» »

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč

«
1
2

janlamp ::

Pozdravljeni!
lepo prosim za pomoč
Potreboval bi malo pomoči glede fizike, bolj natančno iz dinamike.

imam problem pri reševanju šestih nalog, in bi vas lepo prosil če bi mi kdo rešil ter pokazal potek reševanje.

NALOGE:
1. Teniška žogica mase 60 g pri servisu zapusti lopar s hitrostjo 46 m/s. Kolikšna povprečna sila je delovala na
žogico, če je med pospeševanjem prepotovala 80 cm? Predpostavi, da je pospešek konstanten.

2. S kolikšnim pospeškom drsi zaboj mase 3,20 kg navzdol po zaledenelem klancu z nagibom 22°? Trenje
zanemari.

3. Telo z maso 3,4 kg se začne gibati iz koordinatnega izhodišča pod vplivom sile (2,0; -4,8; 1,5) N. Določi
položaj telesa čez 2,5 s.

4. Masi 50 g in 60 g, ki sta z lahko vrvico obešeni preko škripca, spustimo iz mirovanja. S kolikšnim
pospeškom se gibljeta? Maso škripca in trenje zanemari.

5. Zaboj z maso 45 kg vlečemo z enakomerno hitrostjo po ravni podlagi z vrvjo, ki oklepa kot 30° glede na
vodoravnico. Sila v vrvi je 150 N. Kolikšen je koeficient trenja?

6. Sani spustimo po strmini 20°. V 5,2 s se oddaljijo za 32,5 m. Kolikšen je koeficient trenja med sanmi in
podlago?


Lep pozdrav, Jan

lebdim ::

lahko ti rešim prvo nalogo:

m = 60 g = 0,06 kg
v = 48 m/s
s = 80 cm = 0,8 m
_______________________________________
Ker imaš m in v, lahko izračunaš Wk.
Wk = (1/2) * (m * v2) = (1/2) * (0,06 kg * 2116 m2/s2) = 63,48 J

A = Wk
F s = Wk
F = Wk / s = 63,48 Nm / 0,8 m = 79,35 N

janlamp ::

@lebdim : stokrat ti hvala, res najlepša hvala :)

XsenO ::

Splošen napotek kako rešiti fizikalne naloge; izpiši iz besedila podatke, poglej podatek ki iščeš, skombiniraj formule da dobiš iskan podatek
1 + 1 = 1

lebdim ::

@janlamp,
zgornjo nalogo sem rešil v dveh korakih ... tako nalogo pa bi lahko rešil tudi v enem koraku, in sicer -> da bi v spodnjo enačbo A = Wk kar vstavil F s = (1/2) * (m v2) in iz te enačbe izrazil F ...

Unknown_001 ::

O, še ena izgubljena duša v moji stroki :D

Za 6. ti iz prve povem da je koeficient trenja enak tangens 20

Za ostale naloge mi pa prej nekaj povej, preden se zakopljem v njih :D

A mate vi gravitacijski pospešek 10m/s2 al 9,81m/s2 ??
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Ok, če ti je kul, bom računal tako, da bo gravitacijski pospešek 9,81 (tako pri nas zahtevajo) da bo natančno.

2. naloga. ta je easy. Razstaviš sile na klancu in ker je podlaga gladka izpistiš učinek trenja. Preostane ti samo še izračun pospeška: a=F/m

Se pravi Fg=3,2kg*9,81m/s2

Razstaviš s kotnimi funkcijami. Tu te zaanima izključno dinamična komponenta. Se pravi Fg*sinus 22o

Se pravi x komponenta v obrnjenem koordinatnem sistemu pride 11,76N

Greš po enačbi a=F/m in bi mogu dobit 11,76N/3,2kg=3,68m/s2 (ne me tepst ker sem zaokrožil :D)

In kmalu bom nazaj, že rešujem 3. problem :))
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Unknown_001 ::

3. naloga, hmm, ta je malo tricky :D, nisem še kaj takega reševal ampak je simpel, ker sem že pogruntu za kaj gre. Se pravi izračunaš pospeške za vsako smer in potem po enačbi s=at2/2 izračunaš razdalje v vsako smer in dobil boš koordinate. Na to nalogo moraš gledati kot že razstavljen vektor v prostoru in ker je že razstavljen, je naloga čist easy. Če na bi bil bi se mogu še jebat z razstavljanjem, ampak to upam da znaš :D

