» »

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

««
27 / 39
»»

drola ::

QT parted se mi ni zagnal v, ko sem pritisnil Alt+F2 in v okence napisal qtparted in pritisnil enter, je napisalo da ni tega ukaza ali nekaj podobnega. Naj kdo pove, kje je Partition Morpher.

CCfly ::

Če sem prav razumel enega od prejšnjih postov naj bi se ti Partition Morpher zagnal, pri inštalaciji na disk. Si poskusil cfdisk ? (zaženi v lupini)

drola ::

Ali pri cfdisku lahko obdržiš podatke, ki so na razdelku pred posegom ? Pa meni se z namestitvijo ne požene Partition Morpher, naj pove kje je raje tisti, ki to ve natančno. Lahko je tudi kakšen drug program, vendar bi raje da je v grafičnem vmesniku.

Gandalfar ::

partition-morpherja ni v zadnji verziji, ker je imel en bug in bi samo zmedel uporabnike. Ce zelis ohraniti podatke se bos moral posluziti drugih orodij oz. pocakati na naslednji release.

Za particioniranje je pa vkljucen cfdisk.

(lahko pa poskusis tudi z apt-get install qtparted)

Screamboy ::

mene samo zanima instakacija na disk
ker sem že dao verzijo dva na disk pa nisem nekaj v redu naredil ker mi je obe particiji sako 40 giga spremenil v eno particijo pa vse pobrisao (nisem vešč v anglešćini (instal na disk je v angleščini)) sedaj se pa bojim spet za vse podatke pa me zanima če sop že kje napisana navodila za instalacijo cel postopek pa ne pravit da je že napisan ker ga ne moren najti med temami pa 27 strani je pa nemorm res najta lahko kdo pomaga
-> Slovenska skupnost uporabnikov Ubuntuja <--
-----------------> www.ubuntu.si <------------------

Skrat ::

Isci na strani 16 (ce jih imas sedaj 27).

Poleg tega so navodila tudi na samem CDju v html dokumentu, ki se ti odpre ob zagonu isci v Slo-Tech Linux Pomoc -> Nastavitve -> Namestitev.

Hint: v naprej si pripravi prazenm, neparticioniran prostor (unpartitioned space) na disku, na katerem bos potem tekom instalacije ustvaril nove particije, na katerih bo linux.
Free software is a matter of liberty, not price.

m36 ::

Pozdravljeni,

Prosim za pomoč pri nalaganju S-T L na disk!!!
Uspešno se mi namreč naloži iz DVD plošče (kot prilogo k reviji Monitor), ko pa bi si različico naložil na trdi disk pride do težav. Ko moram izbrati disk, na katerega bi naložil S-T L je okno prazno in tipkovnica tudi ne dela. Preizkusil sem, ali je tipkovnica naložena in v Writerju dela normalno. Disk, na katerega nameravam naložiti Slo-tech je prazen in formatiran. Particij še ni. Poleg tega mi diska sploh ne prepozna. :O :( 8-O :\ :8)

Pliizz Help!!!

m36

moj_nick ::

Kakšen disk imaš?
110111001001010001010000

m36 ::

WD 5700 20GB

Jebiveter ::

Povej se kaj o konfiguraciji (plosca, kam je priklopljen disk, ...). Karkoli kar bi nam pomagalo dolociti napako.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

christooss ::

Končno je link do STlinuxa v glavnem menu-ju.

A mi lohk eden pove link do zadnga releasa. Ker kokr se spomnm je ena izdaja po 7.6.

Zgodovina sprememb…

drola ::

Zdrvo vsem,
imam en zelo velik problem z GRUB-om, ki na plošči od STGL-ja zaganja Live različico. Ker se mi ni ljubilo vedno spreminjati nastavitev v BIOS-u, sem brskal po možnostih v GRUB-u in tam našel v meniju Napredno moćžnost zagon s prve particije trdega diska. WIN se začne nalagat, vendar pa počasnejše kot ponavadi. Ko končno pridem notr, mi v mojem računalniku namesto 1× FDD, 2×HDD, 2× CD-R kaže 2×FDD, 2×HDD, 1×CD-R. A je v tem GRUBU kakšen bug, al pa imam mogoče probleme z zastarelostjo BIOSA in WIN. BIOS je AWARD 6.0 ali nekaj podobnega. WIN je 98 SE SLO. Mogoče je kriv WIN, ker je star in misli, da se OS iz CD-ja ne da BOOT-at, in potem namesto CD-ja z STGL-jem prikaže še en FDD. Pomagajte !
---------
Še nekaj:
Imam 128 MB RAM.
Ko v live različici požene program Cinelerra (iz ukazne vrstice), se začne odpirati. Vse normalno, ko pa pride spodnja črta nekje na sredino, se kar zapre. Ali je to hrošč v programu, ali premalo RAM-a?

