» »

"Premična" Hiša ?!

"Premična" Hiša ?!

Heisenberg ::

Lep dan vsem skupaj,

na posestvu (kmetijsko zemljišče) bi rad postavil premični objekt.
Ker gradnja ni dovoljena, me zanima do kakšne mere lahko kaj postavim, in sicer bi rad postavil nekaj v velikosti cirka 50kvadratov, a s tem, da je objekt "premičen" (bivalni kontejner, počitniška prikolica...)

Nekako sem mislil, da bi postavil brunarico velikosti 6x5metrov na podest, ki bi imel spodaj kolesa...upam da se razumemo..
primer je tole: http://www.archdaily.com/24959/rolling-... s tem, da bi jaz šel v 3x te velikosti.


Kaj pravite ?

dottor ::

Mi smo na njivi postavli kamp prikolico. Postavli smo jo na betonske cegle in sneli dol gume in vlečno ogrodnje. Zemljišče je občinsko, prišli so že pogledat pa ni noben nič reku. Zadaj smo pa postavli barako, ki je vezana na prikolco pa tudi ni bo problemov.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

MeGreat ::

Kaj pa z kanalizacijo in vodo? Elektriko recimo da lahko z sončnimi paneli rešiš, vodo bi lahko nekako zbiral in čistil, samo za kanalizacijo pa nimam idej, razen če boš jame kopal pa prestavljal zadevo :)

Hayabusa ::

Od zemlje do toplega doma

dottor je izjavil:

Mi smo na njivi postavli kamp prikolico. Postavli smo jo na betonske cegle in sneli dol gume in vlečno ogrodnje. Zemljišče je občinsko, prišli so že pogledat pa ni noben nič reku. Zadaj smo pa postavli barako, ki je vezana na prikolco pa tudi ni bo problemov.

Cigani ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

111111111111 ::

Zakaj pa rabiš tak objekt? Kaj je praktična vrednost?

Zanima me iz radovednosti, ker na prvo žogo ne vidim uporabnosti.

dottor ::

Prikolica in baraka je postavljena bolj kot "skladišče" in ne živimo v njej.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

jype ::

Heisenberg ::

MeGreat je izjavil:

Kaj pa z kanalizacijo in vodo? Elektriko recimo da lahko z sončnimi paneli rešiš, vodo bi lahko nekako zbiral in čistil, samo za kanalizacijo pa nimam idej, razen če boš jame kopal pa prestavljal zadevo :)


Elektrika je od soseda, voda je na voljo, kanalizacija bi bila pa mala biološka čistilna naprava...
Namen bi bil za starše, da bi imela za dolgotrajen vikend poleti IN pozimi. Se pravi mora biti dovolj prostora za funkcijsko bivališče (shramba, prostor za oblačila, pralni stroj ipd...)

Dejansko iščem nekoga, ki bi mi stvar izdelal,...pa ne vem na koga se obrniti ?! Ideje?

jype je izjavil:

http://www.trimo-modularneenote.si/prod...



HVALA za tole!

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Njega dni je zakonodaja poznala razliko med objekti na točkovnih temeljih in na pasovnih temeljih. Za ta prve so bila pravila veliko enostavnejša. Ampak ne sledim zakonodaji, zato bi bilo smiselno, da kdo, ki ve več, razloži te stvari.

Je imel sodelavec pred leti cel vikend na točkovnih temeljih, za to ni potreboval gradbenega, prav tako ni imel težav zaradi tega. Ampak, kot sem rekel, to je bilo še v prejšnjem tisočletju ;-)

LP

Jože

nejcek74 ::

zadostiti moras dvema zahtevama:
1.
U R E D B O
o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje


poglej si tudi prilogo 2 na koncu uredbe

2. obcinskemu PUP-u oziroma OPN-ju, ki mora dovoljevati postavljanje enostvnih objektov.

Naceloma si potem omejen z namenbnostjo in velikostjo omenjeno v prilogi 2. Mislim da NE MORES dobiti novih prikljuckov javne infrastrukture lahko pa se prikljucujes na obstojece. (ps to pomeni tudi da ne mores imeti lastne nove greznice)

aja pa se sala slovensekga zakonodajalca: PREMICNE ZADEVE po defaultu NISO OBJEKTI. Za njih ne rabis nobenega dovoljenja in ni omejitev v velikosti. Edini pogoj je da jih lahko premaknes, ne da bi jih poskodoval.

