» »

Pretok vode skozi vrtno cev

Pretok vode skozi vrtno cev

«
1
2

alese ::

Sedaj imamo napeljavo v hiši ko tri četrtcolska cev vodovodna pride do pipe, potem pa zgleda da je pipa takšna da to zreducira na pol cole 13 mm. Sedaj bi rad to pipo odšravfal in dal tako, da bi lahko gor nataknil cev tri četrt 19 mm,ker želim večji pretok. Včeraj sem to omenil kolegu, ki je pazi nek inženir novodbni in je dejal, da je to brez smisla, da ne bom pridobil nič več pretoka, da bo pretok isti kot pri pol coslki cevi, ker je to odvisno od priotiska vode v cevi, če bom dal večjo cev, bo sicer premer večji, ampak bi skozi steklo ravno toliko vode, kot pri manjši cevi,ker je pač tam večji pritisk. Halo, sem lesni tehnik, in pravim, da temu ni tako, kakšna je vaša razlaga. hvala.

Unknown_001 ::

Motiš se, kolega ima prav.

Masni pretok in praktično tudi volumski se ne bo čisto nič spremenil. Po enačbi kontinuitete v1*A1=konst. Če boš dal cev večjega premera bo tok skozi to cev počasnejši in nisi naredil ničesar praktično. Žal ti manjkajo osnove mehanike tekočin da bi razumel.

Če ti želiš boljši pretok boš moral namestiti črpalko da dvigne tlak.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Po kmečko razloženo, če ti v sod not vliješ 10 litrov iz njega nikoli na boš dobil ven 100 litrov. Ne moreš dobit več kot vložiš.

Logična bilanca. Če apliciram na tvoj primer: Če ti na vstopu potiska recimo 8 litrov na minuto, ti ne boš nikol iz tega ven dobil 10 litrov na minuto razen če boš umetno začel črpati več in s tem dvignil tudi pretok na vstopu.

Kmečka logika.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Sicer pa, če si skeptik probaj in primerjaj da se na lastne oči prepričaš, če nam ne verjameš ;)

Te bo koštalo nekaj malega ampak potem boš vsaj razumel, ker glede na moje izkušnje te nihče ne jemlje resno dokler se ne opeče z lastno pametjo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Tomaz0 ::

Sami teoretiki; praksa pa pokaže da je bistvena razlika v pretoku ali na pipo pripneš 30m 1/2 cole "žlauha" ali 30m 3/4 cole "žlauh".
Če bi vaša teorija držala, bi ob dovolj majhni luknjici voda švigala s svetlobno hitrostjo - kar pa jaz in lesni tehnik veva, da ne drži.
Alese: Menjaj pipo!

Unknown_001 ::

Tomaz0 je izjavil:

Sami teoretiki; praksa pa pokaže da je bistvena razlika v pretoku ali na pipo pripneš 30m 1/2 cole "žlauha" ali 30m 3/4 cole "žlauh".
Če bi vaša teorija držala, bi ob dovolj majhni luknjici voda švigala s svetlobno hitrostjo - kar pa jaz in lesni tehnik veva, da ne drži.
Alese: Menjaj pipo!


Troll detected.

Ali pa ne razumeš kaj je pretok očitno, ker ga verjetno mešaš z iztočno hitrostjo.

In ne, iztočna hitrost ima neko mejo, navadno je to hitrost prenašanja zvoka v tekočini, tega pa nikoli ne boš dosegel z luknjico ampak rabiš šobo. Sam vam karkoli razlagat...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

MajorM ::

Precej enostaven eksperiment:

Vzamite 1 liter flašo in jo napolnite enkrat z 100% odprto pipo in enkrat z 10% odprto pipo.
Po razlaganju nekaterih tule bo v obeh primerih masni pretok enak torej se bosta napolnili enako hitro...:))

gorazdkop ::

Seveda bo večji pretok, če bo do konca napeljave enakomerno 3/4" cev.

