» »

CES 2014: Mozilla in Panasonic pripravljata televizorje s Firefox OS

CES 2014: Mozilla in Panasonic pripravljata televizorje s Firefox OS

Slo-Tech - Na pametne televizorje letos prihaja najrazličnejša programska oprema. LG je napovedal, da bo nanje namestil webOS, Panasonic pa gre še korak in bo na svoje televizorje poslal kar Firefox OS.

Mozilla in Panasonic sta namreč na CES-u napovedala sodelovanje pri razvoju televizorjev. Mozilla ima smele načrte in želi svoj Firefox OS pripeljati marsikam, med drugim tudi v pametne osebne avtomobile, televizorje in pametne telefone. Približujemo se namreč internetu stvari, ko bo praktično vsaka elektronska naprava priključena v internet. In to je idealna priložnost, da Mozilla nanje poizkusi spraviti odprt sistem Firefox OS.

Kot je Panasonic zapisal v izjavi za javnost, bodo televizorji na vrsti med prvimi. Nova generacija bo namreč podpirala spletne tehnologije (vključno s HTML5), zato bo Firefox OS kot nalašč. Nove naprave bodo podpirale spletne storitve in oblake, tako da bo mogoče kar iz spleta pretakati podatke vanje. Še več, pametni televizorji bodo postali neke vrste osrednji krmilniki pametnih domov, saj bodo nadzorovali in omogočali upravljanje ostalih pametnih naprav, denimo žaluzije, hladilniki, zalivanje trave itd.

A to tja je še malce daleč. A precej pametni so televizorji že danes, saj imajo programske menije, ki omogočajo kopico nastavitev, tisti najbolj napredni pa se že povezujejo v splet. Panasonicovi televizorji bodo imeli vse te funkcije sprogramirane v HTML5 in ne več v lastniških zaprtih sistemih. Mozilla in Panasonic sicer nista pokazala nobenih delujočih prototipov niti podala kakšnih časovnih ali cenovnih okvirov.

Niso pa televizorji niti edine niti prve naprave, kamor bo Mozilla tlačila Firefox OS. Poleg poceni pametnih telefonov bodo najprej poizkusili na tabličnih računalnikih, ki jih pripravljajo skupaj s Foxconnom. Ta bo imel 10-palčni zaslon (1280x800), 16 GB spomina, 2 GB pomnilnika in klasično povezljivost. Na koncu bo Firefox OS prispel še na osebne računalnike, če bo šlo vse po Mozillinih načrtih.

21 komentarjev

mrTwelveTrees ::

že vidim... čez par let novico: Panasonic prekinil sodelovanje z Mozillo.

roCkY ::

TV-ji niti IPTV ne znajo predvajat!

Kot proizvajalci razumejo pamet TV-jev mi bo PC z WIN še lep čas pošiljal sliko na ekran.

Anney ::

Katastrofa, da bi pa gdo na kvaliteti slike delu pa nič. Samo pamet in sekundarne funkcije TVja.

trnvpeti ::

roCkY je izjavil:

TV-ji niti IPTV ne znajo predvajat!

Kot proizvajalci razumejo pamet TV-jev mi bo PC z WIN še lep čas pošiljal sliko na ekran.

tocno to
ze en kurcev arm za 5$ bi znal to

Engineer_ ::

android je že dodelan in preverjeno deluje dobro, oni pa morajo odkriti toplo vodo in zaupati nečemu kar niti še ne obstaja.

očitno hočejo da jim propade še kaj drugega, ne samo plazma televizorji.


namesto tega butastega razvoja, ki ga bodo imeli zdaj, bi lahko vgradili 1 android modul z nekim posebnim grafičnim vmesnikom in bi bila stvar zaključena.
(s tem bi izključili potrebo po zunanjih android mini pcjih ob televizorjih).

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Android?...da se bo tv prizigal pol minute :))

Engineer_ ::

Looooooka je izjavil:

Android?...da se bo tv prizigal pol minute :))


firefox os, 20 sekund


much faster. waw. such speed.....not.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Pismo, ta firefox mi gre na živce. Desktop brskalnik je v redu, ne maram gugl kroma. Namesto, da bi bili prisotni na mobilnem trgu in z brskalniki pokrili vse platforme, se gredo tu en FF OS. Kje je iOS firefox? Ko ga bodo nardili, potem pa na naj delajo te brezvezne projekte z OSi.

