» »

Bi rajši profi slike ali vam zadošča DM, Hofer...

Bi rajši profi slike ali vam zadošča DM, Hofer...

kokos25 ::

Pozdravljeni,

naj takoj povem, da ne gre za nobeno reklamo, nikakršno spodbujanje pri naročanju fotografij, foto knjig, osebnih koledarjev pri določenih podjetjih.

Enostavno me zanima samo naslednje: Ali bi dali 25€ za 100 slik 10x15 profi kvalitete ali 9€ za neke povprečne slike zgoraj omenjenih.

Se vam zdi dobro, da za osebni koledar formata dvojni A4, žična špirala v sredini, dobite podpovprečen izdelek in za to plačate 12€?

Edino, kar me povezuje s fotografijo je moj uč, ker vsek dan delam s fotografijami kot offset tiskar. (zaposlen in nisem nikakršen d.o.o. ali s.p.)

Vem, da je ogromno naročnikov (govorim iz lastnih izkušenj) takih: Boli me kvaliteta, sam da je pocen.
Jz osebno sem enemu od podjetij vrnil fotografije in osebni koledar zaradi nekakovostnih fotografij, a kljub temu so imeli profesionalen odnos in so brez problema vrnili denar, a to pri meni ne šteje.

Dajte kakšno mnenje, ker mislim, da si zaslužimo več, pa čeprav bomo še vedno gledali v denarnico.

lp Gregor
Ne mi ponujat celeronu 366mhz za 70€....hvala...

dottor ::

Če koledar kupim, je to ponavadi tematski, in si ga pred nakupom ogledam, če se mi same fotografije zdijo všečne, šele na to pogledam kvaliteto slik in tiska.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

kokos25 ::

Vrjetno nisi razumel, kaj sem hotel povedat. Tvoj osebni koledar s tvojim fotografijami in tvojim trudom pri fotošopingu in retuširanju, dobiš pa dobesedno "zmazek". Se pravi, ti narediš koledar in ga daš sprintat nekemu podjetju. Govorim o digitalnem tisku ker gre zgolj za 1 komad.
Ne mi ponujat celeronu 366mhz za 70€....hvala...

Brane22 ::

Papir uporabljam več ali manj samo še v ritobrisne namene.

Ko ravno omenjaš, sem se ozrl po stenah in našel en koledar za leta 1999-2001 in enega za 2013, ki je bil zadnjič updatean nekje aprila.

Kar se fotk za osebno in vozniško etc tiče, me ne zanima kvaliteta fotke, ki jo bo gledal tam nek birokrat.

Svoje fotke hranim itak v elektronski obliki in me papirna zanima manj. Če kdaj kaj zaide na papir, to pač sprintam sam. Če je treba, v high-res načinu in na boljši papir.

Praviloma se nikoli ne sekiram za kakovost sprintanega, ker pač vem da v primeru potrebe to lahko bolje sprintam, če si vzamem čas ali pošljem v studio. Do sedaj te potrebe ni bilo.

skyline ::

Kaj točno je point te teme?

Kdor ve, kaj hoče, bo dal narest testne printe in se na njihovi podlagi odločal naprej.
Kdor gleda na ceno, bo poiskal najugodnejšo ponudbo in se ne bo oziral na kvaliteto (ker v večini primerov itak ne vidi napak).

LitralSM ::

Ali hočete imeti za osebni album/arhiv natiskane fotografije kvalitetneje, a dražje ali pa hočete za zanamce pustiti svojo fotografijo resolucije 64x64 ne najbolj kvalitetno natisnjeno čez običajen list formata A3?
Ni težko vprašanje.

