» »

Policija zavajala glede pridobivanja podatkov o uporabnikih spletnih portalov

Policija zavajala glede pridobivanja podatkov o uporabnikih spletnih portalov

podcrto.si - Policija je januarja in februarja letos brez sodne odredbe od Primorskega vala zahtevala podatke o piscu komentarjev na spletnem portalu, čeprav je že decembra lani sporočila, da je s to nezakonito prakso prenehala.

Drugega decembra lani je Informacijski pooblaščenec razkril dolgotrajno nezakonito prakso policije pri pridobivanju podatkov o bralcih spletnih portalov od upravljavcev portalov. Policija je namreč podatke o identifikatorjih internetnega priključka bralcev (IP naslovih) redno pridobivala brez odredbe sodišča, kar je v nasprotju z veljavnim pravnim redom RS. Ustava namreč določa, da lahko organi pregona podatke o komunikaciji posameznikov pridobivajo le na podlagi sodne odredbe (za namene kazenskega postopka ali varnosti države).

Januarja letos smo se pred objavo decembrskih ugotovitev Informacijskega pooblaščenca s prošnjo za komentar obrnili tudi na policijo. Ti so nam v svojem odzivu med drugim zapisali: »Zaradi ugotovitev nadzora inf. pooblaščenca smo v policiji takoj sprejeli ustrezne ukrepe in sicer so policijske enote pri pridobivanju podatkov takoj začele ravnati v skladu z ugotovitvami informacijskega pooblaščenca.«

A kot kaže, so ti ustrezni ukrepi veljali le nekaj tednov, če sploh. Dvajsetega februarja je namreč Informacijski pooblaščenec na spletni strani objavil odgovor na vprašanje upravljavca spletnega portala Primorski val, iz katerega je razvidno, da je policija od upravljavca brez sodne odredbe želela pridobiti podatke o imenu, priimku, telefonski številki, naslovu uporabnika in IP številki, s katere je uporabnik na portalu objavil šest komentarjev. Po pojasnilih Andreja Tomšiča, namestnika informacijskega pooblaščenca, je upravljavec portala vprašanju priložil kopije policijskih zaprosil. Prvo zaprosilo je bilo izdano 14. januarja letos, ker upravljavec portala podatkov policiji ni posredoval, pa je 13. februarja sledilo še ponovno zaprosilo policije. Policija je tako želela do podatkov nezakonito priti le teden dni po njihovem zagotovilu da komunikacijskih podatkov brez odredbe sodišča ne pridobivajo več.

Kot so nam sporočili iz Urada informacijskega pooblaščenca, je podatke brez sodne odredbe zahtevala policijska postaja v Idriji. Neuradno pa smo izvedeli, da naj bi komentator, ki ga preganjajo, na spletnem portalu izražal nestrinjanje z županom ene izmed občin v tem delu Slovenije. Po izkušnjah nekaj vpletenih spletnih medijev je slovenska policija pri pridobivanju tovrstnih podatkov najbolj navdušena kadar so v igri uradno pregonljiva kazniva dejanja zoper čast in dobro ime policistov in lokalnih občinskih funkcionarjev. Prejšnji teden je ESČR na to temo povedalo, da morajo politiki pač imeti debelejšo kožo. Če se bo praksa na tem področju dejansko spremenila, pa bo pokazal čas.

Upravljavec portala podatka o IP številki komentatorja policiji po naših informacijah tudi po drugem zaprosilu ni posredoval. Da podatka policiji brez sodne odredbe ne sme posredovati, je v svojem mnenju upravljavca portala opozoril tudi Informacijski pooblaščenec.

S pomočjo IP številke lahko policija pri operaterju omrežja identificira lastnika internetnega priključka, iz katerega potem (ne)upravičeno sklepa na uporabnika.

Vprašanje, zakaj poskuša policija kljub nezakonitosti zbiranja podatkov o IP naslovih bralcev spletnih portalov brez sodne odredbe te še kar pridobiti le s pisnim zaprosilom, smo naslovili tudi na policijo in notranje ministrstvo. Policiji smo vprašanje poslali 14. aprila, a nam odgovora do danes niso posredovali. Njihov odgovor bomo objavili takoj, ko ga dobimo.