Se prav. Če pogledam kot razstavljeno vektorsko silo F:)
Fx=2N
Fy=-4,8N
Fz=1,5N

Izračunaš pospeške za vsako smer.

ax = 2N/3,4kg = 0,59m/s2
ay = -4,8N/3,4kg = 1,4m/s2
az = 1,5N/3,4 = 0,44m/s2

In še prepotovane razdalje (s) ki bodo tvoje koordinate.
t=2,5s
Vstaviš cifre in ne boš verjel, rezultat je tu.
X=at2/2 = 1,84m
Y=at2/2 = -4,37m
Z=at2/2 = 1,38m (spet sem zaokrožu, pa ne me tepst :D)

EVO ! 8-)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

4.naloga

Ta je luštna in mnogim zelo težka, predvsem zato ker večina ne upošteva obeh mas.

Izračunaš rezultanto sil, ki je...
(raj bom mal pogulfau z masami :D da se ne bom matral)
60g-50g=10g

0,01kg*9,81m/s2=0.0981N

Lahk pa tud če ti je v veselje
0,06*9,81 - 0,06*9,81 =0,0981N

In seveda izračunaš pospešek. Ampak upoštevaš masi obeh kock ki sta povezani!
a=0,0981N/(60g+50g) = 0,0981N/0,11kg = 0,89m/s2
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Unknown_001 ::

5. ta je zelo lahka.
FN = sila podlage
Ftr = sila trenja

Ktr. (koeficient trenja) je enak Ftr./FN

Tale pa mal poznavanja ravnotežnih enačb zahteva. Ke je gibanje enakomerno vemo, da mora biti rezultanta vseh sil enaka 0. Seštevek Y komponent mora bit nič in seštevek komponent X mora bit 0.

Nastaviš Fg=45kg*9,81m/s2 =441,45N
Prvo razstaviš silo na štriku, ki je pod kotom 30o
F štrika je 150N
Fx= 150N*cos30o = 123N (spet sem zaokrožu)
Fy= 150N*sin30o = (ker vem da je sinus 30 enak 1/2)= 75N

Torej, sešteješ rezultanto v Y osi in moral bi dobiti silo podlage, ki mora biti enaka ostanku, da bo razultat 0. Se pravi pride Fn=Fg-Fy = 366,45N (to boš nucal za izračun koeficienta)

Nato isto narediš v X osi. In na isti način boš dobil silo trenja, ki vse skupaj izenači na 0. No, mislim da je mal samoumevno, da mora bit Ftr enak Fx Torej je Ftr=123N

In potem po enačbi za koeficient ki sem jo napisal izračunaš željeno neznanko.

Ftr./FN=123N/366,45N= 0,336 to je tvoj koeficient

No na 6. nalogo sem ti pa že prej odgovoru, tak da mislm, da sem si zdj eno pivce zaslužu 8-). Če kaj ne bo jasno me kontaktiraj na ZS.

Lp!

Prvo ste pa že obdelal, tak da upam da mi je ni treba razložit :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Trd1n ::

O legenda vse rešu pa še tko lepo razložil :D se ti še jst zahvaljujem ker mi je res pomagal :)

Unknown_001 ::

Trd1n je izjavil:

O legenda vse rešu pa še tko lepo razložil :D se ti še jst zahvaljujem ker mi je res pomagal :)


Malenkost :D

če bo ker kj rabu, me lahko na ZS kontaktira, pa če bom mel cajt si ga bom vzel, da bom razložu tisto kar vas teži.

Aja, trenutno lahko vso snov Fizikedo 3. letnika Gimnazije in Tudi iz Mehanike. :D

Lp!

Pa prosim da ne bo prevelikega navala, ker mam bol mal časa za ST
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

janlamp ::

@Raptor F16 : hvala rešil si me :)

mislim da te bomo drug tedn spet usi rabil :)

zagotovo si pa zaslužiš gajbo piva, ne sam enega :)

Unknown_001 ::

Hehe, ni problema.

Hmm glede drugega tedna ce bo res tak naval se raj zmente za naloge ki niso jasne jih zberte na kup pa jih v to temo not dajte pa se bom probal potrudit odgovort, ker individualno z vsakim teorijo it cez bo mal huda :D.
Se moj nasvet za vse.
Dobro zapiske nastudirajte, pa v knjiznici kaksen ucbenik od Kladnika vzamte v roke pa teorijo dobr obdelajte in se osnovne enacbe naucte. Vse ostalo je logika premetavanja enacb in razumevanje problema. Pa pri vsakem problemu je treba met mal vizualne predstave kako bi v prkasi resitev izgledala.

