» »

Mobilne hišice

Mobilne hišice

Heavy ::

Počasi se zanimam za nakup lastne neprimičnine in četudi so cene stanovanj v mestih padle, so te še vedno previsoke v kakor iščeš nekaj vsaj napol spodobnega - kar ne bi zahtevalo skoraj takojšnjega dodatnega stroška za renoviranje (kopalnica + novo pohištvo)...


V oko so mi padle mobilne hiške, kakeršne so po kampih. Natančneje podjetja Hosekra. Za dobre 13k € se dobi osnovni model z tlorisom po naročilu skupne kvadrature 34m^3
http://www.hosekra-homes.com/pdf/HSK_Br...

Standard oprema ponuja 7cm steklene volne za izolacijo sten + 15cm strehe in tal. Po naročilu so lahko stene 12cm + tla 30cm (podatka o strehi ni). Sama hiška, bi bila na betonskem temelju. Kako bi se to obneslo v zimskem času v okolici Ljubljane? Ima kdo izkušnje z takim objektom?

Naslednje vprašanje je pa gradbeno dovoljenje. To spada pod 'nezahtevne gradnje' oziroma vikendice? Tehnično gledano je to večja počitniška prikolica (šasija na kolesih), kako je z pridobitvijo električnega in vodnega priključka na nezazidljivih površinah?

dreta ::

Dobra varianta tele hisice. Problem nastane ker rabis za prikljucitev vode gradbeno oz. uporabno dovoljenje za bivalni prostor. Verjento prav tako za elektriko.

radmannsdorf ::

Tudi meni je to kul, ampak še bolj zanimivi so mi bivalni kontejnerji.
Bolj trdna/protipotresna/protivlomna zadeva se mi zdi proti hiškam.
Trimo, Arcont KonHiša(mislim da firma ne obstaja več), še mal fotk...

Zgodovina sprememb…

Scorpia ::

Ce ze, vzemi tako, ki imajo fasado. Vsakem primeru, bos moral imeti nonstop vklopljeno gretje ali poleti klimo, ker enostavno izolacija, ne drzi toliko. Gradbeno dovoljenje, ni potrebno, dokler je zadeva premicna. Hiska se itak postavi ne cegle in drzi za skos. Komunalni prikljucki ne bojo problem, le prilagodit bo treba. Oziroma tko narediti, kot imajo v kampih.
Ce se kdaj zapeljes proti veliki planini, eni uporabljajo, to mobilno hisko in se lahko zapeljes pa povprasas.
Je pa meni taka hiska precej neudobna. Prostora je tko tko, notranja oprema vsaj kavc za dolgo sedenje ni vporaben. Postelje se kar ok, itak loh zamenjas. Za pocitnice na morju je ok, za zivet pa ni prevec primerno, se zacne poznat prostorska stiksa. Nekako bi se slo, ce bi bila ena spalnica, pa vecja dnevna s kuhinjo. Tako je prevec zatlaceno in je namenjeno samo za pocitnice.
////

radmannsdorf ::

zato so kontejnerji kul. jih lahko kupiš kolikor rabiš, oni to jih spedenajo da pašejo skup-stene, vrata... inštalacijo dajo noter, vse... + fasada, pa sploh noben ne bo vedel da ni prava hiša :)
http://www.bolha.com/avto-moto/pocitnis...
http://www.bolha.com/gradnja/montazne-h...

Zgodovina sprememb…

Scorpia ::

Samo pri kontejnerjih je se slabsa izolacia oziroma je ni. Ceprav to lahko sam naredis.
////

Heavy ::

Da tako slabo zdrži izolacija? Malo me čudi, kot sem gledal imajo američani prakse živet v trailer parkih.

zee ::

Heavy je izjavil:

Da tako slabo zdrži izolacija? Malo me čudi, kot sem gledal imajo američani prakse živet v trailer parkih.