Z notranjega ministrstva, ki nadzira delo policije, pa so nam odgovorili, da so policiji delovanje v skladu z mnenjem Informacijskega pooblaščenca predlagali šele 17. februarja letos. Torej več kot dva meseca in pol po tem, ko je Pooblaščenec opozoril na nezakonito pridobivanje podatkov policije.

Sprememba zakona o kazenskem postopku s katerim si slovenska policija ponovno poskuša legalizirati delo mimo sodišč pa je seveda že v teku. Trenutno v medresorskem usklajevanju.

24 komentarjev

smash ::

A ne plačujemo mi te barabe? Kaj jim torej ni jasno?

Jupito ::

Kot kaže, je trojanec vendarle bil le trojanec. Zdaj ga v predlogu ni več, imsi in pridobivanje podatkov brez odredbe sta pa še vedno notri.

Somebody pick up that phone. I called it!
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

zee ::

Zanima me, kdaj bo kaksen od teh pajacev odgovarjal za te malomarnosti in zajebe, ki smrdijo do neba.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

stb ::

zee je izjavil:

Zanima me, kdaj bo kaksen od teh pajacev odgovarjal za te malomarnosti in zajebe, ki smrdijo do neba.

Pajaci po nekaterih definicijah niso odgovorni za svoja dejanja. Klovni pa vsekakor.

noraguta ::

Obrnt se na varuha človekovih pravic pa naj spiše on ovadbo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

zmaugy ::

In potem se nekateri zgražajo nad Turčijo. Smešno.

Mcsin ::

Moje mnenje...
Tu je zaenkrat sivo področje, ker je bilo slabo napisano...
Če pogledate ustavo:
37. člen
(varstvo tajnosti pisem in drugih občil)
Zagotovljena je tajnost pisem in drugih občil.
Samo zakon lahko predpiše, da se na podlagi odločbe sodišča za določen čas ne upošteva varstvo tajnosti pisem in drugih občil in nedotakljivost človekove zasebnosti, če je to nujno za uvedbo ali potek kazenskega postopka ali za varnost države.


"za določen čas" - iz tega je vsaj meni razvidno, da so tukaj mislili na vsebino pogovorov (pisnih ali ustnih), ne pa kdo je lastnik nekega komunikacijskega sredstva. Saj ni logično, da bi npr. policija na podlagi odločbe sodišča za en mesec lahko vedela kdo je lastnik tel. št. 041 XXX XXX, po preteku odločbe sodišča ("za določen čas"), pa sedaj policija ne ve več čigava je ta številka oziroma telefon. To je seveda, kakor piše v ustavi, pokrito s 1. odstavkom 149.b členom ZKP, kjer je za promet komukacijskih sredstev (vsebino) potrebna odredba sodišča.

Kadar pa policija pridobiva samo osebne podatke lastnikov komunikacijskih sredstev, pa se nanašajo na 3. odstavek 149.b člena ZKP, ki jim to zaenkrat tudi dovoljuje (brez odredbe sodišča).

Ampak ja, šlampasto je vse skupaj napisano in se je treba odločit, kako naj ta procedura poteka in razumno popravit... Sam kakor je pri nas navada, bodo pri popravljanju naredili še večjo šlamparijo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mcsin ()

t-zonaz ::

Zanimivo bi bilo vedeti kolikokrat pa je portal ST dobil take prošnje za razkritje IP in kolikokrat so jih dejansko poslali.
t-zonaz

gzibret ::

Iz dobro obveščenih in neuradnih krogov, je policija nedavno ukrepala tudi pri upravljalcu strani http://velenje.com/ in je brez sodne odredbe želela pridobiti IP-je v zvezi s pisanjem v temlem prispevku:

http://velenje.com/DISKUSIJEsporocila.p...


BTW - neplačnik je županov sin, kar pa je itak razvidno....

