» »

Linux in popolni zacentik...

Linux in popolni zacentik...

cbelica ::

Vse, kar vem/sem bral o Linux-u je tole
Moje vodilo je cista radovednost, saj mi Win (zaenkrat:D ) se dobro sluzijo...
Torej, dl-jal sem si Slo-Tech Linux, probal pognat, 'dela':\, samo nc mrezne kartice (in s tem povezave do interneta), pa zvok tudi nea dela...
Zdej, a je kle treba kaksne driverje 'nalozit' (samo... ta rec se pa s cd-ja zaganja, kam naj jih posnamem) tako kot pri Windowsih al kako?
Moj sistem:
A64 3000+
DFI NF3 250GB (mrezna in zvocna integrirana)
ATI R9800 PE
se kaj?

Ce se komu da ukvarjat s totalnim (!!) noob-om, se priporocam...:)

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

cbelica ::

Aja, ravnokar vlecem dol Ubuntu - Live, ka je full govora kle o tem...

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

hruske ::

Slo-tech je nekoliko star, pa ne prepozna še tvoje matične in zvočne oz. gonilniki, ki so na slo-tech linuxu ne podpirajo še tiste mrežne in zvočne. Mogoče če bi poskusil kak novejši knoppix.

Sicer pa ne vem.
Sam imam precej podobno konfiguracijo kot ti, poganjam 64-bitnega debiana in dela ok.
Rad imam tole državico. <3

cbelica ::

Tole zdej pisem na Ubuntu live:))
Kako pa lahko dostopam do Hdd-ja? (za pognat kak .mp3 ali .avi)?

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Pithlit ::

Klikneš na ikonco od hard diska?
Life is as complicated as we make it...

cbelica ::

Kje pa se nahaja? (OS zaganjam iz cd-ja!!)
Nekaj najdem v 'filesystem' v mapi dev, samo noce zagnat

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

moj_nick ::

Poskusi v mapi /mnt ali pa kar na namizju.
110111001001010001010000

cbelica ::

Na namizju je samo ikona cdrom, mapa /mnt pa je prazna...

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

christooss ::

Odpri gedit pa pol /etc/fstab pa not poglej kje mas mountane diske kjer pise vfat al pa ntfs je tvoja win particija
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

cbelica ::

Tega zadnjega posta pa ne razunem...
gedit je text editor, ne?
kaj pa s tistim ...'pa pol /etc/fstab pa not poglej'... pa mi ni jasno
V filesystem v mapi etc ni fstab-ja...

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Daedalus ::

Mogoce mas kak S-ATA disk, pa ga ni prepoznal ob startu (čeprav bi ga mogo)? Al pa je zadeva fail-safe, pa ti raje ne pokaže diskov...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

cbelica ::

ne eno ne drugo...;)
Disk je odbicni 7K250 160Gb ATA100
ko sem sprobu STL, mi je disk prepoznal, pa mreza/zvok ni delalo, zdej pa se hecam z ubuntu live (hoary), pa diska ni, mreza(internet) in zvok pa dela...lol:))

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Daedalus ::

LiveCD-ji majo včasih probleme sami s sabo0:) Mogoče ne bi blo slabo, če bi si naredo eno par giga particijo, pa inštaliraš kr na disk?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

cbelica ::

Jah, ravno o tem razmisljam...:D
A bo za dual boot kr sam installer poskrbel?

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cbelica ()

gfighter ::

Moje priporočilo: PCLinuxOS - Zadeva je izpeljana iz Mandrake Linuxa, je live CD, zraven imaš že naložene Firefoxa in Thunderbirda 1.0, gaim(program za ICQ/MSN), Openoffice, zadnje namizje KDE 3.3.2 ter kup drugih programov, instalacija na disk je bila pa meni zelo zelo user friendly (Ikonica na namizju :D ter par vprašanj potem), poskrbeti moraš le za prosto particijo (ali pa še to opraviš med instalacijo, se ne spomnim, vsekakor je bolje da to narediš sam prej), za dualboot se pa uporablja programček LILO oz. GRUB (po želji) ki ga tudi nastaviš med instalacijo. Meni je predvsem všeč Synaptic package manager (orodje za updejtanje in dolpoteg novih programov s katerim res zelo na easy prideš do čuda programov ) in pa to da ima ta verzija linuxa zelo user friendly Master Control Center (približno kot Control panel ter zelo podoben KDE control centru, samo da je nastavitev več). Če se ti da preizkušati več distrojev ti res priporočam tega, sicer pa boš sčasoma najbrž sam ugotovil kateri ti najbolj ustreza. Če pa naletiš na problem, pa kar pogumno vprašaj...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

cbelica ::