Thunderbird so tudi pokopali, ff 64 bit so tudi opustili... in oni bi delali ff os... Mrš banda polovičarska.

Firme pa tudi niso še poštekale, da folk ne bo kupoval TVja vsake 2 leti, kupovali pa bodo nove HDMI KEYe, ker bodo vedno zmogljivejši in zelo poceni. Apple tudi ni naredil apple TV v pravem pomenu besede, ker se zaveda, da folk ne bo menjal TVja, tako kot telefona. Je pa naredil škatlico apple TV, ki je mnogo bolj enostavna za menjavo.
Tomi

arjan_t ::

...:TOMI:... je izjavil:

Pismo, ta firefox mi gre na živce. Desktop brskalnik je v redu, ne maram gugl kroma. Namesto, da bi bili prisotni na mobilnem trgu in z brskalniki pokrili vse platforme, se gredo tu en FF OS. Kje je iOS firefox? Ko ga bodo nardili, potem pa na naj delajo te brezvezne projekte z OSi.


ti se zavedas da apple dovoli samo uporabo vgrajenega webkita in ne drugih resitev?

...:TOMI:... ::

Kako že gre evolucija? Prilagodi se ali pogini.
Tomi

Redorange ::

Se pravi, da ob nakupu telefona, bom mogu pazit kater TV bom kupil in ko bo prišel čas za nov avto bom še tam v bistvu mogu bit pozoren katero znamko kupit. Odlično.

brodul ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kako že gre evolucija? Prilagodi se ali pogini.

Zato majo sedaj svoj OS, ki nima te omejitve.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

...:TOMI:... ::

Hehe, seveda bodo ljudje zaradi tega prodali svoj telefon in kupili telefon ali TV s FF OS. Right. Jebe se ljudem za odprt sistem. To je pomembno samo tehnološko ozaveščenim, teh je pa zelo malo.

Danes je treba ljudem ponuditi aplikacijo za njihovo napravo. iOS tablice so recimo najbolj razširjene, pa jih ni na njihovem sistemu. To je strel v glavo za firefox.
Tomi

Dr_M ::

Zraven mojega "pametnega" TVja stoji Zotac kistica z win7, ker sem obupal na tistimi "pametnimi" funkcijami. Bodisi ne delajo kot treba, bodisi so cisto prevec "lesene" za uporabljat. Vazno, da HDMI dela, ostalo me ne zanima.

arjan_t ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kako že gre evolucija? Prilagodi se ali pogini.


evolucija? to smo nazaj v kameni dobi (ie monopol)

RejZoR ::

Anney je izjavil:

Katastrofa, da bi pa gdo na kvaliteti slike delu pa nič. Samo pamet in sekundarne funkcije TVja.


Kurči se nad TV hišami (RTV, POPTV/KANAL A, Planet TV itd), ki še vedno oddajajo SD signal. Ker ko imaš enkrat kakovosten signal je umetno izboljševanje pravzaprav nepotrebno.

Zdej RTV SLO je celo začel oddajat SLO1 in SLO2 v HD, na vseh TV-jih sem že povsem preklopil na to in je kar fajn. Sicer majo mal visoko kompresijo, kar se vidi pri kakšnih športnih stvareh, ampak pri bolj umirjenem pa je slika na 42 inčnem LCD-ju prav lepa. Par dni nazaj sm gledal eno risanko vmes in je bila slika noro lepa. Nič mehkih bluranih in nazobčenih robov, nobene umetne ostrine. Isto pri dokumentarcih in filmih, pa posnetkih iz studija. Bi bilo fino, če bi se še ostali zmigali.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

...:TOMI:... ::

Če pogledaš tule boš videl, da kar imamo mi HD je drugod SD. Drugi imajo po 4 programe na mux, pri nas žal ne.