RejZoR ::

Pa sej to ti govori, samo pač se je narobe izrazil. Če imaš dovod 3/4 cole do pipe in daš za pipo gor 1 colo ne boš nič pridobil, če je dovod že itaq manjši. Če pa bi šlo do pipe 3/4, čez pipo 3/4 in od pipe naprej 3/4 pa verjetno profitiraš pri nekem parametru pretoka. In če je pritisk v vodovodu konstanten, ti bo do neke točke hitreje potiskalo vodo čez manjšo cev, ampak sem skor ziher, da to ne gre kar v nedogled ampak je nekje limit, ko "viskoznost" vode postane problem in je enostavno ne moreš več spravit čez dano cev/odprtino pri danem pritisku. Razen če se te razlike ustvarijo šele pri premerih cevi, ki se jih itaq ne uporablja pri vodovodu in je nakoncu povsem vseeno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Unknown_001 ::

MajorM je izjavil:

Precej enostaven eksperiment:

Vzamite 1 liter flašo in jo napolnite enkrat z 100% odprto pipo in enkrat z 10% odprto pipo.
Po razlaganju nekaterih tule bo v obeh primerih masni pretok enak torej se bosta napolnili enako hitro...:))


Priprta pipa je čisto druga zgodba zaradi izgub, ki se pojavijo v njej.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

MajorM ::

Unknown_001 je izjavil:

MajorM je izjavil:

Precej enostaven eksperiment:

Vzamite 1 liter flašo in jo napolnite enkrat z 100% odprto pipo in enkrat z 10% odprto pipo.
Po razlaganju nekaterih tule bo v obeh primerih masni pretok enak torej se bosta napolnili enako hitro...:))


Priprta pipa je čisto druga zgodba zaradi izgub, ki se pojavijo v njej.


O prosim razloži kakšna je razlika med tipom "izgube" v 3/4 colski priprti pipi in pol colski odprti pipi.

Unknown_001 ::

MajorM je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

MajorM je izjavil:

Precej enostaven eksperiment:

Vzamite 1 liter flašo in jo napolnite enkrat z 100% odprto pipo in enkrat z 10% odprto pipo.
Po razlaganju nekaterih tule bo v obeh primerih masni pretok enak torej se bosta napolnili enako hitro...:))


Priprta pipa je čisto druga zgodba zaradi izgub, ki se pojavijo v njej.


O prosim razloži kakšna je razlika med tipom "izgube" v 3/4 colski priprti pipi in pol colski odprti pipi.


Energijske izgube fluida. Če je teh veliko (pojavijo se po cevi kot tudi lokalnonna kolenih, iztoku itd.) Fluid ne bo imel toliko kinetične energije kot na začetku in bo iztočna hitrost lahko kvečjem nižja od teoretične.

Te stvari se upoštevajo pri instalacijah.

Odprta pipa ima manj lokalne izgube kot priprta.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

legend ::

In zdaj hočeš dokazat, da kolega inženir nima pojma? Ma ja, raje se drži lesa.

MajorM ::

In kakšna je razlika med priprto pipo in manjšo pipo?

Unknown_001 ::

MajorM je izjavil:

In kakšna je razlika med priprto pipo in manjšo pipo?


Sem ti že razložil.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

FrRoSt ::

Kolega ti je lepo razložil. Kaj bistvenega ne boš profitiral.

Zdaj imaš iz pipe večjo hitrost (curka) vode. Če boš zamenjal pipo, bo curek "debelejši", imel pa bo manjšo hitrost, tako kaj da ravno bistvenega večjega prtoka ne boš dosegel.

680x0 ::

Vsi, ki z enačbami zagovarjate tezo, da širina cevi ni pomembna, to argumentirate z enačbami, v katerih predpostavljate neviskozno tekočino.

Neviskozna tekočina v praksi ne obstaja, viskoznost pa povzroča izgube zaradi trenja. Te so prosto po Reynoldsu proporcionalne s hitrostjo tekočine v cevi. V tanjši cevi voda pri enakem pritisku teče hitreje, posledično so izgube zaradi trenja večje in izhodna hitrost vode na koncu cevi manjša.

