» »

motorna olja

motorna olja

«
1
2

mirancar ::

imam en starejši avto v katerem je notri vw polotov 1.1 motor

ker sedaj žre malo več olja me zanima kaka je razlika med olji ter katera štacuna bi ga prodajala ceneje (bauhaus?)
do sedaj sem kupil 10w-40 na petrolu in enkrat v bauhaus

kakšna je razlika med 5w-40, 10w-40, 15w-40, 5w-30,... ?

Blinder ::

polo 1.1 niti ni obstajal verjetno
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

RejZoR ::

Tretja generacija je imela 1043cc mašino s 33kW (45 HP), delal pa so jih med leti 1995 in 1996. Imaš tega mogoče?

Drugače se je priporočeno držat specificiranih gradiacij. Sem pa že večkrat slišal, da je folk kupoval znane znamke olj v Leclercu (nisem ziher al je šlo za Castrol al Shell) in da je bilo v raznih akcijah precej cenejše.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mirancar ::

VW polo 1043cc 4 taktni motor

s6c-gEL ::

Vzemi knjižico z navodili, ki si jo dobil zraven vozila.More pisati tudi kaj o olju.

Takega imaš (50 km motor) ?
https://www.parts-specs.com/Volkswagen/...
http://www.cars-data.com/en/volkswagen-...
Letnik 1981-1983 ?

10w/15w-40 **mineralno** vlij.
http://www.honestjohn.co.uk/forum/post/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

mirancar ::

nimam več nobenih dokumentov o tem vozilu, star je več kot 20 let

imam tole:
http://de.wikipedia.org/wiki/Trabant_1.1

s6c-gEL ::

Trabanta s polovim motorjem imaš ?
Kaj piše v prometni ?
Preveri vin številko motorja.

Volkswagen Polo Mk2 @ Wikipedia

mirancar ::

trabant 1.1 ima polotov motor
bom preveril jutri številko

me pa bolj zanima kaj je razlika med olji, kaj bi se zgodil če dam 15w-40 ali 5w-40 namesto 10w-40?

MeGreat ::

To je gostota olj pri različnih temperaturah (mrzel/topel), če daš redkejšega se zna zgoditi da ti ga bo več popil. Če daš pregostega se zna zgoditi da ne bo ok mazal, to pač ni kar za menjavati. S tem da gostoejši npr 15w40 imajo večje probleme z mazanjem pri mrzlih štartih, ko vžgeš avto npr pozimi ob -10

pegasus ::

O kul, trabant :) To bi jst mel in predelal na elektro ;)

jalovec09 ::

Nč ne boš naredil, ko boš dal not 5w50 ti ga bo sigurno manj pil.
Če pa ti je odveč dajat to olje vlivaj 10w40 Aral za 5 evrov/litr.

MeGreat ::

V lidlu maš po 3e liter :)

mirancar ::

na koncu sem kupil nekaj iz eleclerca za ~2,8€ na liter (5l), 15w-40, kjer je pisalo specifično za 4 taktne bencinske motorje
in zvedel da po zadnjem servisu zgleda več ne troši olja ..

v lidlu nisem našel olja

Relanium ::

Recimo v olmi majo za pametn dnar
Za polota kej takega (sam to je že sintetično, kar je sicer še boljše)
http://webshop.olma.si/products/show/C4...

Za kake novejše stroje pa tole
http://webshop.olma.si/products/show/66...

Glede na to da ima dobre specifikacije (MB, BMW, ...) mora bit da je kvalitetno....
No pa če naročiš iz firme pa vsaj veš da je original.

Engineer_ ::

ni konkurenca bistveno dražja. Helix dobiš 4 litre za 25 eur.

mirancar je izjavil:

na koncu sem kupil nekaj iz eleclerca za ~2,8€ na liter (5l), 15w-40, kjer je pisalo specifično za 4 taktne bencinske motorje
in zvedel da po zadnjem servisu zgleda več ne troši olja ..

olje za 2.8 eur na liter? čudno da nisi rastlinsko olje dal v motor.

