» »

Hard freeze računalnika

Hard freeze računalnika

«
1
2

PNG ::

Zdravo,

obračam se na vašo pomoč, več glav več ve. Dobivam hard freeze odkar sem kupil novo grafično kartico (GTX 770Ti Asus DCII). Najprej sem pomislil na kakšno nekompatibilnost ali softwareski problem, zato sem:
-flashal bios plate
-updejtal firmware SSDja
-updejtal vse driverje
-s Hirens USBjem testiral rame - vse OK
-preveril vse kable, da se ni kakšen malenkost iztaknil
-Prime95 tudi ni pokazal nobenih errorjev, je pa res da je laufal le kakšno urco

Stvar se ni izboljšala, zato sem sformatiral SSD, naložil nazaj W7 (prej je bil gor W8.1) in zadevo sprobal. Spet isto. Seveda so driverji vsi up-to-date. Pred tem sem imel GTX 560Ti SoC od Gigabyte in je zadeva špilala vrhunsko, 100% stabilno.

Kaj se zgodi? Zvok obstane v loopu, ekrana se ugasneta ali čez cel ekran dobim enobarvno platno. Včasih tudi zeleno-rumen "sneg". Čisto različno, torej. Definitivno pa mi ne preostane nič drugega kot hard reset/shutdown, saj ni odzivna niti miška, niti tipkovnica.

Sistem:
-plata Asus Sabertooth P67
-PSU Antec TP-750
-CPU Intel i7 2600k
-GPU ASUS GTX770Ti DCII
-rami 2x4gb Vengeance 1600Mhz CL9
-SSD Corsair Force 3 120gb
-2x Dell U2412M

Kišta je vrhunsko hlajena, povsod Noctua propelerji, CPU ne gre preko ~45 stopinj celzija pod full loadom, grafa ne gre preko 60 stopinj celzija.

Duhec ::

Daj tastaro grafo nazaj pa bo jasno, če je ves sistem (še) stabilen.
Če je, je problem z novo grafiko ali pa je napajalnik ravno bil na meji in je z novo, ki ima cca. 25W večjo porabo od stare, pač postal muhast.

PNG ::

Sedaj sem uspel problem reproducirat...kadar igram BF4 kišta freezne ko ga ugasnem ali ko server menja mapo. Zdaj inštaliram neke igre da sprobam, če to drži za vse igre ali je problem v BF4.

Če je problem v komponentah grem jutri komponento po komponento menjavat pa bomo videli. Ideja je najprej menjati grafiko, nato PSU, nato plato. Do sem pa upam da že odkrijem krivca. Nadaljujem z CPUjem in v končni fazi še z rami, za konec pa še HDD.

Popizdiš, no. Kupiš high end grafo pa računalnik več ne laufa :/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

Riff ::

grafika ali psu po vsej verjetnosti

Han ::

nVidia driver je zadnje čase glavni krivec za tovrstne probleme.

Preveri še Asus podporo za novejši BIOS kartice in gonilnik zanjo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Sergio4 ::

PNG je izjavil:

CPU ne gre preko ~45 stopinj celzija pod full loadom



ne verjamem. mogoče gledaš temperature v speedfanu? laže za nekje 20 stopinj vsaj pri meni

Hayabusa ::

http://www.hardocp.com/article/2013/06/...
Sistem 374W full load.

Sistem je ta:
http://www.hardocp.com/article/2013/06/...



Koliko je star psu ?
Poženi furmark in naredi stress test (cpu+gpu).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

PNG ::

No, danes je prijatelj prišel do mene s svojo mašino in sva swapala komponento po komponento. Moja grafika v mojem sistemu -> freeze. Njegova grafika v mojem sistemu -> BP. Moja grafika v njegovem sistemu -> freeze.

Zaključek: nova grafična kartica visokega razreda je prispela zanič. Me pa zanima, če kdo ve ali je možno, da so jo skurili driverji? Namreč prvih par dni je delovala brez problema, nato sem pa naložil nove driverje in od takrat dalje dobivam hard freeze. Nato sem rerollal na starejše driverje in je še vedno freezala.

Kar se tiče CPU temperatur pa jih merim z everestom - hlajen je z Noctua C14 hladilnikom.