Heisenberg ::

nejcek74 je izjavil:

zadostiti moras dvema zahtevama:
1.
U R E D B O
o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje


poglej si tudi prilogo 2 na koncu uredbe

2. obcinskemu PUP-u oziroma OPN-ju, ki mora dovoljevati postavljanje enostvnih objektov.

Naceloma si potem omejen z namenbnostjo in velikostjo omenjeno v prilogi 2. Mislim da NE MORES dobiti novih prikljuckov javne infrastrukture lahko pa se prikljucujes na obstojece. (ps to pomeni tudi da ne mores imeti lastne nove greznice)

aja pa se sala slovensekga zakonodajalca: PREMICNE ZADEVE po defaultu NISO OBJEKTI. Za njih ne rabis nobenega dovoljenja in ni omejitev v velikosti. Edini pogoj je da jih lahko premaknes, ne da bi jih poskodoval.



Hvala za obrazložitev, si bom prebral!

Arctander ::

Tole tudi mene zanima, pa mi še nihče od cesarja požegnanih ni znal (upal) dati dokončnega odgovora. Vsak se sklicuje na svoje področne akte.

Logika mi sicer pravi, da če je zadeva registrirana za cestni promet (prikolica, avtodom, bivalni avtobus, ...) in ni na trajnejši način spojena s podlago, potem ne gre za objekt. Tudi iz rimskega prava prevzeto načelo superficies solo cedit govori moji razlagi v prid.

Glede prebivanja v prikolici/avtodomu/avtobusu na svoji parceli: Logično je, da za stvar, ki ni zgradba/objekt, ne moreš pridobiti hišne številke, priklopa kanalizacije, vode, elektrike. Ampak to ni problem: Uporabljaš deževnico in pripeljano vodo, elektriko pridobivaš s solarnimi paneli in vetrnico, črno odpadno vodo in fekalije pa zbiraš v kaseto, ki jo prazneš na javnem postajališču za avtodome.

Noben zakon tudi ne prepoveduje zadrževanja na lastni parceli.

Možni problemi:
- Zakon o vožnji v naravnem okolju pravi, da je v naravi dovoljeno parkiranje vozil največ 5m od urejene ceste.
- Občinski akti o kampiranju. Tukaj bi bilo še za preučiti, kakšna je sploh pravna podlaga zanje oz. če niso v nasprotju z zakoni in ustavo, v primeru, ko gre za kampiranje na svoji zemlji.
- Narodni parki, varovalne cone, ipd. - kjer zakon na določenih lokacijah izrecno našteva prepovedi/omejitve lastninske pravice.

Možen workaround:
- Registrirati prostor kot kamp. Kakšnih hudih pogojev najbrž ni, če so v Trenti (v TNP) lahko odprli "eko kamp", ki nima elektrike, kanalizacije, ... basically ponujajo samo prostor, kamor lahko postaviš šotor.

vostok_1 ::

OT:
Glede na situacijo IMO živeti kot trailer trash, na bolj fin način morda sploh ne bi bilo tako neznosno. Najbrž bi le seksal manj (ali več), ostalo kot samska oseba pa...ne bi bilo bistvenih razlik.

jype ::

Kvalitetna kontejnerska hiša ni noben trailer trash.

vostok_1 ::

Pardon...govoril sem o kamp prikolici. Kontejnersko hišo bi takoj imel.

scenic16 ::

@Heisenberg:

Takšno http://www.mobilna-hisa.si (cca 90 m2 ) si je izdelal prijatelj Vanja in v njej živi z družino 24/7.

Zadeva je "hudo-dobro" zasnovana ( kabelsko taljenje snega na strehi, krmiljenje žaluzij, talno ogrevanje, ... ) in se bistveno razlikuje od konkurenčnih. Za trg naredi tudi po naročilu.

Omeni moj nickname in se dogovori za neobvezen klepet. Iz izkušenj boš opozorjen, na kaj bodi pozoren pri izbiri ali samogradnji..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: scenic16 ()

nejcek74 ::

- naceloma ti noben ne rece, da je to kar predlagas dovoljeno, ponavadi se pogleda ali pocnes kaj kar ni dovoljeno.

- obvezno prikljucevanje je predpisano, sploh glede kanalizacije. Na obmocjih kjer gradnja ni dovoljena, ne mores zgraditi greznice, torej ne mores zbirati odpadkov....
problem je v tem, da ni dovolj da gledas samo ZGO, ZUREP, obcinske urbanisaticne odloke, ampak moras upostevati se Zakon o vodah, o ravnanju z odpadki, o ohranjanju narave itd. Ravno tako obcinske odloke, ki se ukvarjajo s tem ter seveda soglasodajalce. Ok, recimo zbiranje dezevnice ni problematicno, zajem vode iz lastne vrtine pa je.