Zgodovina sprememb…

Engineer_ ::

Za polota 1.1 bi lahko brez problema nalil tudi 10w-40. Lepo sicer, da ti je uspelo preprečiti "pitje" olja vendar moraš biti pri takih stvareh pazljiv, da se slučajno ne zgodi, da bi v motor dal olje, ki je premalo viskozno in bi motor premalo mazalo.

Jaz bi rekel, da v primeru, da je motor začel piti olje, je bolje če naliješ takšno olje, da ga motor malo "pije" (seveda res minimalno), kot pa da naliješ olje s takšno viskoznostjo, da ga potem ne "pije" več nič.

Zgodovina sprememb…

Relanium ::

V starejše stroje in bolj žejne olja (ter bolj navite in posledično bolj vroče tudi) se daje olje večje viskoznosti, kar pomeni vsaj SAE 40 ali pa tudi SAE 50, če maš namen avto gnat v vročini. Recimo v stare bemfle M3 nalivajo celo 15W/20W-60, in tud moj dvokolesnik (ki je tovarniško zelo navit stroj) zahteva SAE 60.

Seveda je problem pozimi, ko je pod ničlo tako olje zelo viskozno (slabše teče).
SAE 5W ali pa morda celo 0W je dosti boljše, seveda pa nastane problem ko se segreje.
In tud porabi ga potem več.
Pa zdaj je še ok, ko so olja multigradna, včasih so pa monogradna menjaval na letni čas.

Sintetična olja imajo drugače dost širše to območje uporabnosti.

To je vsa znanost olj, ki bi jo moral vedet vsak, ki si lasti avto.
Kaj dejansko je v teh župah od kemije pa še sam bog ne ve, ker so recepti varovani bolj, kot tisti od kokakole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

denabiker ::

Ima kdo izkušnje z motornimi olji firme ROWE? Prvič sem slišal za to znamko...v VW TDI 1.9 110KM mi je mehanik vlil olje ROWE HIGHTEC MULTI FORMULA SAE 5W-40
http://rowe-mineraloel.com/en/produkte/...
saj po specifikacijah vse štima.
Včasih sem uporabljal Aral High Tronic 431, potem Castrol Edge TD, vse 5-40.

Spajky ::

LiquiMolly Ceramizer ali nekaj takega + najcenejše olje iz "trgovine" vlit v tolk star motor ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Domobrancek ::

katero olje mi priporočate za opel corso c? trenutno imam notr 10w40 vendar mi je mehanik rekel, da je to olje za ta avto preslabo in da naj ga zamenjam z 5w30. Kakšno je vaše mnenje glede tega? mašina je 1.2 16V ( s ketnco namesto jermena)

spenstar ::

Domobrancek je izjavil:

katero olje mi priporočate za opel corso c? trenutno imam notr 10w40 vendar mi je mehanik rekel, da je to olje za ta avto preslabo in da naj ga zamenjam z 5w30. Kakšno je vaše mnenje glede tega? mašina je 1.2 16V ( s ketnco namesto jermena)

Opel je spremenil priporoceno olje na 5w-30, bilo pa je 10w40 kot imas sedaj. Pa se to zaradi ECOservis intervala. V vsakem primeru za ta predpotopno tehnologijo motorja je cisto vseeno.
SPENSTAR--builder

Martin Krpan ::

Za 16 V je priporočeno HD 5-30

radmannsdorf ::

Fiat Doblo 1.4 bencinar, letnik 2007. Potrebuje menjavo olja. Kupil bom Selenia(priporočen), zdaj pa me zanima ali je vseeno oz. bolje še vzamem Selenia Gold 10W-40(sintetika) ali Selenia 20k 10W-40(polsintetika)?
Gold je trenutno cena 10,90€ za 2L, 20k pa 14,40€ za 2L.

Heavy ::

Razlika naj bi bila na koliko prevoženih potem menjaš olje. Gold do 15k in 20k - 20k kilometrov (longlife fore).