CCfly ::

A je v tem GRUBU kakšen bug, al pa imam mogoče probleme z zastarelostjo BIOSA in WIN.
Prej z Okni.

Še nekaj:
Imam 128 MB RAM.
Ko v live različici požene program Cinelerra (iz ukazne vrstice), se začne odpirati. Vse normalno, ko pa pride spodnja črta nekje na sredino, se kar zapre. Ali je to hrošč v programu, ali premalo RAM-a?


Premalo RAM-a. Cinelerra je zeeeelo požrešna zadeva. Upravičeno ker je namenjena profesionalnemu video editiranju. Sicer so naslednje specifikacije za renderfarm:
RECOMMENDED FRONT END SYSTEM

Now Cinelerra is by no means a lightweight program. You'll need something slightly less sexy than a handheld organizer to run it most effectively.

Dual 2Ghz Athlon.
1GB RAM.
200 GB storage for movie files.
Gigabit ethernet

RECOMMENDED RENDERFARM NODE:

Single 2.4Ghz Athlon.
512MB RAM.
No storage.
100MB ethernet with boot ROM


Za kaj bolj enostavnega poskusi Kino in avidemux.

drola ::

A je kateri od teh dveh programov na STGL-ju?
Pa a bi pol blo vse normalno, ko bi mel GRUB na disku?
A je kateri program za glasbeno obdelavo na STGL-ju?

CCfly ::

Pa a bi pol blo vse normalno, ko bi mel GRUB na disku?
GRUB je bootloader in ti bo delal enako kot s CD-ja.

A je kateri program za glasbeno obdelavo na STGL-ju?
Mislim da bi moral biti Audacity gor, za ostale programe pa ne vem. Če te zanima glasba imaš malo bolj specializirano liveCD distribucijo Agnula.

tha_man ::

Ko v konzoli napišem alsamixer mi javi tole:

alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory

Kaj je tu problem?
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Tommy_Lee ::

Am js mam pa problem! Tisto naloži pol pa ko bi moglo kao namizje pokazat pa resetira comp :( ! !

Hvala za pomoč!
Tommy_Lee

Gandalfar ::

hw pa je?

termit ::

No pa ena pohvala z moje strani 0:)

Stestiru sm ga v VMware in sem bil navdusen :D Predvsem me je prevzela oblika in funkcionalnost. :))

Motilo pa me je edino da "zgodba o linuxu", ko se zaganja prehitro mine, nikoli nisem uspel prebrat kej pise :(

Preseren ::

LP!

No, ze veckrat sem poizkusal Live BOOT Slo-tech linuxa, trenutno pa mam tezavo z grafiko. Stvar namrec ne dela, torej pac kot bi mel v WInsih nastavljeno napacno resolucijo mi dela.
In pol sem sau v zagonskem meniju probat vse moznosti, in valda nic ne dela.
V Winsih mam 800*600 na 60Hz, grafika je ATI RAGE 128 PRO, monitorSamtronov.

Kaksna ideja akj naj naredim?

LP

P.

drola ::

Pomojem ti ločljivost iz WIN ne more vplivat na ločljivost v Linuxu. Najboljš je, da v STGL-ju uporabljaš privzeto ločljivost (1024×768), pa tudi če imaš 15" monitor, ker če boš zagnal na 800×600, bodo fullscrenn igre zelo majhne, vsej nekatere.

Preseren ::

JA itak, asmo ce ne najdem locljivosti, v kateri bi se mi stvar normlno zalaufala, to je ta problem......
P.

CCfly ::

Že spet smo pri tem problemu. Popraviti moraš specifikacije monitorja v /etx/X11/XF86Config in dodati resolucijo, če še ne obstaja. Če boš popravil vertikalno in horizontalno frekvenco osveževanja bi moralo že zadostovati.
Primer (to popravi kot root):
Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Monitor Vendor"
ModelName "Monitor Model"
HorizSync 27-96
VertRefresh 50-160

Option "dpms"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Card0"
Monitor "Monitor0"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Me resolucijami preklapljaš z Alt, Ctrl + + oz -

Preseren ::

Ok, npr. da prbl zastopim kaj pravis, ali sej ta resolucija in hitrost osvezevanja sta noter, torej ju lahko izberem, torej ta, ki jo trenutno uporabljam v Win, kar pomeni, da stvar deluje.....
P.

CCfly ::

Lahko kupim dodatne besede za prejšnji post ?

Če sem prav dojel imaš probleme ko hočeš zagnati STL s CD-ja, ker so defult nastavitve previsoke. Prvo sem dobil občutek, da ga imaš na disku. Spet prehitro berem.

