» »

Oljno hlajen računalnik

Oljno hlajen računalnik

kolaricalex ::

Trenutno imam oljno hlajen računalnik. Dobesedno so vse komponente namočene v olje. Sedaj mislim malo sporihtat vizualni izgled računalnika, zato me zanima, če obstaja kakšno vodotestno ohišje ali kako bi bilo najboljše narediti ohišje? Razmišljal sem, da bi kupil manjši akvarij ali kaj podobnega. Obstaja morda kakšna boljša rešitev?

Hvala za pomoč.

mat xxl ::

Vzami en star karter od kakega avta in naredi pokrov, in si zmagal, pa še vijak imaš spodaj za izpust olja, če boš menjal na 1000 ur delovanja olje . ;) :)

Assass1n ::

Tale se heca, karter je majhen pa še iz aluminija je kar ni ok. Steklen akvarij je pomoje najboljša rešitev.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Mare3 ::

N4m31355 ::

Kolk bolse je hlajenje z oljem?

miraldi ::

Mare3 je izjavil:




Ne štekam zakaj ne crkne vse skupaj..
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

McMallar ::

Destilirana voda.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

mihco ::

kolaricalex je izjavil:

Trenutno imam oljno hlajen računalnik. Dobesedno so vse komponente namočene v olje. Sedaj mislim malo sporihtat vizualni izgled računalnika, zato me zanima, če obstaja kakšno vodotestno ohišje ali kako bi bilo najboljše narediti ohišje? Razmišljal sem, da bi kupil manjši akvarij ali kaj podobnega. Obstaja morda kakšna boljša rešitev?

Hvala za pomoč.


Lahko naredis nekaj slik? verjetno ne gre za eksperiment s 386-ko? Akvarij je edina smiselna resitev, ker verjetno bi rad to cudo tudi pokazal svetu ali pac?

RejZoR ::

Ki ostane destilirana in neprevodna samo nekaj časa. Pol pa blisk in jok. Pri olju tega problema ni, je pa drug problem in sicer svinjarija. Si ne predstavljam menjanja komponent, še manj pa potem prodaje takih komponent. Olja ne moreš nikoli več povsem očistit in bo v kišti kjer bo komponenta na suhem še večji magnet za limanje prahu.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

GALINTECH ::

RejZoR je izjavil:

Ki ostane destilirana in neprevodna samo nekaj časa. Pol pa blisk in jok. Pri olju tega problema ni, je pa drug problem in sicer svinjarija. Si ne predstavljam menjanja komponent, še manj pa potem prodaje takih komponent. Olja ne moreš nikoli več povsem očistit in bo v kišti kjer bo komponenta na suhem še večji magnet za limanje prahu.




V enem izmed videov pove da je trajalo 4 tedne da se je olje odcedilo z grafične (ne povsem).
http://galintech.si/

mat xxl ::

Ja to je super, nič ne zarjavi, pa še ventilator je podmazan cel čas, da ležaj ne začne cviliti. Zakon.

Siddh ::

Ker bi slišal cviljenje ventilatorja čez 20cm olja.


kolaricalex ::

Kupil sem majhen steklen akvarij. Ko bo zadeva končana bom prilimal par slik, v akvarij še pride LED trak, da bo vse skupaj osvetljeno.

@miraldi not je destilirana voda, ki ne prevaja elektrike, vendar s časoma začne prevajati in lahko vse skupaj crkne. Pri olju tega ni, vendar moreš vse skupaj dobro naredit, ker vodo je veliko bolj enostavno spucat kakor olje. S komponentami ni popolnoma nič narobe, samo mastne so, zato bi jih pomoje težko prodal. Ležaji od ventilatorovso res podmazani, vbistvu pa ventilatorjev sploh nebi rabil, jaz sem jih mel samo toliko, da malo mešajo olje. Mašina pa je v olju popolnoma neslišna.

kolaricalex ::

N4m31355 je izjavil:

Kolk bolse je hlajenje z oljem?


Najboljše je seveda hlajenje z destilirano vodo, vendar s časoma postane prevodna, zato je najboljša rešitev mineralno olje. Imam procesor AMD FX-8120 8-core in sem ga navijal že do frekvence 4,8 GHz in temperatura ni prišla nad 40 stopinj, plus tega, je računalnik dobesedno neslišen. Skoraj ni boljšega hlajenja po mojem mnenju, saj 20 litrov olja v moji kišti kar vredu zmore hladiti računalnik in ne preseže nikoli 40 stopinj in imam procesor na frekvenci 3,88 GHz in nimam nobenega dodatnega hladilnika zunaj kište, za hlajenje olja.