EDIT: Na Asusovi strani obstaja novejši BIOS za kartico. A izgubim garancijo, če jo flasham?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

Han ::

Zakaj bi izgubil garancijo, če je novejši BIOS uradno na voljo? Si jo izgubil, ko si flešnil plato in SSD?

NightHawk ::

Menjaj grafiko v garanciji pa bo? Nevem zakaj bi se dajal z bios flashi.

hojnikb ::

mogoče je bug v biosu ?
flashaj in poročaj..
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Temperature pri sabertooth se gleda z Thermal radar-jem.

Sergio4 ::

PNG je izjavil:



Kar se tiče CPU temperatur pa jih merim z everestom - hlajen je z Noctua C14 hladilnikom.


še vedno ne verjamem da imaš 45C pod full loadom. koliko imaš potem v idle? 20C?

PNG ::

Tako ali tako ni bitno, v glavnem CPU se definitivno ne pregreva. Ima kolega poleg mene 2500k isto hlajeno kot jaz pa tudi ne gre CPU preko ~50 stopinj nikoli pa nima Sabertooth. V idle je ~30 stopinj celzija na CPUju. Zdaj pa če Everest narobe kaže ne vem, niti mi ni pomembno.

Torej lahko flasham BIOS? Zakaj bi ga flashal? Zato, ker bo grafika 2 meseca na RMA 100%, 2 tedna bo rabil prodajalec da jo spravi v Belgijo ali kje je servis, 45 dni pa imajo oni legalno časa da se z njo ukvarjajo. Če lahko jaz to sam doma rešim sem zmagal, a ne.

Ne, pri SSDju pa plati je nisem izgubil, ampak gre za precej drago reč tako da raje vprašam.

Hvala za vso pomoč do sedaj.

LP

jebiveter2 ::

Grafa je kaput po vsej verjetnosti. Če ni problem v kablih ali slabem konektorju, samo menjaj.

Sicer pa vrni in zahtevaj nazaj keš če si jo kupil v Si.

BF4 in BF3 sta svinjska špila kar se tiče stabilnosti, tudi če si stestiral z vsemi ostalimi programi IBT in Furmark ipd. zadeve, te bo prizemljilo.

Razen da bi posodobil bios plate, mogoče grafe, kakšne rešitve tu ne vidim. Mogoče še menjava napajalca.

PNG ::

Mene bolj zanima če izgubim garancijo v primeru flasha biosa na gpuju...mimogrede se lahko zgodi, da brickaš kartico, kaj je pol z njo?

hojnikb ::

ne, ne zgubiš, ker je uradn bios... zakaj za vraga bi sicer asus dal tak bios na svoj page ?
#brezpodpisa

PNG ::

Zdi se mi, da je včasih bilo tako, da če si brickal kartico si izgubil garancijo.

Hayabusa ::

Pošlji v rma in konec zgodbe.Ne izgubljaj časa s flashanjem.
Dead on arrival @ Wikipedia ni nič novega.

PNG ::

Hja, problem je ker sicer laufa vse brez problema, le ko zloada novo mapo ali ko quittam game skrešira (to se dogaja tudi v drugih igrah, ne le BF4). BIOS flash najbrž pri tem ne bo pomagal?

jebiveter2 ::

Mogoče bo, mogoče ne bo.

Pač zjebana karta. Probaj ji povišati voltažo za kake 50mV na jedru, če je slučajno zanič binnan chip

Hayabusa ::

Koliko je star psu ?



Poženi furmark in naredi stress test (cpu+gpu).

Done ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

jebiveter2 ::

Furmark ni dober stress test, sam ga lahko bencham na norih frekvencah pa se bo v trenutku skrešal v BF3

PNG ::

PSU je star ene 3 leta. Samo ni problematičen, glede na to, da GTX 770 od kolega laufa na njem brez problemov...

tile stress testi so čisto brezveze, ker lahko laufa sistem kao stabilno, pol pa poženeš špil pa sistem zmrzne.

LukaTCE ::

V Furmark dej na tvojo resolucijo pa 8x MSAA fullscreen. Odpri GPU Shark in poglej load GPU v % ,VDDC,GPU (Mhz),mem (Mhz)
V Furmarku ti bo sikurno freeznu. V igrah se ti lahko še artifakti pojavijo pa Sync dej na off.

za CPU v Prime pa lahko daš tole za min in max 1792 k 5 min.
pa potem 20 min 1344 k in 4096 k
Ram na 90%

NightHawk ::

In kaj bo z vsem tem pogruntal? Sej že sedaj ve, da je nekaj narobe z grafično. Kaj bo novega izvedel s temi dodatnimi testi?