Urad informacijskega pooblaščenca je (upam da) obveščen o zadevi, upam tudi, da se upravljalec strani ni prestrašil.

Sem kar tukajle flicnil.... je zelo primeren kraj.

edit - čisto tako... glede na komentarje pod prispevkom bi si obisk policije zaslužil nekdo drug, ne pa upravljalec strani.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

mailer ::

Torej zadeva na sodišču pade takoj, če ni bilo odredbe sodišča. Zanima me ali lahko preiskovanec zahteva elektronsko verzijo odredbe podpisane z elektronskim certifikatom? Jo je malo težje ponarediti kot tiskano izdajo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

PaX_MaN ::

mailer je izjavil:

Torej zadeva na sodišču pade takoj, če ni bilo odredbe sodišča.

Seveda ne. Maš že primere ko sodišče pravi "ah, saj bi do podatkov tko al tko prišli; da niso mel odredbe je zato brez pomena".

s6c-gEL ::

zee je izjavil:

Zanima me, kdaj bo kaksen od teh pajacev odgovarjal za te malomarnosti in zajebe, ki smrdijo do neba.

Ko boš naslednjič letel v Slo, poskrbi da ne greš skozi Brnik, se znaš zaradi njihove užaljenosti znajti na kakšen črnem seznamu oseb, ki jih je potrebno ob prehodu temeljito pregledati (v TSA stylu podjebavanja).

gzibret
Way to to, policaji, zaposlenim se ne plačuje, potem bi pa buzerirali žrtev, ki prispevek objavi.
Nekaj podobnega se dogaja v Arabskih državah žrtvam posilstev ;((.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

noraguta ::

problem je da ni nihče nikoli sedel zaradi takih stvari. še večji problem je da ni informacijski pooblaščenec kontaktiral varuha človekovih pravic kateri bi moral sprožit ovadbo, katero potem zastopa tožilstvo. to je priblem. ne, da si je nekdo vzel možnost špijoniranja. vse omenjene inštitucije plačujemo te pa nič.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Manu ::

Ali ni policija usmerjena preventivno v preprečevanje prometnih nezgod in kriminala?

Policija naj se raje ukvarja z neplačniki, zaradi katerih so slabi odzivi. Če bodo odpravili vzroke, tudi negativnih odzivov ne bo.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

All ::

policija se zgane le ob prijavah raznih kvazi veljakov in podobnih stricev...

videl primer vdora v mail... iz izsledljivega(registriranega) ip-ja...pa se niti policiji niti tožilsvu ni dal ukvarjat s tem

ulemek ::

Da bi (represivni) organi, kakršen je policija, morali poznati pravo, ne bi bilo slabo (za njihovo delo, predvsem). Tudi, če jim ga ni treba in si privoščijo malomarno delo (ki je mimogrede prav tako kaznivo), se to mora končati z našimi pravicami (zlorabo pooblastil, če le kakor koli svoje "potrebe" zaukažejo ali če jim podatke upravljalec zbirke posreduje v nasprotju s pogoji, ki veljajo za uporabnike spletišča).

Oberyn ::

Meni se sicer najbolj pomenljiv zdi tale prispevek iz diskusije:
Ema povej mi, katero fakulteto obiskuješ, da lahko delaš 200 ur na mesec?

Torej diskvalifikacija žrtve. Aha, kako si pa ti lahko privoščiš garati 200 ur na mesec, pa te imamo!! Ta okvara je tako globoko vgrajena v našo družbo, da se človek lahko samo razjoka. Ko gnada da prebičati služkinjo, ji takoj še mi hlevarji priložimo eno okrog ušes, da bi gnadi vsaj malo v rit zlezli. Šele ko se tega rešimo (čez 500 let mogoče), lahko IMO živimo v lastni državi. Do takrat smo pa bolj tragikomedija:

ja tudi mene zanima katera fakulteta je to.se še jaz vpišem saj ni treba ne na predavanja niti na vaje. mogoče bo pa fakulteta ugotovila, da se ne izobražuje pri njih pa ji bo preklicala status ,kar bi bilo edino pravilno

Jupito ::

Manu je izjavil:

Ali ni policija usmerjena preventivno v preprečevanje prometnih nezgod in kriminala?