Jaz bi vzel 20k in menjal na 15k km (več od tega že gotovo začne pit olje, tako da je vseeno ali dolivaš ali menjaš v celoti). Tiste 5€ razlike je minimalne.
#TeamFelix

stjan ::

Koliko km ima prevoženih ?
Če je motor bolj iztrošen sintetično olje ne bo nič boljše od polsintetike.
Sintetična olja imajo ponavadi boljše aditive, ki ti lahko preveč očistijo cilindre in bo potem poraba olja višja kot prej.
Videl pri kolegu, ki je v 25 let star motor nalil sintetiko in je potem pri močnejšem plinu lepo dimil okolico :(

Glede menjave olja sem na tujem forumu zasledil, da danes ni problem v samih oljih, temveč v oljnem filtru.
Filter se v enem letu lahko toliko zamaže, da olje ne bo več dobro krožilo po motorju.
Nekateri filtri imajo ventil, ki v primeru zadelanega filtra pošlje olje mimo filtra in se motor normalno maže, drugi pa ne.

Sama cena filtra in čas menjave sta malenkost glede na možne poškodbe motorja.

Invictus ::

Cena popravila zaribanega motorja je bistveno višja od prihranka pri olju. Uporabljajte priporočilo, in če vozite na uradni servis, ne nosite svojega olja zraven.

Kjer dela kolega, vsakomur dajo za podpisat izjavo, da je prinesel svoje olje. In jim je že prav prišlo, ko se je lastnik avta nategnil.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

videc ::

Invictus je izjavil:

Cena popravila zaribanega motorja je bistveno višja od prihranka pri olju. Uporabljajte priporočilo, in če vozite na uradni servis, ne nosite svojega olja zraven.

Kjer dela kolega, vsakomur dajo za podpisat izjavo, da je prinesel svoje olje. In jim je že prav prišlo, ko se je lastnik avta nategnil.
Saj ne, da nategujejo pri ceni olja, a?

shmandi ::

Pač ne greš k uradnemu mehaniku. Sicer pa olje zamenjat na avtu ni nič težjega kot v fritezi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shmandi ()

Invictus ::

videc je izjavil:

Saj ne, da nategujejo pri ceni olja, a?

Full te nategnejo, svinje. Celo za 20 EUR... Mater jim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

videc ::

O katerem olju ti govoriš? Cene 1L olja pri mehanikih so 15€+. Dobijo ga pa v 50L sodih, cena pa veš kakšna je, a?
Pri 6L olja je to že 30€ ali več. Če je tebi to malo...

69charger ::

Z temi olji precej nategujejo, obični Castrol Magnatec 10w-40 1l recimo na Petrolu 13€, v kakšnih drugih štacunah okrog 9€... v moji lokalni avto štacuni ga ima po 6€ liter, ista zadeva, isto pakiranje. Drugače je pa olje itak vglavnem isto od firme do firme, gledaš gradacijo pa zgradbo (sintetično, polsintetično itd).
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

blackbfm ::

ne moreš rečt da je nateg..ljudje ki pridejo po olje (ali po sendvič) na petrol verjetno nimajo časa/interesa iskat najugodnejše varjante po lokalnih trgovinah in temu primerna je cena

Tilen ::

Invictus je izjavil:

Cena popravila zaribanega motorja je bistveno višja od prihranka pri olju. Uporabljajte priporočilo, in če vozite na uradni servis, ne nosite svojega olja zraven.

Kjer dela kolega, vsakomur dajo za podpisat izjavo, da je prinesel svoje olje. In jim je že prav prišlo, ko se je lastnik avta nategnil.


Dokazno breme je še vedno na strani servisa (samo laboratorijski test lahko dokaže, da je bilo olje neustrezno). Samo dejstvo, da je stranka prinesla svoje olje, ki ustreza vsem specifikacijam, še ne pomeni, da je stranka privzeto kriva za napako. Tudi, če je motor dejansko zaribal. Se pa da s tistim kosom papirja marsikoga, ki ne pozna svojih pravic, prestrašiti.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Invictus ::

Tilen je izjavil:

Invictus je izjavil:

Cena popravila zaribanega motorja je bistveno višja od prihranka pri olju. Uporabljajte priporočilo, in če vozite na uradni servis, ne nosite svojega olja zraven.

Kjer dela kolega, vsakomur dajo za podpisat izjavo, da je prinesel svoje olje. In jim je že prav prišlo, ko se je lastnik avta nategnil.


