» »

Komisija preiskuje Irsko zaradi suma davčnega popuščanja Applu

Komisija preiskuje Irsko zaradi suma davčnega popuščanja Applu

Slo-Tech - Evropska komisija je začela preiskavo zoper Irsko, Nizozemsko in Luksemburg zaradi suma nedovoljene državne pomoči podjetjem Apple, Starbucks in Fiat. Komisija bo preverila, ali imajo podjetja neupravičeno ugodno davčno obravnavo, ki se šteje med nedovoljeno državno pomoč.

Za našo stran najzanimivejši primer je seveda Apple, ki se že dlje časa sooča z očitki, da uporabljajo davčno zakonodajo na način, da plačujejo prenizke davke. Applu pri tem uporablja tako imenovan irski sendvič, kakor se imenuje taktika izogibanja plačilu davkov. Podjetje ima na irskem registrirani dve podružnici, izmed katerih ena ni irski davčni rezident. Prek obvoda na Nizozemskem si podružnice Appla izstavljajo račune (večinoma za uporabo intelektualne lastnine) na način, da se dobiček prelije v davčno oazo.

Transakcije med povezanimi podjetji so pod posebnim drobnogledom davčnih uprav po svetu, da se ne pojavijo prenizke transferne cene. Zagotoviti je treba, da so cene realne in poštene, saj bi v nasprotnem primeru podružnice v davčno obremenjenih državah z izgubo in pod prodajale podružnicam v davčnih oazah.

Evropski komisar za konkurenco Joaquín Almunia je povedal, da bodo v primeru Appla preučili, ali je nizka davčna osnova, ki jo Apple doseže na Irskem, v skladu z evropsko zakonodajo ali pa gre morebiti za nedovoljeno državno pomoč. Podobni preiskavi potekata še na Nizozemskem zaradi Starbucksa in v Luksemburgu zaradi Fiata. Almunia je povedal, da Komisija sumi, da države ne obdavčujejo pravilno dobička teh multinacionalk, kar jih postavlja neupravičeno dober položaj. Irska in Apple trdita, da je njuno razmerje normalno in ne vključuje nobenih elementov protekcionizma.

17 komentarjev

RejZoR ::

Irska in Apple trdita, da je njuno razmerje normalno in ne vključuje nobenih elementov protekcionizma.


Hahaha, yeah, like they're gonna admit it... :D
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gus5 ::

zee ::

AFAIK enako taktikot uporabljata tudi Google in Microsoft ... komisar Almunia pa nic.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ales85 ::

Nekje je treba začeti. Ko, če, ugotovijo nepravilnosti, bodo preiskavo sigurno razširili.

dronyx ::

V Financah sem prebral, da naj bi si nekatere firme izpogajale bistveno nižji davek na dobiček v posameznih državah. Ni mi pa jasno, kako je to sploh možno. Saj verjetno stopnja davka ne more biti predmet trgovanja oziroma pogajanj. Potem se tudi jaz lahko grem z Durs pogajati o davčni osnovi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

smash ::

dronyx je izjavil:

V Financah sem prebral, da naj bi si nekatere firme izpogajale bistveno nižji davek na dobiček v posameznih državah. Ni mi pa jasno, kako je to sploh možno. Saj verjetno stopnja davka ne more biti predmet trgovanja oziroma pogajanj. Potem se tudi jaz lahko grem z Durs pogajati o davčni osnovi...


zakaj ne? koliko ti prineseš državi, koliko pa nek apple? vse se da zmenit

dronyx ::

smash je izjavil:

zakaj ne? koliko ti prineseš državi, koliko pa nek apple? vse se da zmenit

Prav, samo to mora biti potem tudi navedeno v predpisih in veljati za vse. Močno dvomim, da lahko na Irskem v zakonu napišejo, da "ta zakon velja za vse, razen za Apple, kjer je davčna stopnja predmet pogajanj...".

Magic1 ::

Vse se lahko izpogaja, pri nas je tudi Revoz kup denarja dobil, da ni spokal kufrov... Ni toliko problematično dokler sosedu s tem ne začneš delati konkretno izgubo.
Magic

driver_x ::

Tukaj se gre za to, da lahko država od take firme pobere nekaj manj davka (številke so še vedno velike), ali pa nič, ker bi se firma v tem primeru spokala drugam. Tudi pri nas se določene firme (domače) lahko kaj izpogajajo, predvsem tiste ki DURSu precej dolgujejo se dogovorijo za odlog ali obročno odplačevanje. To mislim, da je aktualno predvsem v primerih, ko bi firma propadla, če bi DURS vztrajal na takojšnjem poplačilu, kar pa ni v interesu države.

Invictus ::

To delajo vse zahodne države. Velikim podjetjem se preprosto odpiše del davkov da delovna mesta ostanejo doma.

To delajo celo v Švici in Nemčiji ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PaX_MaN ::

Men se zdi pa zanimivo da ni še nobena partikularna institucija (GZS,...) predlagala deb tut mi mel takole cenkanje.
Tuje naložbe FTW!

nekikr ::

Ker mi tujih naložb nočemo. Če bi jih hoteli imeti, bi se pa morali takole meniti (no, saj v primeru Revoza smo se...).
Včeraj sem poslušal Lubeja recimo... idejo ima, da bi pojačali gospodarstvo in znižali brezposelnost, ampak davkov pa ne bi nižali, morda bi še kakšnega uvedli.

dronyx ::

nekikr je izjavil:

... ampak davkov pa ne bi nižali, morda bi še kakšnega uvedli.