- kampiranje je prav tako lahko prepovedano z obcinskim odlokom, saj se spomnite ciscenja govna, ki smo ga povzrocili predvsem slovenci s prikolicami v Istri.

[D]emon ::

Kaj pa kaj takega: http://www.tumbleweedhouses.com/

Ne mislim zdaj, da bi kupoval iz ZDA, ampak nacrte pac lahko kupis za dokaj ugodno in se potem zadeva postavi v lastni reziji. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Super Sonic ::

Glede na situacijo IMO živeti kot trailer trash, na bolj fin način morda sploh ne bi bilo tako neznosno.

Daš jo v les zunaj in izpade zelo kul. Problem je zaenkrat cena zato je klasična gradnja morda res boljša za primarno življenje, ampak jaz sem zelo naklonjen takšnim zadevam in bi šel tako v tako stvar živet, če bi bilo treba oz. bi s tem naredil en dober prihanek. Me pa zanima koliko je cena tistega razstavnega exponata od Trima, ki ga je linkal Jype (sam za info).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Utk ::

Stene so tudi pri klasični gradnji skoraj zastonj proti vsem stroškom parcele, dovoljenj, prispekov, pa potem opreme, oken, vrat, raznih napeljav, peči, pohištva itd. Že 5 jurjev prišparat na tak način si skoraj ne predstavljam, pri hiši, ki itak stane 150-200 jurjev pa to ne pomeni nič.
Za teh 60-70 kvadratov so tudi cegli poceni pa še trajajo 100 let. Razen če ne smeš zidat, ampak potem je to fail za živet že v štartu.

MeGreat ::

Ja to res ne razumem folka, postavljal bi te neke približke hiš, zidal pa ne bi. Če si malo pogledaš kako se zida, se to naučiš v kakšnem tednu... javi se kje da bi zastonj pomagal

S tem da so cene ceglov, betona in železa relativno poceni, sploh za take majhne zadeve

Invictus ::

Predvsem zidava zahteva čas, tukaj si pa lahko notri v enem mesecu ...

Čas je danes dobrina. Vsaj sam ga nimam preveč.

Tista mobilna hiška zgoraj mi je prav všeč ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Super Sonic ::

neke približke hiš,

To ne obstaja. Časi se spreminjajo in ni nič narobe če nočejo vsi živeti v hišah, kot jih vsi poznamo iz pravljic. Trenutno je na udaru generacija, ki se je uprla predimenzioniranim hišam. Naslednja bo, ko jim ne bo več zato, da bodo nekje preživeli lajf, dat 200 jurjev, ipd.

Alternative so že kul, samo so vse predrage zato, da bi bile alternative. Je pa ta zemlja pri nas... res precenjenja. Ali pa ni in je dejansko toliko vredna. Odvisno koga vprašaš.

javi se kje da bi zastonj pomagal

Kolega je šel v Bosno, tam "najel" ekipo majstrov za relativno majhen denar in so mu pozidal zadevo tako kot se zagre, pa so bili na koncu vsi veseli.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Utk ::

Če ti je čas pomemben, boš največ prihranil, če boš delal na črno. Če imaš denar je vse drugo hitro tudi na klasičen način.
Lahko pa tudi montažno hišo ti postavijo v tednu ali pa dveh, pa je vseeno malo bolj konkretno zidana kot ti kontejnerji in sendvič zidovi.

MeGreat ::

Ja kaj more biti zidana hiša velika 500 kvadratov?? Lahko komot narediš samo 50 kvadratov. Ne verjamem, da kaj veliko časa prihraniš z tako hiško, če jo res sam delaš v primerjavi z zidano. Ja zidano je treba čakati da se suši ampak ti ni treba zraven gledati kako se ti suši

Utk ::

Postavljat majhne hiše je pri nas itak neumnost, čeprav je zdaj moderno se pizdit nad velikimi hišami. Če je parcela manjša kot 500 kvadratov itak ne smeš nič postavljat. Zdaj mi pa naj nekdo razloži logiko nakupa 500 kvadratov zemlje za 50 evrov na meter, pa potem komunalni prispevek 10 jurjev za 90 kvadratov, da potem postaviš pritlično hišo namesto enonadstropne za 10% cene več, pa še v 90 kvadratih sigurno ne boš delal garaže, in te bo še nek nadstrešek stal par jurjev. Od viška ne boli.
Če pa že delaš 70 kvadratov je res vseeno iz česa. Sama hiša ne bo draga.