Dokazno breme je še vedno na strani servisa (samo laboratorijski test lahko dokaže, da je bilo olje neustrezno). Samo dejstvo, da je stranka prinesla svoje olje, ki ustreza vsem specifikacijam, še ne pomeni, da je stranka privzeto kriva za napako. Tudi, če je motor dejansko zaribal. Se pa da s tistim kosom papirja marsikoga, ki ne pozna svojih pravic, prestrašiti.

Saj so dokazali. So vzorec poslali proizvajalcu. In ni bilo pravo olje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

radmannsdorf ::

Heavy je izjavil:

Razlika naj bi bila na koliko prevoženih potem menjaš olje. Gold do 15k in 20k - 20k kilometrov (longlife fore).


Jaz bi vzel 20k in menjal na 15k km (več od tega že gotovo začne pit olje, tako da je vseeno ali dolivaš ali menjaš v celoti). Tiste 5€ razlike je minimalne.

Tako bom naredil! 20k bo :)
Hvala.

Tilen ::

Invictus je izjavil:

Tilen je izjavil:

Invictus je izjavil:

Cena popravila zaribanega motorja je bistveno višja od prihranka pri olju. Uporabljajte priporočilo, in če vozite na uradni servis, ne nosite svojega olja zraven.

Kjer dela kolega, vsakomur dajo za podpisat izjavo, da je prinesel svoje olje. In jim je že prav prišlo, ko se je lastnik avta nategnil.


Dokazno breme je še vedno na strani servisa (samo laboratorijski test lahko dokaže, da je bilo olje neustrezno). Samo dejstvo, da je stranka prinesla svoje olje, ki ustreza vsem specifikacijam, še ne pomeni, da je stranka privzeto kriva za napako. Tudi, če je motor dejansko zaribal. Se pa da s tistim kosom papirja marsikoga, ki ne pozna svojih pravic, prestrašiti.

Saj so dokazali. So vzorec poslali proizvajalcu. In ni bilo pravo olje...


No, to je drugo. Pooblaščeni serviser pomoje sploh ne bi smel pustiti, da se uporablja napačno olje. Je pa res, da nekateri naknadno dolivajo vse, kar jim pade pod roke.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jalovec09 ::

najmanj ga bi pilo 5w50, ampak je litr 9-10 evrov.
Tako, da vlivaj tisto najcenejšo olje in nima kaj bit, tud Lidlov bo vredu za 8ventilni motor.

zk_eu ::

Sem že postavil sicer vprašanje na avtomobilizmu, ampak mi nihče ni odgovoril, pa bom še tukaj, saj na vprašanje ne najdem odgovora.

V avto že ves čas dajem originalno GM 10W-40 pol-sintetično olje kot je predpisano, tudi nekaj dni nazaj, ko sem naredil mali servis. Me je pa vseeno prešinilo in me zanima. Ali lahko v avto, ki ima predpisano pol-sintetično olje, naliješ sintetično z isto viskoznostjo? Če ja, ali so kakšne prednosti? Pri tem ne mislim mešanja olja, ampak spust olja in dolitje do vrha.

Hvala :).
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Heavy ::

Je lestvica:
-navadno olje
-pol sintetika
-sintetika

Če imaš motor ki zahteva pol sintetiko lahko v njega naliješ samo sintetiko, nikakor pa ne samo navadnega.

Kakšne bi bile prednosti, mi pade na pamet samo to, da čista sintetika je bolj obstojna tudi pri višjih obremenitvah in temperaturah motorja in ne izgubi toliko mazalnega efekta, še posebej pri turbo sistemih. Pa par tisoč km bi mogoče več zdržalo.


Tako sem bral, naj me kdo popravi.
#TeamFelix

Tilen ::

A obstaja kak pameten razlog, da proizvajalec ne bi vtočil najbolj primernega olja?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Miha 333 ::

Olja kupujte pri zanesljivih virih. Se namreč na veliko ponareja. http://www.automotorblog.com/watch-coun...

radmannsdorf ::

Danes je ugodno 5L ELF 10W-40 za 15,50€ - gratis poštnina.
https://www.mimovrste.com/motorna-olja/...

OrkAA ::

LOL, 2 meseca so ga meli gor za 13,95. Zdaj imajo pa kao casovno omejeno ponudbo za 15,5!

radmannsdorf ::

OrkAA je izjavil:

LOL, 2 meseca so ga meli gor za 13,95. Zdaj imajo pa kao casovno omejeno ponudbo za 15,5!

