» »

moje potovanje v linux

moje potovanje v linux

kreden ::

Torej, tale post sem ustvaril za vsa moja vprašanja o linuxu, saj sem si ga pred kratkim prvič uspešno inštaliral in kolikor se mi zdi do zdaj bodo windows na moji kišti še samo zaradi igric... to me pripelje k prvem vprašanju...
1. kako je res z igricami v linuxu, vem da je ima wine tu nekaj zraven in če se ne motim ga imam inštaliranega (pozor na besedici motim), ampak kako igrico namestim/inštaliram ??? konkretno, brat igra RTCW multiplayer in bi bil velik korak naprej, če bi ta igra delala na linuxu...
2. imam radeon 8500 z tvout, problem je če na tvout (ki v xpjih dela) priklopim tv, mi v !tekstovnem! načinu monitor blank screen, tv pa se vidi da je konzola, a ni berljivo... poiskal sem driverje za kartico, a ko zaženem ATI control mi javi "driver doesnt provide firegl x11 extensions, panel components will operate only partially". če potem izklopim tv out in zaprem program, mi ob novem zagonu spet odkljuka tvout vklopljen...
3. kako pripravim program do tega da se zažene ob zagonu (nekaj podobnega kot autoexec.bat)?
4. Kako shaream disk da bo viden na windows mašini?
5. Ne morem mountat ntfs particij... Če prav razumem bi mogel zato kernel na novo prevesti ali karkoli... Koliko realno se vam zdi, da se lotim te zadeve?

to so vprašanja, ki me mučijo do zdaj... bom še videl če se še spomnim kaj...

lp

Phoebus ::

ok:

1. na wine ne boš igral igrc :) Obstaja WineX ki je payware in na njem delajo nekatere igre. Poglej torej WineX stran (google), poglej si kopmpatibility listo (ki je gor) in če ti je kul pejt v cvetličarno ali nakup. Pazi, ker ima WineX svoj kernel.

2. za TV out v Xih uporabi program atitvout. ne spomnem se točno ampak mislim da je za TV "atitvout -f -t pal". Not sure, vssakič gledam manual :) Za vgrajene drajverje nevem ker meni veselo ne delajo in imam neke druge (laptop)

3. poglej si debato o debianu, glej okoli /etc/rcX.d/* in /etc/init.d/* fajlov

4. inštaliraj samba-server. Nevem če je, ampak upam da je kakšen GUI za naštimat ker drugače ni easy..sicer pa beri manuale :)

5. prevest kernel? hmmm...čisti začetnik ne. lahko pa vzameš drug kernel ki je precompiled (rpm paket I guess) pa zinštaliraš "rpm -ivh ime_paketa". Nevem pa če rpm paketi poskrbijo tudi da se bo sistem potem znal zbudit z novim kernelom.

Lamur De Žur ::

1. Obstaja verzija RTCW za linux. Dolpoteg!
Z Wineom lahko igras igre samo je jeba nastavljat vse zadeve. Tko da ce si zacetnik bo mal bolj tezko.

CCfly ::

1. kako je res z igricami v linuxu, ...

Nekaj jih je native Unreal, RTCW, RTCW - Enemy Territory, Quake, SoF, Masters of Might & Magic 3
Potem jih kar nekaj dela v wineX in wine (StarCraft, Warcraft 3, ...). Navaden wine lahko zelo verjetno na hitro potegneš dol kot paketek tvoje distribucije. WineX je načelno plačljiv (dobiš še en grafični vmesnik da se ti ni treba mučiti s posameznimi špili), vendar se ga da sneti s CVS-ja. Tole ti bo v veliko pomoč http://www.linux-gamers.net/modules/wfsection/index.php.
Predvsem tale skripta ti lahko olajša delo.
Aja nameščena pa imaš lahko oba wine in winex. Pričakuj nekaj dela s konfiguracijo ampak ni nič hujšega.

Drugače pa imaš še nekaj odličnih prostih špilov. Meni sta všeč wesnoth in freeciv.

CCfly ::

Zdaj pa še resne zadeve:

3. kako pripravim program do tega da se zažene ob zagonu (nekaj podobnega kot autoexec.bat)?

Dodaš ga v eno od zagonskih skript. Npr. tukaj je izpis iz Gentoo-ja:
# /etc/conf.d/local.start:
# $Header: /home/cvsroot/gentoo-src/rc-scripts/etc/conf.d/local.start,v 1.4 2002/11/18 19:39:22 azarah Exp $

# This is a good place to load any misc.
# programs on startup ( 1>&2 )

4. Kako shaream disk da bo viden na windows mašini?

Samba. Ne morem ti ravno kaj dosti pomagati, ker je v moji bližini zelo malo (nič) Okenskih mašin, da bi to preizkusil

5. Ne morem mountat ntfs particij... Če prav razumem bi mogel zato kernel na novo prevesti ali karkoli... Koliko realno se vam zdi, da se lotim te zadeve?