N4m31355 ::

jst mam intel i7-920.. trenutno so z Phantex ph tc14 temp do 93°C na 4.1Ghz.. sposoben je pa iti se dlje. tako da bi olje prav prislo. res pa je da je TDP uraden 125w. ko ga obremenim se poraba spremeni iz 190 na 385w.

kok stane tvoi sistem hlajenja?

kolaricalex ::

Ja stalo me bo to vse skupaj kar nekaj, sma pa s fotrom oba računalnicarja in sma to zdaj naredila. Je pa to kar drago, saj te olje ze pride 8€/liter.

m0LN4r ::

Kako olje pa uporabljaš? Vrsto? Gosto? Redko?

Zanima me v kakšnem olju bi ble nižje temperature. Redkejšem ali gostejšem. Upoštevajmo še, da redkejše lažje premika vent.

Zakaj pa nebi naredil vodotesno ohišje iz kvalitetnega pleksi stekla pa nalil z oljem?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

kolaricalex ::

m0LN4r je izjavil:

Kako olje pa uporabljaš? Vrsto? Gosto? Redko?

Zanima me v kakšnem olju bi ble nižje temperature. Redkejšem ali gostejšem. Upoštevajmo še, da redkejše lažje premika vent.

Zakaj pa nebi naredil vodotesno ohišje iz kvalitetnega pleksi stekla pa nalil z oljem?

Uporablam mineralno prozorno olje, da se vse not vidi in je tekoce, vbistvu kot mas navadno soncnicno olje, gostota je priblizno ista. Lahko bi naredil ohisje tudi iz pleksi stekla, vendar je to spet dodatno delo, neje pa sme bit cisto zatesnjena, ker se olje zarad toplote siri in ce nima kam it lahko box vtrga oz. spusti kakšen silikonski kit in pol maš celo sranje po sobi. Ventilatorjev vbistvu sploh ne rabis, saj toplo olje gre vedno navzgor, vendar jaz sem jih pustil, da malo mesa olje.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Mineralno? Sončnično? Ni to malo rizično?

Mene je vedno skrbelo zaradi tega. Nebi blo bolj varno uporabit olje za prenos toplote ?
Ali neko z čim manj primesi?
http://www.abcmaziva.si/produktne-skupi...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

kolaricalex ::

Pravim, da ima mineralno olje, ki ga imam jaz priblizno enako gostoto kot soncnicno olje. Mineralno olje ni rizicno in je najboljsa resitev za hlajenje racunalnika, saj nima vonja, nima okusa, in je prozorno.

m0LN4r ::

Ja mineralna olja so vsa olja v avtoindustriji recimo.
Katero pa je prozorno? Ker motorno, hidravlično, servo... ni.

Parafinsko?

Aja pa, zanima me koliko litrov maš in kako daleč pridejo temperature po vsaj 1uri polne obremenitve?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

kolaricalex ::

m0LN4r je izjavil:

Ja mineralna olja so vsa olja v avtoindustriji recimo.
Katero pa je prozorno? Ker motorno, hidravlično, servo... ni.

Parafinsko?

Aja pa, zanima me koliko litrov maš in kako daleč pridejo temperature po vsaj 1uri polne obremenitve?

Mam tam eno 25l olja, nevem tocno, ker nisem meril. Ne pride nad 40 stopinj, tudi ko sem navijam 8jedrni procesor na skoraj 5 GHz.

MrStein ::

miraldi je izjavil:


Ne štekam zakaj ne crkne vse skupaj..

----> oleo mineral

(torej ni voda, ampak olje)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Volta ::

Svašta česa vse človek ne pogrunta, lepo ste me nasmejali s to temo :))

P.S. a ne obstaja kaka boljša tekočina za hlajenje, ki bi imela lastnosti vode (ne bi umazala komponent), obenem pa ne bi bila električno prevodna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

s1m0n ::

Volta je izjavil:

Svašta česa vse človek ne pogrunta, lepo ste me nasmejali s to temo :))

P.S. a ne obstaja kaka boljša tekočina za hlajenje, ki bi imela lastnosti vode (ne bi umazala komponent), obenem pa ne bi bila električno prevodna?


