» »

TOPLOTNA ČRPALKA 300L ali električni bojler?

TOPLOTNA ČRPALKA 300L ali električni bojler?

sch0ll7 ::

Pozdravljeni,

Zanimam se za nakup TČ za sanitarno vodo [300l bojler].

Stvar je v tem, da smo ob otvoritvi fitnesa kupili 2x 120l električni bojler [1 bojler v moški garderobi, drugi pa v zenski]. V zenski garderobi je 120l za zdaj kar uredu, v moski pa cisto premalo. Sedaj pa razmišljam o nakupu 300l TČ [investicija priblizno 1500€].

Ima kdo izkušnje s tem, koliko € bi privarčevali z TČ?

Dnevno imamo v povprečju 40-60 tuširanj. Točnih podatkov o tem koliko porabi bojler nimam.

Zanima me tudi za koliko °C se ohladi prostor v katerem je namescena TČ z bojlerjem? Razmišljam o postavitvi v garderobo veliko priblizno 40m2, temp.25°C?

Je se vedno mozno dobiti kakšno subvencijo?

Hvala za odgovore.

LP

krisspace ::

"Pozdravljeni,

Zanimam se za nakup TČ za sanitarno vodo [300l bojler].

Stvar je v tem, da smo ob otvoritvi fitnesa kupili 2x 120l električni bojler. Bojlerji so premajhni glede na število obiskovalcev. Sedaj pa razmišljam o nakupu 300l TČ [investicija priblizno 1500EUR].

Ima kdo izkušnje s tem, koliko EUR bi privarčevali z TČ?

Dnevno imamo v povprečju 40-60 tuširanj. Točnih podatkov o tem koliko porabi bojler nimam.

Hvala za odgovore.

LP "
Zdravo. Glede na število tuširanj je trenutna zaloga vode kar majhna. Verjetno tudi 300L sanitarka bo premajhna. Težava je, da v fitnessu ni poraba lepo porazdeljena čez cel dan. Ampak so "špice" in takrat zmanjka voda.
Lahko mi pišeš na ZS ker se ukvarjam z prodajo TČ in ti lahko svetujem.

LP

"Zanima me tudi za koliko °C se ohladi prostor v katerem je namescena TČ z bojlerjem? Razmišljam o postavitvi v garderobo veliko priblizno 40m2, temp.25°C?

Je se vedno mozno dobiti kakšno subvencijo?"

Trenutno ni subvencij.
Postavitev v garderobo? Zadeva ni ravno tiha, da bi ropotala nonstop v garderobi :). So pa tudi tu rešitve.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Hladen zrak izkoristi, kot klimo in spelji zrak tja kjer ga potrebuješ. Dovod pa pravtako spelješ iz več ali enega toplega prostora.
Če se ne motim, lahko TČ uporabljaš tudi za razvlaževanje, kar je v prostoru kjer se švica dobrodošlo.

Nastaviš temperaturo vode na malenkost več in se je bo porabilo manj in z 300L boš itak imel 300L vsepovsod, ter 80L več kot prej in nebo več ločeno 2x120.
Pazi edino, da te na koncu ne nategnejo, da plačaš 5x več kot pa dejansko potrebuješ.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

sch0ll7 ::

Hvala za odgovor.

Kaj pa kar se tiče investicije? Koliko bo manjša poraba če ogrevam 300l z toplotno črpalko glede na število tuširanj [priblizno 50/dan], v primerjavi, če bi 300l ogreval z električnim grelcem?

Ima mogoče kdo kak izračun oz. izkušnje?:)

LP

Magic1 ::

Problem TČ bojlerjev je, da imaš v mesecih s temperaturo pod 10°C velike probleme. Ker imajo v večini primerov zelo majhe "hladilnike", le ti začnejo zmrzovati že pri temperaturi 5-10°C. Torej takrat odpade uporaba zunanjega zraka. Ker pa se takrat tudi kuri, se s uporabo notranjega zraka nič ne pridobi, ker toliko kot energije da v segrevanje vode, toliko da v hlajenje zraka. Torej ne narediš nič, razen hrupa in obrabe TČ. Za hladne mesece bi bilo fajn, če bi ta TČ bojler imel tudi navadno električno spralo za gret, da ne rabiš takrat TČ.