Alese, takole čez palec boš z 3/4 colsko cevjo imel do 2x večji pretok kot z 1/2 colsko (odvisno še od gorvodne cevi, spojev, itd). Ko boš zamenjal, naredi test in sem prilepi rezultate :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 680x0 ()

Unknown_001 ::

680x0 je izjavil:

Vsi, ki z enačbami zagovarjate tezo, da širina cevi ni pomembna, to argumentirate z enačbami, v katerih predpostavljate neviskozno tekočino.

Neviskozna tekočina v praksi ne obstaja, viskoznost pa povzroča izgube zaradi trenja. Te so prosto po Reynoldsu proporcionalne s hitrostjo tekočine v cevi. V tanjši cevi voda pri enakem pritisku teče hitreje, posledično so izgube zaradi trenja večje in izhodna hitrost vode na koncu cevi manjše.


Je že res kar praviš ampak treba je upoštevati vse. Če bi on rad imel večji pretok mu ni duge kot umetno dvigniti tlak v cevi z menjavo cevi nebo dosegel bistvenega efekta. Še vedno ga omejuje priklop cevi. Samo s pipo bo pa efekt tako minimalen da sploh škoda razpravljat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

680x0 ::

Unknown_001 je izjavil:

Še vedno ga omejuje priklop cevi. Samo s pipo bo pa efekt tako minimalen da sploh škoda razpravljat.


Praktični izplen pa je že druga debata! Pretok bo zagotovo večji s širšo cevjo, vprašanje pa je za koliko. Če bi bila v sistemu izključno cev, ki jo menja, je zaradi trenja razlika v pretoku skozi 3/4 in 1/2 inčnima cevema cca 2x. Ker pa je potrebno pogledat trenje v celotnem sistemu, torej cevi, ki jo menja, cevi ki je pred njo, pipo, koleni, in ostalimi oblikami, ki odstopajo od idealne ravne cevi, bo izboljšanje pretoka nekje med 1 in 2 kratnikom originalnega. Je pa to posledica tega, da je menjana cev le del celotnega sistema in lahko izboljšava v tem delu le proporcionalno vpliva na trenje/pretočnost celotnega sistema, ne pa posledica kontinuitetne enačbe!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 680x0 ()

technolog ::

Unknown_001 je izjavil:

Tomaz0 je izjavil:

Sami teoretiki; praksa pa pokaže da je bistvena razlika v pretoku ali na pipo pripneš 30m 1/2 cole "žlauha" ali 30m 3/4 cole "žlauh".
Če bi vaša teorija držala, bi ob dovolj majhni luknjici voda švigala s svetlobno hitrostjo - kar pa jaz in lesni tehnik veva, da ne drži.
Alese: Menjaj pipo!


Troll detected.

Ali pa ne razumeš kaj je pretok očitno, ker ga verjetno mešaš z iztočno hitrostjo.

In ne, iztočna hitrost ima neko mejo, navadno je to hitrost prenašanja zvoka v tekočini, tega pa nikoli ne boš dosegel z luknjico ampak rabiš šobo. Sam vam karkoli razlagat...


Kaka zvočna hitrost neki? Z dovolj energije lahko dosežeš približek svetlobne hitrosti.

V bistvu še tole: širina cevi ima podobno relacijo kot debelina žice pri štromu. Ne moreš pričakovat dobrega outputa če od neke točke naprej absurdno zmanjšaš debelino žice.

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

680x0 je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Še vedno ga omejuje priklop cevi. Samo s pipo bo pa efekt tako minimalen da sploh škoda razpravljat.


Praktični izplen pa je že druga debata! Pretok bo zagotovo večji s širšo cevjo, vprašanje pa je za koliko. Če bi bila v sistemu izključno cev, ki jo menja, je zaradi trenja razlika v pretoku skozi 3/4 in 1/2 inčnima cevema cca 2x. Ker pa je potrebno pogledat trenje v celotnem sistemu, torej cevi, ki jo menja, cevi ki je pred njo, pipo, koleni, in ostalimi oblikami, ki odstopajo od idealne ravne cevi, bo izboljšanje pretoka nekje med 1 in 2 kratnikom originalnega.