Zadevo sem instaliral na disk (ubuntu A64 - instalacija je vse prej kot user friendly, me prasa za en kup stvari, o katerih pojma; ...). No, dobro, stvar se koncno zazene, pa s5 ista pasta - nikjer hdd-ja (oz particij)??:\

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Daedalus ::

Aha, pa smo tam. Zdaj pa en text editor "v roke" pa poštelat fstab. Zadeva ni tako težka, samo treba je vedet, da so diski in particije v linuxu označene precej drugače, kot v winsih. Gre pa tako: diski se označijo s hd in črko, glede na to, kako si sledijo - hda je primari master, hdb primary slave, hdc secondary master in hdd secondary slave. Glede na to, da maš en sm disk, je ta hda. Particije - spet po vrsti, s številkami. Verjetno maš na primarni particiji inštalirane winze, se pravi, da linux to particijo bere kot hda1 - se pravi - prvi disk, prva particija. In tako naprej...

V /etc maš datoteko fstab, v kateri je trenutno samo vnos za cdrom. Če češ dodati "c" particijo, gre to tak - prvi vnos pove, kaj želiš priklopiti. V tvojem primeru /dev/hda. Drugi vnos pove, kam češ to priklopiti. Nekje maš direktorij mnt, pa v njem ustvariš direktorij win. V fstab vpišeš /mnt/win. Tretji vnos pove, kater filesystem je tam. Če maš ntfs, pol napišeš ntfs. Za fat32 se vpiše vfat. Četrti vnos so nastavitve za dostop, mountanje. Napišeš users, defaults. Pri zadnjem pa dve ničle, ki jih ločiš z tab tipko. PAZI - ne poskušaj pisat za ntfs particijo, ker jo boš sesul. Za ntfs dodaj pri nastavitvah ro (read only)!! Evo, to je bil fstab šnelkurs, še malo več branja na temo mount-anja particij in fstab datoteke. Če ne veš, kako se particija, ki jo češ meti priklopljeno imenuje, si inštaliraj kak program za particioniranje diska v linuxu (recimo Qtparted), pa poglej, kako jih označuje...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

cbelica ::

Moram priznat, da mi ni cist nic jasno...
Kaj naj v text editorju napravim? (recimo odprem gedit, kaj potem?)
v /etc NI datoteke fstab...
kaj je to 'vnos'? kje/kako se to napravi?

.*edit: ja ja, zdej sm pa nasu fstab...bom pogledu:)

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cbelica ()

cbelica ::

hmm, v fstab mi ne pusti pisat, je 'read only'... kaj zdej?
pa v /mnt mi ne pusti ustvarit nov direktorij...

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

roscha ::

Za take kolobocije moraš biti root (=Admin)


Pa malo si preberi prej o Linuxu, ker za vsako malenkost ti pisat "how-to" je je malo bedasto se ti ne zdi?

Najprej osvoji poimenovanje diskov, razpored direktorijev in take osnovne stvari. Potem ti je tudi lažje pomagat..


www.tldp.org

Daedalus ::

Cbelica - zaženi gedit z ukazom "sudo gedit" in boš lahko popravil fstab. Sudo bo dal programu root pravice...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

christooss ::

Enako mors nardit za mkdir mors bit root

Pred vsako komando kjer zahteva da si root mors napisat sudo npr. sudo mkdir

Drugace si pa poglej Unoffical ubuntu guide. Tukej res VSE pise kako in kaj v Ubuntu
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Neo12 ::

1. V pcformatu sem dobil suse 9.1 pred 2 mesci pa sem vendar šele pred kratkim zbral pogum za namestitev danes pa. Le nekaj dni kasneje sem dobil v pcformatu suse 9.2. Sedaj pa ne vem če bi ga lahko inlštaliral karčez tako da bi izbral particijo po meri in izbral kar njegovega.