Americani pocnejo marsikaj. Konkretno, v trailer parkih zivijo ljudje bolj iz dna druzbene lestvice.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

maco-maco ::

Kvaliteta bivanja je bolj podn. Polno je zračnikov, da ni toliko težav z vlago, saj je drugače neprodušno zaprto - pločevina/izolacija/plastika. Notranjost je preveč plastična. Ko hodiš se kar malo trese vse skupaj. Pač mišljeno za dopust poleti. Če bi dodal boljšo izolacijo, najbrž tudi bolj strmo streho, malo boljše manj plastične obloge znotraj, bi hitro cena narasla. Pa najbrž se ne da prijavit stalnega prebivališča? Pa zakoni so kar strogi, kje lahko kaj postaviš. Poleg gradbenih/urbanističnih tudi kmetijski.

Potem je pa boljše lesen objekt, ki vsaj diha. Ampak pod 50k€ najbrž ne bi prišel (poleg objekta še komunalni prispevek, priključki, projekt,...).
Kaj?

TOP ::

Bolj poceni bo kamp prikolica jo lahko lepo zapelješ kamer želiš in je ali pa avtodom,tole bo predraga zadeva.

Stari maček ::

100x boljša je baraka iz lesa ter pošteno izolirana. V vseh teh super duper hišicah pozimi teče kondenz po stenah...

radmannsdorf ::

Stari maček ::

radmannsdorf je izjavil:

Jaz bi tole :)
http://www.riko-hise.si/si/reference?pi...

To pa je prava stvar, ja. Mora dihat in les je idealen za to!

msjr ::

Takole, jest bi na tvojem mestu sprobal hiško v kakšnem zimskem kampu (v Dolomitih je tega malo morje). Pa tam preživet en teden, pa vidiš, če ti ustreza. Poleti pa tako ali tako klima laufa, čeprav če ni prevroča noč se da lepo prezračit.

Meanwhile: za stalno bivanje v objektu kakor vem rabiš kar lepo vsa dovoljenja

Pa še to: nekdo je omenil avtodom, naj si malo ogleda cene, kolk te stvari stanejo, preden piše neumnosti....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

jalovec09 ::

Prste stran od teh barak, ki jih prodajajo, so na trgu tesarji, dobri in naredijo za 20.000 evrov odlično leseno hišo. Sosed je tako naredu, nekomu.

Magic1 ::

maco-maco je izjavil:

Kvaliteta bivanja je bolj podn. Polno je zračnikov, da ni toliko težav z vlago, saj je drugače neprodušno zaprto - pločevina/izolacija/plastika. Notranjost je preveč plastična. Ko hodiš se kar malo trese vse skupaj. Pač mišljeno za dopust poleti. Če bi dodal boljšo izolacijo, najbrž tudi bolj strmo streho, malo boljše manj plastične obloge znotraj, bi hitro cena narasla. Pa najbrž se ne da prijavit stalnega prebivališča? Pa zakoni so kar strogi, kje lahko kaj postaviš. Poleg gradbenih/urbanističnih tudi kmetijski.

Potem je pa boljše lesen objekt, ki vsaj diha. Ampak pod 50k€ najbrž ne bi prišel (poleg objekta še komunalni prispevek, priključki, projekt,...).

Ajoj še en "dihalec". Stanovanja/hiše dihajo čez odprta okna in ne čez stene/okna, oziroma čez prezračevalni sistem. Zdaj je pa na tebi da uravnavaš vlago v stanovanju, enako velja za vse ne glede na vrsto domavanja. Poleti in pozimi itak ni potreba, vmes pa. Je bila tema o vlagi nedolgo nazaj, a je zdaj potihnila, ko se zimske temperature prišle.
Magic

maco-maco ::

Nekaj je svež zrak, nekaj pa paroprepustnost. In ogromna razlika je (glede vlage), glede na vrsto domovanja. Če imaš paronepropustno zidano bajto, imaš notri omet in cegle, ki imajo zmožnost prejemanja/oddajanja vlage. Če pa maš notri plastične obloge (kot jo imajo te hiške), pa vlaga nima kam it oz. iz kje priti.
Kaj?

iKst ::

Heavy je izjavil:

Da tako slabo zdrži izolacija? Malo me čudi, kot sem gledal imajo američani prakse živet v trailer parkih.


