» »

Tehniki v Sloveniji

Tehniki v Sloveniji

«
1
2

TheBlueOne ::

Zanima me, kako je s tehnicnimi poklici pri nas. Sam dela v Sloveniji nisem izkusil v drugi obliki, kot studentsko delo. Prebral sem kar nekaj forumov in podobnih tem in vse kar sem nasel so bili nezadovoljni ljudje. Zanima me, kako izgleda dobro delo za tehnika doma. Ali sploh obstajajo mesta, kjer se zasluzi okoli 2000€, kjer ni potrebno imeti pretirano delovnih izkusenj (3-5let), kjer cenijo znanja in kjer ne silijo, da se opravlja nadure.

Morda bi morali kje nasteti podjetja, ki cenijo znanje in so sposobna vzpostaviti sistem, ki ne izcrpava. Se mi zdi posteno, da se ne nasteva zgolj tistih, ki izkoriscajo ampak da se omenimo tiste, katerim je vredno poslati prosnje.

Pod tehnik imam v mislih osebo z vsaj peto stopnjo izobrazbe. Pod podjetje ne stejem samozaposlitve.

sandmat ::

oprosti, ampak pričakovat, da ti bo nekdo dal 2000€ plače brez izkušenj pri 5. stopnji izobrazbe in povprečni plači na državni ravni okoli 1000€ je ne le nesmiselno, temveč brez logične osnove.

Koliko potem dobijo tisti, ki delajo v tehničnih poklicih z 10+ let izkušnje in izobrazbo, ki je vsaj 2 stopnji višja? 10000€?

Na koncu pa še vprašanje: kakšno industrijo, ki bi bila sposobna financirati tak kader (torej ustvarja dovolj dodane vrednosti, da lahko to finančno izpelje) imamo v Sloveniji?

111111111111 ::

Ne. 3-5 letnimi izkušnjami in 8 urnim delovnikom pri nas ne boš dobil 2000€.

Iščeš delo ali službo?

s6c-gEL ::

btw, vajenci (SŠ izobraževanje) imajo v AT 1700 eur plačo.

Da malo primerjamo vatle.

111111111111 ::

Neto? Glede na to da hoče OP 2000EUR zaslužit domnevam da misli neto.

Imajo 8 urni delovnik in brez nadur?

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Plače so vedno bruto. Kdaj vam bo to jasno?

spirit ::

zdi se mi da si precej nerealen, imel bi 2000€, znanje imaš čeprav izkušenj nimaš (na žalost tako znanje ne šteje prav dosti, pa čeprav je tehnično) imel bi popolne delovne pogoje, brez nadur... in pa predvidevam da govoriš o neto prihodku 2000€?

TheBlueOne ::

Zelim primerjati s tujino. Namrec ze nekaj casa nisem vec v sloveniji in bi si vseeno zelel, da obstajajo podjetja, ki so na zahodnjaskem nivoju. V tujini nisem zasledil place,ki je nizja od 1300 neto 14x na leto za popolne zacetnike (ker je 14 plac racunam visji neto + 3-5 let izkusenj) v tehnicni branzi s stopnjo izobrazbe, ki je malenkost nizja od nase pete stopnje. In samo sprasujem, ce tudi pri nas obstajajo taksna podjetja. Pac gola radovednost. Vedno se samo sprasuje kako je pri tistih, ki stojijo slabo, redko ali nikoli pa se govori o tem, katera podjetja so res prijazna do zaposlenih.

Smurf ::

Placo 2000€ neto (brez prevoze/malice) z do 3-5 let delovnih izkusenj ima nekaj procentov najbolj sposobnih ljudi (npr. faks delas z 10, pa po faksu imas za sabo narejen ze kaksen projekt za pokazati).

pegasus ::

Bo treba najt nekaj kar te zanima, najt podjetje, ki to tvoje zanimanje zna tržit, potem pa zavihat rokave in pljunit v roke, da boš dokazal, da si vreden take plače. Podjetja izbiraj med tistimi, ki ustvarjajo veliko dodano vrednost na svoje izdelke.

