» »

Google začel pozabljati

Google začel pozabljati

Slo-Tech - Google od danes naprej v EU filtrira rezultate iskanja, če iščemo po osebi in je ta zahtevala odstranitev določenih povezav do strani, ki se nanašajo nanjo.

Sodišče Evropske unije je maja sprejelo odločitev, ki je Googlu naložila to možnost. Čeprav so varuhi interneta in Google zagnali vik in krik, da gre za cenzuro interneta, ni vse skupaj nič pomagalo. Sodišče je odločilo, da je pravica do zasebnosti v tem primeru pomembnejša od pravice javnosti do obveščenosti, pri čemer so seveda vatli drugačni za Jožeta iz Dupleka kakor za Boruta z Erjavčeve ulice v Ljubljani. Problem je, da vatli še niso dorečeni!

Kako lahko zahtevamo odstranitev povezave do strani s podatki o nas, smo že pisali. Se pa se je Google odločil, da ne bo pokazal, ali so rezultati pri določenem iskalnem pojmu (torej imenu in priimku) cenzurirani, ampak bo pri iskanju po vseh pojmih, ki malo dišijo po imenu in priimku, pokazal generično obvestilo, da so zadetki morda cenzurirani. Na ta način se želijo izogniti učinku Barbre Streisand, ki je leta 2003 uspešno iztožila umik fotografij svoje hiše z neke spletne strani, kar je podžgalo zanimanje javnosti zanje in danes njeno rezidenco v Malibuju poznajo vsi. Drugi razlog je EU, s katero ima Google precej buren odnos in je ne želi še bolj jeziti, kot je to potrebno.

Zanimivo je, da je Google začel cenzuro (da, recimo bobu bob in filtriranju rezultatov cenzura) izvajati, še preden je EU uspela poenotiti pravila, kaj se bo odstranjevalo in kaj ne.

Nekateri pa so v tem že zaslutili poslovno priložnost. Čeprav Googlu ponuja formular za zahtevo za izbris povezave na internetu brezplačno, je postopek precej zamuden, saj je treba priložiti dokazila o istovetnosti in spisati utemeljitev. Francosko podjetje Reputation VIP je na primer že ponudilo pomoč pri pisanju zahtevkov, ki omogoča enostavno označitev neželenih povezav in ima celo predpripravljene utemeljitve. Storitev je trenutno v preizkusni fazi in zastonj, a to ne bo več dolgo. Prav tako gotovo ne bo dolgo edina.

11 komentarjev

3p ::

In, so že znani primeri kakih domačih cenzur (da jih hitro pogledamo okoli luže)? :D8-)

cegu ::

Da. Me je matral firbec in sem stestiral. Pogooglaš moje ime in priimek (ali pa samo priimek) in čaka obvestilo.

Some results may have been removed under data protection law in Europe. Learn more

garamond ::

cegu je izjavil:

Da. Me je matral firbec in sem stestiral. Pogooglaš moje ime in priimek (ali pa samo priimek) in čaka obvestilo.

Some results may have been removed under data protection law in Europe. Learn more
Meni ne napiše obvestila.

Jupito ::

Še dobro, da tole nima šans, ane? http://www.yacy.net/en/ Ali pač? Da ne bo čez 10 let spet diskusija o odklapljanju interneta uporabnikom, če ne bodo pridni (in cenzurirali) in napadi na avtorje orodij, kot danes v primeru piraterije... >:D
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

fosil ::

Pozabljanje je napačen izraz, gre za skrivanje.
Razlika je ogromna.
Tako je!

kriko1 ::

Lahko da kdo kak primer konkretnih ključnih besed, katerih rezultati so filtrirani?
Sedaj sem poskusil "duplek jože" na .com in .si pa mi ne pokaže nobenega takega obvestila.

LJ4L ::

meni lepo izpiše obvestilo v angleščini. zanimivo da so dali kar po defoultu na vsako iskanje po imenu in priimku in ne samo takrat ko je kaj res odstranjeno.
LP from LJ

MrStein ::

Po vsakem ravno ne. Mogoče še ne prepozna vsako ime in priimek kot tako...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Phantomeye ::

In accordance with your request, Google Inc. has removed the following URL(s) from search results for European versions of Google

Toliko o pozabljanju...

Jupito ::

Lol, kot kaže, so se ne (večinoma?) ne pojavlja pri politikih, javno izpostavljenih, slavnih, fantazijskih osebah itd. Gugelj je defintivno izgubil svoj mojo. Pri fantazijskih bi se definitivno moralo. :D
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Rok Woot ::

Ma jaz sem probal deset imen in povsod dobim relevantne slike, tud pri meni, kljub temu, da nisem aktiven v javnosti že par let...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nizozemsko sodišče v primeru glede pravice do pozabe pritrdilo pritožnici

Oddelek: Novice / Zasebnost
417449 (5746) jype
»

Francija: pravica do pozabe mora zajemati cel svet

Oddelek: Novice / Zasebnost
126008 (4443) Glugy
»

Google bo moral pravico do pozabe za Evropejce razširiti na cel svet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8331979 (28924) AndrejO
»

Pravica do pozabe pri Googlu v praksi

Oddelek: Novice / Zasebnost
118988 (7267) zmaugy
»

Google Kitajce opozarja na cenzuro

Oddelek: Novice / NWO
177291 (5583) kitaj

Več podobnih tem