Invictus ::

Noter pa vseeno ne moreš biti.

Se mora pač posušiti ...

Alternative danes so in še bodo. Cegli in beton je ostanek 70tih let. Tudi v zahodni Evropi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mufasa ::

Invictus je izjavil:

Noter pa vseeno ne moreš biti.

Se mora pač posušiti ...

Alternative danes so in še bodo. Cegli in beton je ostanek 70tih let. Tudi v zahodni Evropi.


Zdj je modern da dobiš kar betonske stranice že narejene in ti spomladi postavijo, do jeseni, oz pozno poleti, si lahko že notr.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

[D]emon ::

A bi raj leto pa pol do dve leti gradil bajto ? Samo zato da ne bo "moderno" ? :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

b00mer ::

Tole tudi mene zanima.

Moja mami ima zeljo na kmetijskem zemljiscu postavit brunarico, vendar mal cvika...namrec cca. 10 let nazaj smo imeli ograjo in lopo (v kateri smo imeli orodje, kosilnico ipd..)..sosed(sedaj pokojni) nas je prijavil..vse smo morali podreti :S

Zdej ze dolgo casa nisva imela debate o tem, vendar je bila zadnja ideja, da se poleg brunarice(kot del nje) postavi kozolc...baje da je ok, ker se je pozanimala.

prosim popravite me.

LP

Super Sonic ::

Se mora pač posušiti ...

Za Ytong gradnje je slišat, da se uporablja neko lepilo za vezivo, kjer je sušenje bistveno krajše v primerjavi z klasično gradnjo.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Mufasa ::

[D]emon je izjavil:

A bi raj leto pa pol do dve leti gradil bajto ? Samo zato da ne bo "moderno" ? :))


Sva se narobe zastopla...jest sm hotu rečt da je beton še zmer car, sam ni lih cegu na cegu, ampak kar narejena reč iz kalupa more bit očitno. Potem je gor še neka naprava v nadstrešku ki skoz vleče zrak da se bajta lufta, ker tak beton pač malo slabše "diha", kot cegu na cegu.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Invictus ::

Tudi nekateri tipi zidakov imajo že utore, so zbrušeni na isto dimenzijo, tako da malte ne rabiš, ampak jih samo lepiš skupaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

[D]emon je izjavil:

A bi raj leto pa pol do dve leti gradil bajto ? Samo zato da ne bo "moderno" ? :))

Eno leto boš itak samo iskal parcelo in papirje, pa še to samo če boš zelo zagnan. Potem boš pa šparal pri gradnji, da bo par mesecev hitreje gotovo oz. suho? Brez veze. Saj ni treba uporabljat ciglov iz 70ih, variant je še veliko, za vsako ceno postavljat neke sendvič zidove in kontejnerje pa tudi ni treba.

[D]emon ::

Tiste hise, na katere sem linkal jaz (tumbleweed houses) so iz lesa. Pod streho jo imas v par mesecih dela.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mufasa ::

Invictus je izjavil:

Tudi nekateri tipi zidakov imajo že utore, so zbrušeni na isto dimenzijo, tako da malte ne rabiš, ampak jih samo lepiš skupaj.


Točno, tudi tako se gradijo naselja vrstnih hiš po Nemčiji naprimer.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Utk ::

To hišo 6x3 metre iz siporexa zgradiš čez vikend.

Drugače pa ne izigravajte pravil s temi okrasnimi kolesi, ker boste končali v joku na Tedniku, po možnosti čez 10 let ko boste zmetali že lep kup denarja v vašo "prikolico" ali "kozolc". Tudi birokrati slej ko prej pridejo k pameti. Sej tist dvodnevni minister je tudi imel kozolc na primorskem čisto legalno. Samo dimnika in kamina ni mogel razložit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

alexa-lol ::

MeGreat je izjavil:

Ja to res ne razumem folka, postavljal bi te neke približke hiš, zidal pa ne bi. Če si malo pogledaš kako se zida, se to naučiš v kakšnem tednu... javi se kje da bi zastonj pomagal

S tem da so cene ceglov, betona in železa relativno poceni, sploh za take majhne zadeve


Razlog je isto kot razlog za pitje brezkofeinske kave, brezalkoholnega piva, odvajala z okusom čokolade. Imeli bi stvar ampak brez tiste njene osnovne substance, ki jo dela to kar je.

Invictus ::

Še dobro da so včasih začeli z lesenimi hišami in so bili prav zadovoljni.

Je pač več opcij in se odločiš za sebi najbolj primerno. Tudi za kombinacijo vseh materialov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

alexa-lol ::

Invictus je izjavil:

Še dobro da so včasih začeli z lesenimi hišami in so bili prav zadovoljni.