2. Danes sem dal downloadal dol slo-tech linux, v pomoči sem videl nak program za emulacijo vesolja mislim da celestia kako se zažene program ki ga ni v meniju ( v win bi bil to meni star za linux pa ne vem kaj? Ali je v suse kaj drugače.

cbelica ::

A se da kako prijavit v sistem kot root? takoj na zacetku, ob zagonu?
Ja, zdej je na namizju ikonca win, samo ko jo poklikam, mi napise 'nimate ustreznih dovoljenj za pogled vsebine win'

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Highlag ::

Sej teh osnovnih stvari se nobenemu ne da nič pisat.

Nam začetnikom pa ravno to najbolj manjka.
Komu se da takoj na začetku prebrat 500strani navodil, da naloži en usran gonilnik za tiskalnik.

Se malo ukvarjam z Pingo 3.1 Linux-om.
Začnem z lažjim opravilom namestitve tiskalnika. Ok. Nastavitve tiskalnik..
Na razpolago so samo neki predpotopni tiskalniki na iglice. Ne najdem nič pametnega. Ok. Internet HP sigurno ima kakšen gonilnik za Linux. Ok, najdem celo omenjen moj tiskalnik.
Prenesem arhiv, odpakiram, berem vrstico po vrstico, tipkam v konzolo, čakam skoraj 15min, da zadeva razpakira namesti preveri odvisnosti, naslednji korak, 5 korak. No še malo pa bom na koncu. Zadnji korak napaka. ;(( Manjka en paket.
Ok iščem, kje lahko namestim dodatne pakete. Najdem. Napaka, mapa .... ne obstaja:'( Sledim poti ročno. Kaže na DVD. Klikam zakaj ne najde mape? Namreč obstaja.
Preskočim ta korak in poiskusim z naslednjim zadeva se zažene, vendar manjka nek HP toolbox v katerem se spreminja nastavitve tiskalnika. Testno stran kljub temu natisne.

Itak imam prazne kartuše, pustim tiskalnik na miru.

Grafična kartica. Nastavljeno osveževanje 85Hz, monitor utripa z 60Hz. Tudi delovanje se mi zdi grozno zaspano. Naložimo gonilnike. Nvidio hvalijo kot da ima dobre gonilnike, ne bo problema. Snamem arhiv, sledim napotkom ... zadeva se ustavi ker rabi GCC ista zgodba kot prej. Privzeta namestitev Pingota je brez najnujnejših orodij za uporabo Linuxa. Ok Vržem Pingota dol namestim znova, odkljukam pri namestvi tudi razvojna orodja.
In namestitev gonilnikov se ustavi pri opozorilu, da moram prej ugasniti Xserver. Berem help, googlam, ništa. :\ Kam pogledat, da bo pisalo kak ugasnit Xserver? Potem je seveda ročno potrebno urejati še neke nastavitvene datoteke. Se tu res ne da kakšnih skript naredit za nas začetnike? V polknih je namestitev takšnih naprav trivialna. Moj printer sem samo prižgal in usb kabel vtaknil v PC pa sem čez 30s že printal. Z grafično kartico tudi nisem imel nobenih težav.

Dovolj kritike.
Mogoče se prehitro naveličam poizkušanja, samo operacijski sistem zame je samo osnova. Z njim se ne mislim ukvarjati. Nimam nič od tega. Naslednji test čez kako leto. :D
Never trust a computer you can't throw out a window

christooss ::

cbelica root v gnome glede win a mas v fstab takole kot pise tukaj
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Pithlit ::

Sej teh osnovnih stvari se nobenemu ne da nič pisat.
To pa iz čisto preprostega razloga... Osnovne stvari dobiš napisane zraven (datoteki INSTALL in README), za same komandi pa imaš osnove napisane v help-u (# blahblah --help). Dovolj jasno?
Life is as complicated as we make it...

roscha ::

Mogoče se prehitro naveličam poizkušanja, samo operacijski sistem zame je samo osnova.