Še en pomisek, TČ načeloma delajo le do 50°C (nekatere lahko tudi več, a ne efektivno), tako da je v 300l TČ bojlerju manj vode za tuširat, kot v standardnih 2x120l.

Imam doma 300l TČ in po izkušnjah zelooooo dvomim v 50 tuširanj v roku 12 ur, vsaj s toplo vodo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

krisspace ::

Kot je omenil "m0LN4r" se lahko hladen zrak usmeri. Tu so še enostavnejše rešitve. Gorenjeva 300L ima kot"zunanjo enoto" klimo in jo lahko postaviš v fitness. In ni draga.

"Nastaviš temperaturo vode na malenkost več in se je bo porabilo manj in z 300L boš itak imel 300L vsepovsod, ter 80L več kot prej in nebo več ločeno 2x120.
Pazi edino, da te na koncu ne nategnejo, da plačaš 5x več kot pa dejansko potrebuješ."
Tu se pa ne bi 100% strinjal. Lahko daš temperaturo na 55°C v TČ in ti bo z mešanjem hladne vode vseeno zmanjalo za tuširanje. Ker so osebki, ki jim paša tudi po 15 min se tuširati z vročo vodo.

"magic1" se strinjam. Pa še to, da niso razporejeni lepo čez cel dan. Zvečer je verjetno več ljudi na "kupu". zato smatram, da 300L bi bilo premalo. TČ pač zaradi njenega načina delovanja nima moči, da bi zelo kratkem času dvignil temperaturo vode.

LP

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ja pa verjetno zdaj že ve kake so stalne stranke in trend tuširanja, tako da lahko vse preračuna in skombinira tako kot treba.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

krisspace ::

Točno tako. Naj si poliži številke na mizo. Enega strokovnjaka in naj najde rešitev. Ker rešitev je in se lahko prihrani pri ogrevanju SV kar veliko.

m0LN4r ::

Lahko je pa inovativen in izumi fitnes napravo s katero fitneserji dogrevajo vodo. EKO-fitness
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

krisspace ::

Tudi:D. Toliko watt-ov kot gre tam v luft vsak dan... haha:D.

sch0ll7 ::

Hvala za odgovore...

Kar se tiče TČ in bojlerja...sem imel v mislih TČ, ki je pritrjena na bojler, se pravi bi bila skupaj z bojlerjem v prostoru. Bo povzročala preveč hrupa? Ali bo preveč znižala temperaturo v tem prostoru [45m2]? Je pa dobra stvar, če bo razvlaževala prostor, saj je kar nekaj vlage po vseh teh tuširanjih. Je hladnega zraka toliko, da bi ga moral preusmerjati nekam drugam? saj nimam potrebe po tem, da bi poleti hladil kak prostor, ker je poleti temperatura max 21°C.

Tudi mene skrbi, da se voda ne bi ogrevala dovolj hitro...zato pa mislim, da se v tem primeru, ko je potrebno dodatno/hitreje ogreti vodo na določeno temperaturo, dobro pride dodaten električni grelec?

m0LN4r ::

Ni smešno, ker sem videl koncept, kjer je bila osvetljava narjena preko štroma koles, orbitrackov ipd. v dokaj prometnem fitnesu na 12V.

Narediš več dovodov in odvodov take, da lahko zapiraš in odpiraš glede na sezono in dogrevanje lahko rešiš tudi zelo poceni z dogrevanjem na avtomatik pelete za tiste 3-4 mesce.
Iz fitnesa vlečeš vlažen topel zrak, če ga je preveč in hladnega sputiš ven tam, kjer ga potrebuješ ali pa ne, odvisno od sezone.

V nekaterih fitnesih naprimer, sploh ni potrebe po kurjavi, ko je nabito poln.

