» »

DISK vake toliko časa "šklocne"

DISK vake toliko časa "šklocne"

solatjek ::

Lastim si disk 2,5" Western Digital Black, 750 GB, 7200 rpm, 16 MB, SATA III (WD7500BPKX). Disk dela super, nobenih bad sectorjev, je hiter, moti me pa, da vsake toliko časa (tak na par minut) v njem nekaj "šklocne" - takšen zvok kot pri izklopu diska, kot da bi glave vrnil v začetni položaj. Zanima me, če je to normalno, namreč do sedaj si še nisem lastil diska, ki bi to delal med delovanjem, ampak samo ob vklopu ali izklopu. Disk sem eno leto uporabljal v prenosniku in sem občasno slišal ta zvok, sedaj pa ga imam v ohišju za zunanje diske in se mi zdi, da večkrat šklocne (morda ga sedaj le večkrat slišim, ker je disk zunaj).

Prosim za mnenje.

LP
Matjaž

bzp ::

Meni je tudi en WD občasno "škljocal". Pa je kar dolgo vztrajal s tem početjem (več kot leto), preden je crknil. Ne trdim da zaradi tega, verjetno pa to ni znak normalnega delovanja. Poskrbi za ustrezen backup.

Duhec ::

Priloži sliko smart podatkov, da bo bolj jasno, če se vseeno kaj ne dogaja z diskom.

SuperVeloce ::

Meni vsi 2'5 WD diski tako šklocajo. Tudi tisti starejši, oz še posebej tist (cca. 2008-2009)

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Moji najzanesljivejši ibm diski škljocajo tako že od 1999.

feryz ::

solatjek ::

Evo sliko s.m.a.r.t.-a:

 smart

smart

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: solatjek ()

Duhec ::

Podatki so kul.
Tisti zvok se ustvari takrat, ko disk glave porine v landing/parkirno cono.
Števec teh parkiranj glave kaže C1.

Hayabusa ::

Več kot 26k parkiranj imaš in samo 966 ur delovanja... izklopi timer:

http://www.storagereview.com/how_to_sto...
http://support.wdc.com/product/download...

solatjek ::

Torej je vse OK, se ne rabim sekirat?

Brane22 ::

Rabiš se sekirat. Izklopi timer, da ne bo toliko parkiranj. Ta ti bodo zjebala disk prej ali slej.

solatjek ::

Sem disablal po navodilih in še vedno ga slišim da šklocne. Če preverim z wdidle3 /r mi napiše da je timer disablan. V čem je fora?

LP

Dejan99 ::

Ta wdidle3 je uradno podprt samo za nekatere diske, ki so navedeni v download sekciji (tvoj ni med njimi). Za ostale serije je dobro, da malo pogooglaš za izkušnje ostalih uporabnikov. Jaz imam Green serijo in prav tako nisem mogel popolnoma izključiti parkiranje glav, lahko pa sem podaljšal čas parkiranja na največjo vrednost (5 minut). Predlagam, da to poskusiš, 5 minut je kar veliko. Meni je v 1300 urah naredil samo okoli 3000 load/unload ciklov.

solatjek ::

Dejan99 je izjavil:

Ta wdidle3 je uradno podprt samo za nekatere diske, ki so navedeni v download sekciji (tvoj ni med njimi). Za ostale serije je dobro, da malo pogooglaš za izkušnje ostalih uporabnikov. Jaz imam Green serijo in prav tako nisem mogel popolnoma izključiti parkiranje glav, lahko pa sem podaljšal čas parkiranja na največjo vrednost (5 minut). Predlagam, da to poskusiš, 5 minut je kar veliko. Meni je v 1300 urah naredil samo okoli 3000 load/unload ciklov.


Kaj ti je pa napisal, da je disablan ali da ne more disablat?

Meni napiše, da je disablan, pa še vedno parkira glave in imam občutek, da nič manj pogosto.

LP
Matjaž

Dejan99 ::

Pisalo je, da je disablan, čeprav v resnici ni bilo.

Hayabusa ::

Preveri če nimaš v winsih nastavljeno ugašanje diska (power options).

http://forum.notebookreview.com/hardwar...


http://gueux-forum.net/index.php?/topic...
Added support to adjust Idle Timer (IntelliPark)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

solatjek ::

Nene, ni ugašanje krivo, šklocne tudi med delovanjem, ugašanje je tako nastavljeno na 10 minut - neaktivnosti, šklocne pa vsako minuto do 2.