TheBlueOne ::

Ne me narobe razumet. Imam sluzbo in ne iscem neverejetnega niti sluzbe. Zanima me samo, ce je doma sploh kaj zanimivega. Ce ne zakaj drugega, zaradi tega, ker se pogosto pogovarjamo o tem s tukajsnimi sodelavci in jim dejansko ne znam povedati kaj drugega kot da kolikor vem je dosti slabo.

pegasus ::

Je, mnogo zanimivega. Seveda odvisno od tega, kaj je tebi zanimivo :)

spirit ::

zelo zelo malo možnosti za kaj takega, ne bom pa trdil da ne, še opsebej ker si omenil da je 2000€ bruto in ne neto plača. Kako je z naurami ne vem, mislim da je bolj kot ne tako da so nadure takrat ko so potrebne in ne kar tako za šalo. Ni se tako grozno povsod je pa res da marsikje je.

TheBlueOne ::

Sem mislis 2000 neto. :D Saj pravim, da imajo tukaj vsi zacetniki s cetrto stopnjo 14x 1300 neto min. Jaz pa navajam se 3-5 let izkusenj. Nisem dodajal, da so v tujini dokaj pogoste tudi premije, ki ponavadi presezejo dve placi. To povprecje zacetnika verjetno dvigne nad 2000 mesecno.

tilenn ::

Zanimiv članek o primerjavi plač in še marsičem drugem (Nemčija vs. Slovenija):
http://www.siol.net/novice/svet/2013/09...

"V Sloveniji živiš bolje z 800 evri kot tu (München) s 1600," je poudaril."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tilenn ()

TheBlueOne ::

Hvala za clanek. V münhnu place tehnicnih kadrov pogosto presezejo 3000. Za ostale kadre me niti ne zanima, niti ne bi o ostalih pisal na tem forumu. Trenutno poznam nekaj ljudi, ki delajo v Nemciji in ne pricajo konsistentno s clankom.

Kar me resnicno zanima je, zakaj izvozno naravnana podjetja v Sloveniji nimajo podobnega standarda za zaposlene, glede na to, da so oprosceni DDVja, ki pa se tretira kot glavna ovira. Ce ga nimajo?

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

TheBlueOne je izjavil:

Zanima me, kako je s tehnicnimi poklici pri nas. Sam dela v Sloveniji nisem izkusil v drugi obliki, kot studentsko delo. Prebral sem kar nekaj forumov in podobnih tem in vse kar sem nasel so bili nezadovoljni ljudje. Zanima me, kako izgleda dobro delo za tehnika doma. Ali sploh obstajajo mesta, kjer se zasluzi okoli 2000EUR, kjer ni potrebno imeti pretirano delovnih izkusenj (3-5let), kjer cenijo znanja in kjer ne silijo, da se opravlja nadure.

Ahahahaha, AHAHAHA, ahahaha

A ste slisali tega? dva jurja? ne me sezuvat :D
Dodaj stopnj izobrazbe +2, deli svojo plačo na polovico, lahko še odšteješ kakega stotaka mogoče in dobiš realnost.
Žal.

Če ti pa v Munchnu kar sami tiščijo pečenega piščanca v usta in če se tam cedi med in mleko, potem pa kar izvoli, čisto nihče ti čisto nič ne brani ;)
Pa še daleč ni, za par urc si gori.

Pa poročaj kako boš zadovoljen ;)

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Pa poročaj kako boš zadovoljen ;)

Eh .... se enkrat. Jaz nic ne iscem. Imam sluzbo, in pogoji, ki sem jih navedel niso dovolj, da bi menjal (morda ce bi bilo ob morju. :D) Zanima me samo, ce to pri nas obstaja. Jaz sem zadovoljen kjer sem. Samo radoveden sem, ce je kaj taksnega v SLO.

Pac tako, nacelna diskusijo o najboljsih v SLO.

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

Če imaš službo, potem bi videl nekak približno splošno situacijo, ampak kot si rekel službe nimaš. Vsaj ne za nedoločen čas.

Vrjam, ne da bi se hvalil ampak sem delal nekaj časa v skandinaviji in sem dobil nekaj vpogleda v ''tako zelo opevano tujino''.

In ti za zaključek povem, da je pa največji vic še to, da si želiš dva jurja celo brez kakršnekoli nadure.

Not gonna happen.

Sej priznam, tud jaz sem okrog diplome imel ambicije, hude plane in vse skup, ampak ko boš rabil denar, ko boš moral jest, ko se boš moral živet boš pač srečen da dobiš kar dobiš.
Če nisi pripravljen delat vsaj 12 ur na dan in 6 dni v tednu, potem ne boš imel nekega standarda ki si ga pač želiš.
Prej se sprijazniš, boljše je.