Oz. pri sorodnikih je kombinirana TČ z električnim bojlerjem. Torej 2 v enem, če se prav spomnim.

Vrži na mizo neke številke, da vidimo.
___Največ boš itak prišparal poleti, ker boš z TČ segreval vodo in hladil prostore za cca 8-10 mescev.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

krisspace ::

Se opravičujem. Nisem se smejal tebi in vem, da zadeva deluje. Se gre, da bi mogel tudi v to investirati.

"sch0ll7 :: ravnokar
citiraj

predlagaj izbris
#

Hvala za odgovore...

Kar se tiče TČ in bojlerja...sem imel v mislih TČ, ki je pritrjena na bojler, se pravi bi bila skupaj z bojlerjem v prostoru. Bo povzročala preveč hrupa? Ali bo preveč znižala temperaturo v tem prostoru [45m2]? Je pa dobra stvar, če bo razvlaževala prostor, saj je kar nekaj vlage po vseh teh tuširanjih. Je hladnega zraka toliko, da bi ga moral preusmerjati nekam drugam? saj nimam potrebe po tem, da bi poleti hladil kak prostor, ker je poleti temperatura max 21°C.

Tudi mene skrbi, da se voda ne bi ogrevala dovolj hitro...zato pa mislim, da se v tem primeru, ko je potrebno dodatno/hitreje ogreti vodo na določeno temperaturo, dobro pride dodaten električni grelec?"

POtem pa najdi nekoga, ki ima TČ v tvoji bližini in poslušaj glasnost - če ti je ok, jo postavi v ta prostor.
Prostor bo ohladilo in osušilo. Če je max 21C bi svetoval, da se ga spelje drugam.

lp

m0LN4r ::

krisspace je izjavil:

Se opravičujem. Nisem se smejal tebi in vem, da zadeva deluje. Se gre, da bi mogel tudi v to investirati.

"sch0ll7 :: ravnokar
citiraj

predlagaj izbris
#

Hvala za odgovore...

Kar se tiče TČ in bojlerja...sem imel v mislih TČ, ki je pritrjena na bojler, se pravi bi bila skupaj z bojlerjem v prostoru. Bo povzročala preveč hrupa? Ali bo preveč znižala temperaturo v tem prostoru [45m2]? Je pa dobra stvar, če bo razvlaževala prostor, saj je kar nekaj vlage po vseh teh tuširanjih. Je hladnega zraka toliko, da bi ga moral preusmerjati nekam drugam? saj nimam potrebe po tem, da bi poleti hladil kak prostor, ker je poleti temperatura max 21°C.

Tudi mene skrbi, da se voda ne bi ogrevala dovolj hitro...zato pa mislim, da se v tem primeru, ko je potrebno dodatno/hitreje ogreti vodo na določeno temperaturo, dobro pride dodaten električni grelec?"

POtem pa najdi nekoga, ki ima TČ v tvoji bližini in poslušaj glasnost - če ti je ok, jo postavi v ta prostor.
Prostor bo ohladilo in osušilo. Če je max 21C bi svetoval, da se ga spelje drugam.

lp


@krisspace
Ti gumb za citiranje ne dela?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

krisspace ::

m0LN4r je izjavil:

krisspace je izjavil:

Se opravičujem. Nisem se smejal tebi in vem, da zadeva deluje. Se gre, da bi mogel tudi v to investirati.

"sch0ll7 :: ravnokar
citiraj

predlagaj izbris
#

Hvala za odgovore...

Kar se tiče TČ in bojlerja...sem imel v mislih TČ, ki je pritrjena na bojler, se pravi bi bila skupaj z bojlerjem v prostoru. Bo povzročala preveč hrupa? Ali bo preveč znižala temperaturo v tem prostoru [45m2]? Je pa dobra stvar, če bo razvlaževala prostor, saj je kar nekaj vlage po vseh teh tuširanjih. Je hladnega zraka toliko, da bi ga moral preusmerjati nekam drugam? saj nimam potrebe po tem, da bi poleti hladil kak prostor, ker je poleti temperatura max 21°C.