Ti misliš 4l embalažo, tole je pa 5l.
4l še vedno dobiš za 13,95. :)

OmegaM ::

radmannsdorf je izjavil:

Fiat Doblo 1.4 bencinar, letnik 2007. Potrebuje menjavo olja. Kupil bom Selenia(priporočen), zdaj pa me zanima ali je vseeno oz. bolje še vzamem Selenia Gold 10W-40(sintetika) ali Selenia 20k 10W-40(polsintetika)?
Gold je trenutno cena 10,90€ za 2L, 20k pa 14,40€ za 2L.

Selenia je draga. Glede na to, da jo je pred casom izdelovala italijanski rafinerija al naftna druzba, sedaj pa malezijski petronas
V glavnem v svoja italijana vlivam wolf olja, katera jemljem v adelu. Za japonca pa eneos iz eurotona.
Castrol je samo draga znamka.
Za 12L olja wolf guardtech 10-40 sem placal 38€.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

OrkAA ::

radmannsdorf je izjavil:

OrkAA je izjavil:

LOL, 2 meseca so ga meli gor za 13,95. Zdaj imajo pa kao casovno omejeno ponudbo za 15,5!

Ti misliš 4l embalažo, tole je pa 5l.
4l še vedno dobiš za 13,95. :)


Ah sori, my bad. :)

andromedar ::

OmegaM je izjavil:

radmannsdorf je izjavil:

Fiat Doblo 1.4 bencinar, letnik 2007. Potrebuje menjavo olja. Kupil bom Selenia(priporočen), zdaj pa me zanima ali je vseeno oz. bolje še vzamem Selenia Gold 10W-40(sintetika) ali Selenia 20k 10W-40(polsintetika)?
Gold je trenutno cena 10,90€ za 2L, 20k pa 14,40€ za 2L.

Selenia je draga. Glede na to, da jo je pred casom izdelovala italijanski rafinerija al naftna druzba, sedaj pa malezijski petronas
V glavnem v svoja italijana vlivam wolf olja, katera jemljem v adelu. Za japonca pa eneos iz eurotona.
Castrol je samo draga znamka.
Za 12L olja wolf guardtech 10-40 sem placal 38€.


Koliko pa za Eneos?

Jaz sicer v japoncu 'kurim' 0W-16 :D
Eh?

zk_eu ::

Heavy je izjavil:

Je lestvica:
-navadno olje
-pol sintetika
-sintetika

Če imaš motor ki zahteva pol sintetiko lahko v njega naliješ samo sintetiko, nikakor pa ne samo navadnega.

Kakšne bi bile prednosti, mi pade na pamet samo to, da čista sintetika je bolj obstojna tudi pri višjih obremenitvah in temperaturah motorja in ne izgubi toliko mazalnega efekta, še posebej pri turbo sistemih. Pa par tisoč km bi mogoče več zdržalo.


Tako sem bral, naj me kdo popravi.


Hvala. Sem mislil, če je dejansko kakšna prednost :). Glede na to, da avto ne tišim nekaj, razen občasno, da se malo prepuca in tudi olje vedno prej spustim kot je predpisano, verjetno ne bi torej nič pridobil.

Miha 333 je izjavil:

Olja kupujte pri zanesljivih virih. Se namreč na veliko ponareja. http://www.automotorblog.com/watch-coun...


Heh, jaz sem zaradi tega, ker so na mimovrste občutno ceneje motorna olje jim prav zaradi tega članka pisal. So kontaktirali dobavitelja, ki je rekel, da je to nemogoče :D.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

steev ::

5 litrov za 15 eur. Ou šid. Skor ceneje kot pivo :)
Tole ti mora bit a res vseeno za avto, da to notr naliješ.
:|

nejodagreat ::

Lahk ga drugje za 25 kupiš, da ne boš zanemarjal avta.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

golf 6 1.2 tsi

Oddelek: Na cesti
254043 (2981) hojnikb
»

Motorna olja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7818887 (10143) hojnikb
»

Olje za v motor

Oddelek: Loža
178677 (7863) ;-)
»

Twingo-kakšno olje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012635 (11113) krneki0001

Več podobnih tem