Intel - Intel je predstavil svoj kartični računalnik Edison, ki smo ga pričakovali že od najave v začetku leta. Pri tem niso povsem izpolnili pričakovanj, da bo v velikosti SD-kartice, a kaj dosti večji tudi ni, tako da je še vedno namenjen uporabi v majhnih, poceni in predvsem varčnih napravah.
Na kartici je celoten SoC (system-on-a-chip), ki obsega dve procesorski jedri v 22 nm-tehnologiji izdelave s taktom 500 MHz (Atom Z34XX), 4 GB eMMC-flasha, 1 GB pomnilnika DDR3 ter mikrokrmilnik Quark. Podprta je brezžična povezljivost 802.11 a/b/g/n in Bluetooth 4.0. Celoten sistem bo stal okrog 50 dolarjev oziroma le malo več od Raspberryja Pi. Ima pa pred njim eno veliko prednost (mogoče za koga tudi pomanjkljivost), da je procesor arhitekture x86. Dimenzije celotne kartice so 35,5 mm x 25,0 mm.
Ker proizvajalec ni bil omejen s standardom SD, ima kartica priključek s 70 nožicami. Na njem najdemo vmesnik za SD, dva UART-a, I2C-vodilo, I2S, 40 GPIO, dvanajst GPIO in krmilnik za USB 2.0.
Privzeta Linuxova distribucija za Edison je Yocto Linux 1.6, a lahko spričo podpore x86 nanj namestite praktično vse. Ni še znano, kdaj bo naprava naprodaj, vemo pa, da bo prva verzija imela priloženo ploščico s priključki za napajanje, dvema USB-vhodoma ali večjo ploščo s standardno razporeditvijo Arduino.
Druga novost iz Intelovih laboratorijev pa je težko pričakovana 14 nm-tehnologija proizvodnje, o kateri smo že pisali. Procesorji iz družine Skylake (14 nm) bodo javnosti na voljo v drugi polovici prihodnjega leta, Intel pa je na sejmu IDF premierno pokazal računalnik, v katerem že bije tak čip. Kaj dosti novega o novi družini, ki bo nasledila Broadwell in bo končno omogočila brezžično sporazumevanje med računalnikom in komponentami (recimo monitorjem), pa za zdaj težko povemo.
Za 14nm se pogovarjajo, da naj bi bili zelo varčni. Jaz bi želel 4GHz štirijedrnika s porabo nekje 75W, to bi bilo zakon. Zalman CNPS10x extreme bi z lahkoto opravil s tem :)
Tole izgleda zelo ubogo za to ceno (in ta cena je samo cena edison modula, ne pa cele platke, in tako ali tako velja samo za US). Kaj pa je zdaj s tistim minnowboard max? Tisto je do zdaj zgledala edina uporabna platka z intela, četudi ne ravno poceni.
Medtem pa se vedno cakam na rPi 2.0 (ne tega B+ z vec gpio in usb prikljucki) z resno nadgradnjo CPUja. Z renomejem, ko so si ga nrdil v zadnjih letih lahko sigurno za to ceno zrihtajo parkrat boljsi CPU/GPU. Da bi lahk Ouya software laufau gor, bi blo idealno :)
To je v bistvu čisto prava konkurenca Rasbery Piju.
hmmm, ne.
O brez skrbi da veliko ljudi caka ma x86 verzijo Rasbery Pija. Cenovno bo z bolj zmogljivim Pi 2 itak tam tam.
Kaj točno je prednost x86 pred ARM-om? Sploh pri frekvenci 500MHz, ki je premajhna za kaj resnega, četudi je dual core. Sicer res da zna bit bolj odziven kot starejši Pentiumi na 478 podnožjih, ampak zato ker je tehnologija v zadnjih letih ogromno napredovala, frekvenca pomnilnika je višja kot je bila takrat, vglavnem procesor je manj obremenjen ker je večja prepustnost vsega skupaj.
Zadnjič sem dobil pod roke en za moje pojme zelo odziven prenosnik. Pogledam na Win8 specifikacije, glej ga zlomka, AMD Dual Core 1 GHz
x86? Čakam, da crkne, ne pa da se premika v področje integriranih procesorjev, tam cisc procesorji nimajo kaj za iskat. Preden mi kdo komentira da x86 nav kmav crknu. Res je, ampak prej ali slej bo. Od teh socov mi je zadnje čase najbolj zanimiv tale: http://www.hardkernel.com/main/main.php
Hm, jest pa v bistvu čakam neko konkretno STANDARDNO preboot UEFI(ali kaj primerljivega) implementacijo na ARM procesorjih. Skratka ena prekompajlana koda za vse ARM procesorje iste generacije, ki se lahko boota iz poljubnega medija/USBja.
Do takrat pa je tale ponudba od Intela zelo zabavna zadevica, ampak res samo in izključno do takrat:) To je tisti zadnji mejnik, ki ga ARM arhitektura noče in noče prečkati...