Tudi mene skrbi, da se voda ne bi ogrevala dovolj hitro...zato pa mislim, da se v tem primeru, ko je potrebno dodatno/hitreje ogreti vodo na določeno temperaturo, dobro pride dodaten električni grelec?"

POtem pa najdi nekoga, ki ima TČ v tvoji bližini in poslušaj glasnost - če ti je ok, jo postavi v ta prostor.
Prostor bo ohladilo in osušilo. Če je max 21C bi svetoval, da se ga spelje drugam.

lp


@krisspace
Ti gumb za citiranje ne dela?


Hvala. Nisem veliko na forumu in nisem opazil "citat" zgoraj desno.

LP

Magic1 ::

http://www.gorenje.si/izdelki/ogrevanje...
Zvok ni zanemarljiv, je na skoraj na stopnji sesalca!!! 63dB
Ohlajalo ti bo z okoli 2kW, to je skoraj toliko kot hladijo osnovne klime!!! Vse prej kot malo.
Magic

sch0ll7 ::

Če prav razumem bi zadostovala TČ [na 300l bojlerju] v kombinaciji z elektricnim grelcem?

Ampak še vedno me zanima koliko bi privarčeval? Ima mogoče kdo kakšno statistiko koliko se porabi elektrike z TČ oz. z električnim grelcem za 300l ?

m0LN4r ::

Bom vprašal znance, ki imajo TČ 300L in koliko plačujejo elektrike, če ti to kaj pomaga.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Magic1 ::

sch0ll7 je izjavil:

Če prav razumem bi zadostovala TČ [na 300l bojlerju] v kombinaciji z elektricnim grelcem?

Ampak še vedno me zanima koliko bi privarčeval? Ima mogoče kdo kakšno statistiko koliko se porabi elektrike z TČ oz. z električnim grelcem za 300l ?

Preprosto lahko izračunaš, TČ porabi okoli 600W, greje vodo pa za okoli 2000W, vendar da tudi za 2000W hladnega zraka v prostor. Okoli garderob to ni ravno fajn!
Poraba je od oka okoli trikrat manjša.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

m0LN4r ::

Ja poraba TČ je predvsem odvisna od vhodne temperature zraka ane?
Tu imaš ogromno primerjalnih podatkov: http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Magic1 ::

Tako je, vendar je bolje uporabljati zunanji hladnejši zrak in imeti slabši izkoristek, kot pa prejemati hladen izhodni zrak(razen poleti, ko je le ta dobrodošel).
Magic

m0LN4r ::

Zato pa za vhod in izhod naštimaš po dve cevi, ki se po potrebi zapreta ali odpreta glede na sezono in potrebe. Znanci so to rešili preko starega dimnika, ki več ni v uporabi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

sch0ll7 ::

Magic1 je izjavil:

sch0ll7 je izjavil:

Če prav razumem bi zadostovala TČ [na 300l bojlerju] v kombinaciji z elektricnim grelcem?

Ampak še vedno me zanima koliko bi privarčeval? Ima mogoče kdo kakšno statistiko koliko se porabi elektrike z TČ oz. z električnim grelcem za 300l ?

Preprosto lahko izračunaš, TČ porabi okoli 600W, greje vodo pa za okoli 2000W, vendar da tudi za 2000W hladnega zraka v prostor. Okoli garderob to ni ravno fajn!
Poraba je od oka okoli trikrat manjša.


Se pravi bi bilo v tem primeru najbolje izpeljati cev za odhodni/hladnejši zrak v drug prostor...kar se tiče črpanja zraka pa mislim, da bi bilo kar uredu, če bi črpal iz garderobe, saj bi pobral tudi večino vlage, ki se naredi z vsakim tuširanjem. Glede hrupa je pa tako, da je glasnost v povprečju nekje 40-45db...verjetno ni toliko glasno.

gorjanc ::

Od oka za zgreti 300l vode za 50°C (iz 10°C vodovod na 60°C) rabiš cca 18kWh se pravi 9ur z grelcem moči 2kW, kar bi bilo vredu če imaš enakomerno porabo pa je vrjetno nimaš.