LukaTCE ::

NightHawk je izjavil:

In kaj bo z vsem tem pogruntal? Sej že sedaj ve, da je nekaj narobe z grafično. Kaj bo novega izvedel s temi dodatnimi testi?

Ker, se da verjetno rešit že samo z reflashom GFX biosa ?

Han ::

Na hitro sem skočil na Asus, a najdem le bios za GTX770, brez Ti. Kje si ga ti našel?

Jaz bi pisal na Asusov Support, jim razložil, v čem je problem, pa naj potem oni povedo, kako in kaj...

PNG ::

Ja, fora je da sem našel en post na nekem tujem forumu in je tip imel isto napako kot jaz (grafa deluje bp razen ko zloada novo mapo/quit game) in mu je po flashu BIOSa stvar funkcionirala.

Pardon, mislil sem GTX 770. 770Ti sploh ne obstaja, ali?

http://www.tomshardware.co.uk/answers/i....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

solatko ::

Najprej poizkusi z original gonilnikom z Asus-ove strani, potem pa se igraj z bios-om. Če boš pri flashanju zajebal kartico, ti garancija pade.
Delo krepa človeka

LukaTCE ::

Za bios flash je guide na overclock.net
Ne 770Ti ne ostaja
Snemi 331.82 (tazadn) je trenutno najboljši za igre sploh za BF4. Za folding je pa starejši

GeForce GTX 770/780/TITAN/780Ti:
Up to 50% in Metro: Last Light
Up to 26% in Crysis 3
Up to 18% in Battlefield 4

PNG ::

Drajverje sem stestiral različne in je bilo povsod isto.

BIOS flash mi je pa prodajalec ravnokar sporočil, da če mi karte ne uspe flashati nazaj na originalni BIOS preden crkne si lahko garancijo v rit potisnem. Tako da jutri gre na garancijo grafika in se ne mislim več s tem ukvarjati, saj sem že tako zapravil ves vikend, da sem sploh odkril katera komponenta je kriva za to.

Eh, brezveze. Kakorkoli, hvala vsem za odgovore in pomoč.

LP

Rainbow Dash ::

Imel sem isti problem! Zajebavala me je club 3d 6870 kartica... pa sm jo 3x poslau nazaj, pa 3x sm dobu novo, pa 3x ni delala! Ka sm naredu: prodau sm jo pa kupu novo in mam zdej asus 7870 pa laufa ko prasica...

verjemi da sem probal čisto vse, vse kar je možno narediti.. imel sem problem okoli leto dni, in sem se res poglobil, ampak je pač nevem.. club3d 6870 vsaka sjebana...

PNG ::

No, upam da se meni ne zgodi isto, ker popizdim. V tem času grafika zastari pizda.

Han ::

Osebno bi kartico flešnil na zadnji uradni BIOS. Prej bi z GPU-Z za vsak primer shranil obstoječega, potem pa sveže namestil sistem, brez (nVidia) gonilnikov, in flešnil grafo. Ima da dela, saj je ASUS ravno zaradi sesuvanja (improve stability) izdal popravljen BIOS.

Kot si že sam napisal, RMA lahko traaaaaaaaajaaaaaaa. Ne vidim razloga, zakaj ne bi smel uveljavit garancije na grafično, ki je uspešno poflešana na novejši bios.

V kolikor je kartica nova (stara manj kot 14 dni), jo lahko neseš nazaj v trgovino in zahtevaš vračilo kupnine oziroma vzameš drugo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

DarwiN ::

Veš kakšna je danes možnost, da kartico brickaš med flashanjem? To je praktično samo še mit... Moralo bi elektrike zmanjkat oziroma freeznit točno v določeni sekundi, pa še potem vprašanje, ker software ponavadi predhodno preveri pravilnost podatkov, preden jih "zapeče"...