Moj nasvet bi bil, da zaenkrat uporabiš kar Sambo za tole (NTFS podpora je precej omejena zaradi pomanjkanja specifikacij s strani MS-ja). V Oknih sharaj ustrezne direktorije potem pa si jih spiši v /etc/fstab.
Primer:
//ime_racunalnika/ime_sharanega_direktorija /mnt/en_direktorij smbfs username=xxxxxx,password=xxxxxx,rw 0 0

Če želiš prej preizkusiti:
smbclient -L //ime_racunalnika -U username ti bo vrnilo spisek (upam da sem zadel tistole z username-om)
smbmount //ime_Racunalnika/share /mnt/share -o username="uporabnik v oknih" password="geslo"
in smbumount /mnt/share ko boš končal.
Če bi slučajno bilo kaj narobe ti lahko pomaga tole:
umount -f /mnt/share

Za večino teh zadev imaš lepa grafična orodja (swat, Samba druid). Zanimiv je KDE lisa deamon, ki ga moraš le vključiti, da bo brskanje po omrežju tako lahko kot v Oknih. Za začetek poskusi s tistima dvema receptoma v konzoli.

cekr ::

Tu imaš program, s katerim lahko vidiš Linux particije v Windowsih na isti mašini:
Explore2fs


Drugače pa Samba.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

MasterMind ::

Aja. Lahko bi bolj natančno povedu ob zagonu. Ker ob zagonu tudi pomeni, ko se logiraš v KDE :D. Za to stvar greš v /home/uporabniškoime/.kde/Autostart (pika pred imenom pomeni, d je skrit).

Za konfiguracijo sambe ti mogoče lahko kej pomaga ksambaplugin. (bom zdele pogledu kak zgleda :D)

MasterMind ::

Sm zdele probu. Ko ga posnameš morš it v KControl panel -> Internet and network in tam najdš Configure Samba. (najprej morš pa posnet plugin!)

kreden ::

Hvala lepa za tole, sam imam pa en problem zdaj, ki je prioriteta... Namreč XPje je sem še enkrat inštaliral in je povozilo grub ... vstavil sem startup disketo in se je končalo s kernel panic... Predlogi?
lp

kreden ::

ja, poskusil sem tudi bootat s cdja, sam ne vem kaj bi cist tocno naj naredil... drugače pa uporabljam Pingo - varianta RedHata.

MasterMind ::

Hmmm. Pejt s kakšnim LiveCD-jem in v konzoli napiši te ukaze:
mount /dev/(particija na kerem je root) /mnt/(particija na kerem je root)
chroot /mnt/(particija na kerem je root) /bin/bash

In si v sistemu, k je na disku. Daš ukaz grub in ga na novo posnameš v MBR. (upam, d veš kako Linux prikaže particije)

CCfly ::

Ni potrebno vse lahko narediš s pomočjo tistega CD-ja od STL-ja. Eden od vnosov bi moral biti Install GRUB to disk. Mooral bi pogledati, da bi točno vedel, ampak definitvno imaš ta vnos. Drugače lahko pa editiraš katerikoli vnos in vpišeš vse potrebno za inštalacijo.

Primer:
grub> root (hd0,0) (Specify where your /boot partition resides)
grub> setup (hd0) (Install GRUB in the MBR)
grub> quit (Exit the GRUB shell)

Morda ti bo še tole v pomoč:
http://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Installing-GRUB-natively.html#Installing%20GRUB%20natively

Skrat ::

Ce ti se ni uspelo:

1. das not cd od Pingota
2. pustis da se masina zboota s cdja
3. pri prvem boot promptu na cdju pogledas, kaksni so mozni boot parametri (ponavadi F1 za help) Verjetno je en parameter za rescue
4. predvidevam, da bo rescue boot nekako takle linux rescue root=/dev/hd** kjer je ** particija, kjer je sedaj namescen linux
5. Zadeva se ti bo zbudila v sistem, ki ga imas ze nalozenega na racunalniku
6. Ponovno instaliras GRUB

# grub-install /dev/hda
# update-grub
Free software is a matter of liberty, not price.

CCfly ::

V glvanem skoraj katerikoli Live CD bo deloval.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grub error 22

Oddelek: Operacijski sistemi
141722 (1368) Anteus
»

[Ubuntu] Težave z Grubom

Oddelek: Operacijski sistemi
81273 (1165) Brane2
»

Gruba ni več!

Oddelek: Operacijski sistemi
51189 (1078) drejc
»

Multi-boot problem

Oddelek: Operacijski sistemi
141322 (1237) CCfly
»

2 linux vprašanji (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
523647 (3209) ShowDown

Več podobnih tem