Sedaj sem dal na 300s, pa da vidimo...

misek ::

Jaz sem to odpravil s programom quietHDD. Ničesar drugega ni pomagalo.

solatjek ::

Tudi na 300 ni nobene spremembe. Kliknete na minuto do dve.

solatjek ::

Imam še tri zunanje diske WD in sem ugotovil,da imajo vsi ogromno vrednost C1 in da vsi šklocajo, vendar se na tem WD black najbolj sliši, zato sem postal pozoren, ostali so pa tišje, ampak vseeno šklocajo.

Očitno vendarle to ni tako nenavadno in je verjetno dokaj normalno - upam :)

Brane22 ::

Nene, ni ugašanje krivo, šklocne tudi med delovanjem, ugašanje je tako nastavljeno na 10 minut - neaktivnosti, šklocne pa vsako minuto do 2.


Isti problem sem imel na prenosniku nedavno. OBA diska sta mi šla v franže na mojem Dellu, zato sem se odpravil po novega.

Ubodel sem WDjev 500GB zadevo in kmalu opazil, da sumljivo škljoca. Na začetku se nisem oziral na to, po nekaj dnevih sem pa iz previdnosti poGooglal okrog in našel odgovor. Ker laufam Linux, se nisem mogel zanesti na uradna WDjeva orodja ampak sem si pomagal kar s smartmontoolsi in ročno nastavil, da se zadeva disabla po vsakem bootu.

Stvar ni ravno nedolžna. Disk je bil nastavljen na agresivno šparanje, kar pomeni, da se je šel parkirat že po par sekundah neaktivnosti in sem imel tako 3k+ parkiranj že po tednu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Dejan99 ::

Tvoj disk naj bi zdržal 600.000 load/unload ciklov (link), torej si nekje na 5%.

Hayabusa ::

S takim tempom kot je v https://slo-tech.com/forum/t595160/p428...
bo disk dosegel 600 000 parkiranj C1 v 2 letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Brane22 ::

S povdarkom na "naj bi". Teh njihovih cifer jaz ne bi testiral preveč.

SPloh pa č pogledam na osnovni razlog- da se proizvajalec lahko kurči da disk kao žre 100mW manj.

Zdaj neki študiram linux kernel in v literaturi je navedeno da se ga da naštelat, da do diska dostopa v "laptop" načinu, kjer dostope proba skepat v logične grupe in tako zmanjšat frekvenco dostopa, samo to je samo zase verjetno premalo, če tudi userland ne sodeluje 100%, zato se s tem ne mislim več ubadat. Izklopljeno škljocanje mi totalka ustreza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Hayabusa ::

Wd uporablja "IntelliPark", tako da imaš lahko gor tudi VAX/VMS in bo hdd še vedno delal po svoje, če ga ne izklopiš na samem hdd, kajti IntelliPark je v firmwareu hdd-ja.


Jebeni zeleni ekofašisti bodo vse zjebali:
http://koitsu.wordpress.com/2012/05/30/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

SuperVeloce ::

Res so naredili mojstrovino. Še dobro, da so vsi moji WDji trenutno za multimedio in dokumente. Sistem dajat na takšen disk je ruska ruleta.

solatjek ::

Zadevo sem uredil in niti ni tako težko. Nič ni pomagalo, karkoli sem nastavljal, nato sem ugotovil, da Crystal disk info omogoča to nastavitev:
 crysrtal1

crysrtal1



 crystal2

crystal2



Nastavil sem APM na performance (zmogljivost), vklopil avtomatično APM prilagajanje ter omogočil, da se zažene ob zagonu Windowsow ter stalno delovanje. V celi uri disk ni kliknil. Ta nastavitev omogoča da tudi pri ponovnem zagonu drystal disk info opravlja svojo funkcijo.

misek ::

Točno to funkcijo opravlja program quietHDD, ki sem ga predlagal.

Hayabusa ::

solatjek je izjavil:

Zadevo sem uredil in niti ni tako težko. Nič ni pomagalo, karkoli sem nastavljal, nato sem ugotovil, da Crystal disk info omogoča to nastavitev:
 crysrtal1

crysrtal1



 crystal2

crystal2



Nastavil sem APM na performance (zmogljivost), vklopil avtomatično APM prilagajanje ter omogočil, da se zažene ob zagonu Windowsow ter stalno delovanje. V celi uri disk ni kliknil. Ta nastavitev omogoča da tudi pri ponovnem zagonu drystal disk info opravlja svojo funkcijo.

Še eden iz "Nepismen" kluba.
https://slo-tech.com/forum/t595160/p428...

