» »

Teleobjektiv

Teleobjektiv

Okapi ::

Malo sem se igral z novo "igračko" - Olympus 300 mm teleobjektiv, + 1,4 telekonverter.

Takole je z normalnim objektivom videti pogled z mojega balkona proti Jančam. Janče so označene s puščico. S prostim očesom so bolj ali manj pika na vrhu hriba.



Takole pa so Janče videti s teleobjektivom, in dodatno digitalno povečavo.

Okapi ::

Zračne črte je 11,3 km, po Google maps.

Kocka ::

Wow, lepo.

No, potem pa nekatere skrbijo drončki z dosegom 50m in kamero 2M px. Hehe...

Okapi ::

Pa tista prva niti ni bila optimalno ostra, ker sem se malo pozabaval z nastavitvami, in je tale opazno boljša, kar se ostrine tiče. In sem precej prepričan, da se da še bolje.

Okapi ::

Ko je ravno polna luna, še ena na hitro narejena fotka. Z nekaj truda bi se verjetno dalo izvleči še več.

Okapi ::

Recimo takole.

Dr_M ::

Na fuzinah pazi, da ne bo kdo nazaj strelu :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Okapi ::

Danes je bila malo boljša svetloba, pa sem še malo škljocal proti Jančam. Pri tem sem uporabil povečano ločljivost, ki jo omogoča Olympus Pen F - v hitrem zaporedju naredi 8 fotk, med tem malo premika tipalo, in potem vse slike združi v 80 megapik veliko fotografijo (10368 x 7776 pik).

Pogoj za tako slikanje je, da sta tako fotoaparat kot motiv povsem pri miru. Pri tem sem naletel na dve oviri. Hitro se je izkazalo, da je moj lahki popotniški stativ premalo stabilen za take skrajne povečave. Iz omare sem privlekel stari stativ, ki je glede tega boljši, ampak se je nato izkazalo, da je večino prednosti bolj stabilnega fotoaparata izničilo migotanje ozračja, ki je pri taki povečavi (in na razdalji dobrih 11 km) zelo lepo vidno (v iskalu fotoaparata, med slikanjem - na fotki se potem pozna samo manj ostra slika).

Mimogrede sem nato izračunal še povečavo. Optični del ima 420 mm, kar ustreza 840 mm na klasičnem oziroma "full frame" fotoaparatu. Digitalno sem nato iz 80 megapik izrezal 2 megapiki veliko sliko. To je še dodatnih 5x. Se pravi, če sem prav izračunal, je to enako, kot bi imel 4200 mm objektiv (teleskop;) ) na klasičnem fotoaparatu. Ali daljnogled s 84x povečavo.

Kakorkoli že, takole se je danes videlo na Janče.

sisemen ::

Daj daj Okapi, saj je vsem jasno, da si teleobjektiv nabavil zaradi sosede... :)) Zdaj bos pa tak ljubitelj Janč kar naenkrat, ob tem ko se ti kolo praši v garaži :))

Ales ::

Še malo, pa se bo komot ujela "soseda" na kakem oknu na Jančah. :))

Okapi ::

Še ena zanimivost - vpliv ozračja.
Pol kilometra oddaljen napis, slikan pred nekaj dnevi.


In danes. Svetloba je precej boljša, ampak zrak kar "valovi".

Okapi ::

Pa letala je tudi zabavno slikati;)

freesty ::

Ko je glih telefoto v igri.

Zanima me kako se vam zdi ostrina tele fotke.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/137...

Rabim cim bolj objektivno oceno. Zakaj? Bom povedal kasneje, da ne bom vplival na mnenja. Info v metadati.

@Okapi tole letalo je dodatno cropano?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freesty ()

Okapi ::

Ja, letalo je 3x povečano digitalno.

Za ocenjevanje bi bilo pa verjetno bolje, če bi dal jpg. Ne vem, če lahko Nikonov surovec pravilno vidim. Predvsem je pretemna. Nič ni videti zares zelo ostro, predvsem je pa zelo očiten vijolični barvni razklon.

gddr85 ::

dobr zgleda tale jet, s kakšnim časom/iso je slikan?

slika je res temna, ampak če jo dodatno osvetliš je imo ostrina (hiše/strehe) še kr ok

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

nikolahodin ::

Okapi je izjavil:

Pa letala je tudi zabavno slikati;)


Probaj fotografirati enaga ki leti na 10.000m višine.

Okapi ::

gddr85 je izjavil:

dobr zgleda tale jet, s kakšnim časom/iso je slikan?
ISO 400, f5,6, 1/2500 sek.