Policija naj se raje ukvarja z neplačniki, zaradi katerih so slabi odzivi. Če bodo odpravili vzroke, tudi negativnih odzivov ne bo.


Glede na to, da naj bi bil FB zdaj javni kraj, je le še vprašanje časa, preden se začnejo izgovarjati, da le zagotavljajo javni red in mir (treba je zaustaviti te nasilneže, sicer bo kaos... in nemiri, celo trollanje lahko sledi!) :))
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

jlpktnst ::

Očitno živimo v policijski državi, kjer lahko počne policija vse, pa še kaj več.

MrStein ::

Koliko je bilo protestnikov pred občino?
Pred policijsko upravo?
Pred parlamentom?

Rezultat je premosorazmeren...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jupito ::

MrStein je izjavil:

Koliko je bilo protestnikov pred občino?
Pred policijsko upravo?
Pred parlamentom?

Rezultat je premosorazmeren...


Na žalost, ja.

Od zadnje menjave hablasti, ko je folk pričakoval "nekaj povsem drugačnega" za ceno parih ur prestopanja z ene noge na drugo, dobil pa 2 prsta v rit, namesto le enega, mu protestov niti omeniti ne smeš več; zavleče se v najbližji kot, se zvije v kup nesreče in joka.

Machiavelli nima za burek proti neznanemu taktičkemu genialcu, ki je v tem kontekstu vso modrost obvladovanja množic strnil v: "Ljudi je treba enostavno prepričati, da je vse zaman!"
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

ozbolt ::

Mogoče malo lokalnega prizvoka: Primorski val ("Idrijski" del tega radia nosi ime Radio Odmev, pred tem Radio Cerkno) pokriva severno primorsko in glede na to, da so aktivna milica prihajala iz Idrije, je edina možnost le še župan Cerkna ali Idrije. Ampak glede na obnašanje Cerkljanskega župana (g. Cigliča) zadnjih par let, ko se mu je uspelo skregati praktično z vsemi okoli sebe, se grem stavit, da je to naš dragi župan :). Nasplošno namreč daje občutek, da si ne upa sodelovati z nikomer, kot da nikomer ne zaupa in ga želi vsak spodkopati.

Seveda je zgornje potrebno vzeti kot moje subjektivno mnenje.
Pa če želi moje informacije, pa ni veliko Ožbolt-ov v naših krajih :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ozbolt ()

Oberyn ::

Jupito je izjavil:

Machiavelli nima za burek proti neznanemu taktičkemu genialcu, ki je v tem kontekstu vso modrost obvladovanja množic strnil v: "Ljudi je treba enostavno prepričati, da je vse zaman!"

Če ljudi uspeš prepričati, da je vse zaman, se jim bo zelo kmalu posvetilo, da potem pa res ni več nobene potrebe po plačevanju davkov.

Jupito ::

Oberyn je izjavil:

Jupito je izjavil:

Machiavelli nima za burek proti neznanemu taktičkemu genialcu, ki je v tem kontekstu vso modrost obvladovanja množic strnil v: "Ljudi je treba enostavno prepričati, da je vse zaman!"

Če ljudi uspeš prepričati, da je vse zaman, se jim bo zelo kmalu posvetilo, da potem pa res ni več nobene potrebe po plačevanju davkov.


In potem zadeva naredi "full circle": več nadzora, manj pravic. (Dej dnar, al ti ga pa vzamemo in te pretepemo!)
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Policija še vedno protipravno nadleguje spletne komentatorje, informacijski pooblašče

Oddelek: Novice / Zasebnost
3217022 (14139) Markoff
»

Policija zavaja glede pridobivanja podatkov o uporabnikih spletnih portalov

Oddelek: Novice / NWO
4315970 (13704) ulemek
»

MNZ priznava nezakonito delo Policije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5719971 (16667) Jupito

Več podobnih tem