Drgac pa se zmeri zagovarjam trditev v svojem podpisu :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

lebdim ::

mislim, da se drugače računa pospešek 10 m/s2, ker je lažje ...

Unknown_001 ::

Jst ne vem kolk pr njih zahtevajo, ampka ce ze razlagam bom razlagal na dovolj visokem nivoju, da bo v bodoce to koristilo tudi takemu od katerega zahtevajo mal vecjo natancnost. Ta priblizek 10 je kvecjem za OŠ primeren, zdj v srednji soli bi se pa mende dalo mal vec natancnosti pokazat. Pa ne bo jim roka odpadla ce bodo z 9, 81 racunal. Bol da se zdj navadjo ko pa da jih na faksu tepe.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

lebdim ::

no, saj je vseeno ja ... -> pa tud bolj natančno je ...

galu ::

Ta rezultat, ki ga izračunaš, je tako ali tako precej nenatančen, ker je v "real life" potrebno upoštevati še shitload stvari. Ampak jih, na OŠ/SŠ nivoju ne, zato se stvari poenostavijo in zanemarijo (še sreča). 10 m/s^2 je čist dovolj, razen če v nalogi eksplicitno piše, da je potrebno drugače.

Ampak to so malenkosti, o katerih je brezveze izgubljati besede... Which I did... Damn it. :(
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

Velki ::

Jz mam še eno nalogco.
Lokomotiva z maso 10 t vleče vagone s skupno maso 65 t. Kolikšen sme biti nagib proge, da bo lokomotiva še potegnila? Koeficient trenja je 0,15.
Vam ni treba celega postopka pisat rabim samo vedeti kje je tu trik?

Unknown_001 ::

Trik je v tem, da moras izracunat nagib po tej smeri da privzames da je dinamicna komponenta od Fg enaka sili trenja( ker ne drsi po podlagi je to sila lepenja) ker gledas da je sestevek enak 0 in to je limit pri katerem se kompozicija se ne premika.

Prvo izracunaj trenje in nato nastavi enacbo za Fd=Fg*sin( alpha)

Ravnaj se po tem kar sem zapisal zgoraj, izpostavi kot iz dobljene enacbe in to je to.

Namig Fd=Ftr
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Aja za silo podlage mors pa gledat staticno komponento od Fg in jo pomnozis s koeficientom.

Se pravi sila trenja je enaka cos (alpha)*Fg*koeficient


Hmm in pol dobis dve enacbi na obeh straneh.

Cos @*Fg*koeficient = Fg*sin @

In ce premeces in pokrajsas enacbo dobis koeficient=tan@

To je tud dokaz za 6 nalogo od Op

Se prav @=koeficient *arcostangens (tangens na -1)

Aja, upam da ves, da je sin@ /cos@ =tan@

Lp!
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Upam da je dost razumljivo napisano ka se na tablici matram pisat, za kaksna pojasnila pa me raje jutri zvrcn pred osmo ce se da.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Velki ::

Aha smi je zdelo da bo nekaj takega, sepravi če bo Fd>Ftr (da se začne gibati navzdol po klancu) lokomotiva ne more speljati več v hrib al kako, tudi če je njena sila ogromna?

Pro_moted ::

Velki je izjavil:

Aha smi je zdelo da bo nekaj takega, sepravi če bo Fd>Ftr (da se začne gibati navzdol po klancu) lokomotiva ne more speljati več v hrib al kako, tudi če je njena sila ogromna?



To kar ti je Raptor16 izračunal je kot, pri katerem se bo neka masa, pri danem trenju, začela premikati po klancu navzdol. Če bi dodal neko silo ki deluje v klanec navzgor, potem bi se kot povečal, saj bi se sila, ki bi delovala navzgor v klanec, odštela od dinamične komponente sile teže , ki deluje v klanec navzdol. To je itak za srednjo šolo dovolj.