Če bi imel denar, in če bi se slučajno odločil za tako hrambo fotografij v fizični obliki, bi se odločil za dražjo varianto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LitralSM ()

dottor ::

Jaz sem s tiskom fotografij v Mullerju zadovoljen. Fotografije ponavadi pri njih dam nardit v večjem formatu kot navadno (precej večje). Predvsem gre za razne družinske slike ko smo vsi skupaj pa pol to damo noni (babici po slovensko), da ima za spomin. Ponavadi se fotografiramo za kak večji praznik ko je cela družina zbrana pri njih.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Brane22 ::

LitralSM je izjavil:

Ali hočete imeti za osebni album/arhiv natiskane fotografije kvalitetneje, a dražje ali pa hočete za zanamce pustiti svojo fotografijo resolucije 64x64 ne najbolj kvalitetno natisnjeno čez običajen list formata A3?
Ni težko vprašanje.

Če bi imel denar, in če bi se slučajno odločil za tako hrambo fotografij v fizični obliki, bi se odločil za dražjo varianto.


V tem primeru sploh. Valjda boš folku pustil podatke v čimboljši, čimmanj predelani digitalni obliki, sploh glede na to, da je fotka tako nastala.

Verjetno je, da bodo pozneje na voljo boljše tehnike kakovostnejšega odtisa za manj denarja in bo konči rezultat cenejši in boljši, sploh pa na voljo v kateremkoli številu kopij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

dottor ::

Zanima me kolko folka še sploh da tiskat slike. Jaz že kar nekaj let si delam digitalne zbirke slik (pečem na DVDje + 1 kopijo DVDja)? Slike pa tiskam samo še za družinske dogodke.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Alamar ::

dottor je izjavil:

Zanima me kolko folka še sploh da tiskat slike. Jaz že kar nekaj let si delam digitalne zbirke slik (pečem na DVDje + 1 kopijo DVDja)? Slike pa tiskam samo še za družinske dogodke.
Še nisi slišal za oblačno shrambo kot je dropbox, skydrive in podobni? Slike imaš vedno na voljo za pokazat na računalniku-tablici-telefonu, če je le dostop do interneta.

dottor ::

Slišal sem, se pa tega ne posložujem. Dropbox uporabljam večino za pošiljanje fotografij društvom za katere slikam, ker je to najenostavnejši način.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

no comment ::

Profi ali "profi"?

Na čem in s čim se printa?

skyline ::

Kar je majhnih dimenzij (do 30x45cm), se pri nas uglaunem povsod razvija na Fujijevih Frontier minilabih. Papir je večinoma isti, razlike so v vzdrževanju mašin in človekom za strojem, ki veselo klika 'auto enhance' (ali pa ne).

s1m0n ::

Za par fotografij do A4 (10x15, 13x18, A4) večinoma na lastnem tiskalniku kjer imam kontrolo in usklajevanje med barvo na monitorju in na papirju. Če je potrebna večja količina pa spletne storitve (ala mixifoto). Kjer s kvaliteto nisem preveč zadovoljen a je za ceno in količine fotografij v rangu dobro.

blackbfm ::

Zanima me kolko folka še sploh da tiskat slike. Jaz že kar nekaj let si delam digitalne zbirke slik (pečem na DVDje + 1 kopijo DVDja)? Slike pa tiskam samo še za družinske dogodke.


Digitalne zbirke so tko tko, moraš stalno spremljat kaj se dogaja. Fizični mediji se poslavljajo z ekstremno hitrostjo, boš našel en zaprašen dvd čez 20 let, vprašanje če boš dobil enoto in mogoče kompatibilen računalnik. Cloud storitve ki jih eni tolk hvalijo so pa sploh lahko zadeva kjer res nimaš prav nobenega nadzora, danes je jutri ne več, ker se nekomu pač tako dvigne ali pa se razmere na trgu spremenijo.