Hm, jest pa v bistvu čakam neko konkretno STANDARDNO preboot UEFI(ali kaj primerljivega) implementacijo na ARM procesorjih. Skratka ena prekompajlana koda za vse ARM procesorje iste generacije, ki se lahko boota iz poljubnega medija/USBja.
To najbrž ne boš dočakal, ker ARM samo jedro. Jedro potem kupijo podjetja (Apple, Samsung, TI, Freescale,...), ki mu dodajo svojo periferijo in naredijo čip. Potem druga podjetja kupijo ta čip (če ga prej omenjeni dajo v prodajo) mu dodajo LCD, RAM itd ter iz tega dobijo neko embedded napravo. In na strani proizvajalca naprave je da naredi BIOS (BIOS pri x86 dobiš pri proizvajalcu matične plošče in ne pri Intlu). ARM SoC ne vsebujejo pomnilnika tipa flash (razen Cortex M), na katerega bi lahko shranil kodo. Zato bi rabil zunanji flash ali eeprom, kar pa povečuje prostor in ceno. Če kupiš računalnik na x86, potem vidiš npr: da imaš procesor Intel, Asus ploščo in MS Win OS. Če kupiš Samsungov ali Applov telefon, je procesor, plošča in predelan Android istega proizvajalca. Ne pričakovat, da bodo dodajali flash samo zato da bo lahko laik potem gor dal svoj OS.
Ne pričakovat, da bodo dodajali flash samo zato da bo lahko laik potem gor dal svoj OS.
Zakaj pa laik, kot prvo bi industrija prihranila precej, ko bi bilo toliko manj ubadanja z pisanjem low level ARM-CPU kode.
Še pomembneje in bistvo, na katerega sem apiliral pa je market serverjev. Če misli ARM prodreti resno v področje serverjev to NUJNO potrebuje. Brez ugodja enotnega input/output firmwarja na ARM procesorjih je uporaba ARM serverjev omejena in ne bo nikoli prodrla do podjetij, kjer imaš samo enega sistemca ali dva, ki skrbita za to. Nikoli.
Pa da ne bo pomote, ni nobene potrebe po tem, da se v telefone vgrajuje ta standarni firmware(čeprav verjemi da če se prime bodo vsi komot in bo kar naenkrat povsod). Ampak dolgoročna strategija ARMja kakor vidim je prodreti tudi na področja x86 arhitekture, kjer so razvade in navade pač drugačne.
Če crkne server maš da greš v štacuno, kupiš od poljubnega proizvajalca isto arhitekturo čipa in "restoraš" prejšne stanje serverja preko par klikov! 21. stoletje pač.
In ne, ne pričakujem da bo ARM to naredil kar v procesorju. Pričakujem da bodo dejanski proizvajalci ARM čipov zraven ponudili trgu firmware čipek, kot je to navada pri x86 arhitekturi(kjer to delajo proizvajalci matičnih plošč sicer).
Stvar bi lahko bila hit, ČE: Bi bil CPU in GPU(integrirani) preformans podoben novim Celeronom Imel priklop za majhen SSD (oz še bolje naj kar priložijo enega 64GB)
Imela malo večji nabor izhodov kot RPI malinovc.
In to vsaj za pod 70 ali v idealnem primeru 50EUR.
Low end PC segment bi tako praktično propadel, ker je zadeva popolna za everyday computing.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?
In ne, ne pričakujem da bo ARM to naredil kar v procesorju. Pričakujem da bodo dejanski proizvajalci ARM čipov zraven ponudili trgu firmware čipek, kot je to navada pri x86 arhitekturi(kjer to delajo proizvajalci matičnih plošč sicer).
Po mojem se bodo potrudili, vprašanje je le do katerega nivoja bodo šli. Nekateri ARM procesorji, ki so namenjeni za embedded naprave imajo možnost USB priklopa. Za USB protokol je precej težje spisati gonilnike kot za UART + več prostora zavzame. Ker je ROM pomnilnik cenejši kot flash, proizvajalec skompajlano kodo vstavi direktno v čip (na ROM). Ti dobiš header, kjer imaš informacijo o pointerjih do funkcij. Praktično imaš gonilnik spisan, čip pa stane dobrih 50 dolarskih centov.
Imam občutek, da nočejo kanibalizirat svojega desktop segmenta procov, zato dajejo ven zelo ozko namenske stvari - tole je enostavno neuporabno za karkoli. Se kdo spomni use casea, kjer ne bi dobil bolj uporabne alternative ? Za low embedded novideo stvari (IoT?) je tole preštorasto, preveliko, prepožrešno in predrago. Za high embedded bi tole moralo tekmovati z že zelo zmogljivimi (in hkrati varčnimi) arm boardi z GPUji in ogromno periferije (rtc, nand, sd, usb, eth, sata, wifi, bt, video/audio!) in to vse skupaj za podobno ceno (marsboard?, odroid?). x86 izgubi vso softwarsko prednost pred ostalimi arh., če nima video/audio, ker je negui/server/devel programje (za razliko od špilov in bloated GUI aplikacij :)) izredno dobro pokrito z open sourcom.