Če bi hotel to izračunat za praktičen realen primer, potem nebi rešil v treh vrsticah.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

Unknown_001 ::

Pro_moted je izjavil:

Velki je izjavil:

Aha smi je zdelo da bo nekaj takega, sepravi če bo Fd>Ftr (da se začne gibati navzdol po klancu) lokomotiva ne more speljati več v hrib al kako, tudi če je njena sila ogromna?



To kar ti je Raptor16 izračunal je kot, pri katerem se bo neka masa, pri danem trenju, začela premikati po klancu navzdol. Če bi dodal neko silo ki deluje v klanec navzgor, potem bi se kot povečal, saj bi se sila, ki bi delovala navzgor v klanec, odštela od dinamične komponente sile teže , ki deluje v klanec navzdol. To je itak za srednjo šolo dovolj.

Če bi hotel to izračunat za praktičen realen primer, potem nebi rešil v treh vrsticah.


Tisto o drsenju po klancu navzdol ni glih res. Dokler je dinamicna komponenta sile Fg manjsa ali enaka sili LEPENJA (staticno trenje) in zraven ni drugih sil bo kompozicija mirovala in po tej logiki dobim maksimalen kot. Vem da je realnost mal drugacna sam kle gre za razumevanje teorije. Ce bi imel podano se silo s katero se poganja pri kateri je hitrost enakomerna ali bi bil nek dolocen pospesek prisoten bi pa lahk bila zgodba resevanja drugacna.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Velki ::

Ja razumem kaj ste mi vi napisali (drugače pa nisem več v srednji, tako da moram znati malo več od tega), ampak uprašanje je pri kakšnem kotu klanca bo lokomotiva še bila zmožna speljati vkreber, če začne ona z neko silo nasprotovati dinamični komponenti sile teže?

Unknown_001 ::

Rezultat sem ti podal. Ker je rezultanta 0 pri tem kotu ki je maksimalen in se dinamicna komponenta poklapa s silo lepenja, bo lokomotiva se zmozna pelat gor, ce bo pa bo dinamicna komponenta zaradi vecjega kota vecja kot sila lepenja bo pa lokomotiva drsela navzdol in ne bo zmozna speljat, ker se bojo kolesnice v prazno vrtele.

Glede na to, da imas cisto osnoven primer z minimalnimi podatki, moja resitev povsem zadostuje.

Lp!

Ps: a si prvi letnik faksa, ker ta naloga je mal sumljivo lahka za uvajenega študenta :D ??

Ok po mojem izracunu je pravilna resitev 8, 53 stopinje naklona.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Velki ::

Ja sej to sm jaz odzgoraj tudi napisal. Ja tud men je mal smešno kake naloge delamo pri fiziki, ampak se bo verjetno kaj kmalu izostrilo.

Yamaha116 ::

Živjo!
Potreboval bi pomoč pri reševanju 3 nalog iz fizike. Prosim, če bi kdo lahko rešil, ter prikazal postopek(ali samo prikazal postopek)
Najlepša hvala!!

1. Kamen vržemo z 10 m visokega mostu navpi čno navzdol z za četno hitrostjo 12 m/s. Kolikšna je njegova hitrost, tik preden pade v vodo? Kaj pa, če smo ga vrgli z enako za četno hitrostjo, vendar v vodoravni smeri? (ra čunaj s pomo čjo izreka o mehanski energiji)

2. Rekord Šmarne gore znaša 11minut in 11 sekund. S kolikšno povpre čno mo čjo so delale mišice teka ča? Višinska razlika je 360 m.

3. Fant s fra čo cilja storž na veji 5,6 m nad njim. Kamen mase 25 g izstreli navpi čno navzgor. Kamen zgreši storž in doseže višino 12,2 m. Za koliko je bila raztegnjena elastika na fra či? Konstanta elastike je 150 N/m. Kolikšno hitrost je imel kamen, ko je letel mimo storža?

Hvala in Lep pozdrav!

einstein :P ::

Unknown_001 je izjavil:

Jst ne vem kolk pr njih zahtevajo, ampka ce ze razlagam bom razlagal na dovolj visokem nivoju, da bo v bodoce to koristilo tudi takemu od katerega zahtevajo mal vecjo natancnost. Ta priblizek 10 je kvecjem za OŠ primeren, zdj v srednji soli bi se pa mende dalo mal vec natancnosti pokazat. Pa ne bo jim roka odpadla ce bodo z 9, 81 racunal. Bol da se zdj navadjo ko pa da jih na faksu tepe.