Tko da tist kar je nujno, je še vedno pametno dat tiskat. Čeprav na koncu je pa spet vprašanje, če ne bo slika po desetletjih enostavno zbledela..nič ni večno jebiga:)

Brane22 ::

blackbfm je izjavil:


Čeprav na koncu je pa spet vprašanje, če ne bo slika po desetletjih enostavno zbledela..nič ni večno jebiga:)


Oziroma to SPLOH ni vprašanje >:D

Sploh mi je smešna vsa ta znanost okrog avtentičnosti barv in razne kalibracije, ko pogledaš kako se spreminjajo barve na papirju. Vsaka komponenta se spreminja po svoje in vsaka različno na različne vplive ( UV, kisik, ozon, toplota itd itd).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Zasloni in prikazovalniki so vsako leto boljši.

Višje ločljivosti, večji kot gledanja, možnost 3D, bolj naravne barve, možnost animacije itd itd.

Že danes nisem ziher da kakšne fotke ne bi raje videl na solidnem retina-class LCDju kot na papirju.

Jutri bo to samo še bolj izrazito.

kaj ostane papirju ? Avtentničnost ? Za kaj točno je sprintana/stiskana fotka boljša od prikazane na zaslonu ?

kixs ::

Menda tisti obcutek, ko vzames album v roke in ga skupaj z otroci prelistas na kavcu. Sam imam trenutno vse v digitalni obliki, vendar imam obcutek, da bom dal tiskat slike in naredil album.

Kar se tice kvalitete barv in podobno, se niti ne sekiram prevec - le da ni to izrazito opazno. Fotke, ce gledas kaksne druzinske, so primarno bolj zato, da se spomnis tistega dogajanja in obcutkov. Ne toliko barve trave in igrac.

lp

Super Sonic ::

kaj ostane papirju ?

Vsa zgodovina.

Veliko je starejših ljudi, ki želijo imeti fotografije na papirju. Gre za vzorce.

Če pa sebe pogledam: gledat to na štromu ni ok, ker te praviloma vedno nekaj moti. Kabel za napajanje, prazna baterija ali pa animicija, ki te sili, da fotografije ne použiješ. Potem padeš v ritem hitenja in... ... na kavču, ob čaju, kjer lahko veliko govoriš o vsaki fotografiji posebej; paše papir.

Ali bi dali 25€ za 100 slik 10x15 profi kvalitete ali 9€ za neke povprečne slike zgoraj omenjenih.

V resnici bo redko kdo opazil razliko, pa tudi če bo kdo opazil, se mu redko zdi minus. Osebno tiskam na kvaliteti.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

no comment ::

Brane22 je izjavil:

kaj ostane papirju ? Avtentničnost ? Za kaj točno je sprintana/stiskana fotka boljša od prikazane na zaslonu ?

A si že kdaj vidu kak dober BW ali C-Type print? Si kdaj v rokah držal kak dia film (po možnosti velikega formata)?

Brane22 ::

A si že kdaj vidu kak dober BW ali C-Type print? Si kdaj v rokah držal kak dia film (po možnosti velikega formata)?


Če lahko sliko originala nanje preneseš brez izgube informacije in jo tako tudi hraniš, potem imaš mogoče point.

Če slika nastane v digitalni obliki ( CMOS/CCD senzor), potem imaš pri prenosu neko izgubo.

Ravno tako pri hranjenju podatkov v tej obliki.

no comment ::

Žal ne vem za noben display, ki bi pribl. ustrezal VSEM kvalitetam dobrega printa (kaj šele dia projekcije):
- debelina
- cena
- velikost
- črna = črna
- resolucija
...

ti?

Brane22 ::

Vpprašanje je, zakaj naj bi sploh ustrezal kvalitetam dobrega printa.

kaj tako magičnega je na printu ?

no comment ::

Brane22 je izjavil:


kaj tako magičnega je na printu ?

O tem je, imho, brezveze debatirat. Ti magije ne boš vidu, drugi jo bodo pa z zaprtimi očmi čutili. Brezplodna debata, tako kot film vs. digital.

Zato sem specificiral čisto osnovne in otipljive "kvalitete". Kje dobim 50" screen, debeline pol centimetra, s 15k piksli po širini? Za 100 EUR.