Mimgrede, o najboljših iz slovenije:
Baje da so v pipistrelu vsi na SP.
Zdej pa premisli kaj to pomeni za tebe kot delavca...

Zgodovina sprememb…

levaky ::

Pa dobro, a noben ne zna brati al noče?

Zelim primerjati s tujino. Namrec ze nekaj casa nisem vec v sloveniji in bi si vseeno zelel, da obstajajo podjetja, ki so na zahodnjaskem nivoju.


Imam sluzbo in ne iscem neverejetnega, niti sluzbe.


On ima službo in ni v Sloveniji. Ker ga ni tukaj, ne pozna situacije in ga le-ta zanima...

Matej

estons ::

Se mi zdi, da skoraj vsi tukaj narobe berete OPove poste. Sam razumem tako, da je v Sloveniji delal samo kot student, potem je sel v tujino in ima zdaj v tujini tako sluzbo kot jo je opisal v prvem postu. Zato isce informacije o situaciji v SLO.

Edit: Matej me je prehitel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: estons ()

TheBlueOne ::

Koncno smo on track. :D Sem se spraseval, ce sem res tako nerazumljiv.

stara mama ::

Dobr, sam dečkota je blo treba najprej sklatit iz oblakov na realna tla.
Zahodnjaški nivo, nevem kaj bi to bilo?
Velik denarja za malo dela?
Kje je to? :)
Po mojih izkušnjah skandinavija to ni ;)
(ok sj so številke drugačne, ampak to prinese dosti s sabo, v to lahko vrjamete)

Zgodovina sprememb…

kanzyani ::

V Sloveniji je bolj misija nemogoce... v tujini bi se slo, ampak je povsod zazeljena vsaj 6 stopnja...

TheBlueOne ::

Kakor sem dejal, vem da so slaba podjetja in ni potrebe po nastevanju kako je tam ali nasplosno. Zanima me, ce so svetle zvezde in katere so ter kaj pocnejo.

Diskusij o tem, kako slabo je, je toliko, da je zivljenje prekratko za prebiranje. Prosim naj ta tema ne postane ena od njih.

s6c-gEL ::

Odpri sp, polagaj ploščice in podobno, ure imajo zlatarske.

FlyingBee ::

black ice je izjavil:

Plače so vedno bruto. Kdaj vam bo to jasno?

a bruto bruto?

Smurf ::

stara mama je izjavil:


Mimgrede, o najboljših iz slovenije:
Baje da so v pipistrelu vsi na SP.
Zdej pa premisli kaj to pomeni za tebe kot delavca...

Cca 50% visja placa?

celada ::

FlyingBee je izjavil:

black ice je izjavil:

Plače so vedno bruto. Kdaj vam bo to jasno?

a bruto bruto?


Bruto.

FlyingBee ::

levaky je izjavil:

Pa dobro, a noben ne zna brati al noče?

Zelim primerjati s tujino. Namrec ze nekaj casa nisem vec v sloveniji in bi si vseeno zelel, da obstajajo podjetja, ki so na zahodnjaskem nivoju.


Imam sluzbo in ne iscem neverejetnega, niti sluzbe.


On ima službo in ni v Sloveniji. Ker ga ni tukaj, ne pozna situacije in ga le-ta zanima...

Matej

večina nas prebere prvi post, kjer o njegovi zaposlitvi v tujini ni ne duha ne sluha

stara mama ::

TheBlueOne je izjavil:

Kakor sem dejal, vem da so slaba podjetja in ni potrebe po nastevanju kako je tam ali nasplosno. Zanima me, ce so svetle zvezde in katere so ter kaj pocnejo.

Bi rekel da je svetlo zvezdo nemogoče najt.
Konkurenca iz celega sveta, miljarda indijcev in še prek miljardo kitajcev je pač prevelika konkurenca, da bi obstajala katera tržna niša kjer se še da kaj denarja zaslužit.
Mogoče IT ker je relativno sveža zadeva, pa še tam se zadeve obračajo na slabše.
Tud top of the top firme, npr. avtomobilizem....vgrajujejo poceni dele iz vzhoda.
Samo pri kritičnih elementih jim še ne zaupajo, jih pa še vseeno dela malo dražja ampak še vseeno cenejša delovna sila po evropi in drugje, kjer ima kvaliteta še vseeno pomembno vlogo.

