» »

Volilni molk

Volilni molk

«
1
2

SaXsIm ::

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če se širjenje videa od Valiča, ki poziva k volilni udeležbi, danes in jutri tudi tretira kot kršitev volilnega molka? V omenjenem videu se ne poziva k voljenju za specifično stranko ampak samo k udeležbi na volitvah.

Hvala za odgovor!
SaXsIm

s6c-gEL ::

Volilni molk @ Wikipedia
Volilni molk je zakonsko določeno obdobje pred in med volitvami, ko je prepovedano pozivati volivce, da naj volijo za določeno stranko oz. izvajati volilno kampanjo


http://www.delo.si/mnenja/kolumne/volil...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

RejZoR ::

Ne vem zakaj ne bi smel. Sej samo govori naj gre folk volit, ne omenja nikogar specificno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Poldi112 ::

Si ziher? Dotika se tem ki jasno kažejo, kam je usmerjen in zakaj (proti čemu) moraš volt.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Mipe ::

Zanimivo, da med volilnim molkom aktivno iščete te vsebine.

sensei ::

A ti mislš, da volilni molk pomen, da tud mislt ne smeš o tem? :D

Jst ::

Volilni molk je zame ena navadna bedarija. Prva asociacija, ki jo dobim, ko pomislim na volilni molk, so antični grški filozofi, ki se preslikajo na Slovensko ljudstvo, ki se od petka ponoči zapre v sobo in razmišlja o ponudbi strank in komu bo dal svoj glas. :)

Sploh v dobi interneta je volilni molk tudi težko definirati. A to pomeni, da bi morali vsi članki postati nedosegljivi? (Vem, da ne, ampak vseeno.) Kaj pa če pogovarjamo o strankah na kakšnem tujem forumu, ki se ne rabi pokoravati Slovenski zakonodaji? Ali pa če je spletno mesto, kjer se debatira, sicer v slovenščini, ampak je server na tujem in ni jasno, kdo z njim upravlja.

Pa še polno "malenkosti" ki naredijo idejo volilnega molka v današnji dobi ... smešno. Da, prav smešno mi je.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pithlit ::

Volilni molk ti ne pomaga... če imaš volitve po nedeljski maši :P
Life is as complicated as we make it...

Cifix63 ::

Volini molk bi moral biti ukinjen. To je naavdno sprenevedanje!

eric_cartman ::

Si ziher? Dotika se tem ki jasno kažejo, kam je usmerjen in zakaj (proti čemu) moraš volt.


Seveda, ampak ne sugestira ti nobene točno določene stranke. Če pa reče, da se geji ne morjo poročit, zato pejte volt, zame to ni kršitev. Kvečjemu napeljevanje k normalni Sloveniji.

Al ti gre v nos to, ker s tem cilja na levo politično opcijo? ;)

Edit: Vedno pa imaš izbiro, da ne greš volit oz. vseeno voliš kakor ti paše.

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

In smo prec pri levih in desnih. Da pa bi kdo pomislil, da gre zgolj kot problematiko nasplošno, to pa ne. Heh. Zato mi ni bilo nikol jasno kaj se vsepovsod po svetu tolk pričkajo kdo je levi pa kdo desni in kdo je sredinsko levičarski or whatever. Ubadajo naj se z dejanskimi problemi ne pa s konstantnim jokanjem komu spolni organ štrli v levo al pa desno...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

eric_cartman ::

RejZoR je izjavil:

In smo prec pri levih in desnih. Da pa bi kdo pomislil, da gre zgolj kot problematiko nasplošno, to pa ne. Heh. Zato mi ni bilo nikol jasno kaj se vsepovsod po svetu tolk pričkajo kdo je levi pa kdo desni in kdo je sredinsko levičarski or whatever. Ubadajo naj se z dejanskimi problemi ne pa s konstantnim jokanjem komu spolni organ štrli v levo al pa desno...


Narobe si razumel..Ne obremenjujem se s spolnimi organi štrlečimi v levo ali desno. :D Napisal sem samo povzetek Valiča oz. logično sklepal glede povedanega. Just sayin'...

kpkp ::

Državljanska nepokorščina je po mojem mnenju veliko bolj učinkovita kot volitve za take spremembe. Tudi pri najboljšem scenariju se z volitmami ligimitira en kup packarij, da se doseže eno željeno spremembo.

Kar je tudi razvidno iz tega kako se je v predvolilnih kampanijah kulo v nebesa "pravno državo", neglede nato ali so pravila praviča (oz. kot se osebno raje izrazim, enakovredna).