Na, drugič tole uporabi:

9,80665 m/s²

sicer pa lahko ta številka opazno variira, tako da skoraj nima veze, kaj uporabiš.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Unknown_001 ::

einstein :P je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Jst ne vem kolk pr njih zahtevajo, ampka ce ze razlagam bom razlagal na dovolj visokem nivoju, da bo v bodoce to koristilo tudi takemu od katerega zahtevajo mal vecjo natancnost. Ta priblizek 10 je kvecjem za OŠ primeren, zdj v srednji soli bi se pa mende dalo mal vec natancnosti pokazat. Pa ne bo jim roka odpadla ce bodo z 9, 81 racunal. Bol da se zdj navadjo ko pa da jih na faksu tepe.


Na, drugič tole uporabi:

9,80665 m/s²

sicer pa lahko ta številka opazno variira, tako da skoraj nima veze, kaj uporabiš.


Ma veze. Ker če že zaokrožuješ, pol morš met vse cifre zaokoržene na isto število decimalk, v nasprotnem primeru si en drek naredu ->(Absolutna in relativna napaka)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Unknown_001 ::

Yamaha116 je izjavil:

Živjo!
Potreboval bi pomoč pri reševanju 3 nalog iz fizike. Prosim, če bi kdo lahko rešil, ter prikazal postopek(ali samo prikazal postopek)
Najlepša hvala!!

1. Kamen vržemo z 10 m visokega mostu navpi čno navzdol z za četno hitrostjo 12 m/s. Kolikšna je njegova hitrost, tik preden pade v vodo? Kaj pa, če smo ga vrgli z enako za četno hitrostjo, vendar v vodoravni smeri? (ra čunaj s pomo čjo izreka o mehanski energiji)

2. Rekord Šmarne gore znaša 11minut in 11 sekund. S kolikšno povpre čno mo čjo so delale mišice teka ča? Višinska razlika je 360 m.

3. Fant s fra čo cilja storž na veji 5,6 m nad njim. Kamen mase 25 g izstreli navpi čno navzgor. Kamen zgreši storž in doseže višino 12,2 m. Za koliko je bila raztegnjena elastika na fra či? Konstanta elastike je 150 N/m. Kolikšno hitrost je imel kamen, ko je letel mimo storža?

Hvala in Lep pozdrav!


Tole si bom probal enkrat danes vzet cajt pa bom odgovoril, čim hitrej bo možno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

einstein :P ::

Govorim o uporabi enake konstante, t.j. recimo 9.81 in potem skozi cel izračun uporabljaš to. Pravim samo, da ne bo nič narobe, če vzameš 9.78 ali 9.84, lahko tudi 10 (ki je sicer že dosti velika št. ampak ni nič narobe). Hočem ti povedati, da niso na vseh koncih zemlje enaki pospeški ;)

Tako, da ni samo 9.81 tista cifra, ki je točna (se pa najbolj uporablja).
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

einstein :P je izjavil:

Hočem ti povedati, da niso na vseh koncih zemlje enaki pospeški ;)



To mi ni ravno tuje, sam 9,81 je približek ki je najbolj univerzalen za ta nivo fizike (no nekateri se radi zadostijo z 10m/s2 sam vseeno je to za moje pojme preveč zaokroženo)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Yamaha116 ::

Najlepša hvala RaptorF16

einstein :P ::

Unknown_001 je izjavil:

einstein :P je izjavil:

Hočem ti povedati, da niso na vseh koncih zemlje enaki pospeški ;)



To mi ni ravno tuje, sam 9,81 je približek ki je najbolj univerzalen za ta nivo fizike (no nekateri se radi zadostijo z 10m/s2 sam vseeno je to za moje pojme preveč zaokroženo)


10m/s2 je res občutno out ampak obstajajo pa različni pospeški na zemlji. No, saj jaz tudi največkrat uporabim 9.81
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Unknown_001 ::

@Yamaha116

Prva je mal smotana, ker je treba kvadratno enačbo znat uporabit vsaj po mojem postopku.

Izhajaš iz enačbe s=v(začetna)*t+at2/2

Vstaviš neznanke in izpostaviš čas.

in dobiš 0=10t2+24t-20

ko dobiš t iz enačbe v= v0+a*t lahko dobiš hitrost.
Upam da boš znal rešit, ker nimam časa da bi ti to zdj reševal

Drugi del prve je pa lahek, ker vse kar moraš je izračunat čas padanja, ko obrneš enačbo s(višina)=at2/2

Potem ko maš čas padanja, ga enostavno pomnožiš s G. in dobiš hitrost.