Problem je globalen, razen če si eden izmed par % ljudi, ki so v nečem tako dobri, da med 7 miljardami ljudi nima konkurence.

reader ::

Ali sploh obstajajo mesta, kjer se zasluzi okoli 2000EUR, kjer ni potrebno imeti pretirano delovnih izkusenj (3-5let), kjer cenijo znanja in kjer ne silijo, da se opravlja nadure.


Dva jurja sicer ne, ampak pri nas imamo ljudi brez visoke izobrazbe (oz. le z gimnazijo, faks še delajo) ki po cca. 5-ih letih dobijo med 1500-1800 neto, plus nagrade in božičnice. Vseeno morajo za to pokazati precej znanja, oddelat tudi kako naduro in pokazat tudi malce samoiniciative. Plače so nad povprečjem z razlogom - ključni ljudje tako ne razmišljajo o denarju, ampak predvsem o delu.

Imena podjetja ne bom pisal, gre pa za gorenjsko regijo in manjše podjetje (cca. 50 zaposlenih).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reader ()

jype ::

stara mama> Bi rekel da je svetlo zvezdo nemogoče najt.

Rekel bi narobe. 2 jurja neto komot dobiš z manj kot pet let izkušenj in srednjo šolo, če se znaš prodat in če resnično lahko prineseš ogromno dodano vrednost. V tehničnih strokah to v resnici ni težko.

stara mama ::

Smurf je izjavil:

stara mama je izjavil:


Mimgrede, o najboljših iz slovenije:
Baje da so v pipistrelu vsi na SP.
Zdej pa premisli kaj to pomeni za tebe kot delavca...

Cca 50% visja placa?

Prispevke, dopuste, bolniške in regres ti pa plačujejo dobri strici?
In živce ki jih izgubiš, če ne veš če boš naslednji mesec še imel delo?

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:

Kakor sem dejal, vem da so slaba podjetja in ni potrebe po nastevanju kako je tam ali nasplosno. Zanima me, ce so svetle zvezde in katere so ter kaj pocnejo.

Diskusij o tem, kako slabo je, je toliko, da je zivljenje prekratko za prebiranje. Prosim naj ta tema ne postane ena od njih.


So svetle zvezde. Lasten d.o.o, s.p. in garanje.

Edina opcija za tvoje pogoje pa je stric v ozadju, pa še to ti lahko danes žal priskrbi le delo za nedoločen čas, s slabo plačo.

jype ::

stara mama> Prispevke, dopuste, bolniške in regres ti pa plačujejo dobri strici?
stara mama> In živce ki jih izgubiš, če ne veš če boš naslednji mesec še imel delo?

Ničesar od tega ti nikoli ne plačuje nihče drug kot ti sam in v resnici nihče nikoli ne ve, če bo naslednji mesec še imel delo, ker je to odvisno od toliko dejavnikov, da je "stabilnost zaposlitve nedoločen čas" iluzija vedno, brez izjeme.

reeves ::

V gostinstvu lahko dobiš 2 jurja brez problema. Izobrazba ni pomembna. Moraš pa znat (takih je malo) in pa seveda pozabit na 40 urni teden, proste vikende,...

stara mama ::

No sj ne rečem, 2 jurja (in več) je čisto realno.
Ampak niti slučajno ob pogoju, da se nebi naredlo kake nadure in da nebi vložil vsaj 120% v delo.
Kar pa je OP postavil pogoj že v prvem postu.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Če delaš reči, v katerih uživaš, potem itak vedno vlagaš vsaj 120% v delo, če jih ne, potem pa praviloma itak nočeš tega delat in je to začasni aranžma v sivem povprečju.

Takih ljudi nihče ne sili v nadure, kvečjemu obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

stara mama ::

^ Agree!

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

jype je izjavil:

Če delaš reči, v katerih uživaš, potem itak vedno vlagaš vsaj 120% v delo, če jih ne, potem pa praviloma itak nočeš tega delat in je to začasni aranžma v sivem povprečju.

Takih ljudi nihče ne sili v nadure, kvečjemu obratno.

a smo še vedno v črno-beli sliki?

jype ::

Stojansto> a smo še vedno v črno-beli sliki?