Crickets?!

Super Sonic ::

Če je govora o profesionalnih fotografijah, ima taka fotka pravico bit natisnjena. Kot že rečen; boljšega ni.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Brane22 ::

no comment je izjavil:


Zato sem specificiral čisto osnovne in otipljive "kvalitete". Kje dobim 50" screen, debeline pol centimetra, s 15k piksli po širini? Za 100 EUR.

Crickets?!


In kje jih rabim ? In zakaj ravno 50" in 15k pikslov po širini ?
In kje imam tak CMOS senzor, da bo rezultate tega vreden ?

In zakaj to rabim ZDAJ ? Recimo da imam tak masiven RAW, papirja pa ne rabim ravno zdaj, oziroma ne v tej kakovosti.

A ni v tem primeru optimum shraniti stvar v maksimalno verni digitalni obliki in jo spraviti na papir takrat, ko si bom to res zaželel in takrat z najboljšo dosegljivo tehniko v tem razredu ?

no comment ::

?!

Ti si spraševal kaj ostane papirju.

Jaz pravim, da je zaenkrat analogna prezentacija (papir, projekcija...) praktično edini ekonomični način, da dobiš pred oči nekaj kar je spodobne kakovosti.

Če pa sprašuješ ali moraš uporabit papir za sliko, ki si jo zajel v mizerni kakovosti in je sploh ne nameravaš pogledat, je pa odgovor jasen, papirja ne rabiš. Tudi monitorja ne.

Okapi ::

In zakaj to rabim ZDAJ ?
Aha, ker ti ne rabiš, ne rabi nihče.;((

Jaz sem recimo pred nekaj meseci od kolegice dobil za darilo fotoknjigo, s fotkami iz nekega skupnega avanturističnega potovanja. Te fotke bi lahko dobil tudi po e-pošti, ampak sem se fotoknjige veliko bolj razveselil. In v resnici je še vedno bolj praktično dati nekomu, ki pride na obisk, v roke to knjigo, da si pogleda, kako smo se imeli na potovanju, kot mu jih kazati na tablici. Je pa res, da so na tablici te fotke videti bolje.

Brane22 ::

Aha, ker ti ne rabiš, ne rabi nihče.;((


Briliantna logika, res. OP je vprašal kaj si mislimo o profi printih na papir.

In podal sem SVOJO perspektivo.

Okapi ::

Ja, samo da tvoja perspektiva ni bila, da tega ti pač ne rabiš, ampak si s svojim odgovorom dal vedeti, da po tvojem mnenju tega nihče ne rabi.

Brane22 ::

Ja, samo da tvoja perspektiva ni bila, da tega ti pač ne rabiš, ampak si s svojim odgovorom dal vedeti, da po tvojem mnenju tega nihče ne rabi.


Samo v eno rabo- arhivsko. Razumem različne tehnične zahteve pri prikazu in štekam,d a so kombinacije, kjer je papir bolj optimalen.

Ne razumem pa pointa arhiviranja ( kot tip pravi "za zanamce") v tej obliki.

Okapi ::

V resnici ima papir tudi za arhiviranje veliko prednost. Najde človek na podstrešju stare 5,25 diskete in gredo direktno v smeti. Če bi našel fotografije na papirju, bi dragocenih družinskih fotografij (ali zgodovinskih dokumentov) ne vrgel v smeti. A si prepričan, da bodo čez 100 let ljudje sploh vedeli, da so v predali stare pisalne mize našli ključek USB ali kartico SD? In tudi če bodo vedeli, a misliš, da bomo imeli to kam vtaknit? Sem precej prepričan, da ne, in bodo vrgli stran. Če bodo našli album obledelih papirnatih fotk svojega pradeda, se bodo pa razveselili.

