» »

Fizika - naloga

Fizika - naloga

primorcan ::

Pozdrav!



Za nalogo sicer vem kako se reši (iz rešitev) vendar mi nekaj vmes ni jasno. Reši se z navorom in dobiš
(nadpisano niso eksponenti ampak le oznake mas).
Kasneje vpelješ za maso novo neznanko, ki predstavlja maso na dolžinsko gostoto, ampak to ni važno. Zanima me od kje pri drugem navoru cos polovice alfe??

Hvala že vnaprej!
"Be the change that you wish to see in the world."

stapler rump ::

primorcan je izjavil:

Zanima me od kje pri drugem navoru cos polovice alfe?


Navor je enak produktu ročice in sile. Os v tem primeru tvori rob mize.

Za del cevi, ki leži na mizi je sila sila teže (m1+m2)g, ročica pa pravokotna razdalja težišča od osi.

Zaradi simetrije veš, da težišče leži na polovici daljice (b) med kotom alfa=120 st. in robom mize. Ta daljica deli kot alfa na polovico, veliki trikotnik cev-cev-rob mize pa na dva manjša, pravokotna trikotnika. V takem pravokotnem trikotniku je hipotenuza a=40 cm, kot med kateto b in hipotenuzo pa alfa/2.

Funkcija kosinus za alfa/2 je enaka razmerju med hipotenuzo a in kateto b. Se pravi, če izraziš b, dobiš

b = a * cos(alfa/2)

Ker je težišče na polovici te daljice, je ročica enaka

a/2 * cos(alfa/2)

in končno navor

(m1+m2)g * a/2 * cos(alfa/2)

primorcan ::

aaa, ma mi je jasno zdaj. Hvala ti! :D
"Be the change that you wish to see in the world."

primorcan ::

Nekaj imam še v zvezi nasploh z navorom.

Kako se postavi os pri navoru (to je v bistvu ravnina ali premica?), ker do zdaj sem to delal tako da sem jo dal kjer se mi je najbolj zdelo (da bom izničil katero silo pri kateri nimam podatkov). In kako vem kateri komponento sile (navpično/vodoravno) moram računati, da dobim ročico neke sile?
"Be the change that you wish to see in the world."

Zgodovina sprememb…

mihibo5 ::

primorcan je izjavil:

Nekaj imam še v zvezi nasploh z navorom.

Kako se postavi os pri navoru (to je v bistvu ravnina ali premica?), ker do zdaj sem to delal tako da sem jo dal kjer se mi je najbolj zdelo (da bom izničil katero silo pri kateri nimam podatkov). In kako vem kateri komponento sile (navpično/vodoravno) moram računati, da dobim ročico neke sile?


Os je točka. To je točka okrog katere bi se neko telo zavrtelo. Torej sila u osi je enaka nič.
Katero komponento? Če sem te prav razumel boš računal tisto komponento, ki gre pravokotno na telo, saj je vzporedna (če je pač taka naloga) v osi in je enaka nič. Druga stvar, če je sila poševna, tam potem razdeliš na silo v X in Y osi in izračunaš tisto, ki je pravokotna na telo.
Ročica sile... M=F×r, kar pomeni, da je r=M/F. Upam, da sem ti vsaj kaj razjasnil.

primorcan ::

primorcan je izjavil:

Druga stvar, če je sila poševna, tam potem razdeliš na silo v X in Y osi in izračunaš tisto, ki je pravokotna na telo.

Ja samo katera je pa pravokotna na telo če je os točka (saj ni premica ali ravnina da bi lahko bilo pravokotno)?
"Be the change that you wish to see in the world."

Zgodovina sprememb…

mihibo5 ::



Vzemiva primer tole sliko. Vidiš spodaj tisti trikotnik in tisti krog? To je os. Glede sil pa govorim na telo! Telo je pa ta palica, ki ima os tam, kjer je narisano. Tam je ročica enaka nič. v temu primeru vidiš vse sile pravokotno na !TELO!

 null

null



Še za poševne sile. Je malo nejasna slika, a to je gotovo jasno, sila, ki jo vidiš označeno z puščico poševno navzgor pač ni pravokotna in je pod kotom fi. Pravokotno silo bi v tem primeru dobil z kotno funkcijo sinus. Torej sin(fi) = Fx/F -> Fx = F × sin(fi). Mogoče ti bo sedaj kaj bolj jasno.

primorcan ::

Ahaa, ja mi je jasno hvala :)
Imel sem en primer ko je bilo telo okroglo pa me je malo zbegalo.
"Be the change that you wish to see in the world."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Generator elips oziroma preseka valja

Oddelek: Loža
132017 (1759) alexa-lol
»

Fizika [Navor]

Oddelek: Šola
94483 (3915) KandazaR
»

[Fizika] Sile (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7412712 (11801) seminal
»

Fizika

Oddelek: Šola
51232 (1180) OwcA
»

Centrifugalna, centripetalna sila

Oddelek: Znanost in tehnologija
3110125 (9748) Thomas

Več podobnih tem