Probaj fotografirati enaga ki leti na 10.000m višine.
Ne vem, če je bil ravno na 10.000 m.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nikolahodin ::

Okapi je izjavil:

gddr85 je izjavil:

dobr zgleda tale jet, s kakšnim časom/iso je slikan?
ISO 400, f5,6, 1/2500 sek.

Probaj fotografirati enaga ki leti na 10.000m višine.
Ne vem, če je bil ravno na 10.000 m.



Dobro izgleda tale fotografija. Mislim da si ujel Boeing 777 Etiopia air. Probaj ujeti kakšnega Airbus A 380 na taki višini.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Če smo čisto točni, je firma Ethiopian Cargo. Sem naredil par fotk in na eni se napis Cargo bolje vidi.

O.

AtaStrudl ::

Zanimivo, kako blizu za motorjem se naredi contrail, bi mislil, da je tam se prevroce.

(uf, zdaj me bodo pa verjetno proglasili za chemtrailerja... :-)

Matevz96 ::

freesty je izjavil:

Ko je glih telefoto v igri.

Zanima me kako se vam zdi ostrina tele fotke.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/137...

Rabim cim bolj objektivno oceno. Zakaj? Bom povedal kasneje, da ne bom vplival na mnenja. Info v metadati.

@Okapi tole letalo je dodatno cropano?


Brezvezna slika kje pa je soseda 8-)

Drugače pa odlične slike, predvsem mi je zanimiv vpliv ozračja.

freesty ::

Matevz96 je izjavil:

freesty je izjavil:

Ko je glih telefoto v igri.

Zanima me kako se vam zdi ostrina tele fotke.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/137...

Rabim cim bolj objektivno oceno. Zakaj? Bom povedal kasneje, da ne bom vplival na mnenja. Info v metadati.

@Okapi tole letalo je dodatno cropano?


Brezvezna slika kje pa je soseda 8-)

Drugače pa odlične slike, predvsem mi je zanimiv vpliv ozračja.


Ta objektiv kupujem, ki je padel trenutni lastnici na tla, rekla mi je, da je po padcu opazla neostrino objektiva. To sliko mi je poslala sam za test ostrine nic druga. Sem pa dal sliko skozi unsharp mask v photoshopu in se mi zdi kar dosti oster.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Okapi ::

Poskusi dobiti, oziroma narediti, še nekaj slik, po možnosti takih, da bo mogoče bolje oceniti ostrino, oziroma stanje objektiva. Potem se boš lažje odločil.

Okapi ::

Še ena Adria.

Super Sonic ::

Okapi, ta fotka je pa že precej v redu.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

Evo, še malo sem se igral s teleobjektivom in povečevanjem. Sicer ni uspelo čisto tako, kot sem si izvirno zamislil. Sem namreč upal, da bo kakšen ribič v čolnu na jezeru, nameraval sem pa narediti serijo fotk od ribjega uča do skrajnega teleobjektiva. Pa tudi Soča ni bila lepe barve, zato sem vse skupaj malo poenostavil in izpustil večino vmesnih korakov. Tudi se nisem trudil z obdelavo fotk - če bi se lotil "negativov", bi se dalo še marsikaj izvleči. Tole je samo malo za razvedrilo, in ilustracijo goriščnih razdalj.

Za začetek pogled s širokokotnikom - ekvivalent 18 mm. V okvirčku je izrez za blag teleobjektiv, 84 mm.



Takole je videti z blagim teleobjektivom - ekvivalent 84 mm. V okvirčku je izrez za 840 mm teleobjektiv.



Takole je videti dejansko z 840 mm (ekvivalent). V okvirčku je povečava, ki ustreza približno 6000 mm.



Od tu naprej seveda ni šlo več optično, ampak samo digitalno. Ravno se še vidi tri planince, ki prečkajo strmino.

Okapi ::

Še malo sem se igral s teleobjektivom in iz Ljubljane pogledal, kaj počnejo na Krvavcu. 27,5 km zračne linije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nikolahodin ::

Okapi je izjavil:

Še malo sem se igral s teleobjektivom in iz Ljubljane pogledal, kaj počnejo na Krvavcu. 27,5 km zračne linije.



Lepo se vidi umetno zasneževanje.

s1m0n ::

Okapi kakšno opremo uporabljaš za tele fotke ?

Okapi ::

Fotoaparat Pen F, 300 mm objektiv + 1,4x telekonverter, vse od Olympusa. Pa še izrez naredim. Vse skupaj pride nekako kot recimo 1000 ali 1200 mm objektiv na 35 mm fotoaparatu, ali 20x daljnogled.

s1m0n ::

Kot kak Canonov 800mm na cropu :) Le veliko ceneje!