Mimogrede, tudi jaz imam nekaj arhiva (sicer ne ravno zelo pomembnega, ne pa tudi kar za v smeti) na Iomeginih ZIPih in SyQuestovih diskih, ki ga sicer teoretično še lahko "rešim" in prepišem na kaj uporabnejšega (po vseh verjetnosti, ker morda je kaj od tega tudi crknilo), praktično pa zelo težko (SyQuestov pogon recimo še imam, ampak je na SCSI-ju in ga nimam več kam priklopit, pa tudi ko sem ga še lahko, gonilniki niso več podpirali takratne različice Windowsov). Pa je zadeva komaj slabih 20 let stara.

Poleg tega so ljudje izgubili že veliko dragocenih fotografij (dragocenih v smislu spominov), ko so se pokvarili diski, ključki USB, pomnilniške kartice. Negativi, diasi ali fotke na papirju sicer bledijo, tudi vlaga jih lahko načne in zgorijo lahko v požaru, ampak se vseeno fotke na papirju za vedno uničijo precej redkeje kot tiste na izključno digitalnih nosilcih. In ni mi treba sedaj začeti razlagati o backupih in poklicnih rešitvah za arhive, ker jih precej dobro poznam, in dobro vem, da povprečni ljudje tega ne uporabljajo.;)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Brane22 ::

Ko sem mislu na digitalno hrambo, sem seveda imel v mislih boljše variante od 5.25 disket.

Za varnost podatkov poskrbiš z redundanco seveda.

Pri papirju ti pa nobena redundanca ne pomaga. _nepopravljivo_ se bo začel starat v trenutku, ko pade ven iz printerja.

In ne štekam zakaj naj bi bil digitalni backup tako problematičen.

na 16GB CF spravim 1.500+ RAW datotek. Stvar stane pri nas €20 in jo zlahka držim med prsti.

Je tako težko naredit 1:1 backup take kartice v ekstra dveh primerkih in jih hranit na ločenih lokacijah ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Aston_11 ::

Jaz imam na dveh lokacijah, na treh diskih in del še na dvd-jih. Po moje mi zasedajo vse kopije enih 500 Gb. Pa ne bi škodilo imeti tudi kaj v obliki klasičnih fotografij, vsaj najboljše, in še na tretji lokaciji, recimo v kakšnem oblaku. Je pa tega očitno preveč, je enih 40000 slik, svoje delajo tudi kratki posnetki. Po eni strani lahko slikarimo kot hočemo, po drugi strani pa sem se 36 klasičnim filmom vseeno malo bolj potrudil za izgled slike. Kljub temu pa ne bi dal nobene...
Pri tem mi je odpililo že ena dva diska, tako da sejem te fotografije, kjer je le plac. DVD-ji tudi niso baš nekaj.

Furbo ::

kokos25 je izjavil:

Jz osebno sem enemu od podjetij vrnil fotografije in osebni koledar zaradi nekakovostnih fotografij, a kljub temu so imeli profesionalen odnos in so brez problema vrnili denar, a to pri meni ne šteje.


Krneki tema, za katero se mi zdi da je nastala predvsem iz frustracij nekega podjetnika.

Danes pač vse več strank zanima zgolj in le cena.
Meni so ljudje skoraj cepetali od jeze, ker sem pred izdajo predračuna v gradbeništvu, vedno želel kaj več podatkov kot le 'ja stena je', 'ja za strop mi dej ceno'. Če sem želel še videti objekt ali izvedeti vsaj njegovo približno lokacijo, sem bil pa že totalno prezahteven.
Nakar se je izkazalo, da je stena obloga, strop pa mansardna obloga s 30cm izolacije in vesoljsko folijo... bajta pa nekje sredi ničesar, brez električnega priključka.
Seveda so tekli k kekcu ki je izustil najnižjo ceno, potem pa v jok, ker je bilo na koncu seveda dražje od tiste random cifre, ki jo je prej izustil obrtnik. Seveda so potem vsega krivi goljufivi obrtniki. Delno ja, več kot le delno pa tudi butaste stranke, ki si ne dajo narediti predračuna, ker je to čisto preveč dela, pa še razčistiti bi morali pri sebi, kaj sploh hočejo imeti narejeno.