Mimogrede na 60°C kolikor jih zahtevajo inšpektorji ti TČ ne bo zgrela in bo zato uporabila električni grelec. Če hočeš zadostiti inšpektorjem rabiš na iztoku iz bojlerja vedno 60°C in enkrat na dan cel bojler pregreti na 60°C. Po mojih izkušnjah so TČ za sanitarno vodo v javnih objektih kjer moraš zadostiti tem pogojem zgrešena investicija.

Kako pa ogrevaš prostor? Ali je varijanta da bi centralno ogrevanje uporabil za dogrevanje sanitarne vode?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gorjanc ()

jest10 ::

gorjanc je izjavil:



Mimogrede na 60°C kolikor jih zahtevajo inšpektorji ti TČ ne bo zgrela in bo zato uporabila električni grelec.

Odvisno od TČ. Marsikatera komot greje preko 60 stopinj. Ji pa jasno pade izkoristek.

windigo ::

Za 40-60 tuširanj dnevno porabiš po moji oceni med 1000 in 1500 litri tople vode dnevno, poraba energije v ta namen je med 50 in 80 kWh, kar te stane med 6 in 9 evrov dnevno, 180 do 270 evrov mesečno, 2000 in 3000 evrov letno. Prihranek z uporabo toplotne črpalke je lahko nekje med 1400 in 2000 evrov letno, če vzameš 3 letno povrnitev vložka, potem imaš za investicijo budget med 4500 in 6000€.

Trenutna postavitev je volumen 240 litrov in grelec predvidevam 4kW (2x2kW) in ne zadošča.

Toplotna črpalka s 300 litri in 2kW toplotne moči bo zato v tvojem primeru katastrofa, tople vode bo pogosto zmanjkovalo.

Po mojem je v tvojem primeru potrebna toplotno črpalko z bojlerjem nekje vsaj 500l in raje več kot 5kW toplotne moči (nekje 1,5KW električne).

Tudi take obstajajo, investicija pa se ti lahko povrne že nekje v dveh letih.

T0RN4D0 ::

windigo je izjavil:

Za 40-60 tuširanj dnevno porabiš po moji oceni med 1000 in 1500 litri tople vode dnevno, poraba energije v ta namen je med 50 in 80 kWh, kar te stane med 6 in 9 evrov dnevno, 180 do 270 evrov mesečno, 2000 in 3000 evrov letno. Prihranek z uporabo toplotne črpalke je lahko nekje med 1400 in 2000 evrov letno, če vzameš 3 letno povrnitev vložka, potem imaš za investicijo budget med 4500 in 6000€.

Trenutna postavitev je volumen 240 litrov in grelec predvidevam 4kW (2x2kW) in ne zadošča.

Toplotna črpalka s 300 litri in 2kW toplotne moči bo zato v tvojem primeru katastrofa, tople vode bo pogosto zmanjkovalo.

Po mojem je v tvojem primeru potrebna toplotno črpalko z bojlerjem nekje vsaj 500l in raje več kot 5kW toplotne moči (nekje 1,5KW električne).

Tudi take obstajajo, investicija pa se ti lahko povrne že nekje v dveh letih.



This. Pa seveda to, da če bo takšna črpalka črpala toploto iz ogrevanega prostora ne boš prišparal nič.

Malo s številkami; za liter vode segret za 1°C rabiš 4,2kJ, 1kwh= 3600kJ, povprečno tuširanje naj bi požrlo 65l vode. Vhodna temperateratura ~10C, za tuširanje ~40. Stuširaš se recimo v 8 minutah. Za eno tuširanje torej 8200kJ. Torej mora 2kw grelec greti več kot 1 uro, za eno tuširanje. Če je grelec na polno segret se verjetno stuširajo 4je, potem ti pa ostane še tisto eno tuširanje na uro, s tem da smo že malo zaokrožili navzdol, pa brez izgub v bojlerju in ceveh, pa umivanje rok...