Američani nasploh malo drugače razumejo kvaliteto bivanja. Tudi njihove "prave" hiše so precej za en drek proti našem načinu gradnje. Lesena konstrukcija brez betonske plošče, relativno slaba toplotna izolacija (poceni ogrevanje in hlajenje), enojna stekla na crap oknih, zanič zvočna izolacija... Za njihove razmere trailer parki sploh niso tako grozno slabši od pravih hiš.

Kar se pa mobilne hiške tiče imam pa nekaj malega izkušenj iz nekaj dopustov. Meni je zadeva všeč. Če si sam narišeš tloris bi načeloma tudi tistih 34m2 moralo zadoščati za dva človeka. Problem vidim v toplotni in zvočni izolaciji.

Tiste počitniške so zelo slabo izolirane. Sem bil v takšni, ki je sicer imela neko izolacijo čez (nekih 10cm, omet in vse od oka) ampak vseeno to ni to. Poleti je bila klima prižgana 24/7.

Druga stvar so notranje predelne stene, ki so zelo tanke in montirane direktno na tla, kar pomeni, da se praktično vse sliši po celi hiški. Filma praktično ne moreš gledati, če kdo spi v drugi sobi pa tudi sicer ni ravno prijetno, ko nimaš nobene zasebnosti. Če bi zadevo delal za bivanje, bi verjetno kupil prazno in bi dal sam delati predelne stene. Dvojni knauf na vsaki strani + zvočna izolacija vmes + zvočno izoliran stik s tlemi. Prav tako bi sam dal delati zunanjo fasado, tako, čim debelejšo.

Pa definitivno bi izkoristil možnost velike pokrite terase pred hišo. 3/4 leta ti taka terasa praktično podvoji bivalni prostor.

Je pa mogoče smiselno razmisliti o kakšni malo večji varjanti, če nameravaš kdaj imeti družino. Fora teh kontejnerjev je, da so modularni. Lahko jih nakladaš enega na drugega, združuješ itd.

Magic1 ::

maco-maco je izjavil:

Nekaj je svež zrak, nekaj pa paroprepustnost. In ogromna razlika je (glede vlage), glede na vrsto domovanja. Če imaš paronepropustno zidano bajto, imaš notri omet in cegle, ki imajo zmožnost prejemanja/oddajanja vlage. Če pa maš notri plastične obloge (kot jo imajo te hiške), pa vlaga nima kam it oz. iz kje priti.

Ja pač bo moral še za odtenek bolj pazit na relativno vlažnost v prostoru, ker mu ne bo debel betonski zid amortiziral vlage do neke meje. Veš, imajo marsikje kljub zidani konstrukciji konkretne težave s vlago. Te tvoje paroprepustne zadeve le minimalno amortizirajo vlago in bolj malo pomagajo v primeru nesposobnosti stanovalcev. Na njih je, da ne dopostijo pretirane dolgotrajne relativne vlažnosti v prostoru.
Magic

maco-maco ::

Ne samo za odtenek. Pa ne samo pri vlagi. Še pri marsikateri drugi stvari. Se pa ne mislim s tabo kregat. Moja poanta je bila, da je kvaliteta bivanja slaba. Sem bil jeseni tukaj, pa si ne predstavljam da bi živel v tem. Sem raje v šotoru.
Kaj?