Flashaj lepo.. 10 minut dela in si rešen.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

nightbird ::

jaz sem jo ravnokar flashal in dela BP :D dela ša maš glih 2min ;)

PNG ::

Jah, če je bo brickam pa sem 300€+ vrgel stran...itak mi je to neumno, da ti zavrnejo RMA če ni gor original BIOS :|

nightbird ::

saj nimaš kaj zafrkniti, itaq je samo VBIOS update for GTX770-DC2OC-2GD5 & GTX770-DC2-2GD5 in maš exe file, ki jo zaženeš z winsov in je zadeva rešena.

lp

Han ::

Če boš RMA direktno na Asus, popravila/menjave ne bodo zavrnili. Skratka, ne kompliciraj in flešni.

PNG ::

Hja saj ravno razmišljam, da ne bi smel imeti problemov flashati nazaj na original BIOS, saj sem že kupil še eno GTX 560 Ti poleg tega pa še moja plata podpira SLI (2x PCI-E x16/oziroma dual x8 slota). Evo sprobam danes pa javim.

EDIT: Zakaj bi za flash potreboval sveže nameščen sistem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

PNG ::

Update: z novim BIOSom stvar deluje. Pa še to mogoče kot zanimivost: z namestitvijo URADNIH BIOSov garancije ne izgubiš.

Hayabusa ::

Pa še to mogoče kot zanimivost: z namestitvijo URADNIH BIOSov garancije ne izgubiš.

Tudi če flešaš asus gpu z xfx biosom ?

PNG ::

Lahko, samo moraš pred uveljavljanjem garancije prej grafiko sflešati nazaj na osnovni BIOS. To lahko storiš z GPU-Z (shraniš prvotni BIOS) ali pa ga iz TPU presnameš lokalno.

Na primer na ASUSovo grafiko pa lahko flešaš novi ASUSov BIOS in pošlješ grafiko z novim BIOSom na RMA brez problemov.

Aja, kar se pa tiče hlajenja, poglejte:

http://www.guru3d.com/articles_pages/no...

37 stopinj na 100%. Jaz dosegam ~40-45 stopinj z i7 2600k, tako da Everest čisto nič ne laže. Dober hladilnik, pač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

PNG ::

Smešno, iz ASUS supporta so mi odgovorili, da izgubim garancijo če flasham BIOS. Sem jim odpisal zakaj potem obstaja download na njihovi uradni strani, če s tem razveljaviš garancijo - konec koncev so očitno te 770ke znane po tem, da freezajo.

Mislim, da sem dobil generični odgovor in tip sploh ni preveril, da obstaja uradni BIOS update za to specifično grafiko, ter je imel v mislih kak custom BIOS.

Han ::

PNG je izjavil:

Zakaj bi za flash potreboval sveže nameščen sistem?

Ziher je ziher. ;) Ko imaš sistem polno nameščen z vsemi gonilniki in programi, v ozadju teče ogromno procesov, ki načeloma lahko vplivajo na flash. Zato je npr. za določene DVD pekače proizvajalec priporočal flash v varnem zagonu (safe mode)...

Super, da dela! Si se izognil potencialni RMA kalvariji.

hojnikb ::

wait what, a vi to flašate v winsih ?
#brezpodpisa

PNG ::

Jah poglej, ASUSov način je tak:

.exe fajl ki brez opozorila ali česarkoli flasha GPU. Brez navodil, ništa, niti readme dobesedno ničesar nimaš. Dvkrat klikneš in to je to. Samo napiše flash successful, restarting! To je fajl, ki ga drugače sploh ne moreš pognati, kot iz OSa. Edina opcija ti je, da si spečeš .rom iz GPU-Z ali cukneš od nekoga ki je to že storil (PTU recimo).

hojnikb ::

extractaš bin fajl iz exeta in lepo flašaš z NVFLASH v dosu. najbol ziher..
#brezpodpisa

kixs ::

Ce lahko zaj*bes, bos tudi v DOSu. Sicer pa danes vsak firmware flash dela pod Winsi (od maticne, DVD-jev, do graficnih, itd...).
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD Radeon R9-2xx (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Strojna oprema
1779283657 (143341) next3steps
»

GTX770 vs GTX970 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
573906 (2469) abazuu
»

Nadgradnja računalnika - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
535649 (4940) iDare
»

Nvidia Geforce GTX 7xx (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Strojna oprema
675118983 (93995) Pro_moted
»

GTX 660 Ti OC vs GTX 760

Oddelek: Kaj kupiti
414647 (3631) Leprechaun

Več podobnih tem