"Smoke down prohibition" in podobna gibanja ženejo dobre rezultate po nekaterih državah v ZDA, je pa definitivno lažje obkrožiti enega strica/teto in upati na najbolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Glugy ::

Volilni molk ima namen da te ne posiljujejo z propagando in da imaš en dan prost da se pogovoriš z družino in prijatelji kdo ti ustreza in zakaj. Da se omili moč propagande. Sej volilni molk ne velja če ti ne naslavljaš širše množice(mislm da se šteje 50 ljudi+ za javno) ali to počneš na javnem mestu. Men se zdi volilni molk koristen ker enostavno mal unič tisto glasovanje v afektu. Tako se glasuje z večjim premislekom in manj zarad udarnosti določene stranke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Glugy ::

Hotel sem popravt komentar in dodat še to ampak ker mi ni pustil upam da ne zamerte če tokrat izjemoma dodam zaporedni komentar:

SaXsIm je izjavil:

Pozdravljeni,
mene pa zanima, če se širjenje videa od Valiča, ki poziva k volilni udeležbi, danes in jutri tudi tretira kot kršitev volilnega molka? V omenjenem videu se ne poziva k voljenju za specifično stranko ampak samo k udeležbi na volitvah.


Ne ker ne vpliva na več glasov enemu ali drugemu kandidatu, sam pa tudi kolikor vem ni v nobeni stranki.

Mipe ::

Hm, tako radi trdite, da na mašah ljudstvu govorijo, koga naj voli... sem staro sosedo, ki ne manjka pri nobeni maši, pobaral glede tega, pa me je čudno pogledala in mi rekla, naj enkrat sam pridem in se sam prepričam.

Tako njen nasvet posredujem vam. Pojdite na naslednjo mašo in posnemite politpropagando.

aerie ::

kpkp je izjavil:

Državljanska nepokorščina je po mojem mnenju veliko bolj učinkovita kot volitve za take spremembe.

Ja... Čemu je bolj učinkovita od volitev? Sicer, res lepo, da imaš mnenje, ampak povej mi, kaj s tem pridobiš?

Okapi ::

Pozivanje k odhodu na volitve da ni volilna propaganda?
Ni del volilne kampanje določene stranke. Volilno kampanjo je treba prijavit. Če jaz danes kot navaden državljan nekomu razlagam, koga se splača jutri volit, TO NI VOLILNA KAMPANJA. A je to res tako zelo težko razumeti???? Danes ni prepovedano pogovarjanje o volitvah in strankah, ampak je prepovedana volilna kampanja. Ampak nekateri tega pač niso sposobni ločit.

Če "malenkosti", kot so plakati, ki jih danes niso odstranili, niti ne omenjamo. In kot dodatna "malenkost", volilna kampanja je prepovedana tudi 31+ dni pred volitvami, pa je čisto nihče ne preganja.

O.

PaX_MaN ::

Okapi je izjavil:

Danes ni prepovedano pogovarjanje o volitvah in strankah, ampak je prepovedana volilna kampanja. Ampak nekateri tega pač niso sposobni ločit.

Ja, eni res niso sposobni ločit:
5. člen

Javna volilna propaganda se mora končati najkasneje 24 ur pred dnem glasovanja.

(2) Volilna kampanja po tem zakonu so vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev (v nadaljnjem besedilu: volivcev) pri glasovanju na volitvah.

(5) Za volilno kampanjo se štejejo zlasti:

- propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev,

- plakatiranje in

- javni shodi v zvezi z volilno ali referendumsko kampanjo (v nadaljnjem besedilu: predvolilni shodi).

PaX_MaN ::

Okapi je izjavil:

In kot dodatna "malenkost", volilna kampanja je prepovedana tudi 31+ dni pred volitvami, pa je čisto nihče ne preganja.

O.

Seveda, saj za to ni predpisanih sankcij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Okapi ::

Predpisane so natanko enake sankcije kot za kršitev en dan prej.

Javna volilna propaganda
Pogovori državljanov, tudi če so javno objavljeni, niso "javna volilna propaganda".

O.

kpkp ::

aerie je izjavil:

Ja... Čemu je bolj učinkovita od volitev? Sicer, res lepo, da imaš mnenje, ampak povej mi, kaj s tem pridobiš?

Sem podal tudi primer, če hočes debatirati pa se izogibaj ("Sicer, res lepo") pokroviteljstvu (patronize), ker zveniš kot "nadludje" in s psihopati se ne bom ukvarjal.