Magic1 ::

Vse je relativno. Bi rad videl kakršnokoli "kvaliteto" bivanja v šotoru ob trenutnem letnem času... Nihče ne bo trdil, da je kvaliteta ista, kot pri kvalitetni konkretni gradnji, a če si sam ter malo prilagodljiv, lahko v veliki meri skompenziraš slabosti, tako da ne vplivajo bisteno na kvaliteto življenja. Imaš v Zalogu celo naselje montažnih hišk, ki so nekje na nivoju tega in folk čist normalo not živi.
Magic

maco-maco ::

Pa saj ti praviš, da moraš biti malo bolj prilagodljiv, pa malo bolj pazit in tako skompenziraš slabosti. Pač bolj zakuriš.

Kaj?

Magic1 ::

Vidim da imaš velike probleme s velikostnimi razredi. V tvojem primeru se ne malo prilagodiš, temveč bivalne razmere zahtevajo od tebe popolno prilagoditev. Pri izolirani mobilni hišici, ki ima priklopljeno elektriko in vodo pa se rabiš prilagodit minimalno.
Magic

iKst ::

maco-maco je izjavil:

Ne samo za odtenek. Pa ne samo pri vlagi. Še pri marsikateri drugi stvari. Se pa ne mislim s tabo kregat. Moja poanta je bila, da je kvaliteta bivanja slaba. Sem bil jeseni tukaj, pa si ne predstavljam da bi živel v tem. Sem raje v šotoru.


Jaz sem bil že v istih hiškah, pa se mi ne zdijo napačne. Ne morš tega primerjat s šotorom. Moti me pa tisto, kar sem že zgoraj napisal. Slaba izolacija.

Uravnavanje vlage bi verjetno lahko rešil s knaufom v notranjosti? Knauf na stenah + dvo ali celo troslojne knauf predelne stene? Verjetno s tem dobiš nekaj mase, ki uravnava vlago v prostoru? To v kombinaciji z dobro toplotno izolacijo in solidno klimo, pa imaš vlago rešeno. Ali se motim?

maco-maco ::

Seveda pretiravam s šotorom. Dal si veliko rešitev (boljša izolacija, prave predelne stene, knauf,fasada,..), ampak toliko stvari pri teh bajticah ne štima, da bi bilo enostavneje začeti iz nule. Tesar ti naredi skelet - kozolec, potem pa ti določiš kakšna fasada (klasična/lesena) in kaj bo znotraj (opaž/knauf), vmes pa izolacija.
Kaj?

iKst ::

Ja, to je tudi res. Zato bi bilo mogoče bolj pametno začeti s kontejnerji pa jih sam opremiš po svojih standardih.

Ali pa kaj takšnega. Verjetno z nekim normalnim dodatnim vložkom prideš vseeno na spodobno ceno, s tem, da imaš 90m2. Je pa res, da za tole rabiš gradbeno dovoljenje, za hiško oz. kontejnerje pa ne.

Recimo: http://www.bolha.com/gradnja/montazne-h...

K3kec ::

radmannsdorf je izjavil:

Jaz bi tole :)
http://www.riko-hise.si/si/reference?pi...

Koliko pa stane take, če ma kdo info?

Napajalc ::

Če je negotovost bi blo mogče res najbolje narest malo večjo gradbeno lopo in strho "/", kasneje se potem naredi drugo polovico in dodaš streho "\", eventuelno še podalšaš zadvo, pač ne rineš v višino ampak v širino/dolžino.
011011100111010101100010

radmannsdorf ::

Zvitež ::

Še en ponudnik, a ne zasledim cene :|
http://abitat.si/

Machete ::

Glede na to da obstajajo eno leto in imajo za pokazat zgolj par renderjev.. ne vem no. Gre pa za inženiring, kar ni najbolje (kolikor imam izkušnje s podobnimi firmami). Očitno imajo bolj enega 3d oblikovalca, kot pa kakršnkoli pameten kader. NA salamoncu eno mizarstvo prodaja njihovo hiško za okoli 25kEUR. Verjetno so njihovi podizvajalci in želijo izvest vsaj en projekt, ker očitno niso še neobenega, ker tudi oni imajo na voljo samo renderje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

SaXsIm ::

Kolega si je sam zgradil takšno hiško in dela sedaj cel biznis iz preprostega načina življenja. Klik.
SaXsIm