Sicer pa kar se tiče ogrevanja vode je daleč najbolj ekonomična rešitev ta, ki jo imaš sedaj. Namreč mrzla voda je poceni, pa še čas tuširanja se drastično skrajša. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

SeMiNeSanja ::

Zgoraj nekdo omenja, da toplotna črpalka ropota kot sesalec? Mi imamo v kleti toplotno črpalko od Termotekbike (Kronoterm), pa ne ropota nič bolj kot sodobna (tiha) oljna peč, ki stoji poleg črpalke.

Bi pa jaz celotno problematiko razdelil na dva dela: a) ukrepi za zmanjšanje porabe vode in b) ukrepi za racionalizacijo gretja vode

Pod a) bi uvrstil uporabo 'varčnih' ročk tušev, s katerimi lahko prihraniš kar nekaj vode, ne da bi pri tem imel občutek, da nekdo škrtari z vodo. Sem bi lahko tudi dodal ustrezne mešalne baterije, ki vodo termostatirajo na neko določeno maksimalno temperaturo.

Pod B) seveda toplotna črpalka. Predvsem je treba razumeti, da je toplotna črpalka razmeroma počasna pri ogrevanju vode in jo uporabljamo kot nekakšen zalogovnik - grejemo, ko je manjša poraba (ponoči, dopoldne) da bi imeli na voljo toplo vodo v času večje porabe.
Pri tem pa velja omeniti, da se lahko vodo v zalogovniku dogreva z drugimi viri (npr. električni grelec), ko postane poraba večja, kot jo zmore sproti ogreti toplotna črpalka. Ko voda v zalogovniku pade pod določeno temperaturo (znak, da toplotna črpalka ne dohaja več), se samodejno vklopi še električni grelec, ki se spet izklopi, ko temperatura doseže razpon, v katerem greje samo toplotna črpalka.

Ker je ponudba najrazličnejših črpalk ogromna (šalabajzerjev, ki jih prodajajo pa približno ravno toliko), bi priporočil, da kontaktiraš Termotehniko oz. Kronoterm in povabiš njihovega strokovnjaka na en svetovalni razgovor o variantah, ki bi jih predlagal. Tudi če se ne odločiš za njihov izdelek, se boš tako 'oborožil' z ustreznim znanjem, ki ti bo pomagalo druge ponudnike pravilno razvrstiti in oceniti njihove trditve in nasvete.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ja v bojleru maš recimo vodo 60C in prede spusiš toplo vodo, naštimaš gor mešalc, da je maks topla ki priteče 40C odlična ideja.
+1 od mene
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

T0RN4D0 ::

m0LN4r je izjavil:

Ja v bojleru maš recimo vodo 60C in prede spusiš toplo vodo, naštimaš gor mešalc, da je maks topla ki priteče 40C odlična ideja.
+1 od mene


Kot da se kdo tušira s 60C vodo... Ta ideja je dobra samo toliko, da se ne opečeš če imaš v bojlerju prevročo vodo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

DrG3 ::

Pozdravljen!

Glede na našo izkušnjo s TČ-bojlerjem, je situacija takšna. Imamo 200l TČ, ki obratuje vsako noč med 3.00 in 5.45 (nastavljeno z navadnim časovnikom za 10 evrov) in zadošča za vse potrebe v hiši s 4 ljudmi in psom. Nameščena je v prostoru cca 5 m2 in ga kar precej shladi (dobro, v istem prostoru je zamrzovalna skrinja, ki zrak greje. Toda ne dovolj, kajti v času obratovanja in zjutraj je precej mrzlo. Tvoja garderoba je sicer večja, vendar dvomim, da se na temperaturi ne bi poznalo. In to ni prijetno za prostore, kjer so ljudje (napol) goli. Povrhu vsega ustvarja še hladen veter, kar je spet neprijetno. Glasnost ni ravno zanemarljiva, vendar vseeno ne gre ravno v nebo in ga zvok tuširanja verjetno preglasi/nevtralizira. Glede vlage pazi na odvod kondenza.
Subvencija: mislim, da 250 evrov od Eko sklada.

