo. :)


Super :))

Zdj sem Normandy ukradu nazaj, predvidevam da ni več dosti glavnih misij. Čeprav me stranske naloge tud močno vlečejo. Mal zgubljen k je tok galaksij in planetob hehe
i7 9990k | Msi 2080ti |
Crucial 32gb |
Asus Z390 |

miraldi ::

mihi81 je izjavil:

Mi lahko pomagate, kje bi dobil Mass Effect, za spodoben denar? Na steamu je 8€. Se splača?
LP


Jaz isto gledam kje najbol ugodno kupiti Mass Effect. Na Originu imaš MF 1 za 3.99Eur MF 2 za 4.99Eur in MF 3 za 2.99Eur :)

Imajo pa na Kinguin celo MassEffect Triologijo za 18.29Eur.

Kaj to neki DLC dobiš zraven? Se da kje kupiti MassEffect z vsemi dodatki zraven?

Lp
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miraldi ()

Mavrik ::

miraldi je izjavil:



Kaj to neki DLC dobiš zraven? Se da kje kupiti MassEffect z vsemi dodatki zraven?

Lp


Definitivno, kar nekaj DLC dodatnih misij je bistveno boljših od večine ME stranskih misij in so precej dolge ter dobro zasnovane še posebej v ME2 in ME3.
The truth is rarely pure and never simple.

lukslo ::

miraldi je izjavil:



Kaj to neki DLC dobiš zraven? Se da kje kupiti MassEffect z vsemi dodatki zraven?

Lp


V trilogy paketu so sledeci DLC-ji:
Mass Effect - Bring Down the Sky and Pinnacle Station on disk
Mass Effect 2- Cerberus Network (Zaeed – The Price of Revenge), The Firewalker Pack, Cerberus Assault Gear, Arc Projector heavy weapon, and Normandy Crash site mission
Mass Effect 3 - Online Pass
Mass Effect 3 Deluxe Edition - From Ashes (Dodaten NPC v grupi)

Vse ostale dodatne DLC-je je treba kupiti z Bioware Points (najlazje je iskati preko http://social.bioware.com/ profila).

Za ME2 je priporočljivo preigrati sledeče DLC-je - Lair of the Shadow Broker, lahko, ni pa nujno Kasumi Stolen Memory in Arrival.
Za ME3 pa Citadel in Leviathan, lahko pa tudi Omega (doda manj zgodbe kot prejšnja dva)

Izi ::

lukslo je izjavil:

Za ME3 pa Citadel in Leviathan, lahko pa tudi Omega (doda manj zgodbe kot prejšnja dva)

Vsi trije DLC-ji so zelo v redu, najbolj všeč mi je bil pa Citadel.
DLC Citadel je, kar se mene tiče, tisti pravi konec trilogije.
Citadel moraš odigrati kot zadnji DLC !!!
Tako boš celotno trilogijo za večno ohranil v dobrem spominu in po možnosti pozabil tisto grozoto, ki so nam jo ponudili kot uradni zaključek trilogije ;)

mihi81 ::

Hvala za priporočila, sem vzel kar vse tri dele. Sicer posamezno, ampak bo že. Če bo kak DLC me pritegnil, ga bom pa pač kupil.

Hvala
Lp
Miha

nooby ::

Da malo poženem temo naprej.

Mass Effect 1 sem dokončal pri 30urah.

Ravno si preko Origina nalagam Mass Effect 2 pa sem po vsem googlanju o Mass Effect Graphics Modih malo zmeden. Modov je res veliko in pojma nimam kateri je oz. bo najlepše deloval.

Zato bi vas vse, ki ste se igrali v Mass Effect 2 z grafičnimi modi prosil za priporočila kateri mod naj uporabim, da bo polepšal grafiko oziroma texture/animacije in ne bo nič hecal z Originovim klientom.

Hvala vsem za pomoč.

Lp
i7 9990k | Msi 2080ti |
Crucial 32gb |
Asus Z390 |

nooby ::

Naložil Mass Effect 2 in vse tole dobil zraven:



Mi Deluxe Edition še kaj konkretnega doda?

Lp
i7 9990k | Msi 2080ti |
Crucial 32gb |
Asus Z390 |

lukslo ::

To je v Deluxe Edition, presodi sam, ce si zelis sledecih dodatkov. Deluxe edicija Mass Effect 2 ne doda nic na zgodbi v sami igri.

- Collector Armor and Assault Rifle - Two bonus in-game items: advanced regeneration armor and a powerful enemy-shredding assault rifle.
- Incisor Rifle - Bonus in-game weapon. Firing three shots with each pull of the trigger, the Incisor Rifle is designed to decimate shields.
- Original Soundtrack - The Mass Effect 2 original soundtrack features 12 pieces spanning the entire Mass Effect 2 experience.
- Digital Art Book* - The art book contains 48 pages of stunning full color artwork including captions from the Mass Effect 2 team.
- Digital Mass Effect Redemption #1 comic* - Redemption follows Liara T'Soni's dangerous mission to find Commander Shepard.
- Documentary Video - Featuring behind-the-scenes and making-of videos, the Mass Effect 2 documentary takes a look at how the game was made.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mass Effect 3 (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Igre
682119565 (34302) oo7
»

Top singleplayer.

Oddelek: Igre
456478 (3356) TheBlueOne
»

Mass effect in moderne streljačine

Oddelek: Igre
223681 (3120) Berserker
»

Mass Effect 2 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Igre
25236974 (23209) lopov

Več podobnih tem