Zdajle sem dal boot Cd prenosnik tako da gremo po korakih:
Pojdi na Podmeni -> Nastavitve grafike
In izberi Slo-Tech Linux | 800x600, 60 Hz
To bi moralo biti to.

CCfly ::

Pa privošči svojim očem malo razkošja in si nabavi kakšen rabljen 17 palčnik. 60 Hz zna biti dolgoročno precej nevarno.

Preseren ::

Ja, ma sej to je ta problem, da sem to naredil, ampak stvar se vedno ne dela, ceprav bi morala. To mi je cudno.....
Ideja?

P.

CCfly ::

Si poskusil 640x480, če ti zadevo vsaj zažene ? Lahko da ima tvoj monitor kakšne čudne osveževalne frekvence in imaš zato probleme. Pa malo zanimivo mi je da 15 plačnik zmore samo 800x600 pri 60 Hz.

Preseren ::

Ma ja, sem probal vse nastavitve iz prve polovice moznosti.....

P.

CCfly ::

Mi daš lahko malo več podatkov o monitorju ?

Preseren ::

To je vse, kar mi je uspelo najti:
ATI Technologiec Inc. RAGE 128 PRO AGP 4X TMDS

Device Manager mi ej to povedal, drugih info ne najdem....

Preseren ::

Ceprav sedaj razmisljam, da monitor ni bil nikoli installan, bi mogoce moral drajvere za to poiskat.... hrm...

CCfly ::

To je grafična. Poglej malo zadaj pri monitorju. Mora biti še kakšna oznaka.

moj_nick ::

Linux ni Windows!

Ti lahko v Windowsu boga za jajce zagrabiš, ampak se ne bo nič poznalo v Linuxu.


offtopic
aspell-sl dojema besedo "Windows" kot narobe črkovano, medtem ko je "Linux" pravilno zapisan. :P
110111001001010001010000

Preseren ::

Mas prav, moja napaka....
SAMTRON SC-428VSL SVGA Display
To naso na zadnji strani monitorja, drugega ni.....

Preseren ::

moj_nick ma ja, sej to mi je jasno, samo sem odgovarjal na to, da je CCfly-ju cudno, da lahko samo tako resolucijo uporabljam na mojem monitorju....

moj_nick ::

Gugl meni o tvojem monitorju tole.
110111001001010001010000

Preseren ::

Ja, torej kratko in jedrnato NIC.... pametnega... seveda sploh ne o povezavi z SLo-techom, ki s tem monitorjem nikakor noce delat.... Hrmmm mogoce pa probam en se starejsi 15 inch CB monitor, ki tu poleg mene caka na smetarje ;=)
(valda)

LP

P.

moj_nick ::

V bistvu imaš vertikalne in horizontalne frekvence napisane, brez katerih NE MOREŠ laufat frekvenc, ki jih tvoj monitor podpira.

Če ti to nič ne pomaga, potem ne vem, kaj bi ti lahko.


Pa bootni STGL v kakšnem varnem načinu, da boš lahko te frekvence spremenil.
110111001001010001010000

Preseren ::

Sey, ampak stvar je se vedno problem, ker uporabljam Live BOOT .. ane? Installa sedaj nebom delal, ker rabim linux samo za format diska (ne sprasuj).... Je ap res, da bo potrebno tudi kmalu na disk installat S-t Linux...

Tovaris Stalin ::

Vprašanja sicer niso od mene, so od kolega, ki ima na PCF forumu nick Lemon in mu nihče noče pomagati:


Namestil sem SLo-Tech Linux 2.0 in imam nekaj vprašanj:

1. Kako zaženem kak program?
2. Kako kaj inštalirati?
3. Kje najdem driverje in kako jih inštaliram-konfiguracija v podpisu?
4. Zakaj mi Tuxracer in Supertux štekata? Ko sem zagnal Linux s DVD-ja mi nista nič štekala, sedaj je na disku.
5. Kako nastaviti internet z Winmodemom, ki je na vratah COM3-napiše, da je zaseden.
6. Katera je najboljša Linux distribucija, ki je v Slovenščini?

Za odgovore se vnaprej zahvaljujem.

LP,
Lemon

CCfly ::

@Preseren: tisto v STL so VESA nastavitve tvoj monitor (38 Khz / 56-87 Hz) pa komajda še ujame 800x600@60Hz. Vse se da lepo porihtati samo liveCD je malo bolj problematičen, ker moraš potem to vsakokrat popravljati. Jutri bom pobrskal da vidim če je kakšen lahek način, drugače bom brezveze tukaj vse pisal.

1. Kako zaženem kak program?
- Klikneš na ikono od programa v grafičnem okolju,
- Pritisneš Alt + F2 in vpišeš ime programa ter pklikneš na Ok,
- Odpreš lupino in vpišeš ime programa.

