» »

Najslavnejši 'selfie' javno dobro

1
2
»

AndrejO ::

Keyser Soze je izjavil:

IMO je bistven doprinos k nastanku slike naredil ravno Slater.

Po kateri verziji nastanka fotografij? Prvi, drugi ali obeh?

Keyser Soze ::

Pri vseh. Tako, brez okolišarjenja.
OM, F, G!

Mipe ::

Brez radovedne opice ne bi bilo znamenitega selfie-ja. Toliko o tem.

Yerpo ::

Okapi je izjavil:

To "vse" je nastalo v tvoji domišljiji. Iz fotografij recimo lahko narediš fotoalbum. Ali iz skladb glasbeni album. Tudi če nisi naredil ene same fotke, si (so)avtor fotoalbuma.


Kompilacija je res lahko avtorsko delo samo po sebi, kjer urednik prispeva svojo presojo in je zaokrožena celota njegovega izbora več kot seštevek elementov (=kreativno delo). Vendar o tem tukaj ni govora.

Keyser Soze je izjavil:

Spodobna rešitev tega problema bi bila soavtorstvo. Makako tega ne more uživat, ker pač ne more biti pravni subjekt, tako da... Imamo enega samega avtorja. Problem rešen. IMO je bistven doprinos k nastanku slike naredil ravno Slater.


Soavtorstvo bi imelo smisel, če bi on naredil kaj kreativnega. Pa je bistveno prispeval samo v tehničnem in organizacijskem smislu, podobno kot proizvajalec fotoaparata. Če nastaviš fotoaparat in skačeš pred njim, si izbral za začetek kompozicijo (=kreativni input). Boljša primerjava bi bila, da ti kolega na potovanju posodi fotoaparat in reče, da slikaj kar hočeš, potem pa izbere eno ali dve dobri fotki s kartice in ju začne prodajati kot svojo lastnino. Bi se ti zdelo to prav?
Mrbit ja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yerpo ()

Keyser Soze ::

Yerpo je izjavil:

Soavtorstvo bi imelo smisel, če bi on naredil kaj kreativnega. Pa je bistveno prispeval samo v tehničnem in organizacijskem smislu, podobno kot proizvajalec fotoaparata. Če nastaviš fotoaparat in skačeš pred njim, si izbral za začetek kompozicijo (=kreativni input). Boljša primerjava bi bila, da ti kolega na potovanju posodi fotoaparat in reče, da slikaj kar hočeš, potem pa izbere eno ali dve dobri fotki s kartice in ju začne prodajati kot svojo lastnino. Bi se ti zdelo to prav?

Če bi bil kolega tisti, ki bi slikal mene, šur da. Zakaj pa ne. Če pustiva na strani mojo pravico do zasebnosti.
Ker pa je posodil kamero meni. In sem z njo upravljal jaz (ne on). Se mi zdi vse skupaj precej jasno.

Skratka, fotomodel, ki skače pred kamero, je tisti, ki je na koncu avtor posnetkov? OK, dobr vedt. ;)

Za nastanek avtorskega dela IMO mora biti nek namen. Neka zavestna volja, da pride do tega. To je IMO tisti primat (no pun intended), ki določa v izhodišču a se bomo sploh lahko pogovarjal o avtorstvu. Mogoče se je pa res makako odločil, da naredi par selfijev, pol jih bo pa že Slater razvil. Samo revež ni računal na preračunljivost slednjega, da mu bo skušal ukrast pravice, ampak je hvala bogu vmes poseglo tole "združenje" in stopilo na stran svojega kolega. >:D

P.S.: Od opic, do mene na počitnicah in na koncu do fotomodelov. Kam vse te pripelje evolucija. :P
OM, F, G!

PaX_MaN ::

Keyser Soze je izjavil:

Skratka, fotomodel, ki skače pred kamero, je tisti, ki je na koncu avtor posnetkov? OK, dobr vedt. ;)

Seveda, če je fotomodel edini ki hendla fotoaparat.

Yerpo ::

Keyser Soze je izjavil:

Če bi bil kolega tisti, ki bi slikal mene, šur da. Zakaj pa ne. Če pustiva na strani mojo pravico do zasebnosti.
Ker pa je posodil kamero meni. In sem z njo upravljal jaz (ne on). Se mi zdi vse skupaj precej jasno.

Skratka, fotomodel, ki skače pred kamero, je tisti, ki je na koncu avtor posnetkov? OK, dobr vedt. ;)


Erm... daj še enkrat preberi kar sem napisal, prosim.

Keyser Soze je izjavil:

To je IMO tisti primat (no pun intended), ki določa v izhodišču a se bomo sploh lahko pogovarjal o avtorstvu.


Jah, po tvojem mnenju mogoče, po aktualni zakonodaji pa ne.
Mrbit ja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yerpo ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primer opičjega selfija vendarle ni končan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
8019998 (17130) poweroff
»

Opice ne morejo imeti avtorskih pravic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
14842399 (38159) AndrejO
»

Najslavnejši 'selfie' javno dobro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5621809 (17383) Yerpo
»

Kako je z avtorskimi pravicami na delu, ki ga ustvarijo živali? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
7222413 (19374) BlueRunner

Več podobnih tem