vir: Apple
Zadnja leta Apple redno izplačuje dividende, za kar seveda porabljajo dobiček. Apple praktično ves zaslužek izven ZDA in Kanade ustvari prek irske podružnice, ki je na Irskem za zdaj še neobdavčena (ima pa se to kmalu spremeniti). Problem bi nastopil, če bi Apple ta dobiček pripeljal nazaj v ZDA v matično podjetje, kjer bi ga ZDA seveda obdavčile s 35-odstotno davčno stopnjo.
Kot dober gospodar Apple izkorišča vse pravne možnosti, da obdavčitev karseda zmanjšajo. Toda dobička na Irskem ne morejo uporabiti za izplačilo dividend delničarjem, ki bi bili zaradi tega precej nestrpni. Za Apple je dejansko ceneje, da so zadolži, saj ima podjetje prvovrstno boniteto, s čimer si dejansko še niža davčno osnovo v ZDA.
Zato so izdali za 1,4 milijarde evrov obveznic z dospetjem novembra 2022 in 1,00-odstotno letno obrestno mero ter za 1,4 milijarde dolarjev obveznic z dospetjem novembra 2026 z obrestno mero 1,625 odstotka (njihova donosnost je sicer za odtenek višja, in sicer 1,082 % in 1,671 %, saj so se prodale po ceni 99,375 oziroma 99,504 odstotka). To pomeni, posojilodajalci Applu trenutno zaupajo bolj kot številnim evropskim državam, med drugim tudi Sloveniji. Da se je Apple odločil za izdajo v evrih denominiranih obveznic, tudi ni zelo čudno. Stroški zadolževanja v evroobmočju so trenutno nižji kot v ZDA; povprečna donosnost podjetniških obveznic v Evropi je 1,5 odstotka, v ZDA pa skoraj štiri odstotke.
Apple poleg izplačila dividend delničarjem denar vrača tudi z odkupi lastnih delnic. Od najavljenih 90 milijard dolarjev so do oktobra v ta namen porabili že 68 milijard dolarjev, višino četrtletne dividende pa so dvignili na 47 centov.