Iz teg razloga bi bilo potem fajn imet vsaj skico, kaj bi OP rad naredil. Zdaj lahko samo slepo ugotavljamo kako je stvar narejena. Potem bi se pa z meritvami na cevovodu lepo dalo poračunati kaj se bolj splača narest sam če je cev kratka... tudi linijskih izgub ni veliko.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

SaXsIm ::

Res je, kontinuiteta enačba velja enako za snov kot za električni tok. Moraš pa pri električnem pretoku upoštevati še različne izgube, recimo pri višanju frekvence se tok prenaša samo po robu snovi - skin efekt. V teoriji pa bi pri enosmernem toku pri infinitizemalno tanki žici skozi njo tekel neskončen tok. Verjetno pa imajo fluidi svoje izjeme, enako kot tok elektrine.
SaXsIm

alese ::

Na hitro sem preletel zadeve. Govorim o tem, da imam cev 3 4 in ne 1 2. To pomeni, da bom na cev tri četrt dal pipo tri četrt in s tem pridobil na pretoku vode v enakem časovnem obdobju, to se grem stavit, saj je pritisk vode v vodovodnem sistemu konstanten ne glede na to kakšno pipo jaz gor priključim. To pomeni če iz 34 zreduciram na 1 2 dobim manj vode ven na minuto, kot če iz 3 4 dam na 3 4 cev. Vsi tisti, ki temu oporekate mi razložite, zakaj pa se potem uporabljajo manjši in večji premeri cevi, če ne zaradi pretoka, pol bi imel hidrant cev 10 mm pa me zanima,kako bi gasilci s tem gasili goreče hiše.mene niste prepričali, jaz še vedno mislim tako pa brez zamere, saj se lepo pogovarjamo nihče nikogar ne žali.

FrRoSt je izjavil:

Kolega ti je lepo razložil. Kaj bistvenega ne boš profitiral.

Zdaj imaš iz pipe večjo hitrost (curka) vode. Če boš zamenjal pipo, bo curek "debelejši", imel pa bo manjšo hitrost, tako kaj da ravno bistvenega večjega prtoka ne boš dosegel.
Dvomim, da to drži, pritisk v vodovodnem sistemu je konstanten in vodo ven poriva ravno toliko čez 1 2 cev kot čez 3 4 tako da bo curek isto močan in več vode bo šlo ven na časovni termin

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

Unknown_001 ::

alese je izjavil:

Na hitro sem preletel zadeve. Govorim o tem, da imam cev 3 4 in ne 1 2. To pomeni, da bom na cev tri četrt dal pipo tri četrt in s tem pridobil na pretoku vode v enakem časovnem obdobju, to se grem stavit, saj je pritisk vode v vodovodnem sistemu konstanten ne glede na to kakšno pipo jaz gor priključim. To pomeni če iz 34 zreduciram na 1 2 dobim manj vode ven na minuto, kot če iz 3 4 dam na 3 4 cev. Vsi tisti, ki temu oporekate mi razložite, zakaj pa se potem uporabljajo manjši in večji premeri cevi, če ne zaradi pretoka, pol bi imel hidrant cev 10 mm pa me zanima,kako bi gasilci s tem gasili goreče hiše.mene niste prepričali, jaz še vedno mislim tako pa brez zamere, saj se lepo pogovarjamo nihče nikogar ne žali.


Poglej nariši skico, da si bomo znali predstavlajt. Jaz sem tebe razumel da bi nekje pri koncu pred pipo poširil cev, da bi imel večji pretok. In kolega te je zihr narobe razumel.

Niti nimam občutka, kako dolga bo zadeva... zato prosim še enkrat skica.