Ali bi zadeva koristila tebi? Ne vem, deluje mi rahlo majhna kapaciteta, odvisno tudi od razporeda tuširanja. Predvidevam, da so tuširanja sicer hitrejša od tuširanj doma, vendar je razlika ali gre za 4x 10 tuširanj/uro ali pa recimo 8x 5 tuširanj/uro. Svetujem ti, da vprašaš kakšnega strokovnjaka (ali več strokovnjakov) za mnenje, saj so mnenja ponavadi zastonj.

m0LN4r ::

Kdo je rekel tušira, veš kolko vode steče v prazno, ko odprejo pred tuširanjem vodo, dajo na max toplo in čakajo, med tem se slečejo pa ono in drugo pa je steklo mimo že 5 minut vode.
Fitneserji se zaradi blagodejnih učinkov in višje telesne temperature na začetku vedno tuširaMo z toplejšo vodo, kot nekdo doma.

Zaradi legionele pa moraš itak imeti vsaj 55C zaradi inšpekcije ali se motim?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

krisspace ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Zgoraj nekdo omenja, da toplotna črpalka ropota kot sesalec? Mi imamo v kleti toplotno črpalko od Termotekbike (Kronoterm), pa ne ropota nič bolj kot sodobna (tiha) oljna peč, ki stoji poleg črpalke.

Bi pa jaz celotno problematiko razdelil na dva dela: a) ukrepi za zmanjšanje porabe vode in b) ukrepi za racionalizacijo gretja vode

Pod a) bi uvrstil uporabo 'varčnih' ročk tušev, s katerimi lahko prihraniš kar nekaj vode, ne da bi pri tem imel občutek, da nekdo škrtari z vodo. Sem bi lahko tudi dodal ustrezne mešalne baterije, ki vodo termostatirajo na neko določeno maksimalno temperaturo.

Pod B) seveda toplotna črpalka. Predvsem je treba razumeti, da je toplotna črpalka razmeroma počasna pri ogrevanju vode in jo uporabljamo kot nekakšen zalogovnik - grejemo, ko je manjša poraba (ponoči, dopoldne) da bi imeli na voljo toplo vodo v času večje porabe.
Pri tem pa velja omeniti, da se lahko vodo v zalogovniku dogreva z drugimi viri (npr. električni grelec), ko postane poraba večja, kot jo zmore sproti ogreti toplotna črpalka. Ko voda v zalogovniku pade pod določeno temperaturo (znak, da toplotna črpalka ne dohaja več), se samodejno vklopi še električni grelec, ki se spet izklopi, ko temperatura doseže razpon, v katerem greje samo toplotna črpalka.

Ker je ponudba najrazličnejših črpalk ogromna (šalabajzerjev, ki jih prodajajo pa približno ravno toliko), bi priporočil, da kontaktiraš Termotehniko oz. Kronoterm in povabiš njihovega strokovnjaka na en svetovalni razgovor o variantah, ki bi jih predlagal. Tudi če se ne odločiš za njihov izdelek, se boš tako 'oborožil' z ustreznim znanjem, ki ti bo pomagalo druge ponudnike pravilno razvrstiti in oceniti njihove trditve in nasvete.


Pozdravljen.
Če delaš na termotehniki še ne pomeni, da smo ostali salabajzerji. Po izkušnjah so komercialisti iz Kronoterma največji... Celo laž....
V vednost vsem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3837546822 (279) feryz
»

Bojler z el.grelcem + kolektor

Oddelek: Loža
4610314 (279) bigruno
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028840 (15550) energetik
»

nakup bojlerja

Oddelek: Loža
4920283 (17044) Spock83
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318722 (16499) mn

Več podobnih tem