Ja od 3M Fluorinert Wiki a je kar drago in mora bit ohišje zračno zaprto saj ta tekočina izhlapeva na zraku.

kolaricalex ::

Destilirana voda, ne prevaja elektrike, vendar s časoma začne in je lahko velik problem.

Spajky ::

Olje naj bi bilo čim bolj redko (nizka viskoznost) in prozorno mineralno ala olje za šivalne stroje, ki je relativno poceni.

Jest sem probal vente v olju, da mešajo olje mimo kulerjev/komponent, vendar zaradi velike razlike gostote olje/zrak, so v olju preobremenjeni (elektronika v njem!) in jih ne moreš furat več kot na 7V ker lahko hitro crknejo !!! Če štartajo na +5V je najbolje - lahko dodatno z kick-start vezjem za zagon! in počasi mešajo olje. Da se olje bolje hladi, bi bilo treba v kako stranico tanka montirat masivni Alu hladilnik, razen, če se komp ne greje preveč ali je olja res dosti, ker se vsa odpadla toplota drugače akumulira v njem!

Če hočeš imet tudi PSU v olju, je treba izbrat olje, ki ima dobro prebojno napetost (trafo olje!). Optične enote, FD ali DVD/CD je treba itak imet ven iz njega s kabli na eni strani. HDD enako (razen SSD) in kable do miške, tipkovnice etc..

Jest sem nekoč podobno razmišljal za test projekt, pa me je odvrnilo ravno čiščenje komponent od olja pri menjavi in puščanje-svinjanje, potem ko sem en mesec fural mojega Tualatina na cooler preko "oljnega amortizerja" naokoli= samo proc in socket sta bila pod oljem/v njem na slot adapterju. Nikakor nisem mogel rešiti minimal puščanja olja naokoli! Pa potem ko sem zadevo razdrl, sem moral slotket in doli na matični fino popucat, da se kasneje ne bi preveč lovil prah ...

Problem je napravit dihtanje pri luknjah iz ohišja z oljem za kable; čez čas vedno procuri/mezi in preklinjaš potem! Razen če imaš vse kable speljane skozi pokrov, pa ohišje kovinsko "kad", da se vsaj olje malo hladi! Raziskovalno/experiment je to dober projekt, za resno uporabo pa IMHO bad ideja.

Se pa v olju hitre temperaturne razlike komponent bistveno omilijo, ker poveča stabilnost kompa, pa tudi bolje se navije! Kako je to zgledalo na mojem procu? Še malce bolje se je dal navit in pa bistveno počasneje se je segrel vendar - tudi počasneje ohladil po "heavy task" ... torej je bila njegova temperatura v povprečju bolj konstantna in ni toliko skakala kot z zračnim hlajenjem, podobno kot z vodnim hlajenjem ... evo to je bilo moje razmišljanje, če bi komu koristilo 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

m0LN4r ::

Odrežeš ene par kril na ventu, da bo manjši upor. Mešalo pa bo verjetno še vedno z dovolj velikim efektom.
Moje mnenje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Vanadium ::

kolaricalex je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ja mineralna olja so vsa olja v avtoindustriji recimo.
Katero pa je prozorno? Ker motorno, hidravlično, servo... ni.

Parafinsko?

Aja pa, zanima me koliko litrov maš in kako daleč pridejo temperature po vsaj 1uri polne obremenitve?

Mam tam eno 25l olja, nevem tocno, ker nisem meril. Ne pride nad 40 stopinj, tudi ko sem navijam 8jedrni procesor na skoraj 5 GHz.


dej mi povej kje si olje kupil ker se tudi sam že nekaj časa spravljam k temu projektu.:D

kolaricalex ::

Vanadium je izjavil:

kolaricalex je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ja mineralna olja so vsa olja v avtoindustriji recimo.
Katero pa je prozorno? Ker motorno, hidravlično, servo... ni.

Parafinsko?

Aja pa, zanima me koliko litrov maš in kako daleč pridejo temperature po vsaj 1uri polne obremenitve?