Če imaš tlak res konstanten skoz in skoz tudi na pipi potem zadeva po tvoje drži. Ampak navadno se pri pretakanju vode skozi cevovode pojavijo izgube in tlak upade enako se tlak spreminja s presekom ko stvar teče.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

alese ::

Kako pa priložim skico kle gor

Unknown_001 ::

alese je izjavil:

Kako pa priložim skico kle gor


Nariš potem pa naloži na shrani.si in prilepi prvi link do slike. NE tistih za forume itd. Ampak samo navaden link ki ti ga v okencu izpiše (pot do slike)

Lahko tudi na slikomat naložiš.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Pro_moted ::

Samo daj gor večjo pipo na 3/4 col cev. Imel boš večji iztok vode ! Ampak ne zato , kar ti razlagaš ( kar je zelo narobe) , ampak zato, ker pri odprti pipi pade tlak v ceveh, črpalka/dotok ga pa vedno "hoče" ohraniti na max. možno . Če je iztok manjši je potrebno manj vode da drži konstantni tlak v cevi, če je iztok večjega premera , je potrebno več vode da drži konstantni tlak ( seveda je količina vode omejena z max. zmogljivostjo pretoka črpalke, tu je tudi meja največjega možnega pretoka), iztok večji od dovodne cevi pa ne pomaga nič ( vsaj v praksi ne). To je to, po domače povedano. Q=Q se v teoriji lepo sliši in je zanimiva zadeva na faksu pri hidromehaniki ( sicer je nič ne pogrešam) ampak v praksi je pa treba upoštevati da je idealne scenarije težko dosegat.
Skic pa za to ja ne trebaš lepit, to si pa zna vsak predstavljat.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

Unknown_001 ::

Pro_moted je izjavil:

Samo daj gor večjo pipo na 3/4 col cev. Imel boš večji iztok vode ! Ampak ne zato , kar ti razlagaš ( kar je zelo narobe) , ampak zato, ker pri odprti pipi pade tlak v ceveh, črpalka/dotok ga pa vedno "hoče" ohraniti na max. možno . Če je iztok manjši je potrebno manj vode da drži konstantni tlak v cevi, če je iztok večjega premera , je potrebno več vode da drži konstantni tlak ( seveda je količina vode omejena z max. zmogljivostjo pretoka črpalke, tu je tudi meja največjega možnega pretoka), iztok večji od dovodne cevi pa ne pomaga nič ( vsaj v praksi ne). To je to, po domače povedano. Q=Q se v teoriji lepo sliši in je zanimiva zadeva na faksu pri hidromehaniki ( sicer je nič ne pogrešam) ampak v praksi je pa treba upoštevati da je idealne scenarije težko dosegat.
Skic pa za to ja ne trebaš lepit, to si pa zna vsak predstavljat.


Oprosti, ampak jaz si ne predstavljam ker ne vem kakšen sistem napeljave ima.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Pro_moted ::

3/4 col dovodna pocinkana vodovodna cev _______________________________________3/4 na 1/2 reducir --> vrtna pipa Gardena 1/2 col ___ vedro za umivanje avta


Tak bi jaz rekel :D
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

Unknown_001 ::

Pro_moted je izjavil:

3/4 col dovodna pocinkana vodovodna cev _______________________________________ vrtna pipa Gardena 1/2 col ___ vedro za umivanje avta


Tak bi jaz rekel :D


In kaj je pred cevjo ?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Pro_moted ::

Črpalka iz vodnjaka ali pa mestni vodovod.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Unknown_001 ::

Pro_moted je izjavil:

Črpalka iz vodnjaka ali pa mestni vodovod.


Ki zagotavlja konstanten pritisk, right?

Makes sense then. Jaz se pardoniram ampak če si problema ne znam pravilno narisat v glavi ga ne bom razumel.

Se opravičujem za nesporazum.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Pro_moted ::

Glede na to da je napisal da je to v hiši, potem je verjetno nekaj od tega in ima nek kontanten max. pritisk.