Z načrtnim organiziranim množičnem kršenjem zakona se boriš proti zakonu (boj proti zakonu na sodišču je oxymoron), ker je cilj točno določen je to bolj učinkovito in nima drugih negativnih posledic (razen za osebe, ki protestirajo, vendar te so načrtne).

Preko volitev je tako početje zelo neučinkovito, zaradi več razlogov:
- glasovati za nekoga samo zaradi spremembe/ukinitve določenega zakona (kljub temu, da se na drugih področjih pogledi razlikujejo) je skrajno neučinkovito/destruktivno
- potrebna je večja kritična masa
- upati, da so bo pojavila stranka, ki bo popolnoma predstavljala tvoja stališča je utopično ali celo kontradiktorno
- "volitve politikom dajo krila" (R), preko volitev se legimitira veliko zlih početij, saj ljudje po izvolitvi postanje "nadludje"...

PaX_MaN ::

Okapi je izjavil:

Predpisane so natanko enake sankcije kot za kršitev en dan prej.
O.

Mislim da ne:
(1) Z globo od 800 do 3.000 eurov se kaznuje za prekršek organizator volilne kampanje, ki ne konča volilne kampanje 24 ur pred dnem glasovanja (prvi odstavek 2. člena).

ZVRK drugih kazni v zvezi z 2. členom(kdaj se začne in konča kampanja) nima.

Okapi je izjavil:

Javna volilna propaganda
Pogovori državljanov, tudi če so javno objavljeni, niso "javna volilna propaganda".

Kot je razvidno iz zakona, je to odvisno od namena posameznega pogovora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Okapi ::

ZVRK drugih kazni v zvezi z 2. členom(kdaj se začne in konča kampanja) nima.
OK, so očitno pozabili, da je kampanja prepovedana tudi pred 30. dnem. In kdo je "organizator volilne kampanje", če se jaz danes pogovarjam o volitvah?

O.

Jst ::

Ko je tole na TVju vsak dan:



Je "Volilni Molk" ... smešen. Magično me nehajo ob polnoči strašiti iz novic, plakatov, reklam,...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Glugy ::

To jz tud ne razumem..zakaj je dovoljen da so plakati še vedno postavljeni od prej. To bi jih mogl do polnoči dat dol.

Jst ::

160 kršitev volilnega molka. 138 potrjenih. vir: POPTV
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

s6c-gEL ::

99% so bili sms-si z vsebino "glasujte za nas".

tu piše 106
Volilni molk: 106 prijav domnevnih kršitev
http://www.rtvslo.si/dz-volitve-2014/vo...


Kaj so kršitve volilnega molka?
o propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev,
o nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino,
o objavljanje videospotov oziroma oglasov političnih strank,
o pozivanje volivk in volivcev, koga naj volijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Jst ::

Objave volivcev na družbenih omrežjih kaznuje samo Slovenija.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

s6c-gEL ::

Jst

Jst ::

Mi je bilo čudno, mogoče sem narobe razumel na popu... Bom preveril.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PaX_MaN ::

s6c-gEL je izjavil:

Jst

Ja, sam po zakonu so organizatorji kampanj itak vsi, ki se kakorkoli preklajo v teh 30 dneh pred volitvami (in kršijo praktično cel zakon).

Okapi ::

Ne pa niso!

PaX_MaN ::

Valjda da so. Kaj šteje pod volilno kampanjo, sem že prej pocitiral.
Ostalo relevantno je še tole(iz ZVRK):

[...]
(1) Volilno kampanjo lahko organizirajo [...] ali fizična oseba. Zainteresirana pravna ali fizična oseba iz tega odstavka je državljan Republike Slovenije z volilno pravico[...]

(2) Za zakonitost izvajanja volilne kampanje je odgovoren organizator volilne kampanje. Organizator volilne kampanje je odgovoren tudi za tista opravila volilne kampanje, za katerih izvajanje je pisno pooblastil druge izvajalce.

38. pa 38.a člen so pa kazni za posameznike.
Ok, moja napaka, vsi z volilno pravico.