Sorry, za ostale naloge pa nimam časa trenutno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

seminal ::

Prvo nalogo kompliciraš za bvz. Ti lepo piše izrek o mehanski energiji.
Torej upoštevaš da se energija ohranja, torej ni disipativnih sil(sila upora, trenja, itd.)
rečeš da je Wz=Wk, napišeš kinetično energijo in potencialno za začetno in končno stanje. Wkin1+Wpot1=Wkin2+Wpot2, Wpot2 je 0, ker je razlika višine enaka nič.mvz^2/2+mgh=mvk^2/2, torej masa se ti pokrajša, samo premečeš enačbo in dobiš vk.
Druga naloga lahko direkt izračunaš P samo dobesedno vstaviš v enačbo P=dW/dt, torej dW=mgh, t imaš podan, pokneš noter dobš ven povprečno pot.
Pri tretji pa se spet skriva energije, potencialna ter prožnostna pri prvem primeru in lahko direkt izračunaš razteg frače. Druga pa malo premisli kako da neboš imel vse na pladnju. Za višino si mogoče mislo 11,2m?
LP

janlamp ::

Pozdravljeni!
No pa je en teden naokrog :)
in spet imam 5 nalog za rešit -.-"
če bo kdo imel čas in voljo, da bi mi jih rešil, in pokazal postopek in katere formule moram uporabit, bi bil zelo vesel.

naloge pa so naslednje: (narediti jih moram 5):

1. Kamen vržemo navpično navzgor s hitrostjo 6,5 m/s. Kolikšno višino doseže? (računaj s pomočjo izreka o mehanski
energiji)

2. Kamen vržemo z 10 m visokega mostu navpično navzdol z začetno hitrostjo 12 m/s. Kolikšna je njegova hitrost, tik
preden pade v vodo? Kaj pa, če smo ga vrgli z enako začetno hitrostjo, vendar v vodoravni smeri? (računaj s pomočjo
izreka o mehanski energiji)
3. V kolikšnem času bi v idealnem primeru, ko ne upoštevamo upora, 800 kg težak avto s 60 kW motorjem pospešil iz
mirovanja do hitrosti 100 km/h? (namig: izračunaj spremembo kinetične energije!)

4. Rekord Šmarne gore znaša 11minut in 11 sekund. S kolikšno povprečno močjo so delale mišice tekača? Višinska
razlika je 360 m.

5. Avto vozi s hitrostjo 108 km/h, sila zračnega upora znaša 440 N. Kolikšno delo opravi motor v eni uri in s kolikšno
močjo deluje? Koliko litrov bencina porabi v eni uri, če je energijska vrednost bencina 20 MJ/l in skupni izkoristek 35%?

6. Fant s fračo cilja storž na veji 5,6 m nad njim. Kamen mase 25 g izstreli navpično navzgor. Kamen zgreši storž in doseže
višino 12,2 m. Za koliko je bila raztegnjena elastika na frači? Konstanta elastike je 150 N/m. Kolikšno hitrost je imel
kamen, ko je letel mimo storža?

7. Vzmet z zanemarljivo maso in konstanto 300 N/m leži na vodoravni podlagi. En konec je pritrjen na steno, ob drugi
konec pa pritisnemo kovinsko klado z maso 400 g, tako da je vzmet stisnjena za 16 cm. Klado spustimo. S kolikšno
hitrostjo se giblje klada v trenutku, ko je vzmet stisnjena še za 8 cm in s kolikšno hitrostjo, ko zapusti vzmet?