Imaš pa tudi stranke, ki so pripravljene plačati več in vsak bi seveda hotel imeti takšne, pozabijo pa na dejstvo, da moraš tudi ponuditi kaj več, kot le višji račun. Potem je pa jok in stok na podjetnikovi strani, ker taka stranka prekleto dobro ve kaj hoče.

Skratka avtor teme naj premisli, a res ponuja kaj več, ali samo hoče več denarja.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Alamar ::

blackbfm je izjavil:

Zanima me kolko folka še sploh da tiskat slike. Jaz že kar nekaj let si delam digitalne zbirke slik (pečem na DVDje + 1 kopijo DVDja)? Slike pa tiskam samo še za družinske dogodke.

Cloud storitve ki jih eni tolk hvalijo so pa sploh lahko zadeva kjer res nimaš prav nobenega nadzora, danes je jutri ne več, ker se nekomu pač tako dvigne ali pa se razmere na trgu spremenijo.

Tko da tist kar je nujno, je še vedno pametno dat tiskat. Čeprav na koncu je pa spet vprašanje, če ne bo slika po desetletjih enostavno zbledela..nič ni večno jebiga:)
Kakšne neumnosti so pa to. Podjetja, kot so google, microsoft in dropbox glih niso na tem spisku, da lahko jutri propadejo. Poleg tega vsak pameten itak naloži slike na več različnih oblačnih servisov. Veliko bolj varno kot katerokoli fizični medij, ki ti lahko v vsakem trenutku odpove. Tudi DVDji in CDji v veliki večini ne bodo več bralni čez par let, sploh če se zamenjajo računalniki.

Brane22 ::

@Alamar:

In ker seveda vsi vemo, da se binarna informacija najzanesljiveje vpiše in najdlje hrani v vodnih kapljicah, ki lebdijo v zraku, je varnost podatkov v oblaku zagotovljena, ne ?

Ko vidiš, kako jih je NSA peljala scat, ti da mislit.

Alamar ::

Brane22 je izjavil:


In ne štekam zakaj naj bi bil digitalni backup tako problematičen.

na 16GB CF spravim 1.500+ RAW datotek. Stvar stane pri nas €20 in jo zlahka držim med prsti.

Je tako težko naredit 1:1 backup take kartice v ekstra dveh primerkih in jih hranit na ločenih lokacijah ?
To je potem že 40 EUR in obe ti lahko crkneta iz danes na jutri kar tako brez razloga. Cloud imaš pa free. Meni je crknilo že kakšnih 10 USB ključev, 3 SD kartice, arhivi zapečeni na DVDje in CDje iz 20-15-10-5 let nazaj mi jih na dveh novih laptopih bere le še 3 od več kot 100 komadov. Tako da....

Brane22 ::

Meni USB ključ ni crknil noben brez razloga.

Da bi mi pa crknile vse tri CF kartice hkrati, to bi moral biti že težek žegen.

Pa še takrat bi verjetno lahko rešil podatke.

In kdo točno in kako ti garantira za podatke v cloudu ?

Alamar ::

Seveda nihče, ampak vseeno bolj zaupam stricu googlu, kot čangšlang proizvajalcu kartic.
Sicer pa razumljivo imam duplikate na 5 različnih servisih.
Tukaj je potem še glavna prednost - priročnost, ko imaš vse vedno in povsod na voljo za pokazat, ne pa da tlačiš fizični medij, ki ga mimogrede založiš ali izgubiš, v vsako napravo posebej.

kokos25 ::

Brane22, razumem tvoje prepričanje, a zgodovina v prihodnosti bo še vedno na papirju.
Ne mi ponujat celeronu 366mhz za 70€....hvala...