Jaz sem imel vedno probleme z elektriko, ker si jo je težko predstavljat v glavi, kot nekaj vizualnega :D !
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Unknown_001 ::

Pro_moted je izjavil:

Glede na to da je napisal da je to v hiši, potem je verjetno nekaj od tega in ima nek kontanten max. pritisk.

Jaz sem imel vedno probleme z elektriko, ker si jo je težko predstavljat v glavi, kot nekaj vizualnega :D !


Ja pri štromu je treba znat poiskat povezavo z nečim sorodnim. V bistvu so fluidi v osnovi zelo podobna zadeva. Maxwellove pa Navier Stokesove enačbe so na primer hecen primer sorodnosti teh dveh smeri.

Jaz sem bil vedno vajen videti problem skozi skico ali v praksi ko vidiš sistem v živo, si po intuiciji narest neko predstavo v galvi, po možnosti si pomagam s skico in nato pridem do nekega pametnega sklepa. Če pa se zgodi fail na začetku... uffff ... Abstraktno predstavo bom pa vedno poskusil z nečim vizualizirati.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

MrStein ::

SaXsIm je izjavil:

Res je, kontinuiteta enačba velja enako za snov kot za električni tok. Moraš pa pri električnem pretoku upoštevati še različne izgube, recimo pri višanju frekvence se tok prenaša samo po robu snovi - skin efekt. V teoriji pa bi pri enosmernem toku pri infinitizemalno tanki žici skozi njo tekel neskončen tok.

Niti slučajno.
Razen če misliš vakuum,pa še tam je vprašanje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FrRoSt ::

alese je izjavil:

Na hitro sem preletel zadeve. Govorim o tem, da imam cev 3 4 in ne 1 2. To pomeni, da bom na cev tri četrt dal pipo tri četrt in s tem pridobil na pretoku vode v enakem časovnem obdobju, to se grem stavit, saj je pritisk vode v vodovodnem sistemu konstanten ne glede na to kakšno pipo jaz gor priključim. To pomeni če iz 34 zreduciram na 1 2 dobim manj vode ven na minuto, kot če iz 3 4 dam na 3 4 cev. Vsi tisti, ki temu oporekate mi razložite, zakaj pa se potem uporabljajo manjši in večji premeri cevi, če ne zaradi pretoka, pol bi imel hidrant cev 10 mm pa me zanima,kako bi gasilci s tem gasili goreče hiše.mene niste prepričali, jaz še vedno mislim tako pa brez zamere, saj se lepo pogovarjamo nihče nikogar ne žali.

FrRoSt je izjavil:

Kolega ti je lepo razložil. Kaj bistvenega ne boš profitiral.

Zdaj imaš iz pipe večjo hitrost (curka) vode. Če boš zamenjal pipo, bo curek "debelejši", imel pa bo manjšo hitrost, tako kaj da ravno bistvenega večjega prtoka ne boš dosegel.
Dvomim, da to drži, pritisk v vodovodnem sistemu je konstanten in vodo ven poriva ravno toliko čez 1 2 cev kot čez 3 4 tako da bo curek isto močan in več vode bo šlo ven na časovni termin


Gremo ŠE ENKRAT in ŠE ZADNJIČ!

Dotok (in pretok) vode je omejen!! KONSTANTEN!! Odvisen je od dovodne cevi (premera, debeline) in pritiska v cevi, se pravi pritiska vode!

Tega ti praktično NE moreš spremeniti! Razen če poštemaš steno in vgradiš večjo cev!

Pipa na koncu igra samo ŠOBO! Ta ti sicer pobere nekaj pritiska, prinese ti nekaj malega izgub pri pretoku, vendar tega ti ne boš z novo pipo opazil! Curek iz pipe je sicer manjši, vendar ima večjo hitrost, na časovno enoto, npr. sekundo ali minuti pa ti preteče skozenj skoraj enaka količina vode!! Ta šoba ti samo naredi, da je curek vode lahko tudi močnejši...

Če boš na svojo cev namesto pipe priključil gasilsko cev z gasilsko šobo, to NE BO DELOVALO!! Samo majhen cerek vode se bo izcedil iz nje!