Pa da ne omenjam, kako oddajajo programe, sploh v muxu C pod 1 Mbit. Tale naš DVB-T je ena velika svinjarija. Mux C ima več null paketov, kot pa je programa. Slabo investiran davkoplačevalski denar. Banda.

Morali bi odpreti še kak mux, da izboljšajo kvaliteto programov. Pri nas je edino pro plus v zaostanku. Že 100 let obljubljajo HD. Vsi že snemajo in oddajajo v HD. S tem mislim rtv in planet. Lokalne televizije so pa kot, da bi snemal s kalkulatorjem 240p je kot bi gledal HD 4k. Da ne omenjam 95 % programa powerpoint slide-i in tv prodaja ter mali oglasi. Pa goveja muska v letterbox formatu in drugih čudnih kompresij in akrobacij s slikami ter črnimi črtami.
Tomi

Anney ::

Nisem govoril za naše ''vrle'' TV hiše, (me niti ne zanimajo, ker smo predpotopno zadaj, pop tv je na 55'' tak, da se ga bog usmili, se sreča za 3 naše HD TV kanale, da je vsaj gledljivo), govoril sem o kvaliteti screena, da je črna, črna, da so barve prave in, da so lepi odtenki sivin, da je dober kontrast, itd. To kar nam je znala Plazma pričarati naj prestavijo v to tehnologijo s popravki, ne pa, da se hecajo Z xyOS-i na TV (me prav nič ne zanima kako mi bo TV kosil zelenico) in vgrajenimi kamerami, senzorji za mahanje z rokami pred tv itd. TV rabim za pogledat dober film na bluray ploščku (zaenkrat-doprihoda masovnega 4k), da uživam v vseh potankostih slike in se filmu prepustim.

Za info, zunaj je prvi dosegljivi full muvie v 4K (TimeScapes 2012 2304p CineForm LPCM 5.1)
Nekaj podatkov:
- Velikost (309.65 GB)
- Dolžina (48min)
- AVG Bitrate (65535 kbps)
- Resolucija (4096 x 2304 pixels)

Tukaj je testerček, majhen CLIP, velikosti 3,4GB. (pazi stran je kitajska- desni klik na file in shrani povezavo kot)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

Looooooka ::

Engineer_ je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Android?...da se bo tv prizigal pol minute :))


firefox os, 20 sekund


much faster. waw. such speed.....not.

Se pravi je dejansko hitrejsi ze pri prvi verziji in gor lahko pises kodo s HTML5?
Anroid spet kratko potegnil :)

Engineer_ ::

Looooooka je izjavil:

Engineer_ je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Android?...da se bo tv prizigal pol minute :))


firefox os, 20 sekund


much faster. waw. such speed.....not.

Se pravi je dejansko hitrejsi ze pri prvi verziji in gor lahko pises kodo s HTML5?
Anroid spet kratko potegnil :)


nekaj sekund hitrejši zagon zate pomeni hitrejši OS?
Saj bo android šel v spanje ko se bo tv ugasnil in se bo ob prižiganju zagnal v 1 sekundi, kot klasičen android mini pc, ki ga daš v spanje.

Mozila bo čez 10 let v krekpih težavah. Ne znajo naresti več ničesar dobrega ali vsaj slabega in to dokončanega. Karkoli se lotijo potem nekje na sredi nehajo razvijat, ves razvoj pa gre v smeti, je neizkoriščen.

Brskalnik na pc še ima nekaj malega % uporabe medtem ko na tablicah sploh nimajo nekega omembe vrednega deleža uporabe.

Ni razloga, da mozilla ne propade.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Se mi zdi, se bo to zgodilo še prej. Takoj ko bo google zaprl pipico, bodo v velikih težavah, v roku enega leta bo konec z njimi.
Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox OS prihaja na nove naprave

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
74692 (3926) korenje3
»

Prispeli prvi televizorji s Firefox OS

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
3617990 (7933) korenje3
»

Mozilla obupala nad telefoni s Firefox OS

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1712369 (10426) Orias
»

Firefox OS

Oddelek: Mobilne tehnologije
459038 (7226) SLO_Matej

Več podobnih tem