Zanimivo zame tudi. In tudi prehoda na Linux nisem naredil kar čez noč. V roku cca 1 leta. Je pač veliko stvari za na novo osvojit. Ampak tukajle vsi mislite da bo Linux KOPIJA windowsev. In da bo brez učenja in spoznavanja POPOLNOMA novega sistema končano v 2 dneh. Ne gre...


No še glede sistema. OS je tudi zame osnova. In na Linuxu nimam polletnih reinstall seans, peesdarij z wormi/virusi itd.
Tudi menjava železnine ali diska je bila šala. Vse porihtano v max 1 uri, da so se skopirali podatki na nov disk.

Ima pa Linux res (vsaj zame) odločno napako. Stvari urediš 1x in potem nikoli več. Tako da čez čas enostavno POZABIŠ kako kake neumnosti usposobit.
Pri win ti reinstalli osvežijo spomin.

Neo12 ::

Povejte mi vsaj link do teh strani. Upam da ne bojo tiste na katerih sem že bil namreč nikjer ne najdem ničpesar otemu. Kako pa se linux zbriše? Ali morda vtipkam v google linux documentation delete. Če bi to bilo v pomoči vas tega ne bi vprašal.

moj_nick ::

Odpri novo temo, ne smeti po tej.
110111001001010001010000

Daedalus ::

/sarcasm
Linux se ne da zbrisat, ker je evil komunistični izum>:D Ni šans, če ga maš na disku, si pogubljen, rdečkar>:D
/sarcasm off

Nekaj mi pravi, da bi ga znal format particije, kjer je inštaliran precej uspešno odpraviti:\

>Ima pa Linux res (vsaj zame) odločno napako. Stvari urediš 1x in potem nikoli več. Tako da čez >čas enostavno POZABIŠ kako kake neumnosti usposobit.

Tole bo pa kr držalo. Mogoče bi blo treba narediti kakšno random broke funkcijo - vsake tolko bi kaj nehalo delat, pa bi mogo na novo nastavit:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

HellRaiseR ::

Povejte mi vsaj link do teh strani. Upam da ne bojo tiste na katerih sem že bil namreč nikjer ne najdem ničpesar otemu. Kako pa se linux zbriše? Ali morda vtipkam v google linux documentation delete. Če bi to bilo v pomoči vas tega ne bi vprašal.


Kokr vem je partition magic primeren za delo s particijami v windowsih. Preprosto ga poženeš, poiščeš particijo, ki je formatirana v ext2 ali ext3 fs preprosto formatiraš v fat32 ali ntfs, da jo bodo windowsi prepoznali in to je to ;)

Zgodovina sprememb…

alexz ::

ali pa zaženeš WINDOWS XP CD in ti bo linux particije zaznal kot "UNKNOWN PARTITION". potem jih zbrišeš in pol lahko dalje delaš z FDISK.8-)

hruske ::

Al pa zaženeš disk management u xp? :\
Rad imam tole državico. <3

Neo12 ::

Torej imam potem v windows 3 particije. Kako pa bi si povečal prostor v ostalih dveh.

cbelica ::

Ah, prevec sem storast...:\
Mi je uspelo uspsobit win particijo, pa s5 net ne dela... pol pa sem (bedak) kr iz win pobrisu particijo, kjer je bil Ubuntu instaliran, in ko sem restart naredu...ah:8)
Bom se malo pocaku, da si zrihtam en poceni mlincek, ki bo samo za experimentiranje, pa se bom pol igral z Linux-om naprej...
Hvala vsem za pomoc.:)

98% of the teenage population does or has tried smoking pot.
If you're one of the 2% who hasn't, copy & paste this in your Signature

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cbelica ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ntfs in linux? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1006468 (5012) SkIDiver
»

zakaj linux ne "jebe" FAT32

Oddelek: Operacijski sistemi
101229 (1046) christooss
»

SuSE ne vidi FAT32 particij

Oddelek: Operacijski sistemi
61051 (982) root
»

Pingo linux in priklop particij

Oddelek: Operacijski sistemi
82117 (2012) damjo
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395524 (4119) TICKO

Več podobnih tem