Ne pišeš, zakaj bi rad spremenil!?

Za navadno gospodinjsko pipo se dobijo posebni nastavki, ki jih namontiraš na iztok pipe, npr. za splakovanje posode.... Vprašanje je tudi, ali morda imaš dve cevi na pipi, eno za mrzlo in eno za toplo vodo!? Se pravi imaš dvojni dotok!

Drugo kar je: Morda imaš zamašeno mrežico na koncu pipe, ali pa se je na njej nabral vodni kamen. Poglej in očisti. Morda imaš zamašen ventil pred pipo! Zapri ga in ga ponovno odpri. Tudi tu se nabre vodni kamen in ostale zadeve.

In zapomni si: Pretok je odvisen od (debeline) cevi in pritiska vode v njej! Minus vse izgube in nesnage na ventilih in podobnih zadevah! npr. mrežici pipe.

Lahko zamenjaš pipo, če hočeš. Tople vode ne boš izumil, nekaj pa se boš naučil. :)

Unknown_001 ::

-+×÷=

Faking šit tolk overthinking sranja da še sam več ne vem al bo cev manjal al samo pipo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Sam neki je pa zihr. Več kot daš notr ven dobil ne boš nikoli. End of the story.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

MrStein ::

alese, če imaš čas, izmeri pretok prej (večkrat, najbolje ob različnih urah dneva), zamenjaj, in izmeri pretok potem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Unknown_001 ::

MrStein je izjavil:

alese, če imaš čas, izmeri pretok prej (večkrat, najbolje ob različnih urah dneva), zamenjaj, in izmeri pretok potem.


Dobro bi bilo preverit, če je še kakšna pipa na isto cev namontirana. V tem primeru lahko upade tlak, če je še kakšen uporabnik v hiši. V vsakem primeru je treba imet shemo cevovoda pred sabo da se preveri možnosti. Samo menjava pipe pa zelo verjetno ne bo pomagala veliko, razen če je trenutna stara da samo bremza. Ozko grlo je priklop oz. izvir in od tam moramo začeti.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unilseptij ::

Dajmo najprej malo bolj ločiti posamezne primere, da ne bo zmede:

1. Če v sod z vodo narediš večjo luknjo, bo voda prej iztekla, in bo pri enakem tlaku (recimo, da je luknja še vedno precej manjša od premera soda in tako gladina zelo počasi upada) pretok večji. Ta primer je enak kot primer v tej temi, kjer z zamenjavo cevi efektivno povečaš luknjo. Cel vodovodni sistem si lahko predstavljamo kot velik sod, kjer voda izteka pri konstantnem tlaku.

2. Če bi premer pipe povečal še naprej, tako da bi postala debelejša od dovodne cevi, ne bi nič pridobil in pretok bi bil enak maksimalnemu, ki ga določa premer dovodne cevi. Curek bi bil debelejši, vendar pa bi tekel počasneje.

3. Če po cevi, ki je sestavljena iz širokega in ozkega dela, teče tekočina in na debelejšem mestu izmerimo pretok, potem je ta pretok enak povsod po cevi. To pomeni, da je na ožjem delu zato tok hitrejši.

4. Izgube (trenje, viskoznost in podobno) lahko zanemarimo, saj za ta primer niso pomembne.

Pro_moted ::

1. Tako , kot sem že prej napisal.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

alese ::

Sem delal zunaj celi dan, skice še nisem naredil, ampak zadeva je preprosta. V hiši imam napeljavo vodovod, kot skoraj vsak v državi, nobene črpalke, gre za JAVNI VODOVOD.Pocinkana Cev po kateri priteče ta voda je 3 4. Na koncu cevi pa je pipa 1 2 cole. Tako, da mi ta pipa zmanjša pretok in moč curka vode, kar me moti. Ko na to pipo priklopim cev gardena 1 2, ne morem tako zalivati kot bi si želel, ne nese tako daleč in ne toliko vode. Zato bi rad dal pipo 3 4, tako kot je cev, potem pa cev gardena 3 4 in bom imel več vode, večji pretok, boljši curek in več bom zalil.Ali sem prav napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