Okapi ::

Da ne odpiram nove teme (čeprav so na žalost vse fotke iz prejšnjih sporočil "izhlapele" - bi jih moral na novo naložiti).

V glavnem,tole temo sem pred nekaj leti začel, ko sem dobil Olympusov 300 mm objektiv. Slikal sem Janče od doma, 11,3 km zračne linije.

Tole je bil dosežek takrat, 300 mm + 1,4x telekonverter, se pravi 420 mm. Ker ima Olympus tipalo velikosti m4/3, je to toliko, kot pri fotoaparatu s 35 mm tipalom (full frame) 840 mm.



Pred kratkim sem pa nabavil še najnovejši Olympusov zum 150-400 mm, ki ima vgrajen 1,25x telekonverter, tako da je v bistvu 150-500 mm. In dodatno sem uporabil še 2x telekonverter. Se pravi je to 1000 mm, ekvivalentno 2000 mm pri "full frame" aparatih.



Obe fotki sem obrezal, tako da razlika ni v velikosti tistega, kar je na sliki, ampak v podrobnostih. Nisem se pa ukvarjal z digitalno obdelavo, poleg tega pa je na takšnih razdaljah rezultat zelo odvisen od ozračja, tako da ta primerjava je samo kot zanimivost, ne za pikselpipanje.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

dela ::

Luno si kaj poskušal s to kombinacijo? Kakšno je pa tvoje mnenje o adaptiranju starih 35mm teleobjektivov na m4/3 bodyje, se je vredno s tem igračkat, če recimo objektiv dobiš za 30-50 % cene približno ekvivalentnega modernega objektiva? Najbolj zanimivi se mi zdijo kakšni 200mm f4 ali 135mm f2.8 stari prime objektivi.

Okapi ::

Samo na hitro sem pred par dnevi naredil par slikic s 1000 mm kombinacijo. Takole pride brez obrezovanja.



Predvideva, da se da tudi bolje, iz solidnega stativa. Bomo videli.
S teleskopom za 500 evrov se vidi precej več.



Kar se rabe starih objektivov tiče, je sicer zanimivo in lahko tudi čisto uporabno, ampak po mojem se ne splača, če jih moraš kupovati za 30-50% cene sodobnega objektiva. Razen mogoče kakšen za posebne namene, ali če jih dobiš za bolj kot ne simbolično vsoto.

Adapterji (navadni, brez kontaktov) so poceni, jih imam za skoraj vse bajonete (M42, Pentax, Olympus, Canon, Nikon), objektive za igračkanje z njimi si pa sposodim od kolegov), ki jih ne uporabljajo več.

Kupil sem samo par starih Olympusovih makro objektiv za mah, pa enega ruskega zrcalnega 500 mm.



Je pa res, da imam s sodobnimi objektivi pokrite vse potrebe, tako da nisem čutil potrebe po kakšnem resnem ukvarjanju s starimi zadevami. Edino o SpeedBoosterju še razmišljam, potem bi mogoče resneje uporabljal katerega od Canonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Da ne odpiram nove teme, ker je povezano s teleobjektivi.

Gledal sem serijo Berlin, čisto gledljiva zadeva, dogaja se nekaj let prej serijo Casa del papel. In tam v enem prizoru (ko so iz hotelske sobe skrivaj nadzorovali dogajanje v hiši čez cesto) opazim tole:



Me zanima, če še kdo ve, kaj je na sliki.

iso2000 ::

Poznam od Zenit Fotosneiper, izgleda podobno. Ne vem pa če je točno ta zadeva na fotki.

Okapi ::

Natanko ta je, ruski fotosnajper. Zanimivo, da ga je scenarist nekje videl in se mu je zdel zanimiv rekvizit, čeprav je v resnici zelo zastarela zadeva.



Razvit prvotno za sovjetsko vojsko, med 2. svetovno vojno.
http://camera-wiki.org/wiki/Zenit_Photo...

Je bil nekoč tudi pri nas priljubljen med fotolovci, tistimi, ki si niso mogli privoščiti veliko boljšega in nekajkrat dražjega Novoflexa.



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

(Ne)znana Ljubljana

Oddelek: Sedem umetnosti
111985 (1207) Malajlo
»

Uvoz namerilne naprave "rdeča pika"

Oddelek: Loža
355935 (4495) Okapi
»

Stari objektivi doživljajo drugo pomlad (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6316769 (14745) Jst
»

Grem v Tokio.

Oddelek: Loža
324547 (2526) Okapi

Več podobnih tem