Razen dela je ostalo pri nas podpovprečno obdavčeno. Ta mantra z ekstremnimi davki je prvovrstna politična tema, ki se uporablja za manipulacijo.

Obstaja precej držav z zelo nizkim davkom na dobiček, pa firme kljub temu masovno ne investirajo pri njih, tako da to sploh ni nek odločilen faktor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

3p ::

Eh, kaj bi to. Znižajmo davke na 0, uzakonimo suženjstvo, pa ni da ne bojo prišli!

Očitno rabimo višje davke, ali pa brez odlašanja pošljimo tehnološke viške (tiste, ki ne morejo nastopati v plesnem gledališču in podobnih novih nadomestnih poklicih), ki jih bo vedno več (ker glupe, pardon, polobirane, države med seboj tekmujejo za japke z zniževanjem davkov, čeprav je jasno da tudi z zniževanjem davkov slovenija k sreči po stroških dela še ni Bangladeš). Da ne govorimo o tem, da se populacija stara, kar povišuje stroške zdravstva. In da če hočemo biti konkurenčni, več triletna srednja ni dovolj za večino mladih...

Aja, kaj hočem reči. Če se vseeno odločimo za nižanje, pa nehajmo slepomišiti in se delati fine: lepo zaprimo vse brezposelne, stare, neproduktivne. neizobražene, itd, v eno ograjo in jih krmimo z eno koruzzo vsak dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

klanjsekII ::

dronyx je izjavil:

V Financah sem prebral, da naj bi si nekatere firme izpogajale bistveno nižji davek na dobiček v posameznih državah. Ni mi pa jasno, kako je to sploh možno. Saj verjetno stopnja davka ne more biti predmet trgovanja oziroma pogajanj. Potem se tudi jaz lahko grem z Durs pogajati o davčni osnovi...


HAHA...saj ne morem verjeti, da ob vseh info eni se vedno mislijo, da smo vsi on "equal footing". Živimo v svetu, kjer velja "socializem za močne" (tj. dogovorno gospodarstvo za močne) in kapitalizem za šibke (delavstvo, mala/srednja podjetja, ki delujejo v pogojih popolne konkurence tj. so "price takerji"). Ali drugače, seveda je vse stvar pogajanj, trgovine. Ampak moraš biti dovolj močan.Potem ti določaš pravila igre. Vsa marksistična literatura govori točno o tem. Zato seveda ne preseneča, zakaj so (desničarske) elite obsedene z demonizacijo levice;)

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

smash je izjavil:

dronyx je izjavil:

V Financah sem prebral, da naj bi si nekatere firme izpogajale bistveno nižji davek na dobiček v posameznih državah. Ni mi pa jasno, kako je to sploh možno. Saj verjetno stopnja davka ne more biti predmet trgovanja oziroma pogajanj. Potem se tudi jaz lahko grem z Durs pogajati o davčni osnovi...


zakaj ne? koliko ti prineseš državi, koliko pa nek apple? vse se da zmenit


Em, koliko pa Applov shell company z minimalno zaposlenimi, 0% obdavčitvijo ter tankanjem vsega kapitala drugam prinese državi?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

smash ::

Mavrik je izjavil:

smash je izjavil:

dronyx je izjavil:

V Financah sem prebral, da naj bi si nekatere firme izpogajale bistveno nižji davek na dobiček v posameznih državah. Ni mi pa jasno, kako je to sploh možno. Saj verjetno stopnja davka ne more biti predmet trgovanja oziroma pogajanj. Potem se tudi jaz lahko grem z Durs pogajati o davčni osnovi...


zakaj ne? koliko ti prineseš državi, koliko pa nek apple? vse se da zmenit


Em, koliko pa Applov shell company z minimalno zaposlenimi, 0% obdavčitvijo ter tankanjem vsega kapitala drugam prinese državi?


ja ok..pa pustmo apple...hotel sem reči, če država vidi, da neka firma prinese koristi, ne vem zakaj nebi spustila stopnjo obdalčitve - pač se pretehtajo plusi in minusi ane, ker v nasprotnem primeru gre lahko ta firma drugam in državi ne prenese nič


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Amazon v Luksemburgu pridobil 250 milijonov evrov nezakonite pomoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5215073 (12308) AndrejO
»

Apple in Irska sta se pritožila na odločitev EU o davčnem izmikanju

Oddelek: Novice / Ostale najave
3010494 (8481) Saul Goodman
»

EU proti Applu: Irska se hoče pritožiti

Oddelek: Novice / Tožbe
4614118 (11337) Invictus
»

Evropska komisija: Apple mora plačati 13 milijard evrov utajenih davkov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
10450021 (45260) Spura
»

Irci bodo pojedli vse dvojne sendviče

Oddelek: Novice / Ostale najave
3520700 (18372) Fritz

Več podobnih tem