Kaj ::

Haha, zabavna tema :)

trololo morda?

legend ::

alese je izjavil:

Sem delal zunaj celi dan, skice še nisem naredil, ampak zadeva je preprosta. V hiši imam napeljavo vodovod, kot skoraj vsak v državi, nobene črpalke, gre za JAVNI VODOVOD.Pocinkana Cev po kateri priteče ta voda je 3 4. Na koncu cevi pa je pipa 1 2 cole. Tako, da mi ta pipa zmanjša pretok in moč curka vode, kar me moti. Ko na to pipo priklopim cev gardena 1 2, ne morem tako zalivati kot bi si želel, ne nese tako daleč in ne toliko vode. Zato bi rad dal pipo 3 4, tako kot je cev, potem pa cev gardena 3 4 in bom imel več vode, večji pretok, boljši curek in več bom zalil.Ali sem prav napisal.


Kaj je zdaj cev gardena, pol ali tri četrt cole? Sicer pa, če zalivaš si sigurno že opazil da curek nese dlje (in hitreje), ko ga zožaš, je tako?

alese ::

legend je izjavil:

alese je izjavil:

Sem delal zunaj celi dan, skice še nisem naredil, ampak zadeva je preprosta. V hiši imam napeljavo vodovod, kot skoraj vsak v državi, nobene črpalke, gre za JAVNI VODOVOD.Pocinkana Cev po kateri priteče ta voda je 3 4. Na koncu cevi pa je pipa 1 2 cole. Tako, da mi ta pipa zmanjša pretok in moč curka vode, kar me moti. Ko na to pipo priklopim cev gardena 1 2, ne morem tako zalivati kot bi si želel, ne nese tako daleč in ne toliko vode. Zato bi rad dal pipo 3 4, tako kot je cev, potem pa cev gardena 3 4 in bom imel več vode, večji pretok, boljši curek in več bom zalil.Ali sem prav napisal.


Kaj je zdaj cev gardena, pol ali tri četrt cole? Sicer pa, če zalivaš si sigurno že opazil da curek nese dlje (in hitreje), ko ga zožaš, je tako?
V enem primeru pol cole, v drugem tri četrt cole cev gardena, kdaj mi bo neslo dlje in več.

PrimozR ::

Takrat, ko boš s prstom prekril konec cevi, kar bo izhod cevi naredilo efektivnih 1/20 cole.

legend ::

alese je izjavil:

V enem primeru pol cole, v drugem tri četrt cole cev gardena, kdaj mi bo neslo dlje in več.


Pri enakem pritisku v vodovodu bo neslo dlje skozi ožjo cev, volumen vode pa bo enak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: legend ()

fikus_ ::

Koliko daleč bo "neslo" je odvisno samo od tlaka v vodovodu!
Količina je pa odvisna od tlaka in preseka cevi! Torej pri nekem tlaku, pri večjem premeru cevi teče večja količina vode! Tako, čisto enostavno. Tako da daj večjo pipo in cev, pa bo nekaj več vode teklo skoz. Koliko, je pa odvisno od dolžine cevi, kolen, pipe, . . .

...:TOMI:... ::

Kupi novo pipo. Kupi novo vrtno cev 3/4 cole ali več. Če imaš pa namen uporabljat 1/2 colsko vrtno cev, pa je brez veze kupovat novo pipo. Pipa naj bo kakovostna.
Tomi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debelina "glavne" vodovodne cevi v hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7921020 (8616) floyd1
»

kompresor za doma

Oddelek: Loža
214182 (2914) fikus_
»

Termostatska tuš armatura/pipa

Oddelek: Loža
114459 (4111) ginekk
»

Pomivalec uničil bojler?

Oddelek: Loža
345540 (3798) ZloTech
»

Pretok vode na kuhinjski pipi

Oddelek: Loža
78500 (8171) einstein :P

Več podobnih tem