Hvala in lep pozdrav :)

einstein :P ::

Čakaj, brez zamere, ampak a ni tvoja dolžnost, da rešiš naloge in se kaj naučiš iz tega? Saj ti ne morejo kar tukaj vsak teden reševati tvojih nalog. ;)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

janlamp ::

einstein :P, se popolnoma strinjam s tabo :) (nobene zamere) :P
nažalost mi fizika negre, nevem niti kje bi se lotil, zato vas prosim da mi pomagate, da vidim kako se naloga reši, in potem se naučim postopkov, in računanja.
samo da vidim kakšne postopke in formule uporabite tisti ki znate, tako da potem jaz delam po istem kopitu :)

mam še nekaj nalog, ampak tiste bom potem rešil sam, samo da vidim kako se rešuje te naloge :)

Lep pozdrav :)

lebdim ::

janlamp:
ravno tega ne maram pri današnjih učencih, ki se ne bi malo niti toliko potrudili, da bi SAMI zakapirali in se sami naučili snov, ki jo jemljejo. poanta je ravno v tem, da najprej naštudiraj teorijo (snov), seveda z razumevanjem, in ker gre za fiziko, so seveda tu osnovne enačbe, ki veljajo. pravzaprav je tole reševanje nalog naša potuha tebi, ampak bistveno je, da boš ti sam moral reševati naloge na kontrolni nalogi oz. testu, tam ti nihče ne bo pomagal. daj ne toliko spraševat za vsako nalogo. v kolikor ti pa fizika "ne gre", pa to pomeni zgolj to, da boš pač moral več časa posvetit temu predmetu in posledično boš več časa rabil za učenje. to, da ti vidiš, kako se naloge rešujejo, ti ne pridobiš s tem nič, saj so ti drugi napisali, kako se naloga reši. še zmeraj pa tele naloge niso toliko težke, da jih ne bi zmogel sam rešiti ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

janlamp ::

se opravičujem, ker sem prisl za pomoč :)

Lep dan še naprej :)

einstein :P ::

še zmeraj pa tele naloge niso toliko težke, da jih ne bi zmogel sam rešiti ...


Nobena naloga ni pretežka, če veš, kako jo rešiti.

@janlamp

Bo že, potrudi se razumeti, pa boš videl, da je precej lažje, kot si misliš.

LP
STAY OUT OF MY TERRITORY!

lebdim ::

ejla, ne me razumet narobe ... kar sem ti hotel povedat, je to: najprej poskusi sam rešit vse naloge, seveda najprej preberi oz. najprej se nauči teorijo. potem se pa loti reševanja nalog. in šele takrat, torej, ko dobiš kakšen napačen rezultat, takrat vprašaj za nasvet, prej pa ne ...
jaz kot bodoči profesor zagovarjam tako obliko dela, torej tako, kjer bo tudi učenec aktiven in bo sam delal, sam raziskoval ipd. ...

lep pozdrav, lebdim ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

janlamp ::

Sej vem da niso težke naloge ... zdele mam doma 6 knjig iz knjižnice, da bi si pomagal pri reševanju nalog, ampak ne gre -.-"

Profesorja imamo tudi takega da s snovjo kar leti naprej, in se med uro dostikrat izgubim v snovi.

einstein :P saj vem da bo, saj more bit :P ponedeljek tele naloge, pa še test iz fizike :P
Deloven vikend :)
Vseeno hvala :)
Lep pozdrav

lebdim ::

a učbenik za fiziko, kjer bi bilo enostavno razložena snov o gibanju, pa ne pride v poštev? :D

janlamp ::

lebdim, potem bi te pa nekaj vprašal :)

Pri tejle nalogi:
1. Kamen vržemo navpično navzgor s hitrostjo 6,5 m/s. Kolikšno višino doseže? (računaj s pomočjo izreka o mehanski
energiji)

mi pride višina 2,15m. je to prav?, zdi se mi mejčkn mal :)

@lebdim profesor nam je dal angleški učbenik college physics Serway, in če nisi imel nikoli angleščine je bolj težko :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: janlamp ()

lebdim ::

model, jaz bom bodoči profesor matematike in računalništva (mogoče verjeten prej samo računalništva, bi me bolj veselilo), zato je že najmanj 4 leta minilo, odkar sem se učil fiziko nazadnje ...
ampak, 2,15 m se mi zdi malo malo ... računaj s pospeškom -9,81 m/s2, ker je navpičen met navzgor, torej v obratni smeri kot bi bilo padanje ...

če hodiš še v srednjo šolo / gimnazijo, si vzemi učbenik kladnik: gibanje, sila, snov ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

janlamp ::

Hvala :) bom poskusil neki narest :)

Lep pozdrav :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika ; premo gibanje ( UNI)

Oddelek: Šola
192353 (1612) TheKekec
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214206 (11046) MatVZ
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
82551 (1973) šernk
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
102121 (1957) Michaelosz
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52784 (2716) Princo22

Več podobnih tem