Mam tam eno 25l olja, nevem tocno, ker nisem meril. Ne pride nad 40 stopinj, tudi ko sem navijam 8jedrni procesor na skoraj 5 GHz.


dej mi povej kje si olje kupil ker se tudi sam že nekaj časa spravljam k temu projektu.:D


Olje sem naročil, malo poglej, kje ga boš ceneje dobil, jaz sem ga vzel na ebayu in ker sem kupil okrog 100l sem dobil veliko ceneje. Veliko kolčino sem kupil, če bom moral olje menjat. Če pa rabiš, pa mi napiši zasebno sporočilo, pa ti lahko prodam olje, ker še ga mam okol 50l+. Navijat se da zelo super, poglejte sliko spodaj :)

 Navijanje AMD FX-8120 8-core

Navijanje AMD FX-8120 8-core

Zgodovina sprememb…

Vanadium ::

ql, ko bom rabil se oglasim :) moram prvo zmodelirat si v rhinocerosu ohišje ko bom imel čas pol bom pa tudi preračunal koliko rabim :) kako si pa rešil kapilarni efekt olja preko kablov? Tesnila na kondenzatorjih na matični ipd so cela ter kako si rešil hlajenje olja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

kolaricalex ::

Vanadium je izjavil:

ql, ko bom rabil se oglasim :) moram prvo zmodelirat si v rhinocerosu ohišje ko bom imel čas pol bom pa tudi preračunal koliko rabim :) kako si pa rešil kapilarni efekt olja preko kablov? Tesnila na kondenzatorjih na matični ipd so cela ter kako si rešil hlajenje olja?

Olja ne rabim hladit, saj mi kišta ne laufa non stop, če pa jo le malobolj naviram, pa pridem do 40 stopinj, pol pa tak vgasnem, ker nikoli nisem celi dan na računalniku. Na matični je vse ostalo kot je, olje ni ničesar poškodovalo itd. Kable nisem nič zatesnil, če pa bo kaj crknilo pa bom pač menjal :)

N4m31355 ::

se sploh splaca imeti hladilnike na cpuju ce je cel sistem v olju?

kolaricalex ::

N4m31355 je izjavil:

se sploh splaca imeti hladilnike na cpuju ce je cel sistem v olju?

Ma jaz sem jih pustil, pa ventilatorje tudi, ker le malo mešajo olje in vroče olje gre vstran.

m0LN4r ::

Olje + OC + 200W pa si dosegel xeona :D

Če imaš hladilnik heatpipe sistemom in ga pustiš gori je odlično. Hitreje se toplota prenaša na olje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

freesty ::

A je boljse imeti procesor brez CPU hladilnika in imas samo en ventilator, da vroce olje stran odvaja. Ali je boljse imeti normalen zracni CPU cooler?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

kolaricalex ::

Lahko maš oboje, če map heatpipe hladilnik. Moj je, zato sem ga pustil.

Siddh ::

Definitivno je boljše imeti navaden cpu hladilnik, kot pa biti brez. Verjetno je, da se čez tisto drobno površino procesorja ne zmore prenesti dovolj toplote v olje, da bi se sploh lahko primerno hladil brez dodatnega hladilnika.


Klemzz ::

@kolaricalex maš kakšne slike sistema?

Vanadium ::

Kako se pa termalna pasta obnaša? Maš kako navadno ali kaj posebnega? Baje se nekatere če pridejo v kontakt raztopijo. Skratka tudi jaz komi čakam slike da vidim kako imaš izvedeno. Drugače pa tole mi je pa vrhunsko izveden oil pc

kolaricalex ::

Do termalne paste olje niti ni prišlo, tako, da nevem kako se obnaša :) Tak lep komp sigurno nebo, ker se mi niti neje da tak dolgo zafrkavat, pa 500EUR dat samo za ohišje. Bom pa imel zgoraj izhode, da nebom rabil dihtat. Bom dal slike ko bo to v malem akvariju, ker do zdaj je bil v plastični posodi samo za test, tak, da ga moram nazaj sestavit v akvariju, ampak to rabim cajt, katerega nimam trenitno.

Zgodovina sprememb…

Riff ::

res zanimiv način hlajenja z oljem

Vanadium ::

So že kake fotke na voljo? :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Servis avta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
28847489 (19537) blackbfm
»

Motorno olje za avtomobil (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9613336 (10966) jest10
»

Menjava olja ob vožnji na kratke razdalje (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7011954 (9753) krneki0001
»

Račnualnik nerazumljivo počasen

Oddelek: Pomoč in nasveti
402519 (1758) legice
»

se znajo diski potapljat? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5531332 (30585) krucymucy

Več podobnih tem