GrimReaper ::

Dobil WD10EZRX, pa nimam tega problema.
Drugače se pa malo pozna pri glasnosti napram WD5000AZRX, če daš random access test v HD Tune. Pač zato ker ima dve glavi, 500GB pa samo eno.
Sem pa drugače že dolgo privrženec 1 platter diskov, zdej sem dal ven že 4 leta starega Samsung HD502HJ, ki je začel neverjetno vibrirat, in sigurno nebi preživel še enega meseca. Naredil pa je 35.000 ur, tako dolgo nisem imel še nobenega, največ 2-3 leti. Seveda ker sem pred tem moral samo zaradi pomanjkanja prostora zamenjat disk. No pa tisto s 320GB platterji leta 2008, ko se je pridobilo še nekaj na hitrosti.
Imel sem še dva HD502HJ, ampak sta imela neverjetno moteč piskajoč zvok že od novega. Prej omenjeni pa popolnoma tih, res najboljši disk kar sem jih imel.
Tako da zdej prisegam na WD Green.

Good luck pa tistim z blue in black. Black je recimo na šihtu še ok, kjer imamo v bližini glasne stroje, drugače če je vse ostalo ugasnjeno se ga pa precej sliši.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

GrimReaper ::

Zdej vidim zakaj se gre ta tema.
Z 22 mesecev starim WD5000AZRX imam 15.900 ur in 201.000 C1 Load Cycle Count. Z 10 dni starim WD10EZRX pa 235 ur in 1795 C1.
S 4 leta starim Samsungom pa sem imel 35.000 ur in samo 757 Power Cycle Count.
V CrystalDiskInfo drugače nisem našel Options da bi nastavil na decimalne številke, tako da sem pogledal v HD Tune.

Zdej če je max 600.000 pomeni da je samo še za 4 leta.

Noben od diskov pa ne podpira APM in ne AAM. Tam kjer je Matko37 nastavil, imam vse sivo.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

GrimReaper ::

Uf, vidim da je pri Green max 300.000, zdej me pa že resno skrbi.
Ni mi sicer jasno kako lahko dajo na trg disk, ki ima življenjsko dobo samo 3 leta.
Pa če sem prav izračunal imam nastavljeno na 5min oz. 300s, kar naj bi bil max interval kar se ga da nastavit.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

solatjek ::

Tudi jaz imam na disku Wd blue 1000GB vse sivo in ni šlo izklopiti. Na wd blue 750GB pa je šlo z Wdidle3 in je popolnoma tiho sedaj. Imel sem pa sedaj v rokah samsung diska enega 160GB, drugega 320GB, oba okoli 300.000 C1 vrednosti in sta na enak način začela crkovat - blokiranje in zatikanje Windowsov. Očitno ima Samsung to mejo nižjo od Wdja.

lp

GrimReaper ::

Na čase res slišim en zvok, tudi trenutno, ampak potem utihne. Nimam pa pojma ali prihaja od 500GB ali od 1TB. Prej ko sem imel 2x500GB ni blo slišat.
Najraje bi kupil 2x Samsung 840 EVO 500GB, pa da zaključim s to zastarelo tehnologijo.

Je sploh kakšna pametna alternativa WD-ju, kako je s Seagatom?
Tedva WD5000AZRX in WD10EZRX vem zakaj sem kupil, prvi ima 21-22dB, drugi pa 21-24dB in sta zame pač najboljše kar ima WD v ponudbi.
WD 1TB je najglasnejši kar lahko sprejmem, v seek se res pozna da je malo glasnejši kot 500GB. Ampak pri 2x500GB sem bil že zelo na tesnem s prostorom.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

GrimReaper ::

Končno sem rešil.
Za 500GB mi pa zadnje dni ni blo jasno zakaj se ne povečuje. Danes mi pa le prebije, da imam zdej gor uTorrent, prej ga pa nisem imel.

In sicer sem tukaj downloadal ISO:
http://www.ngohq.com/news/19805-critica...

Potem sem bootal CD z F8.
Ko me je vprašal za datum sem parkrat stisnil ENTER.
Potem pa vpišeš:
WDIDLE3 /S300

Ta ti spremeni čas iz default 8.0 ali 12.8s na 300s, kar je več kot dovolj da se Load Cycle Count sploh ne povečuje več, oz. jih je samo ene par na dan.
Disable pa meni ni delal, in tudi bral sem da večkrat deluje S300 kot pa disable.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teleobjektiv

Oddelek: Zvok in slika
364983 (250) Okapi
»

Pogosto zaganjanje trdega diska v 2nd HDD Caddy

Oddelek: Strojna oprema
172069 (918) Mitja358
»

Load/unload cycle narašča po prehodu na SSD

Oddelek: Strojna oprema
81094 (858) CyberPunk
»

Problem z računalnikom (corrupted files)

Oddelek: Pomoč in nasveti
12822 (623) solatko
»

Ali je z mojim trdim diskom kaj narobe?

Oddelek: Strojna oprema
121450 (1067) misek

Več podobnih tem