» »

Kako izmeriti naklon terena?

Kako izmeriti naklon terena?

betmen ::

Imam dolžino 20 metrov

Nagiba je za recimo 50-90 cm

Kako izmeriti točen nagib? Malo sem razmišljal da bi ga z laserjem, ampak nimam baterij... mogoče pa tudi ni dobra ideja... z plastično cevjo pa notri vodo, da dobiš "vaser vago" mi nekako ne "pije vode" ker je to tok dolgo in cev bi morala biti res trdna.

S čem bi ga izmerili vi?

Siddh ::

vaser vaga pa kotomer :D


betmen ::

a naj po luftu opletam z njo :)

mihec87 ::

Če je nagib skoz isti tako ne rabis merit celotne dolžine..

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Seveda se da s prozorno cevjo, ki jo napolniš z vodo ter položiš po strmini, konec na nižjem delu strmine pa držiš v zrak, da ti voda ne izteče. Gladina na obeh koncih cevi je v istem nivoju. Sedaj samo zmeriš vertikalno razdaljo na nižjem delu terena od terena do gladine vode in pa razdaljo od te točke (kjer se z metrom dotakneš tal) do drugega konca cevi na vrhu klanca (izmeril si v bistvu hipotenuzo in krajšo stranico pravokotnega trikotnika). Ostalo je enostavna trigonometrija...

LP

Jože

martincek1 ::

Sem hotel predlagat šlauf vago, pa vidim da si že probal oziroma nimaš dobrega šlaufa za to :) Kaj pa če napneš vrvico (meter nad tlem recimo) pa potem s šlauf vago vrvico prestaviš v horizontalo in izmeriš višino na obeh straneh? (vaser vage so mal prekratke).

Je mal po bosansko, ampak mi je prvo na pamet padlo. Mogoče ima kdo kaj pametnejšega.

Zgodovina sprememb…

betmen ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Seveda se da s prozorno cevjo, ki jo napolniš z vodo ter položiš po strmini, konec na nižjem delu strmine pa držiš v zrak, da ti voda ne izteče. Gladina na obeh koncih cevi je v istem nivoju. Sedaj samo zmeriš vertikalno razdaljo na nižjem delu terena od terena do gladine vode in pa razdaljo od te točke (kjer se z metrom dotakneš tal) do drugega konca cevi na vrhu klanca (izmeril si v bistvu hipotenuzo in krajšo stranico pravokotnega trikotnika). Ostalo je enostavna trigonometrija...

LP

Jože

Kok vode pa mora biti v cevi? Približno pol, ali pa skoraj polna (pustiš samo mehurček da pride na sredino)?

martincek1 ::

Naliješ vodo v dvignjen čeber, z usti potegneš in čakaš, da voda pride skoraj ven na drugi strani - takrat oseba pri čebru pritisne na odprtino, druga oseba pa šlauf dvigne da voda ne izteče ven. Vmes ne sme biti mehurčkov/zraka, ampak samo voda. Vode ni pomembno koliko je v cevi, samo da ni zraka. Je pa pomembno, da cev leži na čimbolj ravnih tleh in se dvigata samo oba konca cevi, kjer se meri.

ttommy ::

Smart tools na Android telefonu tudi lahko uporabiš.
Gamer

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Ne opazuješ mehurčka, v vodi ne sme biti mehurčkov. Opazuješ gladini na skrajnih koncih cevi...

LP

Jože

negotiator ::

betmen je izjavil:

Imam dolžino 20 metrov

Nagiba je za recimo 50-90 cm

Kako izmeriti točen nagib? Malo sem razmišljal da bi ga z laserjem, ampak nimam baterij... mogoče pa tudi ni dobra ideja... z plastično cevjo pa notri vodo, da dobiš "vaser vago" mi nekako ne "pije vode" ker je to tok dolgo in cev bi morala biti res trdna.

S čem bi ga izmerili vi?


Če sem te prav razumel, bi lahko nagib v stopinjah, če to iščeš? izračunal s pomočjo kotnih funkcij, saj imaš pravokotni trikotnik, katerega prva kateta je znana (50-90cm) in hipotenuza tudi (2000cm). Tako lahko izračunaš še drugo kateto in imaš pravokotni trikotnik, ki mu lahko izračunaš katerikoli kot, ampak jaz sem že malo iz vaje, tako da če kdo drug ve? :D
All easy problems have already been solved.

gddr85 ::

bi šlo mogoče tud tako, da bi na naklon postavil eno 2-5m dolgo palico, na njo daljšo vaservago in uravnaš da je vodoravno, na konc potegneš pravokotno drugo palco oz. vrvico do tal in izračunaš kot glede na dolžini dveh palic. Tangens kota?

Unknown_001 ::

Kaj komplicirate? A je teško en raven kol pravokotno v podlago zabit pa na vrh eno vrvico z utežko navezat in potem izmerit kot?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Malajlo ::

Da bo bolj jasno, kako se zadevi streže, pa tudi zakaj ne potrebuješ ravno prozorne cevi (če že principa z vedrom vode ne poštekaš):
cevna libela
Pa še v slikah...
http://www.wikihow.com/Use-a-Water-Level


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

pralni stroj skače (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5317310 (9608) perci
»

Pretok vode skozi vrtno cev (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5217241 (15809) alese
»

Fizika - naloga

Oddelek: Šola
71712 (1493) primorcan
»

Enakokrak trikotnik

Oddelek: Šola
81359 (1197) lebdim
»

Prevrtana Zemlja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5310683 (8747) gzibret

Več podobnih tem