Ne. Strokovnjaki, ki jim je za njihovo področje vseeno, po definiciji ne morejo biti dobri.

FlyingBee ::

voznik avtobusa, ki mu je delo v veselje in daje 120% v delo ... kako recimo to izgleda?

reeves ::

jype je izjavil:

Če delaš reči, v katerih uživaš, potem itak vedno vlagaš vsaj 120% v delo, če jih ne, potem pa praviloma itak nočeš tega delat in je to začasni aranžma v sivem povprečju.

Takih ljudi nihče ne sili v nadure, kvečjemu obratno.


Res je!

jype ::

Stojansto> voznik avtobusa, ki mu je delo v veselje in daje 120% v delo ... kako recimo to izgleda?

Tako, da ima svoj s.p., če ne vsaj d.o.o.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

FlyingBee ::

spet "forum paradox" - posploševanje z namenom uveljavljanja svojega prav in absolutne trditve, ki naj bi držale kot pribito

reeves ::

FlyingBee je izjavil:

voznik avtobusa, ki mu je delo v veselje in daje 120% v delo ... kako recimo to izgleda?

Tako, da je voznik nasmejan in prijazen, če ga kaj vprašaš, ne pa neka zamorjena mona pri katerem takoj vidiš, da mu je vse težko. Jaz veliko za službo naredim tudi doma, čeprav nisem plačan za to.

jype ::

Stojansto> spet "forum paradox" - posploševanje z namenom uveljavljanja svojega prav in absolutne trditve, ki naj bi držale kot pribito

Ti bi na vsak način rad pokazal, da opisani ljudje ne obstajajo. Vem, da jih ni veliko, ampak obstajajo in so uspešni in jim življenje ni v breme.

FlyingBee ::

reeves je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

voznik avtobusa, ki mu je delo v veselje in daje 120% v delo ... kako recimo to izgleda?

Tako, da je voznik nasmejan in prijazen, če ga kaj vprašaš, ne pa neka zamorjena mona pri katerem takoj vidiš, da mu je vse težko. Jaz veliko za službo naredim tudi doma, čeprav nisem plačan za to.

eni ravno zaradi tega ne delajo več te službe ali pa vsaj imajo to za izgovor, ko se vse podre

jype je izjavil:

Stojansto> spet "forum paradox" - posploševanje z namenom uveljavljanja svojega prav in absolutne trditve, ki naj bi držale kot pribito

Ti bi na vsak način rad pokazal, da opisani ljudje ne obstajajo. Vem, da jih ni veliko, ampak obstajajo in so uspešni in jim življenje ni v breme.

no, tukaj pa je vprašanje časa, torej ali je zadosti, da obstaja tak človek X let, mesecev, minut, da bi ga lahko šteli v tvoje mavrično videnje teh ljudi

vsekakor pohvala za tak miselni preskok

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:

Hvala za clanek. V münhnu place tehnicnih kadrov pogosto presezejo 3000. Za ostale kadre me niti ne zanima, niti ne bi o ostalih pisal na tem forumu. Trenutno poznam nekaj ljudi, ki delajo v Nemciji in ne pricajo konsistentno s clankom.

Kar me resnicno zanima je, zakaj izvozno naravnana podjetja v Sloveniji nimajo podobnega standarda za zaposlene, glede na to, da so oprosceni DDVja, ki pa se tretira kot glavna ovira. Ce ga nimajo?

Zato ker je pač moderno jamrat.

Poleg tega tisti dobri avti lastnikov, vikendi na morju in zgrešene finančne naložbe tudi stanejo. Dejstvo je da jih je večina prezapufanih ...

Potem je pa tukaj še obdavčitev plač. Ki je sicer enaka nemški, samo meje za višino davka so malo drugačne.

FlyingBee je izjavil:

spet "forum paradox" - posploševanje z namenom uveljavljanja svojega prav in absolutne trditve, ki naj bi držale kot pribito

Saj držijo. In za večino je ravno v tem problem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

plača začetnika inžinerja elektrotehnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9617848 (3039) jure116
»

Inženir Povprečna plača (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
419139724 (29796) dope1337
»

Lepo je v ZDA biti mlad inženir (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7325118 (21046) avani
»

Avtoklepar plača 1400 evrov NETO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7719579 (16952) xteakwondox
»

Kako veliko bruto plačo imate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6521687 (16382) krneki0001

Več podobnih tem