Je pač več opcij in se odločiš za sebi najbolj primerno. Tudi za kombinacijo vseh materialov.


Jap ampak fora je da ljudje uspeh merijo relativno.
Če imaš ti hišo veliko 300m^^+2 v soseski kjer imajo vsi ostali hišo velikosti 150m^2 se boš počutil super.
Če imaš ti hišo veliko 300m^^+2 v soseski kjer imajo vsi ostali hišo velikosti 500m^2 se boš počutil bedno.

Itak so pa cegli relativno poceni in ni problem naresti 500m^2 do 3 stopnje. Potem z notranjo opremo in izbiro dragih materialov se pa začnejo stroški.

Sam itak 3/4 ljudji ne vidi kvalitetenga izdelka in misli da je omara iz Harvey Normana višek luksuza. Ne rečem da je omara iz Harvey Normana slaba - sploh ne - ampak to imajo ljudje za benchmark in potem ko vidijo neko minimalistično notranjost ne dojamejo tega ker mislijo da je več več, pa ni, velikokrat je manj več.

 More is more - bigger is better

More is more - bigger is better


 Less is more

Less is more

Zgodovina sprememb…

[D]emon ::

alexa-lol je izjavil:

Če imaš ti hišo veliko 300m^^+2 v soseski kjer imajo vsi ostali hišo velikosti 500m^2 se boš počutil bedno.


Ker je res tako blazno pomembno za to, da se mas fajn v lajfu, tisto kar mislijo drugi ane... :))

Grow up. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

alexa-lol ::

[D]emon je izjavil:

alexa-lol je izjavil:

Če imaš ti hišo veliko 300m^^+2 v soseski kjer imajo vsi ostali hišo velikosti 500m^2 se boš počutil bedno.


Ker je res tako blazno pomembno za to, da se mas fajn v lajfu, tisto kar mislijo drugi ane... :))

Grow up. :))




Enough said

Minimalizem je grejo lahko ljudje, ki imajo presežek faličnih atributov. V večini ima povprečen moški falične atribute kot so avto, stanovanje/hiša.
Če maš ti podjetje in imaš 200.000EUR na leto dobička ti je vseeno kaj imajo sosedi. Tvoj virtualni kurac je dolg nekaj metrov, če imaš plačo 800EUR pa vsak centimeter šteje in tukaj pride na plano dobe avto, hiša.

Je razlika če imaš ti falični atribut in Ferarrija al je Ferrari tvoj falični atribut.

Zgodovina sprememb…

[D]emon ::

Ce si eden od tistih, ki kompenzirajo, je storija pac drugacna. Je pa to zelo pogost trait v Sloveniji...
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

bosmla ::

Zdaj je ze iz teme... ampak jaz bi nazaj...

Ce prav razumem Zakon, je tako:
Postavim "objekt" na svojo zemljo (zraven ze zgrajene hise), ki ga je (teoreticno) mozno dvignit in prestavit - kot kontejner samo vecje, recimo 8x8 m z enim nadstropjem in ravno streho - je to legalno (z upostevanjem obcinskih aktov ter ostalih zakonov seveda)???

Winfast ::

MeGreat je izjavil:

Ja to res ne razumem folka, postavljal bi te neke približke hiš, zidal pa ne bi. Če si malo pogledaš kako se zida, se to naučiš v kakšnem tednu... javi se kje da bi zastonj pomagal

S tem da so cene ceglov, betona in železa relativno poceni, sploh za take majhne zadeve


Se kar strinjam s tabo. Za ceno postavitve raznih montažnih konstrukcij, smo postavili zidano hišo. In pregledal sem že kar veliko alternativ, delal sem napeljave v bivalnih kontejnerjih,da bi jaz tam notri živel - no way.
Dobro izvedena lesena hiša ja, pa še to izgubi pomen če na stene, za izolacijo itd. namečeš polno umetnih materialov.
Tudi zidano hišo lahko narediš v 1 leto. Sami smo začeli z izkopom aprila in potem v lastni režiji sezidali hišo 300 m^2 bivalne površine in pa 100m^2 podstrešja od maja do nekje septembra oktobra, ko smo se že vselili v hišo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241695 (11162) edi123
»

mobilne hiške - zakonodaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8748171 (31069) liberluminus
»

Mobilne hišice

Oddelek: Loža
3716402 (14880) maco-maco
»

Alternativne gradnje

Oddelek: Loža
3412308 (11477) Fave

Več podobnih tem