2. Kako kaj inštalirati?
- Uporabiš upravljalec paketov, kot je v STL Synaptic (saj je gor ?) oz apt-get,
- skopiraš si izvorno kodo z Interneta in jo prevedeš ter inštaliraš sam.

3. Kje najdem driverje in kako jih inštaliram-konfiguracija v podpisu?
Katera konfiguracija ?

4. Zakaj mi Tuxracer in Supertux štekata? Ko sem zagnal Linux s DVD-ja mi nista nič štekala, sedaj je na disku.
Ugibam. Zelo verjetno nima porhtanih gonilnikov za grafično in mu vse skupaj deluje v softverskem načinu. Kar zna biti precej počasna zadeva.

5. Kako nastaviti internet z Winmodemom, ki je na vratah COM3-napiše, da je zaseden.
Kateri winmodem ?

6. Katera je najboljša Linux distribucija, ki je v Slovenščini?
Tista, ki ti je všeč in zadostuje svojim potrebam. Vsi programi sicer niso prevedeni ampak delamo na tem. STL in Pingo prideta temu še najbliže preprosto zaradi tega, ker izhajata iz našega govornega področja.

Gandalfar ::

pa se Debian reference mu daj ze prebrat

drola ::

Jst mam tud z TuxRacerjem probleme, SuperTux mi dela pa super, začne pa štekati ko vklopim Open GL. Grafična je Ge Force 2 MX 400.
Rešitev ?

Gandalfar ::

sudo grep Driver /etc/X11/XF86Config-4

ti vrne kaj?

Tovaris Stalin ::

@CCfly:

1. S tem je mislil, katera datoteka je izvedljiva, ker mu za vse, kaj zažene napiše, s čim hoče zagnati.

2. Vedno dobi neke TarGZ in bz2 file, ki jih lahko samo odkompresira, ne ve pa, kaj zagnati-v Winsih je lahko install.exe, setup.exe, tu pa ni končnic

3. Njegova konfiguracija:
Matsonic MS8147C KT400A
AMD AXP 2500+
512mb DDR4333
Inno3d Tornado GFFX5200 128mb
CD-RW/DVD Sony CRX 48/10/48/16 (s K3B lahko peče cd-je)
Zvočna AC97 (zvok ima)
Napajalnik no-name 300w

4. Zanima ga, kje dobiti driverje za ta Linux, ima Innovision Inno3D Tornado Geforce FX5200 128mb

5. Modem je LG 56kbps PCI data/fax/voice modem LM-156n

Zgodovina sprememb…

hruske ::

1. Odpri konzolo in stisni tab. Pokazalo se bo vprasanje ce res hoce izpisat tistih 2000 izvršnih datotek. Tiste lahko zažene.


2. Če imaš tar.gz ali tar.bz2 datoteko, je to ponavadi izvorna koda, ki jo je potrebno še prevest. Ponavadi se za namestitev prebere README in INSTALL, ki sta v 99.99% zraven. Tu ni končnic, ker Linux drugače označuje izvršne datoteke. Če v konzoli odtipkaš "ls --color=auto" ti bo datoteke izpisalo barvno. Zelene je moč pognat.


3. Fino.


4. Gonilniki za Nvidiine grafične so že zraven. Povej kaj vrne ukaz "sudo grep Driver /etc/X11/XF86Config-4" (v konzoli)


5. Ok. Z winmodemi se sam ne ubadam.. še.

Gandalfar ::

5. Povej kaj ti vrne:

lspci -vv

CCfly ::

Na žalost trenutno ne najdem ničesar o tem, katero čipovje ima gor ta modem. Če se ti da pogledati na kartico, bi pomagalo. Lahko bi bil naprimer Conexant, Lucent,, Cirrus Logic, ESS. Drugače pa je kar nekaj winmodemov že podprtih (bolj ali manj) samo 3com-ovi očitno nikoli ne bodo.

drola ::

celotna seja iz konzole:

slotech@slotech:~$ sudo grep Driver /etc/X11/XF86Config-4
Driver "keyboard"
Driver "mouse"
Driver "mouse"
Driver "mouse"
### Available Driver options are:-
Driver "vesa"
slotech@slotech:~$ sudo su
root@slotech:/home/slotech# sudo grep Driver /etc/X11/XF86Config-4
Driver "keyboard"
Driver "mouse"
Driver "mouse"
Driver "mouse"
### Available Driver options are:-
Driver "vesa"
root@slotech:/home/slotech#
««
27 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in popolni zacentik...

Oddelek: Operacijski sistemi
352001 (1491) cbelica
»

moje potovanje v linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131818 (1586) CCfly
»

Inštalacija Slackware 9.1 Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
533547 (2928) TICKO
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795586 (4812) marsovec gugu
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395843 (4438) TICKO

Več podobnih tem