» »

Pogosto zaganjanje trdega diska v 2nd HDD Caddy

Pogosto zaganjanje trdega diska v 2nd HDD Caddy

Mitja358 ::

V prenosniku HP ProBook 4740s imam za primarni disk SSD Samsung 830, v 2nd HDD Caddy (namesto optičnega pogona) pa sem dal HDD WD 750 GB. Problem se pojavi, da velikokrat slišim kako se disk zažene (spin-up sound) in mislim da to ni najboljše za disk.

Če pogledam v S.M.A.R.T podatke diska vidim da se Start/Stop count zelo hitro povečuje (v 1 uri opazovanja za 6).

Je kje kaka posebna nastavitev za to? Mogoče v BIOS-u? Ali pa pač HDD ne sodi na mesto, kjer je optični pogon?

hojnikb ::

nastavi powerdown diska na 1uro ali več v windows nastavitvah in bo problem rešen.
#brezpodpisa

Mitja358 ::

Če misliš tole, to ni problem, saj je prenosnik priklopljen na elektriko ves čas.

Hayabusa ::

http://www.thinkwiki.org/wiki/Problem_w...
http://forums.anandtech.com/showthread....
http://www.storagereview.com/how_to_sto...
http://disablehddapm.blogspot.com/2011/...

Prestavi APM (Advanced Power Management) na vrednost 255 (disabled).
APM nastavite se da spreminiti tudi z dos fujitsu orodjem na hirens boot cdju za posamezen hdd (če "wdidle" ne dela).

Itaq, wd scorpio hdd.
Da ti bo v tolažbo, skoraj vsi 2.5" hdd uporabljajo to norost.


Izklop diska po 10 minut.


"hitachi feature tool" je ime orodja, ne fujitsu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Mitja358 ::

Torej je to varčevanje z energijo nastavljeno v samem disku?
Disk sem dobil popolnoma nov z garancije, ko sem tja poslal Samsunga 750 GB.

Ali to funkcijo dejansko izklapljate ali jo naj pustim če so inženirji tako varčevalni in jih boli k za zdravje diska?

Mitja358 ::

No še vedno nisem uspel rešiti moje težave oz. sem nanjo kar malo pozabil. Takrat sem z orodjem WDIDLE3 prestavil parkiranje glave iz 8 sekund na 5 minut (nekateri so imeli še večje težave, če so parkiranje glave popolnoma izklopili, zato sem izbral maksimalno vrednost 5 minut). Vendar sedaj ni nič bolje, recimo ko gledam film iz tega drugega diska, ki je namesto optičnega pogona, mi film kar zmrzne za 10 sekund in šele čez nekaj časa se disk začne spet vrtet in film se nadaljuje (torej ne takoj, ko film zmrzne). Zmrzne pa že po slabih 2 minutah in ne po 5 minutah, kot da na disku ne bi bilo "obremenitve". Recimo tudi ko kakšen zip, ki je na disku razširjam, se disk kar ustavi in vse skupaj se ustavi. V tem primeru je zelo težko disk spet spravit v pogon, tudi če grem ročno v katero drugo mapo na disku mi je ne odpre ampak zmrzne - dokler se čez nekaj časa spet ne zažene. Naj poskusim še popolnoma izklopit parkiranje glave ali spreminjat APM nastavitve diska?

Vedno bolj imam občutek, da bi mogoče to bilo zaradi tega, ker je disk lociran namesto optičnega pogona in ga matična plošča oz. BIOS kar ustavi po določenem času - čeprav spet, med obremenitvijo se CD tudi ne ustavi? Ali to nima veze?

r3dkv1c4 ::

Imam enako postavitev diskov in podoben wd 750Gb hdd in teh težav nimam.
Se pa absolutno ne obremenjujem z varčevanjem diska in njegovim delovanjem, ker bi bilo za disk zelo moteče ob stalnem prižiganju in ugašanju.

Z varčevanjem ne boš pridobil dejansko nič, samo en kup motečih faktorjev.