Machete ::

Romantično in luškano, ampak precej hardcore.
Živiva samostojno in spoznavava obilje vsakdana. Brez tekoče vode, hladilnika, pečice, TV-ja, ..
Ne vem.. Men je blo 10 dni v času žleda, že vrh glave :]
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

čuhalev ::

Tudi meni so všeč takšne mobilne hiške, vendar o tako majhni pa zares ne razmišljam. Me pa zanima, kako bom prebolel prostorsko stisko ali kam postaviti dve 19" omari in par zvočnikov, lol. :)) Ampak za neko normalno življenje se potrebuje tudi pralni straj in zmrzovalna omara ipd. stvari, ki jih arhitekti v teh malih hiškah ne predvidijo.

Dejstvo je, da so Slovenci v 80- in 90-ih letih gradili prevelike hiše, v kateri imajo vsaj eno ali dve sobi samo za „klump.“ Morda še nedokončano podstrešje, ampak v takšnih hišah se človek lahko sprehodi. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

SaXsIm ::

Machete je izjavil:

Romantično in luškano, ampak precej hardcore.
Živiva samostojno in spoznavava obilje vsakdana. Brez tekoče vode, hladilnika, pečice, TV-ja, ..
Ne vem.. Men je blo 10 dni v času žleda, že vrh glave :]


Se strinjam, meni osebno je tudi precej hardcore. Njima pa laufa, se bi pa z malce dela stvar dalo narediti precej bolj komfortno. Njuna hiška je bila zgrajena z mislijo, da se jo da naložiti s hijabom na 7,5T kamion, tako da imaš že tukaj kar nekaj lufta. Je pa prostor izkoriščen v piko, pa tudi energetsko je stvar precej ok. Ker je objekt tako majhen, že v štartu lahko precej narediš z izbiro mikrolokacije - njuna je pod orehom, tako da je poleti prijetno hladno. Pozimi pa, grejeta se na manjšo pečko, pa pravi, da morata precej zračiti, ker hitro postane zelo vroče. Izolirano je pa s tervolom, smo pa v štartu imeli namen izolirati s slamo (sem pomagal pri postavitvi objekta), pa smo se po dveh zunanjih izdelanih stenah premislili.
SaXsIm

vostok_1 ::

Mene pa precej zanimajo take mobilne zadeve. Predvsem, ker me za hiše bolj malo briga in se mi ne da ukvarjat z njimi beyond minimalnih potreb.

Les je sicer kul za izdelavo in hitro spraviš gor zadevo, je pa zahteven za vzdrževanje in pravzaprav pri nas sploh ni poceni.
Kakšne še alternative poznamo?

jype ::

Aerogel in podobne snovi prihajajo vedno bližje komercialni aplikaciji v izolaciji zgradb. To debelino izolacije prepolovi, kar jo utegne v naslednjih 10 letih narediti dovolj tanko, da bodo kvalitetno izolirane mobilne rešitve postale praktične tudi na naši geografski širini (in še višje proti severu).

Trenutno je kljub vsemu še vedno najboljša (s stališča vplivov na okolje) lesena pasivna gradnja (to ni brunarica), ki omogoča visoko trajnost in kvalitetno bivanje z minimalnim ogrevanjem/hlajenjem.

maco-maco ::

Brunarica je komot pasivna, isto kot skeletna. Pri brunarici so bruna nosilna konstrukcija in hkrati fasada. Notri maš pa podkonstrukcijo z izolacijo (isto kot skeletna, le da podkonstrukcija tu ni nosilna).
Kaj?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241669 (11136) edi123
»

mobilne hiške - zakonodaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8748119 (31017) liberluminus
»

Gradnja v dvoje ali celo troje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
789160 (6850) MIHAc27
»

Vikend, nezazidljiva parcela, dovoljenja?

Oddelek: Loža
4925422 (23920) Magic1

Več podobnih tem