Brane22 ::

Saj bo na papirusu pa kamnitih ploščah tudi.

jype ::

Ja, na digitalnih nosilcih je pa ne bo.

Brane22 ::

Digitalni nosilci živijo s podatki.

Tako kot se razvijajo, jim podatki sledijo.

Mogoče čez tisoč let ne bo CF kartice iz današnjih časov, bo pa verjetno njen moderni ekvivalent in mnogi podatki, vredni hranjenja bodo na modernih medijh.

Kaj ti danes koristi prastara kamnita plošča ? Pa še to 99,99% vidi kot fotko iste na modernem, digitalnem mediju.

jype ::

Brane22> Digitalni nosilci živijo s podatki.

In umrejo z njimi.

Gostota in tehnologija zapisa sta preveliki, da bi nosilci preživeli obremenitve časa, ki bi jih bilo mogoče popraviti.

Brane22 ::

Ampak podatki ne umrejo z nosilci.

kaj me briga za podatke, ki so zgnili na disketi, če sem njihovo kopijo že davno preselil ?

Gostota in tehnologija zapisa sta preveliki, da bi nosilci preživeli obremenitve časa, ki bi jih bilo mogoče popraviti.


1. To velja za papir še toliko bolj.

2. To velja za podatke, ki jih enkrat vpišem in se jih potem ne dotaknem 100 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

predale imam polne papirnih fotk, katere 99,99% pol kurca ni vredno, ker jih je požrl zob časa.

In sedaj z njimi nimam kaj, lahko samo čakam da strohnijo do konca. Če bi jih imel v digitalni obliki, bi jih lahko recimo potalal z zainteresirano familijo in tako bi bile kopije dokaj varne. Tudi če izgubim vse, bi to od ostalih lahko dobil brez problema.

jype ::

Brane22> 1. To velja za papir še toliko bolj.

Ne, ne velja.

Brane22> 2. To velja za podatke, ki jih enkrat vpišem in se jih potem ne dotaknem 100 let.

Ne, to velja za podatke, ki ždijo na medijih in se precej hitro spreminjajo zaradi okoljskih vplivov.

Brane22> predale imam polne papirnih fotk, katere 99,99% pol kurca ni vredno, ker jih je požrl zob časa.

Ja, jaz imam pa par deset terabajtov podatkov, ki niso vredni pol kurca, ker jih je zmečkal raid kontroler, imam celo stalažo pokvarjenih diskov, imam par sodov optičnih medijev, ki ne delujejo.

Imam tudi par albumov fotk, ki so še vedno v odličnem stanju.

Mislim, da sam zlahka uganeš, katero reč babica raje pogleda.

Brane22 ::

Imam tudi par albumov fotk, ki so še vedno v odličnem stanju.

Mislim, da sam zlahka uganeš, katero reč babica raje pogleda.



 Microcartridges

Microcartridges



Ja, tud jaz mam kupe materialov ujetih na slavnih Sinclairjevih microcartridgeih.

Ni kaj, bo treba nazaj na luknjane kartice, da jih ja lahko tudi babica tudi na otip prebere. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

jype ::

Brane22> Ni kaj, bo treba nazaj na luknjane kartice, da jih ja lahko tudi babica tudi na otip prebere. :))

Skratka, papir ima svoje prednosti - glavna od teh je očitno precej manjša gostota zapisa, ki se precej počasneje kvari.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov domala večen način zapisa podatkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6718956 (15538) vostok_1
»

Reuters ne bo več sprejemal slik iz formata RAW (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6421555 (18459) Jst
»

Razvijanje digitalnih fotografij (Kje?)

Oddelek: Pomoč in nasveti
2411199 (4412) MadMax
»

Fotografije : 1 M ali 3M oz. več

Oddelek: Zvok in slika
91230 (1021) eric_cartman
»

Obdelava digitalnih fotografij

Oddelek: Zvok in slika
203760 (3577) Matev

Več podobnih tem