, ker je disk lociran namesto optičnega pogona in ga matična plošča oz. BIOS kar ustavi po določenem času

nima to veze
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

Mitja358 ::

Torej v prvi vrsti popolnoma izklopim parkiranje glave, če pa to ne bo rešilo problema pa z njim na garancijo? Imam pa WD Scorpio Blue, ki pa je v resnici Green serija pod Blue oznako, saj so Green zaradi slabega slovesa ukinili. Imam pa WD7500BPVX.

Tako ali tako imam vedno prenosnik priklopljen na elektriko, tako da varčevanja sploh ne rabim. Če pa že pa mi Windows izklopi disk po pol ure, ko je na bateriji.

r3dkv1c4 ::

Torej v prvi vrsti popolnoma izklopim parkiranje glave


Načeloma bi to moralo rešit problem.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Mitja358 ::

Ni pomagalo. Zdaj sem pisal na WD Support, poročam.

jurre ::

sem imel popolnoma enak problem nekje 3 leta nazaj na Acer aspire prenosniku z enako WD Blue 750 Gb. Pisal sem si s servisom pri nas, z acerjem in WDjem...skoraj doktoriral in skoraj kupil drug disk, ki ne bi bil WD, na koncu sem problem rešil preko WD foruma vendar žal ne dela več link. Našel sem program WD Idle disable in flashnil disk, vendar sem ga moral prestavit v zunanje USB ohišje. Po uspešnem flashanju so problemi z izklapljanjem izginili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jurre ()

Mitja358 ::

Če misliš tole, potem sem že naredil:

Mitja358 ::

No samo, da sporočim kaj je bilo narobe. Dejansko je bil krivec 2nd HDD caddy za disk, sedaj ko sem ga prestavil v zunanje ohišje deluje, tako kot mora - brez ugašanja. Torej tisti SATA port za optično enoto ni ravno namenjen temu disku.

r3dkv1c4 ::

Mitja358 je izjavil:

No samo, da sporočim kaj je bilo narobe. Dejansko je bil krivec 2nd HDD caddy za disk, sedaj ko sem ga prestavil v zunanje ohišje deluje, tako kot mora - brez ugašanja. Torej tisti SATA port za optično enoto ni ravno namenjen temu disku.

Ne blodi, imel si nek jajca caddy in zato je sploh prišlo do tega.
Zakaj pa meni in ostalim ne ugaša, pa je ravno tako 2nd hdd poleg 1st ssd.

Stvar kompatibilnih dodatkov.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Mitja358 ::

Napisal sem za TA disk, torej točno ta WD 750 GB Green (z oznako Blue) ne paše v caddy-u, namesto optične enote. Prejšnji Samsung je v enakem caddy-u deloval brez problema. In caddy po mojem mnenju nima nobene veze, saj služi le vgradnji diska in posredovanju povezave do matične plošče. Po mojem mnenju je problematičen SATA port.

Enako mi je potrdil WD, ki za ta disk ne podpira vgradnje na SATA port optičnega pogona. Tudi sam nisem prvo verjel, zato sem še 2-3 mesece odlašal, da bi ga premaknil v zunanjo ohišje.

solatko ::

WD Green diski se ugašajo zaradi varčevanja z energijo in verjetno ni primeren niti kot prvi disk. Vsi prenosniki tega načina namreč ne podpirajo.
Delo krepa človeka

Mitja358 ::

Zgoraj sem že omenil, da sem to varčevanje popolnoma izklopil s programom WDIDLE3.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenova prenosnika

Oddelek: Kaj kupiti
351772 (1050) aborko
»

SSD ni možno nastaviti kot Boot Option

Oddelek: Strojna oprema
464167 (3042) BorutK-73
»

Load/unload cycle narašča po prehodu na SSD

Oddelek: Strojna oprema
81104 (868) CyberPunk
»

DISK vake toliko časa "šklocne"

Oddelek: Strojna oprema
343192 (2108) GrimReaper
»

SSD pogon na HP Probook 4730s

Oddelek: Pomoč in nasveti
71838 (1693) levaky

Več podobnih tem