Jst ::

Potem sem prav razumel. Če se jaz in ti pogovarjava na Twitterju in te prepričujem z kakšnimi pdfji in podobno, me lahko oglobijo. Zato je potem po statistiki en tip povedal kako smo glede tega unikat. vir: moj spomin od gledanja POP pred uro in pol.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Okapi ::

Nisi prav razumel. Pax-man bluzi. Ne more biti vsak organizator kampanje, ker v zakonu lepo piše, da je lahko za vsako stranko en sam.
Vsaka lista kandidatov in posamezni kandidat na volitvah predstavnikov v predstavniških in individualnih organih lokalnih skupnosti ima lahko samo enega organizatorja volilne kampanje.


Pogovori o volitvah in strankah NISO volilna kampanja, noben od nas tule ne more biti organizator volilne kampanje, pa če stokrat napiše volite stranko X.

francek1 ::

Volilni molk krši človekove pravice. Sankcija v vsakem primeru pred sodiščem pade!
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

PaX_MaN ::

Okapi je izjavil:

Nisi prav razumel. Pax-man bluzi. Ne more biti vsak organizator kampanje, ker v zakonu lepo piše, da je lahko za vsako stranko en sam.
Vsaka lista kandidatov in posamezni kandidat na volitvah predstavnikov v predstavniških in individualnih organih lokalnih skupnosti ima lahko samo enega organizatorja volilne kampanje.


Lista kandidatov ni fizična oseba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Glugy ::

No ampak če ne bi blo volilnega molka bi te še tok bl posiljeval. Recimo pred voliščem bi nagovarjale stranke naivne volivce in jih hujskale koga volit. Nevem no men se res zdi da je fajn da je en dan brez volilne debate, pač edin kar je je tist k se doma pogovarjaš in se s tem vsaj mal omili vpliv propagande na naivneže. Mislm da bi še več pretiran zavajajoč populizem imel vpliva in bi se še več ljudi odločilo namesto za koga volit proti komu volit. In vsi vemo kam to pelje.

Spajky ::

Dan volilnega molka je edini dan, ko politiki ne kvasijo folku lažnjivih obljub >:D...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Glugy ::

to bi mogu bit praznik :)

darkolord ::

francek1 je izjavil:

Volilni molk krši človekove pravice. Sankcija v vsakem primeru pred sodiščem pade!
Katere pravice?

Okapi ::

PaX_MaN je izjavil:


Lista kandidatov ni fizična oseba.
:))Fizična oseba pa ni kandidat na volitvah. Volilno kampanjo imaš lahko za stranko ali listo.

Mipe ::

Smo pa zgovorni na temo molka!

Poldi112 ::

Ja, Okapiju ne da miru, mislim da je bilo podobno že za prejšnje volitve. :)
Pa se čisto strinjam, da je butasto, da se ne bi smeli meniti tu, mi je pa istočasno tudi vseeno...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PaX_MaN ::

Okapi je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:


Lista kandidatov ni fizična oseba.
:))Fizična oseba pa ni kandidat na volitvah. Volilno kampanjo imaš lahko za stranko ali listo.

Er, ne.
(2) Volilna kampanja po tem zakonu so vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev (v nadaljnjem besedilu: volivcev) pri glasovanju na volitvah.

To pomeni da imaš lahko volilno kampanjo "Dol z neoliberalci!".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Okapi ::

Ne bluzi. Ne morem jaz imeti volilne kampanje za eno od strank, ki jih bomo danes volili. Volilno kampanjo ima lahko samo stranka sama zase, in samo enega organizatorja te volilne kampanje. To, kar jaz kot državljan počnem, NI volilna kampanja, pa če še tako navijam za eno stranko. Ali proti drugi.

O.

PaX_MaN ::

Okapi je izjavil:

Ne morem jaz imeti volilne kampanje za eno od strank, ki jih bomo danes volili. Volilno kampanjo ima lahko samo stranka sama zase, in samo enega organizatorja te volilne kampanje.
O.

Kdo pa pravi da ne smeš imeti kampanje proti stranki?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

LordTado ::

A plakati niso krsitev sem se v soboto malo vozil po stajerskem in jih najmanj 20 videl...

techfreak :) ::

Krsitev je obesanje novih plakatov v casu volilnega molka, obstojeci so lahko gor.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebook in Google obtožena vmešavanja v ruske volitve

Oddelek: Novice / NWO
124011 (2633) Poldi112
»

Diskriminirajoči volilni molk

Oddelek: Problemi človeštva
434910 (3888) MonoPattern
»

Nov volilni sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5315407 (13402) BlaiseM
»

Idealni volilni sistem

Oddelek: Loža
131916 (1655) IceIceBaby
»

Volilni molk - za/proti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12513766 (10885) kuglvinkl

Več podobnih tem